gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατοπεινάλες

+3
tsili
psipsa
xrucaki_gatoula
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από xrucaki_gatoula Κυρ Αυγ 06, 2017 5:55 pm

Καλησπέρα everybody, σας έχω την εξής ερώτηση!

Έχω δύο νέα μικρά γατόνια, να σας πω την αλήθεια μου με ακρίβεια δεν ξέρω πόσο μηνών είναι κοντά 6 μήνες αν το υπολογίζω σωστά. Ξέρω πως τα μικρά μέχρι 1 έτους πρέπει να είναι ελεύθερα στο πόσο τρώνε και πότε, όμως αυτά τα δύο μικρά κοντεύουν να φάνε και εμάς. Δεν λέω, όλη μέρα τρέχουν σε όλο το σπίτι -κυρίως το ένα- και μόλις πάει κάποιος στην κουζίνα τρέχουν, μας νιαουρίζουν και είτε τους δώσουμε κάτι έξτρα είτε όχι θα πάνε πάλι στις κροκέτες να τις τσακίσουν... Να τα αφήσουμε ή να τους μαζέψουμε λίγο την τροφή? Τα βλέπω να παραπατάνε με κάτι κοιλιές τεράστιες σε σχέση με το σώμα τους...

Επίσης οποιασήποτε βοήθεια να καταλάβω τι γένους είναι τα γατόνια θα ήταν χρήσιμη, μην ανοίξω κι άλλο θέμα!

xrucaki_gatoula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 24
Τόπος : 0
Αριθμός γατουνίων : 0
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 0
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : 0
Motto : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : Γατοπεινάλες M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από psipsa Δευ Αυγ 07, 2017 1:34 pm

Καλημερα σας μπορειτε να δοκιμασετε να τα ταιζετε 3 φορες την ημερα να συνηθισουν σιγα σιγα... Οσο για το φυλο καπου εδω στο γατοσπιτο αν δε με απατα η μνηνη μου υπαρχει σχετικο αρθρο και φωτογραφιες που θα σας βοηθησουν να διαγνωσετε το φυλο. Εναλλακτικα ο κτηνιατρος σας στο καθορισμενο ραντεβου για τα εμβολια τους θα σας πει...και μη ξεχνατε σε λιγους μηνες τη στειρωση,γιατι αν ειναι διαφορετικου φυλου θα εχετε εκπληξεις...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατοπεινάλες Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από xrucaki_gatoula Τρι Αυγ 08, 2017 12:40 am

Είναι τρομερά δύσκολος ο κτηνίατρος με 2 ψιψινάκια που πρέπει να πάνε και τα δυό μαζί για να μην χάσουμε οι.. μαμάδες τη μπάλα απο ημερομηνίες... Για αυτό μέχρι να καταφέρουμε να το κανονίσουμε θα πρέπει κάπως να τα φωνάζουμε, κρίμα είναι να τους μιλάμε σαν να είναι αγοράκια και να μας βγούν κοριτσάκια ή το ανάποδο(μου συνέβη με τον πρώτο μου και ένιωσα πολύ άσχημα)

Όσο για τη στείρωση είμαι κατά, ακόμη κι αν με γεμίσουν μικρούλικα όλο το σπίτι, εδώ που είμαστε υπάρχει και δικός μας χώρος για φιλοξενία και πολλοί γείτονες που θέλουν δικά τους οπότε δεν μας αγχώνει, μωρά είναι εξάλλου!

Όσο για το φαγητό τι ποσότητα θα πρότεινες στις 3 φορές την ημέρα? Δοσολογία ενήλικου ή περισσότερο?

xrucaki_gatoula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 24
Τόπος : 0
Αριθμός γατουνίων : 0
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 0
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : 0
Motto : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : Γατοπεινάλες M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από tsili Τρι Αυγ 08, 2017 8:15 am

Λοιπόν , τα υπόλοιπα τα σοβαρά θα τα βρεις....
Όσο για τα ονόματα.....έχω ένα κοριτσάκι υπέροχο και πανέμορφο, που την λένε Χρυσηίς , αλλά τη φωνάζουμε Βούλη...Δεν την έχει πειράξει καθόλου
tsili
tsili
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Γατογλυφάδα
Αριθμός γατουνίων : 3 σπίτι, 2 αγαπημένα στον ουρανό και πολλά αδεσποτάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ZENTA, ZENTA, ZENTA
Motto : keep walking
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2009
Mood : Γατοπεινάλες M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από psipsa Τρι Αυγ 08, 2017 8:30 am

τα του φαγητου θα τα βρειτε πιστευω η δοσολογια αναγραφεται στις συσκευασιες καθε τροφης θα ταιζετε με βαση τα κιλα που ειναι το καθενα. Για τη στειρωση σας θερμοπαρακαλω να αναθεωρησετε γιατι οσο χωρο κι αν εχετε δεν επαρκει καθοτι η αυξηση του πληθυσμου τους θα γινει με ραγδαιους ρυθμους. Απλα μαθηματικα ειναι αν σε καθε γεννα γεννηθουν 3 με 4 γατακια και αυτο επι δυο φορες το χρονο, αν καθε ενα απο τα θηλυκα της γεννας τον επομενο χρονο γεννησει κι αυτο απο 3 με 4 γατακια για υπολογιστε ποσα γατια θα δημιουργησετε εσεις οι ιδιοι με το να μην εχετε στειρωσει μια και μονη θηλυκια... συν το οτι θα εχετε γατοκαυγαδες αναμεσα στα αρσενικα και τα θηλυκα σας θα κινδυνευουν να παθουν πυομητρα... Αν εχετε τοσο πολυ χωρο για να μεγαλωσετε και να φροντισετε πολλα γατια γιατι δεν υιοθετειτε οσα μπορειτε απο τα χιλιαδες που ηδη εχουν γεννηθει... διαβαστε κι εδω σχετικα αρθρα και θα δειτε τι σας λεω...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατοπεινάλες Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από xrucaki_gatoula Τρι Αυγ 08, 2017 9:30 am

Δεν ζυγίζουν ούτε 1 κιλό ακόμη(περίεργο) γι αυτό και ρώτησα εδώ, μήπως κάποιος έχει κάτι καλύτερο να προτείνει απο το όσο και όποτε που γράφουν οι τροφές επάνω..
Όσο για το θέμα στείρωσης, μια που μου φαίνονται πλέον αρσενικά και τα δύο μικρά μου δεν νομίζω να υπάρξει θέμα. Η γειτονιά μας έχει πολλά γατάκια ανάμεσα τους και κοριτσάκια -άγρια για εμάς αδέσποτα- που έχουν στειρωθεί απο την φιλοζωική και δεν είναι καθόλου επιθετικά μεταξύ τους. Ο κτηνίατρος μας συμφωνεί με την απόφαση μας να μην στειρώσουμε τα γατάκια μας, δεν είναι εξάλλου κάτι που κάνουμε μόνο εμείς!  
Όσο για τα ήδη γεννημένα που περιμένουν γονείς αναγνωρίζω πόσο δύσκολο είναι για όλα τους να μεγαλώνουν κάπου που δεν χωράν/δεν τα θέλουν πια απο το πόσα έχουν κλπ, γι αυτό και τα γατάκια μου είναι σωσμένα απο τον δρόμο και όχι απο αγκαλιά άλλου σπιτικού. Δυστυχώς μπορώ να έχω τόσα μικρά και αυτά έχω και μπορεί να αντέξει η τσέπη μου... Όταν με το καλό τελειώσουμε με τους εμβολιασμούς θα δούμε αν μπορούμε να σώσουμε κι άλλα. Αλλά για να υιοθετήσω θα κάνω την εξής ερώτηση, ποιός θα έδινε κάποιο γατάκι σε μένα που δε θέλω να στειρώσω τα ζωάκια μου? Δυστυχώς κανείς, το έχουμε δοκιμάσει και δε μας βγήκε.

Όσο για ονόματα, αν όντως είναι αρσενικά ο ένας ονομάστηκε(προσωπικά ήθελα πιο πολύ αγοράκια απο ότι κοριτσάκια δεν έχω ιδέα γιατί) κολλήσαμε στον δεύτερο... Προσέχουμε να βρούμε ονόματα που να μπορούν εύκολα να γυρίσουν και σε κοριτσίστικα όμως μέχρι να μας επιβεβαιώσει ο δόκτωρ ότι έχουμε να κάνουμε με αγοράκια για σίγουρα...

xrucaki_gatoula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 24
Τόπος : 0
Αριθμός γατουνίων : 0
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 0
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : 0
Motto : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : Γατοπεινάλες M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από dagger Τρι Αυγ 08, 2017 2:53 pm

Αγαπητο μου παιδί κάτι δεν καταλαβες σωστα μου φαίνεται. Και δείχνεις ( αν δεν είσαι τρολ ) να έχεις μπερδέψει τα πάντα όλα.
Να σου πω λοιπόν σχετικά με τα γατάκια απο " σπιτική αγκαλιά "
Τα γατακια που προωθουνται για υιοθεσία απο εδώ αλλά και όπου αλλού τα βλέπεις δεν είναι γατακια που γενήθηκαν σε σπίτι.
Είναι γατάκια που τα μάζεψαν απο το δρόμο , πεινασμένα , φοβισμένα , γεμάτα ψύλους μύκητες , τυφλα , κουτσα , πληγιασμενα απο κλωτσιες και πολλά ακόμα.
Είναι γατακια απο γατοαποικίες , γατακια που γλυτωσαν στο παρα 5 απο επιθεσεις σκυλων , γατακια που πεταχτηκαν μόλις ανοιξαν τα ματακια τους η σε πιο ακραιες αλλα συνηθισμενες περιπτωσεις κιόλας , γατακια που είχαν ακόμα και τον πλακουντα πανω τους....
Κι όλα αυτα , οσα καταφεραν να επιζήσουν , μεγαλωσαν και ανατραφηκαν με πολύ κόπο , πολυ προσπάθεια και πολύυυυ αγαπη.
Οταν λοιπόν τα δίνουν , ακριβως επειδή είναι πλασματακια που εχουν ταλαιπωρηθει χωρίς να φταίνε ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ η στείρωση τους για να μειωνονται τα αδεσποτα όσο το δυνατον περισσότερο.
Και εχουν πολυ αναγκη απο ενα καλο σπιτικο και μια ζεστη αγκαλιά.

Οι γατες οταν ειναι η εποχη ζευγαρωματος παυουν να ειναι ευγενικές και καλές και τσουρομαδάνε η μια την άλλη.
Τα δε αστειρωτα αρσενικα πολλες φορες επιστρεφουν με πληγες που ενιοτε κακοφορμιζουν και απειλουν την ζωή τους.
Τα θηλυκα ταλαιπωρουνται πολυ μιας και ζευγαρωνουν με περισσότερους απο ενα γατους , η διαδικασια ζευγαρωματος για τις γατες δεν είναι ρομαντικη ιστορία με ροζ συννεφάκι .
Κυνηγαει το ενα το αλλο , βγαινουν στο δρομο οπου και είναι πολυ ευκολο να σκοτωθουν απο διερχομενο αυτοκίνητο , εκτος πια κι αν ζει καποιος τερμα σε βουνο και δεν υπαρχει αυτοκίνητο.
Συν του οτι κινδυνευουν και απο διαφορες λοιμωδεις ασθενειες οι οποίες είναι εξαιρετικα μεταδοτικές ανάμεσα σε γάτες.
Ολόκληρες γατοαποικίες έχουν εξολοθρεφτεί απο λοιμώδη νοσήματα.

Θεωρω πραγματικα τραγικο να βλεπω ενα νεο ανθρωπο ο οποίος δεν είναι σε θέση να ξεχωρίσει αν ένα γατακι είναι αρσενικό ή θηλυκό να πασάρει θεωρίες περί μη στείρωσης των γάτων και να πετάει το μπαλάκι στον κτηνίατρο. Αν βεβαια είναι πραγματικό γεγονός και όχι δικαιολογίες για να καλυψουμε την αγνοια ή την απροθυμια μας για στειρωση .
Τουλαχιστον οταν απευθυνεται σε ανθρώπους που οι γάτες αποτελούν μέρος της ζωής τους θα πρεπει να προσεχουμε τι λεμε και τι γραφουμε .
Τα αδεσποτα γατακια οταν τα αφηνουμε και πολλαπλασιαζονται κοστιζουν πολλα περισσότερα απο οσο κοστίζει μια στείρωση.
Οι μανουλες χρειαζονται καλη τροφή , κι οταν λεω καλη τροφή εννοω ΚΑΛΗ , με υψηλη θρεπτικη αξια , και δεν νομιζω να γινεται αυτο όταν υπαρχουν απο πισω πεντε δεκα γατες που πεινανε.
Και να μην αναφερθω στο ποσα παθαινουν ειτε απο επιθεσεις αρσενικων γατων , είτε επειδή δεν τρέφεται καλα η μανουλα οπότε και δεν αντεχουν.
Συν τα θυματα των κακων καιρικων συνθηκών ... πολλα μαζευονται τελικά , ετσι ??


Οσο για την φραση " δεν ειναι εξάλλου κατι που κανουμε μόνο εμεις " πολυ ευκολο ειναι να κοιταμε τι κανουν οι αλλοι και να κρυβομαστε πισω απο αυτό.

Ουτε εγω θα σου εδινα γατακι γνωρίζοντας ή ακουγοντας τα όσα γραφεις εδώ.





dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Γατοπεινάλες Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από psipsa Τετ Αυγ 09, 2017 1:36 am

dagger συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα οσα εθιξες παραπανω.. απορω κι εγω με το εξης, πως κτηνιατρος λεει σε καποιον οτι συμφωνει μαζι του να μη στειρωσει τα γατια του και επιπροσθετως ακουμε οτι ειναι μαλλον αρσενικα τα γατια οποτε, δεν θα υπαρχει...προβλημα. ομως βλεπω εγω οτι ο αριθμος των γατων που γραφει η xrucaki_gatoula ειναι 3 που σημαινει οτι εκτος των δυο μικρων υπαρχει μαλλον και αλλη γατα, αρα αστειρωτη προφανως κι αυτη... γατος, γατα, δεν αναφερεται... αρα μιλαμε για ενα σπιτι με τρια αστειρωτα ζωντανα... καλη τυχη στα γατακια ευχομαι και το μικροτερο τους προβλημα θα ειναι η τροφη που τρωνε..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατοπεινάλες Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από xrucaki_gatoula Τετ Αυγ 09, 2017 1:57 am

Έχω εντυπωσιαστεί απο τις απαντήσεις σας!
Αντί να κοιτάμε που εμείς οι ίδιοι οι άνθρωποι είμαστε 7 δις σε έναν πλανήτη που δε μας χωράει κοιτάμε τα μικρά γατάκια που είναι πολλά στις δικές σας πόλεις επειδή οι φιλοζωικές κάνουν τα στραβά μάτια! Αν εφαρμόζουμε τη λογική σας σωστά θα έπρεπε να στειρωθούμε και εμείς, να μην μπορούμε να αναπαραχθούμε μέχρι τα παιδάκια στην Αφρική και σε άλλες χώρες που αντιμετωπίζουν πρόβλημα υποσιτισμού και άθλιων καιρικών συνθηκών βομβαρδισμούς και όλα τα άλλα που βλέπουμε να συμβαίνουν σταματήσουν να είναι εκεί που είναι και μπούν σε ένα σπίτι που η οικογένεια τους θα τα θέλει και θα μπορεί να τα φροντίσει εξίσου! Αντί γι αυτό οι οικογένειες που θέλουν παιδάκια γεννάνε ενώ υπάρχουν ήδη γέννες απο μαμάδες που δεν μπορούν να φροντίσουν τον εαυτό τους πόσο μάλλον ένα μωρό. (και αυτές στειρωμένες έπρεπε να είναι να μη γεννοβολάνε αριστερά δεξιά και να πετάνε τα μωρά τους στα σκουπίδια χωρίς να έχουν μια ώρα που υπάρχουν στον κόσμο)

Αν προβληματιστήκατε τόσο με την περίπτωση μου, μπορώ να σας δώσω τα ακριβή μου στοιχεία και να με καταγγείλετε και μάλιστα να το κάνετε άμεσα, είμαι μαλλον δολοφόνος, γι αυτό έχω ήδη γάτο στο σπίτι(ω ναι θα τολμήσω να το πω) ΑΣΤΕΙΡΩΤΟ και ζει 3,5 χρόνια και είναι υγιέστατος! Όπως και της γειτονιάς ολόκληρης, γιατί κανένας δεν στειρώνει δικό του γατί ή σκυλί!

Ευχάριστο πάνω απο όλα κλίμα στο σπιτόγατο, κρίμα για τη δουλειά που έχουν κάνει αρκετοί για να το κρατήσουν εδώ που είναι, ελπίζω να είμαι η μόνη που θα διώξετε απο εδώ μέσα!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που πήρα στο θέμα που άνοιξα για το θέμα που άνοιξα, επειδή απο κριτική όμως ξεχειλίσαμε, αν κάποιος μπορεί ας το κλειδώσει, δεν υπάρχει λόγος να απαντήσει κάποιος άλλος, εξάλλου δεν θα ξαναμπω για να δω τι άλλο θα διαβάσω!

xrucaki_gatoula
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 24
Τόπος : 0
Αριθμός γατουνίων : 0
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 0
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : 0
Motto : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2014
Mood : Γατοπεινάλες M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από dagger Τετ Αυγ 09, 2017 10:40 am

Εγω αγαπητο μου παιδι θα σου απαντησω και είμαι σίγουρη ότι θα το διαβάσεις.
Η περιέργεια σκότωσε την γατα λένε , και οι ανθρωποι είναι πιο περιεργοι από τις γάτες .

Περα απο την ατυχεστατη συγκριση μεταξυ ανθρώπων και ζώων έχω να σου πω τα εξής.

Πρωτον οι φιλοζωικες , ( τις οποιες πολλάκις εχω αναφέρει ότι δεν έχω σε εκτίμηση και τις αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι ) δεν είναι υπευθυνες για την αυξηση των αδεσποτων σκυλιων η γατιων.
Ισα ισα που περιθαλπουν πολλα βασανισμενα ζώα , τα κανουν καλά , τα τσιπαρουν , βρισκουν οικογενειες για να ζησουν μια ομορφη ζωούλα και δεν τα επιστρεφουν στους δρόμους απο οπου τα μαζεψαν.
Υπευθυνοι για αυτην την κατασταση είναι ασυνείδητοι  οι οποίοι αφήνουν τα ζωα τους αστειρωτα , σκυλακια γατακια που μολις παψουν να ειναι τρισχαριτωμένα μωρακια καταλήγουν στο δρόμο .

Δευτερον , οταν λεω οτι τα εχεις μπερδεψει ολα , κατι ξερω.
Ο ανθρωπος αναπαραγεται με βαση την λογική , καμμια γυναικα δεν γενοβολάει απο τα 12-13 που θα εμφανιστει η εμμηνος ρύση μέχρι τα 50-55 που τελειωνει .
Τα κακομοιρα τα ζωα ομως , γκαστρωνονται οποτε εχουν οιστρο.
Και ενω ο ανθρωπος γεννάει ενα μωρό / ενιότε και 2 αλλά όχι με μεγαλη συχνότητα  , τα ζωα γενάνε απο 4 και πανω.
Τα δε σκυλια γενανε και 12 κουταβια , οι γατες / υπαρχει περίπτωση που γατα γένησε 6 ( δικια μου γατα η οποια στειρωθηκε μετα ) ή και 10 ακόμα . ( Εχουμε περίπτωση αδέσποτης σε γατοαποικία στον Βόλο που ειχε γενήσει τόσα / κατεληξαν δυστυχως  στα σαγονια αγέλης σκύλων τα περισσότερα απο όσο θυμάμαι ).

Και θα κλεισω με 10 λεπτα κυρηγμα.
Πολυ ευκολα κλεινεις μια πορτα πισω σου.
Δεν ακους ανθρωπους που εχουν εμπειρία σε καποιο θεμα , δεν δεχεσαι τις αποψεις των αλλων. Απλα φευγεις ...
Κανεις μας δεν ηξερε , ολοι μαθαμε
Εγω μαθαινω ακόμα κι ας πλησιαζω τα 56. Και μαθαινω απο ατομα που ηλικιακα θα μπορουσαν να ειναι παιδια μου ( που εισαι βρε Πηνελοπάκι !!!! )
Και πολλες φορες εχω αντιρήσεις , διαφωνίες αλλά μένω.
Επειδή γνωρίζω οτι οσες διαφωνιες κι αν εχω σε καποια θεματα οποτε τους χρειαστω θα ειναι εδω.
Εμεις δεν διωχνουμε κανενα , δεν σου ειπε κανεις να φυγεις , εσυ επελεξες τον ευκολο δρόμο.

Εν κατακλείδι
Καλή τύχη στα γατάκια και ευχομαι απο καρδιας να ειναι παντα υγιή
Αυξανεσθε και πληθύνεστε και κατακυριευσατε την γη .
Αλλωστε σκυλια ειναι , γατια ειναι ... με 2 γενες το χρονο ... γεμισε η γειτονια γατακια και κουταβάκια
Στις υγείες μας
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Γατοπεινάλες Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Αυγ 09, 2017 4:55 pm

Εγω δεν θα στσθω σε αυτην την συζητηση, με καλυψαν οι προλαλήσαντες. Απλα να σου πω να κανετε αποπαρασιτωση αν δεν εχετε ηδη κανει διοτι διαβαζω οτι δεν εχετε παει κτηνιατρο. Εξωτερικη και οπωσδηποτε εσωτερικη που μπορει να εινσι λογος για τις φουσκωμενες κοιλιες. Επισης απορια ο αστειρωτος αρσενικος που εχετε δεν σας ψεκαζει το σπιτι? Δεν φευγει για μεγαλα διαστηματα για ζευγαρωμα? Τον εχετε εντος η εκτος?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατοπεινάλες M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Αυγ 09, 2017 7:59 pm

Εγώ πάλι θα προσπαθήσω να σου γράψω κάτι ακόμη, παρόλο που σε προσωπικό επίπεδο συμφωνώ απόλυτα με όσα έχουν λεχθεί περί στειρώσεων.

Γράφω λοιπόν σε μια απόπειρα να δώσω ένα ερέθισμα για παραπάνω διάβασμα, ενημέρωση ίσως και αναθεώρηση ορισμένων απόψεων αφού πάντα έχουμε όλοι περιθώρια βελτίωσης. Επίσης πριν συνεχίσω θέλω να πω ότι γράφω με την καλύτερη διάθεση, στην κατεύθυνση της ανταλλαγής απόψεων κι ότι δεν υπάρχει λόγος να νιώθεις ανεπιθύμητη στο χώρο αυτό, όπως εξάλλου γράφουν και όλοι παραπάνω.

Εδώ είμαστε όλοι γιατί αγαπάμε τις γάτες εξάλλου και υπάρχει διάθεση ενημέρωσης σε ότι τις αφορά.

Πράγματι η αναλογία μεταξύ ανθρώπινης - γατίσιας αναπαραγωγής είναι ατυχής για το εξής λόγο, η μεν ανθρώπινη αναπαραγωγή είναι απόρροια σκέψης και συνειδητής απόφασης (και ενίοτε στις περιπτώσεις που αναφέρεις ανθρώπινης αγριότητας), η αναπαραγωγή των ζώων όμως είναι ενστικτώδης.
Τώρα έρχεται το ηθικό επιχείρημα κατά της στείρωσης που συχνά λέει ποιοι είμαστε εμείς που επεμβαίνουμε στη δημιουργία ζωής..Είναι μια κουβέντα που έχω κάνει αρκετές φορές με φίλους, με νέους με μεγαλύτερους από εμένα σε ηλικία ανθρώπους και το βασικό μου επιχείρημα είναι πως,τα ζώα και το τωρινό φυσικό τους περιβάλλον, μακράν απέχει πλέον από το εξ'ορισμού φυσικό τους περιβάλλον. Το φυσικό τους περιβάλλον κάποια στιγμή περιελάμβανε χωράφια, φύση, αφθονία ή τουλάχιστον ευκαιρίες ανεύρεσης τροφής, απουσία αυτοκινήτων και περίπλοκων ανθρωπογενών εγκαταστάσεων και η ζωή έκανε τη δουλειά της. Στο περιβάλλον αυτό όμως ήδη έχουμε επέμβει για το κοινό καλό, αλλάξαν οι ζωές μας και η πραγματική φύση του σκύλου ή της γάτας δεν είναι ανάμεσα σε αυτοκίνητα ή να ψάχνει τροφή σε αστικά απορρίματα από όπου είναι αδύνατο να καλύψει τις διατροφικές του ανάγκες.

Η συστηματική και επιλεκτική εκτροφή των σκύλων για παράδειγμα ξεκίνησε πριν από 10.000 χρόνια, αν δεν απατώμαι, σκέψου μόνο πόσα άλλαξαν από τότε στον κόσμο γύρω μας. Και καθαρά εξελικτικά αν θέλεις να το δεις 10.000 χρόνια είναι λίγα για την προσαρμογή των ειδών στις νέες σημαντικά διαφορετικές συνθήκες. Οπότε σκέφτομαι εγώ, αν εμείς ως ανθρώπινο είδος διαφοροποιήσαμε τις συνθήκες διαβίωσης των ζώων, δεν πρέπει να κάνουμε και κάτι για να τις κάνουμε καλύτερες; Υπό αυτή έστω τη σκοπιά δε βλέπεις την ανάγκη ελέγχου των πληθυσμών τους;

Θα φέρω ένα πιο απτό παράδειγμα. Στις αδεποτούλες που ταϊζω έχουμε 3 στειρωμένες και άλλες τουλάχιστον 3 που δεν έχουν στειρωθεί. Οι 3 στειρωμένες είναι χαρούμενες χαδιάρες, αφρατούλες και ζούνε ήρεμα. Οι υπόλοιπες γέννησαν, ξαναγέννησαν, αδυνατίζουν, προσπαθούν να "βολέψουν" τα μικρά τους, τα βόλεψαν που λες πολλές φορές στα λάθος μέρη, εγώ έτρεχα για να βοηθήσω όπως μπορώ, αλλά τελικά μέσα σε 2 καλοκαιρινούς μήνες, χάθηκαν τουλάχιστον 6 γατάκια από αυτοκίνητα και επίθεση σκύλου. Ένα εξ αυτών μου έμεινε στα χέρια με τη μαμά του δίπλα.. Αν είχα την ευκαιρία και την ευχέρεια λοιπόν, θα προτιμούσα να στειρώσω και τις υπόλοιπες.
Σίγουρα όταν αντικρίζει κανείς γατάκια..η πρώτη σκέψη είναι ''Ωωωω, πανέμορφα, αυτό είναι η ομορφιά της ζωής" και όχι η αναγκαιότητα της στείρωσης. Όμως αυτό δεν αρκεί κατά τη γνώμη μου.

Να το θέσω και αλλιώς. Στην εν λόγω διαφωνία περί στείρωσης υπάρχει η άποψη "Τι να κάνουμε, αυτά έχει η ζωή, εδώ πεθαίνουν παιδιά..", όπως ακριβώς αναφέρεις παραπάνω, και συνήθως η κουβέντα αποκτά ροή σχεδόν φιλοσοφική και δεν καταλήγει κάπου. Άλλος συμμερίζεται την άποψη αυτή και προτιμά την αναξέλεγκτη αναπαραγωγή τους κι άλλος λέει δε γίνεται να πεθαίνουν μικρά συνεχώς κάτι πρέπει να κάνω. Θεωρώ λοιπόν αν αναλόγιστείς δεδομένα επιστημονικά, όπως αυτά που αναφέρω περί θεωρίας εξέλιξης και δεις τη συνολική εικόνα, ίσως αναθεωρήσεις κάποιες από αυτές τις απόψεις.
Επιπλέον μπορείς να σκεφτείς τα πιθανά προβλήματα υγείας που προκύπτουν από την επιλογή της μη στείρωσης ή τους τραυματισμούς που μπορεί να προκύψουν από το όλο "τελετουργικό" του ζευγαρώματος. Το κομμάτι της υγείας όμως ξεφεύγει της ειδικότητάς μου, οπότε δεν θα επεκταθώ, άσε που θα γράφω μέχρι το πρωί Smile Μπορείς όμως να βρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες εδώ μέσα. Και επισημαίνω, πιθανά προβλήματα υγείας, δε μιλάμε για βεβαιότητα. Ο γατούλης σου μπορεί να ζήσει υγιέστατος μέχρι τα βαθιά του γεράματα, όμως αξίζει να ρίξεις μια ματιά στις πιθανότητες..
Πάνω σε αυτό μπορώ μόνο να προσθέσω δύο ακόμη παραδείγματα, πάλι από προσωπική εμπειρία, αφήνω στην άκρη φιλοζωικές κτλ, αφού η κουβέντα τελικά κορυφώθηκε με το θέμα της στείρωσης, άρα σε αυτό μένω. Πάλι μέσα σε ένα καλοκαίρι, έχω στους αδέσποτους γατούληδες μου 2ο περιστατικό αποστήματος, που προέκυψε από δάγκωμα σε καυγά κυριαρχίας, ζευγαρώματος..;δεν το ξέρω. Ξέρω όμως ότι ο ένας έμεινε 1,5 μήνα τουλάχιστον στον κτηνίατρο και θα πέθαινε από μόλυνση και γάγγραινα αν δε με εμπιστευόταν αρκετά ώστε να εμφανιστεί τραυματισμένος. Θα πέθαινε και δεν θα το ήξερε κάποιος. Ο Γλύκας μου είναι τώρα ένα υγιέστατος μπουμπουλάκος που μας κάνει αγάπες. Αν θέλεις διάβασε την ιστορία μας εδώ: http://www.gatospito.com/t12949-topic

Και έρχεται και το πρακτικό - οικονομικό θέμα, στο οποίο δεδομένων των συνθηκών που όλοι ζούμε, δε γίνεται να μην αναφερθώ. Αναφέρεις ότι βοηθάς όσο αντέχουν τα οικονομικά σου, πολύ λογικό αφού όλοι το ίδιο κάνουμε, αλλά καθαρά οικονομικά μιλώντας, είναι βρε κοπέλα μου πιο οικονομική επιλογή το να στειρώσεις ένα ή δύο γατούδια παρά να νοιαστείς για 10. Ακόμη κι αν το νοιάζομαι για 10 σημαίνει ότι απλά τα ταϊζεις. Εκτός πάλι αν δε σκοπεύεις να ασχοληθείς με τα μικρά..αυτό είναι άλλο και θεωρώ ότι καλύπτεται από τα παραπάνω επιερήματα. Αν δηλαδή όσα αναφέρω δεν έχουν καμία απήχηση σε εσένα, δες την καθαρά πρακτική σκοπιά τελικά. Κάτι από όλα αυτά που γράφω θα σου κάνει λίγο κλικ έστω για να το σκεφτείς το θέμα, δεν μπορεί..τι λες;

Πριν κλείσω, θα σου πω ότι κάποτε είχα ένα σκυλάκο τον οποίο δε στείρωσα, καθώς υπήρξα αδαής σε τέτοια θέματα. Τον αγάπησα πάρα πολύ και έζησε χαρούμενος. Μέχρι σήμερα ωστόσο μετανιώνω που δεν τον στείρωσα, για λόγους διάφορους προφανώς..Και σκέψου ότι απλά το να μη ζευγαρώσει ένας σπιτίσιος σκύλος είναι πιο εύκολο από ότι μια σπιτίσια γάτα..άλλα ζώα.

Εν κατακλείδι, ναι είμαι υπέρ της στείρωσης για χίλιους δυο λόγους και ναι κι εγώ αν έδινα ένα γατάκι θα είχα την απαίτητηση να το στειρώσουν, αλλά το βασικό θέμα δεν είναι τι κάνει ο καθένας τελικά, αλλά το να υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά τα αγαπάνε. Η αγάπη έχει τους κόπους της και η ενημέρωση για το πως μπορείς να φροντίσεις με το βέλτιστο τρόπο το πλάσμα που αγαπάς είναι προαπαιτούμενο. Αυτό σκέψου μόνο, η φροντίδα τους δεν πρέπει να στηρίζεται στο τι πιστεύουμε ως άτομα, αλλά στο τι ισχύει όσον αφορά τα δεδομένα της καθημερινότητας και της φυσιολογίας των ζώων. Μη νιώθεις ανεπιθύμητη. Σε παρακαλώ προσωπικά δώσε απλά μια ευκαιρία σκέψης στο όλο ζήτημα. Αξίζει!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γατοπεινάλες M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Απρ 19, 2018 12:17 am

Ασχέτως που το ποστ πήρε διαφορετική τροπή, κατά τίτλο νομίζω πως ταιριάζει η απορία μου εδώ.

Γενικά λέμε ότι τα μωρά τρώνε όσο θέλουν και σταδιακά μειώνουμε ποσότητες και αριθμό γευμάτων, ακολουθούμε συνιστώμενη δοσολογία μέχρι να το βρούμε για κάθε γατάκι ξεχωριστά.
Τα μωρούλια που μεγαλώνω τώρα όμως είναι αρκετά μικρά για να αρχίσω να τους κόβω ποσότητες, περίπου στο μήνα ή διανύουν την 5η εβδομάδα πια και νομίζω ότι τρώνε πάρα πολύ.

Τρώνε περίπου 500 g + κονσέρβα kitten την ημέρα, αλλά είναι σταλίτσες ακόμη, οπότε τι κάνουμε; Ο γιατρός είπε ότι ακόμη δίνουμε όσο θέλουν, αλλά πραγματικά οι κοιλίτσες τώρα δεν ξεφουσκώνουν κι αυτά τρώνε συνέχεια.
Κροκέτα κατάφερε να φάει το ένα το κορίτσι μου χθες, σήμερα τσίμπησε λίγο και το άλλο κοριτσάκι. Το αγορίνι μας ακόμη δεν.

Και κάτι ακόμη, κροκέτα τους δίνω από την Acana των κοριτσιών. Μήπως να έδινα μια πιο συμβατική, ώστε να είναι πιο ομαλή η μετάβαση αργότερα αν υιοθετηθούν ή κατέβουν κάτω;
Από την άλλη λέω, όσο είναι σποράκια αφού μπορώ να τους τη δίνω..;

Τι προτείνετε;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γατοπεινάλες M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Απρ 19, 2018 5:04 pm

Δωστους να φανε οσο θελουν μωρε μωρα ειναι ακομα πολυ..
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατοπεινάλες M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατοπεινάλες Empty Απ: Γατοπεινάλες

Δημοσίευση από belezza Πεμ Απρ 19, 2018 10:25 pm

Εγω θα σταθω περισσοτερο στην ποιοτητα της τροφης. κι εγω και στα πρωτα και στα δευτερα της Λευκοθεας ,αγοραζα οτι καλυτερο σε kitten ,baby κ.λ.π ,ομως οσοι τα υιοθετησαν δεν ηξερα αν ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να το συνεχισουν ( εγω το εκανα απο ευαισθησια ,γιατι ηταν μωρα και κατω απο ειδικες συνθηκες ) ετσι σταδιακα το αλλαξα σε πιο συμβατικες λυσεις για να μην προκληθουν προβληματα με τη διαφορα τροφης .
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Γατοπεινάλες Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης