gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

+4
dagger
ZIZIKOS
belezza
Lina
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Δευ Μάης 27, 2019 11:58 am

Μία αγκαλιά μαύρα μουσουδάκια κι ένα μακρύτριχο γλυκό γκριζάκι εμφανίστηκαν προχθές στο ακατοίκητο σπίτι της γιαγιάς.Σοκ!Οι δύο ήδη γατούλες που έμεναν μόνιμα, στειρωμένες!Νέα άφιξη μαυρούκας άγριας μανούλας,με όχι ένα ούτε δύο αλλά...επτά μωρά!Ματάκια ανοιχτά θάναι 30-40 ημερών.Κλαψουρίζουν συνέχεια.Δεν ξέρω δεν χορταίνουν?Πήρα γάλα σκόνη,προσπάθησα να τα ταΐσω αλλά ήδη έχουν δοντάκια και άρχισαν να μασουλάνε την πιπίλα.Βήμα δεύτερο πήρα πατέ για μωρά αραίωσα με νεράκι και είδα ότι έκαναν προσπάθειες να φάνε, τα κατάφεραν και λογικά θα πεινάνε.Την δεύτερη μέρα απώλειες βρήκα πεθαμένο ένα, δεν ξέρω από τι,την επόμενη μέρα άλλο και ποδαράκια κομμένα.Ανατριχίλα. φοβάμαι μήπως τα πνίγει αρσενικός.Υπάρχει ένας μόνιμος μαυρούλης και ο Σαρλοτίνος.Δεν ξέρω τι να κάνω. Τα παίρνω?Όμως υπάρχει η μαμά τους.Τι να κάνω?
Ψάχνουμε σπιτάκι, μακάρι μόνιμο. Ξέρω πόσο δύσκολο είναι σ'αυτούς τους καιρούς.Φοβάμαι κάθε φορά που πηγαίνω μην αντικρίσω το χειρότερο Sad
Οι φωτογραφίες προχθεσινές, ήδη λείπουν κάποιες ψυχούλες Sad

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Dscf1911

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Dscf1912
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από belezza Δευ Μάης 27, 2019 5:02 pm

Λινα μου .Τι να πω? Μακάρι να είναι καλότυχα .Εχουν πολυ δυσκολεψει οι υιοθεσιες αλλα καθενα με την τυχη του βεβαια . Υπομονη .Ειναι δυσκολο αφου υπαρχει μανουλα να τα πάρεις . Σκεψου την κατασταση και αποφασισε luck luck luck
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Δευ Μάης 27, 2019 8:53 pm

Ευχαριστούμε Πέπη μου, ξέρω πόσο δύσκολα είναι, τόσα μωρά περιμένουν.Πήγα πάλι το απόγευμα με αγωνία ανοίγοντας την εξώπορτα να δω αν είναι τέσσερα.Δεν τολμώ βέβαια να τα πάρω από τη μαμά τους.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από belezza Δευ Μάης 27, 2019 9:59 pm

Mονο αν προφυλαξεις υποτυποδως τον κηπο με ενα πλεγμα για να μην μπαινουν ξενοι γατοι?Βεβαια αφου υπαρχει μανουλα τα πραγματα ειναι σχετικα ευκολοτερα ,διοτι η μαμα θα προστατευει φανταζομαι.Εκτος και αν τα μεταφερει σε περιπτωση ανασφαλειας
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Μάης 28, 2019 9:59 am

Λίνα μου θάλεγα να μη τα πάρεις απ τη μαμά τους. Θα τα ψάχνει και που να τα πάς ?
Υπάρχει κάποιο σημείο (πιο ασφαλές ?) να τα βάλεις εκεί ?

Αλλιώς ένα πλέγμα πλαστικό για να μη μπαίνουν άλλα γατιά μέσα ή πλέγμα πλαστικό μέσα στο κήπο σαν μια φωλίτσα ας πούμε ώστε να μη μπορούν να τα πειράξουν ?
Λογικά θα τα προστατεύει κι η μαμά (μήπως είναι σε οίστρο και την μυρίζονται ?
Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο






Κρίμα για τα μικρούλια μωρέ Sad Sad
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από dagger Τρι Μάης 28, 2019 12:12 pm

Κομμένα ποδαρακια ... μηπως ποντικοι ? μεγαλοι ποντικοι ? αρουραιοι ?
Στα ακατοικητα σπιτια βρισκεις πολλα απο αυτο το ειδος.
Οι γατοι τα σκοτωνουν μεν αλλα δεν τους κοβουν ποδαρακια , τα ποντικια το κανουν αυτο
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από marina289 Τρι Μάης 28, 2019 12:51 pm

Από αρσενικούς γάτους είναι κορίτσια, πρόσφατα είχα δει κάτι αντίστοιχο...

Εγώ αποφάσισα και πήρα από τη μαμά τα δύο εναπομείναντα (αν και τα γατάκια ήταν μόλις μίας εβδομάδας), και με ρίσκο να μην ζήσουν (η μαμά δυστυχώς δεν πιανόταν), γιατί την γυρόφερναν άσχημα οι αρσενικοί και θα κατέληγαν έτσι  και αυτά... Θλιβερό και ανατριχιαστικό θέαμα...
Τελικά το ένα δεν τα κατάφερε και το άλλο υιοθετήθηκε.

Καλή τύχη να έχουν!!!!

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Τρι Μάης 28, 2019 1:36 pm

belezza έγραψε:Mονο αν προφυλαξεις υποτυποδως τον κηπο με ενα πλεγμα για να μην μπαινουν ξενοι γατοι?Βεβαια αφου υπαρχει μανουλα  τα πραγματα ειναι σχετικα ευκολοτερα ,διοτι  η μαμα θα προστατευει φανταζομαι.Εκτος και αν τα μεταφερει σε περιπτωση ανασφαλειας
Πέπη μου έχουμε κάνει διάφορες προσπάθειες με κάποιο τρόπο να προφυλάξουμε τον μαντρότοιχο από την άλλη είναι ένα θέμα αν για κάποιο λόγο θέλουν να αποδράσουν και τα μέσα γατιά π.χ.πυρκαγιά.Ακραία περίπτωση αλλά πάει το μυαλό κι εκεί.Ή τέλος πάντων δεν μπορούν να συμβιώσουν μεταξύ τους γιατί στην ουσία άγρια είναι εκτός τον Σαρλοτίνο.Εν τω μεταξύ έφυγε και η αδερφή της Κίτρης της τριποδούλας της Γιωργίας που ζούσε κι αυτή εκεί ήρεμα ντε και καλά.Τι τους τάραξε πάλι?Η άφιξη της νέας μαμάς με τα μωρά?

ZIZIKOS έγραψε:Λίνα μου θάλεγα να μη τα πάρεις απ τη μαμά τους. Θα τα ψάχνει και που να τα πάς ?
Υπάρχει κάποιο σημείο (πιο ασφαλές ?) να τα βάλεις εκεί ?

Αλλιώς ένα πλέγμα πλαστικό για να μη μπαίνουν άλλα γατιά μέσα ή πλέγμα πλαστικό μέσα στο κήπο σαν μια φωλίτσα ας πούμε ώστε να μη μπορούν να τα πειράξουν ?
Λογικά θα τα προστατεύει κι η μαμά (μήπως είναι σε οίστρο και την μυρίζονται ?
Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο






Κρίμα για τα μικρούλια μωρέ Sad Sad
Εντόπισα έναν νέο μαύρο γάτο τρυπωμένο μέσα στο σπίτι.Υπάρχουν τόσες κρυψώνες, υπόγεια, ταράτσα, μικρό ταρατσάκι. Υπάρχουν δωμάτια αν τ'αφήσω ανοιχτά δεν θα τρυπώσει μόνο η μάνα.

dagger έγραψε:Κομμένα ποδαρακια  ... μηπως ποντικοι ? μεγαλοι ποντικοι ? αρουραιοι ?
Στα ακατοικητα σπιτια βρισκεις πολλα απο αυτο το ειδος.
Οι γατοι τα σκοτωνουν μεν αλλα δεν τους κοβουν ποδαρακια , τα ποντικια το κανουν αυτο
Μαρία μου δεν υπάρχουν ποντίκια σ'αυτό το σπίτι ούτε για δείγμα, ούτε και κατσαρίδες.Δεν αφήνουν τίποτα.

marina289 έγραψε:Από αρσενικούς γάτους είναι κορίτσια, πρόσφατα είχα δει κάτι αντίστοιχο...

Εγώ αποφάσισα και πήρα από τη μαμά τα δύο εναπομείναντα (αν και τα γατάκια ήταν μόλις μίας εβδομάδας), και με ρίσκο να μην ζήσουν (η μαμά δυστυχώς δεν πιανόταν), γιατί την γυρόφερναν άσχημα οι αρσενικοί και θα κατέληγαν έτσι  και αυτά... Θλιβερό και ανατριχιαστικό θέαμα...
Τελικά το ένα δεν τα κατάφερε και το άλλο υιοθετήθηκε.

Καλή τύχη να έχουν!!!!
Μαρίνα μου σ'ευχαριστώ, ναι τώρα το πιστεύω ότι είναι γάτος.Θυμάμαι πέρισι είχα πάει μωρούλι στη Σαλαμίνα να το θάψω.Σκάβοντας λοιπόν το λάκκο στο κήπο έχω αφήσει το μωρό στη βεράντα τυλιγμένο σ'ένα πανάκι.Ανεβαίνω το μωρό άφαντο.Το λέω και ανατριχιάζω. Embarassed
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Μάης 28, 2019 2:03 pm

Από γάτους ?Shocked Shocked Shocked
Ανατρίχιασα βρε παιδιά Sad
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Τρι Μάης 28, 2019 9:37 pm

ZIZIKOS έγραψε:Από γάτους ?Shocked Shocked Shocked
Ανατρίχιασα βρε παιδιά Sad
Πονάει η ψυχή μου με την ιδέα ότι μπορεί κι άλλο απόψε να "χάθηκε". Δεν το βρήκα.Μακάρι κάπου να είχε τρυπώσει.Ήμουν έτοιμη να τα βουτήξω αλλά η εικόνα με τη μάνα τους να τα φωνάζει και να τρέχουν να θηλάσουν,μ'έκανε πίσω Sad
Τα ψέκασα γιατί ήταν μέσ τους ψύλλους νιώθω τον κόμπο να με πνίγει Embarassed

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Dscf1913

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Dscf1914
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Μάης 28, 2019 11:13 pm

Ας ελπίσουμε ότι κρύφτηκε κάπου και μπορει να το εντοπίσεις αύριο.

Ψυχραιμία. Δύσκολο να τα πάρεις απ τη μαμά τους όταν τα φωνάζει και θέλουν να θηλάσουν
Κι εμένα πονάει η ψυχή μου Sad
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από belezza Τετ Μάης 29, 2019 12:46 am

Αχ τα καυμενα μου.Περιμενε λιγο ακομα Λινα μου .Μπορει οντως να εχει κρυφτει. Μην απελπιζεσαι
Μου κανει εντυπωση ομως ,με την εννοια οτι συνηθως οι γατοι τα πνιγουν οσο ειναι με κλειστα ματια και λειπει η μανουλα τους.οποτε βρισκουν την ευκαιρια.Εγω θυμαμαι την Λευκοθεα που στεκοταν κερβερος μην της πειραξει κανενας τα μωρα. Και οταν αισθανθηκε φοβο ,αν το θυμασαιι ,εκρυψε τη φρου-φρου.Αλλα και οποτε αισθανοταν ανασφαλεια με τα μωρα εδινε μαχη και εβαζε φωνη που μας παγωνε το αιμα,
Η δικη τους μανουλα δεν τα προστατευει?
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από psipsa Τετ Μάης 29, 2019 2:03 am

δεν ειναι ολες οι μαναδες ιδιες... σε ολα τα βασιλεια, ζωικο η ανθρωπινο... εαν τα παρεις Λινα μου που μπορει να τα πας; αυτο ειναι το θεμα...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μάης 29, 2019 3:01 am

Κι εμένα πιάστηκε η καρδιά μου βρε Λινάκι μου..σας έχω στο μυαλό μου..πως αποφασίζεις όντως..

Όσον αφορά τα μωράκια μπορεί να είναι οποιαδήποτε άλλη γατούλα ή ακόμη και η ίδια η μανούλα, για διάφορους λόγους.
Δεν παύουν να είναι ζωάκια, καθοδηγούμενα από ένστικτα, οπότε κι ο δικός τους υπέροχος κόσμος είναι ενίοτε σκληρός.
Οτιδήποτε από τα παραπάνω κι αν ισχύει, αυτό που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις είναι να παρέχεις μπόλικο φαγάκι στη μανούλα.
Αν έχεις χρόνο μπορείς να μένεις κατά τη διάρκεια του φαγητού,αν βεβαίως τρώει παρουσία σου. Αυτό γιατί το να αφήνεις φαγάκι εκεί σίγουρα προσελκύει και άλλες γάτες.
Επίσης μπορείς να της δώσεις πρόσβαση σε άμμο-χώμα οτιδήποτε δίπλα στη φωλιά της ώστε να μη χρειάζεται να απομακρυνθεί και να αφήσει τα μωράκια απροστάτευτα και να είναι αρκετά ήρεμη ότι έχει τους "πόρους" που χρειάζεται δίπλα της.
Είναι βέβαια κι αυτό δίκοπο μαχαίρι, γιατί κατά κανόνα δε θέλουν τη φωλιά με τα μικρά δίπλα σε φαγητό και άμμο.

Από την άλλη βλέπω ότι ήδη τρώνε και μόνα τους, οπότε θα τα κατάφερναν και χωρίς μανούλα.
Δεδομένης δυσκολίας στις υιοθεσίες πια θα το σκεφτόμουν πολύ να τα απομακρύνω, αυτό γιατί αν δε βρεθεί σπιτάκι για αυτά, η ένταξη στην αδέσποτη ζωή είναι πάντα πιο δύσκολη, όταν δεν γίνεται παρουσία μιας γατομαμάς.

Θα επέλεγα να κάνω μια βραδινή βόλτα, να τα παρατηρήσω. Οι συμπεριφορές και οι μεταξύ τους σχέσεις φαίνονται πάντα καλύτερα με τη νυχτερινή ησυχία. Ίσως καταλάβεις τι συμβαίνει τελικά και μπορέσεις να βοηθήσεις περισσότερο..δεν ξέρω..απλές σκέψεις, δύσκολες αποφάσεις.

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να εξελιχθούν αίσια τα πράγματα για όλα τους πραγματικά prosefxi
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Τετ Μάης 29, 2019 11:58 am

ZIZIKOS έγραψε:Ας ελπίσουμε ότι κρύφτηκε κάπου και μπορει να το εντοπίσεις αύριο.

Ψυχραιμία. Δύσκολο να τα πάρεις απ τη μαμά τους όταν τα φωνάζει και θέλουν να θηλάσουν
Κι εμένα πονάει η ψυχή μου Sad
Veryhappy
Ναι το ψυχάκι μου είχε κρυφτεί και σήμερα μόλις έφαγε πάλι κρύφτηκε.

belezza έγραψε:Αχ τα καυμενα μου.Περιμενε λιγο ακομα Λινα μου .Μπορει οντως να εχει κρυφτει. Μην απελπιζεσαι
Μου κανει εντυπωση ομως ,με την εννοια οτι συνηθως οι γατοι   τα  πνιγουν   οσο ειναι με κλειστα ματια και λειπει η μανουλα τους.οποτε βρισκουν την  ευκαιρια.Εγω θυμαμαι την Λευκοθεα που στεκοταν κερβερος μην της πειραξει κανενας τα μωρα. Και οταν αισθανθηκε φοβο ,αν το θυμασαιι ,εκρυψε τη φρου-φρου.Αλλα   και οποτε αισθανοταν ανασφαλεια με τα μωρα   εδινε μαχη και εβαζε φωνη που μας παγωνε το αιμα,
Η δικη τους μανουλα δεν τα προστατευει?
Η μανούλα δείχνει να τα προστατεύει και σε μένα όλο χχχχ. Ο Σαρλοτίνος σήμερα έφαγε της χρονιάς του μόλις πέρασε δίπλα της.Δεν θέλω να πιστεύω ότι αυτό το αγόρι μπορεί να είναι...κανίβαλος!
Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! 01610

psipsa έγραψε:δεν ειναι ολες οι μαναδες ιδιες... σε ολα τα βασιλεια, ζωικο η ανθρωπινο... εαν τα παρεις Λινα μου που μπορει να τα πας; αυτο ειναι το θεμα...
psipsoula μου μόνο στο σπίτι θα τα έφερνα  να μεγαλώσουν λίγο και μετά τι?Εκτός του ότι τα δικά μου πάλι θα τρελαθούν και θ'αρχίσουν τα χχχ μεταξύ τους και τις σφαλιάρες.Είναι δύσκολα να πάρω τέτοια απόφαση.

Stella M. έγραψε:Κι εμένα πιάστηκε η καρδιά μου βρε Λινάκι μου..σας έχω στο μυαλό μου..πως αποφασίζεις όντως..

Όσον αφορά τα μωράκια μπορεί να είναι οποιαδήποτε άλλη γατούλα ή ακόμη και η ίδια η μανούλα, για διάφορους λόγους.
Δεν παύουν να είναι ζωάκια, καθοδηγούμενα από ένστικτα, οπότε κι ο δικός τους υπέροχος κόσμος είναι ενίοτε σκληρός.
Οτιδήποτε από τα παραπάνω κι αν ισχύει, αυτό που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις είναι να παρέχεις μπόλικο φαγάκι στη μανούλα.
Αν έχεις χρόνο μπορείς να μένεις κατά τη διάρκεια του φαγητού,αν βεβαίως τρώει παρουσία σου. Αυτό γιατί το να αφήνεις φαγάκι εκεί σίγουρα προσελκύει και άλλες γάτες.
Επίσης μπορείς να της δώσεις πρόσβαση σε άμμο-χώμα οτιδήποτε δίπλα στη φωλιά της ώστε να μη χρειάζεται να απομακρυνθεί και να αφήσει τα μωράκια απροστάτευτα και να είναι αρκετά ήρεμη ότι έχει τους "πόρους" που χρειάζεται δίπλα της.
Είναι βέβαια κι αυτό δίκοπο μαχαίρι, γιατί κατά κανόνα δε θέλουν τη φωλιά με τα μικρά δίπλα σε φαγητό και άμμο.

Από την άλλη βλέπω ότι ήδη τρώνε και μόνα τους, οπότε θα τα κατάφερναν και χωρίς μανούλα.
Δεδομένης δυσκολίας στις υιοθεσίες πια θα το σκεφτόμουν πολύ να τα απομακρύνω, αυτό γιατί αν δε βρεθεί σπιτάκι για αυτά, η ένταξη στην αδέσποτη ζωή είναι πάντα πιο δύσκολη, όταν δεν γίνεται παρουσία μιας γατομαμάς.

Θα επέλεγα να κάνω μια βραδινή βόλτα, να τα παρατηρήσω. Οι συμπεριφορές και οι μεταξύ τους σχέσεις φαίνονται πάντα καλύτερα με τη νυχτερινή ησυχία. Ίσως καταλάβεις τι συμβαίνει τελικά και μπορέσεις να βοηθήσεις περισσότερο..δεν ξέρω..απλές σκέψεις, δύσκολες αποφάσεις.

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι να εξελιχθούν αίσια τα πράγματα για όλα τους πραγματικά prosefxi
Προσπαθώ να είμαι όσο μπορώ περισσότερο εκεί.Ευτυχώς που το σπίτι είναι δύο στενά κοντά στο δικό μου.Σκεφτόμουν να πάω και προς το βράδυ που γενικά οι γάτες "σεληνιάζονται" Smile  αλλά δεν υπάρχει φως και είναι δύσκολα.Κάθομαι αρκετή ώρα να φάνε και φυσικά να δώσω και κάτι εξαιρετικό στα αγόρια να μην ζηλεύουν.Αλλά όπως τα είπες Στέλλα μου"ο δικός τους υπέροχος κόσμος είναι ενίοτε σκληρός".Και πρέπει ίσως να τα βλέπουμε τα πράγματα πιο ψύχραιμα.Παλαιότερα όταν είχαν εγκατασταθεί τέσσερις γάτες εκεί μέσα και γεννοβολούσαν έβλεπα τέτοια περίεργα φαινόμενα και δεν μπορούσα να τα εξηγήσω.Πώς μυστηριωδώς εξαφανίζονταν γατάκια και πως έβρισκα μέλη κομμένα No

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! 01310
Τα ματάκια αρχίζουν και έχουν θεματάκι.Βάζουμε Dobrex αλοιφή αλλά μάλλον δεν μας καλύπτει απόλυτα.Μετά το φαγητό και το γαλατάκι της μαμάς, λιαζόμαστε.

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! 01412
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Τετ Μάης 29, 2019 9:04 pm

Από την αποψινή μας επίσκεψη...

παρ'ότι φοβόταν κοιμήθηκε κάποια στιγμή αγκαλιά μου κι ακούστηκε το πρώτο γουργουρητό!

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Dscf1916

πιθανόν κοριτσάκι

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Dscf1917
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από belezza Τετ Μάης 29, 2019 9:57 pm

πανεμορφα ειναι Λινα . Εσυ ομως τελικα θα κρινεις τι μπορεις και τι οχι με βαση τις δυνατοτητες αλλα και τις αναγκες σου. Ειναι πιστευω τυχερα που υπαρχει μανουλα.Ετσι μπορεις να τα φροντιζεις πιο ηρεμα χωρις την επιτακτικη αναγκη να τα παρεις στο σπιτι.
Συμφωνω με τη Στελλα για τον τροπο ταισματος . Αν εισαι παρουσα δε θα ερχονται αλλες γατες .
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Μάης 30, 2019 11:29 am

Είχε κρυφτεί το καυμένο ε? Τα εκπαιδεύει κι η μανούλα να φοβούνται και να κρύβονται και καλά κάνει
Πάντως δε μου φαίνεται πιθανό να είναι ο Σαρλοτίνος ο υπεύθυνος για τις απώλειες. Πιστεύω η μαμά θα τον είχε διώξει.

Τα μικρά είναι πανέμορφα flower flower flower
Στις φωτο που έβαλες πάντως δε φαίνεται νάχουν πρόβλημα τα ματάκια
Μήπως νάβαζες αγγελια ?

Το κοριτσάκι είναι κουκλί και πιστεύω θα βουτηχτεί πρώτο Veryhappy
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Πεμ Μάης 30, 2019 12:30 pm

belezza έγραψε:πανεμορφα ειναι Λινα . Εσυ ομως τελικα θα κρινεις τι μπορεις και τι οχι  με βαση τις δυνατοτητες  αλλα και τις αναγκες σου. Ειναι   πιστευω τυχερα που υπαρχει μανουλα.Ετσι  μπορεις να τα φροντιζεις πιο  ηρεμα  χωρις την επιτακτικη αναγκη να τα παρεις στο σπιτι.
Συμφωνω  με τη Στελλα   για τον τροπο ταισματος  .   Αν εισαι παρουσα δε θα ερχονται αλλες γατες .
Ηρεμώ προς το παρόν στη σκέψη να τα πάρω από τη μάνα τους.Όχι.Προσπαθώ να τα ηρεμήσω για να κάνουμε τις προσπάθειες μας για σπιτάκι.Το ένα αυτό που είχε κρυφτεί δεν μπορώ να το βουτήξω με τίποτα.Κάνει χχχ και μετά επιτίθεται ντε και καλά.Μας κάνει και αγριάδες κι έχει θέμα με το ματάκι πρέπει να βουτηχτεί.

ZIZIKOS έγραψε:Είχε κρυφτεί το καυμένο ε? Τα εκπαιδεύει κι η μανούλα να φοβούνται και να κρύβονται και καλά κάνει
Πάντως δε μου φαίνεται πιθανό να είναι ο Σαρλοτίνος ο υπεύθυνος για τις απώλειες. Πιστεύω η μαμά θα τον είχε διώξει.

Τα μικρά είναι πανέμορφα flower flower flower
Στις φωτο που έβαλες πάντως δε φαίνεται νάχουν πρόβλημα τα ματάκια
Μήπως νάβαζες αγγελια ?

Το κοριτσάκι είναι κουκλί και πιστεύω θα βουτηχτεί πρώτο Veryhappy
Ναι κι εγώ σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να είναι αυτός γιατί είναι αγαθιάρης Smile Ναι τα ματάκια τα βλέπω καλά βάζαμε Dobrex αλοιφή για να μένει και πριν τα καθάριζα με μπαμπάκι και νεράκι.Τώρα το αγριούλι να δω πώς θα σβερκώσω γιατί κρύβεται.
Χαρά μου έβαλα και στο i pet αγγελία θα δω και που αλλού μπορώ. Για την "γκριζούλα έκπληξη"που γράφω στον τίτλο δεν το συζητώ.Γλύκα είναι.Αλλά και τα μαυρούκια γενικά είναι πανέξυπνα πλάσματα και τα λατρεύω!
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Μάης 30, 2019 1:24 pm

Αχ μωρέ μωρέ..είναι κουκλάκια πάνγλυκα όλα τους!

Έτσι είναι Λίνα μου, θέλει ψυχραιμία για να τα χειριστείς. Όπως λέμε κάθε φορά, κάνουμε ότι μπορούμε, όσο γίνεται.
Βάλε μια αγγελία, ποτέ δεν ξέρεις.
Τώρα που η μανούλα θα φάει και θα δυναμώσει θα μπορεί να προστατέψει και τα μικράκια της καλύτερα.
Άρα τελικά μάλλον, για άλλη μια φορά, η γατομανούλα ήξερε που πήγε Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Πεμ Μάης 30, 2019 2:17 pm

Stella M. έγραψε:Αχ μωρέ μωρέ..είναι κουκλάκια πάνγλυκα όλα τους!

Έτσι είναι Λίνα μου, θέλει ψυχραιμία για να τα χειριστείς. Όπως λέμε κάθε φορά, κάνουμε ότι μπορούμε, όσο γίνεται.
Βάλε μια αγγελία, ποτέ δεν ξέρεις.
Τώρα που η μανούλα θα φάει και θα δυναμώσει θα μπορεί να προστατέψει και τα μικράκια της καλύτερα.
Άρα τελικά μάλλον, για άλλη μια φορά, η γατομανούλα ήξερε που πήγε Smile
Αν και απλησίαστη όπως και η άλλη μαυρούκα,ναι βρήκε το κατάλληλο μέρος.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Παρ Μάης 31, 2019 1:20 pm

Καλημερούδια από το ...καρβουνάκι μου Smile

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! 00315
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Παρ Μάης 31, 2019 3:18 pm

Lina έγραψε:Καλημερούδια από το ...καρβουνάκι μου Smile

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! 00315



lipothymia lipothymia  lipothymia  lipothymia  lipothymia  lipothymia  lipothymia  lipothymia  lipothymia  lipothymia  lipothymia  lipothymia  lipothymia

αχ αχ....

Κουκλί heart heart
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Σαβ Ιουν 01, 2019 11:09 am

Ο τίτλος άλλαξε, η ψυχή μου έχει μαυρίσει, δυστυχώς κι αυτό θέλω να το μοιραστώ μαζί σας, συγγνώμη που σας ψυχοπλακώνω.Η όμορφη γκριζουλίτσα μου αυτή που ξεχώριζε από το μαύρο μπουκετάκι δεν υπάρχει πια EmbarassedΕχθές το πρωί παίζαμε μ'ένα ξερό φυλλαράκι. Είχε πλάκα ήθελα να την τραβήξω βίντεο.
Βρήκε κι αυτή τον ίδιο άσχημο θάνατο.Δεν μου έχει ξανατύχει έχω πάθει σοκ.Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ πλέον... No
Sad Sad Sad Sad Sad
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Ιουν 01, 2019 11:27 am

τι να σου πω Λινα μου.. στον κοσμο τους, αυτον της αγριας φυσης, ειναι αναμενομενες οι απωλειες και μερος του σχεδιου του συμπαντος για τον ελεγχο των πληθυσμων και την ισορροπια... Ομως για εμας ειναι μια τεραστια απωλεια για καθε πλασμα που αγαπησαμε και χανεται ετσι τραγικα. Πραγματικα δεν εχω τι να σου πω, ειμαστε ολοι υπερπληρεις με γατια να ξεχειλιζουν απο καθε σπιτικο και το να σου πω να παρεις στο σπιτι και αυτα θα ηταν ουτοπικο. Ποσα να μαζεψεις ποσα να ταισεις ποσα να βρουν σπιτι υιοθεσιας αφου οσοι αγαπουμε τις γατες εχουμε υπερβει τον αριθμο που αντεχουμε.. Εγω πιστευω χωρις πλακα τωρα οτι τα αδεσποτα πολλαπλασιαζονται με τετοιους ρυθμους και με γεωμετρικη προοδο που ειναι αδυνατο ο αριθμος των φιλοζωων σπιτιων να μπορει να τα αντεξει. δεν εχω προταση να κανω αν καποιος αλλος εχει καμια ιδεα το τι μπορει να γινει ας βοηθησει....
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιουν 01, 2019 12:07 pm

Καλημερα Λινα μου και καλο μηνα .Λυπαμαι απιστευτα για την απωλεια. Τωρα το τι ακριβως συμβαινει δεν μπορω να το ερμηνευσω .Δεν το εχω ουτε εγω συναντησει.
Δυστυχως το θεμα υιοθεσια το βλεπω κι εγω με τα μπεμπουδια καμια ανταποκριση .Ισως γεμισαν τα σπιτια ,ισως φταιει το οικονομικο ,ισως περασε η μεγαλη μοδα παντως κι εμεις ουτε ενα τηλεφωνημα .Βεβαια το ποτε δεν ξερεις ισχυει παντα .
Απο την αλλη εγω το μονο που σκεφτομαι ειναι η εξωτερικη βοηθεια οσο μπορουμε ,εννοω ταισμα και προσβαση σε καθαρο νερακι.Εγω αυτο μπορω να προσφερω .Τα πιο εξειδικευμενα
,επειδη ειναι αδυνατον να μπορεσω να ανταποκριθω με τοσο υπερπληθυσμο ,λυπαμαι αλλα το αφηνω στην καλη τυχη.
Μακαρι βεβαια να υπηρχε ολων η ευαισθητοποιηση να στειρωναν ζωακια και ειδικα οι δημοι που παιρνουν και κονδυλια για αυτο .
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιουν 02, 2019 1:21 pm

Λίνα μου λυπάμαι πολύ..
Το έχω από εχθές στο μυαλό μου, αντιλαμβάνομαι πως νιώθεις.
Η θλίψη της απώλειας πάντα είναι μεγάλη. Πόσο μάλλον όταν τα βρίσκεις σε τέτοια κατάσταση.

Κάνεις καλά και το μοιράζεσαι.Οι περισσότεροι εδώ ξέρουμε..το νιώθουμε.
Αχ, δυστυχώς ούτε εγώ έχω κάποια καλύτερη πρόταση.
Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Αν ακόμη σκέφτεσαι να τα πάρεις από τη μανούλα ζύγισε τις επιλογές σου.
Μήπως αν δεν υιοθετηθούν πιστεύεις θα τα κατάφερναν καλύτερα στη Σαλαμίνα;
Δεν ξέρω. Σου έχω στείλει και μηνυματάκι με κάποιες σκέψεις.

Εύχομαι καθημερινά να έχουν μια καλύτερη τύχη.
Έστω να μεγαλώσουν και να μπορέσουν να μείνουν εκεί στο σπίτι. Έστω αυτό.
Υπομονή,κουράγιο, είμαι βέβαιη πως ζυγίζεις όλα τα ενδεχόμενα.
Νιώθω άσχημα που δεν έχω κάτι άλλο, κάτι χρήσιμο να πω.

Οι σκέψεις μας είναι μαζί σας, Μόνο αυτό.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Δευ Ιουν 03, 2019 12:17 pm

Δε μπορώ να περιγράψω πόσο στεναχωρήθηκα Sad Sad Sad Sad Sad Μαύρισε η ψυχή μου
Πόσο κρίμα. Sad
Τόσα γατάκια μεγάλωσαν κι έμειναν μαζί για τόσο καιρό σ' αυτό το σπίτι και κάτι τέτοιο δεν είχε ξανασυμβεί. Sad Sad
Καταλαβαίνω απόλυτα το σόκ. Πως μπορεί νάγινε κάτι τέτοιο ?
Υπάρχει περίπτωση ναναι ο Σαρλοτίνος ? Τα είχε δεί τα μωρά, συνυπήρχαν ?

Τι να πω ρε γμτ. Ίσως πρέπει να συμβιβαστούμε κι εμείς με κάποιους νομους της φύσης, αλλά όταν φροντίσεις κάποιο και το νοιαστείς πως μπορεί να μη σκεφτείς όταν συμβαίνει κάτι τόσο άσχημο, να μη στεναχωρηθείς ή σοκαριστείς

Δε ξέρω πραγματικά δε ξέρω τι θάταν καλύτερο για τα υπόλοιπα μικρά.
Ίσως αυτό που λέει η Στέλλα ?
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Τρι Ιουν 04, 2019 1:31 pm

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πραγματικά και μόνο η σκέψη σας όποια κι αν είναι, τη μοιραζόμαστε, βοηθάει.Πέρασαν κάποια βράδια που έψαχνα λύσεις ξανά και ξανά. Έρχεται πάλι στο μυαλό η φράση μιας πωλήτριας σ'ένα πετ σοπ στη Σαλαμίνα."Ατελείωτος ο κόσμος των αδέσποτων σταμάτα να ασχολείσαι".Ξέρω ότι και στο νησί η ζωή δεν θάναι καλύτερα, βλέπω τις μανούλες πόσες κρυψώνες αλλάζουν τα μωρά για να επιβιώσουν.Φαγητό νερό θα υπάρχει όμως τα περισσότερα εκεί είναι άρρωστα με τους δύσκολους χειμώνες.
Στέκομαι σε μια σκέψη προς το παρόν να αποκτήσω μόνιμα γατοπαγίδα για τα αγρίμια όσο εδώ τουλάχιστον οι τιμές των στειρώσεων είναι προσιτές μπας και καταφέρω κάτι.Φέτος ακούω μόνο για εξάδες γατιών που γεννιούνται και μετά τι?Τι απομένει.
Πόσα γατιά γεννήθηκαν σ'αυτή την αυλή τα περισσότερα βρήκαν σπιτάκι όμως τόσο δύσκολες οι υιοθεσίες αυτή τη στιγμή.
Σήμερα άνοιξα την πόρτα το ένα φατσάκι ήρθε στο μέρος μου μου φώναζε το πήρα αγκαλίτσα.Τα άλλα παραμένουν λίγο πιο άγρια δεν ξέρω αν θάναι καλό να τα ηρεμήσω, δεν ξέρω.Παρατηρούσα τους δύο αρσενικούς μόλις τα μωρά περνούσαν δίπλα τους αυτοί χχχ.Παραμένει ένας τρίτος κρυμμένος δεν βγαίνει στην αυλή φοβάται όσο είμαι, δεν ξέρω αν είναι αυτός.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιουν 04, 2019 3:40 pm

Λίνα μου για τα μπεμπάκια δεν ξέρω τι να προτείνω.
Ξέρω όμως σαν φιλόζωη προς φιλόζωη σε ποιες σκέψεις δεν πρέπει να μπεις.
Μην προσπαθείς να εντοπίσεις ποιο γατί γίνεται επιθετικό.
Σκέψου ότι κι αυτό είναι ένα πλάσμα που περνά δύσκολα εκεί έξω και πράττει καθοδηγούμενο από ένστικτα.
Αυτό που στα ανθρώπινα μάτια είναι φρικτό, στον ανθρώπινο νου αδιανόητο για εκείνα είναι φύση, είναι σχεδόν επιβεβλημένο.
Χαίρεται κάθε μας κύτταρο όταν βλέπουμε ένα βαρβατόγατο να προφυλάσσει μωρά, αλλά αυτό δεν είναι ο κανόνας.
Προφυλάσσουν μωρά στις περιοχές που ξέρουν ότι έχουν ζευγαρώσει αρκετά και άρα υπάρχει πιθανότητα να είναι απόγονοί τους τα μικρά.
Το να βρεις το δράστη, απλά ίσως σε "παγώσει" κάπως απέναντί του, ενώ κι εκείνο είναι ένα ζώο που χρειάζεται τροφή, που κάποτε ήταν ένα γατί που θα τρέχαμε όλοι να βοηθήσουμε.
Οπότε αυτές οι σκέψεις δε βοηθούν.
Δε συμμερίζομαι την άποψη της πωλήτριας, αλλά την κατανοώ σε ένα βαθμό.
Απλά έχω διαφορετική οπτική, αγάπησε τα και στην άγρια εκδοχή τους.
Έτσι το βλέπω και γι'αυτό μπορώ να δίνω το χάδι, που τόσο πολύ ζητά, στον ταλαιπωρημένο σκυλάκο από δίπλα που κάποια στιγμή επιτέθηκε στη Λένια και τον Τύκη μας.
Προσπάθησα με νύχια και με δόντια να απομακρύνω την εικόνα, όσα συνέβησαν αποδεχόμενη τη φύση τους, ώστε να μπορώ να μη στερήσω τουλάχιστον το χάδι από κανένα τους.

Για άλλη μια φορά υπομονή και θετικές σκέψεις.
Ο καιρός περνά τα μωράκια θα ξεπεταχτούν και θα έχουν την ευκαιρία τους και να ξέρεις ότι οι επισκέψεις σου και οι φροντίδες σου θα έχουν παίξει ρόλο σε αυτό, κι ας μη τα κατάφεραν όλα τους.
Αυτό κράτα και μια τεράστια αγκαλίτσα από εμένα! kissss
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από belezza Τρι Ιουν 04, 2019 3:50 pm

Λινα τα διαβαζω και τα ξαναδιαβαζω και σε καταλαβαινω απολυτα.Ειναι πραγματικα δυσκολο να τα εχεις δει να γεννιουνται να μεγαλωνουν εστω λιγο και μετα να εχουν ενα τετοιο τελος.Ομως το θεμα ειναι τι γινεται τωρα?Βεβαια οσο μεγαλωνουν ο κινδυνος περιοριζεται αλλα και παλι .Μηπως βοηθουσε ενα πλεγμα που θα περιοριζε ενα κομματι του κηπου με τα μωρα και τη μανουλα μεσα,μεχρι να μεγαλωσουν λιγο ακομα?Το ειχα κανει παλια στη Λευκοθεα με τα μακαρον .Εκεινη βεβαια εβγαινε κρυφα .εγω δεν ειχα καταλαβει το πως .Τα μωρα ομως ηταν προφυλαγμενα.Επισης κατι αλλο ,που σκεφτηακα τωρα .Δεν ξερω αν ισχυει απλα απο τις παρατηρησεις μου το γραφω.
Οπως ξερεις στο μπαλκονι εχουμε τη Λευκοθεα και τον μπακαρα σε σπιτακι κατασκευασμενο ,ξυλινη κατασκευη παραγγελια(το λεω διοτι τις διαστασεις τις δωσαμε εμεις οπως και το σχεδιο) ,δεν κοστισε καθολου πολυ ,οπως ξερω απο τον μπαμπα μου που το παρηγγειλε.Βλεπω λοιπον οτι δεν πλησιαζουν αλλα γατια εκτος της Λευκοθεας και του μπακαρα ,παρολο που περαστικα εχουμε απο το μπαλκονι ,γιατι δεν ειναι η μυρωδια τους.Ακομα και οταν η Λευκοθεα κοιμαται στης κοπελας διπλα το μπαλκονοσπιτο ,το δικο μας μενει αδειο. Μηπως αν εφτιαχνες ενα τετοιο και εμενε η μανουλα με τα μωρα ηταν πιο προστατευμενα? Ακομα και για το Χειμωνα θα υπηρχε ενα καταφυγιο .Θα ηταν ο χωρος τους
Η ξενη μυρωδια τα αποτρεπει.Αν το σκεφτεις μπορω να σου πω και τον κατασκευαστη
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από Lina Τετ Ιουν 05, 2019 10:56 pm

Κορίτσια σας ευχαριστώ και πάλι για τις σκέψεις και τις ιδέες σας είπαμε βοηθούν.Στέλλα μου έχεις δίκιο δεν βοηθάει το να βρω τον "ένοχο". Τίποτα δεν θα κάνω αυτή είναι η φύση τους όσο σκληρή κι αν φαίνεται στα δικά μας μάτια.Θυμάμαι τη Χρύσα το καλοκαίρι που βούτηξε ένα πουλάκι μπροστά στα μάτια μου.Τσάμπα το τσιριξιό μου, σε κλάσματα δευτερολέπτων έγιναν όλα κι ας δυσκολεύεται να μασήσει το κορίτσι αυτό είχε γίνει ήδη χαπάκι.
Τα χάζευα πάλι σήμερα, το ένα ήδη με ακολουθεί
και κάνει κοιλίτσες μετά το φαί

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! 00711
κορμοστασιά, μια χουφτίτσα

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! 00911

το πιο αγριούλι που είχε θέμα με το ένα ματάκι αλλά δεν πιανόταν κατάφερα σήμερα να το πιάσω δύο φορές με γάντι κουζίνας για να του βάλω αλοιφή.
Πέπη μου πολύ όμορφη η κατασκευή, είχα φτιάξει έξτρα κρυψώνες με κουτάκια και καθαρά ρούχα,η μανούλα άλλαζε συνέχεια διαμονή προφανώς από φόβο.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! Empty Απ: Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν αγκαλίτσα!

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Ιουν 06, 2019 3:25 pm

Λινα μου τωρα διαβασα τις περιπετειες με τα μικρακια,πολυ στεναχωρηθηκα με τις απωλειες.Δυστυχως η φυση ειναι σκληρη και εκει επικρατουν οι δικοι της κανονες.Πιθανον δεν υπαρχουν διαθεσιμες θηλυκες για ζευγαρωμα και καποιος αρσενικος λειτουργει με το ενστικτο του.Δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα,μαλλον οσο και να μας πονα πρεπει να παιρνουμε αποφαση καποια πραγματα
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Τρία νεγράκια κι ...ένα δώρο έκπληξη που δεν υπάρχει πια ψάχνουν  αγκαλίτσα! M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης