gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

με την πέτρα τι κάνετε;

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

με την πέτρα τι κάνετε; Empty με την πέτρα τι κάνετε;

Δημοσίευση από μελινάκι Πεμ Απρ 06, 2017 7:06 pm

Πρόσφατα είδα ένα βιντεάκι στο yt για την οδοντική υγιεινή της γάτας. Μέχρι πρότινος λοιπόν θεωρούσα υπερβολή να ταλαιπωρώ το γατί να του βουρτσίζω τα δόντια 2-3 φορές τη μέρες όπως συστήνουν και ενώ είχα αγοράσει οδοντόβουρτσα τελικά δε με βόλεψε η συγκεκριμένη και δεν την χρησιμοποίησα ποτέ.
Σήμερα επειδή αγχώθηκα μ' αυτά που έλεγε το βιντεάκι τον κοίταξα τον Νόα και τα πίιισω πίιισω του δοντάκια είναι καφέ.... Τα μπροστινά είναι λευκά και γι' αυτό δεν με είχε απασχολήσει το θέμα μέχρι στιγμής.
Πανικός.
Τι κάνω τώρα;; Για 2-4 δόντια με πέτρα χρειαζόμαστε καθαρισμό λέτε; Και ήθελα να το αποφύγω αυτό γιατί γενικά θέλω να αποφεύγω τη νάρκωση με το γατί.....
Θα πάω ν' αγοράσω μωρουδιακή οδοντόβουρτσα που διάβασα ότι βολεύει με τις γάτες και ειδική οδοντόκρεμα για γάτες με κάποια θελκτική γεύση. Αλλά ξέρω ότι το βούρτσισμα αντιστρέφει την κατάσταση της πλάκας μόνο πριν γίνει πέτρα.
halp  ntountouka
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : με την πέτρα τι κάνετε; M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

με την πέτρα τι κάνετε; Empty Απ: με την πέτρα τι κάνετε;

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Απρ 06, 2017 8:18 pm

Καταρχας παρε μια τέτοια οδοντοβουρτα, οχι ανθρωπινη παιδικη, για ειναι λεπτή και να μπορεις να κανεις δουλεια. Eιναι το πιο εύχρηστο. Βουρτσιζουμε το γατι απο 6 μηνών με τετοια και ειναι βολικη.
με την πέτρα τι κάνετε; GRO-5939
Μην πάρεις οδοντοπαστα, παρε κατι πιο φαρμακευτικο οπως ας πουμε orozyme gel.

Αν δεν μπορεσεις να κανεις δουλεια με την οδοντοβουρτσα , απο τα πλάγια του στοματος δοκιμάζεις, δοκιμασε κατι τέτοιο, ειναι ακριβο αλλα ειναι μανούλα.
https://www.pet4u.gr/bogadent-anti-plaque-finger.html

Το θέμα με τα δοντια έχει να κανει με την παστα τους κυριως, οπως συμβαινει και με μας τους ανθρώπους. Φυσικα η πιο σωστή αντιμετωπιση ειναι η προληψη = βουρτσισμα αλλα αμα έχεις καλα δοντια, έχεις ρε παδι μου. Το γατι μου απο 6 μηνων εχει ουλιτιδα και ειδα μια γάτα αδέσποτη που την ειχαν πανω απο 15 χρονών με δοντια τέλεια!  tafos
Το προβλημα που μπορει να σου κανει την ζημια ειναι η ουλιτιδα και κατ επέκταση η περιοδοντιτιδα αν κανει το ζωο. Καταρχας για καθαρισμο θα πρέπει το ζώο να έχει κλεισει ας πουμε τα 3 έτη , αλλα θα σου προτεινα να πας σε ένα κτηνιατρο που εμπιστεύεσαι να δει την κατάσταση για να σου πει αν χρειάζεται. Το οτι βλέπεις καφε δεν σημαινει απαραιτητα κατι, μπορει με μερικα βουρτσισματα να φύγει. Τα ουλα μας νοιαζουν να ειναι ροζ να μην έχουν ανεβει και να μην έχουν ερεθισμους. Κοιταξε τα και μέσα οσα γατια έχουν προβλημα δημιουργειται και εκει και ας λενε οτι δεν χρειάζεται απο μεσα . Εμενα το γατι μου έχασε 2 δοντια παρολη την φροντιδα απο 6 μηνων.
Τελος για να καταλάβεις αν το ζώο έχει προβλημα σιγουρα θα μυριζει το στομα του, οποτε θα το αντιληφθεις και απο κει.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : με την πέτρα τι κάνετε; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

με την πέτρα τι κάνετε; Empty Απ: με την πέτρα τι κάνετε;

Δημοσίευση από μελινάκι Παρ Απρ 07, 2017 9:28 am

Ευτυχώς ο νόα δεν έχει κάποιο θέμα για να με οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι έχει κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής. Το στοματάκι του εμένα μου μοσχομυρίζει μωρουδίλα, τρώει κανονικά και τα δοντάκια του είναι λευκά τα ούλα του ροζ και γενικά δε φαίνεται να έχει πρόβλημα. Απλά το πίσω πίσω δοντάκι του (ένα μικρό)πρέπει να έχει όλο πιάσει πέτρα.
Όσο για την οδοντόβουρτσα, γι' αυτό είπα κι εγώ μωρουδιακή (όχι παιδική) για να είναι μικρή να χωράει στο στόμα του εύκολα. Όποτε ότι πιο μικρό και εύχρηστο βρω θα το πάρω. Θα κοιτάξω και για το φαρμακευτικό σκεύασμα που λες.
Δυστυχώς κτηνίατρο που να εμπιστεύομαι δεν έχω... Αυτός που τον είχα χρόνια και με τα προηγούμενα κατοικίδια που είχαμε και τον εμπιστευόμουν έφυγε στο εξωτερικό και αυτή τη στιγμή τον Νόα τον παρακολουθεί μια κτηνίατρος που όμως δεν μου γεμίζει απόλυτα το μάτι.
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : με την πέτρα τι κάνετε; M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

με την πέτρα τι κάνετε; Empty Απ: με την πέτρα τι κάνετε;

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Απρ 07, 2017 10:08 am

Mπορει να έχει πιάσει και βρωμιές μαζι με την πέτρα. Αν δεν έχεις βουρτισει ποτε θα δεις οτι θα βγουν βρωμιτσες στην οδοντοβουρτσα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : με την πέτρα τι κάνετε; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

με την πέτρα τι κάνετε; Empty Απ: με την πέτρα τι κάνετε;

Δημοσίευση από koneko Παρ Απρ 07, 2017 5:55 pm

2-3 ωμους λαιμους κοτας την εβδομαδα και λυθηκε το προβλημα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : με την πέτρα τι κάνετε; M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

με την πέτρα τι κάνετε; Empty Απ: με την πέτρα τι κάνετε;

Δημοσίευση από μελινάκι Παρ Απρ 28, 2017 9:01 am

Πήραμε οδοντόβουρτσα και ένα προϊόν που υπόσχεται καλά αποτελέσματα με την πέτρα. Ξεκινήσαμε χτες να βουρτσίζουμε δοντάκια. Ευτυχώς κάθεται ο καημένος. Ότι να του κάνω κάθεται. Θα το κάνω 30 μέρες όπως λέει το προϊόν επάνω και θα δείξει. Το θέμα είναι ότι ο Νώα δεν έχει λίγο και σε όλα τα δόντια. Όλα τα μπροστά του είναι είναι πεντακάθαρα και τα πίσω πίσω τελευταίο δοντάκι είναι όλο καλυμμένο στην πέτρα..... Εντομεταξύ τον πάω κάθε χρόνο κτηνίατρο και κάθε χρόνο μας κοιτάει τα δοντάκια. Πως γίνεται κανείς να μη πρόσεξε κάτι και κανείς να μη μου είπε τίποτα 3 χρόνια τώρα;;
Έχω καταγχωθεί ότι δε τον φροντίζω καλά. Και με στεναχωρεί που τα βλέπω τα πίσω τα δοντάκια του καφέ. Θέλω να τον ξαναπάω να τον ξαναδεί να μου πει μήπως θέλουμε καθαρισμό τώρα αλλά κάθε φορά που τον πάω τα κάνει πάνω του στην κυριολεξία και τον λυπάμαι απίστευτα.... Έχει κι ένα κλάμα ο άτιμος που σου σκίζει τη καρδιά κομμάτια.
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : με την πέτρα τι κάνετε; M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

με την πέτρα τι κάνετε; Empty Απ: με την πέτρα τι κάνετε;

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Απρ 28, 2017 10:30 am

Πρώτα απο ολα οπως συμβαινει και σε μάς , έτσι και στα ζώα τα ποιο ευπαθή δοντια ειναι τα πισω τα οποια και μασάνε και μαζεύουν τροφές και μικροβια. Κατα την προσωπική μου άποψη το οτι το δοντι ειναι καφέ δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα πέτρα ολο αυτο το πράγμα, μπορει να ειναι και βρωμιά. Οταν βουρτσισες δεν βγηκε χρώμα στην οδοντοβουρτσα? Σε καθε περιπτωση οταν πας στον γιατρο το επισημαινεις το βλέπει και το αξιολογει.

Περαν της πέτρας το πολυ σημαντικο ειναι τι γινεται με τα ούλα , εκει θα φανει η ζημια η ουλιτιδα και κατ επεκταση η σιχαμένη περιοδοντιτιδα αν υπάρχει. Εκει ειναι που χάνονται υγιέστατα κατασπρα, δοντια οπως έχασε η δικια μου έναν προγόμφιο προσφατα και βγάλαμε και αλλα 2 μαζι με τον καθαρισμο. Κατεβαινουν τα ούλα, κουνιουνται τα δοντια και πέφτουν. Οταν δε κατεβαινουν τα ουλα, πονάει παρα πολυ το βούρτσισμα. Πέρα απο το χρωμα του πισω δοντιου εχεις διαπιστώσει καποιο προβλημα? Πχ να μην μασαει ?
Δεν μπορεις να κανεις πολλά πράγματα με τα δοντια της γάτας , αν βουρτιζεις τοτε κανεις οτι καλύτερο μπορεις και μην αισθάνεσαι άσχημα.
Αν έχει προβλημα θα δεις σημαδια νωρις, εμένα απο 6 μηνών ειχε ουλιτιδα και μυρωδιά εντονη και παρολο που βουρτσιζουμε καθημερινώς δεν καταφέραμε να σωσουμε δοντια.
Πιστεύω οτι στην δικη σου περιπτωση δεν ειναι κατι το οποιο ειναι ανησυχητικο. 3 ετών ειπες ειναι?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : με την πέτρα τι κάνετε; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

με την πέτρα τι κάνετε; Empty Απ: με την πέτρα τι κάνετε;

Δημοσίευση από μελινάκι Παρ Απρ 28, 2017 6:15 pm

Θα κλείσει τα 3 τον Ιούλιο. Δεν παρατηρώ κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε στο μάσημα, ούτε στη μυρωδιά του στόματος. (Ίσα ίσα εγώ απολαμβάνω να τον μυρίζω γιατί μυρίζει σα μωρό κάπως). Δε πονάει τα ούλα του είναι ροζ (όχι κοκκινωπα) και το βούρτσισμα τον ενοχλεί μόνο το γεγονός ότι κάτι ξένο υπάρχει στο στόμα του. Βρωμιά δεν έβγαλε καθόλου όταν του τα βουρτσίζω (ούτε καν την πρώτη φορά) οπότε μάλλον το καφέ αυτό είναι πέτρα. Και ειδικά το πίσω πίσω ένα μικρούλι που έχουν είναι κατακαφέ και από αριστερά και από δεξιά πάνω. Το πιο μπροστά απ' αυτό δεν είναι τόσο καφέ και φαίνεται να υποχωρεί το καφέ με το βούρτσισμα. Τα κάτω δεν κοίταξα, θα τα κοιτάξω αύριο που θα βουρτσίσουμε πάλι.
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : με την πέτρα τι κάνετε; M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

με την πέτρα τι κάνετε; Empty Απ: με την πέτρα τι κάνετε;

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μάης 02, 2017 12:17 pm

Το να πιασει πετρα το δοντι ειναι παντως το πιο σύνηθες και αναμενομενο και φέυγει με ένα καθαρισμο. Ο γιατρος μου μου χε πει πως τα 3 έτη ειναι μια καλή ηλικια για έναν πρώτο καθαρισμο. Δεν κανουν συνέχεια καθαρισμους , κρινουν ανα περιπτωση μην ξεχνάμε οτι χρειάζεται και ναρκωση η διαδικασια.
Εγω δεν θα ανησυχούσα στην θέση σου , οταν πας στο γιατρο το επισημαινεις και το βλέπει.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : με την πέτρα τι κάνετε; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

με την πέτρα τι κάνετε; Empty Απ: με την πέτρα τι κάνετε;

Δημοσίευση από μελινάκι Τρι Μάης 02, 2017 1:32 pm

Ωραία οπότε στην επόμενη επίσκεψη στο κτηνίατρο το επισημαίνω και βλέπουμε.
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : με την πέτρα τι κάνετε; M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης