gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Προβλήματα με το εντεράκι μας

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από ECLAIR Παρ Ιουλ 07, 2017 1:33 pm

Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να σας βρίσκω όλους και τα ζουζούνια σας καλά. Σαν άπειρη γατομαμά θέλω τη γνώμη σας μιας και ο μικρός μας prince εδώ και 20 μέρες παιδεύεται με τα γαστρεντερικά του. Τη πρώτη φορά κάναμε καλλιέργεια διαπιστώθηκε μικρόβιο πήραμε flagil μας πέρασε και όλα καλά για 15 μέρες. Πριν δύο μέρες ξαναρχίσαμε τις διάρροιες (χωρίς εμετούς) και μάλιστα είδα λίγο αίμα όπου ξανά πάλι για καλλιέργεια και περιμένουμε αποτελέσματα. Μέχρι να δούμε και αυτά τα αποτελέσματα παίρνει ercefuryl και τροφή διαίτης για το στομάχι.
Τι να κάνω δεν ξέρω, τη πρώτη μέρα κοιμόταν συνέχεια γιατί όλο το βράδυ το πέρασε με πηγαινέλα στην άμμο, τώρα επανήλθε η ζωντάνια του και θέλει να τρώει σαν λαίμαργος που είναι και να παίζει. Μου λέει η κτηνίατρος πως άμα έχει θέμα οργανικό θα πρέπει να προσέχω μην τον αφήσω να τρώει ζουζούνια στο μπαλκόνι και κυρίως όταν τον παίρνω Σαλαμίνα να μην τον αφήνω στην αυλή...Εγώ τον λυπάμαι γιατί τρελαίνεται να παίζει με το χώμα, είναι παντού περιφραγμένα δεν έχει κίνδυνο είναι σαν παιδική χαρά για το ζωάκι. Πως να το περιορίσω μέσα στη ζέστη που κλαίει για να βγει να παίξει πολλές φορές. Καμιά σύμβουλή??? Να το ψάξω περισσότερο να δω τι πραγματικά φταίει προκειμένου να το καταπολεμίσω γιατί σίγουρα δεν είναι λύση το αβέβαιο.Προβλήματα με το εντεράκι μας 19467810

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουλ 07, 2017 2:23 pm

Μμμμ τα προβλήματα του εντέρου θέλουν το χρονο τους αλλα το αιμα με προβληματιζει. Μπορει να ειναι βέβαια ενας ερεθισμος ή μια φλεγμονουλα. Θα δουλεψει και η αντιβιωση. Ειναι καθαρο το γατουλάκι απο παράσιτα γενικοτερα? Ειχε κανει πριν αποπαρασιτώσεις? Το θέμα δεν ειναι ο περιορισμος το θέμα ειναι να μην βάζει στο στομα του οτι βλακεια βρει , αν εχει μια καποια ευαισθησια. Το κανει αυτο? Μπορεις να το βάλεις σε καποιο μπαλκονάκι ή να περιφράξεις ενα συγκεκριμένο σημειο.
Εγω θα σου έλεγε μετα την αντιβιωση να αρχισετε προβιοτικα να συνέλθει η χλωριδα του εντέρου. Πες το στον γιατρο σου, δεν υπάρχει καλυτερο πραγμα για το εντερακι και μονο καλο κανει στον οργανισμο.

edit

Να συμπληρώσω οτι μετα το flagyl θα ειναι και πολυ ωφελιμο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από ECLAIR Παρ Ιουλ 07, 2017 2:41 pm

Έχει πάρει χάπι πριν από 2 μήνες για εσωτερική αποπαρασίτωση και κάθε μήνα αμπούλα frontline, προχθές γράπωσε ένα σκώρο που είχε μπει μέσα στο διαμέρισμα και μαλώναμε για να του το πάρω από τα χέρια. Λόγω καλοκαιριού όλο και κάτι μας επισκέπτεται και αυτός δεν χάνει χρόνο...Όταν τον παίρνω είδηση το αποτρέπω αλλά δεν γίνεται συνέχεια. Σήμερα μου είπα τα κορίτσια μου ότι έκανε κανονική εκκένωση αλλά είναι ακόμη σε διαιτητική τροφή.

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουλ 07, 2017 3:11 pm

To frontline ειναι για τους ψύλλους μονο. Με το χάπι της εσωτερικης έβγαλε τιποτα?
Κοιταξε το εντερο ειναι μεγάλη υποθεση ειμαι παθων και ξέρω. Αν ειναι καποιο μκροβιο  το καταπολεμεις οπως και κάνατε. Μπορει να εινα παράσιτα και να εχουν κανει καποιο ερεθισμο. Φανταζομαι θα ειδε ο γιατρος στο μικροσκοπιο αν υπαρχει κατι. Αν ειναι καποια ευαισθησια θελει διατροφή και αρκετο χρονο μπορει μηνα μπορει τριμηνο μπορει εξαμηνο, αναλογως . Τα αντιβιοτικα να ξέρεις καταπολεμουν τα οποια μικροβια, αλλα σκοτώνουν και τα λεγομενα καλά βακτηρια που υπάρχουν στο εντερο, για αυτο σου μιλώ για προβιοτικα. Δηλαδη έχει δεν έχει ευαισθησια γενικοτερα με ολα αυτο, υπέστη μια ταλαιπωρια το εντερο, οποτε δεν σημαινει οτι αν συνεχιζει το προβλημα δεν εχει καταπολεμηθει το μικροβιο. Οποια επισης αλλαγή τροφης γινεται πρέπει να γινεται σταδιακά , γιατι το εντεράκι πρέπει να προσασρμοστει σιγα σιγα και τα αποτομα το ερεθιζουν. Μην περιμένεις απαραιτητα αλλαγές στο τέλος μιας θεραπειας αλλα σταδιακα θα υπάρχει βελτιωση.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από ECLAIR Παρ Ιουλ 07, 2017 3:37 pm

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όχι σκουλικάκια δεν είδαμε ήταν καθαρός, βέβαια το χάπι δεν μπορεί τώρα να το πάρει πάλι λόγω εντέρου, θα περιμένω και αυτή τη καλλιέργεια, απλά ανησυχώ σχετικά με τις τροφές μπορεί να παίρνει για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα τροφή ειδική για γαστρεντερικά? Προβιοτικό έχω νομίζω ήδη θα κοιτάξω να του το δώσω (μόνο με κονσέρβα για γαστρεντερικά και αυτή, γιατί αλλιώς δεν το παίρνει) Φοβάμαι μην του συμβεί κάτι και τον χάσουμε κι αυτόν γιατί δύο πλήγματα μέσα σε 5 μήνες θα είναι too much

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουλ 07, 2017 3:53 pm

Καλα ψυχραιμια μην σκέφτεσαι έτσι , εδω αντιμετωπιζετε ένα θεμα απλο το οποιο λύνεται. Θα σου ελεγα κανε μια ερώτηση στο γιατρο σου πρωτα για τα προβιοτικα , δηλαδη αν θα το δώσεις τώρα ή στο τελος της θεραπειας αλλα και για την δοσολογια.

Δεν νομιζω οτι χρειάζεται να δινεις τοσο καιρο ειδικη τροφή , αυτο που προσπαθώ να σου πω ειναι οτι αν πχ 15 μέρες δινεις ειδικη τροφή και την 16 αλλαξεις αποτομα σε άλλη ε λογικο ειναι να ξαφνιαστει. Εδω αλλαζουμε μαρκα και κανουν διαρροιες. Μπορεις να κανεις καποιο μιξ με τις 2.  Μπορεις να βράσεις και λιγο κοτοπουλο με ρυζάκι να δινεις ή να δωσεις μια ξηρα τροφη με πουλερικα. Δεν θα πας ας πουμε να δώσεις ψαρικα σε ένα ερεθισμενο έντερο. Καταλαβαινεις τι λεω.. Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από ECLAIR Παρ Ιουλ 07, 2017 4:17 pm

Ναι οκ μόνο πουλερικό έτσι κι αλλιώς έχει η ξηρά τροφή που παίρνει και μάλιστα σιγά σιγά σε λίγες δόσεις σταδιακά και ανακατεμένη σε μικρές δόσεις όπως λες για να μην έχουμε θέματα πάλι...Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Το απόγευμα θα πάρω τα αποτελέσματα και θα δω πως θα πράξω.

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από ECLAIR Τρι Σεπ 19, 2017 10:35 am

Καλημέρα. Λοιπόν κάναμε καλλιέργεια ξανά βγήκε αρνητική και μου πρότεινε η γιατρός εξετάσεις αίματος και αν δεν βγει και απο εκεί κάτι να προχωρήσω σε κολονοσκπόπηση.... Ο μικρός μόλις τώρα σταθεροποιήθηκε αφού παίρνει προβιοτικά και την en ξηρά τροφή ειδική για τα εντερικά. Κάτι μου λέει πως τελικά μόνο με αυτή πρέπει να συνεχίσω γιατί όλες οι άλλες τον ενοχλούν, εφόσον πάει καλά δεν θα τον βάλω και σε αυτή τη ταλαιπωρία. Επίσης εφόρου ζωής αν δίνω την en μου είπαν οτι δεν θα έχω πρόβλημα (απλά είναι λιγο τζιζ στο οικονομικό).

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Σεπ 19, 2017 12:17 pm

Ενα λεπτο βρε eclair. Απο ποτε έχει ξεκινήσει αυτη η ιστορια απο τον ιουνιο? Το πηρες το γατι ειχε παράσιτα και έκανε εμετους και διάρροιες. Ενδιαμέσως ποσες φορες του αλλαξες τροφη, Μπορεις να περιγραψεις λιγο το ιστορικο? Του έκανε και 4ο τεστ για τα παρασιτα?
Κατα αρχας το προβλημα σας ξεκινησε απο μια συγκεκριμένη αποδεδειγμένη αιτια και αυτη ηταν τα παράσιτα, καλα μεχρι εδω.
Τα φαρμακα που καταπολεμουν τα παρασιτα μπορει να εχουν χαλάσει την χλωριδα του εντερου η οποια μπορει να κανει και μήνες να επανέλθει, μπορει ακομα να εχει δημιουγηθει καποιο συνδρομο ευερεθιστου εντέρου. Το γενονος οτι με την τροφή και τα προβιοτικα έχιε μεγάλη βελτιωση ειναι θετικο.
Τα προβιοτικα ειναι οπως εχουμε ξαναπει οτι καλύτερο και ακινδυνο αλλα και ωφελιμο μπορει να δινεις ακομα και για πολυ μεγάλα χρονικα διαστήματα. Δηλαδη μην περιμένεις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να δώσεις ειδικη τροφη και προβιοτικα και μετα να σταματήσεις και τα δυο και να ειναι οκ με την αλλη τροφή. Εσυ του σταματας τα προβιοτικα και τι ακριβως κανει οταν πας σε άλλη τροφη πολλες διάρροιες  ή μαλακα?
Απο κει και περα οι εξετάσεις και η κολονοσκοπηση, θα σου δειξουν ακριβως την εικονα μεσα στο έντερο (δεν ειχα ιδεα οτι γινεται κολονοσκοπηση στα ζωα) αλλα οκ καντε ενα διάστημα μια διατροφή. Γιατρος δεν ειμαι αλλα γενικοτερα δεν πάμε μπαμ σε κολονοσκοπηση στους ανθρώπους τουλάχιστον , παιζει ρολο η ηλικια αλλα και τα συμπτώματα και φυσικα το άιμα στα κοπρανα. Τι λεει ο γιατρος σου οταν ηρεμει με την διατροφή. Επισης δειχνει το ζώο να ποναει? πως ειναι η διαθεση του?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από belezza Τρι Σεπ 19, 2017 5:47 pm

Gatoplikti έγραψε:Ενα λεπτο βρε eclair. Απο ποτε έχει ξεκινήσει αυτη η ιστορια απο τον ιουνιο? Το πηρες το γατι ειχε παράσιτα και έκανε εμετους και διάρροιες. Ενδιαμέσως ποσες φορες του αλλαξες τροφη, Μπορεις να περιγραψεις λιγο το ιστορικο? Του έκανε και 4ο τεστ για τα παρασιτα?
Κατα αρχας το προβλημα σας ξεκινησε απο μια συγκεκριμένη αποδεδειγμένη αιτια και αυτη ηταν τα παράσιτα, καλα μεχρι εδω.
Τα φαρμακα που καταπολεμουν τα παρασιτα μπορει να εχουν χαλάσει την χλωριδα του εντερου η οποια μπορει να κανει και μήνες να επανέλθει, μπορει ακομα να εχει δημιουγηθει καποιο συνδρομο ευερεθιστου εντέρου. Το γενονος οτι με την τροφή και τα προβιοτικα έχιε μεγάλη βελτιωση ειναι θετικο.
Τα προβιοτικα ειναι οπως εχουμε ξαναπει οτι καλύτερο και ακινδυνο αλλα και ωφελιμο μπορει να δινεις ακομα και για πολυ μεγάλα χρονικα διαστήματα. Δηλαδη μην περιμένεις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να δώσεις ειδικη τροφη και προβιοτικα και μετα να σταματήσεις και τα δυο και να ειναι οκ με την αλλη τροφή. Εσυ του σταματας τα προβιοτικα και τι ακριβως κανει οταν πας σε άλλη τροφη πολλες διάρροιες  ή μαλακα?
Απο κει και περα οι εξετάσεις και η κολονοσκοπηση, θα σου δειξουν ακριβως την εικονα μεσα στο έντερο (δεν ειχα ιδεα οτι γινεται κολονοσκοπηση στα ζωα) αλλα οκ καντε ενα διάστημα μια διατροφή. Γιατρος δεν ειμαι αλλα γενικοτερα δεν πάμε μπαμ σε [/u[u]]κολονοσκοπηση στους ανθρώπους τουλάχιστον , παιζει ρολο η ηλικια αλλα και τα συμπτώματα και
φυσικα το άιμα
στα κοπρανα. Τι λεει ο γιατρος σου οταν ηρεμει με την διατροφή. Επισης δειχνει το ζώο να ποναει? πως ειναι η διαθεση του?
καλησπερα και απο μενα.συμφωνω με τη γατοπληκτουλα στο θεμα της κολωνοσκοπησης
η αθανασια πρεπει να θυμαται την περιπτωση της frou-frou που το πασχα λογω παρασιτων ειχε αιμα στα κοπρανα
και εκανε διαροια και εμετους. πηραμε τηλ . το γιατρο μου ο οποιος μου συστησε ενα υγρο υδατοδιαλυτο απο το φαρμακειο για ανθρωπομωρα. ευτυχως τρεξαμε σε εφημερευον ,το αγορασαμε και σε συντομο διαστημα ειχε θεραπευτει.την ειδε και ο δικος μου γιατρος και των νεων γονιων της και μου ειπαν οτι εχει τελειως αποθεραπευτει.μηπως να ρωτουσατε για το σιροπι.?φυσικα, αν σας ενδιαφερει μπορω με π.μ να σας πω την ονομασια του
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από ECLAIR Τετ Σεπ 20, 2017 2:00 pm

Kαλησπέρα και πάλι.Λοιπόν το ιστορικό μας έχει ως εξής... τον υιοθέτησα περίπου 3 μηνών. 1 μήνα μετά δίνοντάς του ακριβώς την ίδια τροφή με εκεί που τον φιλοξενούσαν εμφάνισε διάρροια (σε πολύ χάλια κατάσταση...όχι μαλακά, κανονική διάρροια). Κάναμε καλλιέργεια έδειξε μικρόβιο χωρίς να μου πουν ποιό συγκεκριμένα...έτυχε τότε να τον πάω Σαλαμίνα για μια μέρα και ισχυρίστηκαν ότι κάτι έφαγε πιθανόν που να τον πείραξε. Με ειδική τροφή, αντιβίωση και πρεβιοτικό συνήλθε άμεσα. Μόλις έγινε η μετάβαση (σε διάστημα περίπου 10 ημερών) στη παλιά τροφή αρχίσαμε πάλι διάρροιες 4 φορές την ημέρα μη σας πω... έκτοτε ξανά καλλιέργεια μη τα πολυλογώ από τότε έχουμε ξανακάνει άλλες δύο καλλιέργειες γιατί όσες φορές τον γύριζα στη κανονική τροφή που παρεπιπτόντως τελευταία άλλαξα και μάρκα (ποιό ελαφρυά τύπου sensitive) επιστρέφαμε στις διάρροιες. Όμως οι καλλιέργειες δεν έδιξαν απολύτως τίποτα αρνητικές! Από εκεί η γιατρός συμπέρανε ότι στη τροφή του κάτι τον ενοχλεί αλλά δεν γνωρίζουμε τι. Έπαιρνε πρεβιοτικά και με τη κανονική τροφή και δυστυχώς οι διάρροιες απλά μειώνονταν αλλά περέμεναν διάρροιες. Ο γάτος παρόλη τη ταλαιπωρία του παρέμενε αρκετά ζωήρος και δεν έμεινε πίσω στα κιλά του... Το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν οτι φοβήθηκε μάλλον πονούσε και ο καημένος όταν ήταν να πάει στην αμμολεκάνη ήθελε πλέον κάποιον μαζί του. Όλο αυτό το διάστημα είμασταν τις μισές μέρες του μήνα καλά και τις άλλες μισές χάλια. Τώρα έχει 20 μέρες που τρέφεται με ειδική τροφή, συνεχίζει τα πρεβιοτικά και τα κακάκια του είναι άψογα. Δεν θέλω να του αλλάξω ξανά τροφή, δεν θέλω να τον ταλαιπωρήσω άλλο. Μου είπαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να παίρνει εφάπαξ αυτή τη τροφή που παίρνει τώρα (και εδώ ακριβώς θέλω τη γνώμη σας αν όντως είναι έτσι) και ίσως από μόνη μου να του δίνω αραιά και που κοτόπουλο βρασμένο με λίγο καροτάκι κλπ. Θέλω να το φτάσω μέχρι τέλος να βρω την αιτία αλλά δεν μπορώ και να τον ταλαιπωρώ είναι κρίμα. Τις τελευταίες ειδικά μέρες που είχε πρόβλημα επειδή λερωνόταν είχε εκνευριστεί και ο ίδιος για αυτό και όταν έτρεχε προς την άμμο ερχόταν πρώτα μπροστά μου σαν να μου έλεγε "έλα γιατί πάω τώρα" Επίσης να αναφέρω σε όλο αυτό το διάστημα καθόλου εμετοί παρά μόνο μια φορά κι αυτό λόγω λαιμαργίας. Να αλλάξω γιατρό? Να ηρεμήσουμε πρώτα για αρκετό χρονικό διάστημα και μετά να ξαναπροσπαθήσω??? Ελπίζω να μην σας άφησα κενά

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 20, 2017 4:20 pm

Εclair μου? ακουσε με και μην αγχώνεσαι. Να ξεκινήσω αναποδα γιατι εσενα εκει ειναι η ανησυχια σου και να σου πω ναι οκ ,να τρέφεται με την ειδικη τροφη, αν οχι για παντα γιά ενα ικανο ή και αρκετά μεγαλο διάστημα ή και για παντα, αλλα αυτο ειναι πολυ νωρις να το πουμε. Πληρης τροφή ειναι του καθεται, λύνει το θέμα  μια χαρά. Μπορεις επισης να του δινεις μαγειρευτο ναι καθαρο κοτοπουλάκι κρεατάκι. Το προβλημα με το μαγειρευτο ειναι οτι δεν ειναι πληρης τροφη και αρα δεν θα μπορουσες να δινεις ΜΟΝΟ μαγειρευτο πχ για πανω απο 2 μηνες πχ. Βάζω ενα θεωρητικο διάστημα.

Τώρα τα προβληματα του εντερου το χω ζήσει στο πετσι μου αυτο που σου λεω εδω και 30 χρονια, ειναι πολλες φορες χρόνια με σκαμπανεβάσματα και πολλες φορες δεν υπάρχουν και παθολογικα αιτια. Μπορει ακομα ακομα να ειναι και νευρικης φύσεως ή και φοβου απο χρονιες ταλαιπωριες. Το έντερο έιναι ενας ξεχωριστος εγκέφαλος με μνήμη και ευαισθησιες ένα πράγμα πως να στο πω. Παιζει παρα πολυ μεγαλο ρολο η διατροφή και φυσικα το περιβάλλον της εντερικης χλωριδας το οποιο χρειάζεται και μήνες για να επανέλθει. Στα λέω ολα αυτα για να σου τονισω οτι δεν πρεπει να αγχώνεσαι και να καταλάβεις οτι δεν θα περιμένεις απαραιτητα γρηγορες αλλαγές.
Εσυ βλέπεις βελτιωση με αυτην την διατροφή πολυ θετικο, αλλο να πεις οτι εχεις ασταμάτητες διαρροιες και αιμοραγια εκει ναι το ψάχνεις περαιτέρω.  Αλλο να έχεις μια κατάσταση που δεν διορθώνεται καθολου ή να βλεπεις το ζώο να πονάει πχ ή να χει καποια φλεγμονή μονιμη που και πάλι θα φανει στα κοπρανα. Αλλο να έχεις μονιμους εμετους ή να του κοβεται ή ορεξη πχ.  Σωστα το βλέπεις λοιπον ήρεμήστε πρωτα απο ολα εσυ και το ζώο κυριως , το χρειάζεται , με προσεγμενη διατροφή. Μπορει να επανέλθει απλα με τον χρονο. Τι θα επανελθει? η χλωριδα του εντέρου του!  Επισης να σου πω οτι αλλο πράγμα ειναι τα πρεβιοτικα και αλλο τα προβιοτικα. Υποθετω δινεις προβιοτικα ποια αληθεια?
Τέλος το προβλημα σας ξεκινησε προφανως απο παράσιτα και εδω θέλω να σε ρωτήσω απο κει που το πηρες του ειχαν κανει αποπαρασιτωση ? Και ακομα μια απορια που έχω ειναι για ποσο χρονικο διάστημα κανατε θεραπεια με ειδικη τροφή και προβιοτικα? Μερες?  10-15 μερες ειδικη τροφή μπορει και να μην ειναι αρκετή.
Επειδη το αναφέρεις , μπορει να συμπέσει να φάει κατι μια μέρα πχ αλλα σε αυτην την περιπωση δεν θα κρατούσε τοσο καιρο το προβλημα. Τα παράσιτα ειδικα οταν εχουν πολλαπλασιαστει κανουν φλεγμονη . Τα καταπολεμας λοιπον με φάρμακα. Τα φάρμακα καταστρέφουν τα μικροβια αλλα ταυτοχρονα καταστρέφουν και τα καλά βακτήρια που προστατεύουν τον έντερο.  Δεν νομιζω οτι χρειάζεται πλεον να επαναλαβετε καποιο τεστ για παράσιτα εχετε βεβαιωθει οτι εχουν εξαλειφθει.  Αυτα που λεει ο γιατρος λογικα μου φαινονται αυτα η σειρα των πραγματων που πρεπει να εξετάσει , δεν σας ειπε να παρει τον χρονο του ομως?  Το θεωρει άμεσο? . Συνεχιστε έτσι αν θέλεις μπορεις να κανεις κάποιες εξετάσεις στο αιμα τώρα ή αργοτερα  ,υποθέτω θέλει να δει αν υπάρχει φλεγμονη. Πανω απο ολα ψυχραιμια και το βλέπετε στην πορεια.

Το φαρμακο που αναφερει παραπανω  η φιλη belezza ειναι για τα παρασιτα σε πολυ μωρα γατάκια , που ουτως ή αλλως εσεις έχει εξαλειψει.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Σεπ 20, 2017 5:32 pm

Θα ήθελα να προσθέσω μονο το εξής. Ρωτα τον γιατρο σου η εξέταση που κανατε βγάζει ολα τα παρασιτα που μπορει να υπαρχουν, λεω μήπως υπάρχει καποια ειδικη περιπτωση και ρωτα τον επισης τι μικροβιο βρήκε να διαβάσεις να ενημερωθεις.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας Empty Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από ECLAIR Πεμ Σεπ 21, 2017 3:05 pm

Ευχαριστώ πολύ και τις δύο για τις απαντήσεις. Φίλη μου Gatoplikti ήσουν πολύ μα πολύ σαφής στην απάντηση. Σε ευχαριστώ θερμά γιατί με καθησύχασες! Η αλήθεια είναι πως πιο πολύ αγχώνομαι για τον γατογιό παρά για τις κόρες μου. Ακούγοντας τους γιατρούς τον υπέβαλα σε σύντομες δοκιμασίες χωρίς να υπολογίσω οτι ενδεχομένως και πολύ απλά να θέλει τον χρόνο του όπως σε μας τους ανθρώπους... Για την ώρα παίρνουμε τη πάστα proenteric. Θα προχωρήσω και σε εξετάσεις αίματος στο προσεχές μέλλον και μέχρι εκεί. Αν πάλι κάτι στη πορεία αλλάξει τότε θα το σκεφτώ για πιο σοβαρή εξέταση! Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι γιατί κανονικά αυτά που έπρεπε να μου πούνε στο κτηνιατρείο μου τα ανέλυσες εσύ ως παθούσα. Για να μη μου βαρεθεί τη τροφή θα του βάζω και λίγο κρεατάκι με λίγα λαχανικά σε συνδυασμό με τη ξηρά. Θα ρωτήσω τη γιατρό όμως για το τι ακριβώς έδειξε η πρώτη φορά γιατί τα αποτελέσματα δεν τα είδα ποτέ. Να είσαι καλά!

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Προβλήματα με το εντεράκι μας Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης