gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό Empty Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό

Δημοσίευση από LIZA_T Παρ Μαρ 15, 2019 6:37 pm

Αναζητείται στην Αθήνα γατομαμά ή φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο καιρό (μέχρι να μπορούν να φάνε μόνα τους). Τα 3 γατάκια γεννήθηκαν στην αυλή της πολυκατοικίας από αδέσποτη γάτα, η οποία αγνοείται από χθες. Χρειάζομαι βοήθεια καθώς είμαι έγκυος και αρνητική στην τοξοπλάμωση και δεν μπορώ να τα αναλάβω. Οι ενήλικες στους οποίους απευθύνθηκα δε μπορούν για διάφορους λόγους να βοηθήσουν και έχω μόνο για βοήθεια 2 μικρά παιδιά, χωρίς πείρα σε τέτοια θέματα. Φοβάμαι ότι δε θα τα καταφέρουμε. Έχουμε ήδη το ειδικό γάλα αλλά δεν καταφέρνουμε να τα ταϊσουμε αποτελεσματικά. Γι'αυτό χρειάζομαι μια γατομάνα ή κάποιον εθελοντή να τα αναλάβει μόνο για το διάστημα που δε μπορούν να φάνε μόνα τους. Μετά μπορούν να έρθουν στην αυλή που γεννήθηκαν και όπου θα ταΐζονται καθημερινά. Εάν μπορείτε να βοηθήσετε παρακαλώ καλέστε στο 6978792247 οποιαδήποτε ώρα. Θα παρέχω το γάλα και άμμο και θα καλύψω τα έξοδα του κτηνιάτρου αν χρειαστεί για όσο διάστημα θα τα κρατήσει ο εθελοντής. Ευχαριστώ. Περιοχή: Παλαιό Φάληρο

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό Empty Απ: Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Μαρ 19, 2019 12:29 pm

Λίζα μου δεν ξέρω τι να σου πω για το συγκεκριμένο θέμα..
Δύσκολο το μεγάλωμα των μωρών.

Θα πω μόνο ότι εφόσον τα αναλάβατε ήδη, αν δε βρεθεί κάποιος άλλος να βοηθήσει, ότι με τις κατάλληλες προφυλάξεις, δεν έχεις λόγο ανησυχίας περισσότερο από τα γατάκια που ήδη έχεις.
Μπορείς να τα χειρίζεσαι με γαντάκια. Στη φωλίτσα τους θα μένουν αυτά, δε τριγυρνούν στο σπίτι.
Το τοξόπλασμα δεν είναι αερομεταφερόμενο, ακόμη κι αν τα μικρά είναι φορείς. Δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας για το συγκεκριμένο θέμα.
Υπομονή μόνο! Ελπίζω να τα καταφέρετε όλοι σας μια χαρά.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό Empty Απ: Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό

Δημοσίευση από LIZA_T Τρι Μαρ 19, 2019 8:52 pm

Στέλλα μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Υπάρχουν εξελίξεις.
Η μαμά γάτα εμφανίστηκε ξανά στη γειτονιά με 5 γάτους να την κυνηγάνε. Δεν πλησίαζε όμως τα γατάκια και οι γάτοι την ακολουθούσαν παντού. Τελικά η γειτόνισσα (με την οποία δεν είχαμε σχέσεις, αλλά η κοπέλα ενδιαφέρθηκε!) κατάφερε να την πιάσει και την κλείσαμε σε μία αποθήκη, μαζί με τα γατιά της. Ωστόσο, η γάτα αρνιόταν να τα ταΐσει για 2 ημέρες (οπότε συνεχίσαμε με τα παιδιά το τάισμα όχι με μεγάλη επιτυχία, με τα γατιά να τσιρίζουν πεινασμένα όλη την ημέρα) και μάλιστα δραπέτευσε, αλλά η ικανότατη γειτόνισσα την ξανάπιασε.
Σήμερα ωστόσο, η γάτα αποφάσισε να ασχοληθεί και άρχισε να τα ταΐζει. Είναι ήρεμη και η μάνα και τα γατιά. Οπότε αποφάσισα να την κρατήσω στην αποθήκη, να ταϊζει τα γατάκια της, σε λίγο καιρό να τη στειρώσω και μετά να βγει στειρωμένη μαζί με τα γατάκια στην αυλή.
Η κτηνίατρος μου είπε ότι η στείρωση μπορεί να γίνει όταν τα γατάκια γίνουν 2 μηνών.
Πες μου σε παρακαλώ τη γνώμη σου λόγω εμπειρίας, πιστεύεις ότι θα μπορέσουν να προσαρμοστούν αν βγουν στην αυλή στους 2 μήνες? Ελπίζω πως ναι γιατί θα είναι Μαϊος, θα έχουν τη μαμά τους (αν ασχολείται ακόμα μαζί τους) και θα έχουν καθημερινό φαγητό. Οι γάτοι δε θα έχουν λόγο να τα πειράξουν, ούτε αυτά ούτε τη στειρωμένη μαμά.Ο κίνδυνος των αυτοκινήτων υπάρχει βέβαια πάντοτε.
Κατά τα άλλα είμαι αγχωμένη με την τοξοπλάσμωση για τώρα και τους 2 μήνες που θα τα φιλοξενώ, έστω και εκτός σπιτιού, σε χώρο που θα καθαρίζω εγώ, αν και είμαι ήδη ενημερωμένη και από την κτηνίατρο και τη γυναικολόγο.
Βάζω γάντια και μάσκα, αλλά θεωρώ ότι ο κίνδυνος δεν είναι αμελητέος όταν μιλάμε για αδέσποτη γατοοικογένεια, σε σχέση με τις δικές μου γάτες. Από την άλλη, δε μπορούσα να τα αφήσω να πεθάνουν από την πείνα ή πνιγμένα από τους γάτους. Ελπίζω να μην το πληρώσω πολύ ακριβά.

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό Empty Απ: Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Μαρ 22, 2019 12:03 pm

Αν τη μαμά την κυνηγούσαν γάτοι, λογικά ξαναμπήκε σε οίστρο;

Αλλιώς γιατί; Δε λέω, οι νεαροί γάτοι καμιά φορά,δεν καταλαβαίνουν και πολύ και τις κυνηγάνε όλες, αυτό προσωπική βάσιμη παρατήρηση, αλλά υπάρχει ένα ενδεχόμενο η γατούλα να ζευγάρωσε ήδη ξανά, ασχέτως που φροντίζει πάλι τα μικρά της-κι ευτυχώς που ανέλαβε ξανά! Εξάλλου αν την κυνηγούσαν αρκετοί γάτοι δε νομίζω ότι ήταν απλά λόγω ηλικίας των αρσενικών που συχνά δεν κάνουν διακρίσεις, αλλά μάλλον μπήκε γρήγορα σε οίστρο.

Αυτό συνεπάγεται δύο πράγματα.
Το ένα είναι πως όταν έρθει η ώρα να απογαλακτιστούν τα μικρά της, θα βρίσκεται ήδη σε προχωρημένη εγκυμοσύνη.
Το δέυτερο είναι πως χρειάζεται σίγουρα μπόλικο, καλό φαγάκι, γιατί ο οργανισμός της ζορίζεται να αντεπεξέλθει σε θηλασμό και εγκυμοσύνη ταυτόχρονα.

Τώρα για το αν θα τη στειρώσεις όταν τα γατάκια γίνουν 1 μήνα..
Θεωρητικά μπορείς να τη στειρώσεις απευθείας μόλις τα μικρά αρχίσουν να τρώνε μόνα τους. Το δίμηνο που προτείνουν αρκετοί γιατροί, θεωρείται το βέλτιστο για τα γατάκια.
Αν ρωτάς την προσωπική μου γνώμη..εγώ αρκετές φορές περίμενα να τα αφήσουν μόνες τους, να τους δείξουν δηλαδή και πως θα κινούνται έξω, ώστε να έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες επιβίωσης.
Ορισμένες φορές την πάτησα, γιατί είτε ζευγάρωναν νωρίτερα από ότι υπολόγιζα, είτε ακόμη ούσες σε θηλασμό.
Σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, δεν ενδείκνυται η στείρωση τυπικά, αλλά την εφαρμόζουν αρκετοί σε αδεσποτάκια.
Εγώ γάτα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη δεν έχω στειρώσει ποτέ, για διάφορους λόγους, απλά αναλαμβάνω τη φροντίδα των μικρών ακόμη κι ως αδέσποτα και φροντίζω να στειρώσω εγκαίρως τα νεαρά κοριτσάκια της γέννας.
Αυτό συνήθως είναι και πιο εύκολο, αφού όσα μεγάλωσαν παρουσία μου, πιάνονται και πιο εύκολα..

Οπότε Λιζάκι μου, είναι και λίγο προσωπική επιλογή το πως θα το χειριστείς. Εγώ θα υποστήριζα τη μανούλα και θα έδινα χρόνο σε αυτή την περίπτωση.

Όσον αφορά τα ρίσκα της τοξοπλάσμωσης, αν τα γατάκια τα δικά σου τα έχεις πάνω από δύο έτη, τότε ναι δεν μιλάμε για τον ίδιο κίνδυνο σε σχέση με αυτά που γεννήθηκαν από μανούλα που ζούσε έξω. Στην περίπτωση που τα έχεις λγότερο από 2 έτη, θεωρητικά είναι το ίδιο με τη μανούλα και τα μωρά που φροντίζεις.
Για άλλη μια φορά, από εμένα χίλια μπράβο για την προσπάθεια.
Να ξέρεις, ότι κι εγώ θα έκανα τα ίδια με ότι έχεις κάνει μέχρι στιγμής.

Υπομονή, όλα θα πάνε μια χαρά τηρώντας κανόνες υγιεινής.
Δεν ξέρω αν σε παρηγορεί, αλλά πέρυσι που είχα τραυματισμένο γατούλη σε νοσηλεία, η μία κτηνίατρος ήταν κι εκείνη έγκυος.
Με τις κατάλληλες προφυλάξεις δεν υπάρχει θέμα, από όσο γνωρίζω.
Κουράγιο και θετικές σκέψεις! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό Empty Απ: Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Απρ 09, 2019 3:16 pm

Πως τα πάτε Λιζάκι μου με τα μικρούλια; Η μανούλα τα φροντίζει ακόμη;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό Empty Απ: Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό

Δημοσίευση από LIZA_T Τετ Απρ 24, 2019 11:55 am

Καλημέρα Στέλλα! Ναι, η μαμά ασχολήθηκε τελικά και τώρα τα γατάκια άρχισαν σιγά σιγά τη στερεή τροφή. Την άλλη εβδομάδα γίνονται 2 μηνών, οπότε θα πάω τη μαμά για έλεγχο εγκυμοσύνης και αυτά για αποπαρασίτωση. Αν η μάνα είναι έγκυος (εμένα έγκυος μου φαίνεται αλλά ίσως να την έχω κάνει τετράπαχη από το πολύ φαϊ), θα την αφήσω μέσα στην αποθήκη να γεννήσει, να μεγαλώσει τα νέα μικρά και μετά θα την στειρώσω, γιατί αν μου βγει έξω δεν ξαναπιάνεται. Τις τελευταίες μέρες μάλιστα γκρινιάζει μπροστά από το παράθυρο για να βγει έξω.
Τα  παλιά μικρά την άλλη εβδομάδα θα μεταφερθούν έξω σταδιακά (λίγες ώρες μόνο στην αρχή και μετά μόνιμα) στην πίσω αυλή της πολυκατοικίας. Θα περιφράξω τη μόνη έξοδο αλλά η περίφραξη μπορεί να κρατήσει μέσα μόνο μικρά γατάκια,σε λίγους μήνες δηλαδή θα μπορούν να μπαινοβγαίνουν. Έχω σκοπό να τα ταϊζω 2 φορές την ημέρα και να αποσύρω το φαγητό όταν τελειώνουν για να μην έρχονται όλες οι γάτες τις γειτονιάς. Επίσης θα τους έχω και την αμμολεκάνη που χρησιμοποιούν ήδη, για να μπορώ να καθαρίζω και να μην γκρινιάζουν οι γείτονες. Ο στόχος είναι να ταϊζονται μέχρι να ανεξαρτητοποιηθούν και να στειρωθούν αμέσως μόλις γίνεται. Το ίδιο θα γίνει με τα νέα γατιά.
Εντωμεταξύ στην μπροστά αυλή προχθές εμφανίστηκε άγνωστο γατάκι περίπου 2 μηνών, πολύ βρώμικο με μαυρίλες, που μάλλον κατέφθασε από τη μηχανή ενός αυτοκινήτου (είδα κάποιον να έχει αφήσει σημείωμα σε ένα αυτοκίνητο να μην ανοίξει τη μηχανή γιατί υπάρχει γατάκι). Ευτυχώς είναι έξυπνο, τρώει μόνο του και έχει καταλάβει ο σύστημα ταϊσματος 2 φορές την ημέρα.
Έτσι έχω καταλήξει με 3 γάτες στο σπίτι, 4 στην αποθήκη και 1 στην αυλή. Κυκλοφορώ με γάντια και μάσκες και διαφορετικά ρούχα πάνω-κάτω και πώς θα τα κάνω όλα αυτά τους επόμενους μήνες με την κοιλιά στο στόμα και το φόβο της τοξοπλάσμωσης είναι απορίας άξιο! Προς το παρόν τα καταφέρνω!

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό Empty Απ: Αναζητείται γατομαμά ή έμπειρος φροντιστής νεογέννητων γατιών για λίγο μόνο καιρό

Δημοσίευση από LIZA_T Κυρ Οκτ 13, 2019 9:17 pm

Καλησπέρα σας! Μετα από τοσο καιρο ειπα να ενημερωσω για τα νέα μας! Εγω γλίτωσα την τοξοπλσδμωση. Η μαμα και τα 3 της γατια στειρωθηκσν,καθως και το ορφανο γατακι. Μετα απο εκπαιδευση 3 εβδομαδων (τον Ιουλιο),ζουν πλεον στην αυλη. Η περιφραξη που ειχα βαλει δεν τα κρατησε μεσα ουτε 2 μερες! Παντως ερχοντσι συστημστικά στο τάισμα 2 φορές την ημέρα. Και περιμενουν ολα στην εισοδο της πολυκατοικιας στο χαλακι για να κατεβω.Χρησιμοποιουν αρκετσ την αμμο τους και ετσι δεν εχουμε μεγαλο προβλημα στην αυλη. Αγχωνομαι καθε μερα για τα αυτοκινητα αλλα γι αυτο δεν μπορω να κανω κατι

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης