gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

H gates mou den trwne

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

H gates mou den trwne Empty H gates mou den trwne

Δημοσίευση από Xhilda Τρι Ιουν 12, 2018 12:34 am

Εχω προβλημα με τις γατεσ μου η μικρη μου η γατα αρρώστησε και την πιγα στο γιατρο με τα απο 2 μερες που την εφερα σπιτι η μαμα της αδιαφορουσε για εκείνη και συν αυτο εχουν σταματήσει να τρωνε και να πινουν τι γίνετε???

Xhilda
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/06/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

H gates mou den trwne Empty Απ: H gates mou den trwne

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Ιουν 12, 2018 10:18 am

O γιατρος τι σου ειπε? τι εχει η γατουλα? ποσο καιρο δεν τρωνε? Υπαρχουν παρα πολλοι λογοι που μπορει να συμβανει αυτο. Ειναι εντος σπιτιου τα γατια στειρωμένα μάνα και κορη? Δωσε περισσοτερες πληροφοριες.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : H gates mou den trwne M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

H gates mou den trwne Empty Απ: H gates mou den trwne

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Δευ Αυγ 20, 2018 7:28 pm

΄Καλησπέρα    σε  όλους  ! Είχα  έναν  εξαιρετικά  φαγάνα  γάτο    που  με  το  που  πάτησε  τα  5    αρχές  Ιουνίου    άρχισε  να  τρώει λιγότερο  λαίμαργα  ,  να  αφήνει  τις  κροκέτες  στο  πιατάκι   του  και  τώρα  να  τον  έχω  σχεδόν  με  τη  μισή ποσότητα  φαγητού  ,  περισσότερο  κονσέρβα  αλλά  ούτε  και  αυτή  την  τρώει  με  όρεξη   ,  άλλωστε για  τις κροκέτες  τρελαινόταν  πάντα .  Εχει  χάσει    200 gr   ,  δεν  έχει  τριχόμπαλες ,  ούτε  ουλίτιδα  ,  είναι  ζωηρός    ,  ζηλεύει  και  2  γατάκια  που  μεγαλώνουν  απέξω  και   αράζουν  στο  κεφαλόσκαλο  της  εξώπορτας  . Ανησυχώ  μη  μου  αρρωστήσει  με όλα  αυτά  τα  χαζά που κάνει  . Θέλει  παιχνίδια   ... ας  πούμε να  του  πετάω  κροκέτες    και  να  της  παίζει  πριν  της  φάει  .  Εχω  δοκιμάσει  και    ακρότητες  του  στυλ    δεν  σερβίρεται  το βραδινό  , κοιμάσαι  νηστικός... δεν  ίδρωσε  το  αυτάκι  του  . Απλά  έφαγε  λίγο  περισσότερο  την  επομένη  . Εχει  συμβεί  κάτι  παρόμοιο  σε  κάποιον  από  εσάς ?
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : H gates mou den trwne Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

H gates mou den trwne Empty Απ: H gates mou den trwne

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Αυγ 20, 2018 8:57 pm

Καλησπέρα κι από εμένα!

Ναι, εγώ με τα κορίτσια το παρατηρώ αρκετές φορές αυτό με την όρεξή τους και νομίζω κι άλλοι με τα σπιτόγατα το έχουν ζήσει.
Παίζει σίγουρα ρόλο κι η εποχή. Όλες οι γάτες δεσποζόμενες και μη μειώνουν τις ποσότητες του φαγητού ελαφρώς τη θερινή περίοδο, σε κάποιες είναι πιο έντονη η διαφορά.
Μπορεί απλά να θέλει κι αλλαγή κροκέτας, να τη βαρέθηκε. Κι αυτό συμβαίνει.
Αν έχεις αποκλείσει θέματα υγείας, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος ιδιαίτερης ανησυχίας. Απλά παρακολουθείς για οποιαδήποτε άλλη αλλαγή.
Σε κάθε περίπτωση όμως, τα 5 έτη είναι μια καλή ηλικία για τσεκ απ.

Τέλος για την απώλεια βάρους, εξαρτάται κι από το χρονικό διάστημα που τα έχασε. Αν η απώλεια βάρους ήταν απότομη, τότε είναι καλό να τον δει σύντομα γιατρός.
Ξεσκάλιξα ένα παλιό βιβλιαράκι και γράφει αν έχει απώλεια 225 g σε μια εβδομάδα, τότε πρέπει να το δει γιατρός. (Δεν ξέρω γιατί τόσο συγκεκριμένα 225 g Laughing )
Πηγή: Γάτα, οδηγός συμβίωσης, συγγραφείς Dr. David Brunner & Sam Stall, εδκόσεις: Αιώρα.
Δεν μπορώ να αξιολογήσω την ακρίβεια των πληροφοριών σε καμία περίπτωση, ξέρω μόνο ότι ο πρώτος συγγραφέας είναι κτηνίατρος.

Τέλος, θα έλεγα ότι υπάρχει και μια περίπτωση να βαριέται γενικά και να κάνει τα τσαλίμια του, ίσως γιατί αποζητά κι άλλη προσοχή. Αυτό το σκέφτηκα επειδή παίζει με το φαγητό του και τρώει έτσι.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : H gates mou den trwne M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

H gates mou den trwne Empty Απ: H gates mou den trwne

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Δευ Αυγ 20, 2018 9:22 pm

Stella καλησπέρα ! Λοιπόν η απώλεια βάρους σταδιακή και λογική εφόσον αυτή η τακτική του κρατάει όλο το καλοκαίρι . Με τίποτα 200 γρ σε μία εβδομάδα . Είναι μεγαλόσωμος και ένα πατσοκοιλάκι το είχε γιατί όταν ήταν στο δρόμο και αατείρωτος για κάποιο διάστημα ήταν πολύ μπαμπάτσικος .
Αλλαγή γεύσης του έκανα Πέρασα στη καλοκαιρινή γεύση της pronature. Eίναι γεγονός ότι τα τελευταία 2, 5 χρόνια τρώει αποκλειστικά αυτή τη τροφή . Την έτρωγε με πολλή ευχαρίστηση . Το θέμα είναι ότι έχω κολλήσει και γω σε αυτήν που δεν έχει πολύ υψηλή πρωτεΐνη και δεν μπορώ να επιλέξω κάτι άλλο .
Όσο για το εάν αισθάνεται παραμελημένος ...είναι γεγονός ότι τελευταία με απασχολούν διάφορα και κάποια πράγματα τα κάνω μηχανικά για αυτόν.
Δεν ξέρω ...φοβάμαι πιο πολύ το ότι τρώει λίγο και πιο πολλές φορές και κάνει πιο μικρές μπάλες στην αμμολεκάνη του .Αυτό με το ουροποιητικό των στειρωμένων αρσενικών με τρομάζει κάπως . Τα 2 γεύματα την ημέρα τα είχαν όλα ρυθμισμένα . Πάντως παίζουν λίγο ρόλο και τα αδεσποτάκια έξω. Τρώνε και διαφορετική τροφή αλλά πάντα έτσι ήταν . Θα δω τί θα κάνω με το αγόρι . Σε ευχαριστώ για την απάντηση .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : H gates mou den trwne Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

H gates mou den trwne Empty Απ: H gates mou den trwne

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Αυγ 20, 2018 9:37 pm

Ναι το ότι μυρίζει την έξω τροφή μπορεί να παίζει το ρόλο του.
Εξάλλου εγώ διαπίστωσα ότι όσο πιο "βρώμικη" η τροφή, τόσο πιο νόστιμη τους φαίνεται, όπως και σε εμάς άλλωστε happy2

Αυτό με τους σβώλους να το έχεις όντως κατά νου. Λογικό σε ένα βαθμό, να έχει λιγότερα ούρα εφόσον παίρνει λιγότερα υγρά, αλλά..να το αναφέρεις καλύτερα στο γιατρό. Όσον αφορά τις ουρολιθιάσεις δεν το έχω ψάξει και πολύ, καθότι κοριτσομαμά, αλλά ξέρω ότι δυσανασχετούν στην ούρηση, νιαουρίζουν τις περισσότερες φορές όταν υπάρχει τέτοιο θέμα.
Την Pronature την έδινα κι εγώ. Όσο για την πρωτεϊνη, αν και δε το έχω ψάξει πάρα πολύ, μέχρι στιγμής δε με προβληματίζει το υψηλό ποσοστό της, τουλάχιστον όχι σε αρκετά νεαρές, υγιείς γάτες.
Προτιμώ τις αλλαγές για πολλούς λόγους, το είχα αναφέρει και σε άλλο ποστ άλλωστε.

Τέλος η δική μας διάθεση, διαπίστωσα πολλάκις ότι είναι το Α και το Ω στη συμπεριφορά τους. Επηρεάζονται πολύ περισσότερο απ'οτι καταλαβαίνουμε συνήθως. Μπορεί εν τέλει να είναι ένας συνδυασμός των παραπάνω.

Εγώ τις δικές μου σε αντίστοιχη περίπτωση θα τις παρακολούθησα, άμμος, λοιπές συνήθεις, αν κοιμούνται στα ίδια μέρη κτλ και θα περίμενα να δω αν βελτιωθεί η όρεξή τους με κάποια άλλη κροκέτα ή με την αλλαγή του καιρού, όταν αρχίσει να δροσίζει λίγο και θα δρομολογούσα τότε και το τσεκ απ.

Τέλος αν δεν κάνω λάθος τα αδέσποτα γατούλια τρώνε εκεί από πιο πριν, δεν εμφανίστηκαν τον Ιούνιο σωστά; Άρα δε νομίζω πως είναι συμπεριφορικό που πηγάζει από την παρουσία τους. Ίσως απλά αν καμιά φορά νιώθει "παραμελημένος" σε συνδυασμό με την παρουσία των αδεσπότων, να εκφράζει έτσι τη διεκδίκηση του χώρου αλλά και του ανθρώπου του. tongueout
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : H gates mou den trwne M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

H gates mou den trwne Empty Απ: H gates mou den trwne

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Δευ Αυγ 20, 2018 9:49 pm

Έχεις δίκιο Στέλλα ! Τουλάχιστον έτσι το βλέπω και γω .Απλά ήθελα να το μοιραστώ με κάποιον . Κάποιοι φίλοι και γνωστοί που έχουν γάτες είναι πιο χύμα και σε άλλους οι ανησυχίες μου ακούγονται υπερβολικές και δεν θέλω να το συζητώ μαζί τους . Όσο για τις ουρολιθιάσεις δεν θα ήθελα να φτάσει στο στάδιο του πονάω , φωνάζω , δυσκολεύομαι .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : H gates mou den trwne Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης