gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

+5
charlie2alpha
LAROGATA
ZIZIKOS
Stella M.
dagger
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από dagger Κυρ Οκτ 14, 2018 2:18 pm

Οπως το διαβαζετε ,
μου αφησαν δωρακι στην πορτα του σπιτιου μου σε ενα χαρτοκουτο ενα μαυροασπρο κοριτσουδι.
Κσι οποιος το εκανε με ειδε που εφυγα με την μηχανη το πρωι και το αφησε εξω απο την πορτα για να ειναι σιγουρος οτι θα το δω και σου λεει ¨"μπορει και να το μαζεψει "
Γυριζω σπιτι και το βλεπω στο χαρτοκουτο , του ειχε βαλει ο Νικος γαλα να πιει  tafos tafos , αυτο να σκουζει το πιανω , τσιμπλες στα ματια , μυξουλες στην μυτη
Μετα το αρχικο σοκ ξυπνησε η γατονοσηλευτρια μεσα μου και το ανελαβα , οσο θυμο και αν ενοιωσα δεν μπορεσα να του γυρισω την πλατη ...
Το μπεμπεκι μας λοιπον , που ελπιζω να βρω σπιτακι μολις ξεπεταχτει λιγο .... πινει γαλατακι με το μπιμπερο
, εχει ανοιχτα ματακια , ειναι ζωηρο και εχει μια τσιριδα αλλο πραγμα , μιλαμε για σοπρανο η κυρια ,  δεν εχει απογαλακτιστει ακομα , ξεκινησα αντιβιωση και σταγονες αμεσως , του εδωσα και λιγο γαλατακι , το μπανιαρισα και το τυλιξα στο κλασικο κοκκινο γατοπουλόβερ μου .
Φυσικα του καθαρισα και τα ματακια , εκανε και κακακια , δεν μ αρεσαν και πολυ οποτε ξεκιναω αμεσα το ρυζονερο

Σε αντιθεση με τον Νικητα αυτο εχει παθει σοκ απο την αλλαγη αλλα θα συνηθισει . Προς το παρον ειναι ηρεμο παντως , εφαγε λιγο και χωθηκε στα ζεστα ... αχ τι με βρηκε παλι

υγ ... πως εμπλεξα ετσι παλι μου λετε ??

Σας παρουσιαζω την Σόνια

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  JMlFDK2
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Οκτ 14, 2018 3:47 pm

Βρε Μαρία μου, τι πάθατε πάλι;!
Από τη μια να λες πάλι καλά που όποιος το βρήκε δεν το πέταξε κι από την άλλη είναι όντως εξοργιστικό.

Η μικρούλα πάντως είναι τυχερή..ώστε βαφτίστηκε κιόλας ε;

Τα βήματα τα ξέρεις πια καλά με το Νικητίδιο.
Υπομονή και βάλε από τώρα την αγγελία της, να τη δουν και να την ερωτευτούν οι υποψήφιοι γατογονείς της!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από ZIZIKOS Κυρ Οκτ 14, 2018 11:44 pm

ωχ.......

τι να πώ τώρα ?

Καλώς τα δέχτηκες ???
Ας μη μιλήσω παραπάνω tafos

τώρα που έγινες εξπέρ, περίμενε λίγο να συνέλθει και να ξεπεταχτεί και βάλε αγγελία Α-ΜΕ-ΣΩΣ

Καλή τύχη στη μικρή και σε σας οικογενειακώς happy2

υγ... ωραίο όνομα της έδωσες oksmily3
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Οκτ 15, 2018 8:43 am

αχχχ και ξαβα αχχχ,ωραια ξεμπερδευουν καποιοι ,ριχνουν την ευθυνη αλλο και εκαναν το καθηκον τους. tafos tafos πομονη Μαρακι και καλη τυχη στη μικρουλα luck luck luck
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από dagger Δευ Οκτ 15, 2018 9:32 am

Καλημερα και καλη εβδομαδα να εχουμε.

Το προβλημα εδώ αλλά και αλλού είναι ένα και έχει μια μόνο λύση.
ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΧΘΕΣ
Δεν μπορω να καταλαβω , ειλικρινα δεν μπορω να το καταλαβω γιατι δεν στειρωνουν τις γατες τους και τις αφηνουν να γενοβολάνε.
Οσες γατες και να στειρωσεις το προβλημα παραμενει. Και δεν φταινε τα ζωα , αυτα υπακουουν στην φυση τους και ζευγαρωνουν.
Ετσι κι αλλιώς σε οτι αφορα την φύση μόνο το ζευγαρωμα τους εμεινε σε πόλεις σαν την Αθηνα , σε πολεις αφιλοξενες για τους ανθρωπους ποσο μαλλον για τα ζωα που ζουν σε αυτες.
Φετος ειχαμε στην γειτονια γατοβροχή.
Πανω απο 5 γατες εχουν γενησει μεχρι τωρα , και εχει γεμισει ο τοπος γατακια.
Τις περισσοτερες φορες δεν τα προλαβαινεις, πεθαινουν μεσα σε ωρες μιας και τα παιρνουν απο την μαμα τους με τον ομφαλιο λωρο.
Τα υπολοιπα αν ειναι τυχερα και επιζησουν ... τι θα τα κανεις μετα ??
Ενταξει , να παει για υιοθεσια , ποιος μου εγγυαται εμενα οτι θα στειρωθει την ωρα που πρεπει και δεν θα γινει μερος της αλυσιδας δημιουργιας αδεσποτων ?
Τα βλεπουμε καθημερινα , ιστοριες που πονανε που σε κανουν να οργιζεσαι να θυμωνεις αλλα ποσα να μαζεψεις ποσα να στειρωσεις ποσα να περιθαλψεις ?
Πολλες φορες εχω πει οχι , και δεν εχω παρει να μεγαλωσω γατακια η κουταβακια ... δεν θα αναφερθω στους εφιαλτες που εχω μετα απο καθε οχι.

Οσο για την μετατόπιση  ευθυνων ??
Τι ειχες Γιαννη  ???  οτι είχα πάντα .


Χθες ενοιωσα μεγαλο θυμο και κατι σαν απελπισια.
Οχι επειδη θα μεγαλωσω ενα γατακι ακομα.
Θυμωσα επειδη καποιος ηλιθιος ανθρωπος με εβαλε σε αυτο το τρυπακι ερήμην μου.
Που δεν με ρωτησε αν μπορω , που με θεωρησε δεδομένη οτι θα το φροντισω.
Θυμωσα επειδη ξερω ποσο δυσκολες ειναι οι υιοθεσιες και ποσο θα δυσκολευτω εγω για να το δωσω.
Τους φοβους και την αγωνια μου , ενα γατακι μεγαλωμενο μεσα σε αγκαλια θα το εχουν μεσα στο σπιτι η θα το βγαζουν εξω ? Κι αν δεν βρεθει κατι οσο ειναι μωρο μετα τι γινεται ? οσο μεγαλωνουν δυσκολευουν τα πραγματα , ετσι δεν είναι ??

Τελος παντων , σημερα θα παμε στον γιατρο , θελω να δει το ματακι της και τις μυξουλες στην μυτη γιατι δεν μου αναπνεει καλα εξ αιτιας τους  , δεν θελω να κανω τον γιατρο και το ξεκανω το μπεμπεκι της καθαριζω τα ματακια με χαμομηλι και φυσιολογικο ορο , το ιδιο κανω και στην μυτουλα και απο φαρμακα της δινω αυτα που μου ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να εχω οταν εχω μωρο γατακι .
Σε σχεση με τον Νικητα αυτη και τσισα και κακακια κανει μονη της , ειναι 268γραμμαρια , φωνακλου οσο δεν παει .Φαγου επισης , πινει μισο μπιμπερο στην καθισια της


υγ.
Ο Νικητας της κανει κχχχχχχχ happy2 happy2 happy2 happy2
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Οκτ 15, 2018 9:49 am

βρε το σπορο να της κανει κχχχ.Μαρια μου εχεις δικιο για τις στειρωσεις,αλλα δυστυχως οταν δεν υπαρχει κρατικη μεριμνα ,τι να πρωτοκανουμε και εμεις οι λιγοι,εγω πχ δεν εχω μπορεσει να στειρωσω κανενα αδεσποτο στη γειτονια μου,γιατι δεν δυναμαι ουτε οικονομικα αλλα και δεν εχω το χρονο και το χωρο να πιασω και να φιλοξενησω τα προς στειρωση αδεσποτα.Ηδη εχω ξεπερασει τα ορια μου Sad
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από dagger Δευ Οκτ 15, 2018 10:29 am

LAROGATA έγραψε:βρε το σπορο να της κανει κχχχ.Μαρια μου εχεις δικιο για τις στειρωσεις,αλλα δυστυχως οταν δεν υπαρχει κρατικη μεριμνα ,τι να πρωτοκανουμε και εμεις οι λιγοι,εγω πχ δεν εχω μπορεσει να στειρωσω κανενα αδεσποτο στη γειτονια μου,γιατι δεν δυναμαι ουτε οικονομικα αλλα και δεν εχω το χρονο και το χωρο να πιασω και να φιλοξενησω τα προς στειρωση αδεσποτα.Ηδη εχω ξεπερασει τα ορια μου Sad

Απο το κρατος προσωπικα δεν περιμενω τιποτα απολυτως.
Αναλγησια , αδιαφορια , ανυπαρξια  . Το κρατος ειναι μια τεραστια βδέλλα , μια ρουφηχτρα που καταπινει τα παντα .
Δεν μπορει να φανταστει κανεις τον χορο που εχει στηθει γυρω απο το θεμα των αδεσποτων ζωων , εχει πολλα λεφτα το ολο θεμα τα οποια καταληγουν στα χερια καποιων που απλα δεν ενδιαφερονται παρα για το πως θα γεμισουν τις τσεπες τους  

Οι ιδιωτες ?
Να στειρωνουν τις γατες τους , ας ξεκιναγαν απο εκει.
Να μαθαιναν τι σημαινει ευθυνη που γεμισαμε ανευθυνους και ολοι μετατοπιζουν τις ευθυνες , παντα οι αλλοι φταινε ποτε εμεις οι ιδιοι.

Κοιτα τωρα τι εγινε  ...
πριν λιγο μου χτυπησαν το κουδουνι , κατεβηκα , μια μικρουλα - δεν εχει χρονισει ακομα - γενησε 6 παρακαλω πολυ .
Γεναγε την ωρα που κατεβηκα το τελευταιο γατακι της.
της φτιαξανε φωλια , της βαλαμε νερο , φαγακι , ευτυχως ειναι αρκετα ημερη ... μου ειπε ο γειτονας που με φωναξε οτι θα παει να φερει  crater να την βαλει μεσα με τα μωρα της και στην αποθηκη που εχει στην  ταρατσα του μεχρι να μπορεσει να την στειρωσει .
Παλι καλα που ειναι κι αυτος και καθε μηνα στειρωνει κι απο μια. Πηρε γατοπαγιδα  , τωρα παραγγειλε και crater , o ανθρωπος κανει οτι μπορει αλλα και παλι δεν τις προλαβαινει , και οσες πιανει με γατοπαγιδα τις κραταει μεχρι να τις στειρωσει και μετα τις αφηνει κατω. Δεν μπορει να τις κρατησει ολες , αυτο το παραπονο εχει , και για αυτο τις στειρωνει
 
Επιασε βροχη εδω και λιγη ωρα .
Κρυφτηκανε τα γατακια της γειτονιας , παω να τσεκαρω την μικρη μανουλα
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από charlie2alpha Δευ Οκτ 15, 2018 11:52 am

Πολύ σωστά όσα γράφετε, αλλά απο αυτά οι ίδιες γράφετε νομίζω είναι απλή η απάντηση στο γιατί δε στειρώνουν τα γατιά τους: οι περισσότεροι δεν μπορούν να πληρώσουν για κάτι τέτοιο και δευτερευόντως υπάρχουν και αυτοί με απαρχαιωμένες αντιλήψεις.

Το οικονομικό θέμα το καταλαβαίνω. Για πολλούς απο εμάς είναι εύκολο να πούμε "ας μην έπαιρνε κατοικίδιο τότε" αλλά δεν είναι τόσο απλό. Ζω σε μικρή πόλη (Ηγουμενίτσα) και μπορώ να παρατηρώ διαφορές πολύ εύκολα. Από τότε που ξεκίνησε ο κατήφορος με τα μνημόνια ο κόσμος που βγάζει σκυλιά έξω για βόλτα έχει πολλαπλασιαστεί! Πολύς κόσμος είναι σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση και στράφηκε σε ένα ζωάκι για παρηγοριά.

Δυστυχώς, όπως όλοι το βλέπετε δεν το σκέφτονται όλοι σε βάθος και καταλήγουμε σε τέτοιες καταστάσεις στο τέλος.

Η άλλη κατηγορία είναι αυτοί με λάθος αντιλήψεις. "Το καημένο δε θέλω να το ευνουχίσω/στειρώσω, θα τον κάνω μισό άντρα/γυναίκα". Τελείως λάθος, και δυστυχώς έχω ακούσει και μορφωμένα άτομα να λένε τέτοιες χαζομάρες. Η μόνη λύση σε αυτό είναι η ενημέρωση, αλλά και η επιβολή της πλέον ισχύουσας νομοθεσίας. Αλλά σε ένα κράτος που η νομοθεσία "ισχύει για τους άλλους εκτός απο μένα" δε περιμένω τίποτα απο αυτό.
charlie2alpha
charlie2alpha
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Γερμανία
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/07/2018
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από dagger Δευ Οκτ 15, 2018 12:18 pm

Φιλε μου διαφωνω με την νοοτροπια της δικαιολογιας "" δεν εχω λεφτα, δεν μπορω , η κριση , τα μνημονια , ""
Και πριν την κριση γινοταν κατι διαφορετικο ?
Σας λέω πως οχι.
Τα ιδια γινοντουσαν , ισως και σε μεγαλυτερη κλιμακα.
Τωρα οσο να πεις ειναι και της μοδας η ζωοφιλία και καπου εχουν ψιλομαζευτει καποιοι , οχι ολοι αλλα ενα μικρο ποσοστο κουρνιασαν και χωθηκαν στα λαγουμια τους .
Η κριση , η κατρακυλα και ολο αυτο το σκηνικο ειναι απλα η δικαιολογια .
Το πραγμα ειναι απλο , η εισαι συνηδειτοποιημενος ή δεν εισαι.
Η εισαι υπευθυνος ή δεν εισαι.
Δεν μπαινουν τρελα λεφτα στο σπιτι μου , κι εχω και δυο παιδια ανεργα , οργανωση θελει και μια χαρα ειμαστε.


Αν εχεις για τσιγαρα , ποτο , μπαρακια , ξενοδοχεια , σκυλαδικα , μπουζουκια , κουτουκια ,  ταβερνες  και δεν συμμαζευεται τοτε μπορεις να διαθεσεις μια φορα στην ζωη σου ενα ποσο για να στειρωσεις το ζωο σου.


Ξερετε φιλε μου τι μου την δινει περισσοτερο απο ολα ?
Ο τυπος που μας χτυπησε το κουδουνι , και μας ειπε οτι στην πορτα μας ειναι ενα γατακι , και αστειευτηκε ο μ@λκς λεγοντας "" μα αφησατε την γατα σας στην πορτα ? "" αυτος λοιπον ειναι εκεινος που πηρε το γατακι απο την μανα του και το αφησε στην πορτα μας.
Και οχι μονο αυτο , ειναι τοσο ηλιθιος που το χαρτοκουτο που αφησε το γατακι εχει πανω τα στοιχεια τους ... δηλαδη , ειλικρινα , ποσο μλκς παιζει να ειναι ?
Τον ειδανε , και ειπε ψεματα οτι και καλα περιμεναμε να μας φερει το γατακι.
Τελος παντων δεν θελω να ασχοληθω με τον τυπο αυτον γιατι εχω σαν κανονα

να μην τα βαζω ποτε με έναν ηλίθιο . Είναι βέβαιο οτι θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει εκ πείρας

Ειναι σαν να προσπαθείς να μάθεις σε ένα γουρούνι να τραγουδάει.  Χάνεις τον χρόνο σου και ενοχλείς και το γουρούνι.


Οι δυο παραπανω φρασεις ταιριαζουν και σε οσους προβαλλουν δικαιολογιες για την μη στειρωση του ζωου τους.
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Οκτ 20, 2018 11:07 am

αγια τα λογια σου Μαρια μου!!! μονο που θα πρεπει να ενοχλησουμε το γουρουνι και αφου δε μαθαινει να τραγουδα, τουλαχιστον ας παψει να ενοχλει τους αλλους... γιατι εμεις οι γραφικοι ειμαστε που μαζευουμε τα @@κατα τους με το φτυαρακι οταν τα αστειρωτα ζωντανα τους γεννανε και γεμιζουν οι σκουπιδοντενεκεδες κουταβια και μωρογατια..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από belezza Σαβ Οκτ 20, 2018 11:30 am

+1000 Και προσθετω και αυτους που νομιζουν οτι βοηθουν τα ζωακια μαζευοντας τα δειχνοντας τους τι σημαινει να εχουν ενα σπιτι και μετα για τον οποιο λογο τα βγαζουν στο δρομο,ενω αυτα δεν μπορουν γιατι δεν ξερουν να τα βγαλουν περα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από dagger Κυρ Οκτ 21, 2018 10:48 am

Σημερα ειναι μια βδομαδα που η Σονια ειναι μαζι μας
Δυσκολη βδομαδα , ειλικρινα , τετοιο γατι δεν εχω ξαναματαδει.
Καμμια σχεση με τον μπουνταλα τον Νικητα που συνεχιζει να τρωει να χ@ζει και να κοιμαται και φυσικα να με κοιταζει στα ματια .
Φωνη απο τον Νικητα δεν εχω ακουσει , και να πειναει ακομα καθεται μεσα στην φωλιτσα του και περιμενει.
Αυτή χαλαει τον κοσμο.
Ενα μπιμπερο στην καθισια της , πατεδακι , ενιοτε τσιμπαει και 4-5 κροκετες.
Και ολα αυτα απο το χερι μου βεβαιως βεβαιως.
Ε ναι , αν την βαλω στο πιατο μπροστα να φαει πασαλείβεται ολόκληρη και πολυ φοβαμαι ότι σαν μαριναρισμενο που ειναι θα το κανει μια χαψια κανενα σκυλι γιατι θα το περασει για μεζεδακι.
Χθες πηγε και στην αμμο και την χρησιμοποιησε κανονικα.
Ειναι στιγμες που τσιριζε τοσο πολυ που μου ερχοταν να παρω την γατοφορο και να την βροντηξω κατω.
Μα να μην μπορω να καταλαβω τι ειχε η μιση μεριδα.
Τελικα αυτο που ειχε το βρηκα και ησυχασαμε και οι δυο μας.
Αυτη ειναι απο την γενια της Τζασμιν.
Μικρόσωμη γατουλα.
Δηλαδη η Τζασμιν σε σχεση ακομα και με την Μαριλου ή την Ακάλι  ειναι μικροκαμωμένη , ειναι δεν είναι 4 κιλα.
Και η μανα τους ετσι ειναι και τα αδελφια της .
Η Σονια ειναι απο την αδελφη της Τζασμιν η οποία δειχνει να ειναι μικρουλα αλλα πλησιαζει τα δυο.
Μικροκαμωμενη , τσαουσω και πειναλα.
Ε το ιδιο πειναλα ειναι και η Σονια.
Μολις της εδωσα περισσοτερο φαγητο ηρθε και το εραψε , τωρα κλαιει μονο οταν πειναει ,τρωει του σκασμου και ησυχαζει.
Στο μεταξυ δεν ξερω αν πρεπει να την αφησω με τον  Νικητα , ο οποιος εχει μεγαλωσει και εχει ξεθαρρέψει πολυ.
Τον εχω εκτος γατοφορου στο δωματιο μου αρκετες ωρες , συνηθως παει και πειραζει τις μεγαλες γατες , οι οποιες τον αποφευγουν αλλα μολις πετυχει την μικρη ξεκιναει το παιχνιδι
Δεν ξερω αν αυτο το παιχνιδι ειναι επικινδυνο για την μικρη , και δεν ξερω αν πρεπει να την αφηνω ελευθερη μεσα στο δωματιο , ειναι η μιση απο τον Νικητα αλλα γεματη νευρο , μην την χτυπησει και οταν ερθει η ωρα να την παρουν , ξερω εγω ? Θα σας βαλω βιντεακι να δειτε τι παιχνιδι κανει μαζι της να μοπυ πειτε οι πιο εμπειρες γιατι εγω δεν ξερω την τυφλα μου για το πως παιζουν τα μωρακια





και η Σονια την ωρα της μασας




Και σαν να μην μου εφταναν αυτα που βρεχει στην πορτα μου εχω και μια τυφλη που εφερε η κορη μου πριν 2-3 μηνες
Η οποια ηταν αρρωστη , αλλα ποιος με ακουει εμενα ?
Εγω δεν ξερω τιποτα , ολα τα ξερουν πια , μπλεξανε με τις φιλοζωικες και μου εγιναν ειδικοι. Madd
Πηγε και φορτωθηκε ενα τυφλο γατι απο μια συλλεκτρια η οποια εχει 50 γατες σε ενα διαρι , με ελλειπη φροντιδα , οτι ναναι κι οπως ναναι , το εφερε με μυκητες , κολησαν τα σφινξ , μετα διαπιστωθηκε οτι το γατι ειχε κι αλλα θεματα .


Ενα σας λεω μονο ... βρεθηκα να εχω 4 μωρα  να φροντιζω
- Νικητα και Σονια
την τυφλη με ωτιτιδα , διαρροιες , μια ξεροκεφαλη που δεν καταλαβαινε οτι το προβλημα με τις διαρροιες ηταν απο τις κροκετες .... οχι λεει , ειναι πανακριβες αυτες , τις δινω στις σφινξ  ... να θεραπεια για την ωτιτιδα , να διατροφη για την διαρροια , και να μην με θελει το γατι , να μου χυμαει να με κατασπαραξει , και τελικα την πηρε ο γιος μου και το γατι μεταμορφωθηκε σε χρονο μηδεν.
Και το κερασακι στην τουρτα ?
Αγορασε η θυγατερα μου ενα κοριτσακι σφινξ το οποιο αυτος που της το πουλησε το εβαλε σαν πατσαβουρι στο μηχανακι και το παρεδωσε , το γατι  αρρωστησε  , εκανε πυρετο και ειχα 4 γατια να φροντιζω , θερμομετρα , φαρμακα , ... τα επαιξα τελειως . Το καλο ειναι πως βρηκα ευκαιρια και γνωριστηκα με τα σφινξ .... χαχαχαχχαχα Να δειτε για ποτε εληξε το εμπαργκο σχετικα με τα σφινξ.
Φυσικο ηταν , ποιος θα τα περιποιοταν αφου δουλευει ολη μερα ?  Και σκεφτομαι , ειδες τι κανει η αναγκη ?? Smile

Δεν ξερω ποιος ειναι χειροτερος τελικα.
Αυτος που για τον χψω λογο παιρνει μωρα και τα πεταει η ενας γατοσυλλέκτης που εχει μαζεψει 50-60 γατια και παριστανει τον/την φιλοζωο/η ?
Γιατι οταν δεν μπορεις να τους παρεχεις την φροντιδα που πρεπει τι τα παιρνεις ;
Και δεν ειναι μονο το φαγητο τους , ή η αμμος τους
Ειναι οι αρρωστειες , τα κρυλογηματα , η κοινωνικότητα .
Το να μαζευεις γατια που δεν εισαι σε θεση να φροντισεις και απλα να τα ξεφορτωνεσαι και να πιστευεις οτι επιτελεις και κοινωνικο εργο , ε δεν ξερω πια τι να πω.
Ειλικρινα δεν ξερω .
Και οταν τα δινεις  δεν θα πρεπει να ειναι υγιη ? Ειδικα οταν ξερεις οτι εκει που παει το γατακι εχουν αλλες γατες , που πιθανον να κινδυνεψουν ? και δεν μιλαω μονο για τα σφινξ που ειναι πανακριβα , και που φυσικα δεν το σκεφτηκε καν , και παλι καλα που ειχε μονο μύκητες , και σκουλικια ....

Οταν απο αγαπη οι πραξεις σου γινονται επικινδυνες , δεν ξερω , οι ψυχιατροι που ειναι ?
Γιατι δεν καταλαβαινουν κιόλας , τους μιλας και εχουν τόσο στόκο μεσα στο μυαλο τους που ότι και να πεις χαμένο παει. Και νομιζουν οτι αυτο που κανουν ειναι σημαντικο , οτι βοηθανε  και , αη στα διαλα πια με την βλακεια που τους δερνει .

Γραφω πολλα σημερα , και λιγο μπερδεμενα , αλλα εχω κουραστει παρα πολυ , καθε μερα απο την ωρα που ξυπναω περναω μια ωρα τουλαχιστον να ταίζω να καθαριζω , να φροντιζω
Και δεν το ζητησα , απλα την παταω επειδη ειμαι βλαμενη και λυπαμαι να βλεπω γατακια να υποφερουν.
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από belezza Κυρ Οκτ 21, 2018 12:58 pm

Συμφωνω σε ολα Μαρια οσα  λες. Το θεμα με τις συλλεκτριες /ες με εχει προβληματισει κι εμενα και κατεληξα οτι ειναι ψυχοπαθολογικο.Δεν εντασσεται στα ορια του φυσιολογικου το να μαζευεις γατια   χωρις επαρκη φροντιδα ,ευκολα στη μεταδοση ασθενειων  και  με   ελλιπη καθαριοτητα. Διοτι  τι καθαριοτητα μπορεις να παρεχεις  ?Μεχρι να αδειασεις τη μια λεκανη εχει γεμισει η αλλη . Και  βεβαια  το σημαντικοτερο το θεμα των εξοδων τους.Ενα διαμερισμα   με 50 γατες  ,πιστευω πως πρεπει να αμοιβεσαι  super για να μπορεις να ανταπεξελθεις  .Και  η προσωπικη σου ζωη  που ζωραει ? Ολες αυτες οι σκεψεις με ωθουν να  σχηματιζω τη γνωμη που εξεφρασα.
Τωρα παω  στο θεμα παιχνιδι .Αυτο που ειδα ειναι super  light μπροστα στο παιχνιδι   των   maccaron  αλλα και των donuts που τα παρελαβα   μεγαλυτερα.Δεν ξερω να ανεβαζω  video για να σου εδειχνα  τι γινοτανε   απο τις τσιριδες   .Αλλα   ειναι στα πλαισια  του φυσιολογικου ,ετσι κανουν .Θα   σου βαλω καποιες φωτο   και ισως βοηθηθεις Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Dscn1215Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Dscn1216
Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Dscn1213
Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Dscn1214.Οι φωτογραφιες ειναι απο τα maccaron  που νομιζανε  τα   αδελφια τους για  κοτομπουκιες .Και βουταγανε και π@πακι   Οποτε   μην ανησυχεις
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από panagiwtagg Δευ Οκτ 22, 2018 11:42 pm

Δεν συμφωνω καθολου με την δικαιολογια του οτι καποιος που δεν εχει λεφτα δεν μπορει να στειρωσει το ζωο του.Ναι ας μην το επαιρνε,οπως οποιος δεν μπορει να συντηρησει μια οικογενεια να μην κανει 15 παιδια χωρις να εχει εξασφαλισμενα υγεια/φαι/μορφωση.Οπως καποιος που δεν μπορει να πληρωσει φορους και βενζινη για ενα πολυτελες αυτοκινητο να μην το παρει και παει λεγοντας.Ολοι θα θελαμε να εχουμε τα καλυτερα και περισσοτερα σημασια εχει ομως να τους δινουμε μονο το καλυτερο.Τι παει να πει δεν εχω λεφτα για στειρωση?Και αν αυριο μεθαυριο το κατοικιδιο αρρωστησει απο κατι και χρειαστει ακριβη θεραπεια που δεν αναβαλλεται?

panagiwtagg
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/10/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από dagger Σαβ Νοε 17, 2018 12:09 pm

Τελικα το γατακι ειναι αγορακι , πως την πατησα ετσι δεν ξερω ... happy2 happy2 happy2
Αρα η Σονια εγινε ...Σταματης
Σε αντιθεση με τον Νικητα αυτος ειναι μικροκαμωμενος ,μιλαμε για τεραστια διαφορα , ο ενας εχει γινει γιγαντας και το μικρο παραμενει σπορακι , νανακι θα ελεγα ... Ενταξει γενικα ολο το σόι τους ειναι μικροκαμωμενα ( η μαμα του ειναι γεννα απο την μαμα της τζασμιν / αυτες οι γατες ειναι μικροκαμωμενες δεν εχω δει κανενα γατι να ειναι πανω απο 5 κιλα , νομιζα οτι ειναι ετσι επειδη ζουν στο δρομο αλλα τελικα ειναι το γονιδιο τους απο οτι φαινεται ., Γενικα ειμαι πολυ υπερπροστατευτικη μαζι του , ισως φταιει το οτι εχω συνηθισει γατες που ζυγιζουν απο 8-9 κιλα και πανω , οποτε μαλλον μου φαινεται οτι ειμαι υπερβολικη , οτι φοβαμαι αδικα , τρωει οταν θελει και οσο θελει , και γενικα ειναι καλα στην υγεια του αλλα θα ηθελα να τον δω πιο ενεργητικο , πιο τσαουσικο , αυτο ειναι λες και εχεις λουτρινο.
Το μονο που θελει ειναι να ειναι συνεχεια πανω μου , και να μου γουργουριζει
Αν δεν τον κραταω αγκαλια δεν τρωει , δηλαδη τρωει απο το χερι μου , μα πατεδακι του δινω , μα κροκετουλες μα κοτοπουλακι αν δεν το φαει απο το χερι μου δεν τρωει τιποτα.
Και αφου φαει μασουλαει και το χερι μου , σαν να το θηλαζει ενα πραγμα .
Και με κοιταζει στα ματια μεσα στην λατρεια , οποιος και να το κραταει μολις ακουσει την φωνη μου τρεχει κι ερχεται σε εμενα ...

Εν τω μεταξυ βρηκα να τον δωσω και πηγα να ελεγξω το σπιτι , αποκτησα κι εγω την πετρια του ¨¨ που θα δωσω το παιδι μου που το μεγαλωσα με το μπιμπερο ¨¨ , αλλα ετσι ειναι αυτα.
Τελος παντων παω στο σπιτι , ενθουσιασμενη η κυρια με το γατακι και ερχεται η ερωτηση ... το γατακι που θα το εχετε ?? και περιμενω η βλαμενη να δω καποιο χωρο μεσα στο σπιτι , αλλα ατυχησα ...
Ηθελαν να τον βαλουν στον κηπο , μιλαμε για ενα γατακι που οταν το βρηκα ηταν μεσα στις τσιμπλες και τις μυξες , που εχει παρει φαρμακα και που το κοιμιζω πανω σε ηλεκτρικο υποστρωμα να μην μου παγωσει ...
Φυσικα δεν το εδωσα , και αν δεν βρεθει ανθρωπος που θα το εχει οπως εγω δεν παει πουθενα.

Αυτα προς το παρον , φωτογραφιες δεν τον εχω γιατι μονοπωλει την καμερα ο Νικητας με αποτελεσμα ο Σταματης να μενει αφωτογραφιστος ...

dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από belezza Σαβ Νοε 17, 2018 6:18 pm

Βρε το Σταματη ,φωτογραφιες παρακαλουμε και γρηγορα .(Θελει μεγαλη προσοχη το που θα το δωσεις )
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από dagger Σαβ Νοε 24, 2018 12:24 pm

belezza έγραψε:Βρε το Σταματη  ,φωτογραφιες παρακαλουμε  και γρηγορα .(Θελει μεγαλη προσοχη το   που  θα  το δωσεις  )

Ο Σταματης ειναι αρρωστουλης οποτε οι φωτογραφιες θα περιμενουν λιγο.
Με αυτα που τραβαω αν τον δωσω θα τους περασω απο ιερα εξεταση , δεν τραβαω των παθων μου τον ταραχο 5 βδομαδες με το σταματιδιο για να το δωσω καπου οπου δεν θα τον προσεχουν οπως εγω.

Βασικα δεν ειναι αρρωστουλης , ειναι μαλλον καχεκτικος και πολυ αδυνατος ειναι .
Και επειδη εγω πασχω και απο την γνωστη υστερια του να τα βλεπω χοντρουλικα και μπαμπατσικα αποφασισα προχθες να τον παω στον γιατρο γιατι μου καρφωθηκε η ιδεα οτι θα ξυπνησω ενα πρωι και θα τον βρω τεζα.
Δεν ειχε ορεξη να φαει , συνεχεια κοιμοταν , δεν παιζει , γενικα τον εβλεπα υποτονικο.
Ηταν να μην μου μπει η ιδεα στο μυαλο - ( ανοιγω παρενθεση === οταν το πρωτοειδα ξυνισα , στραβωσα , δεν τον ηθελα ουτε να τον βλεπω ουτε να τον ακουω ουτε αντεχα να αρχισω παλι τα ξενυχτια μετα τον Νικητα , αλλα τελικα το εχω αγαπησει πολύ το σπορίδιο της συμφορας και μονο που σκεφτομουν οτι θα μου πεθανει με επιανε κριση ==== κλεινει η παρενθεση )
Τον παιρνω λοιπον και μια και δυο παμε στον γιατρο μου.
Του λεω το ιστορικο , του δειχνω οτι φαρμακο του εδωσα για μυξουλες , τσιμπλες , κλπ κλπ
Του βαζει θερμομετρο , τον ακροαζεται , τον βρηκε μια χαρα.
- μα δεν τρωει , του λεω , σημερα ειναι νηστικος . Μονο αν του δωσω απο το χερι μου τρωει
του βαζει μπροστα του κονσερβουλα ... τιποτα το βλαμενο παιδι.
Λεω στον γιατρο ... κοιταξτε τωρα τι θα γινει ... και βαζω την κονσερβουλα στο χερι μου.
Ορμαει στο χερι μου ,τρωει την κονσερβα , του βαζουμε κι αλλη , την τρωει κι αυτήν , ζωηρεψε ο νεος ... ο γιατρος μου να γελαει , ειδικα αφου εφαγε κι αρχισε να θηλαζει το χερι μου ...
Οπως καταλαβαινετε το προβλημα του Σταματη είναι το ότι θελει να τρωει απο το χερι μου και μετα να θηλάζει την παλαμη μου. tafos tafos tafos
Μου εδωσε και παστουλα να τον βοηθησω να του ανοιξει η ορεξη , γενικα ειπε πως το γατακι αυτο δεν ειναι κι απο τις ευκολες περιπτωσεις ** βλεπετε Νικήτα , αλλά με λιγη υπομονη και επιμονη θα στρωσει.
Και ξεκινησα παλι με τα ρυζονερα , τους λαπαδες , να σηκωνομαι να το ταιζω οποτε πειναει ... και τον πιανει η πεινα μεσα στ αγρια μεσανυχτα ,αλλα τι να κανω ??
Και να μην ξερω αν πειναει , αν διψαει αν θελει να παει στην αμμο , απλα τσιριζει κι εγω τα κανω ολα μεχρι να δω τι ακριβως θελει ... αυτο βεβαια σημαινει οτι κοιμαμαι εντελως ακαταστατα , αλλα αν μπορω ας κανω κι αλλιως ετσι που εμπλεξα .
Μπορει να τσιριζει επειδη θελει να φαει ΚΑΙ κροκετουλες , η να θελει μια μπουκια κονσερβα ακομα
Του πηρα και κονσερβουλες που ειναι για αρρωστα που ειναι στην αναρωση , ευτυχως την τρωει , και λαπα τρωει , πιστευω οτι θα ξεκινησει να αναπτυσεται τωρα και θα παρει κανενα γραμμαριο γιατι μετραω κοκαλάκια στην ραχη του .

Εν τω μεταξυ εχω μπλεξει ασχημα με το σταματιδιο ...
με κυνηγαει απο πισω συνεχεια , κι οταν με χασει απο το οπτικο του πεδιο αρχιζει να τσιριζει .... ιιιιιιιιιι , μολις του μιλησω ερχεται βολιδα .
Σκαρφαλωνει πανω μου , κοιμαται στο λαιμο μου , τον εχω συνεχεια αγκαλια , μεσα σε πουλοβερακια και χειροποιητα κουβερτακια , μεχρι και ρουχαλακι του εφτιαξα να ειναι στα ζεστα γιατι δεν πρεπει να παγωσει ( το ρουχαλακι ειναι μια καλτσα μου πετσετε πολυ ζεστη που την τροποποιησα να μπορει να την φοραει Smile Smile )
Στην γατοφορο δεν θελει να καθεται , κλαιει τοσο σπαρακτικα και δινει τετοια μαχη με το πορτακι που το λυπαμαι.
Οι μονες ωρες που βρισκω ησυχια ( οπως τωρα καλη ωρα ) ειναι οταν αποφασισει να παει να χωθει στην αγκαλια του πιξελ ο οποιος παριστανει τον μπαμπα του για να του δινω απο την κονσερβα που τρωει ο μικρος ... happy2 happy2 happy2 , μεγαλος κερατουκλης ο πιξελ , αλλα δεν πειραζει , χαλαλι του , με βοηθαει παρα πολυ με τον Σταματη.
Γενικα οι αλλες γατες τον προσεχουν παρα πολυ , μονο ο τζος τον βαζει κατω και τον παταει και ξαφνικα αρχισε και θελει να κοιμαται κι αυτος στον λαιμο μου , ο ταρικ θυμηθηκε οτι πρεπει να μου κανει πατουσια , η μαριλου τον βλεπει αφ υψηλου , γενικα αυτη δεν θελει κανενα γατι γυρω της , την ενοχλει να βλεπει τις αλλες γατες να μου ερχονται για χαδια ... happy2 happy2 happy2
η μπεμπα τον πιανει απο τον σβερκο και τον φερνει μεσα απο την κουβερτα και τον αγκαλιαζει να κοιμηθει , εχω μπολικες ντανταδες ευτυχως , μεχρι και τα σφιγκακια τον θελουν , ενω με τον Νικητα ειχα θεμα γιατι ηθελαν να τον φανε με το σταματιδιο ειναι μεσα στην τρυφεραδα ...
Δεν θα καταλαβω ποτε πως σκεφτονται οι γατες.

dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από belezza Κυρ Νοε 25, 2018 12:37 am

Μαρια μου τι ωραιες περιγραφες εδωσες. Σταματιδιον με ζιπουνακι.Ντανταδες να το κανακευουν ,σταματιδιον να διαταζει και ολοι οι υπολοιποι να τρεχετε.Περνατε τελεια εκει και σιγουρα δε βαριοσαστε . Με το καλο να ξεπεταχτει ,να τον καμαρωσουμε και φωτογραφικως
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από marina289 Κυρ Νοε 25, 2018 12:01 pm

Λιώνω με το όνομα "σταμάτης" ! heart

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Νοε 25, 2018 7:42 pm

θελω να το δω αυτο το αυτοσχεδιο ζιπουνακι, με τρελαινει η ιδεα του μικροσκοπικου Σταματη με το χειμωνιατικο του ρουχο!!!! περιττο να σου πω πως οσο διαβαζα για το κολλημα του μικρου μαζι σου τη Μαριλου σκεφτηκα πως θα αντιδρασει... τα φιλια μου σε οοοοολους σας!!!!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από dagger Κυρ Νοε 25, 2018 11:17 pm

belezza έγραψε:Μαρια μου τι ωραιες περιγραφες εδωσες. Σταματιδιον με ζιπουνακι.Ντανταδες να το κανακευουν ,σταματιδιον να διαταζει και ολοι οι  υπολοιποι να  τρεχετε.Περνατε τελεια εκει και  σιγουρα δε βαριοσαστε . Με το καλο να  ξεπεταχτει  ,να τον καμαρωσουμε και φωτογραφικως

Kαταφερα και τον εβγαλα καποιες φωτογραφιες , θα τις ανεβασω αυριο
Χθες δεν με αφησε να κοιμηθω ολη νυχτα . μου εκανε μια διαρροια , πασαλειφθηκε , τον επλενα μεσα στην νυχτα , να τον στεγνωσω , να τον ζεστανω , να τον παρηγορησω ξημερωθηκα ... σημερα κοιμαμαι ορθια ολη μερα Sleep οσο για τον νεαρο ?? κοιμοταν ολη μερα και απο το απογευμα και μετα τρωει συνεχεια και αρχισε να παιζει με τα δαχτυλα μου

marina289 έγραψε:Λιώνω με το όνομα "σταμάτης" ! heart

Κι εγω heart

psipsa έγραψε:θελω να το δω αυτο το αυτοσχεδιο ζιπουνακι, με τρελαινει η ιδεα του μικροσκοπικου Σταματη με το χειμωνιατικο του ρουχο!!!! περιττο να σου πω πως οσο διαβαζα για το κολλημα του μικρου μαζι σου τη Μαριλου σκεφτηκα πως θα αντιδρασει... τα φιλια μου σε οοοοολους σας!!!!!!

Η Μαριλου εχει μεγαλες τσαντιλες με τα μικρα , δεν τους κανει κχχχ , δεν τα πατουσιαζει , απλα μολις την πλησιασουν φευγει.
Θα προσπαθησω να τον βγαλω φωτογραφια με το ζιπουνακι του ... happy2 happy2 , το οποιο σημειωτεον του ειναι τεραστιο.
Γενικα του εχω ολοκληρη προικα απο κουβερτακια φλις , πουλοβερ -φωλιες ολόμαλλα , μαξιλαρια , πατακια ,
Ο Νικητας δεν ηταν ετσι , αλλα ηταν και καλοκαιρι οποτε ειχε ζεστη ...


dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από dagger Σαβ Δεκ 08, 2018 11:38 am

και αφου περασα την τρομαρα της ζωης μου που δεν ετρωγε , και ετρεχα στον κτηνιατρο , εδινα δυναμωτικα κλπ κλπ , και αφου εφτασε αισιως στον δευτερο μηνα ζωης του το μικρο μπιζελι μου πηρε τα πανω του.
Πλεον κυκλοφορει με μια τεραστια κοιλουμπα , πρωτα βλεπεις την κοιλια και μετα καταλαβαινεις οτι ειναι γατα.  happy2  happy2  happy2  happy2
Ειναι πολυυυυ κτητικος σε οτι αφορα το φαγητο του , βαζει την πατουσα μεσα και γρυλιζει σε οποιον ειναι σε ακτινα ενος μετρου ... αργοτερα τι θα κανει δεν ξερω ....  μιλαμε για μεγαλο πειναλα  happy2 happy2 happy2 happy2
Εχω μεταμορφωθει επισης σε ανθρωπο-καγκουρο-γατομάνα ... μονιμως γατζωμενος πανω μου ειναι , αν δεν του δωσω εγω φαγητο δεν τρωει , δεν πινει , δεν γουργουριζει , δεν παιζει , δεν κοιμαται .
Οταν λειπω απο το σπιτι καπως το καταλαβαινει και καθεται σε σημειο που να βλεπει την πορτα .
Οταν επιστρεφω παλι με καποιο τροπο με καταλαβαινει και πριν μπω στο σπιτι  αρχιζει τα  --- ιιιιιιιι --- αυτος και η ζουμπουλια του παρα 5 με το ιιιιι / μονο που αυτος δεν πέφτει ....  happy2  happy2  happy2  happy2
Επισης  του αρεσει πολυ η ζεστη , οταν αναβω καλοριφερ παει και κολλαει πανω και δεν ξερω αν πρεπει  να τον αφηνω , του αναβω το υποστρωμα και τον χωνω κατω απο τις κουβερτες , νομιζω οτι ειναι καλυτερα  / το καλοριφερ καιει πολυ και δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακινδυνο για το μπιζελι.
,
Σταματησαν και οι διαρροιες , ευτυχως δεν τρωει τιποτα αν δεν του το δωσω εγω οποτε δεν εχουμε θεμα σε αυτο , ουτε και ερχεται να φαει απο το πιατο μου , τρωει διπλα μου το δικο του φαγητο και αυτο ειναι  τελειο γιατι ειναι πειναλας μονο με το δικο του φαγητο  oksmily3  oksmily3  oksmily3 / σε αντιθεση με τον Νικητα που οτι βρει και τρωγεται το καταβροχθιζει και με τρεχει συνεχεια.
Με τις αλλες γατες τα παει καλα , ο πιξελ εχει γινει ο μπαμπας του και η κοκαλιτσα η μαμα του .
Ειδικα με την κοκαλιτσα παιζουν σαν τρελά , προσπαθω να τον βγαλω φωρογραφια η βιντεο την ωρα που με καποιο τροπο γυριζει τον πισινουλη του , ορθωνει την ουρα του την οποια φουντωνει κιολας και χοροπηδαει στο πλαι σαν καβουρακι ...

και βουαλα το μικρο μπιζελι
που για να βγει φωτογραφια πρεπει να βγω κι εγω μαζι αλλιως ... μενω με την ορεξη

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  ZUKaa5K

αντε και ημουν τυχερη , τον πετυχα να κοιμαται μαζι με τον Νικητα , μου εκανε την χαρη ο μεγαλειότατος

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  OwO2iA6

κι εδω με τον Τζος , εν τω μεσω της νυκτός με φλας , φυσικα τον ξυπνησα αλλα το θεμα ειναι οτι μπορεσα να τον τραβηξω φωτογραφια   oksmily3  oksmily3

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  KJuXfXe

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  WyI9Yue

και η τελευταια προς το παρόν ... κοιμοταν στα ποδια μου και οχι στον λαιμο μου ... σκεφτηκα "να ανησυχησω ; " στο επομενο λεπτο ειχε ερθει στον λαιμο μου   Laughing Laughing Laughing

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  T8GxFQm

και μια μπονους .... happy2 happy2 happy2
ο Σταματης μόνος του ... μόλις τραβηξα το χερι μου απο πανω του και προλαβα

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  BsdVwNp

υγ
ας μου πει καποιος πως να του καθαρισω την μουρη που παει και χωνεται στο πατε και γινεται μεσα στην βρωμα, τα ποδαρακια του τα σαπουνιζω 3-4 φορες την ημερα , την μουριτσα ομως δεν ξερω πως να την καθαρισω , με το χαμομηλι δεν καταφερνω και πολλα - δεν του αρεσει η μυρωδια / αυτο καταλαβαινω , συνεχεια βρωμικος ειναι .
Για ριξτε καμμια ιδεα , γιατι με τοσο μπανιο θα παθει ψυχολογικο με το νερό , στο τελος θα νομιζει οτι εχει συγγενεια με γοργονα .
Και κανει κρυο , δεν μπορω να τον σαπουνιζω συνεχεια
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από LAROGATA Σαβ Δεκ 08, 2018 12:43 pm

Μπραβο μωρε το ζουζουνελι,εγινε και αυτο γατακι,αυτοκολλητακι happy2 με μωρομαντηλο δεν καθαριζεται η μουσουδα του?
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από belezza Σαβ Δεκ 08, 2018 12:45 pm

Καλημερες .Να χαιρεσαι το πιτσιρικο μπιζελο σου.Απιθανο μπιζελι πραγματικο. Λοιπον για καθαριοτητα ,μαντιλακια απο pet city ειδικα (τα παιρνω και εγω γιατι κανεις δεν καθεται για μπανιο) .Αυτα τους αρεσουν ομως .Παρομοια εχει και στο jumbo ,πολυ πιο φθηνα και τα εχω παρει και αυτα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Empty Απ: Βρέχει γατιά στην πόρτα μου

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Δεκ 13, 2018 3:46 pm

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  KJuXfXe

Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  T8GxFQm



lipothymialipothymialipothymialipothymialipothymia

λειώνω μ' αυτό το μουτράκι heart heart heart
΄Ετσι θάταν και το Συλβεστρούλι μου μωράκι heart heart



Γλύκας έγινε φτου φτου mati mati mati






υγ. Όσο για το καθάρισμα. Μωρομάντηλα ολέ. Νομίζω ότι όλοι αυτά χρησιμοποιούμε γιατί επειδή είναι για μωρά είναι ακίνδυνα
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Βρέχει γατιά στην πόρτα μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης