gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τροφή για στειρωμένη.....

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τροφή για στειρωμένη..... Empty Τροφή για στειρωμένη.....

Δημοσίευση από Bookie Δευ Ιαν 16, 2017 12:17 am

Ναι ξέρω παιδιά αν ψάξω το φόρουμ θα βρω εκατοντάδες θέματα ίδιο με αυτό, αλλά εμένα είναι λίγο διαφορετικό. Η Εμμα είναι αισίως 8 μηνών και τη προηγούμενη εβδομάδα έκανε στείρωση (Δόξα το Θεό ησύχασε και αυτή και εγώ μαζί, δύσκολο πράγμα ο οίστρος!!!) και ζυγίζει 3,4 κιλά. Τη ταίζω το τελευταίο περίπου 3μήνο που την έχω Canagan στην αρχή και τώρα Όριτζεν. Το θέμα είναι πως η κτηνίατρος που της έκανε την στείρωση μου είπε πως έχει υπερβολικό υποδόριο λίπος, πως έχει έντονη την αίσθηση της γευστικότητας με συνέπεια να θέλει να τρώει πολύ. Η αλήθεια είναι πως την Όριτζεν την τσακίζει και δεν της φτάνει όσο και να της βάλω. Πάντως τώρα της βάζω 30 γραμμάρια ενώ μέχρι πριν τη στείρωση της έβαζα 40.

Η κτηνίατρος που λέτε μου είπε να αλλάξω τροφή να της δώσω κάποια για στειρωμένες γιατί θα μου γίνει μπαλόνι ειδικά τώρα μετά τη στείρωση. Πήγα σε ένα πετσοπ και μου είπε η κοπέλα ότι τη ταίζω την καλύτερη τροφή που κάνει και για στειρωμένες και πως ότι και να της πάρω τώρα θα πέσει πολύ σε ποιότητα. Τι να κάνω ρε παιδιά; Τι να την ταίζω; Δεν τίθεται οικονομικό θέμα, τι στα κομμάτια να την ταίζω; Κονσέρβα; Χιλλς και RC για στειρωμένες; Εχω διαβάσει τόσο πολύ που λένε για καλαμπόκια μέσα που το θεωρώ κοροιδία.... Τι να κάνω ρε παιδιά; Πείτε μου τη γνώμη σας... Να το γυρίσω σε κονσέρβες; Είναι πρόβλημα πάντως γιατί εδώ που τα λέμε το λαιμαργάκι μου είναι ήδη σαν μπαλόνι και η κτηνίατρος έχει δίκιο....
Bookie
Bookie
Kitten
Kitten

Άντρας
Φίδι
Ηλικία : 47
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας εννοείται....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Των γατογονέων που τα αφήνουν αστείρωτα....
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροφή για στειρωμένη..... Empty Απ: Τροφή για στειρωμένη.....

Δημοσίευση από koneko Δευ Ιαν 16, 2017 12:39 am

Αν τρωει πολυ με την orijen, θα τρωει ακομα περισσοτερο με τις αλλες ξηρες τροφες, οποτε η συσταση περι αλλαγης τροφης ειναι ατοπη. Στην θεση σου θα εδινα κονσερβες καλης ποιοτητας ή θα το γυριζα στην ωμη. Με οτι και να τραφουν, θα γινουν μπαλονια αν τρωνε μεγαλη ποσοτητα. Ο δικος μου ειχε φτασει τα 9.1 κιλα (τρεφεται αποκλειστικα με ωμη) και καταφερα και τον εριξα στα 8.3 τωρα με περιθωριο να πεσει μεχρι τα 8. Οποτε παιζει ρολο η ποσοτητα και η δραστηριοτητα του γατιου. Αν επισης ο κτηνιατρος εννοει οτι η γατα εχει λιπος στην κοιλια (που κρεμεται), αγνοησε τον γιατι σε πολλες περιπτωσεις αυτο το λιπος το εχουν για προστασια. Αν η γατα σου το ειχε απο μικρη, τοτε το πιο πιθανο ειναι να μην εχει προβλημα με το βαρος της. Τα 3.5 κιλα μου ακουγονται κανονικα προς λιγα για την ηλικια της, εκτος αν ειναι αρκετα μικροσωμη. Η δικη μου ειναι σχεδον 3 ετων, 5 κιλα και κανονικη προς αδυνατη (τρεχει ολη μερα).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τροφή για στειρωμένη..... M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροφή για στειρωμένη..... Empty Απ: Τροφή για στειρωμένη.....

Δημοσίευση από psipsa Δευ Ιαν 16, 2017 8:39 am

καλημερα!!! κι εμενα τα κιλα της μια χαρα μου ακουγονται, για οικοσιτη γατα... γιατι πως να το κανουμε ενα γατακι που ζει εντος σπιτιου ε, ενα κατιτις παραπανω σιγουρα το εχει απο ενα αδεσποτο..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τροφή για στειρωμένη..... Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τροφή για στειρωμένη..... Empty Απ: Τροφή για στειρωμένη.....

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιαν 19, 2017 4:28 pm

Καλησπέρα , εγω βρισκω μια χαρά την διατροφή της γατούλας με καλές τροφές και το βαρος της επισης κανονικο. Ισως αυτο που χρειάζεται ειναι λιγο κινηση. Λιπος εχει και μένα ο γατος μου απο πολυ μικρος που ήταν αδυνατος στην περιοχη της κοιλιάς και κρεμοταν κατι που η γιατρος μου ονομασε "πατσοκοιλια" και μου ειπε οτι θα μεινει.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τροφή για στειρωμένη..... M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης