Καρκινος στη γατούλα μου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Καρκινος στη γατούλα μου

Δημοσίευση από Mimomama Την / Το Τρι Νοε 14, 2017 2:45 pm

Καλησπέρα σε όλους και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για την μακρά απουσία μου και για το δυσάρεστο θέμα που εισάγω. Η γατίτσα μου είναι 9 1/2 χρονών και εμφάνισε κάτι που στην αρχή φάνηκε σαν μόλυνση από χαλασμένο δόντι και οστεομυελίτιδα αλλά τελικά προέκυψε καρκίνος. Χθες μας ανέφερε πλέον ο γιατρός ότι καλό θα ήταν να σκεφτόμαστε την ευθανασία. Η αλήθεια είναι ότι το ψιψάκι μου είναι πολύ καταβεβλημένο, έχει αδυνατίσει και φαίνεται κάπως αδύναμη. Την Κυριακή γέμισε το σπίτι με κηλίδες αίμα γιατί η πληγή από την αφαίρεση των χαλασμένων δοντιών δεν κλείνει με τίποτε και φτερνιζόταν και της έφευγαν αίματα. Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι ότι θα τη χάσω. Έχετε καμία συμβουλή;

Mimomama
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Αριθμός γατουνίων : Τη Ζιζέλ μέσα και όσα και αν μαζευτούν στην αυλή !!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μακάρι να μπορούσα να μαζέψω άπειρα ζωάκια...
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/05/2013
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Καρκινος στη γατούλα μου

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Τρι Νοε 14, 2017 4:17 pm

Πωπω τι σας βρήκε........
Η μονη συμβουλή που θα μπορουσα να σου δώσω ειναι να παρεις ιατρικες γνώμες. Να βοηθήσεις την γατούλα ισως με καποιο συμπληρωμα , δυναμωτική παστα, οσο μπορει να ανακτήσει καποιες δυνάμεις. Δεν μπορει να φάει το ζωντανο κιολας και κατέπεσε,,
Δεν μπορω να ξέρω πως ειναι ακριβώς η κατάσταση που βιώνετε , εσυ ξερεις την γατούλα σου. Στην θέση θα προσπαθούσα να βεβαιωθω οτι δεν υπάρχει κατι που μπορει να γινει και μονο τοτε και αν υπέφερε θα σκεφτομουν κατι τέτοιο. Εχετε βεβαιωθει οτι προκειται για καρκινο? Εχετε κάνει ολες τις εξετάσεις ?
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Την Αγάπη τον Λίο και τα αδεσποτάκια μας!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη - Καλοκαιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood :

Δημοσίευση από Mimomama Την / Το Τρι Νοε 14, 2017 4:52 pm

Κάναμε κυτταρολογική εξέταση ένα μήνα πριν και έγραφε για υποψία νεοπλασίας. Έπαιρνε το ψιψάκι μου αντιβίωση για πάνω από ένα μήνα για το θέμα της οστεομυελίτιδας αλλά δεν έχει δείξει καμία βελτίωση. Και χθες ο γιατρός που την είδε, είδε ότι έχει λίγο παραμορφωθεί το μουτράκι της και πρήζεται και το μάτι της και την ψηλάφισε και μας είπε ότι έχει πάει ο όγκος και εκεί. Ακόμη τρώει σχεδόν κανονικά το ψιψάκι μου αλλά ....

Mimomama
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από psipsa Την / Το Τετ Νοε 15, 2017 7:27 am

συμφωνω με τη Γατοπληκτη..... εφοσον δεν υποφερει εμφανως, δυναμωτικα συμπληρωματα και καλη ποιοτητα διατροφης. λενε πως με συγκεκριμενη διατροφη χωρις προσθετα παρατεινεται η ζωη του ζωου. κουραγιο και δυναμη και σε σας...
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 11
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!!
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood :

Δημοσίευση από Mimomama Την / Το Τετ Νοε 15, 2017 9:54 am

Αχ psipsa μου! Η γατούλα που έχεις στη φωτογραφία του προφίλ σου είναι ίδια η Ζιζελίτσα μου! Ο μιμάκος μου όπως τη φωνάζουμε χαϊδευτικά! Ακόμη και την κηλίδα στο ποδαράκι έχει! Λέτε βρε παιδιά; Εν τω μεταξύ από χθες το απόγευμα δείχνει λίγο καλύτερα το ψιψάκι μου και εννοείται τρώει σταθερά. Λέτε να έχει γίνει λάθος διάγνωση και να είναι μόνο η μόλυνση στα δόντια; Μήπως ξέρετε κάποιον καλό και έμπειρο κτηνίατρο στις περιοχές Πικέρμι, Παλλήνη, Ραφήνα, Πεντέλη ή εκεί γύρω;

Mimomama
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από koneko Χθες στις 6:02 am

Δουλευω σε ορθοπεδικο τμημα και οσες φορες μας εχουν παρουσιαστει περιστατικα οστεομυελιτιδας παντα αντιμετωπιζονται με επεμβαση ή ακρωτηριασμο αν η περιπτωση ειναι ακραια. Μεχρι τωρα δεν εχω δει ουτε ενα περιστατικο να αντιμετωπιζεται μονο με αντιβιωση. Δεν ξερω τι ισχυει με τη γναθο, αλλα δεν βλαπτει να παρεις 2η γνωμη. Πηραν δειγμα να κανουν καλλιεργεια ή απλα εβγαλαν αρχικη διαγνωση οστεομυελιτιδα μονο απο την εμφανιση;
Η νεοπλασια μπορει να αφορα και καλοηθεια. Υπαρχουν ενα σωρο καλοηθεις ογκοι που μπορουν να δειξουν νεοπλασια. Δεν σου ειπαν περι τινος προκειται; Οστεοσαρκωμα; Αμελοβλαστωμα; SCC?
Αν βγει διαγνωση και ειναι καρκινος 100% τοτε η ευθανασια ισως να ειναι μονοδρομος. Αλλα πιστευω οτι πρεπει να κανετε περισσοτερες εξετασεις. Ευχομαι ολοψυχομα να ειναι καλοηθεια και να γινει καλα η γατουλα σου.
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood :

Δημοσίευση από Mimomama Χθες στις 10:05 am

Koneko σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Κάναμε κυτταρολογική εξέταση επί επιχρίσματος αλλοίωσης στη γνάθο. Γράφω ακριβώς τι λέει το χαρτί. ¨Εξετάζεται ένα διερρηγμένο επίχρισμα το οποίο είναι καλής ποιότητας και μέτριας κυτταροβρίθειας. Το φόντο είναι διαυγές και περιέχει άφθονα ερυθρά αιμοσφαίρια. Εντοπίζονται ποικίλου μεγέθους συστάδες από επιθηλιακά κύτταρα με ποικίλη μορφολογία. Αυτά αποτελούνται από μικρά ομοιόμορφα κυβοειδή κύτταρα, κυλινδρικά κύτταρα με κροσσωτό επιθήλιο και ήπια ανισοκυττάρωση και ανισοπυρήνωση, μεγάλα ακανόνιστου σχήματος κύτταρα με έντονη ανισοπυρήνωση και διακριτούς μεγάλους πυρηνίσκους, περιστασιακά γιγαντοπύρηνα κύτταρα καθώς και μερικά κύτταρα με υαλινοποιημένο (κερατινοποιημένο) κυτταρόπλασμα τα οποία συχνά διατρέχονται από ουδετερόφιλα (emperipolesis).Εντοπίζεται επίσης σημαντικός αριθμός από μη εκφυλισμένα ουδετερόφιλα.
Κυτταρολογική διάγνωση: Ουδετεροφιλική φλεγμονή, υποψία υποκείμενης επιθηλιακής νεοπλασίας.
Σχόλια: Εδώ έχουμε πλειομορφικά επιθηλιακά κύτταρα τα οποία εγείρουν ισχυρή υποψία για νεοπλασία με δευτερογενή φλεγμονή. Αρκετά από τα επιθηλιακά κύτταρα είναι κροσσωτά και υποψιάζομαι προέλευση από το επιθήλιο της ρινικής κοιλότητας. Παρατηρείται κάποια μάζα στην περιοχή; Συστήνεται περαιτέρω απεικονιστική διερεύνηση."
Αυτή είναι η εξέταση, και μετά από αυτή και από μια ακτινογραφία που φαίνεται στα σαγόνια της ψιψίνας μου να υπάρχουν στο οστό τελίτσες λευκές που μας χαρακτήρισαν ως το αποτέλεσμα της οστεομυελίτιδας, συνεχίσαμε την αντιβίωση και πήγαμε τη Δευτέρα που τελείωνε η αντιβίωση ξανά στον κτηνίατρο. Την είδε με τα αίματα που είχαν τρέξει από την πληγή στα δόντια που βγάλαμε και που δεν κλείνει και βγάζει κάθε τόσο πύον (νομίζω) και με το μάτι της που έχει πρηστεί λίγο και φαίνεται ότι βγάζει από το δακρυικό πόρο υγρό (γιατί ήταν πρησμένη με πύον σε όλο σχεδόν το κεφάλι όταν ξεκινήσαμε την αντιβίωση) και μας είπε ότι είναι σίγουρα καρκίνος και έχει πάει στο μάτι. Επαναλαμβάνω ότι το ψιψίνι μου τρώει σχεδόν κανονικά (παρόλο που όπως και να έχει πρέπει να πονάει με το θέμα της μόλυνσης) και μην σας πω ότι είναι και λίγο καλύτερα που σταματήσαμε την αντιβίωση. Ο άντρας μου βέβαια πιστεύει ότι απλά δεν θέλω να πιστέψω ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και απλά προσπαθώ να δω ότι το γατίνι μου βελτιώνεται.

Mimomama
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Χθες στις 5:48 pm

Η οστεομυελίτιδα απ'όσο ξέρω οφείλεται σε βακτήριο και σπανιότερα σε μύκητες, ενώ δεν είναι απίθανο να εμφανιστεί και στη γνάθο. Όμως συμφωνώ με την koneko μπορείτε να το ψάξετε κι άλλο και να γίνουν κι άλλες εξετάσεις, μια δεύτερη γνώμη. Τώρα τις εξετάσεις δεν μπορώ να τις αξιολογήσω, αλλά κρίνοντας πάντα με ανθρώπινα δεδομένα, όταν υπάρχει κακοήθεια αποσαφηνίζεται πλήρως στις όποιες αντίστοιχες εξετάσεις, είναι ξεκάθαρο.

Επίσης κύστες με πύον μπορεί να εμφανιστούν στην οστεομυελίτιδα και αφού το πρόβλημα έχει εντοπιστεί στο σαγόνι και πρόκειται ουσιαστικά για "μόλυνση" των οστών δεν είναι απίθανο να εμφανιστούν οι κύστες αυτές και να επηρεαστεί γενικότερα η περιοχή του προσώπου..απλοϊκή σκέψη δική μου αυτή βέβαια, αλλά αξίζει να το ψάξετε.

Τέλος το πιο αισιόδοξο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως στην περίπτωση που μιλάμε για κακοήθεια και έχει φτάσει στο σημείο να έχει τέτοια εμφανή συμπτώματα, συνήθως το πρώτο που επηρεάζεται είναι η όρεξη του ζώου. Αυτό που λέγανε οι παλιοί "'Αμα τρώει.." και η αλήθεια είναι ότι είναι από τα πρώτα που ρωτάνε και πολλοί γιατροί, πως είναι η όρεξή του δηλαδή. Έχουμε δηλαδή ένα ζώο που ναι μεν πονάει, αλλά συνεχίζει να τρώει, έχει ζωή, σε τέτοιες περιπτώσεις η ευθανασία δεν πρέπει να εξετάζεται ως ενδεχόμενο, ακόμη και στει χειρότερη περίπτωση της κακοήθειας, η γάτα τα καταφέρνει ακόμη. Στο μέλλον βλέπετε.

Σε κάθε περίπτωση προτείνω μια δεύτερη ή και τρίτη γνώμη. Κάτι που δεν θα σας αφήσει καμία αμφιβολία και θα σας πείσει για το τι τελικά έχει το γατούλι.
'Οσο για την αντιβίωση, κόβει πολλές φορές την όρεξη, ίσως γι'αυτό να τρώει καλύτερα καθώς σταμάτησε.
Εύχομαι να υπάρξει βελτίωση! Περιμένουμε νέα!
Stella M.
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood :

Δημοσίευση από Mimomama Χθες στις 9:31 pm

Αχ βρε κορίτσια ευχαριστώ που μου δίνετε μια νότα αισιοδοξίας! Έχω ήδη δώσει τις εξετάσεις της ψιψίνας μου και σε άλλο κτηνίατρο για μια γνώμη και κανονίζω μήπως επισκεφτώ και κάποιον που μου προτείνουν ως πολύ καταρτισμένο. Μακάρι να ακούσω κάτι καλό!

Mimomama
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από koneko Χθες στις 11:05 pm

Mimomama έγραψε: μεγάλα ακανόνιστου σχήματος κύτταρα με έντονη ανισοπυρήνωση και διακριτούς μεγάλους πυρηνίσκους, .
Αυτο δυστυχως δεν μου ακουγεται καθολου ενθαρρυντικο  No  No  No  

Σχόλια: Εδώ έχουμε πλειομορφικά επιθηλιακά κύτταρα τα οποία εγείρουν ισχυρή υποψία για νεοπλασία με δευτερογενή φλεγμονή. Αρκετά από τα επιθηλιακά κύτταρα είναι κροσσωτά και υποψιάζομαι προέλευση από το επιθήλιο της ρινικής κοιλότητας. Παρατηρείται κάποια μάζα στην περιοχή; Συστήνεται περαιτέρω απεικονιστική διερεύνηση."
Εγιναν εξετασεις για την μαζα που αναφερεται στα σχολια; Νεοπλασια δεν σημαινει απαραιτητα και κακοηθεια. Εγω σιγουρα θα το ερευνουσα λιγο παραπανω.
Αυτή είναι η εξέταση, και μετά από αυτή και από μια ακτινογραφία που φαίνεται στα σαγόνια της ψιψίνας μου να υπάρχουν στο οστό τελίτσες λευκές που μας χαρακτήρισαν ως το αποτέλεσμα της οστεομυελίτιδας, συνεχίσαμε την αντιβίωση και πήγαμε τη Δευτέρα που τελείωνε η αντιβίωση ξανά στον κτηνίατρο.
Suspect  Suspect  Suspect
Η οστεομυελιτιδα καταστρεφει το οστο και παρατηρειται το ακριβως αντιθετο στις ακτινες, μαυρα σημεια στο λευκο οστο, οχι λευκα στιγματα  Suspect
Η αντιβιωση ηταν σε χαπι ή ενδοφλεβια; Σε τετοια περιστατικα δινεται παντα ενδοφλεβια.
Την είδε με τα αίματα που είχαν τρέξει από την πληγή στα δόντια που βγάλαμε και που δεν κλείνει και βγάζει κάθε τόσο πύον (νομίζω) και με το μάτι της που έχει πρηστεί λίγο και φαίνεται ότι βγάζει από το δακρυικό πόρο υγρό (γιατί ήταν πρησμένη με πύον σε όλο σχεδόν το κεφάλι όταν ξεκινήσαμε την αντιβίωση) και μας είπε ότι είναι σίγουρα καρκίνος και έχει πάει στο μάτι. Επαναλαμβάνω ότι το ψιψίνι μου τρώει σχεδόν κανονικά (παρόλο που όπως και να έχει πρέπει να πονάει με το θέμα της μόλυνσης) και μην σας πω ότι είναι και λίγο καλύτερα που σταματήσαμε την αντιβίωση. Ο άντρας μου βέβαια πιστεύει ότι απλά δεν θέλω να πιστέψω ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και απλά προσπαθώ να δω ότι το γατίνι μου βελτιώνεται.
Καταρχην ειναι σιγουρος για καρκινο αλλα δεν σου εχει πει τι καρκινο εχει, αλλα σου λεει οτι εχει κανει μετασταση στο ματι. Εγω θα απαιτουσα περισσοτερες πληφοριες.
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood :

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης