gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στείρωση αδέσποτου γάτου

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτου γάτου Empty Στείρωση αδέσποτου γάτου

Δημοσίευση από lilioum<3 Κυρ Ιαν 29, 2017 2:56 pm

Γεια σας φίλοι
Είμαι καινούριο μέλος στο φορουμ σας και δεν ξέρω αν είμαι στη κατάλληλη κατηγορία για να ρωτήσω σχετικά με τη στείρωση στα αδέσποτα γατάκια. Λοιπον εδώ και 4 μήνες περίπου μάζεψα έναν αδέσποτο γάτο, τον οποίο τον έχω ελεύθερο στην αυλή να τριγυρνάει και να μπαινοβγαίνει όποτε θέλει  στο σπίτι. Δεν τον έχω εμβολιάσει καθόλου πρώτον επδ δεν έχω την οικονομική δυνατότητα κ δεύτερον επδ κυκλοφορεί ελεύθερος.

Ο Σίμπα είναι ένα πολύ καλό γατί,κοινωνικός ιδιαίτερα φιλικός ...κατα καιρούς μάζευα αδέσποτα γατάκια από το δρόμο τα οποία όμως μετά από ένα χρόνο εξαφανίζονταν. Επειδή ο συγκεκριμένος γάτος είναι ο αγαπημένος μου, λόγω της προσωπικότητας του σκεφτόμουν μήπως το στειρώσω για να αποφύγω το ενδεχόμενο να τον χάσω και να το κρατήσω μαζί μου.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω τπτ γ τη διαδικασία της στείρωσης, πόσο κοστίζει πώς γίνεται, τα υπερ και τα κατά ......όπως ξαναείπα κ πριν λεφτά δεν υπάρχουν πολλά ώστε να τον φροντίζω συνέχεια σε κτηνιάτρους, με εμβόλια , με  ,φάρμακα και ακριβές ειδικές τροφές. έχετε καμια ιδέα πως να κρατήσω τον γάτο μου σπίτι χωρίς να ανησυχώ μην τον χάσω, μήπως εξαφανιστεί/σκοτωθεί .

Να σας πω επίσης πως οι δικοί μου δεν τον θέλουν καθόλου μέσα στο διαμέρισμα..δεν τους πειράζει να είναι έξω στο κήπο..τα βράδυα του ανοίγω το γκαράζ να κοιμάται μέσα. Μπορείτε να μου πείτε  αρχικά αν είναι καλή η ιδέα της στείρωσης εκτός κ αν υπάρχει κάποια αλλη ιδέα για το πώς να κρατήσω τον γάτο μου μαζί μου χωρίς όμως να τον φυλακίσω/περιορίσω......

lilioum<3
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτου γάτου Empty Απ: Στείρωση αδέσποτου γάτου

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιαν 29, 2017 5:22 pm

Καλησπερα και καλωσήρθες.
Στειρωσε τον γατούλη για να τον γλυτώσεις απο  καυγάδες χτυπηματα και ταλαιπωρια, διαφορετικα θα σου φυγει.
Δες εδω http://www.animalactiongreece.gr γινεσαι μελος με 30 ευρω και εχεις δωρο στειρωση  σε συνεργαζομενους ιατρους. Ειναι προγραμμα για αδεσποτακια.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Στείρωση αδέσποτου γάτου M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτου γάτου Empty Απ: Στείρωση αδέσποτου γάτου

Δημοσίευση από lilioum<3 Κυρ Ιαν 29, 2017 8:23 pm

Μετά από τη στειρωση τι πρέπει να τον ταΐζω ?? Πρέπει να προσέχω κτ ? Θα αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά/προσωπικοτητα ο γάτος ...υπαρχουν κίνδυνοι ??

lilioum<3
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτου γάτου Empty Απ: Στείρωση αδέσποτου γάτου

Δημοσίευση από YNL Κυρ Ιαν 29, 2017 8:44 pm

Μετά την στείρωση θα πρέπει να του δίνετε τροφή για στειρωμένα. Στα πετσοπ θα βρείτε πολλές ποικιλίες και ανάλογα με την οικονομική σας δυνατότητα θα του παίρνετε από αυτά. Επειδή κυριως οι τροφές είναι διαιτητικές ίσως θα πρέπει να το ψάξετε για να δείτε ποια θα του αρέσει. Αγοράζετε αυτές που είναι των 400 γραμμαρίων μέχρι να κατασταλάξετε ποια του αρέσει.

Συνήθως τα γατάκια μετά την στείρωση ηρεμούν, δεν έχουν πλέον τις ορμές για να
τρέχουν να ζευγαρώνουν και να καυγαδίζουν.
Να σας ζήσει ο Σίμπα
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Στείρωση αδέσποτου γάτου M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτου γάτου Empty Απ: Στείρωση αδέσποτου γάτου

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιαν 29, 2017 9:48 pm

Δεν θα αλλάξει κατι στην συμπεριφορα - προσωπικοτητα. Οταν συνελθει θα ειναι οπως ηταν. Προσωπικά ειμαι κατα των τροφων για στειρωμένα, ειδικα αν μεινει εκτος σπιτιου, θα χρειαζεται ενεργεια.  Με κονσερβουλα και νεράκι θα ναι μια χαρά με κανονικη καλη ξηρα
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Στείρωση αδέσποτου γάτου M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτου γάτου Empty Απ: Στείρωση αδέσποτου γάτου

Δημοσίευση από lilioum<3 Κυρ Ιαν 29, 2017 10:23 pm

Ευχαριστω πλ γ τις συμβουλες σας....Είναι υποχρεωτικό να τρώει μόνο ειδική τροφή ??γτ εάν είνα υποχρεωτικό λόγω υγείας δεν ξέρω αν όταν κυκλοφορεί έξω θ βρει τπτ αλλο ν φάει και του κάνει κακο?

lilioum<3
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/01/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτου γάτου Empty Απ: Στείρωση αδέσποτου γάτου

Δημοσίευση από LIZA_T Δευ Ιαν 30, 2017 9:29 am

Δεν έχω εμπειρία σε αρσενικά γατιά αλλά πιστεύω ότι θα του κάνει μεγαλύτερο κακό να μείνει αστείρωτος παρά να να στειρωθεί και να μη φάει την ειδική τροφή.

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση αδέσποτου γάτου Empty Απ: Στείρωση αδέσποτου γάτου

Δημοσίευση από psipsa Δευ Ιαν 30, 2017 10:48 am

κι εγω το ιδιο σκεφτομαι. Και εφοσον θα τον ταιζεις εσυ θα ειναι ελαχιστα αυτα που θα βρει να φαει εξω.. το προβλημα ειναι οταν σιτιζονται αποκλειστικα με ακαταλληλη τροφη, οχι εαν φανε κατι κατ εξαιρεσιν. Πιο πολυ τα αδεσποτα γατια κινδυνευουν απο αλλα πραγματα σκυλια αυτοκινητα και φολες. Για ολα αυτα η μονη λυση ειναι να ειναι εντος σπιτιου και να μη βγαινουν εξω αλλα αφου αυτη η δυνατοτητα δεν υπαρχει κανε το καλυτερο για το γατουλη και ευχομαστε να ζησετε μαζι πολλα πολλα χρονια.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Στείρωση αδέσποτου γάτου Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης