gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς Empty Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς

Δημοσίευση από Belatrix Orionis Τρι Σεπ 05, 2017 7:54 pm

Ανάμεσα στα τόσα πλασματάκια που ζητούν σπίτι και γονείς, να σας παρουσιάσω και τα δικά μου, καθώς κάθε μέρα κινδυνεύουν από τις φόλες κάποιων γειτόνων που ήδη μας πήραν τον ένα...
Η Νέλλυ:
Πέντε μηνών μωρό, τα έχει δει όλα. Η ιστορία της είναι πικρή κι ο χαρακτήρας της μελένιος. Όταν μαζί με τα αδερφάκια της και τα άλλα δύο της άλλης μάνας, συμπλήρωσαν τους δύο μήνες κι απογαλάκτισαν, οι μητέρες ξεκίνησαν σταδιακά να τα εγκαταλείπουν. Όλα τα μικρά, το πήραν ως δεδομένο, εκτός από τη Νέλλυ. Η μαμά της της έλειπε πολύ και τις (όλο και πιο σπάνιες) φορές που ερχόταν, έκανε σαν τρελή χοροπηδούσε και κόλλαγε πάνω της σαν τη βδέλλα. Κάποια στιγμή χρειάστηκε να μπω στο νοσοκομείο για μια εξέταση. Την προηγούμενη  μέρα, η Νέλλυ χάθηκε. Την έψαχνα ακόμα και το βράδυ, μέσα στη μαύρη νύχτα. Το επόμενο πρωί, που κοίταξα κάτω, στον κήπο, πριν φύγω, δεν την είδα. Όταν γύρισα από το νοσοκομείο μετά από τέσσερις μέρες, την είδα εκεί. Η κόρη μου και η γειτονοπούλα που με βοηθούσε πολύ όταν υπήρχε κάποιο πρόβλημα, μου εξήγησαν τι συνέβη. Η Νέλλυ ακολούθησε τη μητέρα της στην τελευταία της επίσκεψη και βγήκε μαζί της στο δρόμο. Εκεί η μάνα την άφησε και έφυγε και η Νέλλυ έγινε μάρτυρας σε ατύχημα. Ένα τροχοφόρο πέρασε και σκότωσε κάποια άλλη γάτα,  κι η  Νέλλυ το είδε και πέρασε τη νύχτα σοκαρισμένη κάτω από ένα αυτοκίνητο νιαουρίζοντας. Η γειτονοπούλα όμως που αναγνώρισε το νιαούρισμά της, ειδοποίησε την κόρη μου και το πρωί πήγαν και την έπιασαν και την ξανάφεραν στον κήπο. Όταν γύρισα από το νοσοκομείο, κόλλησε επάνω μου, όπως έκανε με τη μάνα της, κι όταν δεν την κοιτούσα με φώναζε για να την πάρω αγκαλιά. Ήταν εντάξει μόνο στην αγκαλιά κάποιου ανθρώπου. Σιγά σιγά με τον καιρό,  ξεκίνησε να ανεξαρτητοποιείται (μη φανταστείτε ότι έπαψε να ζητάει χαδάκια, απλά έγινε λίγο πιο ανεξάρτητη) όμως από τη στιγμή του θανάτου του Τζακ, ξανακόλλησε επάνω μου. Όταν κάθομαι στο σκαλοπατάκι για να έρθουν τα τρία από τα τέσσερα, να τα χαϊδέψω, αυτή θα ανέβει πιο ψηλά και θα με σκουντάει απαλά με το πατούσι της, ή θα ανέβει στην πλάτη μου προσπαθώντας να έρθει στην αγκαλιά μου.

Δείτε την, δεν είναι γλυκιά; Δεν παίζει η αγάπη κι η γλύκα, στα μάτια της;
Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς 20170828_195049
Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς 20170828_193637
Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς 20170820_192207

Η Νίνα (η λεοπαρδάλω):
Το πιο μικράκι και αδύναμο από όλα. Αγκομαχούσε για να κάνει τα βήματα των άλλων και να ανέβει τρέμοντας ένα κούτσικο σκαλοπατάκι. Μια μέρα, την είδαμε ξαπλωμένη χάμω, εντελώς ακίνητη και τη μάνα της, να τη γλύφει συνεχώς αλλά η Νίνα να μην κουνιέται για πολλή ώρα. Ο άντρας μου μου είπε ''πέθανε το γατάκι'' εγώ όμως, ήξερα μέσα μου ότι δεν είχε πεθάνει. Ήμουν σίγουρη ότι θα ξυπνούσε. Έτσι κι έγινε. Σε κάμποση ώρα, το μικρό σηκώθηκε σαν απλά να κοιμόταν. Μεγάλωσε κι έφτασε το μέγεθος των άλλων κι έγινε μια πολύ γλυκιά γατούλα. Με το χάλκινο μετωπάκι της ξεχωρίζει από κάθε άλλη γκρι τιγρέ γάτα. Εμένα τα στίγματά της μου θυμίζουν λίγο λεοπάρδαλη, εξ'ου και το ''λεοπαρδάλω''. Έχει και μια συνήθεια, όταν καταλάβει ότι κουβαλάω λιχουδιές, θα σκαρφαλώσει επάνω μου, σα λοκατζής, και θα κρέμεται για να φάει πρώτη. Έχει μεγάλη πλάκα. Πολύ τρυφερή γατούλα, σε κοιτάει και λιώνεις, το Νινάκι, αναζητάει κι αυτό την παντοτινή του μάνα.

Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς 20170820_192318
Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς 20170828_194903
Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς 20170828_194308

Ο Τουλούζ :
Τουλούζ, ο πορτοκαλί τιγράκος που από μικρός είχε τη στόφα του αρχηγού. Εξερευνητικός, άνετος με όλα τα άλλα γατάκια, ενώ με τους ανθρώπους δεν είχε ποτέ πολλά πολλά. Εκείνος θα εξερευνούσε τα πάντα γύρω πριν πάνε οπουδήποτε τα άλλα γατάκια. Έκανε και τις βλακείες του κάποτε, και βρέθηκε αναπάντεχα στο καμαράκι της ταράτσας. Κρύφτηκε πίσω από κάτι διπλωμένα χαλιά, πού να μπορέσω να τον πιάσω! Με τη βοήθεια του γιου μου, τον ξετρυπώσαμε κι αυτός όρμησε και χώθηκε, πού λέτε; Μέσα στη γατοφόρο! Μόλις μπήκε μέσα, έκλεισα την πορτούλα και τον πήγαμε πάλι κάτω στον κήπο. Από τότε, τρόμαξε και κρατούσε αποστάσεις και από την πόρτα του κήπου και από μας. Σιγά σιγά, όμως, αφού έρχονταν σε μένα οι αδερφές του και ο Τζακ, άρχισε κι αυτός να έρχεται για χάδια. Τώρα έχει εξελιχθεί σε έναν πανέμορφο χαδιάρη γάτο, χαίρομαι πραγματικά να τον χαϊδεύω. Δεν κάνει χοντράδες, είναι διακριτικός, κι εκτιμάει το κάθε χάδι που παίρνει.

Να ο Τουλουζάκος μας.
Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς 20170820_191427

Δεν έχω βγάλει άλλες φωτογραφίες αυτό τον κούκλο, αλλά θα τον βγάλω, να το δείτε το πορτοκαλί λιονταράκι.

Belatrix Orionis
Belatrix Orionis
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Αριθμός γατουνίων : 2 κι ο Ματούκος, το τέρας της κολάσεως
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Προχωρημένη άνοιξη για να μην παγώνουν τ'αδεσποτάκια.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ρωτήστε καλύτερα ποια δεν θα βούταγα!
Motto : Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια.
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/09/2014
Mood : Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς Empty Απ: Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς

Δημοσίευση από Lina Τρι Σεπ 05, 2017 8:30 pm

Υπέροχα πλασματάκια, εκφραστικότατες ματάρες!Μακάρι σύντομα να τα αναζητήσει ο Άνθρωπος τους και να βρουν ένα καλό σπιτάκι.
luck luck luck luck luck
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς Empty Απ: Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς

Δημοσίευση από Belatrix Orionis Τετ Σεπ 06, 2017 1:50 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ Lina, μακάρι να βρουν τα σπίτια τους. Με φοβίζει, εκτός από τις φόλες και η ιδέα του χειμώνα που έρχεται, (κι εδώ πάνω είναι ψηλά, το κρύο είναι δριμύ κι ο αέρας πολύ δυνατός) και ό,τι αυτός συνεπάγεται. Υπάρχει και το τέταρτο γατάκι, το ασπρόμαυρο, ο Άβερελ αλλά αυτός δεν είναι φιλικός, δεν με πλησίασε ποτέ, είναι ο μοναδικός που κρατάει αποστάσεις και δεν μπορώ να κατανοήσω το γιατί, και δεν το ψάχνω, γιατί οι γάτες ξέρουν αυτά που εμείς αγνοούμε και γιατί έχει απόλυτα το δικαίωμα να μη με συμπαθεί. Αυτός είναι και ο λόγος που ακόμα δεν ζητώ γι΄αυτόν σπίτι. Ελπίζω κάποτε να γίνουμε φίλοι.
Belatrix Orionis
Belatrix Orionis
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Αριθμός γατουνίων : 2 κι ο Ματούκος, το τέρας της κολάσεως
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Προχωρημένη άνοιξη για να μην παγώνουν τ'αδεσποτάκια.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ρωτήστε καλύτερα ποια δεν θα βούταγα!
Motto : Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια.
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/09/2014
Mood : Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς Empty Απ: Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 06, 2017 5:56 pm

Kαλη τυχη να έχουν τα γλυκα πλασματάκια!! luck luck luck

Σπόιλερ:
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς Empty Απ: Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Σεπ 07, 2017 12:14 am

Και τα τιγράκια και το πορτοκαλάκι (σταθερή αξία) είναι πανέμορφα.

Εύχομαι να βρουν σύντομα το σπιτάκι τους και τον ανθρωπό τους
Θα γίνουν πολύ γλυκά γατοσυντροφάκια φαίνεται απ το μουτράκι τους.

Ελπίζω και με το μαυροασπρούλι να γίνετε γρήγορα φίλοι και ν' αναζητήσει κι αυτός ένα σπιτικό.

Καλή τύχη σε όλα

luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς Empty Απ: Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς

Δημοσίευση από Belatrix Orionis Πεμ Σεπ 07, 2017 1:20 pm

Ευχαριστώ πολύ, παιδιά, από το στόμα σας και στου Θεού τ' αυτί. Σήμερα είδα ότι από την πυλωτή που κάθονται πλέον την περισσότερη μέρα, με παρακολουθούν που βγάζω βόλτα την Αργώ, και ο Τουλούζ πήγε να βγει έξω από τα κάγκελα. Εκεί είναι ο δρόμος, η καρμανιόλα, ο εφιάλτης, αυτό που φοβόμουν και παλιότερα όταν ο Ματούκος μας ζούσε στην πυλωτή. Θέμα χρόνου είναι κι αυτό μου φαίνεται... όσο μπορώ θα τα εμποδίσω να βγουν γιατί μόλις μπαίνουμε εμείς μέσα μπαίνουν κι αυτά.
Belatrix Orionis
Belatrix Orionis
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Αριθμός γατουνίων : 2 κι ο Ματούκος, το τέρας της κολάσεως
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Προχωρημένη άνοιξη για να μην παγώνουν τ'αδεσποτάκια.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ρωτήστε καλύτερα ποια δεν θα βούταγα!
Motto : Όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια.
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/09/2014
Mood : Τρία τιγράκια αναζητούν γονείς M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης