gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ασκαριδες!!!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ασκαριδες!!! Empty ασκαριδες!!!

Δημοσίευση από serinablair Δευ Μαρ 20, 2017 7:58 pm

sos!!! αρρωστησαμε με ασκαριδες!!!πως πρεπει να καθαρισω το σπιτι για να μην κινδυνευω???γτ η γατουλα μας κοιμαται μαζι μας!!! και εχουμε την αμμολεκανη της στο σαλονι!!της εδωσα το χαπι της,ακριβως πανω στο τριμηνο ημασταν ουτως η αλλως, εχω αγχω8ει για την υγεια ολων μας!!!εχω και ενα παιδακι 6 χρονων και ο αντρας μου εχει φρικαρει και ειναι αποστασιοποιημενος με την γατουλα!!ειναι 8 μηνων!!ευχαριστω!! Shocked

serinablair
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/09/2015
Mood : ασκαριδες!!! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ασκαριδες!!! Empty Απ: ασκαριδες!!!

Δημοσίευση από Aigypti-cat Δευ Μαρ 20, 2017 10:51 pm

Μπορείτε να ηρεμίσετε γιατί δεν κολλάει και τόσο εύκολα. Πρέπει να φάτε από την άμμο της γάτας για να κολλήσετε (τουλάχιστον έτσι γνωρίζω εγώ).  Για πέντε-εξι  μερες θα ήταν καλύτερα να  κλείσετε την γάτα σ' ένα δωμάτιο ώστε να είστε πιό άνετοι στο υπόλοιπο σπίτι, και να μην έχει πρόσβαση το παιδί, για την περίπτωση που μεταφέρει άμμο με τα πατουσάκια. Επίσης να καθαρίζετε συχνά την άμμο και άν υπάρχει η δυνατότητα να σκουπίζετε τη γάτα με μωρομάντιλο πριν προλάβει να γλυφτεί και μεταφέρει υπολείματα στο τρίχωμα. Και να μην τη φιλάτε.
Άν δεν το έχετε ήδη κάνει, συμβουλευτείτε έναν κτηνίατρο. Με την σωστή θεραπεία θα έχει καθαρίσει σε δυο-τρεις μερες.

Η γάτα βγαίνει έξω; Γιατί άν βγαίνει πρέπει να παίρνει το χάπι κάθε μήνα ώστε να είναι απόλυτα προστατευμένη. Έτσι κάναμε με την μεγάλη μου παλιά και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα. Στο "έξω" μετράει καί η πρόσβαση σε μπαλκόνι.

Για το καθάρισμά, εγώ θα έκανα μία γενική και θα περνούσα κάθε επιφάνεια που το αντέχει με χλωρίνη. Επίσης θα έπλενα σεντόνια, παπλώματα, κτλ.

Το σημαντικό είναι να θυμάστε ότι δεν φταίει η γάτα. Σε λίγες μέρες θα της έχει περάσει και όλα θα είναι όπως πρίν.

Aigypti-cat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2,5 + 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2016
Mood : ασκαριδες!!! Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ασκαριδες!!! Empty Απ: ασκαριδες!!!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μαρ 21, 2017 12:29 am

Καλησπέρα και καλως ηρθατε στο φορουμ!
Οπως λεει και η προλαλήσασα καταρχας ηρεμηστε. Τα παρασιτα δεν κολλάνε τοσο ευκολα, σκεφτειτε οτι τετοια παρασιτα υπάρχουν σε μη καλά πλυμένα λαχανικα που τρωμε καθημερινως. Θα πρεπει καποιος για να κολλήσει να τα φαει.
Απο κει και περα οταν η γάτα παιρνει χάπι βγαζει νεκρα παρασιτα πλεον κσι αβγα. Για να απαλλαγει και απο τα αβγα θα πρεπει στην πρωτη απιπαρασιτωση, να επαναλάβει 2-3 φορες το χαπάκι σε συντομο χρονικο διάστημα ανα 15 μερες. Συμβουλευτειτε και τον κτηνιατρο. Καθαριοτητα και πλυσιμο χεριών ειναι η προφυλαξη, εκει που τρωμε να μην πατά η γατα τραπεζια πχ.
Τα αβγα γενικοτερα ειναι ανθεκτικα, ειναι ενα θεμα που ειχα συζητησει αρκετα με τον κτηνιατρο οταν ειχα μαζεψει μωράκι που μου έβγαλε μια ταινια μεγάλη.  Θελω να πω πως η χλωρινη δεν ξερω αν τα καταστρεφει, η ηλεκτρικη ομως τα απομακρυνει οπως και των ψυλλων και γενικα τα αυγα χρειαζονται και το περιβαλλον καταρχας για να επιβιωσουν και στην συνεχεια να αναπτυχθουν δηλαδη μεσα στα εντερα. Αρα παλι πρεπει να φαγωθουν.
Οταν η γατούλα επισης δεν εχει αποπαρασιτωθει δεν αποβάλλει παρασιτα παρα μονο αν εχει γεμισει και αυτο θα ηταν εμφανες στο ματι.
Συνεπως μην αγχώνεστε ολα τα ζωα που μαζευουμε απεξω έχουν παρασιτα στην αρχή, πιο επικινδυνα πολλες φορες ειναι τα τροφιμα ωμά και λαχανικα. Πλυσιμο χεριων για το παιδακι, οχι φαγητο με την γατα διπλα, η κλασσικη καθαριοτητα και ολα καλα. Smile
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ασκαριδες!!! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης