gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Σεπ 12, 2018 12:04 am

Πρόσφατα έκανα μια "άγαρμπη" μετάβαση σε Carnilove και είχαμε θέμα δυσκοιλιότητας κατά το γιατρό.
Δώσαμε και προβιοτικά για την αποκατάσταση της εντερικής χλωρίδας.

Πέρασα ένα κακό Σαββατοκύριακο, αφενός μεν γιατί έτρεχα πίσω τους να δω ποιο πήγε και αν πήγε στην άμμο για να ξέρω τι γίνεται, αφετέρου γιατί με παίδεψαν να πάρουν τα προβιοτικά.
Φόρεστ και Φούσκα δεν είναι φανατικές τις κονσέρβας, αλλά και πάλι ήταν ο μόνος τρόπος να τα πάρουν, αφού θεώρησα εξαρχής απίθανο να δεχτούν πρόσθετο στις κροκέτες τους και τα φακελάκια τα είχα μετρημένα.

Το συνηθισμένο μας μοτίβο είναι 2 γεύματα τη μέρα, το μεσημέρι και αργά το βράδυ.
Το Σάββατο καθυστέρησα και τους έδωσα 1 γεύμα πιο αργά από το συνηθισμένο, ώστε να φάνε οι κυρίες την κονσέρβα τους.
Εις μάτην.
Δεν έφαγαν τίποτα.
Μαζεύω, ξαναβγάζω Κυριακή μεσημέρι. Η Φούσκα υποχώρησε (εντωμεταξύ δεν ξέρω καν αν τα προβιοτικά που είχα προσθέσει στο γεύμα έπρεπε να μπουν στο ψυγείο αλλά τέλοσπαντων το σκέφτηκα κατόπιν εορτής) κι έφαγε την κονσέρβα της.
Η Φόρεστ αμετανόητη.
Δοκιμάζω το απόγευμα. Τα ίδια. Φούσκα τρώει άλλη μισή κονσέρβα, Φόρεστ τίποτα.
Προφανώς το βράδυ κι αφού είχαν περάσει αρκετές ώρες που ήταν νηστική, όφειλα για λόγους υγείας να υποχωρήσω και τις έβαλα λίγες κροκέτες, όχι κανονική μερίδα, μήπως και τη δελεάσω κάπως να πάρει τα ρημαδιασμένα τα προβιοτικά! Δίπλα στις κροκετούλες άδειασα και το fortiflora...έγλειψε το forti flora, έφαγε 5 κροκέτες κι αυτό ήταν! Μ'έστειλε βεβαίως.. nio

Με τα πολλά πήραν όλες από μια τουλάχιστον δόση σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού, Δευτέρα επισκέφτηκαν την άμμο, δεν έχουν πολύ καλά κόπρανα, αλλά τουλάχιστον πήγαν.
Φόρεστ και Φούσκα ξεκίνησαν όμως απεργία πείνας! Δεν έφαγαν ούτε 1 κροκέτα, μέχρι το βράδυ που μ'εκοψε και τους άνοιξα κονσέρβα..κονσέρβα που δεν την τρώνε σχεδόν ποτέ, την τρώει μόνο η Γκρίνια και την παίρνω και φάγανε!!!
Και τώρα ξανά τα ίδια. Όλη μέρα νηστικές, η Φούσκα τσιμπολόγησε κροκέτα, η Φόρεστ αμετανόητη...πφφφ

Κι έρχομαι στις απορίες,
όπως υπογράμμισα και πιο πάνω
1. Για πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να μείνει νηστική μια γάτα, δίχως κίνδυνο για την υγεία της;
Σε γενικές γραμμές έχω διαβάσει ότι πάνω από 24 ώρο δεν κάνει να μένει, αλλά αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τις υπέρβαρες γατούλες.
Ξέρει κανείς;

Μετά, την Carnilove η αλήθεια είναι ότι από το προηγούμενο τσουβαλάκι δεν την ήθελαν πολύ, αλλά ξαναπήρα σαν πιο οικονομική επιλογή..οπότε άντε να πω λογικό, δείχνουν ότι δε τη θέλουν και δεν την τρώνε..

2.Με τη ρημαδοκονσέρβα τι γίνεται και τελικά πως εξελίχθηκαν έτσι και τι άλλο μπορώ να κάνω για να τις στρώσω; Είναι αδύνατο να προβλέψω τι θέλουν κάθε φορά να φάνε! Συνήθως δε τη θέλουν με τίποτα, μέχρι χθες που την περίμεναν και δεν έτρωγαν ξηρά!

Σημειώνω ότι από μωρά, έτρωγαν καθημερινά ένα γεύμα κροκέτα, ένα κονσέρβα και την έτρωγαν με πάρα πολύ όρεξη και κοτόπουλο και γενικότερα κρεατικά δικά μας.
Μεγαλώνοντας άρχισαν να αποφεύγουν την κονσέρβα και οποιοδήποτε άλλο δικό μας κρεατικό.
Έχοντας καταλήξει ότι έτσι προτιμώ να τρώνε, συνέχισα να δίνω ένα γεύμα ξηρή κι ένα υγρή τροφή. Όταν δεν έτρωγαν την υγρή τη μάζευα και την έδινα στο επόμενο γεύμα. Αν όχι έμεναν νηστικές κι αυτό τηρήθηκε αυστηρά ακριβώς γιατί δεν ήθελα να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο επιλεκτικότητας, που όμως τελικά φτάσαμε!
Η Γκρίνια επανήλθε ευτυχώς και τρώει γενικά τον τελευταίο χρόνο κανονικά το γεύμα της κονσέρβας, ενώ οι άλλες δύο επιμένουν και προτιμούν να μείνουν νηστικές από το να φάνε κονσέρβα, εκτός αν..ξυπνήσουν μια μέρα και θυμηθούν ότι θέλουν μόνο κονσέρβα κι όχι κροκέτα! Καλή ώρα όπως χθες..

Ότι κι αν έψαξα, ότι κι αν δοκίμασα δε λειτούργησε, ειδικά στη Φόρεστ. Η Φούσκα τουλάχιστον αν πεινάσει λίγο θα φάει αυτό που δίνω. Η Φόρεστ πάλι όχι.

Σημειώνω ότι ακόμη και τώρα δεν έχουν κανένα άλλο σύμπτωμα. Ξέρω ότι πεινάνε γιατί ζητιανεύουν ας πούμε πατατάκια που τρώω το βράδυ, που δεν το κάνουν ποτέ. Επίσης έχουν όρεξη, παίζουν, τρέχουν, χαϊδεύονται. Τη Δευτέρα το βράδυ έλεγα ότι την επόμενη θα πάμε στο γιατρό γιατί δε γίνεται να μην τρώνε τίποτα.
Τελικά έφαγαν..Έφαγαν την κονσέρβα, που όπως είπα, ποτέ δεν τρώνε!

Και...
Συμβαίνει τώρα..
Άφησα το μπωλ με τις κροκέτες της μικρής μέσα κι η Φούσκα πηγαινοέρχεται και τρώει συνέχεια! mallia mallia mallia

Καμιά ιδέα;
Αν δεν πιάνει η πείνα, το μπορεί να πιάσει τελικά;

Επίσης για ποιο λόγο πιστεύετε ότι έτσι απλά άρχισαν σταδιακά να απορρίπτουν τις κονσέρβες, μετά το 1ο έτος περίπου;
(Τώρα είναι 3μιση)

Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Σεπ 12, 2018 12:10 am

Και ξέχασα την τρίτη απορία..

Λοιπόν:

3. Από τη μια λένε δώσε ποικιλία στις γάτες από μικρές, γιατί τείνουν να προσκολλώνται σε ένα είδος κι αν χρειαστεί μελλοντικά αλλαγή δεν θα μπορείς να την κάνεις. Ποικιλία τροφής, διαφορετικές άμμους κτλ. Αυτό ακολούθησα. Κι από την άλλη μη δίνεις ποικιλία γιατί έτσι κακομαθαίνουν..
Τελικά ισχύει το 2ο και τις κακόμαθα;
Πφφφ..που να ξερα! Μου είχε φανεί πιο λογική επιλογή η πρώτη! Ότι δίνοντας ας πούμε ποικιλία γίνονται πιο προσαρμόσιμες! tongueout
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τετ Σεπ 12, 2018 12:49 am

Λοιπόν επειδή άβυσσος η ψυχή των γατουνίων ακόμα και στο φαγητό, αν εξαιρέσεις κάποια φαγητά που δεν τα τρώνε απο μικρά, νομίζω ότι κι εσύ όπως και όλοι μας .... τις κακόμαθες.
Λίγο πολύ ξέρουν ότι κάποια στιγμή θα υπάρχει φαγητό και θέλουν αυτό που τους ήρθε όρεξη.

Μου κάνει εντύπωση που αν και απο την αρχή τους έδινες κονσέρβα τελικά προτίμησαν κι έμειναν στη ξηρά.
Θάλεγα να δοκιμάσεις μερικές μέρες να τους δινεις μόνο κονσέρβα. Κακό δε θα τους κάνει.
Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι δεν τους άρεσε αυτή που τους έδινες.
Σίγουρα δεν πρέπει να μένουν νηστικές (για πόσο δε το ξέρω) αλλά νομίζω ότι έτσι όπως το περιγράφεις τους άλλαξε η όρεξη σε συνδυασμό με ότι δεν τους αρέσει αυτό που τους δίνεις.

Τα δικά μου όταν δοκιμάσαμε ακανα, με το ζόρι την έτρωγαν, τη ψίρυξαν, τη μύριζαν και τη μισή την άφηναν στο πιάτο.
Δοκίμασα κι εγω να τους αφήσω νηστικούς... πφφφφ. τίποτα...
το ίδιο με την αρντεν ή ότι άλλο δοκιμάσαμε.
Αυτή για την οποία τρελλαίνονται είναι ???? xazo xazo what
η ρόγιαλ φυσικά... και δυστυχώς.

Εγω απλά προσπαθώ να τους δίνω περισσότερη κονσέρβα που την τρώνε και οι δύο (ο μικρός εκτός απο οτιδήποτε που περιέχει κοτόπουλο) Δεν τότρωγε απο μικρός κι όταν τους βράζουμε καμμιά φορά προτιμάει να λυσσάξει απο πείνα παρά να το φάει Sad

Εφόσον όλα τα υπόλοιπα είναι οκ, ρυθμίζουν οι ίδιες την όρεξή τους.
Δίνε τους αυτό που θέλουν για λίγο καιρό, μήπως και συνηθίσουν την κονσέρβα και τρώνε περισσότερο.
Αλλως άστες ένα γεύμα καθημερινά νηστικές (θα δεις ανάλογα ποιό θάναι αυτό) χωρίς όμως να αυξήσεις το άλλο, μέχρι να μάθουν ότι αυτό είναι.

Μην ανησυχείς το νόημα σε σχέση με το φαγητό το ξέρουν μια χαρά.
Εμείς είμαστε που ταλανιζόμαστε να τρέχουμε απο δω κι εκεί να τους πάρουμε γατολιχουδιές που πολλές φορές καταλήγουν στα αδέσποτα.
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Σεπ 12, 2018 1:06 am

Βασικά σε αυτό που λες ότι λίγο πολύ ξέρουν ότι θα έχει κάποια στιγμή φαγητό έχεις δίκιο.
Ειδικά τα σκασμένα που δεν έζησαν καθόλου έξω, σαν τις δικές μου, δεν πείνασαν πραγματικά ποτέ!

Κακομαθημένες μπορεί, αλλά γι'αυτό συγχίζομαι, γιατί δεν κατάλαβα πως τις κακοέμαθα!
Ξέρω για παράδειγμα ότι έχω κακομάθει κάποια από το κοπάδι.
Ξεκάθαρα. Γιατί από κονσέρβα τους αγοράζω διάφορα, χορτασμένα πλέον εδώ και χρόνια, μυρίζουν και κάτι διαφορετικό από παραδίπλα κι είμαι στο άντε πάρε λίγο κι από αυτό, καθότι παραμένουν γατούδια του δρόμου και με πιάνουν οι ευαισθησίες.
Το αποτέλεσμα είναι πως όντως έχω κάποια από τα κάτω που τρώνε συγκεκριμένα πράγματα.
Στις δικές μου καθότι σπιτόγατα και προσπαθούσα σχεδόν εξαρχής να τους παίρνω τα καλύτερα, τουλάχιστον με όσα γνώριζα κατά περίοδο κι έτσι μπορούσα να μη λυγίσω και να είμαι πιο αυστηρή στο θέμα φαγητό σε σχέση με τα κάτω.

Πφφφ! Δε ξέρω με τα σκασμένα!

Τη φάση της Royal την περάσαμε κι εμείς, ευτυχώς δεν τρελάθηκαν, αλλά μετά ήρθε η Pro Plan από την οποία τις ξεκόλλησα με δυσκολία.
Πήρα κάποια στιγμή στα μικρά Pro Plan, αφού δε γινόταν να τρώνε και τα 6 ακάνα. Και μόνο που μύριζαν ότι υπάρχει στο σπίτι, δεν έτρωγαν το δικό τους, παρόλο που η ακάνα τους αρέσει πολύ, ενώ ταυτόχρονα έκαναν ότι μπορούν για να φάνε την  Pro Plan των μωρών.
Το αποτέλεσμα..πήρε καθεμιά τους από μισό κιλό και καταλήξαμε να τρώνε και τα 6 ακάνα Madd
Όσο τα είχα όλα υπ'ευθύνη μου με γονάτισαν τα άτιμα!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Σεπ 12, 2018 9:54 pm

Άνοιξα γκουρμέ χθες..το ήθελαν το βρώμικο! Τρελάθηκαν. tongueout

Τους πήρα και για σήμερα και αύριο. Υποπτέυομαι πως θα μου ψιλοκάνουν διάρροια, τα βρώμικα πειράζουν, αλλά νομίζω ήταν πιο σημαντικό στην παρούσα φάση να φάνε σωστά;
Εντάξει το Γκρινιούλι κι η Ζεν έφαγαν γιατί ζήλεψαν..δεν ήταν στο πρόγραμμα αφού σαν καλά κορίτσια τρώνε το φαγητό που προσφέρω συνήθως!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από orgios Δευ Σεπ 17, 2018 11:59 am

Όποιος έχει πρόβλημα με διάρροιες ή φοβάται λόγω μετάβασης σε άλλη τροφή του προτεινω να δοκιμάσει κολοκύθα (κοκκινη)! Εγω είχα ψιλοπροβληματάκια με τις δικές μου και αφου με ταλαιπώρησαν οι γιατροι (εμενα και τα γατιά μου) ανακάλυψα την κολοκύθα.

Είτε πάρε κονσερβα (100% φυσικη κολοκύθα όμως) είτε φυσική κολοκύθα την οποία κάνεις πουρέ και αποθηκεύεις μικρές μερίδες στην κατάψυξη. Μια κουταλιά του γλυκού καθημερινά κάνει θαύματα!

orgios
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Σεπ 18, 2018 2:10 am

Ώστε κολοκύθα ε; Το είχα διαβάσει και άλλου ότι βοηθά γενικά σε διαταραχές του πεπτικού.

Οι δικές σου έκαναν διάρροια λόγω αλλαγής τροφής;
Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, γιατί το ένα μου το κοριτσάκι που ετοιμάζεται για υιοθεσία, τα κάνει που και που λίγο μαλακά, αλλά πιστεύω ότι είναι λόγω δυσκοιλιότητας έτσι. Δηλαδή δυσκολεύεται, δεν πάει όταν πρέπει και μέρος των κοπράνων δεν είναι τέλοσπάντων στη μορφή που πρέπει.
Μήπως η κολοκύθα τη ζορίσει περισσότερο;
Αλλιώς να το δοκιμάσουμε κι εμείς. Suspect
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από orgios Τρι Σεπ 18, 2018 9:00 am

Stella M. έγραψε:Ώστε κολοκύθα ε; Το είχα διαβάσει και άλλου ότι βοηθά γενικά σε διαταραχές του πεπτικού.

Οι δικές σου έκαναν διάρροια λόγω αλλαγής τροφής;
Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, γιατί το ένα μου το κοριτσάκι που ετοιμάζεται για υιοθεσία, τα κάνει που και που λίγο μαλακά, αλλά πιστεύω ότι είναι λόγω δυσκοιλιότητας έτσι. Δηλαδή δυσκολεύεται, δεν πάει όταν πρέπει και μέρος των κοπράνων δεν είναι τέλοσπάντων στη μορφή που πρέπει.
Μήπως η κολοκύθα τη ζορίσει περισσότερο;
Αλλιώς να το δοκιμάσουμε κι εμείς. Suspect

H κολοκύθα βοηθάει και σε διαρροιες και σε δυσκοιλια γατιά, εμενα η καινουρια μου ετρωγε royal canin οταν την πήρα και η μεταβαση σε acana και orijen της καθισε βαριά, οπότε έκλανε συνεχώς ( Laughing ) και έκανε μαλακά κόπρανα, δοκίμασα και ειδικές κονσέρβες hills και ειδικές τροφές (που δυστυχώς επέβαλε η κτηνίατρος), αυτά είτε είχαν προσωρινό αποτέλεσμα (hills κονσέρβα) είτε καθόλου (ξηρά gastro κτλ).

Απο την πρωτη μέρα κολοκύθας σταμάτησε τα αέρια και απο την δεύτερη είχε στρώσει το γατί Veryhappy Veryhappy και δίνω και στην μεγάλη μου γιατί πλέον τους αρέσει Smile Είναι απολύτως φυσικό και μόνο καλό τους κάνει (μη το παρακάνεις όμως, μία κουταλιά του γλυκού την ημέρα, ας είναι και γεμάτη) .

Αμα δείς και η N&D έχει βγάλει τώρα ξηρά τροφή με κολοκύθα ενώ και η applaws την έχει σε αρκετές κονσέρβες της. Η κόκκινη κολοκύθα κάνει θαυματα! Θα δοκιμάσεις και θα ενθουσιαστείς!!!

orgios
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Σεπ 18, 2018 2:34 pm

orgios έγραψε:Όποιος έχει πρόβλημα με διάρροιες ή φοβάται λόγω μετάβασης σε άλλη τροφή του προτεινω να δοκιμάσει κολοκύθα (κοκκινη)! Εγω είχα ψιλοπροβληματάκια με τις δικές μου και αφου με ταλαιπώρησαν οι γιατροι (εμενα και τα γατιά μου) ανακάλυψα την κολοκύθα.

Είτε πάρε κονσερβα (100% φυσικη κολοκύθα όμως) είτε φυσική κολοκύθα την οποία κάνεις πουρέ και αποθηκεύεις μικρές μερίδες στην κατάψυξη. Μια κουταλιά του γλυκού καθημερινά κάνει θαύματα!
υπαρχει κονσερβα 100% κολοκυθα ποια ειναι αυτη?γιατι εχω προβλημα με διαρροιες με τον μεγαλο μου γατο
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από orgios Τετ Σεπ 19, 2018 9:10 am

Ναι υπάρχει θα πρέπει να ψαξεις όμως σε κάποιο ντελικατεσεν ή αν εχει το supermarket σου.

π.χ. https://www.thanopoulos.gr/el/poures/1814-poures-kolokuthas-425gr-libby-s-konserva-laxanikon-xoris-glouteni-39000045049.html

Αλλιώς παίρνεις κολοκύθα και την κάνεις πουρέ

orgios
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Σεπ 19, 2018 12:17 pm

orgios έγραψε:Ναι υπάρχει θα πρέπει να ψαξεις όμως σε κάποιο ντελικατεσεν ή αν εχει το supermarket σου.

π.χ. https://www.thanopoulos.gr/el/poures/1814-poures-kolokuthas-425gr-libby-s-konserva-laxanikon-xoris-glouteni-39000045049.html

Αλλιώς παίρνεις κολοκύθα και την κάνεις πουρέ
ΟΚ σ΄ευχαριστω oksmily3
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Σεπ 19, 2018 2:37 pm

Εγώ πήρα χθες κολοκύθα κομμάτι κι έβρασα.
Έφαγε πολύ λίγο η μικρούλα, δεν έκανε πάλι πολύ καλά κόπρανα, αλλά πήγε στις 22 ώρες και δεν έδειξε να δυσκολεύτηκε τόσο όσο τις άλλες φορές.
Αναμένουμε, θα σας πω πως πάει!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από orgios Πεμ Σεπ 20, 2018 3:42 pm

Εστρωσε Stella η μικρουλα? Σημερα βρήκα και κολοκύθα στα lidl και θα κανω πουρε για μελλοντική χρήση.

Να και η συνταγή Smile

https://akispetretzikis.com/el/categories/lachanika/poyres-kolokythas

orgios
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Σεπ 20, 2018 6:03 pm

Καλά πάμε νομίζω, βασικά εντυπωσιάστηκα γιατί ρυθμίστηκε, δεν αργεί να πάει και δεν ζορίζεται όπως πριν, πάει απευθείας!
Με την υφή έχουμε ακόμη λίγο δρόμο, είναι λίγο μαλακά ακόμη, αλλά έχει πάρει 3 φορές ουσιαστικά και της βάζω μισό κουταλάκι στην κονσέρβα της γιατί είναι μικρούλα.

Τώρα θα βγούμε λίγο εκτός τοπικ αλλά δεν πειράζει, είναι χρήσιμο κι αυτό.
Εσείς τι θέμα είχατε ακριβώς; Η κτηνιατρική δε βοήθησε;
Το κοριτσάκι έχε αέρια και μέχρι πριν την κολοκύθα δυσκολευόταν λίγο να πάει.
Είναι αποπαρασιτωμένη, μεγαλωμένη με μπιμπερό σε σπίτι, εμβολιασμένη κτλ, στειρώθηκε πρόσφατα. Ο γιατρός είπε ότι είναι όλα φυσιολογικά στην κοιλίτσα αλλά όντως έχει αέρια και πρότεινε την κτηνιατρική τροφή.
Εγώ είπα να την αποφύγω, αλλά προβληματίζομαι, γιατί θα υιοθετηθεί η μικρούλα και θα ταξιδέψει στο εξωτερικό. Μην έχει θέμα φοβάμαι.
Αν είχαμε περισσότερο χρόνο θα ήμουν πιο ήρεμη και θα έλεγα ντάξει θα το στρώσουμε.


Σπόιλερ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από orgios Παρ Σεπ 21, 2018 11:09 am

Χαίρομαι που σε βοηθησε Smile

Δεν μπορω να κατανοήσω γιατι για θέμα καθαρά διατροφής δίνουν αυτες τις κτηνιατρικές , νομίζω περισσότερο κακό κανουν παρά καλό , είναι γεμάτες ζύμες , σιτηρά και ενα σωρό ασάφειες στο τι περιέχουν (πχ κρεατα, ουτε σε τι ποσοστο , ούτε τι κρέατα είναι αυτα). Αυτά τα "προιοντα" μπορεί να φαίνεται οτι έχουν αποτελεσμα αλλά δεν λύνουν το διατροφικό πρόβλημα του γατιού απλά το παρατείνουν. "Θεραπευουν" το σύμπτωμα και όχι το πρόβλημα, γι'αυτό και μακροχρόνια δεν βοηθανε.

Το θέμα είναι να βρεις μία τροφή που να κάθεται καλά στο γατί σου (καποια γατιά εχουν ευαισθησία στο ψάρι, άλλα στο κοτοπουλο κτλ) και να δωσεις χρόνο να την συνηθίσει.

Η κολοκύθα είναι αυτό ακριβώς ρυθμιστής του εντέρου , δωσε της μία δύο εβδομάδες κολοκύθα (το ένα κουταλάκι) και μετά σταματα την και δες αν θα ξαναρχίσει τα περιεργα , αν ναι θα πρεπει να της βρείς κάποια άλλη τροφή (οχι κτηνιατρικη).

orgios
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Σεπ 23, 2018 6:11 pm

Ω ναι βοήθησε γιατί ξεπρήστηκε κιόλας αρκετά! Το επιβεβαίωσε κι ο γιατρός που την εξέτασε ότι είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση η κοιλίτσα της. Τα κόπρανα είναι ακόμη λίγο μαλακά, αλλά έχει βελτίωση.
Ευχαριστούμε για την πρόταση! thanks

Ο γιατρός μας είπε "Να δεις που βοήθησε το drontal", γιατί της είχα δώσει όταν παρατήρησα το πρήξιμο. Αποπαρασιτωμένη ήταν ήδη, αλλά ήταν το μήπως και αφού πήγαμε και διακοπές μαζί.
Ρώτησα για την κολοκύθα μου είπε ότι δεν ξέρει για τις γάτες, αλλά ότι κάνει πολύ καλό στα σκυλιά.

Τώρα το κοριτσούδι μου βρίσκεται στη νέα της μαμά, της είπα για την κολοκύθα, δεν ξέρω τι θα αποφασίσει. Πάντως τρώει την ίδια τροφή που έδινα κι εγώ.
Την Acana wild prairie τρώει από τον απογαλακτισμό και μετά, υπάρχει περίπτωση να της δημιουργεί θέμα τώρα; Αν και έδινα και Carnilove στο ενδιάμεσο.. confused Η γατομαμά της πάντως είναι ενήμερη για όλα και παρακολουθεί την αμμολεκάνη.

Όσον αφορά τις κτηνιατρικές τροφές, ούτε εμένα με εμπνέει η σύστασή τους, όμως δε μπορώ να αγνοήσω και τελείως το γεγονός ότι υπάρχει η σχετική έρευνα, κάποια πατέντα δεν ξέρω τι που όντως ανακουφίζει συνήθως τέτοιου είδους γαστρεντερικές ενοχλήσεις.
Αν δηλαδή έμενε κι άλλο η μικρή και συνέχιζε η κατάσταση πιθανότατα θα τη δοκίμαζα, ασχέτως που δε μου αρέσουν τα συστατικά, εκεί θα ακολουθούσα τη γραμμή του γιατρού αναγκαστικά νομίζω.
Συμπεραίνω πάντως, μετά από αναλυτική κουβέντα με το γιατρό για γαστρενετερικό κι εξετάσεις κτλ, ότι ισχύει αυτό ακριβώς που έγραψες.
Η κτηνιατρική δηλαδή χορηγείται αφενός μεν προς ανακούφιση των συμπτωμάτων, αφετέρου ως μια ισχυρή ένδειξη ότι πρόκειται για διατροφικό ζήτημα, πριν προβούν σε περαιτέρω εξετάσεις, οι οποίες έχουν και γενικά λίγο αμφίβολα αποτελέσματα, όταν δεν υπάρχουν άλλα συμπτώματα.

Εμείς έχουμε τις μεριδούλες μας στην κατάψυξη πάντως blinking Οι γαίδούρες οι δικές μου δεν την τρώνε mallia αλλά χαμένη δεν θα πάει έχουμε ένα σωρό γατούδια κάτω!

Κι επανέρχομαι στις ακατανόητες διατροφικές συνήθειες των δικών μου..
Τι να πω..πέρασαν μια φάση 3-4 ημερών που τρελαίνονταν για γκουρμέ, τώρα διανύουμε την φάση της pro plan..καμία δε μου αρέσει εμένα, αλλά θέλω να συνεχίζουν να τρώνει κονσέρβα, ώστε να τη δέχονται γενικά σαν μορφή τροφής. Που θα πάει, θα τις γυρίσω ξανά σε κάτι καλύτερο.
Το περίεργο είναι ότι ενώ παλιότερα αν έδινα έστω σαν λιχουδιά κάτι "βρώμικο" τις πείραζε λιγάκι, τώρα όχι απλά δεν τις πείραξε, αλλά ρυθμίστηκαν ξανά και πάνε στην αμμολεκάνη στις ώρες που πήγαιναν Suspect

Κάτι άλλο που υποπτέυομαι, ίσως φανεί χρήσιμο σε όσους έχουν γάτες με τέτοιες παραξενιές, είναι πως όταν υπάρχει στο σπίτι κροκέτα που τους αρέσει πολύ, πάντα τη μυρίζουν, πάντα τη βρίσκουν και τότε δεν τρώνε κονσέρβα!
Την Carnilove τελευταία δεν την ήθελαν. Έτρωγαν πολύ περισσότερο κονσέρβα. Με την Acana τρελαίνονται κι ακόμη κι αν τους στερήσω γεύμα για να πεινάσουν και να φάνε κονσέρβα, πάλι δε τρώνε και περιμένουν την κροκέτα τους..ε μα πια....!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από ritad Παρ Οκτ 19, 2018 1:22 pm

Γεια σας γατοϋιοθετημένα μέλη. (προς αποφυγή παρεξηγήσεων πιστεύω ότι τα γατούνια υιοθέτησαν εμάς και όχι εμείς αυτά).
Να σας πω και εγώ το πρόβλημα μου για το φαγητό.
Ο Αλήτης μου είναι ένας αδεσποτούλης 2 ετών περίπου και 6 κιλών.
Από την ημέρα που μπήκε μέσα στο σπίτι επειδή σκεφτόμουν ότι πέρασε πείνα τόσο καιρό και ήταν αδυνατούλικο του έκανα όλα τα χατήρια.
Η κατάληξη είναι 5 μήνες μετά ότι τρώει μόνο κοτόπουλο ψητό ή βραστό και ψαράκια βραστά ή ψητά καθαρισμένα. Ούτε ξηρά τροφή ακουμπάει, ούτε κονσερβούλες. Μια φορά δεν πρόλαβα να πάω να ψωνίσω και προτίμησε να μείνει όλη μέρα νηστικός παρά να φάει οτιδήποτε άλλο.
Πριν μια εβδομάδα αρρώστησε, πήγαμε στην γιατρό μας έκανε μια ένεση αντιβιωση και τώρα πηγαίνουμε μια χαρά (να είναι καλά η κοπέλα).
Τις ημέρες μετά την αντιβίωση μου έκανε έναν εμετό με ολόκληρο το φαγητό του.
Για να μην σας κουράζω η γιατρός είπε στον καλό μου ότι τον γατούλη τον έσκασα στο φαί.
Έχω μάλλον το σύνδρομο της κατοχικής μάνας. Τον τάϊζα ένα κοτόπουλο σε δύο μέρες. Ανα δύο ώρες του έδινα φαγητό.
Η γιατρός μου είπε να του βάζω μόνο μια κουταλιά της σούπας κοτόπουλο και ενδιάμεσα να τρώει ξηρά τροφή. Παιδιά έχει λυσσάξει στην πείνα το αγοράκι μου. Από εκεί που έτρωγε ενα πιατάκι γεμάτο τώρα μια κουτάλια; Βέβαια λόγω πείνας ξεκίνησε δειλά δειλά και κρατσανάει και σποράκια.
Το λυπάμαι αφάνταστα έτσι όπως με κοιτάει και μου κάνει ένα σπαρακτικό "νιάου". Ελπίζω να προσαρμοστεί στην δίαιτα...
ritad
ritad
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Αριθμός γατουνίων : 1 Αλήτης Γατουλίνης
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοκαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/10/2018
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! Empty Απ: Ακατανόητες διατροφικές επιλογές!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Οκτ 19, 2018 4:42 pm

Εγώ θα έλεγα ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον λυπάσαι.
Αν μη τι άλλο τώρα του κάνει καλό η νέα του διατροφή, αφενός μεν ένα υπέρβαρο ζώο μπορεί να εμφανίσει πολλά προβλήματα υγείας, αφετέρου η προηγούμενη δίαιτά του μόνο με κοτόπουλο και ψάρι δεν ήταν πλήρης.
Μπορεί να χόρταινε με νόστιμες λιχουδιές, αλλά ουσιαστικά τρεφόταν ανεπαρκώς αφού δεν έπαιρνε τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά.

Μην ανησυχείς, όπως παρατήρησες ήδη, μόλις πεινάσει, θα φάει και την τροφή που πρέπει, θα συνηθίσει και αυτό θα είναι σίγουρα για καλό του.
Επίσης και πολλές κονσέρβες δεν αποτελούν πλήρη γατοτροφή.
Μόλις αναρρώσει αν θέλεις να επιστρέψετε στο μαγειρευτό θα πρέπει να ετοιμάζεις συνταγές τέτοιες ώστε να παίρνει όλα τα απαραίτητα θρεπτικά.
Υπάρχουν κι εδώ αρκετές.

Να γίνει γρήγορα καλά ο γατούλης και να τον γνωρίσουμε καλύτερα στη σχετική ενότητα! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ακατανόητες διατροφικές επιλογές! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης