gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατογιατρός

+2
koneko
αργυρούλα
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γατογιατρός Empty Γατογιατρός

Δημοσίευση από αργυρούλα Δευ Οκτ 09, 2017 1:56 pm

Sos! Θα ήθελα τη γνώμη των φίλων γατόσπιτου για το εξής:
Έχω μια γατούλα 4,5 χρονών η οποία είναι αναγκαίο να την πάω σε κτηνίατρο για τσεκ απ και εμβόλια.
Παρά την αναζήτησή μου για έναν έμπιστο κτηνίατρο, παίρνοντας υπόψη γνώμες φίλων, παρακολουθώντας κατά καιρούς συζητήσεις και συζητώντας με γιατρούς, δε μπορώ να καταλήξω σε έναν καλό και έμπιστο γιατρό.
Έχουμε αλλάξει μέχρι στιγμής τρεις γιατρούς, τους οποίους προβληματίζομαι για το αν θα επέλεγα ξανά, ενώ από τα στενά όρια του δήμου μου έχω αποκλείσει σχεδόν τους πάντες..
Το πρόβλημα είναι το εξής, στο όνομα τελικά της αναζήτησης ενός καλού κτηνιάτρου, να περνά ο καιρός και το γατί μου να μένει χωρίς παρακολούθηση και ανεμβολίαστο. Επειδή λοιπόν, παρόλο που αυτή τη στιγμή δεν αντιμετωπίζουμε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα υγείας, είναι άμεσα αναγκαίο να επισκεφθούμε κάποιο γιατρό για τα βασικά (εξετάσεις ρουτίνας και εμβολιασμούς), καθώς έχουμε καθυστερήσει σημαντικά, θα μου προτείνατε να επιλέξω κάποιον γιατρό από αυτούς που ήδη έχουμε πάει ή να συνεχίσω την αναζήτηση, έχετε να μου προτείνεται κάποια ονόματα (με προσωπικό μήνυμα) για τα νότια προάστια (Αθήνα);

αργυρούλα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατογιατρός Empty Απ: Γατογιατρός

Δημοσίευση από koneko Δευ Οκτ 09, 2017 5:59 pm

Για τα εμβολια δεν χρειαζεσαι εξειδικευμενο και εμπιστο κτηνιατρο. Εγω θα πηγαινα σε εναν για τους εμβολιασμους ωστε να εχω απειρο χρονο να ψαχνω για καποιον αλλο που θα μου φαινοταν πιο εμπιστος
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατογιατρός M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατογιατρός Empty Απ: Γατογιατρός

Δημοσίευση από αργυρούλα Δευ Οκτ 09, 2017 6:17 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Προς αυτή τη σκέψη κλείνω και εγώ σιγά σιγά, γιατί δε πάει άλλο. Όμως με αγχώνει το γεγονός ότι κινούμαι εμπειρικά. Θα ήθελα να ξέρω πως θα επραττε κάποιος που έχει τις ίδιες αγωνιες με τις δικές μου και ίσως με περισσότερη εμπειρία με τα ζώα και τους γιατρούς, για αυτό και απευθυνθηκα στο φόρουμ. Δε μπορώ να φεύγω από το ιατρείο κάθε φορά με την αμφιβολία αν έκανε όλους τους απαραίτητους ελέγχους ο γιατρός και αν θα πρέπει να προσέξω κάτι.. Και τελικά να καταλήγω να σπαταλω ώρες στο ίντερνετ (γιατί δυστυχώς δε μπορώ να αντλήσσω από αλλού πληροφορίες)... Σε ευχαριστώ και πάλι.

αργυρούλα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατογιατρός Empty Απ: Γατογιατρός

Δημοσίευση από psipsa Δευ Οκτ 09, 2017 8:06 pm

Ο αιλουρος που ηταν στα νοτια δε λειτουργει πια; τον ειχαν μεγαλη εμπιστοσυνη πολλα μελη του φορουμ. Αν μπορει καποιος να παει και παραπερα, νικαια υπαρχει πολυ καλος γιατρος. Αν ενδιαφερεσαι να σου πω.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατογιατρός Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατογιατρός Empty Απ: Γατογιατρός

Δημοσίευση από koneko Δευ Οκτ 09, 2017 8:19 pm

κοιτα, βρες εναν κτηνιατρο και αν συμβει κατι σοβαρο στο γατι σου (χτυπα ξυλο), τοτε απλα παιρνεις 2η γνωμη και 3η γνωμη αν χρειαστει. Ακομα και τον καλυτερο να βρεις, στα σοβαρα περιστατικα ειναι καλη ιδεα να παιρνεις 2η γνωμη. Εγω τα δικα μου τα παω στον κτηνιατρο που ειναι απεναντι απο το σπιτι μου, οχι επειδη ειναι καλος, αλλα επειδη ειναι κοντα. Αν τυχει κατι σοβαρο και δεν με ικανοποιησει, τοτε θα παω αλλου, κατα προτιμηση σε νοσοκομειο ζωων που εχουν και καλυτερο εξοπλισμο.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατογιατρός M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατογιατρός Empty Απ: Γατογιατρός

Δημοσίευση από Stefi Neat Δευ Οκτ 09, 2017 11:39 pm

Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!!!!
Έχω δύο γατουληδες ηλικίας 13,5 χρονών. Ο ένας μου διαγνώσθηκε με χρόνια νεφρική ανεπάρκεια. Η γιατρός μας έγραψε το pronefra. Ο γατουλης μου δεν το παίρνει ο,τι προσπάθεια κι αν έχω κάνει. Με τη σύριγγα δίνεται κυριολεκτική μάχη και ταλαιπωρουμαστε κ οι δυο πολύ. Δοκίμασα να του το βάζω σε ανάλατο βραστό κοτόπουλο, μόλις το μύρισε έκανε εμετό. Δοκίμασα και με γάλα, μόλις το μύρισε πάλι έκανε.
Υπάρχει κανείς που να έχει δώσει το συγκεκριμένο φάρμακο με άλλο τρόπο??? Επείγει πολύ, δεν είναι καθόλου καλή η κατάσταση του!!!!

Stefi Neat
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατογιατρός Empty Απ: Γατογιατρός

Δημοσίευση από αργυρούλα Τρι Οκτ 10, 2017 2:49 pm

Psipsa για τον αίλουρο είχα ακούσει και εγώ, όμως από όσο ξέρω έχει συνταξιοδοτηθεί. Ναι θα ήθελα, αν δεν σου είναι κόπος εσύ και άλλοι φίλοι να μου προτείνεται κάποια ονόματα με προσωπικό μήνυμα (νίκαια, πειραιά, κέντρο αθήνας, νότια.. ) γιατί σε αυτή την πόλη (εννοώ την Αθήνα) επικρατεί ένα χάος.
Stefi Neat μοναδική λύση για το προβλημά σου νομίζω είναι η επίσκεψη σε ιατρείο και η χορήγηση του φαρμάκου εκεί από τη γιατρό με την βοήθειά σου επικουρικά.

αργυρούλα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατογιατρός Empty Απ: Γατογιατρός

Δημοσίευση από Spiros82 Τετ Οκτ 11, 2017 12:27 pm

Αν μπορείς δωσε πληροφορίες και απο εδώ για τον γιατρό στην Νικαια plz
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Γατογιατρός M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατογιατρός Empty Απ: Γατογιατρός

Δημοσίευση από Lina Τετ Οκτ 11, 2017 1:06 pm

Spiros82 έγραψε:Αν μπορείς δωσε πληροφορίες και απο εδώ για τον γιατρό στην Νικαια plz
Καλημέρα στέλνω π.μ.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Γατογιατρός M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης