gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ;

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; Empty Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ;

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Κυρ Δεκ 11, 2016 11:13 pm

Η Urinary τροφη εξασφαλίζει όξινο  PH  στα ούρα για την αποφυγη στρουβίτη ....Η Renal αλκαλικο Ph για την αποφυγη οξαλικων λιθων...Εγω μπερδευτηκα....τι δεν καταλαβαίνω???δηλ καποιος που δινει Urinary δημιουργει λιθους οξαλικους αρα και πρβλημα στα νεφρα??  Εγω εδινα Urinary
στον Βαλεντινο γιατι ειχε αμμο στην ουροδοχο και την οποια αφαιρεσαμε απο την ουροδοχο κυστη. Η ουροδοχος γεμησε μεσα σε ενα μηνα και οταν καναμε υπερηχο δυο μερες πριν μας αφησει ειχε κανει και λιθο στα νεφρα....δηλ εγινε λαθος να παιρνει Urinary?Η αμμος οταν εξετασθηκε ειχε δυο ειδων πετρες (δυστυχως δεν θυμαμαι) και η κτηνιατρος μου ειχε πει στρουβιτης...Στο νοσοκομειο μου ειχε πει ενας γιατρος εξαρταται τι ειδους πετρα και τι θεραπεια θα παρει...η δικη μου ελεγε οχι δεν συμαβαινει  αυτο....παιδια μπερδευτηκα.....κανουμε κακο στα ζωα μας?? ασε που εχω ενα τσουβαλι 7κιλο και το δινω στα υγιη γατια μου και οσο καιρο ηταν αρρωστος ο βαλεντινος τετοαι τους εδινα.....καποια απαντηση???


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Smokys στις Δευ Δεκ 12, 2016 1:10 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση τίτλου)
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; Empty Απ: Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ;

Δημοσίευση από koneko Τρι Δεκ 13, 2016 5:01 am

Gogo Valentinou έγραψε:Η Urinary τροφη εξασφαλίζει όξινο  PH  στα ούρα για την αποφυγη στρουβίτη ....Η Renal αλκαλικο Ph για την αποφυγη οξαλικων λιθων...Εγω μπερδευτηκα....τι δεν καταλαβαίνω???δηλ καποιος που δινει Urinary δημιουργει λιθους οξαλικους αρα και πρβλημα στα νεφρα??  
Σωστα. Αν μειωνεις το pH των ουρων, διαλυεις τους κρυσταλλους στρουβιτη, αλλα ευνοεις τους οξαλικους λιθους και το αντιστροφο.
οξινο pH=μεγαλυτερο ρισκο σχηματισμου οξαλικων λιθων
αλκαλικο pH=μεγαλυτερο ρισκο σχηματισμου κρυσταλλων στρουβιτη.

Εγω εδινα Urinary στον Βαλεντινο γιατι ειχε αμμο στην ουροδοχο και την οποια αφαιρεσαμε απο την ουροδοχο κυστη. Η ουροδοχος γεμησε μεσα σε ενα μηνα και οταν καναμε υπερηχο δυο μερες πριν μας αφησει ειχε κανει και λιθο στα νεφρα....δηλ εγινε λαθος να παιρνει Urinary?

Πολυ πιθανο

Η αμμος οταν εξετασθηκε ειχε δυο ειδων πετρες (δυστυχως δεν θυμαμαι) και η κτηνιατρος μου ειχε πει στρουβιτης...Στο νοσοκομειο μου ειχε πει ενας γιατρος εξαρταται τι ειδους πετρα και τι θεραπεια θα παρει...η δικη μου ελεγε οχι δεν συμαβαινει  αυτο
Πολυ σωστα σου ειπε. Αν δεν ξερεις τι πετρα εχει, παιζεις με την φωτια. Στην δικη σου δεν ξερει τι της γινεται δυστυχως.

....παιδια μπερδευτηκα.....κανουμε κακο στα ζωα μας?? ασε που εχω ενα τσουβαλι 7κιλο και το δινω στα υγιη γατια μου και οσο καιρο ηταν αρρωστος ο βαλεντινος τετοαι τους εδινα.....καποια απαντηση???

Κανεις κακο με το να δινεις ξηρα τροφη γενικοτερα. Πλεον η ουρολιθιαση ειναι συχνο φαινομενο και στους σκυλους. Χαμηλο μαγνησιο και οξινο pH ειναι συνταγη για οξαλικους λιθους. Αν δεν μπορεις να τους δινεις ωμη τροφη, τοτε ταιζε τα αποκλειστικα υγρη. Οσο λιγοτερα φυτικα συστατικα περιεχει η τροφη τους, τοσο το καλυτερο (τα φυτα κανουν τα ουρα τους αλκαλικα). Οι γατες δεν πρεπει να τρεφονται με φυτα. Ειναι σαρκοφαγα ζωα και απο την στιγμη που τα ταιζουμε καλαμποκια και πατατες, λογικο ειναι να παρουσιαζουν προβληματα υγειας.

Το φυσιολογικο pH ουρων κυμαινεται μεταξυ 6 και 6.4, αναλογα με το φυλο: http://jn.nutrition.org/content/132/6/1754S/T1.expansion.html (full αρθρο: http://jn.nutrition.org/content/132/6/1754S.full )
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; Empty Απ: Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ;

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Τρι Δεκ 13, 2016 8:49 pm

Οταν λες υγρη εννοεις κονσερβουλα..κι αυτη πρεπει να ναι καλης ποιοτητας κι οχι φτνη διοτι περιεχει πολλα λιπη...Εγω ταιζα απο το καλοκαιρι ολα τα γατια ουριναρυ γιατι δεν γινοταν να τα ξεχωρισω...ολα ετρωγαν του βαλεντινου και ο βαλεντινος τη δικη τους....ρωτησα γιατρο και ειπε οκ ολα ουριναρυ...τωρα που μου εμεινα 2 γατες στειρωμενες τις ταιζω ουριναρι διοτι μου μεινε ενα τσουβαλι 7κιλο...εχω αγχωθει...μηπως παθουν τπτ...για μαγειρευτο αγοραζω κοτοπουλο ψητο σκλαβενιτη και ειπε οχι ...παιδια δινετε γιαουρτι στα γατια σας???
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; Empty Απ: Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ;

Δημοσίευση από koneko Τετ Δεκ 14, 2016 4:32 am

το μαγειρεμα ανεβαζει την τιμη του pH, αλλα απο το να τρωνε ξηρα, 1000 φορες καλυτερα. Τα λιπη δεν ειναι το προβλημα, αλλα οι φυτικες ουσιες και οι υδατανθρακες.

Δε νομιζω να σου παθουν τιποτα αν τραφουν για 1-2 μηνες με τετοια τροφη. Αν θελεις βρεχε την ή ανακατευε την με κονσερβες για να προσλαμβανουν τουλαχιστον περισσοτερη υγρασια.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; Empty Απ: Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ;

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Παρ Δεκ 16, 2016 10:28 pm

ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΓΑΤΙΑ ΣΑΣ?
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; Empty Απ: Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ;

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Δεκ 16, 2016 11:56 pm

Ναι ειναι μια πολύ καλη λιχουδια ειδικα το καλοκαιρι που ειναι και δροσερο!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; Empty Απ: Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ;

Δημοσίευση από belezza Σαβ Δεκ 17, 2016 12:03 pm

παρακολουθω το θεμα,καθως μ'ενδιαφερει αμεσα και θετω κι'εγω τους προβληματισμους μου.εμενα και οι δυο κτηνιατροι μου εχουν πει οτι καλυτερη για στειρωμενα αρσενικα ειναι η ξηρα τροφη(εννοειται χωρις σιτηρα) με 1/4 υγρη ανακατεμενη.εγω του δινω ξηρα urinary and sterlized της hills kαι φακελακι urinary της royal ή sterlized φακελακι της hills.μερικες φορες animoda φακελακι  gastred,πιστευοντας οτι αφενος κανω το σωστο δινοντας μια πολυ καλη τροφη.κανω κατι λαθος?και μια ερωτηση προς τη gogo valentinou, αν θελετε μου απαντατε,ο  βαλεντινος ποσο χρονων ηταν?
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; Empty Απ: Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ;

Δημοσίευση από koneko Σαβ Δεκ 17, 2016 5:46 pm

για εμενα ισχυει το παρακατω ως προς το τι πρεπει να τρωνε:
ωμη τροφη (με συμπληρωματα) > μαγειρεμενη (με συμπληρωματα) > κονσερβες καλης ποιοτητας > κονσερβες κακης ποιοτητας > ξηρα καλης ποιοτητας > ξηρα κακης ποιοτητας > ωμη χωρις συμπληρωματα (πχ σκετο φιλετο κοτας) > μαγειρεμενη χωρις συμπληρωματα

Ειναι πραγματικα τραγικο το τι προκαλει η ξηρα τροφη, και σε γατες αλλα πλεον και σε σκυλους. Γνωριζω δυστυχως πολλα σκυλακια με προβληματα στο ουροποιητικο. Θα ελεγες οτι οι γατες ειναι πιο επιρρεπεις επειδη τα ουρα τους ειναι πιο συμπυκνωμενα σε σχεση με τους σκυλους, αλλα το να βλεπεις και σκυλους στα ιδια χαλια σημαινει οτι η προσληψη νερου με την καταναλωση ξηρας τροφης δεν ειναι και τοσο καλη.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Πιο είναι το σωστό PH των ούρων στις γάτες ; M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης