gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Καθαρισμός δοντιών

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Καθαρισμός δοντιών Empty Καθαρισμός δοντιών

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 02, 2017 1:35 am

Κανετε καθαρισμο στα δοντια της γατας σας; Αν ναι, ποσο συχνα;

Ο δικος μου ειναι 9 ετων πλεον και εχει αρχισει να συσσωρευεται λιγη πετρα στα πισω δοντια του και σκεφτομαι να τον παω για καθαρισμο και λειανση. Καλυτερα καθαρα δοντια τωρα, παρα να χασει τα δοντακια του αργοτερα.

Κανουν ναρκωση φανταζομαι, αλλα αναρωτιεμαι αν ειναι κανονικη ή μεθη. Ποσο αγχωτικος ειναι ο καθαρισμος για το ζωο; Γνωριζετε αν τους βγαζουν και ακτινες για τυγχον προβληματα που δεν φαινονται με γυμνο ματι;

Οσοι εχετε κανει καθαρισμο, μπορειτε να παραθεσετε τις εμπειριες σας;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Καθαρισμός δοντιών M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καθαρισμός δοντιών Empty Απ: Καθαρισμός δοντιών

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιουλ 02, 2017 2:47 am

Ενα θα σου πω εαν ειναι 9 και τωρα βλεπεις μικροθεματακια εισαι ΣΟΥΠΕΡ. Εγω εκανα στα 3 χρονια αλλα ειχαμε θεμα απο 6 μηνων και ισως ηταν και αργα. Μιλαμε με καθημερινο βουρτσισμα.Οχι ομως πετρα απλα το θεμα ειναι η ουλιτιδα και κυριως η περιοδοντιτιδα  αν εχει δημιουργηθει η παει να γινει. Η ναρκωση ειναι πιο ελαφρια , ας πουμε η δικια μου πηρε ελαχιστο αεριο μετα την προναρκωση. Τωρα το στρες οκ το κλασσικο αγχος του γιατρου μια ναρκωση. Αν ποναει επισης εμενα εβγαλε και 2 δοντια. Ακτινες? θαρρω δεν ειναι απαραιτητο. Αν εχει ζημια που ξεκιναει στο οστο και δεν φαινεται με το ματι, το δοντι κουνιεται. Αν κουνιεται το βγαζεις γιατι ποναει το ζωο. Τι να κανεις στην γατα. Αν εχουν κατεβει τα ουλα ποναει πολυ και φαινεται. Ασε που θα πεσει μονο του το δοντι κιολας. Εσυ εφοσον ειναι 9 και δεν ειχε θεματα εχει καλη παστα. Ας το αξιολογησει ο γιατρος και ΑΝ χρειαζεται ας φαει την ναρκωση. Τα ουλα να βλεπεις για ερεθισμους και αν εχει μυρωδια. Και καθαρισμο να κανεις η προληψη ειναι το καθημερινο βουρτσισμα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Καθαρισμός δοντιών M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καθαρισμός δοντιών Empty Απ: Καθαρισμός δοντιών

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουλ 02, 2017 10:12 am

Δεν εχει ερεθισμενα ουλα, ουτε προβληματα. Εχουν μαζεψει λιγο πετρα πισω, αλλα οχι σε σημειο να εχει ουλιτιδα.

Απλα σκεφτομαι μηπως να του τα καθαρισουμε τωρα ωστε να μη χρειαστει καθαρισμο οταν γινει πχ 15. Το βουρτσισμα δυστυχως το σταματησα εδω και 3 χρονια γιατι ειχα ιστοριες με το χερι μου και ακομα δεν εχω ξεμπερδεψει και αποφευγω καταστασεις που μπορουν να με τραυματισουν, πχ να με δαγκωσει στο χερι.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Καθαρισμός δοντιών M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καθαρισμός δοντιών Empty Απ: Καθαρισμός δοντιών

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιουλ 02, 2017 12:49 pm

Ο καθαρισμος δεν γινεται τοσο αραια ουτε σε συγκεκριμενες ηλικιες. Ουσιαστικα γινεται οταν υπαρχει αναγκη. Ο γιατρος θα το κρινει, αρκει βεβαια να μην θελει να στα παρει. Εμας μας ειπε επαναληψη σε ενα χρονο αλλα δεν χρειαστηκε παμε καλα. Ετσι οπως τα περιγραφεις δεν νομιζω οτι υπαρχει αναγκη τουλαχιστον αμεση. Αλλα γατια εχουν θεμα αλλα οχι.Προφανως βοηθαει και η διατροφη του.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Καθαρισμός δοντιών M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καθαρισμός δοντιών Empty Απ: Καθαρισμός δοντιών

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιουλ 02, 2017 5:52 pm

Gatoplikti έγραψε:Ενα θα σου πω εαν ειναι 9 και τωρα βλεπεις μικροθεματακια εισαι ΣΟΥΠΕΡ. Εγω εκανα στα 3 χρονια αλλα ειχαμε θεμα απο 6 μηνων και ισως ηταν και αργα. Μιλαμε με καθημερινο βουρτσισμα.Οχι ομως πετρα απλα το θεμα ειναι η ουλιτιδα και κυριως η περιοδοντιτιδα  αν εχει δημιουργηθει η παει να γινει. Η ναρκωση ειναι πιο ελαφρια , ας πουμε η δικια μου πηρε ελαχιστο αεριο μετα την προναρκωση. Τωρα το στρες οκ το κλασσικο αγχος του γιατρου μια ναρκωση. Αν ποναει επισης εμενα εβγαλε και 2 δοντια. Ακτινες? θαρρω δεν ειναι απαραιτητο. Αν εχει ζημια που ξεκιναει στο οστο και δεν φαινεται με το ματι, το δοντι κουνιεται. Αν κουνιεται το βγαζεις γιατι ποναει το ζωο. Τι να κανεις στην γατα. Αν εχουν κατεβει τα ουλα ποναει πολυ και φαινεται. Ασε που θα πεσει μονο του το δοντι κιολας. Εσυ εφοσον ειναι 9 και δεν ειχε θεματα εχει καλη παστα. Ας το αξιολογησει ο γιατρος και ΑΝ χρειαζεται ας φαει την ναρκωση. Τα ουλα να βλεπεις για ερεθισμους και αν εχει μυρωδια. Και καθαρισμο να κανεις η προληψη ειναι το καθημερινο βουρτσισμα.

Βουρτσίζετε δόντια καθημερινά;; Κι εμείς βουρτσίζουμε αλλά όχι τόσο συχνά. Τι προϊόντα χρησιμοποιείτε και...η διαδικασία; Γιατί σε εμάς χρειάζονται δύο άτομα για να βουρτσίσουμε! Επίσης ποια είκονα δοντιών και ούλων θεωρείται ανησυχητική; Ο κτηνιάτρος μας κοιτάει και το στοματάκι σε κάθε τσεκ απ μας, αλλά να έχω κι εγώ μια ιδέα..θα τον ρωτήσω κι από κοντά βέβαια την επόμενη φορά.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Καθαρισμός δοντιών M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καθαρισμός δοντιών Empty Απ: Καθαρισμός δοντιών

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιουλ 03, 2017 11:06 am

Χρησιμοποιουμε μια οδοντοβουρτσα αυτού του τύπου Καθαρισμός δοντιών 85939899_0027_1_4-1200x1200 και orozyme gel. Ναι δεν ειναι εύκολο να το κανει ένας αυτο , εκτος αν έχει εκπαιδευτει με τον καιρο. Για μενα ο τροπος ειναι το ένα χέρι ή ο ενας άνθρωπος να κρατάει το κεφαλάκι της γατας γυρισμένο και η δουλεια να γινεται απο το πλαϊ πάντα στα δοντια και να πιανει λιιιιγο και το ουλο. Λιγα δευτερολεπτα αρκουν σε καθε μερια.
Τα ουλα της γάτας οπως και τα δικα μας πρέπει να ειναι ροζ , αυτο που ελεγχουμε λοιπον ειναι αν υπάρχουν ερεθισμοι στα ουλα μεσα και εξω. Ενα επισης δειγμα που δειχνει το προβλημα ιεναι η έντονη μυρωδια του στοματος.

Στην παρακάτω εικονα για παράδειγμα βλέπουμε οτι υπάρχει ουλιτιδα.
Καθαρισμός δοντιών Dent_gingivitis_feline

Εδω μια πιο προχώρημένη εικονα
Καθαρισμός δοντιών Teethkleened__01
Εδώ ειναι υγιή!
Καθαρισμός δοντιών P8270639
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Καθαρισμός δοντιών M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καθαρισμός δοντιών Empty Απ: Καθαρισμός δοντιών

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιουλ 04, 2017 3:35 am

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Καθαρισμός δοντιών M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης