gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας  Empty Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας

Δημοσίευση από ΣοφίαΒ Πεμ Σεπ 14, 2017 1:31 pm

Καλημέρα σας, είμαι νέο μέλος, και χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Είμαι στην αρχή εγκυμοσύνης, μόλις 4 εβδομάδων, η γιατρός μου είναι ενήμερη πως έχω γατάκι, έκανα αιματολογική για τοξόπλασμα πριν ένα μήνα περίπου και ήταν αρνητική, μέσα σε ένα χρόνο έχω κάνει την εξέταση 3 φορές. Μου σύστησε ωστόσο να εξετάσω και την γάτα μου.

Ξέρω πως η γάτα μου είναι ο λιγότερο πιθανός τρόπος να κολλήσω, ωστόσο έχω φρικάρει με τον κτηνίατρο μας.

Η Λάρα είναι περίπου 2μιση μηνών γατάκι, υιοθετήθηκε από το δημοτικό άσυλο, εκεί είχε κάνει και το πρώτο της εμβόλιο το Nobivac Tricat Trio. Την πήραμε μωράκι 3 εβδομάδων.

Πήγαμε στον κτηνίατρο της γειτονιάς, για να δούμε αν χρειάζεται να κάνει εξετάσεις, τόνισα πως θέλαμε να αντιμετωπίσουμε ότι θέματα μπορεί να κουβαλά το γατάκι από το άσυλο, να την ελέγξουμε για τοξόπλασμα, ή για οτιδήποτε άλλο που θα αφορά και την δική της υγεία και την δική μας .

Παιδιά του τόνισα πως ήμουν σε iVF διαδικασία ήθελα να ξέρω αν η γάτα έφερε το παράσιτο ή όχι.

Μας σύστησε ανάλυση κοπράνων σε δείγμα τριών ημερών -αντί για την βασική ανάλυση που γίνεται σε δείγμα ημέρας -με μηνιαία επανάληψη για 6 μήνες.... Το ακολουθούμε ευλαβικά δυο μήνες τώρα. Θεωρήσαμε πως η εξέταση κάλυπτε και το τοξόπλασμα.

Η πρώτη ανάλυση έδειξε αρνητική σε έναν τύπο παρασίτων και θετική σε άλλο, μας έδωσε Fenbendazole ... είχαμε λάβει ήδη και milbemax.

Σήμερα πήγαμε για την ανάλυση των κοπράνων, βγήκε αρνητική, και ρώτησα λοιπόν αν η εξέταση ήταν αρνητική και για τοξοπλάσμωση και τι μου λέει; Πως δεν το έχουμε ψάξει... γίνεται μόνο με ανάλυση αίματος...
Η ανάλυση που κάνουμε στα κόπρανα αφορά σκουλήκια και άλλα παράσιτα. Όχι την τοξοπλάσμωση. Shocked Shocked

Αφού πήραμε αίμα από το έρμο το γατάκι, ρώτησα αν υπάρχει κάτι άλλο που αφορά τον εμβολιασμό της ή επιπλέον εξετάσεις - είχαμε κάνει μέσα Αυγούστου και το Purevax RCP.

Μου είπε πως αν η γάτα μου δεν ταξιδεύει, δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα που μπορεί να την δαγκώσουν , τα εμβόλια για Leukemia FeLV & Rabies δεν είναι απαραίτητα. Η γάτες είναι ευαίσθητες στους εμβολιασμούς και της λύσσας μπορεί να είναι επικίνδυνο.

Η Λάρα είναι γάτα διαμερίσματος, και εκτός από τον σκύλο μας δεν έχει επαφή με άλλα ζώα, παρόλα αυτά ο συγκεκριμένος γιατρός δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κοιτάξω? Ποιες είναι οι στάνταρ εξετάσεις και εμβόλια που πρέπει να κάνει το γατί μου ώστε να είμαι σίγουρη πως είναι υγιές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ΣοφίαΒ
ΣοφίαΒ
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολωνία
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/09/2017
Mood : Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας  Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας  Empty Απ: Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Σεπ 14, 2017 2:09 pm

Καλησπέρα και καλωσήρθες στο φορουμ. Σχετικα με τα εμβολια καλα στα ειπε τα πράγματα, με την αλλη περιπτωση προβληματιστηκα η αλήθεια ειναι.
Οσον αφορα τα εμβολια μακρια και αγαπημένοι απο αυτα τα εμβολια εφοσον το ζώο ειναι μεσα και δεν έχει επαφες με άλλα ζώα, διοτι ναι μπορει να αποβει επικινδυνο, σπανια μεν , προκαλειται σαρκωμα (επιθετικοτατος καρκινος) . Τα βασικα μπορεις να τα κάνεις και μαλιστα εκει περιπου στα 3 χρονια γιατι υπάρχουν αντισώματα στα ζώα , παρολο που νομικα λενε καθε χρονο.

Αποπαρασιτωση ουτως ή αλλως πρεπει να γινεται αρχικα και μάλιστα επαναλαμβανομενη αν το γατάκι πχ ήταν πρωην αδέσποτο για να καθαρισει. Τωρα ναι οκ πιο σπανια υπάρχουν παράσιτα που μπορει να μην τα πιανουν τα κλασσικα χάπια και ισως ήθελε να το διερευνησει και να αποκλεισει καθε περιπτωση?
Αφου σας βγήκαν αυτα αρνητικα πλεον οκ.
Τα παράσιτα για να κολλησει ενας άνθρωπος θα πρεπει να τα φαει.

Μην τρελλαινεσαι , καλο πλύσιμο των χεριών γενικα και οταν ασχολεισαι με την τουαλετα μπορεις προληπτικα να χρησιμοποιεις γάντια επειδη βρισκεσαι σε κατάσταση εγκυμοσύνης. Εξ οσων έχω ακουστά ειναι σπανια περιπτωση να κολλήσεις τοξοπλασμα απο την γάτα.

Υπαρχουν μελη εδώ που ειχαν εγκυμοσύνη με γατάκια και μπορουν να σε καθοδηγήσουν καλύτερα.

Τελος διάβασε εδω καποια αρθρα για πληρέστερη ενημέρωση.

Εμβολια γατας http://www.gatospito.com/t5007-topic

Τοξοπλασμωση

http://www.gatospito.com/OIIIDEAOIUOC-Iyeie-eae-onaaiaoeeuocoa-h10.htm
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας  Empty Απ: Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Σεπ 14, 2017 3:49 pm

Για το τοξόπλασμα είχα διαβάσει διάφορα όταν υιοθέτησα τα κορίτσια, αφού με ζάλισε ο περίγυρος με το θέμα αυτό..
Αυτό που γνωρίζω, είναι ότι η διάγνωση γίνεται όντως με αιματολογικές εξετάσεις, συγκεκριμένα στον ορό του αίματος νομίζω, κατά τις οποίες διερευνάται η παρουσία δύο αντισωμάτων κυρίως, των πρωτεϊνών IgM & IgG. Ανάλογα με τα επίπεδά τους κρίνεται αν η γάτα έχει μολυνθεί πριν από καιρό, οπότε και είναι πιθανό να μην αποβάλλει πλέον τις ωοκύστες του παρασίτου στα κόπρανα ή αν είναι στην ενεργό φάση, όπου διασπείρει τις κύστες του παρασίτου, ανάλογα πάντα με τα επίπεδα των προαναφερθέντων αντισωμάτων.

Σε περιπτώσεις που η γατούλα δείχνει κάποια συμπτώματα ή αδιαθεσία, συνίστανται και κάποιες βιοχημικές και ουρολογικές εξετάσεις, αλλά για αυτό δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

Σε κάθε περίπτωση δε θεωρώ ότι συντρέχει λόγος ανησυχίας, ειδικά εφόσον τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής.
Τώρα αν δεν εμπιστεύεστε τον κτηνίατρο είναι καλό να απευθυνθείτε αλλού από νωρίς, όχι μόνο για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά γενικότερα για την υγεία της γατούλας σας μακροπρόθεσμα.

Να χαίρεστε το γατουλάκι σας και με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας  Empty Απ: Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας

Δημοσίευση από ΣοφίαΒ Πεμ Σεπ 14, 2017 6:43 pm

Gatoplikti kai Stella M ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αν και είχα πάντα γάτες ως παιδί, η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα από τις επισκέψεις στον κτηνίατρο.

Δεν ήξερα πχ το αντιλυσσικό μπορεί να είναι επικίνδυνο για την υγεία της.

Θυμάμαι πως ο τελευταίος μου γάτος -προ δεκαετίας-, το έκανε ετησίως.

Απλώς στην Ελλάδα τουλάχιστον πριν κάποια χρόνια οι γιατροί δεν μας ενημέρωναν για παρενέργειές του εμβολιασμού.

Φρίκαρα περισσότερο με τον γιατρό γιατί είχαμε ζητήσει την εξέταση από την πρώτη μέρα. Περιμένω τα αποτελέσματα της Λάρας εντός της μέρας οπότε και θα ξέρω περισσότερα.

Όσον αφορά την υγιεινή, τα δοχεία με την άμμο τα καθαρίζει τον τελευταίο μήνα μόνον ο σύζυγος. Η καθαριότητα τους είναι σε καθημερινή βάση.

Εμένα η επαφή μου με το ζώο είναι σωματική, περιστασιακά χάδια, κυρίως όμως γρατζουνίες και τα δαγκώματα που ου ρίχνει -με έχει σαπίσει το διαβολάκι- Η Λάρα κοιμάται μαζί μας, συνήθως δίπλα μου, πάνω μου κτλ

οπότε ναι μεν προσπαθώ να πλένω τα χέρια μου συχνά, αλλά δεν είναι πως μετά από κάθε άγγιγμα τρέχω στον νιπτήρα Embarassed
ΣοφίαΒ
ΣοφίαΒ
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολωνία
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακάδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/09/2017
Mood : Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας  Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας  Empty Απ: Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Σεπ 14, 2017 6:59 pm

Αστο παλαιοτερα ειχαμε γάτες αν θυμηθω απο τον εαυτο μου δηλαδή και δεν ξεραμε τι ειναι χαπι και αμπουλα. Δεν θυμάμαι καν να εχω αποπαρασιτώσει εγω τουλαχιστον το γατι που ειχα πριν 24 χρονια. Οταν ξαναειχα γατές ανακαλύψα ποσα δεν ήξερα απο γατες το ιδιο και πολλοι αλλοι.

Οταν λεμε λοιπον πλένω τα χέρια μου τι έννοια εχει? Να σου πω. Τα παρασιτα τα εσω ή τα έξω που ουτως ή αλλως εχετε εξουδετερώσει, κανουν αυγα. Τα οποια γινονται και για αυτο επαναλαμβανουμε τις αποπαρασιτώσεις και επισης έχετε εξουδετερώσει. Τα αυγα λοιπον αυτά δεν σκοτωνονται καθολου εύκολα εάν υπάρξουν, αρα λενε λοιπον σκουπα ηλεκτρικη ωστε να μαζευτουν και πλυσιμο των χεριών οταν ειναι να φάμε να βαλουμε τα χερια μας πχ στα ματια μας κλπ ώστε αυτα να φεύγουν απο πανω μας. Δεν ειναι να τρελλαθεις λοιπον σε καθε αγγιγμα να πας να πλενεις τα χερια σου, θα καταστρέψεις και τα χερια σου δηλαδη. Με δαγκωματα δεν κολλανε τα παράσιτα ουτε αν υπάρχει ανοιχτη πληγη. Καποτε έπιασα μια αδεσποτη για στειρωση οπου με γρατζουνισε και τα χε κανει πανω της. Ρώτησα τον γιατρο και μου οχι δεν εχεις προβλημα , πρεπει να φαγωθει για να εχεις προβλημα.
Αν ηταν λοιπον τα παλια τα χρονια που τοσος κοσμος δεν ήξερε απο αυτα και δεν εδιναν χαπια θα πρεπει να χαμε κολλησει ολοι. Αλλωστε ποιο επικινδυνα ειναι τα απλυτα λαχανικα παρα τα ζωα και τα παρασιτα τους.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Εξετάσεις και εμβολιασμός γάτας  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης