gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γαλα καρυδας κ ρυζιου

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γαλα καρυδας κ ρυζιου Empty Γαλα καρυδας κ ρυζιου

Δημοσίευση από sph791 Πεμ Μαρ 09, 2017 2:31 pm

Καλησπέρα!

Προφανώς γνωριζω οτι τα γατόνια δεν πρέπει να πείνουν γαλα λόγω δυσανεξίας στη λακτόζη. Επειδη ο δικός μου βεβαια τρελαίνεται κ μονο με τη μυρωδια, αν και σχεδόν 2 ετών πια, το μονο γαλατάκι που του δίνω είναι ειδικό συμπλήρωμα διατροφής γαλακτος από το πετ σοπ. Ηθελα όμως να ρωτήσω αν γωρίζει καποιος αν υπάρχει πρόβλημα με το γαλα καρυδας και ρυζιου. Του αρέσει στη μυρωδια και σκέφτομουν μήπως του έβαζα λιγο σα λιχουδίτσα, αφου δν περιέχει λακτόζη. Γνωρίζει κανείς αν είναι οκ ή αν πρέπει να το αποφύγω;
sph791
sph791
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαλα καρυδας κ ρυζιου Empty Απ: Γαλα καρυδας κ ρυζιου

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μαρ 09, 2017 3:45 pm

Δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω αν θα βρεις καποιον να σου απαντήσει σε αυτο. Προσωπικα θα το απεφευγα να σου πω την αληθεια μου. Θα σου προτεινα ομως να αντικαταστησεις το γάλα με γιαούρτι το οποιο ειδικα το καλοκαιρι ειναι μια δροσερή λιχουδια και έχει και προβιοτικα που βοηθούν το έντερο. Το γάλα απο οσο έχω ακουστά σε ενηλικους οργανισμους δεν χρειάζεται.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γαλα καρυδας κ ρυζιου M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαλα καρυδας κ ρυζιου Empty Απ: Γαλα καρυδας κ ρυζιου

Δημοσίευση από Aigypti-cat Πεμ Μαρ 09, 2017 4:37 pm

Δεν θα έδινα τέτοιο γάλα στις γάτες μου. Ειδικά γάλα καρύδας! Το ρύζι από μόνο του μπορεί να μην πειράζει τις γάτες, σ' αυτό το γάλα όμως υπάρχουν πολλά ακόμα συστατικά. Άν σώνει και καλά θέλει γάλα και δεν τον πειράζει στην κοιλιά μπορείς να του δίνεις λίγο κανονικό πού και πού.

Aigypti-cat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2,5 + 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2016
Mood : Γαλα καρυδας κ ρυζιου Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαλα καρυδας κ ρυζιου Empty Απ: Γαλα καρυδας κ ρυζιου

Δημοσίευση από sph791 Πεμ Μαρ 09, 2017 6:38 pm

Gatoplikti έγραψε:Δεν έχω ιδέα και δεν ξέρω αν θα βρεις καποιον να σου απαντήσει σε αυτο. Προσωπικα θα το απεφευγα να σου πω την αληθεια μου. Θα σου προτεινα ομως να αντικαταστησεις το γάλα με γιαούρτι το οποιο ειδικα το καλοκαιρι ειναι μια δροσερή λιχουδια και έχει και προβιοτικα που βοηθούν το έντερο. Το γάλα απο οσο έχω ακουστά σε ενηλικους οργανισμους δεν χρειάζεται.

Μα όπως προσπάθησα να κάνω σαφές απο πάνω, ΔΕΝ δίνω γαλα στο γατόνι μου. Οντως οι ενήλικοι οργανισμοί δεν χρειάζονται το γάλα, απλα του δικού μου του αρέσει κι ας μην πίνει. Το βλεπω απο το πως κανει οταν πινω εγω γαλα xD Επισης έτσι κι αλλιώς η ερώτηση αφορούσε καθαρά το γάλα καρύδας, αλλα ευχαριστώ και για τη συμβουλή με το γιαούρτι. Smile
sph791
sph791
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/08/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαλα καρυδας κ ρυζιου Empty Απ: Γαλα καρυδας κ ρυζιου

Δημοσίευση από koneko Παρ Μαρ 10, 2017 8:55 am

Συνιστω μη παστεριωμενο γαλα γαιδουρας. Ενδεικνυεται για τις αντιρυτιδικες ιδιοτητες του, ειδικα αν εχεις γατα σφυνξ.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γαλα καρυδας κ ρυζιου M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης