gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Tα αδεσποτάκια μου και οι ανισόρροποι γείτονες..

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Tα αδεσποτάκια μου και οι ανισόρροποι γείτονες.. Empty Tα αδεσποτάκια μου και οι ανισόρροποι γείτονες..

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Φεβ 02, 2017 12:28 am

Αγαπητή γατοπάρεα, σας γράφω σήμερα με πολύ κακή διάθεση.
Ταϊζω περίπου 10 αδεσποτάκια της γειτονιάς, μάλιστα έχω "εδραιώσει" και κανόνες..μισά κάτω από το σπίτι μισά παραπέρα για να τρώμε όλοι και να αποφύγω πιθανά προβλήματα..τα οποία εν τέλει ήρθαν σήμερα το απόγευμα.
Μαλώσαμε οικογενειακώς με τους γείτονες γιατί ταϊζουμε τα γατάκια...
Εγώ κατεβαίνω κάθε βράδυ κι όταν λέιπω κατεβαίνει η μητέρα μου. Η όλη ιστορία είναι 2 φελιζολένια πιατάκια με μία πέτρα μέσα το καθένα..Αυτό μόνο αυτό. Και το βραδινό φαγοπότι των μικρών μου φίλων, ώρες 12.00 - 6.00 το ξημέρωμα πηγαινοέρχονται και τρώνε και το πρωί δε μένει τίποτα.

Δεν έχω αφήσει ποτέ σκουπίδια, όλα είναι μαζεμένα και περί υγιείνής πρόσεχα με το παραπάνω, όχι μόνο έκει που ταϊζω, ακριβώς για να μη βρεθεί ο ανισόρροπος που θα πει το οτιδήποτε.

Έχουμε δύο γλάστρες..ξερές..εκατέρωθεν της πόρτας της εισόδου της πολυκατοικίας και κάποιες φορές μέσα στις γλάστρες κοιμούνται γατούλια, συνήθως ένα μόνο ο Σποράκος μου, γιατί αυτόν τον μεγάλωσα εγώ στη γειτονιά από τότε που απογαλακτίστηκε και όταν κατεβαίνω το βράδυ ανεβαίνουν κάποια μέχρι την πόρτα να με χαιρετήσουν και φεύγουν, τσεκαρισμένο ότι φεύγουν, κοιμούνται αλλού.

Οι διακιαολογίες τους λοιπόν, κάθονται στις γλάστρες και κάποια στιγμή θα λερώσουν, βρωμάει, λερώνουν το παρτέρι στο ισόγειο, που ειλικρινά, ποια γατούλα ξέρετε να τα κάνει δίπλα στο σημείο που τρώει; Και τέλος το πιο εξωφρενικό...μαζεύονται ποντίκια! Ναι ποντίκια. Σε όλη την περιοχή υπάρχει θεματάκι με τα ποντίκια και σαφώς στις γειτονιές που υπάρχουν γατάκια δεν υπάρχει ίχνος ποντικού..αλλά τι λέω τώρα..με τις ασυναρτησίες τους.

Είμαι πολύ απογοητευμένη, δεν μου αρέσουν οι διαξιφισμοί και τελικά ε τι άλλο μπορώ να κάνω; Και πως μπορώ να χειριστώ ένα τέτοιο θέμα;

Σήμερα το σκέφτομαι πως θα κατέβω, αλλά ακόμη περισσότερο σκέφτομαι τα ζουζουνάκια μου και πως να παρακάμψω αυτή τη γκρίνια, γιατί όλοι ξέρουμε τι κυκλοφορεί εκεί έξω..πόσα ζωάκια δηλητηριάζονται.. Και φοβάμαι επειδη με εμπιστεύονται πολύ, ότι θα φάνε πολύ εύκολα ότι τους δόσει άνθρωπος και ειδικά αν βρεθεί στα πιατάκια τους...Πφφφ, τώρα θα έχω ακόμη περισσότερο το νου μου.. Με παρηγορεί μόνο το γεγονός ότι υπάρχουν κι άλλοι φιλόζωοι στη γειτονιά, προφανώς κανείς δεν έχει σε εκτίμηση τους προαναφερθέντες "ενοχλημένους", όμως μόνο εγώ ταϊζω καθημερινά οπότε εμένα πήρε η μπάλα..

Θα αλλάξουμε σημείο ταίσματος, πάω απέναντι, νομίζω ότι είναι το μόνο που μπορώ να κάνω για να τα προστατέψω στην παρούσα φάση.
Έχετε κάποια άλλη ιδέα; Κάποιο πιθανό αντεπιχείρημα για τους ανθρώπους αυτούς πέρα από τα αυτονόητα ή τουλάχιστον κάποια παρόμοια ιστορία;

Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Tα αδεσποτάκια μου και οι ανισόρροποι γείτονες.. M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tα αδεσποτάκια μου και οι ανισόρροποι γείτονες.. Empty Απ: Tα αδεσποτάκια μου και οι ανισόρροποι γείτονες..

Δημοσίευση από Aigypti-cat Πεμ Φεβ 02, 2017 1:27 am

Φυσικά δεν βρωμιζεις, ούτε εσύ ούτε οι γάτες. Δικαιολογίες είναι. Εγώ στην θέση σου δεν θα σταματουσα να τις ταΐζω,αλλά πολύ σωστά φοβάσαι για φόλες. Θα τους θύμιζα μόνο ευγενικά ότι αν σημειωθεί κάποιο κρούσμα είτε φολας,είτε κακοποίησης θα ειδοποιηθεί η αστυνομία με τα ονόματά τους. Αν χρειαζόταν θα έλεγα ότι έχω ήδη επικοινωνησει με δικηγόρο της φιλοζωικης (δεν θα μπουν στον κόπο να ελέγξουν αν είναι αλήθεια ). Οι περισσότεροι στην σκέψη ότι θα έχουν μπλεξίματα μαζεύονται.

Και κάποιοι από τους ενοικους της δικιάς μου οικοδομής δεν ήθελαν γάτες στην αυλή (η οποία είναι μεγαλη σαν χωράφι κι έχει ροδακινιες ).Εστηναν καυγάδες κι απειλές σ'εμας που τις ταΐζαμε. Από διαβολική σύμπτωση η γάτα που ήταν κάτω αποφάσισε εκείνον τον καιρό να πάει αλλού. Κι επειδή εδώ είναι εξοχή γέμισε το σύμπαν ποντίκια, αρουραίους,βατράχια και φυσικά ακολούθησαν αρπακτικά (κοράκια, γερακια).Τώρα ταΐζουν την γάτα και τα έξι γατάκια της (τα οποία έχουν γίνει μπαλονάκια )και δεν τολμάνε να παραπονεθουν γιατί έζησαν τις αλυσιδωτές αντιδράσεις.

Aigypti-cat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2,5 + 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2016
Mood : Tα αδεσποτάκια μου και οι ανισόρροποι γείτονες.. Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tα αδεσποτάκια μου και οι ανισόρροποι γείτονες.. Empty Απ: Tα αδεσποτάκια μου και οι ανισόρροποι γείτονες..

Δημοσίευση από YNL Πεμ Φεβ 02, 2017 11:38 am

Αυτό που σου έγραψε η Aigypti το έζησα στο εξοχικό μας στην Σαλαμίνα Αλλά στο τέλος αναγνώρισαν την προσφορά τους στη εξολόθρευση των ποντικών κι έτσι όλοι σχεδόν στην γειτονιά κάθε Κυριακή τους αφήνω φαί κι αυτοί τα ταίζουν.

Μόνο που φρόντισε τα φαγητά που δίνεις στα γατάκια να είναι ξηρά τροφή και μόνο ξηρά επειδή οι υγειονομικές αρχές των δήμων δεν επιτρέπουν να αφήνουμε φαγητά για τα αδέσποτα εκτός από κροκέτες. Και την αστυνομία να φέρουν δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα Έχε πάντα μαζί σου τον νόμο για τα αδέσποτα κι αν συμβεί τίποτα τον δίνεις στον αστυνόμο που θα καλέσουν.
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Tα αδεσποτάκια μου και οι ανισόρροποι γείτονες.. M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης