gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ?

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? Empty ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ?

Δημοσίευση από sousi Τρι Φεβ 28, 2017 6:39 pm

Καλησπέρα συνάδελφοι γατογονείς,

ο γάτος μου ο σουίτης, περίπου 6 ετών μεγαλόσωμος όχι χοντρός, έπαθε κάποιου ειδους σόκ.
Η ιστορία πάει ως εξής:  Πανικόβλητο- υστερικό τηλεφώνημα της μάνας μου πως κάτι συναίβει στον σουίτη, εγώ σε ούτε μισό λεπτό ήμουν στο πάνω σπίτι, όπου βλέπω τον γάτο στην αυλή με τρομοκρατημένο ήφος να τρέμει σύγκορμος.
Τον πήρα αγκαλιά και τον έβαλα μέσα. Η πρώτη μου εντύπωση ήταν πως σίγουρα οτι κάτι δεν πήγαινε καλά και με ανησύχησε το τρέμουλο και το οτι ο γάτος ήταν "μαγκωμένος" . Δεν τα πάει καλά με της αγκαλιές ούτως ή αλλιώς αλλά τον ένιωσα τόσο φρικαρισμένο που να μην μπορεί να κουνηθεί.
Πήγα να τον βάλω στο γατόσπιτο σε περίπτωση που έπρεπε να τον πάμε κάπου εσπευσμένα αλλά αντιστάθηκε (δεν χωράει και εύκολα) αλλά αυτό μου έδειξε οτι δεν τα είχε χαμένα το γατί και δεν ήταν έρμαιο.
Η μητέρα μου, μου αφηγήθηκε (αφού σταμάτησε να οδύρεται, πως ενώ ο γάτος πήγε να φάει το φαγητό του άλλου γάτου το οποίο είχε αντιβίωση μέσα, του φώναξε, και μετα τον είδε πεσμένο στο πλάι και να κανει κινήσεις σαν σπασμούς,ανεξέλεγκτα, σαν να τρέχει στον αέρα. Απ όσα μου περιέγραψε, μου ήρθε στο μυαλό εκείνο το βιντεάκι του σκύλου που βλέπει όνειρο πως τρέχει και σπιντάρει και όταν ξυπνάει πάει και κολλάει στον τοίχο. Λέει πώς δεν έχει ξαναδεί τέτοιο πράγμα (και είχε γάτες όλη της τη ζωή).
Μετά απο λίγη ώρα, ο γάτος σίγουρα σοκαρισμένος, δεν κουνούσε απο κει που τον είχα ακουμπήσει, αλλά καθιστός στα πίσω πόδια του, χαηδέυοντάς τον άρχισε να ανταποκρίνεται. Να μην πολυλογώ, τον πήγα στον καναπε αναγκάζοντας τον να προχωρήσει μόνος του, και εκεί ξάπλωσε και μετά απο λίγη ώρα και χάδια γουργούριζε σαν τρακτέρ (ως συνήθως... ροχαλίζει κιόλας και μάλιστα δυνατά!)
Η εντύπωση που έχω εγώ είναι οτι τον τρόμαξε πολύ η μάνα μου, (είναι και πολύ φοβητσιάρης όμως), και οτι απο την τρομάρα του συνέβει οτι κι αν ήταν αυτό που συνέβει.
Το κακό είναι οτι δεν ήμουν μπροστά εγώ έτσι ωστε να μπορέσω να περιγράψω ακριβώς τι συνέβει και  η μάνα μου έπαθε τέτοιο πανικό και φρίκη που τον παράτησε να χτυπιέται κι έφυγε. Αυτό που με προβληματίζει είναι η περιγραφή της για το σόκ του γάτου, μου θυμισε επιληψία ή  κάτι τέτοιο. Δεν το έχω δει ποτέ λάιβ ευτυχώς μόνο απο περιγραφές.
Φοβάμαι μήν έπαθε καμια συμφόρηση ή δεν ξέρω τι...
Έχει τυχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο? Ο γάτος τρέφεται με τροφές κονσέρβες κιτ κατ, και ξηρά τροφή για εγχειρισμένους γάτους απο μεγάλο πέτ σουπερ μαρκετ. Παλιά ήταν πιο χοντρούλης, αλλά τελευταία λόγω ενός τραυματισμού στο πόδι  έχει αδυνατίσει.
Δεν ξέρω τι άλλο να πώ, ο κτηνίτατρός μας δεν απαντά, για συμβουλή

sousi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2010
Mood : ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? Empty Απ: ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ?

Δημοσίευση από YNL Τρι Φεβ 28, 2017 6:50 pm

Το μόνο που μπορώ να σας γράψω είναι πως όλα τα γατάκια όταν πανικοβάλλονται το βάζουν στα πόδια και προσπαθούν κάπου να κρυφτούν
Καλύτερα να επιμείνετε να επικοινωνήσετε με τον κτηνίατρό σας.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? Empty Απ: ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ?

Δημοσίευση από sousi Τρι Φεβ 28, 2017 7:47 pm

καταφέραμε να τον βρούμε στο τηλέφωνο. Είπε πως το μόνο που μπορεί να σκεφτεί είναι επιληψία... Τι να πω... Sad

sousi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2010
Mood : ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? Empty Απ: ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ?

Δημοσίευση από Aigypti-cat Τρι Φεβ 28, 2017 8:06 pm

Δεν αρκεί μια γνώμη απ'το τηλέφωνο ή ένα forum.Να τον πάτε το συντομότερο σε κτηνίατρο. Ο γάτος δεν τρόμαξε απλώς, κάτι έπαθε, και μπορεί να μην είναι επιληψία.

Aigypti-cat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2,5 + 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2016
Mood : ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? Empty Απ: ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ?

Δημοσίευση από sousi Τρι Φεβ 28, 2017 8:34 pm

Ο γάτος σίγουρα δεν τρόμαξε απλώς. Όταν τρομάζει απλά εξαφανίζεται, τώρα είχε κάτσει στην βάση της σκάλας που πάει ταράτσα και έτρεμε σαν σέικερ. διάβασα και άλλα άρθρα και τα συμπτώματα συνάδουν με επιληψία.
(εδω φαντάζομαι πως ίσως κάποιος διαχειριστής να θέλει να μεταφέρει την συζήτηση στο ανάλογο τόπικ)
Έχει κανείς ιδέα για την τάξη του ποσού που μιλάμε για τις απαραίτητες εξετάσεις? διότι κακά τα ψέματα, αλλά παίζει και αυτό ρόλο δυστυχώς

sousi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/07/2010
Mood : ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? Empty Απ: ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 01, 2017 1:58 pm

Εγω θα σου έλεγα να μην βγάζεις συμπεράσματα, να τον πας στον γιατρο σε πρώτη φάση να τον εξετάσει και να σε καθοδηγήσει για το αν και ποιες εξετάσεις πρέπει να γινουν.
Φυσικα να τον παρακολουθειτε και θα έλεγα να μην βγαινει στην αυλη.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? Empty Απ: ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ?

Δημοσίευση από dagger Πεμ Μαρ 02, 2017 8:58 pm

sousi έγραψε:Καλησπέρα συνάδελφοι γατογονείς,

ο γάτος μου ο σουίτης, περίπου 6 ετών μεγαλόσωμος όχι χοντρός, έπαθε κάποιου ειδους σόκ.
Η ιστορία πάει ως εξής:  Πανικόβλητο- υστερικό τηλεφώνημα της μάνας μου πως κάτι συναίβει στον σουίτη, εγώ σε ούτε μισό λεπτό ήμουν στο πάνω σπίτι, όπου βλέπω τον  γάτο  στην αυλή με τρομοκρατημένο ήφος να τρέμει σύγκορμος.
Τον πήρα αγκαλιά και τον έβαλα μέσα. Η πρώτη μου εντύπωση ήταν πως σίγουρα οτι κάτι δεν πήγαινε καλά και με ανησύχησε το τρέμουλο και το οτι ο γάτος ήταν "μαγκωμένος" . Δεν τα πάει καλά με της αγκαλιές ούτως ή αλλιώς αλλά τον ένιωσα τόσο φρικαρισμένο που να μην μπορεί να κουνηθεί.
Πήγα να τον βάλω στο γατόσπιτο σε περίπτωση που έπρεπε να τον πάμε κάπου εσπευσμένα αλλά αντιστάθηκε (δεν χωράει και εύκολα) αλλά αυτό μου έδειξε οτι δεν τα είχε χαμένα το γατί και δεν ήταν έρμαιο.
Η μητέρα μου, μου αφηγήθηκε (αφού σταμάτησε να οδύρεται, πως ενώ ο γάτος πήγε να φάει το φαγητό του άλλου γάτου το οποίο είχε αντιβίωση μέσα, του φώναξε, και μετα τον είδε πεσμένο στο πλάι και να κανει κινήσεις σαν σπασμούς,ανεξέλεγκτα, σαν να τρέχει στον αέρα.
.
.
.
.
.
.
.


Μηπως προλαβε και εφαγε απο το φαγητο με την αντιβιωση και ολο αυτο δεν ήταν τιποτα αλλο απο μια αλλεργική αντίδραση ?
Και να με συμπαθας αλλα η τηλεφωνικη διαγωνση χωρις να εχει εξετασει το γατι ο κτηνιατρος μου βγαζει μια προχειρότητα να το πω , μια ελαφροτητα ...
Ειχα γατα με επιληπτικες κρισεις και οταν επαιρνα τηλεφωνο τον κτηνιατρο μου και του ελεγα " γιατρε αυτο κι αυτο εκανε παλι " μου ελεγε απλα " φερτην αμεσως " ακομα και την πρωτη φορα μου ειχε πει " φερτε την να δουμε τι εχει "
Τελος παντων ελπιζω να ειναι κατι περαστικό και να ειναι καλα ο γατουλης σου

dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : ΓΑΤΟΣ ΣΕ ΣΟΚ? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης