gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τοπική απώλεια τριχωματος

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τοπική απώλεια τριχωματος Empty Τοπική απώλεια τριχωματος

Δημοσίευση από Ιωαννα_Σπ Πεμ Ιουν 21, 2018 1:12 am

Καλησπέρα σε όλους! Εχω δυο γατάκια, αδέρφια, ενα αγορι και ενα κορίτσι, ειναι περιπου 10 μηνων. Ηταν αδέσποτα και τα βρηκα κατω απο το γραφείο που δουλευω και δεν μπόρεσα να τους αντισταθώ! Η μικρούλα εχει περίπου δυο εβδομάδες τωρα που αρχισε να εχει κενα στο τριχωμα της στο επανω μερος της ραχης της, ξεκινησα και της εβαζα την κρεμα daktodor και για λιγο μπορω να πω πως φαινοταν να πηγαίνει καλύτερα καθως εβγαζε καποιες τριχουλες στο σημείο εκείνο. Πριν απο δυο ημερες ομως ηταν ματωμενο εκεινο το κομμάτι η γδαρσιμο η δαγκωνιά. Αρχισα λοιπον να της βαζω betadin και fucidin για να μην μολυνθεί! Σήμερα έχει κλεισει καπως η πληγή, βεβαια παραμενει κόκκινο, αλλα εχει επεκταθει η αλωπεκία. Τι μου προτείνετε να κανω; Να επισημανω πως δεν ειναι καθόλου ευκολο να την μεταφέρω καιως δεν συνεργάζεται και αρνείται κατηγορηματικα να μπει σε σπιτακι μεταφοράς.

Ιωαννα_Σπ
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/06/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τοπική απώλεια τριχωματος Empty Απ: Τοπική απώλεια τριχωματος

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Ιουν 21, 2018 1:21 am

Αυτά που δοκίμασες να βάλεις τα πρότεινε γιατρός;
Για τα δερματικά ελάχιστα μπορεί να πει κανείς, αφού καμιά φορά η διάγνωση περί τίνος πρόκειται και για τους ίδιους τους γιατρούς είναι δύσκολη.

Συχνά βάζουμε μπεταντίν όταν έχουμε κάποιο σημαδάκι, πληγούλα ή μύκητας βοηθά, αλλά από την άλλη αν πρόκειται για κάτι επίμονο, μπορεί να αλλοιώσει την εικόνα, οπότε στην περίπτωση αυτή καλό είναι να αποφεύγεται. Εφόσον η κατάσταση επιδεινώνεται προφανώς και πρέπει να τη δει γιατρός.

Άρα στην περίπτωση αυτή έχεις ένα μεγαλύτερο πρόβλημα από το δερματικό.
Σχεδόν καμιά γατούλα δε χαίρεται να μπαίνει στο κλουβάκι, αλλά δεν μπορεί αυτό να είναι ανασταλτικός παράγοντας για να πάει στο γιατρό. Αυτό πρέπει βασικά να δουλέψεις, γιατί θα έρθει η ώρα που η ανάγκη να μεταφερθεί θα είναι πολύ μεγαλύτερη.

Επικοινώνησε με το γιατρό σας για την περίπτωσή σας κι εκείνος θα δώσει τις κατάλληλες οδηγίες. Χίλια δυο πράγματα μπορεί να είναι. Πάντως μη χρησιμοποιείς σκευάσματα αν δεν έχει εγκρίνει ο γιατρός τη χορήγησή τους.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τοπική απώλεια τριχωματος M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τοπική απώλεια τριχωματος Empty Απ: Τοπική απώλεια τριχωματος

Δημοσίευση από Ιωαννα_Σπ Πεμ Ιουν 21, 2018 8:45 am

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Θα επικοινωνησω με τον γιατρό και θα δω με ποιον τρόπο θα την πεισω να μπει στο κλουβάκι της! Γιατί οπως βλέπω δεν μπορώ να το παρατείνω άλλο!

Ιωαννα_Σπ
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/06/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τοπική απώλεια τριχωματος Empty Απ: Τοπική απώλεια τριχωματος

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Ιουν 21, 2018 1:19 pm

Βασικά πρέπει να το συνηθίσει και να ξέρει ότι "συμβαίνουν" και καλά πράγματα στο κλουβάκι.
Μη το εμφανίζεις μόνο όταν έχετε να πάτε κάπου.

Καλό είναι να υπάρχει μόνιμα στο σπίτι κι άφηνε μέσα λιχουδίτσες, σταδιακά μπορείς να την ταϊσεις μέσα, παίξτε στο κλουβάκι κτλ. Σιγά σιγά θα συνηθίσει.
Εγώ τα δικά μου τα έχω από την αρχή και σαν φωλίτσες και κάθονται αρκετά μέσα.
Επίσης χρησιμοποίησε κατνιπ αν της αρέσει και γενικότερα και λίγο πριν τη βάλεις για να τη μεταφέρεις.
Πάλι όταν έρθει η ώρα να πάει κάπου, θα το καταλάβει και δεν θα θέλει, αλλά σίγουρα δεν θα είναι τόσο τραγικό.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τοπική απώλεια τριχωματος M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης