ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ

Πήγαινε κάτω

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ

Δημοσίευση από belezza Την / Το Κυρ Ιαν 13, 2019 1:00 pm

Την ιστορια της Λευκοθεας τη γνωριζετε ολοι ,καθως και περι ποιας γατας προκειται.Απο τον οκτωβριο ειχα παρατηρησει και το ειχα ψιλοαναφερει οτι ειχε αρχισει να τραμπουκιζει τον μπακαρουνο.Απο εκει που δεν τον αφηνε δευτερολεπτο χωρις επιτηρηση ,ξαφνικα αρχισε να του ριχνει πατουσιες και να τον σπρωχνει.Επειδη και ο μικρος ειναι τριβολι ,καπου τη δικαιολογουσα.
Την τελευταια ομως εβδομαδα το θεμα εχει παρει διαστασεις . Μετα την ανευρεση του στο υπογειο της πολυκατοικιας μας ειναι φανερο οτι εχουμε θεμα. Τον ανεβασα και τον κρατησα στο δικο μου σπιτι ,μολις τον απεγκλωβισα για να τον μπανιαρω και να του αλλαξω τη μυρωδια του υπογειου, που η Λευκοθεα εδειχνε να μη θελει καθολου . Τον κρατησα και καποιες μερες ,αφου πηγαμε για τα ετησια εμβολια του και την αποπαρασιτωση του .Αφου τον κατεβασα ,αρχισαν τα θεματα. Οχι εμφανως μπροστα μου αλλα στο σπιτι των γειτονων που πηγαινοερχονται .Με ειδοποιησαν οτι τσουρομαδηθηκαν με τη Λευκοθεα να ξεκιναει τον καυγα. Αυτο εν ολιγοις και εν πολλοις συνεχιστηκε ολη την εβδομαδα .Τον ανεβασα με τα χιονια μεσα στο δικο μου διαμερισμα ,γιατι δεν τον αφηνε να κοιμηθηει στο σπιτακι του μπαλκονιου ,που κοιμαται η ιδια . Τον κατεβασα προχθες και παλι δεν τον αφηνε να κοιμηθει στο σπιτακι του μπαλκονιου μας με αποτελεσμα να φτιαξουν οι γειτονες παρομοιο με το δικο μας στη βεραντα τους και να τον φιλοξενουν εκει.Χθες προσπαθησα λογω κρυου να τον ανεβασω παλι επανω αλλα δυστυχως δεν τον αφηνε ουτε καν να πλησιασει το μπαλκονι της μαμας μου(που ειναι και το σπιτακι που εμεις εχουμε κατασκευασει) που γειτονευει με την αυλη των διπλα .Του μουγκριζε και ο καυμενος καθοταν στο πεζουλι και με κοιταζε .Εγκατελειψα την προσπαθεια και ξανακατεβηκα στη μαμα μου κατα τις 11 μηπως τα καταφερω.Τιποτα .Ενω εβαλα φαγητο να φανε μαζι και καπως αυτο εγινε ,την ωρα που πηγα να τον μαζεψω του αρχισε την επιθεση και αυτος εντρομος εφυγε για τους γειτονες .Τη μαλωσα εντονα .Συνεχισε ομως να καθεται στο μαρμαρο προεξοχης του μπαλκονιου και να μην τον αφηνει να πλησιασει .Την πηρα και με το καλο ,της μιλουσα σας μωρο ψεκασα και με felliway τη θερμοφορα και στο εσωτερικο το σπιτακι μηπως την ηρεμησω . Ομπακαρινος παντως την εβγαλε στους γειτονες .Σημερα το πρωι ακολουθησα παλι τα ιδια βηματα.Φακελακι να φανε μαζι και αγκαλια και τους δυο .Ηρεμη φωνη στη Λευκοθεα για να μην αρχισει το μουγκρισμα και χαδια στο μπακαρα να ξεφοβηθει.
Τι λετε και εσεις ? Υπαρχει καμια ιδεα για την αντιμετωπιση των ''εκτακτων φαινομενων'΄'? Φοβαμαι γενικοτερα για τον μπακαρα ,μηπως φοβηθει πολυ και τον χασουμε .
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ

Δημοσίευση από olgakar1976 Την / Το Κυρ Ιαν 13, 2019 3:48 pm

Καλημέρα, θύμησέ μου πρόκειται για μαμά και γιο; ή είναι άγνωστα μεταξύ τους ; οι γάτες έχουν τόσο κυριαρχική συμπεριφορά και τα θέλουν όλα δικά τους χωρίς αλληλεγγύη;
δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθότι έχω μια γάτα, και δεν έχω πείρα. παρόλα αυτά κατάλαβα ότι η δικιά μου είναι σε οίστρο και είναι μόνο 5.5 μηνών'''

olgakar1976
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Motto : πιο καλή η γατοπαρέα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/10/2018
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Κυρ Ιαν 13, 2019 9:17 pm

Σωστα το καταλαβες .Η Λευκοθεα ειναι η μαμα και ο Μπακαρα ειναι ο γιος της .Τον κρατησαμε ,επειδη η Λευκοθεα περασε μια αγχωτικη περιοδο για παρεα της και μεχρι πριν λιγο διαστημα τα πηγαιναν αρμονικα .Ζουν και οι δυο σε προστατευμενη αυλη τη δικη μας και του γειτονικου σπιτιου(εχουμε βαλει ψηλο πλεγμα και στις δυο αυλες) σε σπιτακι ,το οποιο σου ειχα περιγραψει στο δικο σου post .
Η δικη σου γατουλα ,παρουσιαζει συμπτωματα οιστρου ,οπως και πολλες σ άυτη την ηλικια .Μη νομιζεις οτι ειναι νωρις ..Βεβαια πρεπει να εχει ολοκληρωσει την αναπτυξη της ,κατι που το βλεπει ο κτηνιατρος . Εγω το δικο μου γατο (που ζει μεσα αποκλειστικα) 6 μηνων τον στειρωσα και τον Μπακαρα 7 μηνων.
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : αθηνα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood :

Δημοσίευση από olgakar1976 Την / Το Κυρ Ιαν 13, 2019 9:22 pm

ευχαριστώ. και τί κάνω μέχρι να την στειρώσω εκτός από το να προσέχω μη φύγει; αυτό είναι που με ανησυχεί και θα το φροντίσω. η αλήθεια είναι ότι σοκαρίστηκα γιατί μου φαίνεται μικρή ή θέλω να τη βλέπω έτσι, μου είχαν πει ότι οι γάτες του καλοκαιριού προλαβαίνουν τον οίστρο του Γενάρη

olgakar1976
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Δράκος
Motto : πιο καλή η γατοπαρέα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/10/2018
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Κυρ Ιαν 13, 2019 9:23 pm