Προβλήματα με το εντεράκι μας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από ECLAIR Την / Το Παρ Ιουλ 07, 2017 1:33 pm

Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να σας βρίσκω όλους και τα ζουζούνια σας καλά. Σαν άπειρη γατομαμά θέλω τη γνώμη σας μιας και ο μικρός μας prince εδώ και 20 μέρες παιδεύεται με τα γαστρεντερικά του. Τη πρώτη φορά κάναμε καλλιέργεια διαπιστώθηκε μικρόβιο πήραμε flagil μας πέρασε και όλα καλά για 15 μέρες. Πριν δύο μέρες ξαναρχίσαμε τις διάρροιες (χωρίς εμετούς) και μάλιστα είδα λίγο αίμα όπου ξανά πάλι για καλλιέργεια και περιμένουμε αποτελέσματα. Μέχρι να δούμε και αυτά τα αποτελέσματα παίρνει ercefuryl και τροφή διαίτης για το στομάχι.
Τι να κάνω δεν ξέρω, τη πρώτη μέρα κοιμόταν συνέχεια γιατί όλο το βράδυ το πέρασε με πηγαινέλα στην άμμο, τώρα επανήλθε η ζωντάνια του και θέλει να τρώει σαν λαίμαργος που είναι και να παίζει. Μου λέει η κτηνίατρος πως άμα έχει θέμα οργανικό θα πρέπει να προσέχω μην τον αφήσω να τρώει ζουζούνια στο μπαλκόνι και κυρίως όταν τον παίρνω Σαλαμίνα να μην τον αφήνω στην αυλή...Εγώ τον λυπάμαι γιατί τρελαίνεται να παίζει με το χώμα, είναι παντού περιφραγμένα δεν έχει κίνδυνο είναι σαν παιδική χαρά για το ζωάκι. Πως να το περιορίσω μέσα στη ζέστη που κλαίει για να βγει να παίξει πολλές φορές. Καμιά σύμβουλή??? Να το ψάξω περισσότερο να δω τι πραγματικά φταίει προκειμένου να το καταπολεμίσω γιατί σίγουρα δεν είναι λύση το αβέβαιο.

ECLAIR
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Προβλήματα με το εντεράκι μας

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Παρ Ιουλ 07, 2017 2:23 pm

Μμμμ τα προβλήματα του εντέρου θέλουν το χρονο τους αλλα το αιμα με προβληματιζει. Μπορει να ειναι βέβαια ενας ερεθισμος ή μια φλεγμονουλα. Θα δουλεψει και η αντιβιωση. Ειναι καθαρο το γατουλάκι απο παράσιτα γενικοτερα? Ειχε κανει πριν αποπαρασιτώσεις? Το θέμα δεν ειναι ο περιορισμος το θέμα ειναι να μην βάζει στο στομα του οτι βλακεια βρει , αν εχει μια καποια ευαισθησια. Το κανει αυτο? Μπορεις να το βάλεις σε καποιο μπαλκονάκι ή να περιφράξεις ενα συγκεκριμένο σημειο.
Εγω θα σου έλεγε μετα την αντιβιωση να αρχισετε προβιοτικα να συνέλθει η χλωριδα του εντέρου. Πες το στον γιατρο σου, δεν υπάρχει καλυτερο πραγμα για το εντερακι και μονο καλο κανει στον οργανισμο.

edit

Να συμπληρώσω οτι μετα το flagyl θα ειναι και πολυ ωφελιμο.
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Την Αγάπη τον Λίο και τα αδεσποτάκια μας!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη - Καλοκαιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood :

Δημοσίευση από ECLAIR Την / Το Παρ Ιουλ 07, 2017 2:41 pm

Έχει πάρει χάπι πριν από 2 μήνες για εσωτερική αποπαρασίτωση και κάθε μήνα αμπούλα frontline, προχθές γράπωσε ένα σκώρο που είχε μπει μέσα στο διαμέρισμα και μαλώναμε για να του το πάρω από τα χέρια. Λόγω καλοκαιριού όλο και κάτι μας επισκέπτεται και αυτός δεν χάνει χρόνο...Όταν τον παίρνω είδηση το αποτρέπω αλλά δεν γίνεται συνέχεια. Σήμερα μου είπα τα κορίτσια μου ότι έκανε κανονική εκκένωση αλλά είναι ακόμη σε διαιτητική τροφή.

ECLAIR
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Παρ Ιουλ 07, 2017 3:11 pm

To frontline ειναι για τους ψύλλους μονο. Με το χάπι της εσωτερικης έβγαλε τιποτα?
Κοιταξε το εντερο ειναι μεγάλη υποθεση ειμαι παθων και ξέρω. Αν ειναι καποιο μκροβιο  το καταπολεμεις οπως και κάνατε. Μπορει να εινα παράσιτα και να εχουν κανει καποιο ερεθισμο. Φανταζομαι θα ειδε ο γιατρος στο μικροσκοπιο αν υπαρχει κατι. Αν ειναι καποια ευαισθησια θελει διατροφή και αρκετο χρονο μπορει μηνα μπορει τριμηνο μπορει εξαμηνο, αναλογως . Τα αντιβιοτικα να ξέρεις καταπολεμουν τα οποια μικροβια, αλλα σκοτώνουν και τα λεγομενα καλά βακτηρια που υπάρχουν στο εντερο, για αυτο σου μιλώ για προβιοτικα. Δηλαδη έχει δεν έχει ευαισθησια γενικοτερα με ολα αυτο, υπέστη μια ταλαιπωρια το εντερο, οποτε δεν σημαινει οτι αν συνεχιζει το προβλημα δεν εχει καταπολεμηθει το μικροβιο. Οποια επισης αλλαγή τροφης γινεται πρέπει να γινεται σταδιακά , γιατι το εντεράκι πρέπει να προσασρμοστει σιγα σιγα και τα αποτομα το ερεθιζουν. Μην περιμένεις απαραιτητα αλλαγές στο τέλος μιας θεραπειας αλλα σταδιακα θα υπάρχει βελτιωση.
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από ECLAIR Την / Το Παρ Ιουλ 07, 2017 3:37 pm

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Όχι σκουλικάκια δεν είδαμε ήταν καθαρός, βέβαια το χάπι δεν μπορεί τώρα να το πάρει πάλι λόγω εντέρου, θα περιμένω και αυτή τη καλλιέργεια, απλά ανησυχώ σχετικά με τις τροφές μπορεί να παίρνει για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα τροφή ειδική για γαστρεντερικά? Προβιοτικό έχω νομίζω ήδη θα κοιτάξω να του το δώσω (μόνο με κονσέρβα για γαστρεντερικά και αυτή, γιατί αλλιώς δεν το παίρνει) Φοβάμαι μην του συμβεί κάτι και τον χάσουμε κι αυτόν γιατί δύο πλήγματα μέσα σε 5 μήνες θα είναι too much

ECLAIR
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Παρ Ιουλ 07, 2017 3:53 pm

Καλα ψυχραιμια μην σκέφτεσαι έτσι , εδω αντιμετωπιζετε ένα θεμα απλο το οποιο λύνεται. Θα σου ελεγα κανε μια ερώτηση στο γιατρο σου πρωτα για τα προβιοτικα , δηλαδη αν θα το δώσεις τώρα ή στο τελος της θεραπειας αλλα και για την δοσολογια.

Δεν νομιζω οτι χρειάζεται να δινεις τοσο καιρο ειδικη τροφή , αυτο που προσπαθώ να σου πω ειναι οτι αν πχ 15 μέρες δινεις ειδικη τροφή και την 16 αλλαξεις αποτομα σε άλλη ε λογικο ειναι να ξαφνιαστει. Εδω αλλαζουμε μαρκα και κανουν διαρροιες. Μπορεις να κανεις καποιο μιξ με τις 2.  Μπορεις να βράσεις και λιγο κοτοπουλο με ρυζάκι να δινεις ή να δωσεις μια ξηρα τροφη με πουλερικα. Δεν θα πας ας πουμε να δώσεις ψαρικα σε ένα ερεθισμενο έντερο. Καταλαβαινεις τι λεω.. Smile
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από ECLAIR Την / Το Παρ Ιουλ 07, 2017 4:17 pm

Ναι οκ μόνο πουλερικό έτσι κι αλλιώς έχει η ξηρά τροφή που παίρνει και μάλιστα σιγά σιγά σε λίγες δόσεις σταδιακά και ανακατεμένη σε μικρές δόσεις όπως λες για να μην έχουμε θέματα πάλι...Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Το απόγευμα θα πάρω τα αποτελέσματα και θα δω πως θα πράξω.

ECLAIR
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης