Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από f.m123 Την / Το Τετ Νοε 29, 2017 2:27 pm

Καλησπέρα,
Είμαστε σε άγρια αναζήτηση της αιτίας που η Σταχτού ξύνεται και έχει χάσει τρίχωμα σε ορισμένα σημεία (έχει ενα κυκλάκι στο αυτι στη βαση, και ενα κυκλακι στην κοιλιά).
Η κτηνίατρος είπε ότι είναι είτε αλλεργία είτε αυτοάνοσο δερματικό.
Έχει κανείς εμπειρία με αυτοάνοσες δερματικές παθήσεις; Τι εξετάσεις γίνονται για να τις βρουν; Πώς θεραπεύονται;

Η κτηνίατρος μας έδωσε θεραπεία με αντιβίωση και κορτιζόνη. Γιατί αντιβίωση;

f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 12... (+....)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες προλάβω...
Motto : keep calm..and punch somebody!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Έντονος κνησμός και απώλεια τριχώματος - Αιτίες;

Δημοσίευση από YNL Την / Το Τετ Νοε 29, 2017 2:51 pm

To έπαθε κι πατσαβουρίτσα μου πριν 2 χρόνια. ( Τα κυκλάκια που δημιούργησε ήταν κάτω στο αριστερό αυτί της - που ήταν αρκετά έντονο - και στον σβέρκο ) Ο γιατρός το ίδιο μου είπε και συνέστησε να ξεκινήσουμε με τις απλές λύσεις

1) αλλαγή πρωτεΐνης δηλ αν έτρωγε κροκέτες με βάση το κρέας να το γυρίσω σε κροκέτες με βάση το ψάρι ( κι έτσι έκανα)

2) Της χορήγησε χαπάκια κορτιζόνης που θα έπαιρνε για 4 μέρες ( κατά τύχη πριν από λίγα λεπτά πέταξα το πακέτο με τις κορτιζόνες που περίσσεψαν γιατί έληξαν τον προηγούμενο μήνα)

Αντιβίωση δεν μας συνέστησε. Πάντως ο οργανισμός της Χιονάτης αντέδρασε θετικά και σε μια βδομάδα το είχαμε ξεχάσει κι έτσι μπήκε στο χρονοντούλαπο του ιατρικού ιστορικού της πατσαβούρας μου Veryhappy Veryhappy

Περαστικά στο κορίτσάκι μας gatoula
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood :

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Νοε 29, 2017 4:08 pm

Υποθέτω πως την αντιβίωση την έδωσε προς αποφυγή δευτερογενών μολύνσεων. Όταν ένα ζώο ξύνεται έντονα σε βαθμό που μπορεί να δημιουργήσει πληγούλες, δίνουν καμιά φορά αντιβίωση για να μην προκύψουν προβλήματα είτε από τα φυσιολογικά βακτήρια του αίματος είτε από το περιβάλλον αν αυτά εισέλθουν στην κυκλοφορία του αίματος.
Ίσως πάλι να έδωσε αντιβίωση γιατί δεν είναι σίγουρος για το τι έχει και είναι λίγο κλασσική κίνηση το "Δώσε και μια αντιβίωση"

Ρώτα τον να σου πει για ποιο λόγο δίνει το καθετί.

Δηλαδή το δικό σας πρόβλημα κύριε Γιάννη ουσιαστικά διορθώθηκε με την αλλαγή τροφής;
Stella M.
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood :

Δημοσίευση από f.m123 Την / Το Τετ Νοε 29, 2017 4:35 pm

Γιαννη, εσάς σκεφτόμουν όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα! Δώσαμε υποαλλεργική τροφή. Αρχικά φάνηκε να έχει διαφορά, οπότε άλλαξα πρωτεϊνες σκεπτόμενη ότι πρόκειται για τροφική αλλεργία και έγινε τρισχειρότερα. Τώρα ξανατρώει υποαλλεργική τροφή αλλά η κατάσταση επιδεινώνεται αντί να πηγαίνει καλύτερα.

Stella αυτο φαντάστηκα γιατί με την κορτιζόνη δεν κλείνουν οι πληγές εύκολα. Ευχαριστώ.

Τι αυτοάνοσες δερματικές παθήσεις υπάρχουν; Ψάχνω αλλά τα περισσότερα έχουν διαφορετικά συμπτώματα από απλά την απώλεια τριχώματος.
Σκέφτομαι να αλλάξω πάλι τροφή και να την παω σε πάπια ΜΟΝΟ μηπως και έχει θεμα με κατι στην υποαλλεργικη. Αλλα αν εχει τοτε την προηγουμενη φορα δε θα πηγαινε καλύτερα. Πραγματικά ειμαι στα χαμένα, δε ξερω τι να κανω.
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Νοε 29, 2017 4:51 pm

Κλασσική αυτοάνοση δερματική πάθηση είναι η πέμφυγα που το παθαίνουν και οι άνθρωποι.
Ξέρω ότι έχει 4 τύπους.
Για τη διαπίστωσή του χρειάζονται συνήθως διάφορες αιματολογικές (οι γενικές αιματολογικές μπορεί να είναι φυσιολογικές και να μη δείξουν κάτι) αλλά και κυτταρολογικές, βιοψίες κτλ σε δερματικό δείγμα.
Αυτά ξέρω..

Τώρα για τις τροφικές αλλεργίες, αν κι όλοι έχουμε διαβάσει πολλά κατά καιρούς ακόμη μου φαίνεται απίθανο να εμφανίζει μια γάτα αλλεργία στη ζωική πρωτεϊνη, γιατί είναι πια συχνό φαινόμενο, δεν είναι μόνο η περίπτωση της Σταχτού, αλλά πιστεύω ότι μπορεί να έχει αλλεργία σε κάποιο άλλο ευρέως χρησιμοποιούμενο συστατικό στις ξηρές τροφές, εξού και η αντίδραση στην υποαλλεργική, η οποία αλήθεια τι σύσταση έχει και για ποιο λόγο χαρακτηρίζεται υποαλλεργική; Το έχω ακούσει πολλές φορές, αλλά δεν χρειάστηκε να το ψάξω.
Από την άλλη για παράδειγμα ακόμη και το κοτόπουλο ή η πάπια δεν είναι τροφές που καταναλώνονται από τη γάτα στη φύση, οπότε..ποτέ δεν ξέρεις.
Αυτά τώρα είναι προσωπικές πεποιθήσεις και σκέψεις, οπότε αν θέλεις μη τα λάβεις υπόψη σου.

Για να εξετάσεις τον παράγοντα τροφική αλλεργία, ίσως αν έδινες κρέας με κάποιο συμπλήρωμα για λίγο καιρό μήπως και παρατηρήσεις κάποια αλλαγή; Συζήτησέ το με το γιατρό σας αυτό.

Τέλος αναφέρω ότι υπάρχει και η περίπτωση του εποχιακού κνησμού.
Δηλαδή κάποιες γάτες ξύνονται με την αλλαγή της εποχής κι αυτό περνάει μόνο του. Ελπίζω να ανήκει σε αυτή την περίπτωση και να συνέλθετε γρήγορα!
Stella M.
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Νοε 29, 2017 4:53 pm

Και ξαναδιαβάζοντας το ποστ θα ήθελα να ρωτήσω αν αποκλείστηκε η περίπτωση των μυκήτων.
Γιατί το κυκλάκι με απώλεια τριχώματος και τίποτα άλλο είναι πολύ χαρακτηριστική περίπτωση μυκητίασης, αλλά δεν ξέρω αν διακιολογείται έτσι και ο κνησμός..
Stella M.
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από f.m123 Την / Το Τετ Νοε 29, 2017 5:19 pm

Stella M. έγραψε:Και ξαναδιαβάζοντας το ποστ θα ήθελα να ρωτήσω αν αποκλείστηκε η περίπτωση των μυκήτων.
Γιατί το κυκλάκι με απώλεια τριχώματος και τίποτα άλλο είναι πολύ χαρακτηριστική περίπτωση μυκητίασης, αλλά δεν ξέρω αν διακιολογείται έτσι και ο κνησμός..

Έγινε εξέταση για μύκητες μετά από δική μου επιμονή και για ψώρα. Η γιατρός προτείνει να βάλουμε επιπλέον αμπούλα που - λέει- καταπολεμά και την ψώρα, just in case.
Η γάτα τρώει μόνο ξηρά τροφή. Τα άλλα δεν τα τρώει και καταλήγει να χάνει βάρος και να μας βγάζει την πίστη. Σκέφτομαι να δώσω μονοπρωτεϊνη τροφή με ακριβώς αυτό, ένα είδος κρέατος και λίγα συστατικά, αλλά δε ξερω αν ειναι τροφική αλλεργία.
Έχουμε ραντεβού σε 2.5 βδομάδες με έναν άλλο κτηνίατρο σε κοντινή πόλη. Θα ζητήσω να γίνουν βιοχημικές εξετάσεις.
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Νοε 29, 2017 5:27 pm

Κατάλαβα, δύσκολη περίπτωση αν τρώει μόνο κροκέτες.
Τα ίδια με τις δικές μου.

Προσπάθησε αν μπορείς να βρεις κάποιο γιατρό που τον εμπιστεύεσαι και να προτείνει αυτός τι εξετάσεις χρειάζονται.
Αν ζητάς εσύ εξετάσεις συνήθως σου της κάνουν, αλλά αφενός μεν είναι λίγο εκμετάλλευση, αφετέρου ταλαιπωρία και για σένα και τη Σταχτού.
Δοκίμασε τη μονοπερωτεϊνική που λες με την τρέχουσα αγωγή κα ψάξε εν τω μεταξύ κτηνίατρο.
Δεν είσαι Θεσσαλονίκη; Πιστεύω αν ψάξεις θα βρεις και κάποιον με εξειδίκευση σε δερματικά προβλήματα, ακόμη και μέσω της κτηνιατρικής σχολής.
Stella M.
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από f.m123 Την / Το Τετ Νοε 29, 2017 5:30 pm

Stella M. έγραψε:Κατάλαβα, δύσκολη περίπτωση αν τρώει μόνο κροκέτες.
Τα ίδια με τις δικές μου.

Προσπάθησε αν μπορείς να βρεις κάποιο γιατρό που τον εμπιστεύεσαι και να προτείνει αυτός τι εξετάσεις χρειάζονται.
Αν ζητάς εσύ εξετάσεις συνήθως σου της κάνουν, αλλά αφενός μεν είναι λίγο εκμετάλλευση, αφετέρου ταλαιπωρία και για σένα και τη Σταχτού.
Δοκίμασε τη μονοπερωτεϊνική που λες με την τρέχουσα αγωγή κα ψάξε εν τω μεταξύ κτηνίατρο.
Δεν είσαι Θεσσαλονίκη; Πιστεύω αν ψάξεις θα βρεις και κάποιον με εξειδίκευση σε δερματικά προβλήματα, ακόμη και μέσω της κτηνιατρικής σχολής.

Όχι, δεν είμαι Θεσσαλονίκη δυστυχώς. Δεν έχω αλλάξει τον τόπο κατοικίας στο προφιλ. Είμαι στη Φλώρινα, και τριγύρω δεν υπάρχει κανείς που να έχει εξιδεικευμένες γνώσεις. Θα πάμε στην Πτολεμαϊδα σε κτηνίατρο που μας σύστησαν, ελπίζω αυτός να μας βοηθήσει περισσότερο.
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Mood :

Δημοσίευση από YNL Την / Το Πεμ Νοε 30, 2017 9:16 pm

Stella M. έγραψε:

Δηλαδή το δικό σας πρόβλημα κύριε Γιάννη ουσιαστικά διορθώθηκε με την αλλαγή τροφής;

Έτσι ακριβώς Μετά την αλλαγή της τροφής από RC σε Arden Grange δεν είχαμε κανένα πρόβλημα Veryhappy Veryhappy
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood :

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης