gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατί με επιλεκτική όρεξη.

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γατί με επιλεκτική όρεξη. Empty Γατί με επιλεκτική όρεξη.

Δημοσίευση από Poppi Πεμ Μαρ 21, 2019 11:38 am

Καλημέρα, με λένε Πόπη και έχω δύο γατάκια (κεραμιδογατάκια), τον Δημοσθένη (ετών 14) και τον Ορέστη (ετών 2,5). Ο γερούλης μου με πρόβλημα F.U.S. (τρία χειρουργεία, ειδική διατροφή κ.λ.π), αλλά παρ’ όλα αυτά τρελή διάθεση για ζωή. Το μικρούλη μου το βρήκα στο δρόμο, σε κακή κατάσταση, αλλά τα καταφέραμε να γίνει ένα μεγαλόσωμο γατί, αλλά δυσκολόφαγο. Μπορεί να τσιμπαεί λίγες κροκέτες και νερό για αρκετές ημέρες. Μήπως μπορείτε να μου προτείνεται διατροφή, σας παρακαλώ. Ευχαριστώ και νιάου!!!!  oksmily3

Poppi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατί με επιλεκτική όρεξη. Empty Απ: Γατί με επιλεκτική όρεξη.

Δημοσίευση από belezza Πεμ Μαρ 21, 2019 10:05 pm

Καλησπερα σας  .Να χαιρεστε  τα γατονια σας  μικρο και μεγαλο
Το  ιδιο προβλημα   αντιμετωπιζω κι εγω με  τον μικρο της γατοοικογενειας . Δεν του αρεσει καμια κροκετα και παρομοιως μπορει να μεινει μερες χωρις φαγητο  με   λιγο νερο   μονο.
Απο χθες   λοιπον  και ενω ημουν πολυ προβληματισμενη , ξεκινησα   κροκετες royal canin ειδικες για γατια  με μειωμενη  ορεξη   ανακατεμενες  με   κονσερβακι kit cat .Εφαγε πολυ   καλυτερα . Επισης του ξεκινησα    βιταμινες nutrivet   και ελπιζω να βοηθησουν .
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Γατί με επιλεκτική όρεξη. Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατί με επιλεκτική όρεξη. Empty Απ: Γατί με επιλεκτική όρεξη.

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Μαρ 22, 2019 12:41 pm

Είναι αρκετά συνηθισμένο πάντως, ειδικά στα σπιτόγατα να γίνονται λίγο επιλεκτικά στο φαγητό τους.
Όταν είναι γενικά χορτασμένα, τείνουν να διαλέγουν.
Επίσης υπάρχουν αυτά που εγώ λέω "κροκετόγατα" Laughing , τα φανατικά της κροκέτας που δύσκολα δελεάζονται από υγρή τροφή.
Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν τα κορίτσια μου, αλλά και αρκετά αδεσποτάκια.

Πάντως μπορεί απλά να είναι λιγόφαγος ο μικρός, έχει και λιτοδίαιτα γατιά. Στην περίπτωση αυτή εγώ δε θα ανησυχούσα.
Επίσης όταν δε τρώνε αυτό που τους δίνω τις αφήνω να πεινάσουν.
Οι ώρες των γευμάτων μας είναι καθορισμένς, οπότε αν δεν φάνε στο ένα γεύμα, θα τσιμήσουν σίγουρα κάτι στο επόμενο.
Αν δεν τους αρέσει αυτό που σερβίρω..ε θα τρώνε λίγο πιο ανόρεκτα, αλλά και πάλι θα τους το δώσω.
Ανησυχούμε μόνο όταν η γατούλα κάνει πάνω από 24 ώρες να φάει κάτι κι αυτό γιατί μπορεί να γίνει επικίνδυνο για την υγεία της.
Κι εμένα μου έχει τύχει να αρνείται να φάει το ένα το κορίτσι μου, γιατί απλά δεν της άρεζε η καινούργια κροκέτα..υποχώρησα στις 36 περίπου ώρες κι άλλαξα το μενού!

Ακόμη, μειωμένη όρεξη μπορεί να παρατηρηθεί στις γάτες με την αλλαγή της εποχής. Καθώς ζεσταίνει ο καιρός τρώνε μικρότερες ποσότητες.
Αν πάλι το κάνει περιοδικά όλο το χρόνο και απλά δεν έχει όρεξη για ορισμένα χρονικά διαστήματα, ενώ τον υπόλοιπο καιρό τρώει κανονικά, τότε προσπαθείστε να βεβαιωθείτε για δύο πράγματα.
Πρώτον, ότι δεν υπάρχει κάποια υφέρπουσα στρεσογόνος κατάσταση στο σπίτι και δεύτερον ότι δεν συντρέχει κάποιο θεματάκι υγείας, κάτι που τον πιάνει επίσης περιοδικά, ενοχλήσεις γαστρεντερικές, αλλεργία οτιδήποτε.

Τέλος το πιο απλό είναι να είναι όντως "κροκετόγατο" και να βαρέθηκε την κροκέτα του! Συμβαίνει και αυτό Laughing

Πέπη, δεν τρώει το Μπακαρίνι;! Suspect
Μήπως μωρέ τον καταχεριάζει πάλι η μητέρα Λευκοθέα;
Γιατί κι ο Φανούλης, όταν τα κορίτσια τα πιάνει παροξυσμός, καμιά φορά τρώει λιγότερο. tafos
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γατί με επιλεκτική όρεξη. M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατί με επιλεκτική όρεξη. Empty Απ: Γατί με επιλεκτική όρεξη.

Δημοσίευση από Poppi Τρι Μαρ 26, 2019 10:28 am

Σας ευχαριστώ εγώ και ο Ορέστης μου πάρα πολύ. Ότι νέο ευπρόσδεκτο!!!!!!! Smile Laughing happy2

Poppi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατί με επιλεκτική όρεξη. Empty Απ: Γατί με επιλεκτική όρεξη.

Δημοσίευση από psipsa Τετ Μαρ 27, 2019 7:53 am

να προτεινω ισως λιγο ποικιλια στο μενου του; κανενα βραστο κοτοπουλακι με ρυζακι που εκτος απο πεντανοστιμο ειναι και πολυ θρεπτικο;;; ο κτηνιατρος μου μου ελεγε καποτε οτι με τη συγχρονη διατροφη απεκτησαν και οι γατες ασθενειες που στο παρελθον δεν ειχαν και ειναι μεγααααλος υπερμαχος του σπιτικου φαγητου. οποτε λιγο μαγειρευτο(σκετο με λιγο λαδακι χωρις τιποτε αλλο χωρις καρυκευματα) ισως του αποκαταστησει τη χαμενη ορεξη.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατί με επιλεκτική όρεξη. Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατί με επιλεκτική όρεξη. Empty Απ: Γατί με επιλεκτική όρεξη.

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 27, 2019 10:42 am

Εγω παλι θα πω οτι εάν το γατονι ειναι εντάξει στο βάρος του δεν υπάρχει λογος ανησυχιας. Ενας πολύ σημαντικος παράγοντας ειναι το ποσο κινειται. Εμενα ας πουμε η μεγάλη μου που τώρα εγινε παχύσαρκη έτρωγε ελάχιστα και ρύθμιζε το φαγητο της και εγώ ανησυχούσα οτι έτρωγε λιγο. Δεν κουνιοταν ομως. Αφου ο γατος απο οτι λες ειναι και μεγαλόσωμος τι προβλημα υπάρχει. Ποσο βάρος έχει τι τροφή τρωει? Τελος μηπως ο γατος θελει υγρή τροφη; Οτι καλυτερο σε σχέση με τις κροκέτες
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατί με επιλεκτική όρεξη. M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατί με επιλεκτική όρεξη. Empty Απ: Γατί με επιλεκτική όρεξη.

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μαρ 27, 2019 1:39 pm

Συμφωνώ στα περί δραστηριότητας και συμπληρώνω από παρατήρηση των αδεσπότων κυρίως.

Έχω προσέξει ότι όλα τα μεγαλόσωμα βαρβατοαρσενικά είναι παραδόξως λιγόφαγα. Οι ποσότητες που τρώνε και η όρεξή τους για φαγητό, μόνο ανάλογη της διάπλασης και της εμφανισής τους δεν είναι, όμως ίσως σε αυτό παίζει ρόλο ότι οι βαρβατόγατοι έχουν πάντα προτεραιότητα το ζευγάρωμα κι απλά στο ενδιάμεσο τσιμπάνε κάτι!

Το μόνο σίγουρο είναι πως αν ανά 24ώρο τρώει έστω λίγο και είναι φυσιολογικός στο βάρος και έτσι είναι πάντα όχι περιστασιακά, δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.
Απλά τον παρατηρείτε και συλλέγετε πληροφορίες ως το επόμενο τσεκ απ σας.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γατί με επιλεκτική όρεξη. M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης