gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συμβουλες!!!

+3
chocoulini
belezza
rinaki!
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από rinaki! Τετ Μάης 08, 2019 4:06 pm

[i]Καλησπέρα σας γατο-μέλοι!

Παρακολουθούσα αυτό το φόρουμ εδω και πολύ καιρό μα ποτέ δεν μπήκα στον "κόπο" να εγγραφώ μέχρι σήμερα! Να σας πω λοιπόν ότι είμαι μια περήφανη γατομαμά ενός βασιλόγατου. Μετά απο την ευθανασία που είχα κάνει σε προηγούμενο γάτο μου λόγω καρκίνου σε προχωρημένο στάδιο (ακόμη δεν το έχω ξεπεράσει!) ,υιοθέτησα ένα αδέσποτο γατάκι. Για την ακρίβεια αυτός με διάλεξε και όχι εγω! Το δέσιμο μας ήταν αμοιβαίο απο την πρώτη ματιά! Λόγω φοβίας απο τον προηγούμενο γατούλη μου,τον συγκεκριμένο τον είχα κυριολεκτικά στα πούπουλα.Πλέον είναι 6 χρονών το παλικάρι μου! είναι στειρωμένος κιόλας μιας και δεν ήθελα να μου κολλήσει τίποτα. Είναι υπερβολίκα φιλικός & χαδιάρης και παρότι στειρωμένος σε αφήνει να τν χαιδέψεις στην κοιλιά!Παρόλα αυτά είναι υπερβολικά κτητικός με τον χώρο του (να τονίσω ότι δεν μένει μέσα στο σπίτι) οπότε συχνά πυκνά κάνει τον καμπόσο στην γειτονιά και πουλάει τσαμπουκάδες. Την περίοδο της αναπαραγωγής όμως οι καβγάδες ήταν σε καθημερινή βάση και χωρίς σταματημό. Λίγο μετά το τέλος αυτής της περιόδου ο γάτος μου είχε πολλές γραντζουνιές κυρίως στα μάγουλα και την ράχη πίσω απο δαγκωματιές όπου δεν έλεγαν να κλείσουν.Μετά αο συννενόηση με την κτηνίατρο ,μας έδωσε μια αντιβίωση με κάποια αποτελέσματα όμως επειδή ξυνόταν κιόλας δεν άφηνε τις πληγές να κλείσουν. Για να μην σας τα πολυλογώ..ερχόμενη σήμερα απο την κτηνίατρο μας και κάνοντας αιματολογικές εξετάσεις,ο γάτος μου βγήκε θετικός στο AIDS.Σε κάποιον καβγά κάποιος ήδη μολυσμένος γάτος του το μετέφερε ....
Θα ήθελα να μου πείτε κάποια γνώμη αν έχετε εμπειρία καθότι το έχω πάρει κατάκαρδα και δεν μπορώ να το διαχειριστώ! Έχω διαβάσει αρκετα άρθρα πάνω σε αυτό και όλα γράφουν ότι πρέπει να απομονώνονται,κάτ το οποίο στην δική μου περίπτωση είναι αδύνατο καθότι ο πατέρας μου έχει κάνει προσφάτως εγχείρηση και έχει ανοιχτή πληγή..Ειλικρινά αυτή την στιγμή προσπαθώ να σκεφτώ θετικά μα με έχει συνεπάρει.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
rinaki!
rinaki!
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2019
Mood : Συμβουλες!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από belezza Τετ Μάης 08, 2019 10:16 pm

Καλησπερα σας. Βεβαια για την εν λογω ασθενεια δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις ,εκτος του οτι δεν πρεπει να ζει με αλλη γατα ή να συγκατοικει με γατα που εχει το ιδιο προβλημα.
Μου κανει ομως εντυπωση που αν και στειρωμενος σε περιοδο αναπαραγωγης μπλεκοταν σε γατοκαυγαδες.
Συνηθως ο κανονας λεει πως οταν στειρωθει και περασει και ενα μικρο χρονικο διαστημα,παυει να εχει ορμες.
Εγω εχω 2 αγορια ,ο ενας ειναι αποκλειστικα μεσα και ο αλλος μπαινοβγαινει .Ομως την περιοδο αναπαραγωγης ακουει καυγαδες απο αλλους κηπους .Εμεις εχουμε κλεισει τον κηπο με πλεγμα ,οποτε δεν μπορει να βγει ,και τρεχει να μπειστο σπιτακι που του εχουμε στο μπαλκονι γιατι φοβαται.Δεν μπλεκεται οπως εχω δει καθολου σε καυγαδες εντονους.Μονο αν δει καποιο γατι να εχει μπει στον κηπο θελει να το διωξει .
Τωρα βεβαια ο δικος σας το προβλημα το απεκτησε ,μηπως να τον περνατε μεσα σε ενα αλλο δωματιο μακρυα απο τον πατερα σας ,τουλαιστον μεχρι να αναρρωσει ο πατερας σας?
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Συμβουλες!!! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από rinaki! Τετ Μάης 08, 2019 10:29 pm

Ο γάτος (ευτυχώς για τα αυτιά μας!) δεν είχε ορμές για να τσακωθεί με άλλον γάτο μετά την στείρωση. Απλά ήταν υπερβολικά πολύ κτητικός με τον χώρο του και όταν έβλεπε άλλες γάτες να περνάνε το κατώφλι της αυλής γινόταν τούρμπο. Εκείνη την περίοδο (λόγω εποχής) από ότι φάνηκε κάποιος ήταν ποιό νταής απο αυτόν και έτσι και υπήρχαν συνεχώμενα γατοξεμαλλιάσματα.Κάποιος ήταν και ο μολυσμένος. Για την ακρίβεια στα τόσα χρόνια που έχω γάτες είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό.
Θα μπορούσα μόνο να τον κλείνω ίσως στο γκαράζ το βράδυ ώστε να τον απομονώνω αλλιώς δεν έχω άλλη λύση!
Μία απελπισία την νοιώθω!
rinaki!
rinaki!
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2019
Mood : Συμβουλες!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από chocoulini Τετ Μάης 08, 2019 10:42 pm

Aπ οτι γνωριζω το aids της γατας δε μεταδιδεται σε ανθρωπο. Θα μπορουσες να τον παρεις μεσα το γατουλη ωστε και να ειναι πιο ασφαλης και να μην υπαρχει κινδυνος να κολλησουν αλλα γατια (απο το δικο σου γατο τουλαχιστον, γιατι και ο δικος σου απο καποιον κολλησε που θα συνεχισει να ειναι εξω και να συναναστρεφεται με αλλα γατια). Παιρνοντας τον μεσα τον προστατευεις απο πολλους επιπλεον κινδυνους (φολες, αυτοκινητα, κακοποιηση, τσακωμους). Θα μπορουσες να τον απομονωσεις αρχικα στο γκαραζ μεχρι να κλεισει και η πληγη του πατερα σου και μετα τον μεταφερεις στο σπιτι. Μια συζητηση με τον κτηνιατρο θα σου λυσει ολες τις αποριες και θα σε βοηθησει να βρεις την πιο ασφαλη και ωφελιμη λυση για ολους...
chocoulini
chocoulini
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Home is where my cats are...
Αριθμός γατουνίων : 10. Σαντυ, Μορφεας, Ζωη, Φαιδρα, Χρυσουλιτα, Lacta, Μυρσινη, Λυδια, Bella, Μελιτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας για γατοαγκαλιτσες και γουργουρισματα...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τα αδέσποτα όλα !
Motto : Heaven...: all the cats that ever loved you.
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/01/2010
Mood : Συμβουλες!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από chocoulini Τετ Μάης 08, 2019 10:44 pm

Καλως ηρθες κιολας στο φορουμ!
chocoulini
chocoulini
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Home is where my cats are...
Αριθμός γατουνίων : 10. Σαντυ, Μορφεας, Ζωη, Φαιδρα, Χρυσουλιτα, Lacta, Μυρσινη, Λυδια, Bella, Μελιτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας για γατοαγκαλιτσες και γουργουρισματα...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τα αδέσποτα όλα !
Motto : Heaven...: all the cats that ever loved you.
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/01/2010
Mood : Συμβουλες!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από rinaki! Τετ Μάης 08, 2019 10:47 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα συμβουλές σας & Καλώς σας βρήκα!!!Θα προσπαθήσω να το δω λίγο ποιό ψύχραιμα το θέμα ώστε να οργανωθώ και να δω πως μπορώ να τον απομονώσω .Προς στιγμήν με έχει καταβάλει το συναίσθημα!

Στάλθηκε από την εφαρμογή Topic'it
rinaki!
rinaki!
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2019
Mood : Συμβουλες!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μάης 09, 2019 10:29 am

Kαλημέρα , δυστυχώς αυτοι ειναι οι κίνδυνοι και τα ρισκα του έξω. Το οτι ενας γάτος ειναι στειρωμένος δεν σημαινει οτι δεν τσακώνεται με τα άλλα αρσενικά για λογους κυριαρχιας το ένα θέλει να διώει το άλλο απο την περιοχή και να κυριαρχεί ανεξαρτήτως του οιστρου και μπορει ενα στειρωμένο αρσενικο να ειναι εξίσου διεκδητικο ή και πιο δυνατο εφοσον ειναι στειρωμένο. Το aids των γατιών δεν κολλά στον άνθρωπο, απο κει πέρα η απομονωση του γατούλη εχει να κανει κυριως με την ποιότητα ζωής του αλλα και τον χρονο ζωης του , καθως και το να μην μολύνει ο ιδιος αλλα γατιά ή να πέσει το ανοσοποιητικο του απο αλλες παθήσεις. Θα πρεπει καταρχάς να τον αποπαρασιτώσεις εξωτερικα και εσωτερικά για δική του και δικη σας προστασία να κανει καποια εμβολια για δική του προστασία να έχιε καλο φαγητο και ένα ασφαλές περιβάλλον να ζήσει απο δω και περα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Συμβουλες!!! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Μάης 11, 2019 4:16 pm

Πράγματι η διεκδίκηση της περιοχής προκύπτει ανεξάρτητα από το αν είναι στειρωμένη μια γάτα ή όχι.

Όσον αφορά το AIDS της γάτας, το λεγόμενο FIV, μεταδίδεται μόνο μέσω δαγκώματος και σίγουρα δεν μεταδίδεται σε άνθρωπο.
Επομένως μην ανησυχείς για τη συγκεκριμένη αρρώστια και τον πατέρα σου που έχει χειρουργηθεί. Αν θέλεις να μην έχουν επαφή μέχρι να αναρρώσει, είναι εν μέρει βάσιμο για άλλους λόγους, όπως για παράδειγμα τα μικρόβια που φυσιολογικά φέρει ένα ζώο ή/και άνθρωπος.
Δεδομένου ότι ο γατούλης πάει παντού, θα μπορούσες να τον περιορίσεις για αυτό το λόγο. Αν δεν σκόπευες εξαρχής να το κάνεις, δεν έχεις κανένα λόγο να ανησυχείς για τη μετάδοση του FIV.

Από εκεί και πέρα, το παίρνεις απόφαση πως ο γατούλης είναι φορέας, όσο δύσκολο κι αν είναι και του παρέχεις το καλύτερο που μπορείς.
Αυτό σημαίνει κυρίως καλή διατροφή, ενδεχομένως κάποια συμπληρώματα, ανάλογα με το τι θα προτείνει κι ο κτηνιατρός σας κι από εκεί και πέρα αντιμετωπίζετε τα δευτερογενή συμπτώματα που μπορεί να προκύψουν μελλοντικά, όταν και αν προκύψουν με αντιβιώσεις και λοιπές αγωγές κατά περίπτωση.
Δεν σημαίνει ότι δεν θα έχει ποιότητα ζωής το αγόρι σου.
Είναι δυσάρεστο κι οι πρώτη φορά που μαθαίνουμε κάτι τέτοιο σίγουρα μας τρομοκρατεί, πρόκειται για κάτι που θα το έχει εφ'όρου ζωής, αλλά δεν είναι και καταδίκη.
Είναι βέβαια και θέμα οργανισμού, αλλά επειδή πάντα προσπαθώ να τα βλέπω πιο αισιόδοξα, θα συμπληρώσω ότι πολλές γατούλες ζούνε χρόνια με αυτή την ασθένεια.

Ίσως απλά το να ζήσει από εδώ και πέρα εντός σπιτιού να βοηθήσει την κατάστασή του. Αφενός μεν δε θα κολλήσει κάτι άλλο που δεδομένης κατάστασης μπορεί να τον επιβαρύνει, αφετέρου δεν θα το μεταδώσει ο ίδιος σε κάποια άλλη γατούλα αν μπλεχτεί σεκάποιο καυγά.
Αν αποφασίσεις να τον περιορίσεις προτείνω η μετάβαση στην αποκλειστικά σπιτίσια ζωή να γίνει σταδιακά και ομαλά, γιατί αν έχει μάθει και έξω και βρεθεί ξαφνικά κλεισμένος μπορεί να τον επηρεάσει, να του επιφέρει κάποιο στρες κτλ που επίσης πρέπει να αποφεύγεται στο πλαίσιο της διατήρησης της καλής υγείας ενός ζώου. Γέμισε τη μέρα του στο σπίτι με παιχνίδι, χάδια και δραστηριότητες και πιστεύω ότι θα εξελιχθεί αισίως η κατάστασή σας.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Συμβουλες!!! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από koneko Δευ Μάης 13, 2019 5:20 am

Μπορεις να τον παρεις μεσα, δεν ειναι μεταδοτικος. Οσο για την πληγη του πατερα σου, πρεπει να μενει ανοιχτη? Δεν γινεται να μπει επιθεμα? Προτεινω τα διαφανη Tegaderm.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Συμβουλες!!! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από rinaki! Δευ Μάης 13, 2019 12:53 pm

Καλησπέρα σας!
Ο πατέρας μου μετά από διπλο bypass στο οποίο είχε υποβληθεί πριν 1 μισή χρόνο ακόμη τραβιέται. Η τομή στο θώρακα συνεχίζει και είναι ανοιχτή μετα απο διάφορα μικρόβια που κολλησε απο το νοσοκομείο και λογω του παρατεταμένου ανοίγματος μπροστά.Τα ζώα ανέκαθεν Ούτε κατά διάνοια να τα δει μέσα στο σπίτι που να ακούσει και τωρα ότι είναι αρρωστουλη.
Είμαι σε δίλλημα καθώς και η μεν και η δε περίπτωση είναι απαγορευτική η μια για την άλλη ώστε να συνυπάρξουν στον ίδιο χώρο.
rinaki!
rinaki!
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2019
Mood : Συμβουλες!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από koneko Τρι Μάης 14, 2019 9:35 am

Δυσκολη περιπτωση και καταλαβαινω τον πατερα σου και εγω την ιδια αντιδραση θα ειχα. Νομιζα οτι εκανε εγχειριση πριν 1-2 βδομαδες γι' αυτο και ανησυχει, αλλα εφοσον ειναι χρονιο το προβλημα τοτε μη βαλεις τον γατο μεσα. Μπορει να πηδηξει πανω του και να τρεχετε.
Φανταζομαι οτι παρακολουθειται απο γιατρους, αλλα εφοσον εχει περασει 1.5 χρονος και δεν κλεινει, καλο ειναι να δειτε ισως πλαστικο χειρουργο, αν δεν εχετε ηδη δει. Αν δεν φευγει η μολυνση μπορει να χρειαστει και αλλες επεμβασεις για να καθαριστει ο μολυσμενος ιστος. Βρειτε καποιον που χρησιμοποιει VAC. Οι νοσοκομειακες λοιμωξεις ειναι πολυ δυσκολες και μπορει να γινουν πολυ επικινδυνες. Ευχομαι ολοψυχα περαστικα στον πατερα σου.
Οσο για τον γατουλη, μαλλον το γκαραζ ειναι μονοδρομος. Εγω δυσκολα θα τον εβαζα σπιτι εφοσον ο πατερας σου περναει τετοια κατασταση.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Συμβουλες!!! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από rinaki! Πεμ Μάης 16, 2019 12:33 am

Αγαπητή φίλη,
Έχεις πέσει μέσα σε όλα!όντως τελικά θα πάει σε πλαστικό χειρούργο  καθώς η ανοιχτή (ακόμη) τομή είναι μαγνήτης για μικρόβια και λοιμώξεις. Εξ αυτού ήμουν προβληματισμένη σχετικά με την απομόνωση του γατούλη. Προς το παρόν τον έχω "κλείσει " στο μπαλκόνι. Του έχω βάλει και ενα σπιτι και απο μόνος του δεν ξεκολλάει από εκεί, εκτός και αν κατεβαίνει στον κήπο για να παει τουαλέτα. Έχει πολύ όρεξη για φαγητό αλλά κάποιες πληγές δεν έχουν κλείσει ακόμη. Αν δω ότι κάποια έχει ξανανοίξει του βάζω surolan και betadin. Σίγουρα ειμαι πιο ψύχραιμη από ότι στην αρχή αλλά ακόμη προσπαθώ να βρω λύσεις.
rinaki!
rinaki!
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2019
Mood : Συμβουλες!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από koneko Πεμ Μάης 16, 2019 2:58 am

Κακα τα ψεμματα, προτεταιοτητα εχει ο πατερας σου. Δεν πειραζει αν μεινει ο γατουλης στο μπαλκονι ή εξω για λιγο ακομα. Εξαλλου πλησιαζει καλοκαιρι, οποτε τουλαχιστον δεν θα κρυωνει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Συμβουλες!!! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μάης 16, 2019 11:09 am

Ε βαλε και μια τουαλέτα στο μπαλκονι να μην κατεβαινει κατω. Ποσο ψηλά ειναι? Το χειμωνα μπορει να βάλεις θερμαινομενο στρώμα ή λαμπα που ζεσταινει και να κλεισεις με καποιο διαφανο πλαστικο πορτουλα το σπιτάκι ή και το μπαλκονι υπάρχουν λύσεις. Εδώ συμφορουμιτες εχουν οχι 1 αλλα πολλά ζώα στα μπαλκονια προκειμένου να ειναι στο δρομο και μπορουν να σου δώσουν τα φωτα τους.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Συμβουλες!!! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από rinaki! Πεμ Μάης 16, 2019 11:56 am

Σας ευχαριστώ θερμά όλους,ειλικρινά!
Θα πάρω οντως μια τουαλέτα για να μην πηγαίνει Ούτε στην αυλή και θα ενισχύσω και με καλές τροφές, ίσως και κάποια συμπληρώματα διατροφής.Μηπως έχει κάποιος κάτι να προτείνει για τόνωση ανοσοποιητικού;έχω βρει διαφορές και δεν ξέρω ποια να διαλέξω.
rinaki!
rinaki!
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2019
Mood : Συμβουλες!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συμβουλες!!! Empty Απ: Συμβουλες!!!

Δημοσίευση από psipsa Παρ Μάης 17, 2019 2:38 am

στο δικο μου μπαλκονι συμβιωνουν αρμονικα κι ευτυχισμενα δεκα γατες που σε αλλη περιπτωση θα ηταν αδεσποτες... εχουμε κλεισει με πλεγμα της trixie απο επανω ως κατω το μπαλκονι και επιπροσθετως εχω βαλει τεντα διαφανη που ανεβαζω το καλοκαιρι αλλα το χειμωνα ειναι κλειστη και το μπαλκονι ειναι στεγνο και καπως ζεστο σιγουρα πολυ πιο ζεστο απ οτι ειναι ο εξωτερικος χωρος στην περιοχη που μενουμε. Τα γατακια μου εχουν σπιτακια και αμμολεκανες και ειναι ευτυχισμενα. Μπορειτε να σκεφτειτε μια τετοια λυση αν ο χωρος σας το επιτρεπει και ετσι ο γατουλης θα ειναι ευτυχισμενος και ασφαλης και ο πατερας δεν θα αισθανεται οτι κινδυνευει.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Συμβουλες!!! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης