gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σκουλήκια!!!!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Σκουλήκια!!!!  Empty Σκουλήκια!!!!

Δημοσίευση από Keira - Co Πεμ Οκτ 12, 2017 8:08 pm

Καλησπέρα γατομαμαδες και γατομπαμπαδες.

Είμαι καινούρια γατομαμα και έχω πολλές και διάφορες ερωτήσεις, αλλά προεχει κάτι άλλο.

Λοιπόν, το γατάκι μου είναι 1.5 -2παρα μηνών και το υιοθετησα από μία κυρία που την είχε βρει στον δρόμο. Την είχε πάει ήδη στον κτηνίατρο και της είχε δώσει Mildemax, όμως ήταν πολύ πρησμένη η κοιλίτσα της. Όταν την πήγα και εγώ σε άλλο κτηνίατρο για ένα στάνταρ τσεκάπ μου είπε ότι ήταν πρησμένη λόγω της κονσέρβας. Μου έδωσε λοιπόν μια ειδική τροφή για λίγες μέρες μέχρι να "στρώσει το εντερακι της" και ότι καλύτερο θα ήταν να περιμένουμε για την επαναληπτική της αποπαρασιτωσης.

Με τα πολλά ή κοιλίτσα της ξεπρηστηκε σημαντικά, αλλά όχι τελείως. Την ξαναπήγα σε μια άλλη κτηνιατρο και της δώσανε χάπι για αποπαρασιτωση και αμπούλα. Αυτό έγινε στις 5 το απόγευμα.

Το βράδυ πάει να την δει ο πατέρας μου και την βρήκε να μυρίζει κάτι, το παίρνει και νόμιζε ότι ήταν κομμάτι από καλώδιο. Έρχεται λοιπόν να με ρωτήσει που μπορεί να το βρήκε και όπως το πιάνω συνειδητοποίησα ότι κουνιεται. Προφανώς και ήταν σκουλήκι και ήταν μακρύ σαν το δάχτυλο μου.  Εννοείται πως σιχάθηκα την ζωή μου και με έπιασε μια παράνοια.

Το περίεργο στην ιστορία είναι ότι πρώτον δεν βρέθηκε στα κακά της, αλλά στην καρέκλα που αράζει και δεύτερον ότι τα κακά της (αν και μαλακα και πολύ βρωμερα) ήταν καθαρά. Δεν διέκρινα ούτε κάποιο σκουλήκι ούτε κάτι να φαίνεται σαν αυγό.

Η κτηνίατρος μου είπε ότι αν δω σκουλήκια στα κόπρανα της να επαναλάβω το χάπι σε 10 μέρες.

Αλλά μέχρι τότε τι να κάνω ρε παιδιά???
Καταρχάς, με τι να πλύνω σεντόνια και επιφάνειες για να σκοτωθούν τυχόν αυγά?
Επίσης, η μικρή έρχεται και κοιμάται μαζί μου στο κρεβάτι και μάλιστα κάτω από την κουβέρτα. Να την κλείσω στο κλουβί της ή να την αφήσω μόνη της στο δωμάτιο?
Εκείνη χρειάζεται να την κάνω μπάνιο σε περίπτωση που έχουν μείνει αυγά πάνω της?
Να αλλάζω σεντόνια και καλύμματα κάθε μέρα?

Όπως καταλαβαίνετε έχω φρικάρει!! Σας παρακαλώ βοηθηστε!!! 😨😨😨
Keira - Co
Keira - Co
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2017
Mood : Σκουλήκια!!!!  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκουλήκια!!!!  Empty Απ: Σκουλήκια!!!!

Δημοσίευση από psipsa Παρ Οκτ 13, 2017 12:46 am

κατ αρχην καλωσορισες στο γατοσπιτο!! θα ελεγα να μη πανικοβληθεις τα περισσοτερα γατακια που ηταν αδεσποτα εμφανιζουν παρασιτα και σκουληκια και με τη σωστη αποπαρασιτωση ολα διορθωνονται!!
Πλενεις κανονικα τα σκεπασματα σας στο πλυντηριο και αν θελεις για να νιωσεις περισσοτερη ασφαλεια μη βαζεις στο κρεβατι τη γατουλα μεχρι να καθαρισει τελειως.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Σκουλήκια!!!!  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκουλήκια!!!!  Empty Απ: Σκουλήκια!!!!

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Οκτ 13, 2017 1:07 pm

Καλημέρα και καλως το δέχτηκες το γατάκι σου.

Καταρχας το γατάκι σου ειναι λες κατι λιγοτερο απο 2 μηνων. Τι βαρος εχει? Προφανως ειχε πολλα σκουληκακια για να του δώσουν και χαπι σε τοση μικρη ηλικια.
Κατα αρχας ψυχραιμια , βρες έναν γιατρο που εμπιστεύεσαι και ακολουθησε τις οδηγιες του. Οι αποπαρασιτώσεις πρεπει να επαναλαμβανονται τουλαχιστον 3 στην αρχη εμένα λεει η δικη μου γιατρος διοτι υπάρχουν και τα αβγά τα οποια γινονται και πρεπει να εξαλειφθουν εντελώς. Αυτο ανα 15 μερες περιπου.
Το χαπι που παιρνει το ζώο δρα άμεσα και σκοτώνει για αυτο συνηθως βλέπεις να αποβάλλει στα κοπρανα μετα το χάπι σκουληκια. Το συγκεκριμένο προφανως το απέβαλλε ζωντανο καπου αλλου. Συνεπως χρειάζεστε επαναληψη, παρε τον γιατρο αυτο τον τελευταιο που πηγες, περιέγραψε το ευρημα και ρωτα ποτε θα ξαναπάρει το χάπι.
Τώρα τα αβγα δεν σκοτωνονται, η αν σκοτονωνται σκοτωνονται πολυ δυσκολα, για αυτο η λυση ειναι να βάζεις σκουπα για να απομακρυνθουν. Το οτι δεν σκοτωνονται δεν μας φρικαρει απο την άποψη του οτι πρεπει να βρισκονται σε ενα περιβάλλον εντερικο για να επιβιώσουν και στην συνέχεια να τρεφονται.

Τιναξε και πλυνε τα σεντονια, σκουπισε επιφανειες  που καθεται η γατούλα και γενικα πλενεις καλα τα χερια σου και μην βάζεις την γατούλα στο κρεβάτι μεχρι να αποπαρασιτωθει πληρως. Δεν χρειαζονται υπερβολες του να κλεισεις την γατα σε κλουβι ή μονη της. Μπορει να ειναι σε ένα χωρο αν θέλεις για ένα διαστημα για να καθαριζεις εκει. Για να κανει ζημια το παράσιτο ή το αβγο στον άνθρωπο, καθως και σε αλλο ζώο θα πρεπει να φαγωθει. Αρα οταν τρώμε πλένουμε χέρια και δεν αφηνουμε την γατούλα να ερχεται πανω στα τραπεζια κλπ!

Καλωσήρθες welcome
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Σκουλήκια!!!!  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκουλήκια!!!!  Empty Απ: Σκουλήκια!!!!

Δημοσίευση από Keira - Co Παρ Οκτ 13, 2017 1:20 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Έχω επικοινωνήσει ήδη με την κτηνίατρο και μου είπε να κάνω επανάληψη σε 10 μέρες.

Την προηγούμενη εβδομάδα που την ζύγισα ήταν 800γρ., ενώ προχθές που την ζύγισαν στο κτηνιατρειο ήταν 990γρ. Νομίζω είναι καλό σημάδι ότι ενω έχει σκουληκάκια παίρνει βάρος, παίζει πολύ και τρώει κανονικά, λαίμαργα και αχορταγα. 😝

Δυστυχώς, για την περίπτωση μου, είναι ατίθαση και είναι έτσι διαμορφωμένο το υπνοδωμάτιο που έχει εύκολη πρόσβαση στο κρεβάτι, κομοδίνο και γραφείο.
Επίσης, για κάποιες μέρες έχουν έρθει οι γονείς μου σπίτι με τον σκύλο και αναγκαστικά τους έχουμε χωριστά, γιατί η μικρή δεν έχει κάνει ακόμα εμβολια και την φοβάμαι.
Εννοείται πως πλένω ευλαβικά τα χέρια μου αυτές τις μέρες και προσέχω πολύ με πόμολα κτλ. Αλλά μήπως υπάρχει κάποιο αντι-παρασιτικο σπρέι που μπορώ να ψεκασω τους χώρους?

Επίσης, την άμμο πέρα από την καθημερινή απομάκρυνση των παραγόντων της (😝) μήπως πρέπει να αλλάζω πιο συχνά ολόκληρη την άμμο?
Για πόσες μέρες περίπου θα αποβάλει τα σκουλήκια και τα αυγά?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Keira - Co
Keira - Co
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2017
Mood : Σκουλήκια!!!!  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκουλήκια!!!!  Empty Απ: Σκουλήκια!!!!

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Οκτ 13, 2017 1:35 pm

Τι αντιπαρασιτικο να ψεκασεις ? Αν καπου δεις πχ ζωντανά σκουληκια στο πατωμα σφουγαριζεις με χλωρινη μια φορα οκ , και μετα βέβαια ξανασφουγγαριζεις με νερο μην το γλειψει το γατι και το στειλει αδιαβαστο. Τα αβγα δεν σκοτωνονται οπως προειπα ειναι πολυ ανθεκτικα. Δεν χρειάζονται υπερβολες ουτε να κανεις τα χέρια σου καινουργια απο τα πλυσιματα. Για να καταλαβεις , παρασιτα μπορει να κολλησει καποιος κάλλιστα και απο μη καλα πλυμένα λαχανικα. Προσοχη οταν ασχολεισαι με την αμολεκάνη και οταν τρως!

Τώρα για την άμμο καλο θα ηταν να την αλλάξεις ολη αφου ενεργηθει μετα την προσληψη του χαπιου. Φαντάζομαι αν εχει να βγάλει δεν θα παει μονο μια φορα. Περιμενε οχ ένα 24ωρο και αλλαξε την. Τωρα ποσες μερες θα αποβάλει σκουληκια και αυγά δεν το ξέρω.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Σκουλήκια!!!!  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σκουλήκια!!!!  Empty Απ: Σκουλήκια!!!!

Δημοσίευση από Keira - Co Παρ Οκτ 13, 2017 1:40 pm

Είμαι λίγο υπερβολική ε?? Το ξέρω.. Αλλά είναι πρώτη φορά που το συναντώ αυτό... Ως οικογένεια είχαμε δύο σκυλιά και δεν μας είχε τύχει κάτι παρόμοιο.

Μάλλον πρέπει να χαλαρώσω λίγο.. 😝
Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις... Θα σας ενημερώσω με τις εξελίξεις! 😊
Keira - Co
Keira - Co
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/10/2017
Mood : Σκουλήκια!!!!  Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης