gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Empty Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

Δημοσίευση από μύσταξ Τετ Ιαν 30, 2019 8:41 pm

Καλησπέρα! Αν δεν ήταν όλες οι αδέσποτες που ταΐζετε στον κήπο σας στειρωμένες (σε εμάς είναι μόνο οι θηλυκές) τι ξηρά τροφή θα προτιμούσατε να βγάζετε έξω – για στειρωμένες ή αστείρωτες; Διευκρινίζω ότι προσωπικά βγάζω και κονσέρβα, αλλά και μαγειρεμένο κρέας όποτε μπορώ.

μύσταξ
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Empty Απ: Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Ιαν 31, 2019 10:59 am

Εφόσον είναι μόνο οι θηλυκές στειρωμένες δε νομίζω ότι είναι θέμα ο τύπος της τροφής. Δεδομένου μάλιστα ότι η απλή κροκέτα βγαίνει λίγο πιο οικονομικά συγκριτικά με την τροφή για στειρωμένα ίδιας εταιρείας, πιθανότατα θα επέλεγα αυτή.
Αν υπάρχει όμως έστω ένα στειρωμένο αρσενικό, τότε καλύτερα να δώσεις σε όλα τροφή για στειρωμένα, αφού στα αρσενικά συνήθως δημιουργούνται προβλήματα.
Στα δικά μας αδέσποτα δίνω κροκετούλα για στειρωμένα, γιατί έχουμε και αρκετά αρσενικά στειρωμένα.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Empty Απ: Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

Δημοσίευση από μύσταξ Πεμ Ιαν 31, 2019 6:03 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση. Οπότε: 1) Τα στειρωμένα θηλυκά δεν πειράζει να τρώνε κροκέτες και για αστείρωτα. 2) Οι αστείρωτες γάτες, γενικά, μπορούν να τρώνε κροκέτες και για στειρωμένες. Αν κατάλαβα σωστά.

Με την ευκαιρία, υπάρχει περίπτωση μια γάτα που έχει μάθει τις κροκέτες για αστείρωτα να δυσκολευτεί να συνηθίσει τις άλλες; Θα καταλάβει τη διαφορά;

μύσταξ
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Empty Απ: Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Φεβ 01, 2019 12:27 pm

Ναι, γενικότερα η τροφή για στειρωμένα έχει μεγαλύτερη σημασία στα αρσενικά, γιατί δημιουργούνται συχνότερα σοβαρά προβλήματα με το ουροποιητικό τους. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να τρώει μια αστείρωτη γατούλα τροφή για στειρωμένα.

Τώρα αν στην παρασκευή υπάρχει διαφορά μεταξύ απλής κροκέτας και αυτής για στειρωμένα, ενδεχομένως να καταλαβαίνουν τη διαφορά, δεν το γνωρίζω, αλλά σίγουρα έχουν κι αυτά τις προτιμήσεις τους. Δεν τους αρέσουν όλες οι κροκέτες το ίδιο. Από εκεί και πέρα, ναι μεν είναι πλάσματα της συνήθειας, μπορεί δηλαδή αρχικά να επιμένουν σε μια κροκέτα που έμαθαν και τους αρέσει, όμως αυτό δε σημαίνει ότι κάποια στιγμή δεν θα τη βαρεθούν ή δεν θα συνηθίσουν κάποια καινούργια. Το μόνο σίγουρο εξάλλου είναι ότι μόλις πεινάσουν θα φάνε.

Εγώ παίρνω 3 διαφορετικές για τα αδεσποτάκια, ότι με βολέψει βασικά. Τις έχω διαλέξει να έχουν μια σύσταση ικανοποιητική και να τους αρέσει σαν γεύση. Τις τρώνε και τις 3 ευχάριστα.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Empty Απ: Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

Δημοσίευση από μύσταξ Παρ Φεβ 01, 2019 5:16 pm

Ευχαριστώ και πάλι. Μήπως μπορείς να γράψεις και τις μάρκες που παίρνεις; Δεν είμαι ο ειδικότερος σε αυτά, όπως θα έχεις καταλάβει. Smile

μύσταξ
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Empty Απ: Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Φεβ 02, 2019 11:47 pm

Δεν κάνει τίποτα! Smile

Εγώ έπαιρνα Happy Cat Minkas, την οποία δύσκολα βρίσκω πια και τώρα δίνω Lara's, Reflex & Nutrican.
Από κονσερβούλες παίρνω τις Pet City, από το ομώνυμο pet shop, οι πιο οικονομικές και αρκετά αξιοπρεπείς σε σχέση με άλλες της κατηγορίας & τις Barron τα πατέ του Σκλαβενίτη.
Τελευταία δοκίμασα μια καινούργια του lidl πάλι πατέ. Μυρίζει απαίσια, έχει απαίσια όψη & υφή κι όμως ενθουσιάστηκαν κυριολεκτικά όλα μόλις τη δοκίμασαν tongueout
Οι κονσέρβες που δίνω από την άλλη δεν είναι για στειρωμένα, είναι πρακτικά αδύνατο να βρω κάτι οικονομικό για στειρωμένα σε κονσέρβα, αλλά για αυτό το λόγο δίνω έμφαση στην κροκέτα τους που είναι και η κυρίως τροφή τους.

Για περισσότερες ιδέες υπάρχει και αυτό το ποστ
http://www.gatospito.com/t11725-topic
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Empty Απ: Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

Δημοσίευση από μύσταξ Κυρ Φεβ 03, 2019 12:21 am

Θα τα τσεκάρω, ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια!

μύσταξ
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Empty Απ: Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Φεβ 03, 2019 8:52 am

εγω για πατε τους δινω Lidl και οντως την τσακιζουν... αλλα οπως ειπατε, δεν ειναι το κυριο τους γευμα..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Empty Απ: Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Φεβ 03, 2019 2:35 pm

Τα μικρά τα πατεδάκια τα κλασσικά του lidl λες ε;
Αυτά μυρίζουν ωραία κι όντως ενθουσιάζονται όλα τους.
Εγώ δεν τα παίρνω λόγω μεγέθους. Είμαστε πολλοί και δεν πιάνουν τόπο Laughing
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Empty Απ: Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

Δημοσίευση από psipsa Πεμ Φεβ 07, 2019 1:30 am

τα μικρα τα πατε , ναι, μια χαρα μου φαινονται και τα λατρευουν ολα τους. Παιρνουμε και τις μεγαλες κονσερβες του λιτρου για τα σκυλια μας (συμπληρωμα κροκετας γιατι αλλιως η Τουλουζ δεν την τρωει η κακομαθημενη μιζερη, σε αντιθεση με τον αδελφο της που ολα τα αλεθει,...) και ενιοτε βαζω και απ αυτην στα πιατακια των αδεσποτογατων. μια χαρα την καταβροχθιζουν κι αυτη. Α, ολα κι ολα, παραπονο δεν εχω, φαγουδικα ειναι τα αδεσποτουλια μου, γι αυτο και με κοροιδευουν οσοι με γνωριζουν οτι εχω τα πιο χοντρα αδεσποτα που εχουν δει... και, ακολουθει απο εμενα η γνωστη Αστεριξεια απαντηση: ¨τι θα πει χοντρα;;;; λιγο ευσωμα μονο"!!!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Empty Απ: Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων;

Δημοσίευση από dagger Πεμ Φεβ 07, 2019 6:42 pm

Πατεδακι απο το λιντλ δινω κι εγω στα φαγουδικα μου αλλα και στα αδεσποτα με ρυζι βρασμενο σε κοτοζουμο .
Οχι σαν κυρια τροφη αλλα οταν την παιρνω γινεται ο κακος χαμος στο σπιτι .
Εμεις μπορει αν μην την θεωρουμε τροφη πρωτης ποιοτητας αλλα αυτα την θελουν , οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα - αυτο μου λενε τα δικα μου ,,, << μανα , περι γατο-όρεξης κολοκυθόπιττα >> happy2 happy2 happy2

Γενικα στην γειτονια δινουμε τροφη για στειρωμενα , μονο αν εχει γενησει καποια γατουλα της δινουμε κανονικη κροκετα και κονσερβα πιο "καλή" για να αντεξει στον θηλασμο.
στα δικα μου , στειρωμενα και αστειρωτα - ( μεχρι να στειρωθουν και τα τρια μικρα -) δινω για στειρωμενες , επισης τους δινω βρασμενο κοτοπουλο με ρυζι και το τσακιζουν .

dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Ξηρά τροφή για μικτό πληθυσμό στειρωμένων-αστείρωτων; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης