gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κόκκινα ούλα

+5
dagger
f.m123
Gatoplikti
psipsa
Stella M.
9 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Οκτ 13, 2017 3:02 am

Πόσο σοβαρό είναι; Αναζητώ μια πρώτη άποψη, καθώς μόλις το παρατήρησα και προφανώς αγχώθηκα λίγο..
Πέρα από ζητήματα οδοντικής υγιεινής σχετίζονται και άλλα προβλήματα με αυτό; Αποτέλει σύμπτωμα άλλης πάθησης;

Παρατήρησα πριν από λίγο στο ένα το κορίτσι μου, λίγα σάλια στο κάτω χείλος και μια βρωμίτσα. Τη σκούπισα και μύριζε άσχημα και την έψαξα εννοείται. Τα ούλα της ψηλά ειδικά από τη μία μεριά είναι κόκκινα και δεν το είχα δει. Δε φαίνεται να ματώνουν, αλλά υποπτεύομαι ότι αυτό που έμοιαζε με βρωμίτσα μπορεί να ήταν αίμα.

Θα ενημερώσω βεβαίως το γιατρό, χρειάζεται να τη δει άμεσα;;

Έφαγε κανονικά. Και κονσέρβα μάλιστα δυο μέρες, που δεν το συνηθίζει..Λέτε να την πονάνε γι' αυτό;; Και κροκέτες πάντως τρώει.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από psipsa Παρ Οκτ 13, 2017 9:38 am

καλου κακου παρε το γιατρο σου να του το πεις.. για στοματιτιδα μου ακουγεται οπως περιγραφεις και απ οτι ξερω υπαρχουν ειδικα φαρμακα για αυτο..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Κόκκινα ούλα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Οκτ 13, 2017 10:10 am

Μυρωδια κα κοκκινα ούλα ισον ουλιτιδα. Για στοματιτιδα δεν ξέρω , ειναι πληγη αυτο που έχει στο στομα δηλαδη ? Μπορεις να βγαλεις μια φωτογραφια? Για την μικρή μιλάμε? Οταν αλλαζουν δοντια ειναι πολυ πιθανο να κανει ουλιτιδα και να μυριζει επισης.

Σου θυμιζω και αυτο το ποστ, αν και εχει χαθει μια ενδιαμεση εικονα.

http://www.gatospito.com/t12961-topic#840116
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Οκτ 13, 2017 12:31 pm

Ουλίτιδα ήταν το πρώτο που σκέφτηκα κι εγώ, ξαναείδα και το ποστ έψαξα κι άλλες εικόνες. Γύρω από τα δόντια ήταν φυσιολογικό το χρώμα. Ψηλά κάτω από το μουσουδάκι της ήταν κόκκινα, γι'αυτό και δεν το είχα δει.
Τώρα πάω να την βγάλω φωτογραφία και βλέπω και το υπόλοιπο ούλο κόκκινο!
Και για στοματίτιδα έχω ακούσει..
Αν είναι ουλίτιδα πόσο γρήγορα εκδηλώνεται; Θέλω να πω ότι μέχρι πριν από 3 εβδομάδες φυσιολογικό φαινόταν το κορίτσι μου! Τώρα νιώθω άσχημα που δεν κατάλαβα νωρίτερα κάτι Embarassed
Όχι δε γράφω για τη μικρούλα, το Φουσκί μου έχει πάλι θέμα.

Κόκκινα ούλα Img_2017
Κόκκινα ούλα Img_2016
Κόκκινα ούλα Img_2015
Μία από κάθε μεριά και ολόκληρο το στοματάκι όσο μπορέσαμε να τη βγάλουμε.
Από διάθεση μοιάζει λίγο εκνευρισμένη, αλλά τριγυρνάει δεν είναι μαζεμένη.

Και σχολίαζα στον κτηνίατρο ότι μυρίζει γενικά το στοματάκι της, αλλά μου είπε να μην ανησυχώ αφού όταν βουρτσίζουμε, δεν μυρίζει για αρκετές μέρες. Η αλήθεια είναι ότι η κακοσμία πολύ πρόσφατα εμφανίστηκε ξανά.
Τις στέλνω και στον κτηνίατρο και βλέπουμε.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Οκτ 13, 2017 12:32 pm

Α! Οι βρωμιές που γράφω φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Οκτ 13, 2017 1:22 pm

Είδε και ο κτηνίατρος τις φωτογραφίες και λέει ότι είναι βαρβάτο περιστατικό ουλίτιδας.
Ακόμη απορώ και νιώθω απαίσια που δεν το κατάλαβα νωρίτερα.
Θα χορηγήσουμε για 10 μέρες το stomorgil και την παρακολουθούμε.
Το θέμα είναι ότι με ρώτησε αν είχε ποτέ πιο μικρή έστω συμπτώματα ρινοτραγχειίτιδας. Δεν είχε. Επίσης είπε ότι θα το διερευνήσουμε να δούμε που οφείλεται.
Το θέμα τώρα είναι ότι με βάση τις ερωτήσεις του κτηνιάτρου και τα διάφορα που διάβασα...πελάγωσα. Κάτι για ουλίτιδες λόγω FIV κτλ.
Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου δώσει τα φώτα του παρακαλώ πάρα πολύ.
Και κάτι ακόμη που ξέχασα να ρωτήσω το γιατρό. Τώρα κάνει να βουρτσίσω δοντάκια που είναι ερεθισμένα τα ούλα και θα κάνει αγωγή ή καλύτερα όχι να μην τα ερεθίσω περισσότερο;

Εκνευρίζομαι λίγο γιατί το λέω ότι έχουμε ένα θέμα στοματικής δυσοσμίας εδώ και κανένα χρόνο σίγουρα σε ιατρούς και αλλήλους και με λένε υπερβολική, το ζώο είναι νεαρό.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Οκτ 13, 2017 2:29 pm

Ετσι ειπε ε ?
Εμενα δεν μου φαινεται το προβλημα εντονο γενικα στο στομα της παρα μονο σε καποια σημεια , εχω δει πολυ χειροτερη εικονα στην δικια μου και το αξιοπεριεργο ειναι οτι τον ερεθισμο δεν τον βλεπεις στο τελειωμα του δοντιου και στην αρχη του ουλου αλλα αρκετα πιο πανω. Ενα λεπτο ομως τώρα γιατι μου φαινεται κολλαω στον κυνοδοντα και μαλλον μοιαζει στα πισω να εχει και εκει θεματάκι αλλα δεν φαινεται και πολυ στην φωτο ουτε φαινετια η κάτω γνάθος. Δεν το παιζω γιατρος φυσικα αλλα το θεμα αυτο στην δικια μου το παρακολουθώ χρονια μαζι με τον γιατρο μου. Τωρα εξαρτάται και ποσο φως εχει πεσει πανω στην φωτο και ροζιζει αντι να ειναι κοκκινο.
Οσο για την βρωμια μου κανει απλως για βρωμια και μαλιστα στο τριχωμα καποια.

Πρωτον θα σου ελεγα βούρτσισε εφοσον το δεχεται και δεν πονα, μην εχει κατεβει κανενα ουλο και σφαδαζει το ζωο αλλα θα το καταλαβεις. Παντα το βούρτσισμα βοηθάει και μπορει να αντιμερτωπισει και το προβλημα. Ουτε η δικια μου γιατρος πιστευε οτι θα κατσει περισσοτερο η γάτα για το βούρτσισμα ,  και πολλοι λενε τι βούρτσισμα, αλλα αυτο το πραγμα κανει θαυματα. Η γιατρος μου κατενθουσιαστηκε απο το αποτέλεσμα.
Δευτερον δεν μου λες μυριζει πολυ? δηλαδη πολυ άσχημα? Οταν εμεις δωσαμε stomorgyl(το πιο σιχαμενο χάπι ever) ήταν τρομερη έντονη κατάσταση στο στομα και το προβλημα το δημιουργησαν 2 δοντια που ουσιαστικα κουνιοντουσαν. Δεν το πας να το δει απο κοντα το ζωο ? Να δει καλα τα δοντια ολα να δει τι συμβαινει ακριβως ακομα και πριν την θεραπεια.

Τριτον μην φρικάρεις by the book το πρωτο πράγμα που κοιτάνε σε νεαρα γατια οταν εχουν ουλιτιδα ειναι τα λοιμωδη, ακριβως γιατι ειναι νεαρα και εμεις τα καναμε για αυτο τον λογο, αλλα λοιμωδη δεν ειχαμε και ειμασταν και εξι μηνων.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Οκτ 13, 2017 2:52 pm

Πρέπει να πω ότι έχεις φοβερό μάτι! Εγώ στις φωτογραφίες ας πούμε δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες για τα πίσω δόντια.
Ωστόσο πάλι εδώ και ένα χρόνο, τα πίσω δόντια κατά το βούρτσισμα ήταν αρκετά "βρώμικα". Δε φαντάστηκα ότι μπορεί να είναι αίμα ή κάτι, λέω μάλλον υπολείμματα τροφών. Δεν παρατήρησα όμως στις άλλες κάτι ανάλογο.
Ναι κατά διαστήματα μυρίζει αρκετά άσχημα το στοματάκι της.
Μου είπε να τη δουν από κοντά την Τετάρτη, γιατί έρχεται κι ο γιος του από Αγγλία ως πιο ειδικός pale
Να πω να περάσει αύριο από το σπίτι να τη ρίξει έστω μια ματιά;

Τώρα για τα λοιμώδη..
Δύο πράγματα με παρηγορούν
1ον Αν το είχαν από τη μάνα στη διετία δε θα εμφάνιζαν συμπτώματα και οι άλλες; Και γενικότερα είναι γεροί οργανισμοί τα κορίτσια μου. Η Φούσκα είχε μηκυτίαση τελευταία, ένα σημαδάκι στο κεφάλι της και περνάει έτσι από μόνο του, έβγαλε ήδη τριχουλίτσες.
2ον Σκέφτομαι μήπως κάτι κόλλησαν από τη μικρή.. Embarassed Αλλά σε μία εβδομάδα ένα καλοζωισμένο ζώο θα εμφάνιζε και συμπτώματα;
Σπόιλερ:

Πάντως η όποια κατάσταση θεωρώ πως επιδεινώθηκε τις τελευταίες 3 μέρες, που ξεκίνησε να τρώει κονσέρβα, και μάλιστα με όρεξη, κάτι που δεν συνηθίζει. Τις προηγούμενες έτρωγε και κροκέτα βέβαια. Σήμερα δεν θέλει. Και είναι και ευερέθιστη με τις αδερφές της και τη μικρούλα.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Οκτ 13, 2017 3:36 pm

Είμαι πια πεπεισμένη ότι κακοσμία=πρόβλημα στα δόντια και είναι πολύ μεγάλη βλακεία που οι περισσότεροι κτηνίατροι το προσπερνάνε ως κάτι ασήμαντο.
Σίγουρα είναι είτε ουλίτιδα είτε περιοδοντίτιδα, και ναι είναι πιθανό να εμφανιστούν λίγο απότομα τα συμπτώματα, ειδικά εφόσον ανά φάσεις και χωρίς να αλλάζει δόντια μύριζε το στόμα της. Βλέπω ότι αρκετά συχνά ευθύνεται η τροφή. Της δίνεις κακής ποιότητας τροφή μήπως; Παίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεγάλο ρόλο από ότι βλέπω και σε άλλα περιστατικά.
Καλό είναι να κάνετε σύντομα έναν καθαρισμό στα δόντια κι αν ο κτηνίατρος επιμένει πως όχι να αλλάξετε κτηνίατρο. Ίσως ειναι καλό να κάνετε και εξετάσεις αίματος να δείτε μήπως υπάρχει κάποια άλλη ασθένεια από πίσω (δεν είναι πιθανό, αλλά συμβαίνει).
Φίλος πρόσφατα είχε αντίστοιχο θέμα με το γάτο του. Αυτός είχε την ατυχία να του πέσουν και τα μισά δόντια όμως!! Μέσα σε 2 βδομάδες!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Οκτ 13, 2017 3:41 pm

Α ναι! Επίσης στα 2 χρόνια είναι σύνηθες να εμφανίζεται θέμα με τα δόντια τελικά, οπότε μην ανησυχείτε για το νεαρό.

Αυτό που προσωπικά με εκνευρίζει είναι ότι για να τα μάθουμε όλα αυτά έπρεπε να ψάξουμε εγώ κι ο φίλος στο ίντερνετ αντί να ξέρουν οι κτηνίατροι.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Οκτ 13, 2017 4:01 pm

Θα την πάω σήμερα από εκεί για να τη δει.
Από χθες το βράδυ χειροτέρεψε. Πρώτη φορά έφαγε και δεν καθαρίστηκε, το ίδιο σήμερα.
Κατά κύριο λόγο τρώει κροκέτες, δοκιμάζω συνέχεια κονσέρβες καλής ποιότητας τις οποίες σπάνια τρώει.
Σήμερα τις έβαλα κροκέτες για να τεστάρω την κατάστασή της της μύρισε και πήγε στις κλειστές κονσέρβες, σαν να μου λέει ζορίζομαι να φάω κροκέτες. Από κροκέτες τρώει Pronature και Taste of the wild.
Της άνοιξα κονσερβάκι και το έφαγε ολόκληρο σχεδόν.
Με ανησύχησε πολύ, γιατί μιλάμε για μια επιδείνωση εντός 24ώρου.
Θα την πάω σήμερα και βλέπουμε.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Οκτ 13, 2017 4:12 pm

f.m123 έγραψε:Είμαι πια πεπεισμένη ότι κακοσμία=πρόβλημα στα δόντια και είναι πολύ μεγάλη βλακεία που οι περισσότεροι κτηνίατροι το προσπερνάνε ως κάτι ασήμαντο.
Σίγουρα είναι είτε ουλίτιδα είτε περιοδοντίτιδα, και ναι είναι πιθανό να εμφανιστούν λίγο απότομα τα συμπτώματα, ειδικά εφόσον ανά φάσεις και χωρίς να αλλάζει δόντια μύριζε το στόμα της. Βλέπω ότι αρκετά συχνά ευθύνεται η τροφή. Της δίνεις κακής ποιότητας τροφή μήπως; Παίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεγάλο ρόλο από ότι βλέπω και σε άλλα περιστατικά.
Καλό είναι να κάνετε σύντομα έναν καθαρισμό στα δόντια κι αν ο κτηνίατρος επιμένει πως όχι να αλλάξετε κτηνίατρο. Ίσως ειναι καλό να κάνετε και εξετάσεις αίματος να δείτε μήπως υπάρχει κάποια άλλη ασθένεια από πίσω (δεν είναι πιθανό, αλλά συμβαίνει).
Φίλος πρόσφατα είχε αντίστοιχο θέμα με το γάτο του. Αυτός είχε την ατυχία να του πέσουν και τα μισά δόντια όμως!! Μέσα σε 2 βδομάδες!

Σιγουρα το θέμα τροφής εχει να κανει με το αν γυμνάζονται τα δοντια τα ουλα, τα δοντια τους δεν ειναι φτιαγμενα για να τρωνε κροκετες και ξηρά αλλα ωμή σάρκα. Ετσι ηταν και ο ανθρωπος πολυ παλια. Ομως προσωπικα μετα την εμπερια μου νομιζω οτι ειναι θεμα και παστας δοντιου που λεμε παρα ποιοτητας της τροφης. Πολλα ζωα το παρουσιαζουν μεν, αλλα υπαρχουν γατια που δεν καταλαβαινουν τιποτα και εινα ιστο δρομο και αλλα που τα προσεχεις και εχουν θεμα. Βλέπε το δικο μου απο 6 μηνων. tafos Τα χτυπάει και ο καλυκοϊος πολλες φορες.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Οκτ 13, 2017 4:19 pm

Stella M. έγραψε:Θα την πάω σήμερα από εκεί για να τη δει.
Από χθες το βράδυ χειροτέρεψε. Πρώτη φορά έφαγε και δεν καθαρίστηκε, το ίδιο σήμερα.
Κατά κύριο λόγο τρώει κροκέτες, δοκιμάζω συνέχεια κονσέρβες καλής ποιότητας τις οποίες σπάνια τρώει.
Σήμερα τις έβαλα κροκέτες για να τεστάρω την κατάστασή της της μύρισε και πήγε στις κλειστές κονσέρβες, σαν να μου λέει ζορίζομαι να φάω κροκέτες. Από κροκέτες τρώει Pronature και Taste of the wild.
Της άνοιξα κονσερβάκι και το έφαγε ολόκληρο σχεδόν.
Με ανησύχησε πολύ, γιατί μιλάμε για μια επιδείνωση εντός 24ώρου.
Θα την πάω σήμερα και βλέπουμε.
Περαστικά, ελπίζω να βρείτε τι φταίει και να λυθεί το πρόβλημα!


Gatoplikti έγραψε:Σιγουρα το θέμα τροφής εχει να κανει με το αν γυμνάζονται τα δοντια τα ουλα, τα δοντια τους δεν ειναι φτιαγμενα για να τρωνε κροκετες και ξηρά αλλα ωμή σάρκα. Ετσι ηταν και ο ανθρωπος πολυ παλια. Ομως προσωπικα  μετα την εμπερια μου νομιζω οτι ειναι θεμα και παστας δοντιου που λεμε παρα ποιοτητας της τροφης. Πολλα ζωα το παρουσιαζουν μεν, αλλα υπαρχουν γατια που δεν καταλαβαινουν τιποτα και εινα ιστο δρομο και αλλα που τα προσεχεις και εχουν θεμα. Βλέπε το δικο μου απο 6 μηνων.  tafos  Τα χτυπάει και ο καλυκοϊος πολλες φορες.

Όχι, δεν εννοώ αυτό! Πιο συχνά από ότι θα περίμενε κανείς οι "φθηνές" τροφές συνάδουν με προβλήματα στα δόντια. Δε ξέρω αν ωφείλονται στην κακής ποιότητας τροφή, αλλά υπάρχει αυτή η περίπτωση.
Καλά σίγουρα πολλά ζώα έχουν συγκεκριμένες ευαισθησίες, άλλο αυτό. Επίσης πεσμένο ανοσοποιητικό δημιουργεί πιο συχνά ουλίτιδες. Αλλά επειδή δε μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτά παρά μόνο να τα προσέχουμε και να παρέχουμε θεραπεία όταν πρέπει, ίσως προσέχοντας λίγο την ποιότητα της τροφής προλάβουμε μερικά θέματα.
Νομίζω ο τομέας υγείας των κατοικιδίων έχει μείνει πολύ πίσω. Εμφανίζονται τόσα προβλήματα και όχι μόνο δε δε γίνονται αρκετές έρευνες να βρουν πως και γιατί, αλλά και οι κτηνίατροι δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για το πώς να τα αντιμετωπίσουν! Είναι το τρίτο περιστατικό με θέμα στα δόντια που διαβάζω, και ανυπομονώ να ελέγξω τα δόντια των δικών μου μήπως έχουν κι αυτές τίποτα!!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Οκτ 13, 2017 4:42 pm

Stella M. έγραψε:Θα την πάω σήμερα από εκεί για να τη δει.
Από χθες το βράδυ χειροτέρεψε. Πρώτη φορά έφαγε και δεν καθαρίστηκε, το ίδιο σήμερα.
Κατά κύριο λόγο τρώει κροκέτες, δοκιμάζω συνέχεια κονσέρβες καλής ποιότητας τις οποίες σπάνια τρώει.
Σήμερα τις έβαλα κροκέτες για να τεστάρω την κατάστασή της της μύρισε και πήγε στις κλειστές κονσέρβες, σαν να μου λέει ζορίζομαι να φάω κροκέτες. Από κροκέτες τρώει Pronature και Taste of the wild.
Της άνοιξα κονσερβάκι και το έφαγε ολόκληρο σχεδόν.
Με ανησύχησε πολύ, γιατί μιλάμε για μια επιδείνωση εντός 24ώρου.
Θα την πάω σήμερα και βλέπουμε.

Στέλλα
Αυτα τα πραγματα δεν γινονται απο τη μια μέρα στην άλλη, εννοώ οτι τα μικροβια δουλευουν απο κατω καιρο εξου και η μυρωδια. Η περιοδοντιτιδα δε αν υπάρχει ειναι ύπουλη και βλεπεις τα υγιη δοντια φαινομενικα να πηγαινουν βολτα. Μπορει ομως να επιδεινωθηκε τώρα η κατάσταση αυτή, να ποναει και να συνέπεσε η χρονικη στιγμη με το νεοφερμένο, η κάτι το έχει προκαλεσει ολο αυτο εκει περα κατι τωρα. Πηγαινε να δει ολο το στομα καλα και ειδικα τα πισω γιατι ειναι δυσκολο να το δεις. Και απο την μέσα μερια να τα δειτε καλα γιατι πολλοι δεν τα κοιτάζουν απο μεσα. Δεν αρκει μονο η φροντιδα της εξωτερικης μεριας.
Υπάρχει και μια περιπτωση ολη αυτη η συμπεριφορα να μην οφειλεται σε πονο δοντιών αλλα λογω του νεοφερμένου. Παντως αφου η γατούλα ειχε και στο παρελθον θεματάκι θα εχει γενικοτερα κατα πως φαινεται.

Φλωρα κατάλαβα τι λες για αυτο και μιλω΄για ποιοτητα τροφής. Αυτο που μπορουμε εμεις να παρατηρούμε ειναι την μυρωδια και τις κοκκινιλες στα ουλα στην εξω και μεσα μερια. Θα μυρισει αρκετα αν εχει θεμα. Απο κει και περα για μενα η προληψη = καθημερινο βουρτσιμα ειναι σωτήρια. Εμενα ας πουμε δεν θα ειχε δοντια το γατι σήμερα. Και ο μικρος επισης με την φροντιδα επανήλθε. Υπαρχουν παντως γατια που πραγματικα δεν καταλαβαινουν.

Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Ουλίτιδα - Στοματίτιδα

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Οκτ 13, 2017 11:36 pm

Πήγαμε στο γιατρό.
Λοιπόν..Να σας πω τι μάθαμε και τι κάνουμε από εδώ και πέρα.
Τέτοια θέματα όντως δεν εξελίσσονται από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά η αλήθεια είναι ότι επαναπαύτηκα γιατί η κακοσμία περιορίστηκε καθώς ξεκίνησα βούρτσισμα δοντιών. Δεν τους τα βούρτσιζα από μωρά και τον κτηνίατρο που είχα ρωτήσει δεν έδωσε καμία έμφαση στο θέμα. Τελοσπάντων, ψάχτηκα στην πορεία και ξεκίνησα κάπου στο χρόνο βούρτσισμα. Όχι τόσο εντατικό καθημερινό όπως η Gatoplikti, αλλά είχε σημαντική βελτίωση η κακοσμία στη Φούσκα και μάλλον εκεί την πάτησα. Παρόλο που και πάλι το ανέφερα συχνά πυκνά στο γιατρό, παραβλέφθηκε. Επίσης το βούρτσισμα μας είναι στο πλαίσιο του παιχνδιού και "βιαστικό" , με το σκεπτικό να τις ζορίσω όσο το δυνατόν λιγότερο, παρόλο που έκανα και από μέσα τα δοντάκια. Χρησιμοποιώ οδοντόβουρτσα-καλτσάκι για το δάχτυλο. Τα ούλα τους τα κοιτούσα γενικά συχνά πυκνά. Της Φούσκας κοκκίνησαν αρχικά από ψηλά και δεν το πρόσεξα, χθες το βράδυ χειροτέρεψε, σήμερα κοκκίνησαν και κάτω. Είναι και πιο κόκκινα από ότι στη φωτογραφία.
Κακοσμία επανεμφανίστηκε ξανά την τελευταία εβδομάδα, γεγονός που συμπέφτει με τη φιλοξενία της μικρής. Αυτό το ιστορικό της εξέλιξης.

Οι κτηνίατροι τώρα, το θέμα των δοντιών είναι παραμελημένο, ειδικά στις γάτες, όσο και αυτό της διατροφής. Ό ίδιος ο κτηνίατρος μου είπε ότι στην Ελλάδα μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν είχαμε ούτε χάπια για την αντιμετώπιση σχετικών προβλημάτων. Τώρα έχουμε σκευάσματα αντιμετώπισης, αλλά ως προϊόν "συντήρησης" για τέτοια θέματα πρότεινε ένα σκεύασμα που μπορώ να το βρω μόνο μέσω ίντερνετ στο εξωτερικό..Δε φτάσαμε ακόμη εκεί βέβαια.
Τουλάχιστον σήμερα αντιμετωπίστηκε νομίζω όπως πρέπει το θέμα. Της έκανε γενική εξέταση, κύστη, παλμούς, κοιλίτσα γενικά ψηλάφηση λαμβάνοντας υπόψη όλα τα περίεργα που εμφανίζει περιοδικά αυτό το γατάκι και με τη διατροφή της κτλ που έχω γράψει σε άλλο ποστ και βεβαίως είδε και το στοματάκι της.
Ουλίτιδα με υποψία στοματίτιδας. Την Τετάρτη θα ξαναπάμε για αιμοληψία και στοματογράφημα. Θα κάνουμε γενικές αίματος, κάποιες βιοχημικές και τα τεστ για FelV & FIV, καθώς και για διαβήτη. Παράλληλα ξεκινάμε το stomorgyl να το έχει πάρει ήδη 5 μέρες μέχρι την Τετάρτη και να δούμε πως πάει.

Η θεωρία τώρα πίσω από τις ουλίτιδες όπως την έμαθα σήμερα.
Συνήθως σε περιστατικά ουλίτιδας αντιμετωπίζουμε τα συμπτώματα, ενώ η αιτία τους δεν μπορεί να διευκρινιστεί πάντα.
Θεωρητικά μπορεί να εμφανίζεται ως σύμπτωμα των παραπάνω ασθενειών για τις οποίες και θα κάνουμε εξετάσεις. Ειδικά στην περίπτωση που μιλάμε για νεαρά ζώα.
Όμως μια τέτοια ταχεία έξαρση μπορεί να επηρεάστηκε εώς και από κάτι "βρώμικο" που μπορεί να έφαγε. Από βακτήρια όπως η Bartonella ή κάποια αναερόβια γενικά..Ψαχνόμαστε τώρα εμείς.. Στην περίπτωση αυτή είναι κάτι καθαρά τοπικό, αντιμετωπίζουμε τα συμπτώματα και όλα καλά. Δυστυχώς όμως η περίπτωση αυτή δεν ταιριάζει και πολύ στην περίπτωση της Φουσκίτσας, όπου η κακοσμία είναι χρόνια και περιοδική.
Το στρες είναι ένας παράγοντας που μπορεί να το πυροδότησε. Εκτός από την παρουσία της μικρής στο σπίτι, χρειάστηκε να λείψω εσπευσμένα 2 μέρες, άρα κι εκεί ζορίστηκε παρόλο που έμεινε με τη μαμά μου που είναι η δεύτερη αδυναμία της..
Δεν σημαίνει ότι πίσω από το στρες δεν υπάρχει βιολογικός παράγοντας για τον οποίο εμφανίστηκε το πρόβλημα. Δύο τα τινά δηλαδή, ενυπάρχει κάτι άλλο, αγχώθηκε και πυροδοτήθηκε, όπως αναφέρω ή όντως έχει μια προδιάθεση(blinking, κακή ποιότητα δοντιών που εξελίχθηκε τώρα που ζορίστηκε και θα αντιμετώπιστει με αγωγή άμεσα και μελλοντικά με πιο εντατική στοματική φροντίδα από μέρους μου.

Ελπίζω σαφώς στη δεύτερη εκδοχή. Με παρηγορεί πολύ το γεγονός πως τα άλλα δύο κοριτσάκια μου είναι καλά, καμία δεν αρρώστησε όταν ήταν μικρά, μόνο το Γκρινιούλι εμφάνισε συμπτώματα ρινοτραγχειίτιδας για δύο μέρες πολύ μικρό, άρα με τη λόγικη πως ότι έχουν το έχουν από τη μαμά τους, θα έπρεπε να έχουν και οι άλλες κάποιο σύμπτωμα. Αποκλείεται να είχε κάτι το μικρό, δε θα εκδηλωνόταν τόσο γρήγορα και εδώ που τα λέμε, δεν είναι ότι κοιμούνται και αγκαλια ή ότι ανταλάσσουν αμοιβαίες περιποιήσεις. Την αντιμετωπίζουμε ωστόσο σύμφωνα με το γιατρό εντελώς εξατομικευμένα, αφού κάθε οργανισμός διαφέρει.
Ένα άλλο θετικό στοιχείο, αλλά ταυτόχρονα και ύποπτο κατά το γιατρό είναι ότι φέτος εμφάνισε 4 φορές μηκυτίαση, πάντα στο κεφαλάκι της, πάντα περνάει μόνη της πολύ γρήγορα..Το γεγονός ότι περνάει έτσι μηκυτίαση που συνήθως είναι επίμονες, μας δείχνει έναν γερό οργανισμό, αλλά κατά το γιατρό μας έρχεται το ερώτημα...γιατί να βγάζει; Κοντά στα άλλα περίεργα που κάνει με το φαγητό της κατά καιρούς. Τουλάχιστον έπιασε πλέον τη συνολική εικόνα αυτή τη φορά κι όλα όσα με απασχόλησαν εδώ και ένα χρόνο και βλέπουμε.
Όσον αφορά την υγεία των δοντιών φυσικά, θα γίνει έλεγχος και στα άλλα κοριτσάκια μόλις συνεφέρουμε τη Φουσκίτσα!

Συνοψίζοντας για να μείνει και κάτι ίσως χρήσιμο για τους ομοιοπαθείς, τέστ FIV, FelV κτλ, κάνουμε όταν έχουμε μια οποιαδήποτε συμπτωματολογία αγνώστου προελεύσεως, αν και πολύ συνηθισμένη τακτική για τις ουλίτιδες είναι απλά η καταπολέμηση των συμπτωμάτων χωρίς διερεύνηση της αιτίας. Αν η πραγματική αιτία είναι ας πούμε η FIV, τότε έχουμε και ενεργοποίηση των ήδη κατεσταλμένων καλικοϊών, οι οποίοι και δημιουργούν τα στοματικά έλκη ή και ερπητοϊων κτλ παρά το γεγονός ότι το ζώο μπορεί να έχει εμβολιαστεί.
f.m123 να κοιτάξεις τα δοντάκια τους, ούτε εγώ θα το περίμενα, ήμουν και ήσυχη γιατί σκεφτόμουν ότι ελάχιστοι ιδιοκτήτες ασχολούνται με βούρτσισμα δοντιών, ιδίως στις γάτες, πόσο μάλλον για μας που την κάναμε τακτικά την κούρα μας..την πατήσαμε όμως κι αυτή τη στιγμή απλά ελπίζω στην καλύτερη εκδοχή κι ας βουρτσίζω καθημερινά, καθόλου δε με απασχολεί. Να είναι καλά το κοριτσάκι μου ρε παιδιά θέλω.

Κλείνοντας θέλω να σχολιάσω τη συμπεριφορά της σήμερα.. Την έβαλα στο κλουβάκι και δεν κουνήθηκε καν. Φτάνοντας στον κτηνίατρο μου έκανε πατουσάκια που η Φούσκα δεν έχει κάνει ποτέ. Και στο γιατρό κυρία παρόλο που συνήθως ένα χι του το κάνει στο κτηνιατρείο (στο σπίτι τον δέχεται). Σαν να μου λέει το μωρό μου έκανες καλά που με έφερες. Οι αδερφές της δε, που συνήθως μετά το γιατρό έναν καυγά τον πατάνε, κάθισαν δίπλα της όταν βγήκε από το κλουβάκι, η Φούσκα τις δέχτηκε και γρύλιζαν όταν άκουγαν θόρυβο έξω από την πόρτα και γυρνούσαν και μύριζαν τη Φούσκα.. "Έχουμε άρρωστο εδώ για να προσέχουμε λίγο.."Έλιωσα από τρυφερότητα σήμερα. Ούτε καν το Χιονομπαλάκι την ενόχλησε που άλλες φορές τις ζαλίζει για να παίξει.
Άρα έχω να πω στους υπόλοιπους, κατά καιρούς προβληματισμένους, ιδιοκτήτες πως τα ζώα μας, μας δείχνουν τι χρειάζονται με το δικό τους μοναδικό τρόπο. Η Φούσκα ας πουμε χρειάζεται ιατρική παρέμβαση αυτή τη στιγμή. Το ήξερε και αυτή και οι υπόλοιπες. Πάντα θα με συγκινούν.
Σας παραθέτω και δύο από τις πιο γλυκές για μένα φωτογραφίες, γιατί σήμερα ζοριστήκαμε όλες πολύ.
Κόκκινα ούλα Img_2018
Η Γκρίνια πάνω μου γουργουρίζει και γυρίζει που και που και μυρίζει την αδερφούλα. Η Φόρεστ είναι σκοπιά στην πόρτα..
Κόκκινα ούλα Img_2019
Το Φουσκάκι κοιμάται ήρεμο πια στα σκεπάσματά μου..επίσης δε συμβαίνει ποτέ, αλλού κοιμάται. Από πάνω της επίσης κάθεται παραδόξως φρόνιμο το Χιονομπαλάκι! Πως να την ενοχλήσω να της δώσω το χάπι;; Embarassed

Α και μια παρατήρηση, μου είπε να μη βουρτσίσω αυτές τις μέρες και τα ερεθίσουμε, να κάνουμε το στοματογράφημα και μετά, γιατί τώρα λογικά την πονάνε αρκετά..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Οκτ 14, 2017 3:26 am

περαστικα της με ολη μου την καρδια!!! εννοειται πως διαισθανονται τα παντα τα @κατουλια... γι αυτο ειναι και αξιαγαπητα και αξιοθαυμαστα και ολα τα καλα μαζι..
Δε θα ξεχασω ποτε μα ποτε το Σνουπυ μου που ηταν για μενα η πιο τρανταχτη αποδειξη της αγαπης και αφοσιωσης που τα δενει μεταξυ τους. Οταν εχασε τη συντροφισσα και φιλεναδα του απο ατυχημα, απλα σταματησε να τρωει και σε λιγους μηνες εφυγε απο τουτη τη ζωη για να παει να τη συναντησει. Οποιες προσπαθειες και να εκανα για να τον σωσω πηγαν στο βροντο... Τα ζωα ειναι οτι πιο αγνο και τρυφερο και αγαπησιαρικο εχει να δειξει ετουτος ο πλανητης, με τον ανθρωπο να κατεχει την τελευταια θεση ...
Παρεμπιπτοντως stomorgyl ειχαμε δωσει και στην Ψιψα η οποια λογω παλαιου ατυχηματος (απο τις μερες της μεσα-εξω ζωης της) παθαινει στοματιτιδες απο καιρου εις καιρον αφου ο ουρανισκος της εχει μια σχισμη μονιμη και προφανως ειναι πιο επιρρεπης σε μολυνσεις. Για καθαρισμο δοντιων ουτε λογος.... ειπαμε εξημερωθηκε αλλα......οχι και τοσο!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Κόκκινα ούλα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από dagger Σαβ Οκτ 14, 2017 9:17 am

Περαστικα στο κοριτσακι σου.
Προσπαθησα καποιες φορες να τους βουρτισω τα δοντια αλλα δεν αφηνουν τα μουλαρια μου.
Βεβαια παρακολουθω και τα κοιταζω αλλά για βουρτσισμα ουτε λογος.
Αυτα με την κακοσμια δεν τα ηξερα , αλλα θα εχω κι εγω το νου μου , αν μου ερθει καμια μυρωδια απο καποιο γατοστοματακι να παω στον γιατρό για να προλαβουμε το οτιδήποτε
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Κόκκινα ούλα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από koneko Σαβ Οκτ 14, 2017 9:59 am

Τα 2 μπροστινα δοντια στην κατω γναθο της ελλειπαν απο καιρο ή τωρα επεσαν; Εμενα δεν μου φαινεται για ουλιτιδα αλλα για στοματιτιδα. Συνηθως οι ουλιτιδες δεν ξεκινανε τοσο αποτομα σε σημειο να γινονται μπαλονια τα ουλα και μαλιστα ψηλα. Ισως να κανω λαθος, αλλα μου φαινεται πιο εκτεταμενο το προβλημα απο απλη ουλιτιδα. Εχετε κανει τεστ για λοιμωδη;

Edit: τωρα που ειδα καλυτερα και την 1η φωτο, παρατηρησα οτι της λειπουν και αρκετοι (4?) κοπτηρες απο την ανω γναθο.

Εdit 2: στους ανθρωπους γνωριζω οτι το συμπληρωμα συνενζυμου Q10 βοηθαει πολυ στα ουλα. Ισως να βοηθουσε και στην δικη σας περιπτωση.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Οκτ 14, 2017 1:13 pm

Και μένα μου κανει πολυ εντονο ολο αυτο το σκηνικο αυτη η έξαρση η αποτομη για ουλιτιδα και εξαρχής μου έκανε εντύπωση ο ερεθισμος που φαινεται να ειναι ψηλά στα ουλα και οχι χαμηλά. Οντως λειπουν δοντια τα κατω δεν τα προσεξα αλλα απο πανω ειχε μια υποψια. Δεν φαινεται καλα η φώτο. Αυτα τα μπροστινα πέφτουν, δεν ξέρω αν πεφτουν γενικοτερα αλλα η Αγάπη ας πουμε εχει χάσει αρκετά που εχει το θέμα. Ο γιατρος κοιταξε ένα ένα τα δοντια, τα κούνησε? Μήπως κουνιέται καποιο ή εχει κατέβει καποιο ούλο? Βρε μπας εχει
καμια στοματιτιδα έχει καποια πληγή? το ειδες εσυ το στομα? Εμενα ειχε κανει μεγάλο ερεθισμο απο δύο δοντια που τελικα βγηκαν δεν ειχε ομως τετοια ραγδαια επιδεινωση αν και η εικονα και η μυρωδιά ήταν έντονη, πιο άσχημη απο την δικη σας.
Μου κανει πολυ περιεργο το οτι ο ερεθισμος φαινεται να ειναι απο ψηλά.

edit
Η αντιβιωση αυτη που δινεις κανει και για την στοματιτιδα?
Σχετικα με την ρινοτραχειτιδα και τους ιους που την προκαλουν , ολα μα ολα τα αδεσποτα θα έχουν έρθει σε επαφη σιγουρα απο μικρη ηλικια , μεταδιδεται σαν την κοινη γρίππη οποτε.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Οκτ 14, 2017 2:12 pm

Να συμπληρώσω κατι , οταν λεμε βούρτσισμα δεν χρειάζεται να διαρκει πολυ ουτε να γινεται σκληρα. Σε μη δεκτικα γατιά το δαχτυλάκι αυτο ειναι μια χάρα, το βλεπουν και ως ευχαριστο παιχνιδι. Το κυριοτερο ειναι να γινει μασαζ του ουλου με το φάρμακο. Το φάρμακο πολλοι το βάζουν και μονο του επανω στα δοντια, αλλα με το τριψιμο έχει πολυ καλύτερα αποτελεσματα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Οκτ 14, 2017 3:35 pm

Δεν τις λείπουν δοντάκια, τα μπροστινά της ήταν πάντα πολύ πολύ μικρά. Το ξαναείδα τώρα.
Αυτή τη στιγμή έχει ουλίτιδα και στοματίτιδα με ερωτηματικό. Δηλαδή το στοματάκι είναι καθαρό μέσα, αλλά περιμετρικά η γλώσσα είναι λίγο κόκκινη, πράγμα που εγώ δεν διέκρινα αρχικά. Η στοματίτιδα είναι με ερωτηματικό ακριβώς γιατί υπάρχει ένας μικρός ερεθισμός στη γλώσσα αλλά το υπόλοιπο είναι καθαρό. Η αντιβίωση είναι και για στοματίτιδα.
Δεν τις πήρε αίμα, γιατί πήγαμε χθες το απόγευμα και έκλεινε το εργαστήριο, οπότε δεν ήθελε να μείνει το δείγμα.
Τα δοντάκια ένα ένα θα τα δει την Τετάρτη στο στοματογράφημα. Με νάρκωση γίνεται αυτό σωστά;
Χθες το βράδυ με ζόρισε πολύ, γιατί της δίνω να φάει τίποτα, έδωσα stomorgyl και σε καμιά ώρα συνήλθε, έφαγε, σηκώθηκε σε μένα έκανε και λίγο αγάπες και πήγε κανονικά στην άμμο.
Σήμερα δε δείχνουν τόσο ερεθισμένα, αν και το πρήξιμο παραμένει.
Όντως η εξέλιξη ήταν πάρα πολύ γρήγορη κι αυτό με προβλημάτισε κι εμένα. Μέχρι Τετάρτη βράδυ έτρωγε κανονικά τις κροκέτες της, Πέμπτη μεσημέρι πάλι έφαγε λίγο, ήταν κάπως κακόκεφη, το βράδυ έφαγε κονσέρβα και μου έκανε εντύπωση και μετά είδα τα βρώμικα σαλάκια και την έψαξα και έπαθα!
Τι να πω ρε παιδιά, με παρηγορεί που πήρε λίγο τα πάνω της, αλλά έχουμε μια κατάσταση με ραγδαία εξέλιξη και είμαστε ουσιαστικά στην αναμονή. Δηλαδή να ξεπρηστούν λίγο τα ούλα της και να τη δει καλύτερα.
Τι άλλο κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;
Δεν πατάνε βάση κτηνιατρικού πρωτοκόλλου αυτά που μου είπε;
Δηλαδή αντιμετωπίζουμε αρχικά τοπικά και ψάχνουμε στη συνέχεια που μπορεί να οφείλεται;
Κοιτάω και ξανακοιτάω τα δοντάκια, δε μου φαίνεται να λείπει πάντως κάποιο.. Εμένα που με αφήνει περισσότερο να ασχοληθώ με το στόμα της δε μου φαίνεται να κουνιέται κάποιο, αλλά υποθέτω ότι αυτό θα διαπιστωθεί με ακρίβεια στο στοματογράφημα.
Για τα λοιμώδη θα κάνουμε τα τεστ, ούτε να σκέφτομαι αυτή τη στιγμή το ενδεχόμενο να βγουν θετικά.
Τουλάχστον τρώει και επισκέπτεται την άμμο κανονικά. Να την πάω σε κλινική εφημερεύουσα;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Οκτ 14, 2017 7:02 pm

Το Φουσκί ώρα με την ώρα βελτιώνεται.
Γύρω από τα δόντια τα ούλα της άρχισαν να ροζίζουν. Παραμένουν κόκκινα ψηλά κάτω από το μουσουδάκι της.
Έχει καλύτερη διάθεση. Άρχισε να δυσανασχετεί πάλι με την κονσέρβα και ψάχνει τις κροκέτες της. Την πήγα σε άλλο δωμάτιο μόνες μας και έκανε και βαρελάκια και έπαιξε τσίμπησε και 5 κροκέτες τις οποίες έσπασε κανονικά με τα δοντάκια της.
Δόντι δε λείπει, πληγή δεν έχει. Την είδαμε ξανά και ξανά. Κάποια δοντάκια ωστόσο είναι αρκετά μικρά Suspect
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Οκτ 16, 2017 3:32 pm

Εδώ φαινεται να της λειπουν 2 μικρα μπροστινα δοντάκια, αν οντως υπάρχουν φταει η φωτο.

Κόκκινα ούλα Dont10

Εφοσον επιασε αμέσως η αντιβιωση καποια μολυνση μπορει να ήταν , τωρα βλέπετε παντως τα νέα σας ειναι αρκετά καλα!! oksmily3 oksmily3

mati mati mati mati
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Οκτ 16, 2017 4:18 pm

Ναι όντως υπάρχουν, αν δεν το επισημαίνατε στη φωτογραφία πάλι δε θα το έβλεπα..Λες και δεν μπορώ να διακρίνω λεπτομέρειες! Embarassed
Τα έπιασα κιόλας, όλα τα έχει, αυτά που βλέπω τουλάχιστον.
Περισσότερα θα μάθουμε την Τετάρτη που θα τη δουν καλά.
Όχι μόνο πήρε τα πάνω της, αλλά ζητάει και κροκέτες, παίζει. Είχα μια ελπίδα να τη γυρίσω σε κονσέρβα..τουλάχιστον τις τρώει καλύτερα.
Τώρα που συνήλθε δεν παίρνει με τίποτα το χάπι. Χθες το κρατούσε τόση ώρα στο στόμα της που άρχισε να λιώνει η πικρή αηδία, που να το θέλει.
Πρέπει να βρω άλλο τρόπο για τα σημερινά.
Πάντως και γύρω από τα δόντια που τυπικά παρατηρείται η ουλίτιδα, δεν θα έλεγα ότι είναι πλέον κόκκινο.
Υπάρχει όντως περίπτωση να είναι απλά κάποια μόλυνση;
Γιατί και της μπεμπούλας είναι λίγο κόκκινα δίχως όμως να δυσανασχετεί..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Οκτ 16, 2017 10:20 pm

Ο μόνος τρόπος που κατάφερα να δώσω αυτό το σιχαμενο χάπι ήταν τυλιγμένο σε πετσα κοτόπουλου και μπλεγμένο σε άλλα κομμάτια για μην το καταλάβει. Τότε μου παχύνει το γατί.Σκονη το έκανα σε νερό εμετό μου έκανε. Το φτύνε. Τι σε κονσέρβα μέσα τι χωμένο σε στικ λιχουδιας..
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Οκτ 16, 2017 10:34 pm

Της το τύλιγες να το πάρει μόνη της;
Γιατί εδώ δεν είναι ενδεχόμενο..
Την κάνω μπουρίτο με την πετσετούλα της ανοιγώ στόμα μέσα μασαζάκι να καταπιεί. Αλλά χθες με τίποτα. Συνήλθε βλέπεις η κυρία..
Βασικά τον τρόπο τον είδα σε σκυλάκι που είχαμε πάει σε έναν φοβερό κτηνίατρο στη Χαλκιδική. Αυτό με το μασάζ και ελαφρύ φύσημα στο μουσουδάκι.
Και φυσικά δεν είναι η διαδικασία για μένα, αλλά εντάξει με στενοχωρεί όταν πρέπει να τις ζορίσω έτσι! Έβγαλε σάλια, κάτι παραπονεμένα νιαουρίσματα..
Αρχικά μας είπε 10ήμερο να το πάρει..Ελπίζω να αλλάξει γνώμη την Τετάρτη που θα την ξαναδει.
Μάλλον η αγωνία μας θα παραταθεί μέχρι την ερχόμενη εβδομάδα, που λογικά θα βγουν αποτελέσματα για τα λοιμώδη. Ευτυχώς το Φουσκί εν τω μεταξυ είναι καλά.

Ξέρει κανείς πόσο χρόνο παίρνουν για να βγουν;

Βάζω σποιλεράκι να μην ανοίξω καινούργιο ποστ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Οκτ 16, 2017 11:13 pm

Εμείς είχαμε δώσει 20 ολόκληρες μέρες. Δοκίμασε μέσα σε λιχουδια γιατί να μην το φάει μόνη της? Αλλά χάπια της έδινα αυτό με τίποτα. Τι να έχει μωρέ το άλλο καμιά τριχομπαλα θα χει!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Οκτ 16, 2017 11:30 pm

Εγω το κανω σκονη και το δινω με εβαπορε ή με γιαούρτι
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Οκτ 17, 2017 3:44 am

f.m123 δεν ξέρω αν έτυχε ποτέ να διαβάσεις άλλα ποστ περί Φούσκας, αλλά μιλάμε για ασυγκίνητη στις γεύσεις γάτα, είναι στριμενογατάκι..Κατά κανόνα μόνο τις κροκέτες τις λιμπίζεται.
Από λιχουδιές Gatoplikti μόνο Sanabelle που κι αυτές τις παραγγέλνω, ασέ που δε βολεύουν για να δώσεις χάπι.
Σήμερα δοκίμασα με Rio Mare που συνήθως το τιμά, μπας και τη γελάσω. Το κρατάει τόσο στο στόμα της που αρχίζει να βγάζει αφρίζοντα σάλια..
Σήμερα δεν είμαι βέβαιη ότι το πήρε. Το φύλλο οδηγιών δε λέει κάτι για υπερδοσολογία, αλλά όταν ολόκληρο το χάπι είναι για ζώο 10kg φοβάμαι να δόσω κι άλλο στην περίπτωση που πήρε το πρώτο.
Πάντως με το θέμα των χαπιών, τα δίνω εγώ γιατί και διαλυμένα σε κονσέρβα το καταλαβαίνουν. Κι όχι μόνο οι δικές μου.
Ήθελα να δόσω drontal στη μικρή, λέω οκ ακόμη δεν είναι εκλεκτική στο φαγητό της, το διαλύω σε κονσερβάκι και το δίνω. 'Οχι μόνο δεν το έφαγε, αλλά δεν έτρωγε ούτε την ίδια κονσέρβα χωρίς χάπι μετά!
Η κονσέρβα καλή ήταν, για την ακρίβεια τα κάτω γατίνια ξετρελάθηκαν με την υπόλοιπη.
Λέω μην πάει χαμένο θα το κατεβάσω κάτω, να το φάει κάποιο αδέσποτο, δυο γατάκια και 5 γάτες είδα να περνάνε, κάποιες γλύφανε άλλες ούτε καν..έμεινε έτσι!
Οπότε κατέληξα να τα δίνω άμεσα εγώ, αλλά η διαδικασία ακόμη και με τις τεχνικές του κτηνιάτρου γητευτή που γράφω πιο πάνω είναι κάπως "βάναυση".
Πάντως κι εγώ τέτοιο θέμα με το stomorgyl και το drontal έτυχε να έχω.
Τουλάχιστον στα αδέσποτα, στις δικές μου δε χρειάστηκε κάτι άλλο, sporanox και αντιβιώσεις τις παίρνουν πολύ εύκολα με πατεδάκι Suspect
Αύριο καινούργιος τρόπος..Κάτι θα σκεφτώ.Θα σας πω!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από dagger Τρι Οκτ 17, 2017 9:44 am

Μου φαινεται οτι η πιο σκληρη γατομανα ειμαι εγω.
Τα βουταω απο το σβερκο κανω ενα κεφαλοκλειδωμα , χωνω το χαπακι στο στοματακι και μολις το καταπιουν ... αρχιζω τα γλυκόλογα .
Ουτε γατα ουτε ζημια
Δεν τις φερνετε σε εμενα να τα στρωσω λίγο ? happy2 happy2
Αχ Στελλα , σε πηραν χαμπαρι τα γατακια οτι τους εχεις αδυναμια και σε κανουν οτι θελουν Laughing Laughing

Περα απο την πλακα , εμενα τα δικα μου - φτου φτου φτου , οποτε χρειαστηκε να παρουν φαρμακο δεν ειχα κανενα πρόβλημα - μόνο σε χαπι , με σιροπια κλπ δεν το εχω το αθλημα /μονιμως τα πνιγω tafos tafos -
Μπορει σε καποια φαση να στριτζωσει καποιο αλλα δεν καταλαβαινω τιποτα.
Αφου πρεπει να το παρεις το χαπακι θα το παρεις , οσο λιγοτερο αντιστεκεσαι τοσο πιο γρηγορα θα τελειωσουμε ... αυτο τους λεω μόνιμα .
Τωρα καταλαβαινουν ? δεν καταλαβαινουν ? ιδέα δεν εχω . την δουλεια μου παντως την κανω κανονικα .

Αλλά και σε μπιφτεκακι κονσερβα που ειχα βαλει μια φορα , και σε σαλαμάκι .... happy2 happy2 ειναι τόσο λιμάρια , τόσο λιχουδικα που τα κατεβαζουν αμασητα όλα ... αρκει να ειναι λιχουδια , χαμπαρι δεν πηραν οτι ειχε μεσα χαπακι .

υγ
αυτο το πραγμα με τα παιδια μου και τα γατια μου που πεφτουν στις λιχουδιες σαν να λιμοκτονουν είναι ακατανόητο ... δεν ξερω αν τα δικα σας ειναι σε αυτο το στυλ . Εδω μέσα όμως δεν μένει ψιχουλο , ουτε απο τα παιδια ουτε απο τα γατόσκυλα μου
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Κόκκινα ούλα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Οκτ 17, 2017 10:39 am

E Στέλλα αυτο που λεει η Φλώρα εχει νοημα γιατι μπορει το γάλα ή το γιαουρτι να καλύπτει την γεύση του χαπιου. Νομιζω καποιοι βάζουν βούτυρο. Οταν βάζεις ομως χάπι σε κονσέρβα ή λιχουδια πιστεύω καλυτερα να μην το διαλύεις για να μην αφήνει την γεύση του πανω στο φαγητο. Κομματάκι μεσα στην λιχουδιά.Ας πουμε εγω δοκιμασα αυτές τις λιχουδιές που τρελλαινονται ειδικα με το σολωμο και ειναι μαλακές ωστε να μπορεις να βάλεις κατι μέσα.

Σπόιλερ:
Επισης καλη δουλεια γινεται με τα στικς , εμενα λατρεύουν και αυτα του lidl. Δηλαδη αν εσυ της δώσεις ενα κομματι κρεας πχ απο το φαγητο σου δεν θα το φαει?
To drontal ειναι μεγάλο χάπι οπως και το σιχαμένο οποτε εκει το κοβεις πιο μικρο. Αληθεια γιατι δινεις drontal ? πιανει μεχρι 4 κιλά αυτο και εγω δεν το δινω ουτως ή αλλως ειναι παραπάνω. Συγνώμη σου ειπε ο γιατρος να δινεις ολο το χαπι που ειναι για βαρος 10 κιλα? Δεν θυμαμαι καθολου ποσο διναμε εμεις.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Οκτ 17, 2017 12:07 pm

Όχι δεν το τρώει, το μυρίζει και φέυγει. Από όλα τα είδη κρεάτων. Γιαούρτι δε είχα δοκιμάσει από το καλοκαίρι, που τα λέγαμε για άλλους λόγους επίσης δεν το τρώει.
Λιχουδιά LIdl δεν τρώει, γενικά όσες λιχουδιές δοκίμασα, μαλακές, freeze dried τίποτα, ούτε η Φόρεστ η αλήθεια είναι.
Μόνο στη Γκρίνια κάτι κάνουμε, η οποία επίσης δεν τρώει δικό μας φαγητό.
Που και που κοτόπουλο ψητό μόνο.
Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Ούτε αλλαντικά. Και η σχέση της με τις κονσέρβες, όλες όσες είπαμε κατά καιρούς, είναι άντε ας φάω ελάχιστα έτσι για αλλαγή. Όχι κάποια συγκεκριμένη όμως. Θα κοιτάξω μήπως βρω αυτές τις Vitakraft που λες.
Για σήμερα σκέφτηκα να το τρίψω και να το τυλίξω σε γαλοπούλα, πάλι εγώ θα της το δώσω, ούτε τη γαλοπούλα την τρώει, αλλά να σκεπάσει κάπως τη γεύση με το που το βάζει στο στόμα μήπως και το καταπιεί πιο εύκολα.
Τό βάσω πίσω στο λαιμό της και καταφέρνει και το βάζει πίσω και κάτω από τη γλώσσα και το κρατάει..Αυτά μόλις συνήλθε βεβαίως, τις δύο πρώτες μέρες μια χαρά το πήρε.
Ολόκληρο το χάπι είναι για 10 κιλά, εμείς μισό δίνουμε, η Φούσκα είναι 4 και κάτι και είναι η πιο βαριά, αρά μάλλον θα μας κάνει.
Drontal είχα δόσει στη μικρή. Μετά για τις δικές μου πήρα κάτι αμπούλες απο κτηνιατρείο- pet shop στη γειτονιά, που είναι για ενδοπαράσιτα, δεν θυμάμαι όνομα, ο κτηνίατρος εκεί μας είπε ότι είναι καλές βεβαίως, ο δικός μας αμφιβάλλει λίγο, αλλά λέει ότι εφόσον είναι εντός σπιτιού ας είναι και αμπούλα.
Περί αποπαρασιτώσεων:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Οκτ 17, 2017 12:08 pm

Μάλλον κάνει και το Drontal για τις δικές μου εννοώ, τώρα το ξαναδιάβασα Embarassed
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Anastasia Piretzi Πεμ Οκτ 19, 2017 9:45 am

Καλημέρα Στέλλα,

Εγώ καθόμουν στα γόνατα ώστε να μην μπορούσε να πάει προς τα πίσω, πασάλειβα με βούτυρο το χάπι για να γλιστράει και το έβαζα όσο πιο πίσω στο λαιμό μπορούσα. Μετά, επειδή προσπαθούσε να το φτύσει, της κρατούσα το στόμα κλειστό με τα τα 2 χέρια και τη φιλούσα στη μύτη devil3 μέχρι να τη γλύψει. Μόλις έβγαζε τη γλώσσα για να γλειφτεί, κατάπινε αναγκαστικά το χάπι.

Καλή επιτυχία.
Anastasia Piretzi
Anastasia Piretzi
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Χρυσούλα της Σαλαμίνας.
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2016
Mood : Κόκκινα ούλα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Οκτ 19, 2017 3:10 pm

Tι εγινε με το κοριτσάκι το δε ο γιος ντοκ?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης