gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια Empty Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Φεβ 15, 2018 9:02 pm

Πολλές φορές γράφουμε είτε για δυναμωτικές παστούλες, βιταμινούλες και λοιπά συμπληρώματα διατροφής. Είτε για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού, είτε για την εναλλακτική αντιμετώπιση διαφόρων ζητημάτων υγείας , σε μια προσπάθεια αποφυγής, ίσως περιττών ορισμένες φορές, φαρμακευτικών αγωγών.
Σας γράφω τις δικές μου πρώτες εντυπώσεις, από το προϊόν που χρησιμοποίησα.
Ψάχνοντας κάποιο σκεύασμα για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού, κυρίως με αφορμή κάποια αδεσποτάκια, κατέληξα στο EFA oil και ένα σιροπάκι λυσίνης.
Ξεκίνησα με το EFA oil, γιατί χρειάζονται μόλις κάποιες σταγονίτσες, οπότε θεώρησα πως θα το πάρουν πιο εύκολα με το φαγητό τους. Πρόκειται ουσιαστικά για μείγμα λιπαρών οξέων & βιταμίνης Ε. Συνίσταται για την υποβοήθηση δερματικών παθήσεων και φλεγμονών, αλλά μπορεί να χρησιμοποιηθεί και προληπτικά για την ενίσχυση της άμυνας του οργανισμού.
Το χρησιμοποιώ εδώ και μερικές μέρες και στα κορίτσια, αλλά και σε κάποια αδεσποτάκια που ταίζω χώρια και νομίζω πως παρατηρώ διαφορές, αν και δεν περίμενα κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα να σας πω την αλήθεια.
Τα κορίτσια μου έκαναν τελευταία κάτι ψευτοφτερνίσματα και κάτι μουσουνίσματα όταν ήταν σε βαθύ ύπνο, αλλά πλέον κόπηκαν.
Ομοίως με τα κάτω γατούλια, δεν ακούγεται πια φτέρνισμα και αδεσποτούλης που διαρκώς μουσούνιζε δε μουσουνίζει τόσο έντονα πια (Ο Γλύκας μου, για τους θαμώνες..)
Επίσης αδέσποτος γατούλης (Ο Χοντρός μου) που εμφανίζει απώλεια τριχώματος αρκετά συχνά, ενίοτε σε αρκετά μεγάλα κομμάτια, αυτή τη φορά έβγαλε νέο τρίχωμα πολύ πιο σύντομα σε σχέση με άλλες φορές. Ίσως βέβαια σε αυτόν να παίζει ρόλο που τον είχα από κοντά τελευταία κι έφαγε καλύτερα. Καθώς το χρησιμοποιώ πρώτη φορά δεν ξέρω αν πρόκειται για τυχαίες παρατηρήσεις, αλλά σίγουρα αξίζει η δοκιμή.
Ειδικά σε περιόδους αλλαγής τριχώματος, που καμιά φορά ξύνονται λίγο παραπάνω, νομίζω πως θα βοηθούσε.

Το σιρόπι λυσίνης, lysinviral plus, συνίσταται ως επικουρική αγωγή για γατούλες με συμπτώματα ερπητοϊού, αλλά κρίνοντας από τα συστατικά της μόνο καλό κάνει και δεν επιβαρύνει τον οργανισμό. Περιέχει επιπλέον συνένζυμο Q10, το οποίο συνδυαστικά με τη λυσίνη θεωρείται πως προάγει τη στοματική υγεία σε περιπτώσεις ουλίτιδας κτλ. Μένει στο "φαρμακείο" μας προς το παρόν, αφού μάλλον το EFA oil μας έκανε τη δουλειά, είναι όλα τους καλά!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια Empty Απ: Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια

Δημοσίευση από Vasouri Πεμ Φεβ 15, 2018 9:34 pm

Θα με ενδιέφερε να το χρησιμοποιήσω κυρίως βέβαια για το θέμα τριχόπτωσης γιατί τελευταία έχει αρχίσει να χάνει αρκετο. Πιθανόν να είναι και η εποχή(??) Suspect

Έχω ξεκινήσει και μια θεραπεία με κροκέτες με το Proden Plaque Off για πιθανή ουλίτιδα καθώς το στόμα του μυρίζει αρκετά έντονα αλλά δεν βλέπω να αποδίδει καρπούς.
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια Empty Απ: Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Φεβ 15, 2018 9:50 pm

Σίγουρα δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις, αν και να σου πω..κι εγώ είχα αρκετές ελπίδες, για λιγότερο μάδημα, αλλά δεν..Σε αυτό το κομμάτι δεν είδα διαφορά.
Το μόνο που σε σώζει από τρίχα είναι το καθημερινό βούρτσισμα, τίποτα άλλο δεν είναι τόσο αποτελεσματικό.
Αν το δοκιμάσεις, γράψε κι εσύ εντυπώσεις!
Το EFA oil αν και είναι μια σταλιά, χρησιμοποιείς τόσο μικρές ποσότητες, που τελικά δε έρχεται πολύ ακριβό. Η λυσίνη πάλι είναι λίγο πιο τσιμπημένη.

Σπόιλερ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια Empty Απ: Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια

Δημοσίευση από Vasouri Πεμ Φεβ 15, 2018 10:05 pm

Το πήρες απο εξωτερικο;
Τι τιμή έχει;
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια Empty Απ: Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Φεβ 15, 2018 10:38 pm

Όχι από Ελλάδα, pet shop, 10 ευρώ έχει.
Επειδή νομίζω πως το συγκεκριμένο κατάστημα είναι και κτηνιατρείο σου το στέλνω με πμ.
Αν πατήσεις πάντως EFA oil, σου βγάζει κι ένα άλλο με την ίδια ονομασία, που έχει μόνο ένα σκυλάκι επάνω, οπότε δεν ξέρω αν κάνει για γατούλες.
Σου στέλνω το σύνδεσμο με αυτό που πήρα να το δεις.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια Empty Απ: Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια

Δημοσίευση από Vasouri Παρ Φεβ 16, 2018 3:12 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Διατροφικά συμπληρώματα για ποικίλα γατοθεματάκια M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης