gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

+3
Gatoplikti
belezza
Anastas1a
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Anastas1a Σαβ Ιουν 16, 2018 4:18 pm

Πρώτα απ'όλα να ζητήσω συγγνώμη που γράφω σε ένα τυχαίο φόρουμ γιατί είμαι νέο μέλος και δεν γνωρίζω καλά που πρέπει να γράψω. Βρήκα χτες ένα γατάκι σε κακή κατάσταση (επειδή είχε βρέξει) και το πήρα σπίτι μου να το φροντίσω και να το επιστρέψω στην μαμά του. Αυτό συνήλθε με το καλό και ήταν πάρα πολύ ζωηρό. Γενικά είναι πολύ μικρό (λίγο πιο μικρό από το χέρι μου), μοιάζει να είναι μίας εβδομάδας, αλλά έχει ανοίξει τα μάτια του και περπατάει κανονικά. Πριν λίγες ώρες κατάφερε να πηδήξει πάνω από ένα εμπόδιο, κατέβηκε στις σκάλες και έπεσε στις από κάτω. Το βρήκαμε ανάσκελα να μην αντιδρά. Τώρα παραμένει αναίσθητο (αλλά ζωντανό) περίπου 5 ώρες και έχω αρχίσει να απελπίζομαι. Το γατάκι είναι πολύ μικρό και ένας κτηνίατρος σίγουρα δεν μπορεί να βοηθήσει. Τι να κάνω;

Να σημειώσω ότι έκανε εμμετό αλλά δεν έχει συνέλθει.

Anastas1a
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : Πλανήτης Γη
Αριθμός γατουνίων : 5
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : Be unique...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/06/2018
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Anastas1a Σαβ Ιουν 16, 2018 4:46 pm

Θεωρώ ότι για να έχει χάσει τις αισθήσεις του έπεσε με το κεφάλι! Δεν υπάρχουν πληγές και εξωτερικά τραύματα. Επίσης έπεσε από ύψος μικρότερου των 2 μέτρων.

Anastas1a
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : Πλανήτης Γη
Αριθμός γατουνίων : 5
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : Be unique...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/06/2018
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιουν 16, 2018 4:47 pm

kαλο απογευμα Αναστασια. Δεν ξερω σε τι κατασταση βρισκεστε τωρα.Ελπιζω να ειναι σε καλυτερη κατασταση απο προηγουμενως. Παντως για να εχει ανοιξει ματακια,να προχωραει και να πδηξει εμποδιο ειναι μεγαλυτερο απ'οσο υπολογιζεις.Εγω θα ελγα περιπου 30 ημερων. Βεβαια δεν εχεις ανεβασει φωτογραφια για να πω με μεγαλυτερη βεβαιοτητα.Τωρα για την πτωση ,χωρις να εχω γνωση του θεματος θα ελεγα να απευθυνοσουν σε κτηνιατρο αμεσα αλλα σαν πρωτη προσπαθια μηπως να εβαζες μια μικρη κομπρεσουλα με κρυο νερακι στο κεφαλακι? Προσεχε ομως γιατι στο σωμα πρπει να ειναι ζεστο. Τα μωρα γατακια ειδικα ,οταν αρρωσταινουν παθαινουν υποθερμιες . Απο την αλλη και σε μας επεσε γατος. Ο μικρος μου ,οταν ηταν 20 ημερων απο τη βεραντα του περιπου 2ου στον 1ο αλλα επεζησε με μονο λιγο στραβη την ουριτσα .Αναλογα το πεσιμο και τις αντοχες.Γενικα υπαρχει καλη προγνωση στις πτωσεις ,γιατι ειναι αιλουροι αλλα επειδη μιλας για κεφαλι πιστευω ακομα και ενα τηλεφωνημα στο γιατρο θα βοηθουσε
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Anastas1a Σαβ Ιουν 16, 2018 5:00 pm

Γενικά είναι ακόμα σε λήθαργο. Σχετικά με την ηλικία του η αλήθεια είναι ότι τα προηγούμενα γατάκια που είχα ήταν σίγουρα μεγαλύτερα όταν άνοιξαν τα μάτια τους, πόσο μάλλον όταν περπάτησαν. Χωρίς υπερβολή είναι όσο η γροθιά μου και το κεφαλάκι του μικρότερο από μπαλάκι του πινγκ πονγκ και γενικά δεν είναι περισσότερο από μία εβδομάδα που το ακούω να νιαουρίζει (έτσι το βρήκα και το μάζεψα). Επειδή εγώ έλειπα την στιγμή της πτώσης, μόλις έμαθα ότι κουνήθηκε λιγάκι όταν το σήκωσαν και ότι όταν το βρήκαν έτρεμαν τα πόδια του (ήταν ανάσκελα υπενθυμίζω) και ο εμμετός του δεν είχε ίχνη αίματος. Σίγουρα αυτή την ώρα δεν μπορούμε να πάμε στον κτηνίατρο γιατί είναι κλειστά αλλά θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω.

Anastas1a
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : Πλανήτης Γη
Αριθμός γατουνίων : 5
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : Be unique...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/06/2018
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιουν 16, 2018 5:02 pm

Σου στελνω π.μ
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Anastas1a Σαβ Ιουν 16, 2018 5:09 pm

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Img-5811

Το μεγάλο γατάκι είναι 2,5 μηνών.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Anastas1a στις Σαβ Ιουν 16, 2018 5:25 pm, 1 φορά

Anastas1a
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : Πλανήτης Γη
Αριθμός γατουνίων : 5
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : Be unique...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/06/2018
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιουν 16, 2018 5:14 pm

Αν καταλαβα ειναι το τριχρωμακι που τρωει ? Το υπολογιζω οπως σου εγραψα περιπου 30 ημερων
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Anastas1a Σαβ Ιουν 16, 2018 5:18 pm

Ναι, το μικρούλι είναι. Μου φαίνεται όμως πολύ μικρό, ίσως γιατί το άλλο είναι μεγαλύτερο. Φαίνεται και συγκριτικά με το κουτάκι από συσκευασία γάλακτος το μέγεθός του. Αλλά πράγματι το γεγονός ότι περπατάει και βλέπει δείχνει ότι είναι 30 ημερών.

Anastas1a
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : Πλανήτης Γη
Αριθμός γατουνίων : 5
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : Be unique...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/06/2018
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Ιουν 16, 2018 8:40 pm

Το γατάκι πρέπει να πάει άμεσα σε κτηνιατρο αν το βρήκατε αναισθητο και πόσο  μάλλον αν δεντιδρά τόσες ώρες. Όσο περνά η ώρα θαρρώ είναι εις βάρος της ζωής του. Βρες κτηνίατρο η κλινική εφημερευουσα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Anastas1a Δευ Ιουν 18, 2018 12:56 pm

Το πήγαμε σήμερα το πρωί στον κτηνίατρο και δυστυχώς φαίνεται να έχει τετραπληγία. Δεν μπορεί να διακρίνει εάν το χτύπημα ήταν στο κεφάλι ή στην σπονδυλική στήλη, αλλά γενικά οι κινήσεις που κάνει με τα πόδια και τα χέρια του δεν ήταν ελεγχόμενες, ήταν αντανακλαστικά. Δεν υπάρχουν πολλές ελπίδες, αλλά μας συνέστησαν να ακολουθήσουμε φαρμακευτική αγωγή με κορτιζόνη για μερικές ημέρες και αν δεν βελτιωθεί θα προβούμε στην λύση της ευθανασίας. Ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον.

Anastas1a
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : Πλανήτης Γη
Αριθμός γατουνίων : 5
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : Be unique...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/06/2018
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιουν 19, 2018 3:59 am

Όταν υπάρχουν ανακλαστικά δεν μιλάμε για τετραπληγία. Ένα τέτοιο χτύπημα δεν θέλει απλά λίγες μέρες για να φανεί διαφορά. Θέλει το χρόνο του.

Στο γατάκι δεν παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες όπως θα έπρεπε, θα πρότεινα τουλάχιστον να δώσετε λίγο παραπάνω χρόνο.

Το τι προβλήματα μπορεί να προέκυψαν από τραύμα στο κεφάλι είναι το θέμα κι αυτό είναι που θα καθορίσει την εξέλιξή της υγείας του, την ποιότητά ζωής του και τις όποιες αποφάσεις πρέπει να ληφθούν από εκεί και πέρα.

Επίσης επειδή καταλαβαίνω ότι ενδιαφέρεσαι εφόσον εξαρχής το μάζεψες για να βοηθήσεις, θα το πω κι αχρείαστο να είναι κυριολεκτικά..όταν έχουμε ένα πλάσμα αναίσθητο από πτώση..κυριακή, γιορτή ή αργία..γιατρός είναι το πρώτο πράγμα που ψάχνουμε και μάλιστα επιτακτικά, εφόσον θέλουμε να βοηθήσουμε. Σε τέτοια περιστατικά, πραγματικά η διαπίστωση της ηλικίας είναι ελάσσονος σημασίας.

Μακάρι να τα καταφέρει το μικρό και να μεγαλώσει να γίνει ένα χαρούμενο υγιές γατάκι!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από belezza Τρι Ιουν 19, 2018 10:12 pm

Το ιδιο με τη Stella M θα ευχηθω κι εγω .Να πανε ολα καλυτερα απο τωρα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Anastas1a Τρι Ιουν 19, 2018 10:58 pm

Πράγματι αναρωτιόμουν και εγώ γιατί το χαρακτήρισε τετραπληγικό από την στιγμή που κινείται. Γενικά η κτηνίατρος έδειχνε να το κοιτάει ανήμπορη να εκτιμήσει την κατάσταση και πιστεύω ήταν υπερβολικά όσα είπε.
Ελπίζω το ότι ασχολήθηκα εκείνη την στιγμή με την ηλικία του να μην παρεξηγηθεί, εξάλλου εκείνο το διάστημα δεν ήταν στο χέρι μου να κάνω το οτιδήποτε. Φαντάζομαι ούτε ένας κτηνίατρος σε ένα τόσο μικρό πλάσμα μπορούσε να κάνει κάτι δραστικό. Εκτός αυτού, την ώρα που το ανακάλυψα είχαν κλείσει τα κτηνιατρεία και δυστυχώς στην περιοχή μου δεν υπήρχε η δυνατότητα να βρω ένα εφημερεύον. Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να περιμένω να συνέλθει και έπειτα να το φροντίσω μέχρι να βρω κτηνίατρο.
Εννοείται θα του δώσω την ευκαιρία να ζήσει, αλλά είναι πέρα από τις δυνάμεις μου όσα έχω κάνει και ειδικά αυτή την χρονική περίοδο της ζωής μου. Γενικά έχω ελπίδες, γιατί φαίνεται να τρώει ευκολότερα και κουλουριάζει σωστά το σώμα του, αλλά γκρινιάζει όλο το βράδυ. Μακάρι να συνέλθει, γιατί θα αισθάνομαι υπεύθυνη για ό,τι του συμβεί.

Anastas1a
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : Πλανήτης Γη
Αριθμός γατουνίων : 5
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : Be unique...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/06/2018
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από belezza Τρι Ιουν 19, 2018 11:02 pm

Προφανως γκρινιαζει γιατι ποναει απο την πτωση.Φανταζομαι οτι η αγωγη που συνεστησε η γιατρος εφαρμοζεται κανονικα. Οποτε , ο χρονος θα δειξει την πραγματικη κατασταση .Ευχες για την αποκατασταση
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Anastas1a Τρι Ιουν 19, 2018 11:16 pm

Ήταν λίγο γκρινιάρικο εξ' αρχής. Έτσι το βρήκα! Το άκουγα όλο το βράδυ να γκρινιάζει και όταν το είχα φέρει, πάλι δεν σταμάταγε. Αλλά μάλλον τώρα το πειράζει περισσότερο η απώλεια επαφής με κάποια άλλη γάτα. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω, γιατί μου είναι δύσκολο να το ακούω και να σκέφτομαι ότι πονάει. Δεν ξέρω αν η κορτιζόνη το απαλάσσει και από τον πόνο, αλλά σίγουρα δεν το ηρεμεί (όπως σε άλλα γατιά). Ευχαριστώ πολύ όλους σας, θα σας ενημερώσω εκ νέου.

Anastas1a
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : Πλανήτης Γη
Αριθμός γατουνίων : 5
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : Be unique...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/06/2018
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιουν 21, 2018 5:30 pm

Anastas1a έγραψε:Πράγματι αναρωτιόμουν και εγώ γιατί το χαρακτήρισε τετραπληγικό από την στιγμή που κινείται. Γενικά η κτηνίατρος έδειχνε να το κοιτάει ανήμπορη να εκτιμήσει την κατάσταση και πιστεύω ήταν υπερβολικά όσα είπε.
Ελπίζω το ότι ασχολήθηκα εκείνη την στιγμή με την ηλικία του να μην παρεξηγηθεί, εξάλλου εκείνο το διάστημα δεν ήταν στο χέρι μου να κάνω το οτιδήποτε. Φαντάζομαι ούτε ένας κτηνίατρος σε ένα τόσο μικρό πλάσμα μπορούσε να κάνει κάτι δραστικό. Εκτός αυτού, την ώρα που το ανακάλυψα είχαν κλείσει τα κτηνιατρεία και δυστυχώς στην περιοχή μου δεν υπήρχε η δυνατότητα να βρω ένα εφημερεύον. Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να περιμένω να συνέλθει και έπειτα να το φροντίσω μέχρι να βρω κτηνίατρο.
Εννοείται θα του δώσω την ευκαιρία να ζήσει, αλλά είναι πέρα από τις δυνάμεις μου όσα έχω κάνει και ειδικά αυτή την χρονική περίοδο της ζωής μου. Γενικά έχω ελπίδες, γιατί φαίνεται να τρώει ευκολότερα και κουλουριάζει σωστά το σώμα του, αλλά γκρινιάζει όλο το βράδυ. Μακάρι να συνέλθει, γιατί θα αισθάνομαι υπεύθυνη για ό,τι του συμβεί.

Aναστασια, το μονο που θα ηθελα να επισημάνω σε αυτην την περίπτωση ειναι οτι ο μονος που μπορει  να κανει κατι σε τέτοιες περιπτωσεις ειναι ο γιατρος και αυτο το τονιζω γιατι αντιλαμβάνομαι οτι δεν το πιστεύεις απο τα λεγομενα σου. Δεν σε παρεξηγώ απλα το επισημαινω.  Το αν και τι θα μπορούσε ή το τι εξετασεις θα κανε , το κρινει ο ιδιος κατα περιπτωση. Οταν ενα πλασμα ειναι αναισθητο ο χρονος παιζει σημαντικο ρολο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Anastas1a Δευ Ιουν 25, 2018 6:56 pm

Θέλω να σας ενημερώσω σχετικά με το γατάκι! Η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν ότι δεν χρειάζεται να ενημερώσω, αλλά για να μην μείνει ανοιχτό το θέμα και για να μην αφήσω στην άγνοια όσους ασχολήθηκαν με την περίπτωσή μου, θα σας πω τις δυσάρεστες εξελίξεις! Δεν θα πολυλογήσω! Το γατάκι δεν τα κατάφερε τελικά! Πριν λίγες μέρες επισκευτήκαμε την κτηνίατρο για να εξετάσει το γατάκι και να δει αν έχει σημειώσει κάποια πρόοδο (έστω και μικρή), μετά την θεραπεία που του κάναμε. Το πρώτο άσχημο νέο ήταν ότι το μικρούλι δεν έχει προοδεύσει. Επειδή όμως είχα κάποιες υποχρεώσεις, αναγκάστηκα να φύγω από την πόλη που βρίσκομαι και ανέθεσα στην γιατρό την φροντίδα του μικρού. Της έδωσα την άδεια να προβεί σε ευθανασία εάν το διάστημα που λείπαμε διαπίστωνε ότι το μικρούλι υποφέρει. Καλώς ή κακώς, η κτηνίατρος ευθανάτωσε το γατάκι ύστερα από μόλις μία μέρα, γιατί έκρινε ότι υποφέρει και πονάει, οπότε δεν αξίζει να βασανίζεται, μιάς και οι ελπίδες είναι ελάχιστες. Αυτά! Για άλλη μία φορά ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Δυστυχώς το τέλος δεν ήταν αίσιο και αυτό μου έχει στοιχήσει πολύ μπορώ να πω! Μακάρι την επόμενη φορά που θα βρω γατάκι, να επιβιώσει, γιατί υπάρχουν πολλές απώλειες το τελευταίο διάστημα!

Anastas1a
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : Πλανήτης Γη
Αριθμός γατουνίων : 5
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : Be unique...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/06/2018
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Smokys Δευ Ιουν 25, 2018 6:59 pm

Sad

Λυπάμαι !!!
rainbow rainbow rainbow

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από belezza Δευ Ιουν 25, 2018 7:08 pm

κριμα για το μικρουλιrainbow
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Anastas1a Δευ Ιουν 25, 2018 7:09 pm

Sad

Anastas1a
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : Πλανήτης Γη
Αριθμός γατουνίων : 5
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : Be unique...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/06/2018
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από Lina Δευ Ιουν 25, 2018 7:10 pm

rainbow rainbow rainbow
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! Empty Απ: Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες!

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Ιουν 26, 2018 9:47 am

rainbow rainbow rainbow rainbow rainbow rainbow rainbow rainbow rainbow
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Βοήθεια! Νεογέννητο γατάκι έπεσε από τις σκάλες! M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης