gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

+2
Lina
olario
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από olario Τρι Οκτ 23, 2018 4:09 pm

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω την βοήθεια σας.. Πριν 27 μερες βρηκα ενα γατακι με τον πλακουντα ακομα. Τα καταφερα με πολυ ξενυχτι και κοντευει να κλεισει μηνα. Αλλα ειναι παααρα πολυ μικροκαμωμενο.. Χτες ο κτηνιατρος την ζυγισε και ηταν μολις 175 γραμμαρια. Αυτο πως σας φαινεται; Το θεμα ειναι οτι εχω ρωτησει 3 διαφορετικους κτηνιατρους και μου χουν πει ενα καρο διαφορετικα πραγματα σχετικα με την διατροφη του. Θελω να του αρχισω κονσερβα και προς το παρον του δινω με συριγγα την recovery της royal αραιωμενη με το ειδικο γαλα. Προσπαθω καθε μερα να το κανω να φαει απο το πιατακι αλλα απλα αρνειται και κλαιει. Πειτε μου σας παρακαλω καποια συμβουλη, καποια αλλη νοστιμη κονσερβα (κανενας κτηνιατρος δεν μου προτεινε αλλη :/ ) και γενικα τι να κανω.. Κοβω εντελως το γαλα; Την κονσερβα την αραιωνω; Ειμαι παντελως ασχετη απο γατες, ειναι η πρωτη φορα που μου τυχαινει νεογεννητο και δεν θελω να το χασω τωρα μετα απο τοσες μερες. Γενικα εχει ενεργεια κανει χαρες και παιζει αλλα ειναι πολυ πολυ μικρουλη Sad

olario
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από Lina Τρι Οκτ 23, 2018 4:41 pm

Η κονσερβούλα που του δίνεις είναι καλή απλά η μετάβαση είναι δύσκολη στην αρχή αφού έχουν συνηθίσει και τους αρέσει το γάλα. Μπορείς να ζητήσεις επίσης και κάποια άλλη από πετ σοπ να είναι καλής ποιότητας για μικρά γατάκια πατεδάκι πάντα.Δοκίμασε για αρχή να του βάλεις στο στοματάκι με το δάχτυλό σου ίσα ίσα μια ελάχιστη ποσότητα να δοκιμάσει. Θα σου πουν καλύτερα και άλλα μέλη που πρόσφατα είχαν τη δικιά τους εμπειρία με ..μωρά.
Μπράβο που φτάσατε μέχρι εδώ, μ'όλες τις δυσκολίες, όλα καλά θα πάνε.
Προσοχή στα κακάκια για τυχόν διάρροιες.
Αναμένουμε φωτογραφίες...
welcome
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από belezza Τρι Οκτ 23, 2018 8:33 pm

Μπραβο και απο μενα για την προσπαθεια.Σιγα σιγα θα τα καταφερεις και θα το δεις να μεγαλωνει.
Σχετικα με την τροφουλα ,της royal το πατεδακι baby and mum ειναι το καλυτερο. Μπορεις να το δινεις εναλλακτικα με το γαλατακι.Σταδιακα γινεται η μεταβαση .Για γαλα δε σου λεω επωνυμια,αφου ηδη το εχεις παρει .Πληροφοριακα εγω εδινα lactopet.Υπαρχουν βεβαιως και αλλα .
Αν δεις διαρροια μην ανησυχησεις ,συνηθως συμβαινει στα μωρα γιατι πρεπει να κανουν αποπαρασιτωση .Αυτο γινεται μετα το μηνα .Θα σου πει και ο κτηνιατρος.Σάυτη την περιπτωση σε πρωτη βοηθεια θα αραιωσεις το γαλα σε ριζονερο αντι για σκετο βραστο νερο.Προσοχη στο νερο να ειναι παντα βρασμενο για την αραιωση του γαλατος και επισης καλο ειναι να βραζεται το νερο στο οποιο ξεπλενεις την πιπιλα. Παντως γαλα μπορει να πινουν και μεχρι 2 μηνων ,ειδικα οταν μεγαλωνουν με τη μαμα τους.Καλη συνεχεια
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από olario Τετ Οκτ 24, 2018 11:32 am

Καλημερα! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις! Τις διαβαζα με αγχος να δω αν θα μου πειτε κατι αρνητικο για το μελλον της μικρης επειδη ειναι μικροκαμωμενη Razz Δεν ειναι αδυνατη, ειναι απλα σαν παρα πολυ μικρος μπογος. Διαρροιες απο τοτε που ψιλοεκοψα το γαλα δεν κανει, η κονσερβα της τα εχει σφιξει λιγο.  Θα παω να παρω τις κονσερβες που μου προτεινες γιατι εχω μια υποψια οτι η recovery δεν της πολυαρεσει. Αυριο εχουμε παλι ραντεβου στον κτηνιατρο να δει την προοδο της και θελω να δω τουλαχιστον 100 γραμμαρια πανω στο βαρος της για να ηρεμησω. Για συμπληρωματα διατροφης για τοσο μικρο γατακι εχετε κατι υποψην σας?

olario
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από Lina Τετ Οκτ 24, 2018 12:24 pm

Εφόσον το μικράκι είναι υγιές θα αρχίσει σιγά σιγά να παίρνει τ'απάνω του και με την κονσερβούλα.Σαν συμπλήρωμα υπάρχουν και τα σωληνάρια με την πολυβιταμινούχα πάστα αλλά σ'αυτό ρωτάς το γιατρό αν είναι αναγκαίο.Μου την είχε συστήσει ο γιατρός για αδύναμο άρρωστο γατάκι, αλλά συνήθως όλες οι kitten τροφές περιέχουν όλα τα απαραίτητα για την ανάπτυξη τους.Εννοείται φαγητό στα μωρά αφήνεις να φάνε όσο θέλουν και πάντα φυσικά όχι τροφές από σούπερ μάρκετ,δεν είναι ότι καλύτερο. Smile
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από olario Τετ Οκτ 24, 2018 12:32 pm

Ναι δεν την κοβω ποτε στο φαι, ισα ισα νομιζω την εχω πρηξει να τρωει. Δεν παιρνω ποτε απο το σουπερ μαρκετ ακομα και στον κτηνιατρο ειμαι σαν την τρελη να ρωταω 400 φορες αν κανει αυτο που μου δινει.. Ελπίζω να πανε ολα καλα ! Lina Ολα σου τα γατια κουκλια αλλα αυτο το πρωτο το αφρατο τι να πω... <3 <3 <3 salia

olario
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Οκτ 24, 2018 12:41 pm

Συμφωνώ κι εγώ σε όλα, θα συνεχίσεις να δίνεις γαλατάκι αν δεν τρώει καλά τα κονσερβάκια, όπως τα κάνεις μέχρι στιγμής και θα το ταϊζεις εσύ αν αρνείται να φάει μόνο του.
Εμένα μου φαίνεται λίγο το βάρος του, αλλά μην ξεχνάμε ότι μεγαλώνει χωρίς μαμά από πολύ μικρό, αλλά είναι λογικό για αρχή να έχει πιο περιορισμένη ανάπτυξη.
Δύσκολα τα καταφέρνουν όταν μένουν μόνα από τόσο μικρά, οπότε ένα τεράστιο μπράβο κι από εμένα για όλες τις προσπάθειες!!

Δίνε προσοχή στα κακάκια και μη διαστάσεις για οποιαδήποτε αλλαγή να επικοινωνείς με το γιατρό.

Αποπαρασίτωση εσωτερική κάνατε; Επειδή ήταν πολύ μικράκι κάποιοι γιατροί δεν δίνουν. Αν όχι, σίγουρα θα βοηθήσει.
Καλή συνέχεια στο μεγάλωμα του μικρού, εύχομαι σύντομα να το καμαρώσουμε να τρέχει και να ξεσαλώνει! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από Lina Τετ Οκτ 24, 2018 12:46 pm

olario έγραψε:Ναι δεν την κοβω ποτε στο φαι, ισα ισα νομιζω την εχω πρηξει να τρωει. Δεν παιρνω ποτε απο το σουπερ μαρκετ ακομα και στον κτηνιατρο ειμαι σαν την τρελη να ρωταω 400 φορες αν κανει αυτο που μου δινει.. Ελπίζω να πανε ολα καλα ! Lina Ολα σου τα γατια κουκλια αλλα αυτο το πρωτο το αφρατο τι να πω... <3 <3 <3 salia
Ευχαριστούμε, ευχαριστούμε!Παρά είναι αφράτο το αγόρι Smile Την κονσέρβα θέλει πραγματικά να την ρουφήξει, μην φάνε οι άλλες.Πόσο τον λυπάμαι όταν του φωνάζω "φτάνει πια".Τρια βηματάκια πίσω, κάθεται κάτω και κοιτάει το μπολάκι zilia .
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από olario Τετ Οκτ 24, 2018 12:48 pm

Να τον χαιρεσαι Lina! Και τα αλλα εννοειται!! Στελλα, δεν μου χε πει κανεις για αποπαρασιτωση, θα το πω αυριο στον κτηνιατρο. Δυστυχως μενω σε νησι και οι επιλογες μου ειναι παρα πολυ περιορισμενες σε κτηνιατρους και απο προηγουμενες εμπειριες μου (με σκυλια) δεν εχω μεινει ευχαριστημενη. Για αυτο και γραφτηκα στο φορουμ να δω οι γατογονεις τι αποψη εχουν. Πχ για αποπαρασιτωση υπαρχει περιπτωση να παμε πισω; Να συμβει κατι που δεν θελουμε δηλαδη;

olario
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Οκτ 24, 2018 1:05 pm

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που κανείς δεν ανέφερε κάτι.
Από την τρίτη εβδομάδα περίπου, δεν είμαι σίγουρη για νωρίτερα, μπορούν να δώσουν αλοιφούλα για ενδοπαράσιτα.
Να το ρωτήσεις οπωσδήποτε και να δώσεις. Θα δεις ότι θα πάρει πολύ τα πάνω του το μικρό. Ίσως μάλιστα γι'αυτό να μην έχει πάρει βάρος, αφού ουσιαστικά, όσο και να ταϊζουμε, ένα παρασιτωμένο γατάκι δεν τρέφεται επαρκώς.

Εξωτερική για ψύλλους υποθέτω όμως ότι κάνατε έτσι;
Αν όχι σπρευ χρησιμοποιούμε σε τόσο μικρά για εξωπαράσιτα και αλοιφούλα για τα ενδοπαράσιτα.
Αν δεν εμπιστεύεσαι πάρα πολύ τους γιατρούς, για το θέμα της αλοιφής συγκεκριμένα θα διαβάσεις και τις οδηγίες του προϊόντος, γράφουν όλα αναλυτικά οδηγίες χορήγησης ανάλογα με το βάρος.
Προσοχή στις δοσολογίες, γιατί είναι πολύ μικράκι, αλλά σύντομα θα δεις άλλο γατάκι!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από olario Τετ Οκτ 24, 2018 1:08 pm

Ουτε εσωτερικη ουτε εξωτερικη, σε 3 γιατρους το χω παει κανεις δεν μου χει πει τιποτα. Ισως παιζει ρολο οτι το βρηκα το πολυ 2 ωρων και εχει μεγαλωσει αποκλειστικα στο σπιτι μου; Δεν ξερω.. Θα το πω αυριο να δουμε τι θα μου πει. Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σου

olario
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Οκτ 24, 2018 1:14 pm

Δεν έχει να κάνει με το πόσο μικρό είναι. Το πιο πιθανό είναι ότι έχει ήδη παράσιτα από τη μαμά.

Διευθέτησε αυτό άμεσα. Πάνε σε ένα πετ σοπ, ρώτα και τους γιστρούς λεπτομέρεις.
Από τόσο μικρό με μπιμπερό και χωρίς αποπαρασίτωση..έχεις στα χέρια σου ένα μεγάλο μαχητή νομίζω!
Γι'αυτό είναι και αρκετά νωχελικό. Ίσως πάλι να το πήραν τόσο αψήφιστα οι γιατροί, γιατί το θεώρησαν καταδικασμένο, αφού δύσκολα τα καταφέρνουν αν βρεθούν μόνα σε αυτή την ηλικία, δίχως να έχουν θηλάσει ουσιαστικά.

Δεν κάνει τίποτα! Γράψε μας τα νέα σας!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από belezza Τετ Οκτ 24, 2018 5:44 pm

θα συμφωνησω κι εγω για την αποπαρασιτωση ,οπως αρχικα σου εγραψα .Θεωρησα βεβαια οτι ηδη σου το εχουν αναφερει αλλα λογω ηλικιας το τοποθετησαν για αργοτερα. Θα σου στειλω π.μ για την παστα που πρεπει να ρωτησεις και τα υπολοιπα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από olario Πεμ Οκτ 25, 2018 3:33 pm

belezza σε ευχαριστώ πάρα πολυ για το μήνυμα με βοήθησε αρκετά αλλά δεν πρόλαβα να σου απαντήσω απευθείας. Πήγα στον κτηνίατρο σήμερα της έδωσε την πρώτη δόση πάστας (δεν το είχε σκεφτεί καν για τα παράσιτα) και ζυγιστήκαμε και έχουμε βάλει σε 3 μέρες 45 γραμμάρια! Πήρα και τις κονσέρβες που προτείνατε και ελπίζω οτι κάπως θα αρχίσει να τρώει και μόνη της. Να βράσω και λίγο κοτοπουλάκι να το λιώσω μήπως; Μάλιστα σήμερα έδωσε και την πρώτη της γρατζουνιά με τσαντίλα προς τον κτηνίατρο γιατί την έπιασε απότομα. Και ντρέπομαι που το λέω αλλά καμάρωνα Razz Σας ευχαριστώ όλες/όλους πολύ για τις απαντήσεις σας!!!
Υ.Γ ο κτηνίατρος για κάποιο λόγο είπε πως το μέγεθος της είναι φυσιολογικό για 29 ημερών αλλά αυτό που ακούγεται περίεργο Suspect Suspect ελπίζω  η φώτο να μπηκε!
Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων 44767710

olario
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Οκτ 25, 2018 3:49 pm

Καλησπερα πραγματι το γατακι σου ειναι πολυ μικροσκοπικο ,εχει το μισο βαρος που θα επρεπε να εχει ενα γατακι της ηλικιας του.Σιγουρα παιζει ρολο και τ΄οτι δεν πηρε γαλα απο τη μαμα του,αλλα και η μη αποπαρασιτωση σιγουρα δεν το βοηθησε να βαλει γραμμαρια.Εφοσον το μικρο δεν το λες αδυνατο,ισως να παραμεινει μικροσωμο,ασχετα του βαρους του.Εχω και εγω δυο πολυ μικροσωμες γατουλες,η μια δε ειναι γενικα σαν νανακι ,1800γραμ ολα κι ολα αλλα εχει και διαφορα αλλα προβληματα υγειας ,βεβαια ειναι ηδη 4,5 χρονων.Η αλλη γατουλα ειναι και αυτη μικροσωμη αλλα ειναι ηδη 4 κιλα ,σαν να εχει καταπιει μπαλα του μπασκετ ενα πραγμα happy2 Το μικρακι σου ειναι πολυ γλυκο ευχομαι να συνεχισει να τα πηγαινει καλα και να γινει μια ομορφη ενηλικη γατουλα mati mati
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από belezza Πεμ Οκτ 25, 2018 5:02 pm

Κουκλα η μικρη .Χαιρομαι που βοηθησα. Ολα καλα θα πανε. Οσο για το βαρος ετυχε και σε αλλο μελος να μεγαλωνει τοσο μωρο και λογω παρασιτων να ειναι λιποβαρες .Μου κανει βεβαια εντυπωση η αβλεψια του κτηνιατρου σχετικα με την παστα για τα παρασιτα.
Τωρα φανταζομαι οτι θα αρχισει να παιρνει βαρος.
Δεν εχω ποτε φτιαξει κοτοπουλακι σε μωρο (επαιρνα τα schesir kitten,που ειναι σκετο κοτοπουλακι ψαχνο) αλλα δε νομιζω οτι θα υπαρχει προβλημα. Ισως καποιο αλλο μελος να το δοκιμασε
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από Lina Πεμ Οκτ 25, 2018 5:08 pm

Το μπεμπεδάκι είναι μια γλύκα να σου ζήσει!!!
mati mati mati mati
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Οκτ 30, 2018 12:25 am

Πάνγλυκο γατομωρό!

Αχ μωρέ, είδες πόσο γρήγορα πήρε τα πάνω του με την αποπαρασίτωση;!
Ο γιατρός τι σχολίασε για αυτό, γιατί δεν είχε αναφέρει εξαρχής τίποτα;

Να μας γράψεις πως πάτε! Ελπίζω ότι μεγαλώνετε κι ομορφαίνετε Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από olario Τρι Νοε 20, 2018 3:53 pm

Φυσικα μεγαλωνουμε και ομορφαινουμε! Πλεον ειμαστε παραπανω απο μισο κιλο!
Εχει περασει τα πανδεινα βεβαια το καημενο. Λογικα υπαρχει θεμα με το εντερακι. Πλεον τρωει μονο την ειδικη κονσερβα για το εντερο μαζι με προβιοτικα και λιγο προβειο γιαουρτι μπας και στρωσει. Ρε παιδια.. κανει κακα της ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Και το χειροτερο ειναι οτι επειδη ως μωρακι τα κανει λιγο μαλακα, ειναι λερωμενη και φυσικα και ΟΛΟ το σπιτι. Την σκουπιζω αλλα και παλι δεν την προλαβαινω. Στο μεταξυ καποιες φορες παει στην αμμο αλλες παλι θα παει κατω απο τον καναπε η σε καμια γωνια. Πως μπορω να το διαχειριστω ολο αυτο; Οταν την βλεπω να πηγαινει αλλου την βαζω στην αμμο αλλα προφανως με αυτην την συχνοτητα δεν προλαβαινω

olario
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από olario Τρι Νοε 20, 2018 3:55 pm

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων 46473910
και φρεσκια φωτογραφια!

olario
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από Lina Τρι Νοε 20, 2018 5:14 pm

olario έγραψε:Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων 46473910
και φρεσκια φωτογραφια!
Καρδουλάκι μου, μεγάλωσε!Σίγουρα το ότι το ταλαιπωρεί ακόμη το εντεράκι του δεν βοηθάει να πηγαίνει στην άμμο.Ο γιατρός είπε να τρώει μόνο την συγκεκριμένη κονσέρβα, συγκεκριμένα γεύματα?Μήπως η ανάλογη καλή ξηρή τροφή για μωρά βοηθήσει, δεν ξέρω.Δοκίμασε να βάλεις εφημερίδα στα σημεία κάτω από το κρεβάτι που πηγαίνει τουλάχιστον να είναι πιο εύκολο το μάζεμα.Ή ακόμη κι ένα μικρό πλαστικό πιατάκι από γλάστρα πάλι με άμμο μέχρι να σταθεροποιηθεί το εντεράκι.Περαστικούλια του,αν το πρόβλημα επιμένει δοκίμασε να πάρεις τη γνώμη και από άλλο γιατρό.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από belezza Τρι Νοε 20, 2018 5:34 pm

Kαλο απογευμα.Nα χαιρεσαι την κουκλιτσα εχει γινει πανεμορφη.Διαβαζοντας οτι παρουσιαζει μεγαλη συχνοτητα στα κακακια της ,πιστευω οτι πρεπει να το δει ο κτηνιατρος σας. Δεν ξερω ποσο φυσιολογικο θεωρειται τοσο συχνη αφοδευση και οπως λες τα κακακια ειναι σχετικα μαλακα. Μπορεις βεβαια να της αναλυεις την κονσερβουλα της με ρυζονερο αλλα αυτο μπορει να δημιουργησει και καποια δυσκοιλιοτητα στη συνεχεια. Ετσι πολυ καλυτερα να παρεις τη γνωμη του γιατρου .Εγω δε θα το αφηνα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από olario Τρι Νοε 20, 2018 7:15 pm

Καλησπερα και παλι! Η κτηνιατρος ειναι διπλα οποτε την πηγαινω συνεχεια. Ξερει το θεμα, αυτη μου προτεινε τα προβιοτικα και το γιαουρτι. Ειναι η τριτη μερα σημερα που της τα δινω δεν εχω δει προς το παρον καποια διαφορα. Απλα ελπιζουμε για το καλυτερο!

olario
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από belezza Τρι Νοε 20, 2018 9:28 pm

Μακαρι να πανε ολα καλα. Αν επιμεινει παντως και συμφωνοντας με τη lina ,θα ηταν καλυτερο να επαιρνες και αλλη γνωμη. Τυχαινει να μην κανουν ολοι οι κτηνιατροι ολες τις απαραιτητες εξετασεις
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Νοε 20, 2018 9:53 pm

Έχει όντως ταλαιπωρηθεί το μικράκι πολύ, αλλά το πάλεψε όσο λίγα καταφέρνουν!
Αποπαρασιτώθηκε πλέον κανονικά; μήπως χρειάζεται επανάληψη;
Το έντερο γενικά αν υπάρχει ερεθισμός ή και ευαισθησία αργεί να επανέλθει. Το γεγονός ότι αφοδεύει εκτός αμμολεκάνης είναι ξεκάθαρα επειδή ζορίζεται, μπορεί να πονάει.
Αυτό που περιγράφεις θυμίζει κόπρανα κολίτιδας..που ουσιαστικά οι κτηνίατροι αν έχω καταλάβει σωστά το χρησιμοποιούν σαν όρο για "αδιευκρίνιστα" γαστρεντερικά προβλήματα αυτού του τύπου. Είναι γλοιώδη;
Εγώ θα πρότεινα να δώσεις και κοτόπουλο ρυζάκι κι αν είναι για κτηνιατρική τροφή καλύτερα να φάει κροκέτα, ώστε να σφίξουν κάπως. Μπορείς να προσθέτεις λίγο επιπλέον νεράκι στο κοτόπουλο με το ρύζι, προς αποφυγή αφυδάτωσης αν είναι αρκετά υδαρή τα κόπρανα.
Επίσης τα προβιοτικά που προσθέτεις στο φαγητό αρκούν.
Είναι συγκεκριμένη φόρμουλα με μικροοργανισμούς συμβατούς με το πεπτικό της γάτας.
Το γιαούρτι λένε ότι βοηθά, αλλά οι ποσότητες προβιοτικών που παρέχει είναι αμελητέες, ειδικά στις ποσότητες που καταναλώνει μια γάτα, επομένως το γιαούρτι νομίζω ότι αποτελεί απλά μια υγιεινή λιχουδιά. Από την άλλη όμως υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο ως γαλακτοκομικό προϊόν να μην κάθεται καλά στο γατάκι, οπότε εγώ θα έμενα μόνο στα προβιοτικά και δεν θα έδινα γιαούρτι.
Τέλος προσθέτω κι εγώ την εμπειρία μου με την κόκκινη κολοκύθα, όπως μου πρότεινε μέλος του γατόσπιτου, βοηθά πολύ στην αποκατάσταση της υγείας του εντέρου.
Μεγάλωσα γατάκι με ευαισθησία στο πεπτικό, παρόλο που είχε αποπαρασιτωθεί νωρίς κτλ και είδα βελτίωση.
Ο γιατρός που ρώτησα δεν ήξερε για την κολοκύθα στη διατροφή των γατών, αλλά είναι πολύ διαδεδομένο συμπλήρωμα στα σκυλιά. Υπάρχει όμως και σε πολλές γατοκονσέρβες ως συστατικό. Το μόνο σίγουρο είναι πως είναι αβλαβές, ενώ παρέχει πολλά χρήσιμα συστατικά, άρα σε μικροποσότητες ίσως μπορείς να δοκιμάσεις να το προσθέσεις και αυτό στο φαγάκι του.

Περαστικούλια!
Και υπομονή, να θυμάσαι ότι λερώνει επειδή έχει πρόβλημα, δεν θα είναι έτσι, θα συνέλθει με τις φροντίδες που του παρέχεις! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από psipsa Πεμ Νοε 22, 2018 1:25 am

να καταθεσω κι εγω την εμπειρια μου, ως μανα του Ηρακλη που ξεκινησε με διαρροια και συνεχισε με δυσκοιλιοτητα οποτε και βιωσαμε ολο το ευρος των γαστρεντερολογικων διαταραχων. Οταν ηταν με τη διαρροια του εδινα (βεβαια τοτε επινε μονο γαλα) ρυζονερο για να στερεοποιηθουν τα κακακια του. επιπλεον εκανε ο κτηνιατρος εξεταση κοπρανων στο μικροσκοπιο και βρηκε απο ποιο συγκεκριμενο παρασιτο επασχε και μας χορηγησε το συγκεκριμενο παρσιτοκτονο που ταιριαζε για την περιπτωση του. Τοτε μονο σταματησαν οι διαρροιες. Αν δεν εχετε κανει παρομοια εξεταση μπορει απλα να οφειλονται οι διαρροιες σε παρασιτο που δεν καταπολεμηθηκε. 
Τωρα οσον αφορα στην καθαριοτητα του χωρου γιατι δε δοκιμαζετε για λιγο χρονο να περιορισετε το γατακι σε ενα παρκο για να μη μαζευετε απο ολο το σπιτι ακαθαρσιες; το εκανα με το νεαρο και εμαθε και την αμμο του ευκολοτερα αλλα και ηταν περιορισμενος οταν ηταν μικρουλης για να αποφευγει τους κινδυνους.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Empty Απ: Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων

Δημοσίευση από belezza Πεμ Νοε 22, 2018 6:47 pm

psipsa έγραψε:να καταθεσω κι εγω την εμπειρια μου, ως μανα του Ηρακλη που ξεκινησε με διαρροια και συνεχισε με δυσκοιλιοτητα οποτε και βιωσαμε ολο το ευρος των γαστρεντερολογικων διαταραχων. Οταν ηταν με τη διαρροια του εδινα (βεβαια τοτε επινε μονο γαλα) ρυζονερο για να στερεοποιηθουν τα κακακια του. επιπλεον εκανε ο κτηνιατρος εξεταση κοπρανων στο μικροσκοπιο και βρηκε απο ποιο συγκεκριμενο παρασιτο επασχε και μας χορηγησε το συγκεκριμενο παρσιτοκτονο που ταιριαζε για την περιπτωση του. Τοτε μονο σταματησαν οι διαρροιες. Αν δεν εχετε κανει παρομοια εξεταση μπορει απλα να οφειλονται οι διαρροιες σε παρασιτο που δεν καταπολεμηθηκε. 
Τωρα οσον αφορα στην καθαριοτητα του χωρου γιατι δε δοκιμαζετε για λιγο χρονο να περιορισετε το γατακι σε ενα παρκο για να μη μαζευετε απο ολο το σπιτι ακαθαρσιες; το εκανα με το νεαρο και εμαθε και την αμμο του ευκολοτερα αλλα και ηταν περιορισμενος οταν ηταν μικρουλης για να αποφευγει τους κινδυνους.

Συμφωνω απολυτα .Με βαση τη δικη σου περιπτωση εγραψα τα παραπανω .Βεβαιως δεν μπορω να τα καταθεσω οπως τα ειπε σε σενα ο κτηνιατρος .
Παροτι ειμαστε στο ιδιο κτηνιατρο η γνωμη στην αντιστοιχη κατασταση τη δικη μας ( του Perlu και της φρου-φρου απο τα maccaron ) ηταν για διαφορετικη φορμα θεραπειας . Καθε περιπτωση εξατομικευεται αναλογα με την ηλικια ,τα κιλα κ.λπ. Με βαση τις εξετασεις που ειχε κανει και σε μας γνωματευσε. Γι αυτο εγραψα οτι δεν κανουν δυστυχως ολοι οι κτηνιατροι τις πρεπουσες εξετασεις
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Διατροφή για γατάκι 4 εβδομάδων Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης