gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

αδέσποτα μωράκια και πρόβλημα υγείας

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

αδέσποτα μωράκια και πρόβλημα υγείας  Empty αδέσποτα μωράκια και πρόβλημα υγείας

Δημοσίευση από panayiota._ Τρι Μάης 15, 2018 6:37 pm

Έχω βρει 6 γατάκια τα οποία δεν μπορώ να πιάσω με κανέναν τρόπο.Το ένα από αυτά έχει ένα τυφλό ματάκι ενώ τα άλλα 4 έχουν από ένα πρησμένο ματι και πολύ σπάνια ανοίγουν.Το ένα από τα έξι είναι καλα.Δεν ξέρω τι να κανω.Αρχικα δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να τα πάω και τα 5 στον κτηνίατρο και επιπλέον δεν μπορώ καν να τα πιάσω.

panayiota._
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 22
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2018

Αρέσει στον χρήστη Freja

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αδέσποτα μωράκια και πρόβλημα υγείας  Empty Απ: αδέσποτα μωράκια και πρόβλημα υγείας

Δημοσίευση από Lina Τετ Μάης 16, 2018 9:01 am

Καλημέρα, δεν μπορείς ούτε τηλεφωνικά να μιλήσεις με κάποιο κτηνίατρο?Το πιο πιθανό να χρειάζονται αντιβίωση και κολλύριο αλλά αν είναι άγρια πώς θα γίνει αυτό.Θα πρέπει να είσαι σίγουρη ότι έστω μέσα στην τροφή-κονσέρβα το καθένα μπορεί να πάρει την σωστή δόση φαρμάκου και για συγκεκριμένες μέρες.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : αδέσποτα μωράκια και πρόβλημα υγείας  M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αδέσποτα μωράκια και πρόβλημα υγείας  Empty Απ: αδέσποτα μωράκια και πρόβλημα υγείας

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μάης 16, 2018 12:58 pm

Δοκίμασε να επικοινωνήσεις και με κάποια φιλοζωική.
Συνήθως είναι παραπάνω από πλήρεις με διάφορα περιστατικά, αλλά να αναφέρεις την ηλικία σου, θα το αντιμετωπίσουν ίσως πιο σοβαρά αν αντιληφθούν ότι δεν υπάρχει ευχέρεια κίνησης για αρχή.

Μπορείς να ζητήσεις βοήθεια για να τα πιάσεις και να τα μεταφέρουν μετά σε κάποιο κτηνίατρο με τον οποίο συνεργάζονται.
Ακριβώς όπως γράφει και η Lina τα γατάκια χρειάζονται αγωγή, δόσεις ανάλογες της ηλικίας τους, οπότε πρέπει να τα δει γιατρός.
Η φιλοζωική μπορεί να έχει και κάποια παγίδα για να τα πιάσετε και γενικότερα ανάλογα με την περιοχή σας, να σε κατευθύνει κατάλληλα.

Δυστυχώς χωρίς να τα δει γιατρός, δεν μπορείς να κάνεις πολλά.

Προσπάθησε αν θέλεις να ξεκινήσεις να τα δελεάζεις με κονσερβούλα σιγά σιγά, ώστε να σε συνηθίσουν. Ενδεχομένως να πάρει καιρό, και ο χρόνος στην παρούσα φάση είναι κρίσιμος για την υγεία τους, αλλά κι εγώ όταν κάποιο δεν μπορώ να πιάσω, αυτό κάνω. Ξεκινώ πρακτικά "εξημέρωση" με την ελπίδα να προλάβω να το πάω εγκαίρως σε γιατρό.

Καλή επιτυχία στο όλο εγχείρημα! Μακαρι να έρθουν όλα βολικά.
Να μας γράψεις τα νέα!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : αδέσποτα μωράκια και πρόβλημα υγείας  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης