gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ουλιτιδα

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ουλιτιδα Empty Ουλιτιδα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Φεβ 04, 2018 12:46 am

Η μικρη μου, πιθανοτατα λογω ξηρας τροφης επι 3 χρονια, εχει παθει ουλιτιδα. Δεν ειναι τραγικη η κατασταση (μονο μια κοκκινη γραμμη κατα μηκος των ουλων), αλλα πρεπει να διορθωθει. Πετρα δεν εχει στα δοντια, αλλα εχω δει υποχωρηση των ουλων κατα 1 χιλιοστο στους κυνοδοντες. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να της βουρτσισω τα δοντια. Βασικα ουτε τα δοντια της δεν μπορω να ελεγξω καλα καλα. Κατεληξα με ματωμενα χερια μεχρι να δω ποσο εκτενες ειναι το προβλημα.
Εχει μεταβει πληρως στην ωμη εδω και περιπου μισο μηνα, αλλα ειναι πληρως αλεσμενη η τροφη. Δεν ξερω ποσο καιρο θα παρει μεχρι να αρχισει να τρωει κομματια ωμου κρεατος και κοκκαλα. Μηπως ειναι καλυτερα να γινει η μεταβαση και μετα να παει για καθαρισμα δοντιων ωστε να μη ξαναπαθει ουλιτιδα;
Μη μου πειτε για διαλυμματα και λοιπες βλακειες στο νερο γιατι δεν κανουν τιποτα απο την στιγμη που τα βακτηρια εχουν εισχωρησει κατω απο τα ουλα. Χρειαζεται κτηνιατρο και καθαρισμα με ναρκωση, αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν ξερω αν με συμφερει να την παω τωρα ή να περιμενω μερικους μηνες ακομα μεχρι να κανει πληρη μεταβαση στην ωμη. Δεν θελω να κανει συχνες ναρκωσεις. Το μονο που βοηθαει συμφωνα με ερευνες ειναι το coenzyme q10. Αλλα δεν ξερω σε τι βαθμο αν δεν γινει πρωτα επαγγελματικος καθαρισμος.
Εχει κανει κανεις καθαρισμα δοντιων στο γατι με ναρκωση; Εκανε αμεσως την επανεμφανιση της η ουλιτιδα μετα τον καθαρισμο; Ποσο συχνο καθαρισμο χρειαζεται μια γατα με ουλιτιδα;
Πολυ φοβαμαι οτι θα παθει περιοδοντιτιδα και δεν θα της μεινει δοντι. Ο αλλος που ειναι 9.5 ετων δεν εχει ουλιτιδα. Αυτη ειναι μολις 3.5! Την ξηρα τροφη μου μεσα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ουλιτιδα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλιτιδα Empty Απ: Ουλιτιδα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Φεβ 04, 2018 3:16 pm

Κάτσε, έχει ουλίτιδα ΚΑΙ πέτρα ή μόνο ουλίτιδα; Διότι αν δεν έχει πέτρα ίσως δε χρειαστείτε τώρα καθάρισμα και σας δώσει ο κτηνίατρος μια αγωγή και κάνετε το καθάρισμα αργότερα.
Ηρώ μην περιμένεις να κάνει τη μετάβαση αν την πας για καθαρισμό. Θα αρνείται να μασήσει κόκαλα γιατί θα πονάει λίγο και θα είναι πιο δύσκολη η μετάβαση. Καλύτερα να νιώθει άνετα όταν αρχίσει να τρώει κομμάτια.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ουλιτιδα M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλιτιδα Empty Απ: Ουλιτιδα

Δημοσίευση από purple penguin Κυρ Φεβ 04, 2018 9:01 pm

Είναι αυτή που μασουλούσε τα πάντα τις τελευταίες μέρες;

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλιτιδα Empty Απ: Ουλιτιδα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Φεβ 04, 2018 9:34 pm

Ναι, αυτη ειναι.
Φλωρα: Πετρα δεν εχει και το στομα της δεν μυριζει (μυριζε οταν ετρωγε ξηρα, αλλα οχι τωρα). Με προβληματιζει η υποχωρηση των ουλων. Αν ηταν ουλιτιδα χωρις υποχωρηση ουλων δεν θα ανησυχουσα τοσο. Θα το παλεψω για 1 μηνα ακομα με την ωμη και αν δεν καταφερει να τρωει μεχρι τελη του μηνα κομματια, θα την παω για καθαρισμο. Πολυ φοβαμαι οτι οταν θα φτασει την ηλικια του μεγαλου δεν θα της εχει μεινει δοντι. Τον καθαρισμο δεν μπορουμε να τον αποφυγουμε. Το θεμα ομως ειναι να τον κανουμε και να πιασει τοπο γιατι δεν εχει νοημα να την πηγαινω καθε 3 μηνες για ναρκωση.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ουλιτιδα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλιτιδα Empty Απ: Ουλιτιδα

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Φεβ 04, 2018 10:46 pm

koneko έγραψε:Ναι, αυτη ειναι.
Φλωρα: Πετρα δεν εχει και το στομα της δεν μυριζει (μυριζε οταν ετρωγε ξηρα, αλλα οχι τωρα). Με προβληματιζει η υποχωρηση των ουλων. Αν ηταν ουλιτιδα χωρις υποχωρηση ουλων δεν θα ανησυχουσα τοσο. Θα το παλεψω για 1 μηνα ακομα με την ωμη και αν δεν καταφερει να τρωει μεχρι τελη του μηνα κομματια, θα την παω για καθαρισμο. Πολυ φοβαμαι οτι οταν θα φτασει την ηλικια του μεγαλου δεν θα της εχει μεινει δοντι. Τον καθαρισμο δεν μπορουμε να τον αποφυγουμε. Το θεμα ομως ειναι να τον κανουμε και να πιασει τοπο γιατι δεν εχει νοημα να την πηγαινω καθε 3 μηνες για ναρκωση.
Δες πώς θα πάει με την τροφή, και όταν πάτε δεν έχει νόημα να κάνετε καθαρισμό αν δεν έχει πέτρα χωρίς εξετάσεις. Αν δεν αρχίσουν να ροζίζουν τα ούλα της με την ωμή σιγά σιγά, πάντην για εξετάσεις Fip, Felv, νεφρά κλπ , και παράσιτα, γιατί μπορεί να ευθύνεται κάτι από αυτά.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ουλιτιδα M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλιτιδα Empty Απ: Ουλιτιδα

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 05, 2018 1:12 pm

Ηρώ ο καθαρισμος στην πραγματικοτητα ειναι κάτι που πρεπει να γινεταιι οταν υπάρχει η ανάγκη να γινει και δεν μπορεις να πεις οτι μπορεις να τον προγραμματιζεις ανα στάνταρ χρονικα διαστήματα. Ειναι περισσοτερο θεμα του κάθε οργανισμου του προβλήματος και της προδιάθεσης που έχει. Υπάρχουν γατια οπως το δικο μου που ειχε θέμα απο 6 μηνων, υπάρχουν γατιά 14 ετών με άψογα ούλα και δοντια. Εχω δει αδέσποτο σε αυτην την ηλικια με τα μάτια μου, που το προσεχαν και το χαν χρονια. Εγω δεν πιστέυω οτι ειναι απαραιτητα απο την ξηρά τροφή και οι κυνοδοντες ειναι τα τελευταια δοντια που επηρεάζονται, απλά ειναι πιο εμφανη τα δοντια εκει. Το προβλημα εμφανιζεται κυριως στα πισω  δοντια, εξω και μεσα, παρολο που λενε βουρτσιζετε μονο απεξω.
By the book το πρωτο πράγμα που κοιτάνε στα γατιά οταν εμφανιζουν ουλιτιδα και ειδικα σε μικρή ηλικια ειναι τα λοιμώδη, απο κει και περα η κλασσικη αντιμετώπιση.
Για μένα αν νομιζεις οτι εχουν κατέβει ουλα, πρέπει να πας την μικρή στο γιατρο να αξιολογησει την κατάσταση και να κρινει εάν χρειαζεται καθαρισμος ή αντιβιωση πρώτα αν ειναι σε έξαρση. Απο την κατάσταση που υπάρχει θα κριθει αν πρεπει να περιμένεις για καθαρισμο ή αν δεν χρειάζεται να κανεις.  Συμφωνα με αυτά που περιγράφεις δεν μου κάνει για έξαρση , σε αυτην την περιπτωση θα ειχες αρκετά έντονη μυρωδιά και κοκκινα ερεθισμένα ούλα. Μια κοκκινη γραμμή απλα δεν ειναι έξαρση. Σχετικα με τα ούλα στους κυνοδοντες μηπως σε παραπλανει η εικονα?
Εγω βουρτζιζω απο 6 μηνων, παρολα αυτα καποια στιγμη ειχαμε χοντρή εξαρση , αφαιρεσαμε 2 δοντια  αφου καναμε πρωτα θεραπεια με αντιβιωση και μετά καθαρισμο. Πρεπει να πανε 2 χρονια απο τοτε και δοξα το θεο δεν εχει παρουσιαστει νεο προβλημα.
Αμα κανεις καθαρισμο δεν σημαινει οτι δεν θα ξαναεμφανιστει ουλιτιδα, οπως και στους ανθρώπους. Καποιοι εχουν θέμα και χρειάζονται ιδιαιτερη φροντιδα και καθαρισμο ανα εξάμηνο καποιοι αλλο που δεν προσέχουν και τοσο δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλιτιδα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλιτιδα Empty Απ: Ουλιτιδα

Δημοσίευση από koneko Δευ Φεβ 05, 2018 6:28 pm

Ουφ, δεν ξερω πια. Ειδα κατι φωτο σαν τα ουλα της μικρης και λενε οτι δεν ειναι ουλιτιδα. Αλλα μου φαινεται ρε γμτ το ουλο τραβηγμενο. Αλλα και παλι δεν ξερω γιατι δεν μπορω να το δω αρκετη ωρα γιατι δαγκωνει. Τελος παντων, θα της κανω μεταβαση στην ωμη πρωτα και τελη του μηνα θα τα παω και τα 2. Ο μεγαλος μαλλον πρεπει να παει για καθαρισμο γιατι εχει συσσωρευτει αρκετη πετρα πισω. Ουλιτιδα δεν εχει αλλα δεν θελω να βλεπω τοση πετρα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ουλιτιδα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης