gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη Empty 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη

Δημοσίευση από Emilyrose Πεμ Μαρ 02, 2017 8:02 pm

Παιδια καλησπερααα!! Ειμαι καινουργια στο θεμα με τις γατες, το γατουνι μου ειναι περιπου 6 μηνων, και αντιμετωπιζω μερικα προβλήματα με τη διατροφη της..Τα μελη της ομαδας με βοηθησαν παρα πολυ στα πρωτα μου βηματα οπου ολα πηγαιναν καλα, αλλα τωρα η μικρη εχει γινει λιγο περιεργη..

Αρχικα της επαιρνα την Arden Grange Kitten για ξηρα τροφη και Bozita Kitten για υγρη. Αλλα σταματησε να τρωει την ξηρα οποτε ειπα να δοκιμασω την Applaws Kitten. Ε παιδια δεν τα τρωει!!! Μπορει να φαει απο τα σκουπιδια(στην κυριολεξια της βγαζω το κεφαλι απο τη σακουλα καθε φορα) αλλα την ξηρα με τιποτα!!! Την αφηνω χωρις υγρη και τρωει λιγο απο την ξηρα 3 μπουκιες και φευγει, ε δε θελει δεν της αρεσει δεν ξερω τι να κανω.. Και καθε φορα που προσπαθω να της την κοψω την κονσερβα τρελενεται και ψαχνει παντου για φαγητο!
Α και δεν εχει και τροπους τρωει οτι τυχει να βρει στο πατωμα(απο χαρτακι μεχρι ψιχουλα), ορμαει στο πιατο όποιου τρωει, ετσι και ξεχασουμε το ψωμι στον παγκο της κουζινας η γατα ειναι μεσα στη σακουλα και το ψωμι φαγωμενο...

Εχετε να προτεινετε καποια λυση;;
Γιατι εκτος του οτι ειναι αλητογατο και λιχουδο και το ξερουμε και την αγαπαμε οπως ειναι, μπορει απλα το γατι να πειναει γιατι δεν τρωει την ξηρα.. Και οικονομικα να περνω κονσερβες για καθε μερα, αλλα και για τα δοντακια της δεν γινεται...
Τελος θα ηθελα και τη γνωμη σας για άλλες μάρκες ξηρας ή κονσέρβας για να δοκιμάσουμε!!!
Emilyrose
Emilyrose
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη Empty Απ: 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μαρ 02, 2017 8:19 pm

Η αpplaws ειναι λιγο δυσκολη στην γεύση πολυ βαριά και λιπαρη, (δεν θα ξεχάσω πως εβγαζαν τις γλώσσες τους τα αδεσποτάκια που τους έδινα φαντάσου Laughing ) και μπορει να μην της αρέσει γιατι δεν συνεχιζεις με την αρντεν? Δοκιμασε και καποια άλλη grain free.
Το καλυτερο ειναι να τρέφεται με κονσέρβα το γατάκι αλλα οκ, τι κονσέρβες παιρνεις?
Καλες και οικονομικες ειναι bozita animonda carny δοκιμασε και στουζυ κατ ή μιαμορ.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη Empty Απ: 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη

Δημοσίευση από Emilyrose Πεμ Μαρ 02, 2017 8:49 pm

Gatoplikti έγραψε:Η αpplaws ειναι λιγο δυσκολη στην γεύση πολυ βαριά και λιπαρη, (δεν θα ξεχάσω πως εβγαζαν τις γλώσσες τους τα αδεσποτάκια που τους έδινα φαντάσου Laughing ) και μπορει να μην της αρέσει γιατι δεν συνεχιζεις με την αρντεν? Δοκιμασε και καποια άλλη grain free.
Το καλυτερο ειναι να τρέφεται με κονσέρβα το γατάκι αλλα οκ, τι κονσέρβες παιρνεις?
Καλες και οικονομικες ειναι bozita animonda carny δοκιμασε και στουζυ κατ ή μιαμορ.

Απο κονσερβα της παιρνω Bozita και τωρα επειδη δεν είχε ουτε Bozita ούτε Stuzzy (που σκεφτηκα να τη δοκιμασουμε) της πηρα Applaws(πανακριβες δεν το ξανακανω!!!)
Αναγκαστηκα να αλλαξω την arden γιατι σταματησε να την τρωει.. Θελει να τρωει μονο κονσερβα ειναι φανερο... Λεω να την αλλάξω την Applaws παλι, και να παρω καποια αλλη..
Έχεις να μου προτεινεις grain free καλη για γατακι;; Σκεφτομουν orijen και acana αλλα για όταν μεγαλωσει λιγο.. Θέλω κατι που να της αρέσει και ξερω οτι οι royal canin μπορει να ειναι μια λυση(ειναι λιγο πιο junk food γιαυτό χαχαχα) , αλλα δεν τολμω να δωσω τετοιο πραγμα στη Μπου μετα απο αυτα που διαβαζω!!! Δεν της αρεσει τιποτα! Μου το παιζει επιλεκτικη και τρωει απο τα σκουπιδια mallia
Emilyrose
Emilyrose
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη Empty Απ: 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη

Δημοσίευση από koneko Παρ Μαρ 03, 2017 8:26 am

Emilyrose έγραψε:
Εχετε να προτεινετε καποια λυση;;

Ναι. Να συνεχισει να τρωει κονσερβες. Απειρες φορες καλυτερα απο οτι να τρεφεται με ξηρα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη Empty Απ: 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη

Δημοσίευση από LIZA_T Παρ Μαρ 03, 2017 8:39 am

Για υγρή δοκίμασε: nuevo, pet interest.

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη Empty Απ: 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Μαρ 06, 2017 10:11 am

Αμα δώσεις royal και την φάει δεν το βλέπω να ξεκολλάει εύκολα απο αυτήν. Κατα περιεργο τροπο οι γάτες παιθαινουν έναν εθισμο με αυτήν την τροφή γιατι αραγε.....
Οριτζεν ή ακανα θα σου προτεινα γιατι να περιμένεις να μεγαλώσει δεν υπάρχει κανενας λογος...
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη Empty Απ: 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη

Δημοσίευση από Emilyrose Τετ Μαρ 22, 2017 5:28 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! Συνεχιζω με την ιδια ξηρα τροφη για οικονομικους κυριως λόγους, και γιατι εκτος απο αυτην στην ιδια τιμη δεν ξερω ποια ειναι καλυτερη... και πηρα αποθεμα bozita κονσερβες να εχουμε μπολικες!!
Gatoplikti ειχα δει σε ενα αλλο topic που ρωτουσες απο που να παρεις γιατι το pet4u δεν ανανεωνει γρηγορα το αποθεμα του(πραγμα που εχει γινει ξανα εδω και ενα μηνα στις kitten), οποτε αν θες στειλε μου μηνυμα να σου πω απο που τις πηρα εγω(και οποιος αλλος θελει φυσικα)!! είχε πολυ οικονομικα πακετα και της πηρα 48 κονσερβες με 0,80 τη μια αντι για 1,30 που τις βρισκω συνηθως Veryhappy
Emilyrose
Emilyrose
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη Empty Απ: 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 22, 2017 4:47 pm

Εγω μιλούσα για την ακάνα ήταν τοτε που αλλαζε η συσκευασια για απο 6,8 σε 5,4. Για τις  κονσέρβες μιλάς ή γενικά ? οπως και να χει στειλε μου ένα πιμι αν θες με το μαγαζι αυτο.

Αν προκειται για προσφορές μπορεις να ποστάρεις και εδω.
http://www.gatospito.com/t8827-topic
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : 6 μηνων γατακι και δεν τρωει την ξηρα τροφη M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης