gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών διαγνώσεων και κτηνιατρικής.

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών  διαγνώσεων και κτηνιατρικής. Empty Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών διαγνώσεων και κτηνιατρικής.

Δημοσίευση από ChocolateCat Παρ Μαρ 30, 2018 11:47 pm

Είμαι και εγώ συγκατοικος τριών γατιών που τα δύο τα μάζεψα από το δρόμο και το ένα το υιοθετησα από αγγελία.
Τωρα πια είμαι φοιτητής κτηνιατρικής.Πριν μπω στην κτηνιατρική είχα και εγώ τη λανθασμένη εντύπωση ότι για ότι πάθει η γάτα θα μπορώ να πάρω τηλ ένα κτηνίατρο και να μου πει να δώσω μια αντιβίωση.Και αρκετές φορές έψαχνα σε φορουμ, ιντερνετικά γιατροσόφια.
Τώρα που μπήκα στην κτηνιατρική σχολή για θέμα εμπειρίας και μόνο πηγαίνω σε ένα κτηνιατρείο και βοηθάω όπως μπορώ το γιατρό. Έχω πάει μέχρι στιγμής σε δύο διαφορετικά ιατρεία αλλα έχω γνωρίσει γενικά αρκετούς κτηνιατρους και έχω πάει και σε κάποια σεμινάρια κτηνιατρικής όπου είχα την ευκαιρία να γνωρίσω και να ακούσω διαλέξεις από κτηνιάτρους μεγάλων Αμερικανικών αλλά και Ευρωπαϊκών σχολών κτηνιατρικής.
Αυτό που έχω να πω είναι το εξής:Βρείτε έναν καλό επαγγελματία που θα σας εμπνέει εμπιστοσύνη,που θα έχει ζώα δικά του και θα αγαπάει τα ζώα.Το λεω αυτο γιατι δυστυχώς υπαρχουν και κτηνιατροι που τα ζωα τα βλεπουν σαν τίποτα, σαν αντικείμενα και τον ιδιοκτήτη τους σαν αυτόματο μηχάνημα ανάληψης χρημάτων.
Βρειτε κάποιον που έχει βοηθό και ένα καλά εξοπλισμένο ιατρειο καθώς σε δύσκολες καταστάσεις θα είναι σωτήριο.Ενας γιατρός οσο καλος και να ειναι σε μια δυσκολη κατασταση χρειαζεται οπωσδήποτε βοηθό.
Και βρείτε κάποιον που να χρησιμοποιεί πρόγραμμα υπολογιστή που έχει περασμένο όλο το ιατρικό ιστορικό της γάτας σας.Ποτε έκανε εμβόλια,πότε πρέπει να ξανακάνει,τι εξετάσεις έγιναν κτλ.
Να ξέρετε ένας σωστός επαγγελματίας δεν θα σας δώσει ποτέ αντιβίωση από το τηλέφωνο αν πρώτα δεν δει το ζώο.Οσοι το κάνουν αυτό απλά δεν θέλουν να σας χάσουν από πελάτη και δίνουν μια γενική αντιβίωση αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστό.
Το δικαιολογώ μόνο αν ο κτηνίατρος ξέρει το ιστορικό του ζώου σας και αν είναι κάτι που είχε θεραπεύσει παλιά και επανεμφανίστηκε.
Αν δοθεί αντιβίωση ενώ δε χρειάζεται η λάθος αντιβίωση,τότε απλά η κατάσταση θα χειροτερέψει.
Ο σωστός κτηνίατρος θα εξετάσει το ζώο και θα κρίνει εάν πρέπει να γίνουν αιματολογικες,βιοχημικές εξετάσεις,αντιβιόγραμμα κτλ.
Ο σωστός κτηνίατρος είναι αυτός που αγαπάει τα ζώα και εφόσον κάποιος είναι άνεργος ή σε δύσκολη οικονομική κατάσταση θα προσπαθήσει να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή και θα δεχτεί να πληρωθεί σε δοσεις.
Πρέπει να καταλάβετε όμως τα εξής:1.Ο γιατρός σπούδασε κάμποσα χρόνια.Και οι κτηνιατρικές σχολές δε φημίζονται για την ευκολία τους.
2.Διατηρει ιατρείο που έχει πάγια εξοδα οπότε πρέπει να βγάλει ένα ποσό για να μπορεί να πληρώσει αυτά τα πάγια έξοδα(φως,νερό,ασφαλιστική κάλυψη,αμοιβή βοηθου,εφορία κτλ) και
3.Πρεπει να βγαλει ένα ποσό για να κάνει απόσβεση τον εξοπλισμό που αγόρασε που για ένα πλήρως εξοπλισμένο ιατρείο μιλάμε για 150.000 ευρώ περίπου.
4.Πρεπει να βγάλει και ένα ποσό ικανό για να ζει αξιοπρεπώς.
5.Οι περισσότεροι κτηνίατροι δεν είναι πλούσιοι,απλώς βγάζουν τα προς το ζην.Υπάρχουν και ελάχιστες εξαιρέσεις στον κανόνα.
Οπότε συμβουλή μου προς εσάς είναι να μην αναλαμβάνετε περισσότερα ζώα από όσα αντέχει η τσέπη σας.Εγω είμαι τρελός με τα ζώα .Έχω σώσει κάποια,σε κάποια βρήκα σπίτι και το ένα στο οποίο δε βρήκα το κράτησα εγώ.Ομως εγώ μπορώ να ανταποκριθώ στα έξοδα τους.Κανω εμβόλια,καθαρισμούς δοντιών,αιματολογικές και ότι άλλο χρειαστεί.Οταν δε μπορώ να πληρώσω ,βάζω δόσεις.Προσωπικα κάποτε μου έτυχε να έχω πολλά έξοδα ένα μήνα και με τα τελευταία χρήματα που είχα προτίμησα να πάρω γατοτροφή για να μην πεινάσουν οι γάτες μου.Και εγώ έτρωγα μακαρόνια για καμία δεκαριά μέρες ώσπου να πληρωθώ.
Μην αναλαμβάνετε δεκάδες ζώα και μετά ψάχνετε σε φόρουμ να δείτε πως θα γίνουν καλά η αναζητάτε τηλεφωνικές διαγνώσεις.Η κτηνιατρικη είναι επιστήμη και επιστήμη από φόρουμ και μέσω τηλεφώνου δεν γίνεται.
Διαχωρήστε στο μυαλό σας τη φιλοζωΐα με τη συλλογή ζώων.
Διαχωρήστε στο μυαλό σας τη φιλική συμβουλή κάποιου σε φόρουμ και τη σωστή κτηνιατρική διάγνωση.
Και ας γίνουμε όλοι πιο υπεύθυνοι ιδιοκτήτες ακούγοντας και ακολουθώντας κατά γράμμα τις συμβουλές των κτηνιάτρων.
Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες ζώων δίνουν τις αντιβιώσεις όποτε θυμούνται.
Κάποτε είχε πει ο γιατρός σε ένα πελάτη να δωσει στο σκύλο του μισό χάπι το πρωί και μισό το απόγευμα.Τι έκανε αυτός;Έδινε ένα ολόκληρο χάπι το μεσημέρι.
Συμπέρασμα: αν αρρωστήσει το ζώο μας,αφήνουμε το ιντερνέτ και το τηλέφωνο και το πάμε στον κτηνίατρο.Αν δεν έχουμε να πληρώσουμε μετρητά πάμε σε κτηνίατρο που δέχεται να πληρώσουμε σε δόσεις.
Αλλιώς πριν να πάρουμε ζώο διαβάζουμε να περάσουμε στην κτηνιατρικη σχολη, τελειώνουμε τη σχολή και μετά μπορούμε να το θεραπεύσουμε μόνοι μας Smile
Μέση λύση δεν υπάρχει.
Και πάντα παίρνουμε σπίτι μας τόσα ζώα όσα σηκώνει η τσέπη μας ο τρόπος ζωής μας και ο ελεύθερος χρόνος μας.



ChocolateCat
ChocolateCat
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Παλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 τη Νάταλιιιιιιιιιιιιιιιιι και την μικρή Άριαααααα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιρινή γατοβροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τώρα πια κανένα.Είμαι υπερπλήρης
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/03/2012
Mood : Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών  διαγνώσεων και κτηνιατρικής. M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών  διαγνώσεων και κτηνιατρικής. Empty Απ: Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών διαγνώσεων και κτηνιατρικής.

Δημοσίευση από dagger Σαβ Μαρ 31, 2018 3:03 pm

ChocolateCat έγραψε:Είμαι και εγώ συγκατοικος τριών γατιών που τα δύο τα μάζεψα από το δρόμο και το ένα το υιοθετησα  από αγγελία.
Τωρα πια είμαι φοιτητής κτηνιατρικής.Πριν μπω στην κτηνιατρική είχα και εγώ τη λανθασμένη εντύπωση ότι για ότι πάθει η γάτα θα μπορώ να πάρω τηλ ένα κτηνίατρο και να μου πει να δώσω μια αντιβίωση.Και αρκετές φορές έψαχνα σε φορουμ, ιντερνετικά γιατροσόφια.


Να χαίρεσαι τα γατάκια σου και καλή πρόοδο στην σχολή σου.


Είναι κάτι που δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω .
Οκ , το ίντερνετ είναι μια αστείρευτη πηγή πληροφοριών αλλά μέχρι εκεί.
Σε θέματα υγείας , ανθρώπων και ζώων αρμόδιοι είναι οι γιατροί .

ChocolateCat έγραψε:
Τώρα που μπήκα στην κτηνιατρική  σχολή για θέμα εμπειρίας και μόνο πηγαίνω σε ένα κτηνιατρείο και βοηθάω όπως μπορώ το γιατρό. Έχω πάει μέχρι στιγμής σε δύο διαφορετικά ιατρεία αλλα έχω γνωρίσει γενικά αρκετούς κτηνιατρους και έχω πάει και σε κάποια σεμινάρια κτηνιατρικής όπου είχα την ευκαιρία να γνωρίσω και να ακούσω διαλέξεις από κτηνιάτρους μεγάλων Αμερικανικών αλλά και Ευρωπαϊκών σχολών κτηνιατρικής.
 
Πραγματικά χαίρομαι , Εύγε και πολλά grinning4 που δεν επαναπάυεσαι στα όσα μαθαίνεις από την σχολή.




ChocolateCat έγραψε:
Να ξέρετε ένας σωστός επαγγελματίας δεν θα σας δώσει ποτέ αντιβίωση από το τηλέφωνο αν πρώτα δεν δει το ζώο.Οσοι το κάνουν αυτό απλά δεν θέλουν να σας χάσουν από πελάτη και δίνουν μια γενική αντιβίωση  αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σωστό.
Το δικαιολογώ μόνο αν ο κτηνίατρος ξέρει το ιστορικό του ζώου σας και αν είναι κάτι που είχε θεραπεύσει παλιά και επανεμφανίστηκε.
Αν δοθεί αντιβίωση ενώ δε χρειάζεται η λάθος αντιβίωση,τότε απλά η κατάσταση θα χειροτερέψει.

Συμφωνώ και επαυξάνω .
Αλλά ακόμα και αν ξέρει το ιστορικό του ΄ζωου  μια επίσκεψη δεν βλάπτει
Για παράδειγμα , το ενα γατακι μου ειναι τυφλό , της ραψαμε τα ματακια και απο τοτε ειτε επειδή κουτουλάει είτε επειδή παιζει ατσαλα  με τα αλλα γατια και την χτυπανε   πρήζονται τα ματακια της , ενίοτε μαζευει πύο το οποίο αφαιρει ο γιατρός ,  τρεχουμε στον κτηνιατρο επειδή  και της δινει αντιβίωση ενεσιμη .
Αν δεν την δει φαρμακο δεν παίρνει .
Πως θα δωσεις φαρμακο σε ανθρωπο η ζωο αν δεν το εχει συνταγογραφήσει ο γιατρός ?
Ειμαι της αποψης ότι φαρμακα παιρνουμε μόνο όταν έχουμε παει στο γιατρό. Αυτή η νοοτροπία που πανε στο φαρμακείο και ο φαρμακοποιός γίνεται γιατρός , συγνώμη αλλά δεν θα πάρω .




Βρειτε κάποιον που έχει βοηθό και ένα καλά εξοπλισμένο ιατρειο καθώς σε δύσκολες καταστάσεις θα είναι σωτήριο.Ενας γιατρός οσο καλος και να ειναι σε μια δυσκολη κατασταση χρειαζεται οπωσδήποτε βοηθό.
Και βρείτε κάποιον που να χρησιμοποιεί πρόγραμμα υπολογιστή που έχει περασμένο όλο το ιατρικό ιστορικό της γάτας σας.Ποτε έκανε εμβόλια,πότε πρέπει να ξανακάνει,τι εξετάσεις έγιναν κτλ.


Θα συμπληρώσω όμως ότι και εμεις , οι γονεις των ζωων μας πρεπει να ξερουμε το ιστορικό τους.
Προσωπικα κραταω ημερολόγιο με όλο το ιστορικό τους.
Ανα πάσα ωρα και στιγμή μπορώ να πω στον γιατρό μου πόσες φορες και πότε εκανε ουρολιθίαση ο Σιμπα  κλπ κλπ κλπ .
Ποτε εκανε επεμβαση η τυφλουλα μου , ποτε υποτροπιάζει , τι αντιβιωση παιρνει - ενεσιμη - σιρόπι - χαπι κλπ κλπ .
Καλο και χρήσιμο είναι αυτό που λες αλλά μην τα περιμενουμε ολα απο τους γιατρους , ας κάνουμε κι εμείς κάτι να διευκολήνουμε το έργο τους


ChocolateCat έγραψε:
Ο σωστός κτηνίατρος είναι αυτός που αγαπάει τα ζώα και εφόσον κάποιος είναι άνεργος ή σε δύσκολη οικονομική κατάσταση θα προσπαθήσει να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερη τιμή και θα δεχτεί να πληρωθεί σε δοσεις.
Πρέπει να καταλάβετε όμως τα εξής:
1.Ο γιατρός σπούδασε κάμποσα χρόνια.Και οι κτηνιατρικές σχολές δε φημίζονται για την ευκολία τους.
2.Διατηρει ιατρείο που έχει πάγια εξοδα οπότε πρέπει να βγάλει ένα ποσό για να μπορεί να πληρώσει αυτά τα πάγια έξοδα(φως,νερό,ασφαλιστική κάλυψη,αμοιβή βοηθου,εφορία κτλ) και
3.Πρεπει να βγαλει ένα ποσό για να κάνει απόσβεση τον εξοπλισμό που αγόρασε που για ένα πλήρως εξοπλισμένο ιατρείο μιλάμε για 150.000 ευρώ περίπου.
4.Πρεπει να βγάλει και ένα ποσό ικανό για να ζει αξιοπρεπώς.
5.Οι περισσότεροι κτηνίατροι δεν είναι πλούσιοι,απλώς βγάζουν τα προς το ζην.Υπάρχουν και ελάχιστες εξαιρέσεις στον κανόνα.




Νομίζω ότι όλοι  αντιλαμβανόμαστε αυτά που γραφεις , όλοι τα γνωρίζουμε   , τουλάχιστον οι περισσότεροι.
Υπαρχουν βεβαια και οι εξαιρεσεις , τοσο σε ότι αφορα στους γιατρούς όσο και στους πελάτες που πάνε.
Θα αναφερω την περιπτωση του δικου μου γιατρού που παραλίγο να κλεισει το ιατρειο λόγω της φιλοζωίας και φιλανθρωπίας του .
Θυμάμαι μια κυρια  που μάζευε γάτες από παντού και το ιατρείο του γιατρού μου ήταν μόνιμα γεμάτο από τα γατάκια που του πήγαινε. Δεν ηταν ενα , δεν ηταν δυο , δεκα δεκα τα πηγαινε .
Πραγματικά απορώ πως δεν έκλεισε το ιατρείο του με τοσα αδέσποτα που του πήγαιναν και δεν έπαιρνε λεφτά .
Τωρα βέβαια έχει αλλάξει πολιτική. Ειτε αδεσποτο του πας είτε οικόσιτο πληρώνεις κανονικά.
Συνεχιζει βεβαια τις φιλανθρωπιες και βοηθαει πολύ στο οικονομικο τομέα και θελω να πιστευω οτι το κανει επιλεκτικα και οχι οπως παλια.

ChocolateCat έγραψε:
Οπότε συμβουλή μου προς εσάς είναι να μην αναλαμβάνετε περισσότερα ζώα από όσα αντέχει η τσέπη σας.Εγω είμαι τρελός με τα ζώα .Έχω σώσει κάποια,σε κάποια βρήκα σπίτι και το ένα στο οποίο δε βρήκα το κράτησα εγώ.Ομως εγώ μπορώ να ανταποκριθώ στα έξοδα τους.Κανω εμβόλια,καθαρισμούς δοντιών,αιματολογικές και ότι άλλο χρειαστεί.Οταν δε μπορώ να πληρώσω ,βάζω δόσεις.Προσωπικα κάποτε μου έτυχε να έχω πολλά έξοδα ένα μήνα και με τα τελευταία χρήματα που είχα προτίμησα να πάρω γατοτροφή για να μην πεινάσουν οι γάτες μου.Και εγώ έτρωγα μακαρόνια για καμία δεκαριά μέρες ώσπου να πληρωθώ.
Μην αναλαμβάνετε δεκάδες ζώα και μετά ψάχνετε σε φόρουμ να δείτε πως θα γίνουν καλά η αναζητάτε τηλεφωνικές διαγνώσεις.Η κτηνιατρικη είναι επιστήμη και επιστήμη από φόρουμ και μέσω τηλεφώνου δεν γίνεται.
Διαχωρήστε στο μυαλό σας τη φιλοζωΐα με τη συλλογή ζώων.
Διαχωρήστε στο μυαλό σας τη φιλική συμβουλή κάποιου σε φόρουμ και τη σωστή κτηνιατρική διάγνωση.
Και ας γίνουμε όλοι πιο υπεύθυνοι ιδιοκτήτες ακούγοντας και ακολουθώντας κατά γράμμα τις συμβουλές των κτηνιάτρων.
Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες ζώων δίνουν τις αντιβιώσεις όποτε θυμούνται.
Κάποτε είχε πει ο γιατρός σε ένα πελάτη να δωσει στο σκύλο του μισό χάπι το πρωί και μισό το απόγευμα.Τι έκανε αυτός;Έδινε ένα ολόκληρο χάπι το μεσημέρι.
Συμπέρασμα: αν αρρωστήσει το ζώο μας,αφήνουμε το ιντερνέτ και το τηλέφωνο  και το πάμε στον κτηνίατρο.Αν δεν έχουμε να πληρώσουμε μετρητά πάμε σε κτηνίατρο που δέχεται να πληρώσουμε σε δόσεις.
Αλλιώς πριν να πάρουμε ζώο διαβάζουμε να περάσουμε στην κτηνιατρικη σχολη, τελειώνουμε τη σχολή και μετά μπορούμε να το θεραπεύσουμε μόνοι μας Smile
Μέση λύση δεν υπάρχει.
Και πάντα παίρνουμε σπίτι μας τόσα ζώα όσα σηκώνει η τσέπη μας ο τρόπος ζωής μας  και ο ελεύθερος χρόνος μας.





Πες τα χρυσόστομε
Ευτυχώς ανήκω κι εγώ στην κατηγορία των ανθρώπων που μπορούν να ανταπεξέλθουν στα έξοδα των ζώων μου εχω και τον χρόνο και την διαθεση και ασχολουμαι μαζι τους .
Αν δεν είχα την δυνατότητα απλά δεν θα είχα τόσες γάτες , ούτε και τα σκυλιά θα είχα .



Αυτά από εμένα
Να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα γατάκια σου
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών  διαγνώσεων και κτηνιατρικής. Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών  διαγνώσεων και κτηνιατρικής. Empty Απ: Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών διαγνώσεων και κτηνιατρικής.

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μαρ 31, 2018 9:49 pm

+1000000000000
Χρονια φωναζω για το οικονομικο. Αν δεν εχεις χρηματα να του παρεις την καλυτερη διατροφη, προφανως δεν εχεις χρηματα να του εξασφαλισεις ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη. Οταν ελεγα οτι ενα 500αρικο στην ακρη ειναι το ελαχιστο που πρεπει να εχει κανεις για εκτακτη αναγκη, με εβριζαν.
Το καταλαβαινω να ρωτανε πολλοι μεσω τηλ και ιντερνετ για μικροπραγματα, πχ για κανενα εξανθημα στο αυτι, αλλα οταν βλεπεις ατομα να εχουν γατια που χαροπαλευουν και σου λενε οτι πηραν τηλ τον κτηνιατρο αλλα το γατι ειναι ακομα χαλια, αναρωτιεσαι αν αυτα τα ατομα αξιζει να εχουν υπο την "φροντιδα" τους κατοικιδιο. Φταινε και οι κτηνιατροι που δεχονται να δινουν συμβουλες σε βαρια περιστατικα.

Βλεπεις και φοιτητες που δεν ξερουν τιποτα για το αυριο τους να αναρωτιουνται ποσο κοστιζει το ταισμα μιας γατας, λες και μονο το φαγητο ειναι το μοναδικο εξοδο που εχει το ζωο.

Αλλοι παραπονιουνται για τα 50 ευρω στειρωσης και τα θεωρουν και πολλα. Ο κτηνιατρος πως θα ζησει; Πως θα πληρωσει το προσωπικο; Αναισθησια, αποστειρωση, γαζες, ραμματα, ορος, κτλ, δεν ειναι δωρεαν.

Δεν εχεις λεφτα για κατοικιδιο, δεν παιρνεις κατοικιδιο. Τελος.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών  διαγνώσεων και κτηνιατρικής. M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών  διαγνώσεων και κτηνιατρικής. Empty Απ: Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών διαγνώσεων και κτηνιατρικής.

Δημοσίευση από nassia1 Δευ Απρ 02, 2018 10:17 pm

Συγουρα για να εχεις κατοικιδιο πρεπει να μπορεις να το
ταισεις και να το πας στο γιατρο οταν χρειαστει αλλα δεν
ξερω ποσο ειναι αναγκη να εχεις λεφτα στην ακρη, δηλαδη
καποιος που εχει λιγα λεφτα και μπορει να ταισει μια γατα με
φθηνες κορσεβες και να βρει λεφτα οταν χρειαστει να την παει
στο γιατρο χωρις να εχει στην ακρη χωρις να εχει πολλα λεφτα
(ισως δανειστει η πληρωσει με δωσεις το γιατρο) τοτε ενας τετοιος
ανθρωπος δεν πρεπει να εχει κατοικιδιο? τοτε πολυ λιγοι θα ειχαν
ζωα.Και δεν ειναι καλυτερα μια γατα να εχει ενα φτωχικο σπιτι απο
το να ειναι στο δρομο? Ετσι θα γινοταν οπως τα παιδια οι Ελληνες λε
με αφου δεν μπορουμε να τους τα προσφερουμε ολλα δεν κανουμε
παιδια ετσι εχουμε υπογενετικοτιτα.

nassia1
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 ο παναγιωτης μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμωνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : αυτες εχουν σπιτι οσες αδεσποτες μπορουσα
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/06/2010
Mood : Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών  διαγνώσεων και κτηνιατρικής. 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών  διαγνώσεων και κτηνιατρικής. Empty Απ: Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών διαγνώσεων και κτηνιατρικής.

Δημοσίευση από koneko Τρι Απρ 03, 2018 4:10 am

Κατα την γνωμη μου, οχι, δεν πρεπει να εχει κατοικιδιο. Αν θελει με αυτα τα λιγα λεφτα να φροντισει ζωο, τοτε ας φιλοξενησει αδεσποτο ή/και να κανει δωρεα σε φιλοζωικες. Με αυτα τα λιγα λεφτα μπορει μεσω φιλοζωικων να βοηθησει περισσοτερα ζωα απο οτι να μαζεψει ενα αδεσποτο στο σπιτι και να λεει οτι το φροντιζει, που ουσιαστικα δεν ξερω αν ειναι καν φροντιδα να το εχεις φυλακισμενο και να του παρεχεις σαβουρα με κινδυνο να το αρρωστησεις.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών  διαγνώσεων και κτηνιατρικής. M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών  διαγνώσεων και κτηνιατρικής. Empty Απ: Περί ιντερνετικών και τηλεφωνικών διαγνώσεων και κτηνιατρικής.

Δημοσίευση από gatisios Τρι Απρ 24, 2018 7:14 pm

Θα συμφωνήσω σε όλα με chocolatecat εκτός από το 1. Το οτι οι κτηνιατρικές σχολές δεν είναι εύκολες δε σημαίνει οτι θα πρέπει εγώ να κάνω απόσβεση της όποιας δυσκολίας.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης