gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε;

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Empty Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε;

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Σεπ 14, 2017 10:01 pm

Πυρετός της γάτας;; Τι γνωρίζετε για το θέμα; Κοίταξα όλες τις σελίδες "αρρωστήσαμε" για παλιότερα post, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Έχω ακούσει διάφορα τελευταία..Η Bartonella το βακτήριο που το προκαλεί, είναι στην πραγματικότητα κοινό βακτήριο απ'όσο ξέρω.
Πιστεύετε αλήθεια ότι είναι δυνητικά επικίνδυνη η γρατσουνιά από αδεσποτάκι; Δε θα είχαμε αρρωστήσει όλοι τότε ρε παιδιά;
Πάντως ο κτηνίατρός μας σε τέτοια είναι πολύ τυπικός κι όποτε περιμαζέυω αδέσποτα όλο μου λέει χρησιμοποίησε γάντια, να προσέχεις κτλ. και με βάζει σε σκέψεις που και που. Την τελευταία φορά που πήγα στο κτηνιατρείο για τη σκυλίτσα μας που νοσηλευόταν, πήγα με μπόλικες φρέσκιες γρατζουνιές κι ένα δαγκωματάκι στο δάχτυλο από ένα μικράκι που τσάκωσα για να βάλω αλοιφή στα ματάκια και να φανταστείτε μου τις ξανακαθάρισε με βάμμα ιωδίου, μου έδωσε γάντια για να μη χαιδέψω το κορίτσι μας με γυμνά χέρια (προφανώς και τη χαίδεψα κανονικοτατα) και εξέταζε το δάγκωμα και μου είπε να έχω το νου μου για την παραμικρή ενόχληση..
Μου περιέγραψε δε πρόσφατο περιστατικό συναδέλφου του κτηνιάτρου, που ο άνθρωπος κατέληξε στο νοσοκομείο με αντιβιώσεις 4ης γενεάς μετά από δάγκωμα γατούλας Suspect Ο ίδιος βέβαια προφανώς και τα πιάνει ανετότατα όλα τα ζωάκια και μάλλον έχει τον τρόπο αφού με γρατζουνιές δεν τον έχω δει ποτέ και γατοπεριστατικά έχει πολλά.

Μήπως τέτοιου είδους προβλήματα αποκτούν σημασία σε ανοσοκατεσταλμένους οργανισμούς; Πάντως μέχρι σήμερα μετράω άπειρες γρατζουνιές, εκ των οποίων κάποιες βαρβάτες που άφησαν σημάδι (κάποια μωρά είναι πολύ ninjaκια..δεν ήξερα..) και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

Ποια είναι η γνώμη σας;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Empty Απ: Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε;

Δημοσίευση από Smokys Παρ Σεπ 15, 2017 11:31 am

Θα σας έλεγα ότι ο γιατρός σας κάνει καλά και σας τα λέει, αυτό το οποίο περιγράφετε λέγεται "cat scratch disease", και είναι στην ουσία μόλυνση από το βακτήριο της bartonella στο αίμα, το οποίο μόνο αθώο δεν είναι.

Σε μια βαθιά νυχιά που θα βγάλει αρκετό αίμα, αν το νύχι της γάτας είναι μολυσμένο, τότε το βακτήριο μπαίνει μέσα σας, και βασικό σύμπτωμα είναι η λεμφαδενοπάθεια (διόγκωση των λεμφαδένων που μπορεί να συνοδεύετε από πυρετό, και πόνο των λεμφαδένων) της πλευράς που μολύνθηκε. Στον κάθε άνθρωπο, το ανοσοποιητικό σύστημα είναι διαφορετικό, και αυτό το πρόβλημα μπορεί να διαρκέσει αρκετές βδομάδες και μήνες, επίσης δεν είναι μόνο για ανθρώπους που είναι ανοσοκατεσταλμένοι (ασθενείς από μεταμοσχεύσεις, καρκινοπαθείς κλπ), είναι για όλους μας και ειδικότερα για τα νέα άτομα.

Καλό είναι να προσέχουμε γενικά όταν ερχόμαστε σε επαφή με αδέσποτες γάτες και που δεν ξέρουμε πως αντιδρούν.

Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στα παρακάτω sites.
http://emedicine.medscape.com/article/214100-overview
https://www.cdc.gov/bartonella/index.html
https://www.cdc.gov/healthypets/diseases/cat-scratch.html

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Empty Απ: Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε;

Δημοσίευση από Belatrix Orionis Παρ Σεπ 15, 2017 2:10 pm

Η αλήθεια είναι ότι από τη γρατζουνιά της γάτας μπορεί να πάθεις διάφορα. Βασική προϋπόθεση η γάτα να κουβαλάει το μικρόβιο στα νύχια της. Σε μια πρόσφατη βαθιά γρατζουνιά που κονόμησα στο στέρνο, από τη Νίνα μου τη λοκατζού, έμαθα ότι καταρχήν πρέπει να είμαι σε επιφυλακή για δερματόφυτα, των οποίων η θεραπεία είναι δύσκολη. Για τη bartonella δεν ήξερα, χαίρομαι που το θίξατε και το μαθαίνουμε κι εμείς. Προσωπικά, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ιώδιο, βάζω mercurochrom, δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι.
Belatrix Orionis
Belatrix Orionis
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Αριθμός γατουνίων : 2 κι ο Ματούκος, το τέρας της κολάσεως
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Προχωρημένη άνοιξη για να μην παγώνουν τ'αδεσποτάκια.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ρωτήστε καλύτερα ποια δεν θα βούταγα!
Motto : Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια.
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/09/2014
Mood : Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Empty Απ: Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε;

Δημοσίευση από psipsa Παρ Σεπ 15, 2017 4:51 pm

Να τολμησω να σας πω ενα.. κουλο γιατρικο που μου εκμυστηρευτηκε οδοντιατρος οταν συζητουσαμε την επικινδυνοτητα του επαγγελματος του με τα μικροβια και με τον κινδυνο να μολυνθει απ την επαφη του με το αιμα απο ειτζ;;; ε λοιπον μου ειπε πως αν ο μη γενοιτο σκιστει το γαντι τους και κοπουν η γρατζουνιστουν με τα εργαλεια τους βουτανε το δαχτυλο για μερικα δευτερολεπτα σε χλωρινη!!!!! Δεν επιβιωνει λεει τιποτα με τη χλωρινη... Ξερω θα σοκαριστειτε κι εσεις οπως εγω αλλα ετσι μου ειπε.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Empty Απ: Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε;

Δημοσίευση από Smokys Παρ Σεπ 15, 2017 5:05 pm

Belatrix Orionis έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι από τη γρατζουνιά της γάτας μπορεί να πάθεις διάφορα. Βασική προϋπόθεση η γάτα να κουβαλάει το μικρόβιο στα νύχια της. Σε μια πρόσφατη βαθιά γρατζουνιά που κονόμησα στο στέρνο, από τη Νίνα μου τη λοκατζού, έμαθα ότι καταρχήν πρέπει να είμαι σε επιφυλακή για δερματόφυτα, των οποίων η θεραπεία είναι δύσκολη. Για τη bartonella δεν ήξερα, χαίρομαι που το θίξατε και το μαθαίνουμε κι εμείς. Προσωπικά, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ιώδιο, βάζω mercurochrom, δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι.

Το μερκουροχρωμ νομίζω ότι έχει καταργηθεί κανονικά, λόγο του ότι περιέχει κάποιες ουσίες που έχουν αποδειχτεί ως βλαβερές. Mπορείτε όμως να χρησιμοποιήσετε άλλα σκευάσματα αντί του betadin, που δεν έχουν σαν βάση το ιώδιο. π.χ. Hibitane

Γενικά τα νυχάκια και τα δοντάκια των αγαπημένων μας γατιών, δεν είναι και τόσο αθώα όσο θέλουμε να λέμε, εφόσον κάνουν γερή γρατζουνιά και δαγκωνιά, για να μην παρεξηγούμε δεν εννοώ απλές γρατζουνιές επιφανειακές, αλλά γρατζουνιές που περνάνε κάτω από το δέρμα , και βγάζουν αρκετό αίμα . Λίγη προσοχή δεν βλάπτει !!!

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Empty Απ: Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε;

Δημοσίευση από Smokys Παρ Σεπ 15, 2017 5:08 pm

psipsa έγραψε:Να τολμησω να σας πω ενα.. κουλο γιατρικο που μου εκμυστηρευτηκε οδοντιατρος οταν συζητουσαμε την επικινδυνοτητα του επαγγελματος του με τα μικροβια και με τον κινδυνο να μολυνθει απ την επαφη του με το αιμα απο ειτζ;;; ε λοιπον μου ειπε πως αν ο μη γενοιτο σκιστει το γαντι τους και κοπουν η γρατζουνιστουν με τα εργαλεια τους βουτανε το δαχτυλο για μερικα δευτερολεπτα σε χλωρινη!!!!! Δεν επιβιωνει λεει τιποτα με τη χλωρινη... Ξερω θα σοκαριστειτε κι εσεις οπως εγω αλλα ετσι μου ειπε.

Δάφνη μου αν μπεί στη κυκλοφορία μέσα, τότε είναι αργά, αυτά είναι για πολύ επιφανειακά τραύματα.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Empty Απ: Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε;

Δημοσίευση από psipsa Παρ Σεπ 15, 2017 5:36 pm

Φανταζομαι εννοουσε αμεσα ο γιατρος. Τι να πω ειναι ναμη σου τυχει!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; Empty Απ: Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε;

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Σεπ 25, 2017 12:44 am

Ωστέ έτσι με τα γατονυχάκια ε;

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως!

Με καθυσηχάζει το γεγονός ότι μιλάμε για τα πιο βαθιά κοψίματα, γιατί μετά την τελευταία κουβέντα με το γιατρό είχα αρχίσα να γίνομαι κάπως υποχόνδρια και δεν γίνεται..οι επιφανειακές γρατσουνιές είναι στο πρόγραμμα!

Άρα καλά έκανα και προμηθεύτηκα γάντια για το τσάκωμα αδεσπότων, γιατί τελικά είναι και μερικά μικρά πολύ πολύ ευέλικτα και άγρια. Το απέφευγα η αλήθεια να χρησιμοποιήσω γάντια, γιατί δεν είναι τόσο ευέλικτο το χέρι. Αλλά μετά το τελευταίο περιστατικό με το μικρό που μέτρησα 13 γερές γρατζουνιές, κάποιες εκ των οποίων βαθιές, άρχισα να το ξανασκέφτομαι.

Έσεις χρησιμοποιείτε γάντια αν χρειαστεί να ξετρυπώσετε αδεσποτάκι;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γρατζουνιές γάτας..πυρετός της γάτας;;; Τι γνωρίζετε; M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης