gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Απορείες μετά τη στείρωση

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Απορείες μετά τη στείρωση Empty Απ: Απορείες μετά τη στείρωση

Δημοσίευση από MouSouDa Δευ Οκτ 25, 2010 1:53 pm

Να σας συμβουλευτώ όσο γίνεται ?

στις 14 Οκτωβρίου έκανα στην γατούλα μου στείρωση. Το πρώτο 3ήμερο πέρασε σχετικά δύσκολα μέχρι να συνέλθει εντελώς και μέχρι να συνηθίσει την αντιβίοση ... Από την 5η μέρα άρχισε να γλύφει την άκρη της τομής 1 πόντο (προς τα πίσω) με αποτέλεσμα να την κρατάει ελαφρώς ροδαλή και υγρή. Μίλησα με τον κτηνίατρό μου για να της βάλω κολάρο αλλά επειδή είναι και μανούλα με 2 μωράκια που την κάνουν υπερκινητική και ίσως και λίγο νευρική καταλήξαμε να μην της το βάλουμε για να αποφύγουμε περαίτέρω εκνευρισμούς ... Εγώ κάθε πρωί και βράδυ της το ταμπονάρω με λίγο μπεταντίν (με υπόδειξη του γιατρού)
Έχετε καμία συμβουλή ??
Έχουν περάσει 11 μέρες από την επέμβαση και η πλήρης επούλωση προχωράει αργά. Όλα τα του άρθου από chouzouri τα κάνω. Και η τροφή είναι η σωστή και το περιβάλλον ιδανικό και όλα σωστά τα κάνω. Το μόνο που δεν μπορώ να ελέγχω είναι αν τις ώρες που λείπω απ το σπίτι λόγω εργασίας την "πειράζουν" τα μωρά ή αν το γλύφει επίμονα.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν είχατε κάποια πρόταση

Ευχαριστώ
MouSouDa
MouSouDa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 στον ουρανο και 1 δίπλα μου (η Βασίλισσα Δρένια στην ψυχή μου ! και ο Rudy ο ηρωικός χορευτής της ζωής)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιράκι, λιακάδες, ζέστη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : όλα είναι ευτυχισμένα εκεί που είναι !
Motto : que sera sera !!
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/10/2010
Mood : Απορείες μετά τη στείρωση M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορείες μετά τη στείρωση Empty Απ: Απορείες μετά τη στείρωση

Δημοσίευση από Anatoli Δευ Οκτ 25, 2010 1:56 pm

Αχ μωρε, Εγω εχω 2 αρσενικα οποτε δεν εχω ιδεα γιατι δεν υπηρχε καν τομη. Ουτε αντιβιωση πηραν. Περαστικα σας και ευχομαι να επουλωθει γρηγορα. Μηπως να την κρατουσες οσες ωρες λειπεις σε ενα δωματιο μονη της?
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Απορείες μετά τη στείρωση Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορείες μετά τη στείρωση Empty Απ: Απορείες μετά τη στείρωση

Δημοσίευση από SuperCatz Τρι Οκτ 26, 2010 10:42 am

MouSouDa έγραψε:Να σας συμβουλευτώ όσο γίνεται ?

στις 14 Οκτωβρίου έκανα στην γατούλα μου στείρωση. Το πρώτο 3ήμερο πέρασε σχετικά δύσκολα μέχρι να συνέλθει εντελώς και μέχρι να συνηθίσει την αντιβίοση ... Από την 5η μέρα άρχισε να γλύφει την άκρη της τομής 1 πόντο (προς τα πίσω) με αποτέλεσμα να την κρατάει ελαφρώς ροδαλή και υγρή. Μίλησα με τον κτηνίατρό μου για να της βάλω κολάρο αλλά επειδή είναι και μανούλα με 2 μωράκια που την κάνουν υπερκινητική και ίσως και λίγο νευρική καταλήξαμε να μην της το βάλουμε για να αποφύγουμε περαίτέρω εκνευρισμούς ... Εγώ κάθε πρωί και βράδυ της το ταμπονάρω με λίγο μπεταντίν (με υπόδειξη του γιατρού)
Έχετε καμία συμβουλή ??
Έχουν περάσει 11 μέρες από την επέμβαση και η πλήρης επούλωση προχωράει αργά. Όλα τα του άρθου από chouzouri τα κάνω. Και η τροφή είναι η σωστή και το περιβάλλον ιδανικό και όλα σωστά τα κάνω. Το μόνο που δεν μπορώ να ελέγχω είναι αν τις ώρες που λείπω απ το σπίτι λόγω εργασίας την "πειράζουν" τα μωρά ή αν το γλύφει επίμονα.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν είχατε κάποια πρόταση

Ευχαριστώ

Απορείες μετά τη στείρωση 71431 Tώρα το είδα αυτό.. Απορείες μετά τη στείρωση 71431 Απορείες μετά τη στείρωση 323663

Εγώ έχω στειρώσει 2 κοριτσάκια, αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα απ' αυτά που λες.
Μάλιστα το ένα κοριτσάκι, χρειάστηκε διπλή τομή, και από το πλάι και από την κοιλίτσα της, γιατί μας προέκυψε βαρελίτα, αλλά παρ' όλ' αυτά ήταν μια χαρά, σχεδόν από την ίδια μέρα..

Φυσικά δεν πείραξε τα ράμματα για να έχει τέτοιο θέμα, είχε όμως πρήξιμο στην κοιλιά μετά από λίγες μέρες μετά την επέμβαση και κράτησε για πολλές μέρες, λόγω ενόχλησης του οργανισμού στα εσωτερικά ράμματα.

Από τομή σε άλλο γατάκι πάντως, που την πείραζε σε σημείο να την ανοίξει αφότου είχαν αφαιρεθεί τα ράμματα, μπορώ να σου πω ότι έκλεισε η τομή μόνη της από μέσα προς τα έξω, χωρίς να κάνει ο γιατρός άλλα ράμματα.
Ωστόσο, αυτό που αναφέρω δεν ήταν στείρωση, ήταν κάποια τομή σε ποδαράκι.
Όσο όμως την πείραζε, τόσο η τομή αργούσε να κλείσει και να επουλωθεί.
Και απ' ότι μας είπε ο γιατρός την πείραζε πολύ.
Δεν χρειάστηκε κολλάρο, αλλά άργησε να κλείσει.

Από τη στιγμή που λείπεις και δεν τα βλέπεις, μπορεί να κάνουν το οτιδήποτε.
Το ότι τα βλέπεις λίγες ώρες δεν λέει τίποτα, μπροστά στις ώρες που λείπες ή κοιμάσαι.

Δε νομίζω να πειράζουν τη μάνα τα μικρά, λογικά δεν θα τα αφήνει να την πολυπλησιάσουν εκεί.. Μάλλον η ίδια την κάνει την "ζημιά", πειράζοντας την τομή..

Μίλα με τον γιατρό, στην ανάγκη πήγαινέ την να την δει και θα σου πει με μεγαλύτερη ακρίβεια τί πρέπει να γίνει, αφότου θα την έχει εξετάσει.

Μια μικρή ένσταση για το μπεταντίν, έχω την εντύπωση ότι δεν κάνει σε όλες τις γάτες, λόγω αλλεργίας, θυρεοειδούς, δεν θυμάμαι ακριβώς για ποιο λόγο..
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Απορείες μετά τη στείρωση M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορείες μετά τη στείρωση Empty Απ: Απορείες μετά τη στείρωση

Δημοσίευση από MouSouDa Τρι Οκτ 26, 2010 11:49 am

Σ ευχαριστώ supercatz !!!

Την ξαναπήγα στον γιατρό και το είδε το σημείο που είναι ερεθισμένο και μου είπε ότι θα κλείσει μόνο του αλλά αργά επειδή το πειράζει. Δεν υπάρχει φόβος να πειραχτεί κάτι εσωτερικά γιατί είναι μόνο εξωτερικός αυτός ο ερεθισμός. Με ρώτησε για την διάθεσή της και αν τρώει καλά (όλα καλά), οπότε δεν ανησύχησε. Απλά εγώ ανησυχώ γιατί μάλλον είμαι μια υπερπροστατευτική γατομαμά Embarassed
Τα μωρούλια τα φοβάμαι γιατι ακόμη πάνε στους μαστούς της για να θηλάσουν και έχουνε μυτεράαααα νυχάκια .. κι έτσι όπως παλεύουν ποιό θα τα πρωτοκαταφέρει μήπως την σκαλίζουνε Scared

Ουφ τι να κάνω ? Υπομονή χρειάζεται μαλλόν ...
Στο τέλος της άλλης εβδομάδας άλλωστε θα την πάω για τα υπόλοιπα εμβόλια και για εκ νέου αποπαρασίτωση και αυτήν και τα μωρούλια (θα έχουμε γίνει πιά 60+ ημερών)

Σε ξανα μανα ευχαριστώ Laughing

και σου εύχομαι μια όμορφη ημέρα !!!
(εδώ στην Θεσσαλονίκη έχουμε αργία σήμερα. γιορτάζει ο πολυούχος μας)
MouSouDa
MouSouDa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 στον ουρανο και 1 δίπλα μου (η Βασίλισσα Δρένια στην ψυχή μου ! και ο Rudy ο ηρωικός χορευτής της ζωής)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιράκι, λιακάδες, ζέστη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : όλα είναι ευτυχισμένα εκεί που είναι !
Motto : que sera sera !!
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/10/2010
Mood : Απορείες μετά τη στείρωση M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορείες μετά τη στείρωση Empty Απ: Απορείες μετά τη στείρωση

Δημοσίευση από SuperCatz Τρι Οκτ 26, 2010 12:04 pm

Ναι, υπομονή χρειάζεται! Απορείες μετά τη στείρωση 126539

Να 'σαι καλά και περαστικά στην κούκλα σου! Απορείες μετά τη στείρωση 126539

Α και καλά να περάσετε στην αργία σας! Απορείες μετά τη στείρωση 742497 Απορείες μετά τη στείρωση 270712


Σπόιλερ:
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Απορείες μετά τη στείρωση M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορείες μετά τη στείρωση Empty Απ: Απορείες μετά τη στείρωση

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Οκτ 26, 2010 12:50 pm

Μια συμβουλη. Μη την πας για εμβολιο εαν δεν εχει κλεισει εντελως η πληγη. Για να γινει οποιοδηποτε εμβολιο πρεπειη γατα να ειναι εντελως καλα. Επειδη το εμβολιο επιβαρυνει λιγο η πολυ τον οργανισμο δεν πρεπει να γινεται σε καμια περιπτωση εαν υπαρχει εστω και το παραμικρο προβλημα υγειας. ασε να επουλωθει η πληγη και πηγαινε μετα. Δεν ειναι τοσο τρομερο να περιμενει το εμβολιο μερικες μερες.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Απορείες μετά τη στείρωση Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορείες μετά τη στείρωση Empty Απ: Απορείες μετά τη στείρωση

Δημοσίευση από MouSouDa Τρι Οκτ 26, 2010 6:23 pm

OK thanks Anatoli Smile
MouSouDa
MouSouDa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 στον ουρανο και 1 δίπλα μου (η Βασίλισσα Δρένια στην ψυχή μου ! και ο Rudy ο ηρωικός χορευτής της ζωής)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιράκι, λιακάδες, ζέστη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : όλα είναι ευτυχισμένα εκεί που είναι !
Motto : que sera sera !!
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/10/2010
Mood : Απορείες μετά τη στείρωση M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορείες μετά τη στείρωση Empty Απορείες μετά τη στείρωση

Δημοσίευση από Πούπσυ Τρι Οκτ 26, 2010 9:06 pm

εγώ τη δική μου κάποια στιγμή την είχα ψεκάσει με λίγο pulvo και βοήθησε αρκετά στην επούλωση. αφου τρώει και ειναι ζωηρή δεν νομιζω να έχει πρόβλημα.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Απορείες μετά τη στείρωση M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης