gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κονσέρβες

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Κονσέρβες

Δημοσίευση από purfect Τετ Μαρ 13, 2019 2:53 pm

Καλησπέρα Γατόσπιτο!

Ο γάτος μου τρώει 2 φορές τη μέρα, ένα γεύμα ξηρή τροφή (acana) κι ένα υγρή (bozita κονσέρβα). Τώρα τελευταία δεν την πολυθέλει την κονσέρβα και ψάχνω να βρω εναλλακτικές γιατί θέλω το ένα γεύμα του την ημέρα να είναι υγρή.

Διαβάζω για πλήρεις (complete) και συμπληρωματικές (complementary) κονσέρβες. Οκ, λέω, το 'χω. Οι Bozita είναι πλήρεις οπότε παίρνει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά. Ψάχνοντας εναλλακτικές, δεν μπορώ να καταλήξω πουθενά. Οι applaws λένε είναι συμπληρωματικές. Κάποιες schesir, ενώ στο χ σάητ εμφανίζονται ως πλήρειςστο άλλο εμφανίζονται συμπληρωματικές. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει μια καλή, πλήρη κονσέρβα για στειρωμένο 3χρονο γάτο;

Σας ευχαριστώωωω!!!

purfect
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Απ: Κονσέρβες

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μαρ 15, 2019 11:41 am

Καλησπερα δεν υπάρχει λογος να παρεις κονσέρβα που να ειναι πλήρης εφοσον τρώει acana. Οι ποιοτικες καλές και καθαρές κονσέρβες συνήθως ειναι συμπληρωματικές.
Για μενα η κονσέρβα ειδικα για τα στειρωμένα δεν έχει κανένα νοημα, κανονική θα παιρνα. Παρε στουζυ που ειναι σχετικα καλές και οικονομικες applaws σεζιρ αναλογως τι ποιοτητα θες να δώσεις.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κονσέρβες M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Απ: Κονσέρβες

Δημοσίευση από selefa Παρ Μαρ 15, 2019 4:37 pm

Τους είχα πάρει στο παρελθόν bozita, διαφορετικές γεύσεις αλλά με έσκασαν μέχρι να τη φάνε.
Το ίδιο και με την iams , με τη nuevo και με κάνα δυο άλλες μάρκες. Σχετικά με τη nueno την έδωσα στη γάτα του αδερφού μου και μόλις τη μύρισε για κάποιο λόγο μας έκανε το φίδι.

Τρώνε τη le chef, αλλά από εκεί που αγοράζω δεν την έχει, οπότε πλέον τους δίνω gourmet και kitekat. Η gourmet έχει πολλές γεύσεις και για αυτό προτιμώ να τους την παίρνω. Βαριούνται τις ίδιες γεύσεις.

Μπορείς να του δώσεις Naturea Cat ή N&D. Σε τιμή είναι πάνω κάτω ίδιες με τη applaws.
selefa
selefa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Απ: Κονσέρβες

Δημοσίευση από purfect Παρ Μαρ 15, 2019 8:05 pm

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!

Γατόπληκτη, οπότε να του δίνω όλη την ποσότητα που προτείνει η ακάνα για τα κιλά του, πλας μια κονσέρβα;

purfect
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Απ: Κονσέρβες

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Μαρ 19, 2019 12:14 pm

Εγώ πάντως δίνω λίγο λιγότερη από τη συνιστώμενη κροκέτα, όταν δίνω κονσέρβα κι ας είναι συμπληρωματικές οι περισσότερες.

Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω, κονσέρβα ούτε εγώ ψάχνω για στειρωμένα αποκλειστικά.
Πάντως ανακάλυψα πρόσφατα στο Pet City τη σειρά Kit Cat, οι κονσέρβες τις οποίας είναι πλήρεις.
Τις μικρές συσκευασίες τις θεωρώ απλησίαστες, τις έχω πάρει μόνο για δοκιμή σαν λιχουδιά, αλλά οι κύλινδροι των 400 g, εξίσου ποιοτικοί και συμφέρουν οικονομικά, ιδίως δεδομένης ποιότητας.
Η κονσέρβες αυτές λανσάρονται ως κατάλληλες για στειρωμένα, η αναγραφόμενη ανάλυση δε με πείθει στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά τις είδα και λίγο φευγαλέα να πω την αλήθεια.
Όμως, όπως αναφέρω, στην κονσέρβα δε δίνω έμφαση σε αυτό. Γενικά μου φαίνονται καλές.

Αν δοκιμάσεις να μας πεις εντυπώσεις!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κονσέρβες M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Απ: Κονσέρβες

Δημοσίευση από selefa Τρι Μαρ 19, 2019 12:35 pm

Εγώ παίρνω της Kite Kat τα φακελάκια. Τους αρέσει αρκετά. Γενικά παίρνω φακελάκια και όχι κουτιά. Αν το κουτί ανοιχτεί θα φάνε αλλά μετά δε θέλουν να ξανά φάνε από αυτό οπότε θέλει να ανοίξω άλλο και σε εκείνο κάνουν πάλι το ίδιο. Στα φακελάκια ακόμα και τρεις μέρες να φανε την ίδια γεύση δεν έχουν θέμα. Αυτό το κάνουν όμως με όλες τις μάρκες και όχι μόνο με της Kite Kat.

Στην υγρή τροφή δίνω βάση κυριως στη ποικιλία ωστε να μη τρώνε πχ μόνο μοσχαράκι.
selefa
selefa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Απ: Κονσέρβες

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Μαρ 19, 2019 12:39 pm

Όχι δεν είναι η ίδια εταιρεία, που βρίσκεις και στο σουπερ μαρκετ.
Είναι αποκλειστική εισαγωγή Pet City και δεν κυκλοφορεί σε φακελάκια.
Αν ελέγξεις σύσταση, καμία σχέση και σαν ποιότητες.

Είναι αυτές
https://kitcat.com.sg/

Θεωρώ ότι αξίζουν, ρίξτε μια ματιά.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κονσέρβες M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Απ: Κονσέρβες

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μαρ 19, 2019 12:41 pm

purfect έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!

Γατόπληκτη, οπότε να του δίνω όλη την ποσότητα που προτείνει η ακάνα για τα κιλά του, πλας μια κονσέρβα;

Οχι. Αναλογικα δηλαδή αν η ξηρα λεει πχ 60γρ ημερησια δοση μπορεις πχ να δινεις 2/3 δηλαδη 40 και αν η υγρή λεει 300 γρ ημερησια δοση μπορεις να δινεις το 1/3 δηλαδή 100γραμμάρια. Φυσικα μπορεις να δινεις λιγοτερη ξηρά και περισσοτερη κονσέρβα. Οτι θες. Σημειωσε οτι οι συνιστώμενες ποσοτητες ειναι κατα προσέγγιση και οτι αναλογα το ζώο ηλικια πχ και το ποσο κινειται μπορει να χρειάζεται λιγοτερο ή περισσοτερο τροφη.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κονσέρβες M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Απ: Κονσέρβες

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μαρ 19, 2019 12:43 pm

selefa έγραψε:Εγώ παίρνω της Kite Kat τα φακελάκια.  Τους αρέσει αρκετά. Γενικά παίρνω φακελάκια και όχι κουτιά. Αν το κουτί ανοιχτεί θα φάνε αλλά μετά δε θέλουν να ξανά φάνε από αυτό οπότε θέλει να ανοίξω άλλο και σε εκείνο κάνουν πάλι το ίδιο. Στα φακελάκια ακόμα και τρεις μέρες να φανε την ίδια γεύση δεν έχουν θέμα.  Αυτό το κάνουν όμως με όλες τις μάρκες και όχι μόνο με της Kite Kat.

Στην υγρή τροφή δίνω βάση κυριως στη ποικιλία ωστε να μη τρώνε πχ μόνο μοσχαράκι.

Κλασσικά εικονογραφημένα...... nio
Και γω παιρνω μικρά για αυτο το λογο....
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κονσέρβες M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Απ: Κονσέρβες

Δημοσίευση από purfect Τρι Μαρ 19, 2019 1:24 pm

Σας ευχαριστώ όλους! Είδα τώρα και τις animonda carny, λέω να δώσω και σε αυτές μια ευκαιρία. Θα πάρω γενικά μια ποικιλία να κόψω αντιδράσεις. Κρίμα πάντως, οι μποζίτα είναι πολύ καλές και οικονομικές, δεν ξέρω τι το έπιασε ξαφνικά το σκασμένο...

purfect
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Απ: Κονσέρβες

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Μαρ 19, 2019 1:42 pm

Κι εμένα μου αρέσουν οι bozita, αλλά οι δικές μου δεν έδωσαν καν την ευκαιρία σε αυτές!
Τρώνε μόνο αυτή με την καραβίδα, την οποία δε βρίσκω εύκολα πια, δεν ξέρω καν αν τη συνεχίζουν Madd

Έτσι κάνουν όμως όλα τους, όταν χορτάσουν, αρχίζουν να διαλέγουν..το λες κι αναμενόμενο σε ένα βαθμό.
Πάντως ρε παιδιά, τη bozita το κουνέλι, δεν μου την έχει φάει κανένα γατί, ούτε αδεσποτάκι.
Και δεν αναφέρομαι στα δικά μας αδέσποτα, τα κακομαθημένα nio , αλλά για πιο πεινασμένα γατάκια confused Δεν ξέρω γιατί τόσο πια δε τη θέλουν τη συγκεκριμένη..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κονσέρβες M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κονσέρβες Empty Απ: Κονσέρβες

Δημοσίευση από purfect Τρι Μαρ 19, 2019 2:13 pm

χαχα έχεις δίκιο! κουνέλι και σολομό σιχαίνεται ο δικός μου. Του τα αφήνω όμως στο πιάτο και τα τρώει με το ζόρι, έστω και με χρονοκαθυστέρηση....

Τώρα φιλοξενώ κι έναν μικρούλη μέχρι να βρει σπιτάκι και ό,τι του βάλεις σε κονσέρβα το κατεβάζει αμάσητο, οπότε κάνω ξεκαθάρισμα.

purfect
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης