gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

+2
YNL
f.m123
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Νοε 29, 2017 2:27 pm

Καλησπέρα,
Είμαστε σε άγρια αναζήτηση της αιτίας που η Σταχτού ξύνεται και έχει χάσει τρίχωμα σε ορισμένα σημεία (έχει ενα κυκλάκι στο αυτι στη βαση, και ενα κυκλακι στην κοιλιά).
Η κτηνίατρος είπε ότι είναι είτε αλλεργία είτε αυτοάνοσο δερματικό.
Έχει κανείς εμπειρία με αυτοάνοσες δερματικές παθήσεις; Τι εξετάσεις γίνονται για να τις βρουν; Πώς θεραπεύονται;

Η κτηνίατρος μας έδωσε θεραπεία με αντιβίωση και κορτιζόνη. Γιατί αντιβίωση;

f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από YNL Τετ Νοε 29, 2017 2:51 pm

To έπαθε κι πατσαβουρίτσα μου πριν 2 χρόνια. ( Τα κυκλάκια που δημιούργησε ήταν κάτω στο αριστερό αυτί της - που ήταν αρκετά έντονο - και στον σβέρκο ) Ο γιατρός το ίδιο μου είπε και συνέστησε να ξεκινήσουμε με τις απλές λύσεις

1) αλλαγή πρωτεΐνης δηλ αν έτρωγε κροκέτες με βάση το κρέας να το γυρίσω σε κροκέτες με βάση το ψάρι ( κι έτσι έκανα)

2) Της χορήγησε χαπάκια κορτιζόνης που θα έπαιρνε για 4 μέρες ( κατά τύχη πριν από λίγα λεπτά πέταξα το πακέτο με τις κορτιζόνες που περίσσεψαν γιατί έληξαν τον προηγούμενο μήνα)

Αντιβίωση δεν μας συνέστησε. Πάντως ο οργανισμός της Χιονάτης αντέδρασε θετικά και σε μια βδομάδα το είχαμε ξεχάσει κι έτσι μπήκε στο χρονοντούλαπο του ιατρικού ιστορικού της πατσαβούρας μου Veryhappy Veryhappy

Περαστικά στο κορίτσάκι μας gatoula
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Νοε 29, 2017 4:08 pm

Υποθέτω πως την αντιβίωση την έδωσε προς αποφυγή δευτερογενών μολύνσεων. Όταν ένα ζώο ξύνεται έντονα σε βαθμό που μπορεί να δημιουργήσει πληγούλες, δίνουν καμιά φορά αντιβίωση για να μην προκύψουν προβλήματα είτε από τα φυσιολογικά βακτήρια του αίματος είτε από το περιβάλλον αν αυτά εισέλθουν στην κυκλοφορία του αίματος.
Ίσως πάλι να έδωσε αντιβίωση γιατί δεν είναι σίγουρος για το τι έχει και είναι λίγο κλασσική κίνηση το "Δώσε και μια αντιβίωση"

Ρώτα τον να σου πει για ποιο λόγο δίνει το καθετί.

Δηλαδή το δικό σας πρόβλημα κύριε Γιάννη ουσιαστικά διορθώθηκε με την αλλαγή τροφής;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Νοε 29, 2017 4:35 pm

Γιαννη, εσάς σκεφτόμουν όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα! Δώσαμε υποαλλεργική τροφή. Αρχικά φάνηκε να έχει διαφορά, οπότε άλλαξα πρωτεϊνες σκεπτόμενη ότι πρόκειται για τροφική αλλεργία και έγινε τρισχειρότερα. Τώρα ξανατρώει υποαλλεργική τροφή αλλά η κατάσταση επιδεινώνεται αντί να πηγαίνει καλύτερα.

Stella αυτο φαντάστηκα γιατί με την κορτιζόνη δεν κλείνουν οι πληγές εύκολα. Ευχαριστώ.

Τι αυτοάνοσες δερματικές παθήσεις υπάρχουν; Ψάχνω αλλά τα περισσότερα έχουν διαφορετικά συμπτώματα από απλά την απώλεια τριχώματος.
Σκέφτομαι να αλλάξω πάλι τροφή και να την παω σε πάπια ΜΟΝΟ μηπως και έχει θεμα με κατι στην υποαλλεργικη. Αλλα αν εχει τοτε την προηγουμενη φορα δε θα πηγαινε καλύτερα. Πραγματικά ειμαι στα χαμένα, δε ξερω τι να κανω.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Νοε 29, 2017 4:51 pm

Κλασσική αυτοάνοση δερματική πάθηση είναι η πέμφυγα που το παθαίνουν και οι άνθρωποι.
Ξέρω ότι έχει 4 τύπους.
Για τη διαπίστωσή του χρειάζονται συνήθως διάφορες αιματολογικές (οι γενικές αιματολογικές μπορεί να είναι φυσιολογικές και να μη δείξουν κάτι) αλλά και κυτταρολογικές, βιοψίες κτλ σε δερματικό δείγμα.
Αυτά ξέρω..

Τώρα για τις τροφικές αλλεργίες, αν κι όλοι έχουμε διαβάσει πολλά κατά καιρούς ακόμη μου φαίνεται απίθανο να εμφανίζει μια γάτα αλλεργία στη ζωική πρωτεϊνη, γιατί είναι πια συχνό φαινόμενο, δεν είναι μόνο η περίπτωση της Σταχτού, αλλά πιστεύω ότι μπορεί να έχει αλλεργία σε κάποιο άλλο ευρέως χρησιμοποιούμενο συστατικό στις ξηρές τροφές, εξού και η αντίδραση στην υποαλλεργική, η οποία αλήθεια τι σύσταση έχει και για ποιο λόγο χαρακτηρίζεται υποαλλεργική; Το έχω ακούσει πολλές φορές, αλλά δεν χρειάστηκε να το ψάξω.
Από την άλλη για παράδειγμα ακόμη και το κοτόπουλο ή η πάπια δεν είναι τροφές που καταναλώνονται από τη γάτα στη φύση, οπότε..ποτέ δεν ξέρεις.
Αυτά τώρα είναι προσωπικές πεποιθήσεις και σκέψεις, οπότε αν θέλεις μη τα λάβεις υπόψη σου.

Για να εξετάσεις τον παράγοντα τροφική αλλεργία, ίσως αν έδινες κρέας με κάποιο συμπλήρωμα για λίγο καιρό μήπως και παρατηρήσεις κάποια αλλαγή; Συζήτησέ το με το γιατρό σας αυτό.

Τέλος αναφέρω ότι υπάρχει και η περίπτωση του εποχιακού κνησμού.
Δηλαδή κάποιες γάτες ξύνονται με την αλλαγή της εποχής κι αυτό περνάει μόνο του. Ελπίζω να ανήκει σε αυτή την περίπτωση και να συνέλθετε γρήγορα!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Νοε 29, 2017 4:53 pm

Και ξαναδιαβάζοντας το ποστ θα ήθελα να ρωτήσω αν αποκλείστηκε η περίπτωση των μυκήτων.
Γιατί το κυκλάκι με απώλεια τριχώματος και τίποτα άλλο είναι πολύ χαρακτηριστική περίπτωση μυκητίασης, αλλά δεν ξέρω αν διακιολογείται έτσι και ο κνησμός..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Νοε 29, 2017 5:19 pm

Stella M. έγραψε:Και ξαναδιαβάζοντας το ποστ θα ήθελα να ρωτήσω αν αποκλείστηκε η περίπτωση των μυκήτων.
Γιατί το κυκλάκι με απώλεια τριχώματος και τίποτα άλλο είναι πολύ χαρακτηριστική περίπτωση μυκητίασης, αλλά δεν ξέρω αν διακιολογείται έτσι και ο κνησμός..

Έγινε εξέταση για μύκητες μετά από δική μου επιμονή και για ψώρα. Η γιατρός προτείνει να βάλουμε επιπλέον αμπούλα που - λέει- καταπολεμά και την ψώρα, just in case.
Η γάτα τρώει μόνο ξηρά τροφή. Τα άλλα δεν τα τρώει και καταλήγει να χάνει βάρος και να μας βγάζει την πίστη. Σκέφτομαι να δώσω μονοπρωτεϊνη τροφή με ακριβώς αυτό, ένα είδος κρέατος και λίγα συστατικά, αλλά δε ξερω αν ειναι τροφική αλλεργία.
Έχουμε ραντεβού σε 2.5 βδομάδες με έναν άλλο κτηνίατρο σε κοντινή πόλη. Θα ζητήσω να γίνουν βιοχημικές εξετάσεις.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Νοε 29, 2017 5:27 pm

Κατάλαβα, δύσκολη περίπτωση αν τρώει μόνο κροκέτες.
Τα ίδια με τις δικές μου.

Προσπάθησε αν μπορείς να βρεις κάποιο γιατρό που τον εμπιστεύεσαι και να προτείνει αυτός τι εξετάσεις χρειάζονται.
Αν ζητάς εσύ εξετάσεις συνήθως σου της κάνουν, αλλά αφενός μεν είναι λίγο εκμετάλλευση, αφετέρου ταλαιπωρία και για σένα και τη Σταχτού.
Δοκίμασε τη μονοπερωτεϊνική που λες με την τρέχουσα αγωγή κα ψάξε εν τω μεταξύ κτηνίατρο.
Δεν είσαι Θεσσαλονίκη; Πιστεύω αν ψάξεις θα βρεις και κάποιον με εξειδίκευση σε δερματικά προβλήματα, ακόμη και μέσω της κτηνιατρικής σχολής.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Νοε 29, 2017 5:30 pm

Stella M. έγραψε:Κατάλαβα, δύσκολη περίπτωση αν τρώει μόνο κροκέτες.
Τα ίδια με τις δικές μου.

Προσπάθησε αν μπορείς να βρεις κάποιο γιατρό που τον εμπιστεύεσαι και να προτείνει αυτός τι εξετάσεις χρειάζονται.
Αν ζητάς εσύ εξετάσεις συνήθως σου της κάνουν, αλλά αφενός μεν είναι λίγο εκμετάλλευση, αφετέρου ταλαιπωρία και για σένα και τη Σταχτού.
Δοκίμασε τη μονοπερωτεϊνική που λες με την τρέχουσα αγωγή κα ψάξε εν τω μεταξύ κτηνίατρο.
Δεν είσαι Θεσσαλονίκη; Πιστεύω αν ψάξεις θα βρεις και κάποιον με εξειδίκευση σε δερματικά προβλήματα, ακόμη και μέσω της κτηνιατρικής σχολής.

Όχι, δεν είμαι Θεσσαλονίκη δυστυχώς. Δεν έχω αλλάξει τον τόπο κατοικίας στο προφιλ. Είμαι στη Φλώρινα, και τριγύρω δεν υπάρχει κανείς που να έχει εξιδεικευμένες γνώσεις. Θα πάμε στην Πτολεμαϊδα σε κτηνίατρο που μας σύστησαν, ελπίζω αυτός να μας βοηθήσει περισσότερο.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από YNL Πεμ Νοε 30, 2017 9:16 pm

Stella M. έγραψε:

Δηλαδή το δικό σας πρόβλημα κύριε Γιάννη ουσιαστικά διορθώθηκε με την αλλαγή τροφής;

Έτσι ακριβώς Μετά την αλλαγή της τροφής από RC σε Arden Grange δεν είχαμε κανένα πρόβλημα Veryhappy Veryhappy
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Δεκ 21, 2017 12:23 am

Αιτίες που αποκλείστηκαν είναι παράσιτα, μύκητες, ιοί και βακτήρια.
Αιτίες που παραμένουν πιθανές είναι αλλεργία και αυτοάνοσο.
Με βάση αυτό το άρθρο:
https://icatcare.org/advice/cat-health/eosinophilic-granuloma-complex
Η Σταχτού έχει 2/3 συμπτώματα! Ξεκινάμε αντιβιωτική αλοιφή και μη κορτιζονούχα χάπια για να σταματήσουμε το κνησμό. Και ελπίζουμε με τον καιρό να βρούμε την αλλεργία που κρύβεται tafos
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Spiros82 Παρ Μαρ 16, 2018 10:37 am

Καλημέρα σας , εδω και καποιες μερες η Ντόρι μου παρουσιασε κατι σαν σπυρακια στην περιοχη ανάμεσα στα ματια και στα αυτιά της, δηλαδη κοντά στα φρύδια της. Με το ξυσιμο τα είχε πληγιάσει και με το που το ειδα την πηγα χτες στον γιατρό μου. Μου είπε ότι ειναι αλλεργία και οτι πρέπει να οφείλεται στην τροφή. Δίνω την acana στα γατιά μου εδω και 5 μήνες περιπου χωρις να εχει παρουσιαστεί κάτι στο παρελθόν. Μου είπε να της παρω τροφή της Hills d/d για αλλεργιες και να την δίνω για 2 μηνες. Επίσης μου εγραψε να παρω μια αμπουλα Bravecto την πορτοκαλι , σταγόνες Canaural για τα αυτιά της και αντιβιωση Zodon 88mg. Της έχω βαλει και κολάρο ελισαβετ για να μην τα ξύνει και τα πληγιάζει. Έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία? Μου φαίνεται περίεργο να πάθει αλλεργία απο τροφή που της δινω εδώ και αρκετούς μήνες.
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μαρ 16, 2018 1:10 pm

Ειναι σιγουρος οτι προκειται για αλλεργια τροφική διοτι απο την μια σου δινει φάρμακο για ωτιτιδα και αντιπαρασιτικο. Αντιβιωση..
Ολα αυτα μου κανουν οτι παει να πιασει ολες τις περιπτωσεις και το θεμα ειναι απο που προέρχεται
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Μαρ 16, 2018 5:40 pm

Spiros82 έγραψε:Καλημέρα σας , εδω και καποιες μερες η Ντόρι μου παρουσιασε κατι σαν σπυρακια στην περιοχη ανάμεσα στα ματια και στα αυτιά της, δηλαδη κοντά στα φρύδια της. Με το ξυσιμο τα είχε πληγιάσει και με το που το ειδα την πηγα χτες στον γιατρό μου. Μου είπε ότι ειναι αλλεργία και οτι πρέπει να οφείλεται στην τροφή. Δίνω την acana στα γατιά μου εδω και 5 μήνες περιπου χωρις να εχει παρουσιαστεί κάτι στο παρελθόν. Μου είπε να της παρω τροφή της Hills d/d για αλλεργιες και να την δίνω για 2 μηνες. Επίσης μου εγραψε να παρω μια αμπουλα Bravecto την πορτοκαλι , σταγόνες Canaural για τα αυτιά της και αντιβιωση Zodon 88mg. Της έχω βαλει και κολάρο ελισαβετ για να μην τα ξύνει και τα πληγιάζει. Έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία? Μου φαίνεται περίεργο να πάθει αλλεργία απο τροφή που της δινω εδώ και αρκετούς μήνες.

Ενα πράγμα που έχω μάθει τόσους μήνες είναι ότι οι περισσότεροι κτηνίατροι δε ξέρουν την τύφλα τους όταν προκύπτει δερματική πάθηση.
Πρώτον, πήγαινε σε άλλο κτηνίατρο και ζήτα να πάρει δείγμα και να κάνει ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ για μύκητες, παράσιτα και ψώρα. Καλλιέργεια, όχι να τα δει από μακριά και να σου γράψει φάρμακα.
Έπειτα, ζήτα να δει τα αυτιά της. Δες αν είναι καθαρά, κλπ.
Μετά, ζήτα εξετάσεις αίματος. Δερματικές παθήσεις μπορεί να ωφείλονται σε θυροειδή, νεφρά, λοιμώδη νοσήματα. Κάνε εξετάσεις για FIP, FIV, FELP και θυροειδή, και ο,τι άλλο παράσιτο ή βακτήριο μπορεί να προκαλέσει δερματικά προβλήματα.
Αν ΟΛΑ αυτά βγουν καθαρά, θα ρωτήσεις τον κτηνίατρο αν μπορείς να της δώσεις Apoquel χάπια για να σταματήσει να ξύνεται. Ταυτόχρονα, θα πάρεις μια μονοπρωτεϊνική τροφή ή υποαλλεργική. Δοκίμασε τη First Choice με την πάπια, γιατί έχει καλυτερα ποσοστά ζωικών πρωτεινών συγκριτικά με τις Hills και RC και είναι σαφώς φθηνότερη. Μόλις τα Apoquel αρχίσουν να πιάνουν και η γάτα φουντώσει εντελώς, θα κόψεις τα χάπια και θα κρατήσεις την τροφή για 8-12 βδομάδες.
Αν η γάτα συνεχίζει να εμφανίζει πρόβλημα μετά από αυτό το διάστημα, τότε θα πρέπει να κάνετε τεστ για περιβαλλοντικές αλλεργίες. Αν η γάτα τα πάει καλύτερα, τότε θα πρέπει να κάνεις elimination diet για να βρεις τι φταίει, το οποίο θα κάνεις με ωμή ή μαγειρευτή τροφή.
Αυτά είναι το shortcut για να μην περάσεις μήνες ακούγοντας βλακείες και δίνοντας 5678 φάρμακα που δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα, όπως έκανα εγώ και πολλοί άλλοι.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Spiros82 Σαβ Μαρ 17, 2018 12:34 am

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το πρώτο που με ρωτησε ηταν αν αλλαξα κατι στην διατροφη της η μήπως έφαγε κάτι περιεργο. Του απάντησα οτι στην διατροφή είμαι πολύ αυστηρός και δεν δίνω τιποτα αλλο περα απο ξηρά Acana και μποζιτα κονσερβα. Τόσο καιρό την δίνω του λεω δεν θα είχε παρουσιαστεί νωριτερα καποια αλλεργία ? Τα αυτάκια της τα εξέτασε μήπως είχε κατι σε ψωρα. Δεν βρήκε κατι. Πήρε δείγμα με μια μπατονέτα και την εβαλε πάνω σε γυαλί για να το εξετάσει στο μικροσκόπιο. Και εμένα μου φάνηκε σαν να προσπαθούσε να καλύψει ένα πιο ευρύ φάσμα χωρίς να εστιάσει συγκεκριμένα στο τι το προκαλεί. Τώρα με την τροφή αυτή πρέπει να κάνω μετάβαση η να την δώσω κατευθείαν?
Αναφέρεις θυροειδή , νεφρά κτλπ. Η γάτα είναι 8-9 μηνων. Μπορεί να παρουσιασει κατι τετοιο τόσο μικρούλα ?
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Μαρ 17, 2018 12:57 am

Spiros82 έγραψε:Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Το πρώτο που με ρωτησε ηταν αν αλλαξα κατι στην διατροφη της η μήπως έφαγε κάτι περιεργο. Του απάντησα οτι στην διατροφή είμαι πολύ αυστηρός και δεν δίνω τιποτα αλλο περα απο ξηρά Acana και μποζιτα κονσερβα. Τόσο καιρό την δίνω του λεω δεν θα είχε παρουσιαστεί νωριτερα καποια αλλεργία ? Τα αυτάκια της τα εξέτασε μήπως είχε κατι σε ψωρα. Δεν βρήκε κατι. Πήρε δείγμα με μια μπατονέτα και την εβαλε πάνω σε γυαλί για να το εξετάσει στο μικροσκόπιο. Και εμένα μου φάνηκε σαν να προσπαθούσε να καλύψει ένα πιο ευρύ φάσμα χωρίς να εστιάσει συγκεκριμένα στο τι το προκαλεί. Τώρα με την τροφή αυτή πρέπει να κάνω μετάβαση η να την δώσω κατευθείαν?
Αναφέρεις θυροειδή , νεφρά κτλπ. Η γάτα είναι 8-9 μηνων. Μπορεί να παρουσιασει κατι τετοιο τόσο μικρούλα ?
Αλλεργίες μπορούν να εμφανιστούν ανά πάσα στιγμή μετά από μήνες, ακόμα και χρόνια κατανάλωσης μιας τροφής. Μπορεί να είναι περιβαλλοντικό, αν άλλαξες κάτι στα καθαριστικά του σπιτιού, πχ. Για καλό και για κακό μπορείς να αφαιρέσεις όλα τα χημικά με έντονες μυρωδιές από το σπίτι, δηλαδή χλωρίνες, αρωματικά χώρου, πολλά αρώματα σε κλειστό χώρο, και να αλλάξεις τα απορρυπαντικά σε eco-friendly. Συχνά οι γάτες είναι αλλεργικές σε ένα μαλακτικό, για παράδειγμα, και απλά δεν το παίρνουμε χαμπάρι. Σκέψουν μήπως άλλαξες κάτι τέτοιο.
Μπορεί να είναι οτιδήποτε, ναι. Μπορεί να είναι και ψίλλοι, για αυτό σου έδωσε το αποπαρασιτικό. Θέλεις καλλιέργεια με ξύσμα ΟΧΙ απλά μπατονέττα. Άλλο η εξέταση στο μικροσκόπιο κι άλλο η καλλιέργεια. Καλά έκανε και σου έδωσε πράγματα για να καλύψει ευρύ φάσμα, όμως με αυτή την τακτική του θα τρέχεις πέρα δώθε να δεις τι είναι και τι δεν είναι και θα χάσεις λεφτά και χρόνο. Καλύτερα να γίνουν εξετάσεις μια και καλή εξαρχής, να μην ανησυχείς για οτιδήποτε άλλο εκτός αλλεργίας.

Την τροφή μπορείς να τη δώσεις απευθείας αλλά σκέψου μήπως άλλαξες κάτι άλλο. Μετακόμιση, αν έχει η γατα τσιμπούρια ή παράσιτα, αν της άλλαξες σαμπουάν, άμμο, οτιδήποτε μπορεί να άλλαξες από όταν εμφάνισε το πρόβλημα. Αν άλλαξες κάτι, ξανα-αλλαξε το και δες πως θα παει πριν αλλαξεις τροφή.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Μαρ 17, 2018 1:07 am

Εγώ θα έκανα μια καλλιέργεια για μυκητες πρώτα. Το πιο απλό. Δεν σημαινει ότι σώνει και καλά έχει αλλεργία καταρχας και ότι θα επιμείνει κιόλας για να πάρει τέτοια θεραπεία για τα πάντα και να κάνει 300 εξετάσεις από την πρώτη στιγμη. Ένα ένα. Θα βάζα ένα αντιπαρασιτικο ας πούμε μπας και. Είναι τόσο εκτεταμένο το πρόβλημα έχει κάνει τοσο θέμα? Μπορεί απλά να έβαζες μια αντιβιωτικο αλοιφή η ακόμα και κενακομπ που είναι συνδυασμός κορτιζόνης αντιβίωσης και πιάνει και το μυκητα και να φύγει. Προσωπικά τελευταίο πράγμα στην περίπτωση σου θα άλλαζα την τροφή και αυτό γιατί δεν έχει αλλάξει κάτι τόσο καιρό. Φαντάζομαι μπορεί μακροπρόθεσμα να κάνει κάποια αλλεργία ή τροφή αλλά πρώτα θα έψαχνα τα βασικά. Θα κοίταζα επίσης αν έχει αλλάξει κάτι στο περιβάλλον της. Είναι μικρό το γατάκι. Δεν ρωτάς μήπως να βάλεις κάποια αλοιφή πρώτα? Μια δεύτερη γνώμη ίσως. Διαφωνώ πάντως προσωπικά με θεραπείες δυνατές απο το στόμα χωρίς να ξέρεις τι ειναι. Δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά θα κάνει χρόνια αλεργια. Δηλαδή εμένα η γάτα μου που έχανε τρίχωμα στα ακρα και είχε κατι σαν πληγές και δεν βρήκε κάτι ο γιατρός αρχικά έπρεπε να την πλάκωσε στα χάπια? Έβαλα μια αλοιφή και έφυγε.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μαρ 17, 2018 3:57 am

Spiros82 έγραψε:Καλημέρα σας , εδω και καποιες μερες η Ντόρι μου παρουσιασε κατι σαν σπυρακια στην περιοχη ανάμεσα στα ματια και στα αυτιά της, δηλαδη κοντά στα φρύδια της. Με το ξυσιμο τα είχε πληγιάσει και με το που το ειδα την πηγα χτες στον γιατρό μου. Μου είπε ότι ειναι αλλεργία και οτι πρέπει να οφείλεται στην τροφή. Δίνω την acana στα γατιά μου εδω και 5 μήνες περιπου χωρις να εχει παρουσιαστεί κάτι στο παρελθόν. Μου είπε να της παρω τροφή της Hills d/d για αλλεργιες και να την δίνω για 2 μηνες. Επίσης μου εγραψε να παρω μια αμπουλα Bravecto την πορτοκαλι , σταγόνες Canaural για τα αυτιά της και αντιβιωση Zodon 88mg. Της έχω βαλει και κολάρο ελισαβετ για να μην τα ξύνει και τα πληγιάζει. Έχει κανείς κάποια αντίστοιχη εμπειρία? Μου φαίνεται περίεργο να πάθει αλλεργία απο τροφή που της δινω εδώ και αρκετούς μήνες.
Το οτι τρφεται με καποια τροφη για μεγαλο διαστημα δεν εχει σημασια. 3 χρονια ετρωγε ο δικος μου οριτζεν και κονσερβες ιβο και επαθε τροφικη αλλεργια. Γιατι δινει αντιβιωση; Κανονικα επρεπε να κανετε ενεση κορτιζονης. Στον δικο μου του εκοψε τον κνησμο αμεσα και συνηλθε.Αλλαξαμε ομως διατροφη και για 1 μηνα ετρωγε αρνι (ψητο, βραστο, τηγανητο)
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Μαρ 18, 2018 3:48 am

Νομίζω πως οι οδηγίες της f.m123 είναι αναλυτικές και χρήσιμες για την περίπτωσή σας.

Για νεφρά, θυρεοειδή κτλ, πάντα υπάρχει πιθανότητα, αλλά όπως είπες είναι νεαρό το ζώο, όλες οι υπόλοιπες συνήθειές της είναι απ'ότι καταλαβαίνω φυσιολογικές, οπότε ας μην είναι αυτό το πρώτο που θα σε ανησυχήσει.

Μπορεί να είναι όντως απλά μια καθαρά δερματική πάθηση. Τα δερματικά προβλήματα είναι ένα ακόμη κομμάτι που πολλοί γιατροί δεν κατέχουν, οπότε προσπαθούν να καλύψουν ένα ευρύ φάσμα παθήσεων.
Η καλλιέργεια που προτάθηκε θα είναι σίγουρα χρήσιμη.

Επίσης αυτό που θεωρώ πολύ σημαντικό, είναι το να μην γίνουν όλα αυτά που πρότεινε ο γιατρός μαζί, γιατί έτσι δεν θα διευκρινήσετε ποτέ την αιτία του προβλήματος κι αν τυχόν εμφανιστεί ξανά, δεν θα ξέρετε τι φταίει, πέρα από το αυτονόητο που έχει ήδη αναφερθεί παραπάνω, πως δε χρειάζεται να φορτωθεί μωρό γατάκι στην ουσία με τόσα φάρμακα.

Συζήτησέ το αυτό μαζί του. Πως δηλαδή θα διακρίνετε περί τίνος πρόκειται, αν χορηγηθούν πολλαπλές αγωγές μαζί, μήπως προτείνει ένα διαφορετικό πλάνο αγωγής.
Συνήθως όταν δεν μπορούν να διευκρινίσουν την αιτία κάποιου συμπτώματος, πάνε συντηρητικά μέχρι να διαπιστώσουν που οφείλεται .

Τέλος το θέμα των κτηνιατρικών τροφών, προσωπικά δεν με πείθει πολύ.
Πρόσφατα, πήρα μερικές κονσέρβες για ένα αδεσποτάκι κι όταν διάβασα τελικά την ετικέτα, δεν κατάλαβα γιατί θεωρείται ειδική τροφή και δεν μου το έχει απαντήσει γιατρός αυτό ακόμη.
Από την άλλη υπάρχουν άτομα που διαπίστωσαν βελτίωση σε διάφορα θέματα Suspect
Για αποκλεισμό τροφικών αλλεργιών θεωρώ κι εγώ καλύτερη επιλογή κάποια μονοπρωτεϊνική τροφή ποιότητας, αν και πάλι, υπάρχουν τόσα άλλα συστατικά στις κροκέτες που θα μπορούσαν να ευθύνονται για αλλεργικές αντιδράσεις, εκτός της πρωτεϊνης.

Να μας γράψεις νέα, γιατί αυτά τα δερματικά έχουν γίνει μάστιγα μου φαίνεται και είναι πολύ λίγα αυτά που τελικά ξέρουμε.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Spiros82 Δευ Μαρ 19, 2018 11:16 pm

Θα τον πάρω αύριο να μιλήσουμε και να του την πάω να την δει. Της φοράω το λαμπατέρ όλες αυτές τις μέρες και το καημενο επειδη δεν μπορει να πλυθει εχει γινει σαν κατσιδιαρικο . Επισης ο κνησμος συνεχίζεται παρότι έχουμε κανει όσα μας έχει πει ο γιατρός κατα γραμμα. Θα τον ρωτησω για την αλοιφη όπως επισης και για την καλλιέργεια που προτείνατε.
Και πάλι χίλια ευχαριστώ. Θα έχετε νεα μας σύντομα
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Spiros82 Δευ Απρ 23, 2018 8:52 pm

Καλησπέρα σας μετά από καιρό. ΈΜπλεξα με την δουλειά λόγω πασχαλινού ωραρίου και δεν προλάβαινα να ποστάρω. Λοιπόν ακολούθησα τις οδηγίες που μου είχε δώσει ο γιατρός . Άλλαξα την τροφή με αυτή της hills. Επίσης έδωσα αντιβίωση και σταγόνες για 4 μέρες γιατί δεν ήθελα να φορτωθεί το γατί με χάπια. Ίσως ήταν λάθος μου δεν ξέρω. Πάντως μετά από 3 μέρες ο κνησμός σταμάτησε και τα σπυράκια στα αυτιά έφυγαν. Συνέχισα την Hills μέχρι να τελειώσει. Εδώ και τρείς μέρες ξαναξεκίνησα την Acana. Παρατήρησα ότι αρχισε παλι να ξύνεται στο σημείο του τραχήλου. Την βούτηξα και πήγα στο γιατρό κατευθείαν. Έχει βγάλει κάποια μικρά σπυράκια σαν μεγάλο κεφάλι καρφίτσας στην περιοχή του τραχήλου. Την εξέτασε ο γιατρός και μου είπε ότι είναι αυτοτραυματική δερματίτιδα τραχήλου κεφαλής και ότι το πιο πιθανόν είναι να οφείλεται σε αλλεργία που προκαλειται από την τροφή. Μου έδωσε μία αντιβίωση την Baytril για να σταματήσει ο κνησμός και μου είπε να την δώσω πάλι Hills d/d , και να δούμε πως θα πάει.
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Spiros82 Τρι Απρ 24, 2018 10:09 am

Ψαχνω να βρώ την τροφη της 1st choice που ειχε προταθεί πιο πάνω απο την fm 123 αλλά δεν την βρίσκω σε καποιο μαγαζί. η Hills θεωρω ότι ειναι λιγο τσιμπημενη για 1,5 κιλο 22 ευρω. πραγματικά απορώ οι υποαλλεργικες τροφές έχουν τόσο μεγάλη διαφορά απο μια άλλη ξηρά τροφή πολύ καλής ποιότητας ? Μήπως να άλλαζα κατευθείαν απλά την ξηρά τροφή αφού κατά πάσα πιθανότητα σε αυτό οφείλεται η δερματιτιδα ?
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Απρ 24, 2018 2:52 pm

Spiros82 έγραψε: πραγματικά απορώ οι υποαλλεργικες τροφές έχουν τόσο μεγάλη διαφορά απο μια άλλη ξηρά τροφή πολύ καλής ποιότητας ? Μήπως να άλλαζα κατευθείαν απλά την ξηρά τροφή αφού κατά πάσα πιθανότητα σε αυτό οφείλεται η δερματιτιδα ?

Την ίδια ακριβώς απορία έχω με τις κλινικές δίαιτες γενικότερα.

Νομίζω δεν χάνεις και κάτι αυτή τη στιγμή να πειραματιστείς με την ξηρά τροφή, αφού παρατήρησες ότι το πρόβλημα εμφανίζεται όταν σταματάς την κτηνιατρική, ούτως ή άλλως δεν μπορεί να τρώει μόνιμα κτηνιατρική κροκέτα.
Πάντως νομίζω ότι και η AATU είναι μονοπρωτεϊνική και έχει και ποιοτικά κονσερβάκια.

Την αντιβίωση τη δίνει για τον κνησμό ή προς αποφυγή μολύνσεων επειδή ξύνει τις πληγούλες; Γιατί αν είναι μόνο για τον κνησμό, ρώτα αν υπάρχει κάποια εναλλακτική, το Baytril ανήκει στις βαρβάτες αντιβιώσεις.

Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; Empty Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από Spiros82 Τρι Απρ 24, 2018 3:14 pm

Την αντιβιωση την δίνει καθαρά για τον κνησμό μου είπε. Έχετε να προτεινετε κάποια αλλη ξηρά τροφή παντα χωρίς σιτηρά αντίστοιχα καλη με ακανα ? Πρεπει επειγόντως να τους αλλάξω τροφη
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες; M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης