gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Η γάτα μου κάνει εμετούς !

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Serenata Παρ Δεκ 02, 2016 4:30 pm

Καλησπέρα γατοσπιτόφιλοι!
Έχετε να μου προετίνετε κάποια ξηρά τορφή που να βοηθάει αποδεδειγμένα (απ' την  εμπειρία σας) στη μείωση των τριχόμπαλων?
Εγώ τους δίνω Applaws και γενικά είμαι πολύ ικανοοποιημένη, με την έννοια ότι θεωρείται απ τις καλές τροφές , έχει καλή τιμή για τα μέτρα μου και αρέσει πολύ στις γάτες μου. Αλλά η μία μου γάτα, η Αμελί, κάθε τόσο κάνει εμετούς, όχι απαραίτητα με τρίχες , μπορεί να είναι μόνο με μασημένη τροφή, αμέσως μετά το γεύμα της. Εννοείται πως τους δίνω τακτικά defurum, αλλά για την Αμελί δεν αλλάζει κάτι...
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Δεκ 02, 2016 6:15 pm

Μωρε μήπως να δοκιμάσεις να της δώσεις χορταράκι? Σιγουρα ειναι απο τριχομπαλες ή τρέχει κατι με το στομάχι της ? Εχεις μιλησει με το γιατρο για αυτο το θεμα?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Serenata Παρ Δεκ 02, 2016 7:23 pm

Gatoplikti τους έχω και χορταράκι και τρώει και η Αμελί. Δεν έχω μιλήσει με γιατρό, σκοπεύω να πάω για εμβόλια πριν τα Χριστούγεννα και θα το συζητήσω τότε. Όσο μπορώ να κρίνω, δε νομίζω πως είναι κάτι, γιατί δεν κάνει εμετούς συνέχεια. Περίπου μια φορά την εβδομάδα και συνήθως όταν τρώει λαίμαργα δηλ όταν πεινάει. Απλώς υποθέτω πως είναι μπουκωμένη από τρίχες και γι αυτό ίσως βγάζει την τροφή. Εν τω μεταξύ την Applaws την τρώνε πάνω από χρόνο, δεν τους άλλαξα τώρα τροφή, οπότε δύσκολο να είναι θέμα τροφής.
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Serenata Παρ Δεκ 02, 2016 7:26 pm

Σκεφτόμουν να αλλάξω τροφή , μήπως πχ χρειάζεται μία με περισσότερες ίνες ή κα΄τι τέτοιο, και να δω αν αθα δω διαφορά
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Η γάτα μου κάνει εμμετούς !

Δημοσίευση από Smokys Παρ Δεκ 02, 2016 7:37 pm

Serenata έγραψε:Καλησπέρα γατοσπιτόφιλοι!
Έχετε να μου προετίνετε κάποια ξηρά τορφή που να βοηθάει αποδεδειγμένα (απ' την  εμπειρία σας) στη μείωση των τριχόμπαλων?
Εγώ τους δίνω Applaws και γενικά είμαι πολύ ικανοοποιημένη, με την έννοια ότι θεωρείται απ τις καλές τροφές , έχει καλή τιμή για τα μέτρα μου και αρέσει πολύ στις γάτες μου. Αλλά η μία μου γάτα, η Αμελί, κάθε τόσο κάνει εμετούς, όχι απαραίτητα με τρίχες , μπορεί να είναι μόνο με μασημένη τροφή, αμέσως μετά το γεύμα της. Εννοείται πως τους δίνω τακτικά defurum, αλλά για την Αμελί δεν αλλάζει κάτι...  

Πείτε στο γιατρό σας να της κάνει υπέρηχο στο έντερο της, και αν σας πει, ότι δεν υπάρχει λόγος με τέτοιο σύμπτωμα, τότε να πάτε και σε άλλο γιατρό χωρίς δισταγμό !!!
Αν το πρόβλημα είναι στο έντερο της (λέμφωμα ή φλεγμονώδης νόσος του εντέρου ή αλλιώς IBD) μην ψάχνετε τις τροφές και σκευάσματα για τριχόμπαλες !!! Ο γιατρός σας θα πρέπει να μπορεί να σας κατευθύνει σε θεραπεία που να μπορεί η γατούλα σας να έχει καλύτερη ποιότητα ζωής.

Τελευταία ακούμε πολλές περιπτώσεις για γάτες με τέτοια συμπτώματα, και καλό είναι να πιέζουμε τους γιατρούς να δείχνουν λίγο περισσότερη προσοχή στα συμπτώματα και να ενημερώνονται πιο συχνά από την πρόσφατη βιβλιογραφία που υπάρχει για τις παθήσεις της γάτας, από το να λένε πάρε αυτή τη πάστα για τις τριχόμπαλες Madd Madd Madd

What are the symptoms of IBD?

Some common signs of feline IBD include vomiting, weight loss, diarrhea, and lethargy. Appetite can be variable, ranging from ravenous to anorexic. While some cats will show obvious symptoms of disease, such as vomiting after every meal, other cats may exhibit symptoms much less frequently, such as vomiting or producing hairballs once or twice a month. The symptoms of IBD can also vary depending on the area of the digestive tract affected by the disease. For example, if the inflammatory cells are affecting the stomach or higher areas of the small intestine, then the cat may exhibit symptoms of chronic vomiting. If the inflammatory cells are in the colon, then the cat may have diarrhea or blood in the stool. The symptoms may not always correspond to the area affected, especially if the entire digestive tract is involved.

Πηγή : http://www.vet.cornell.edu/fhc/Health_Information/brochure_ibd.cfm


Για ενημέρωση :
http://www.vet.cornell.edu/fhc/Health_Information/brochure_ibd.cfm
http://www.peteducation.com/article.cfm?c=1+2122&aid=304

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από YNL Παρ Δεκ 02, 2016 7:54 pm

nio  nio  nio
Αχ βρε Δημήτρη
Στις 1930 έγραφα ένα κατεβατό στο άλλο τόπικ κι όταν το έκανα αποστολή μου λέει ότι κλειδώθηκε
spast spast spast spast spast spast spast spast
Shocked Shocked Shocked Shocked happy2 happy2 happy2
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Serenata Παρ Δεκ 02, 2016 7:59 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Διάβασα τα λινκς που μου παραθέσατε και μπορώ να πω πως ανησύχησα λίγο γιατί τώρα συνδυάζω πως η Αμελί από μικρό γατάκι νιαουρίζει (συνήθως, όχι πάντα) όταν πηγαίνει στην άμμο της... Ο τότε γιατρός της, μου είχε πει (ήταν γατάκι τότε) πως μπορεί να είναι το χούι της (!!!). Τον άλλαξα στη συνέχεια αλλά η αλήθεια είναι πως δεν διερωτήθηκα ξανά γιατί το κάνει, ίσως γιατί δεν υπήρχε κανένα άλλο πρόβλημα.... Θα επικοινωνήσω με κτηνίατρο για ραντεβού αύριο. Σας ευχαριστώ.
Παρεπιπτόντως θα ήθελα να ρωτήσω, πως μπορώ να ρωτήσω απόψεις για έναν συγκεκριμένο κτηνίατρο στον οποίο σκοπεύω να πάω? Φαντάζομαι πως απαγορέυεται να αναφέρω το όνομά του σε συζήτηση στο φόρουμ...
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Smokys Παρ Δεκ 02, 2016 8:00 pm

YNL έγραψε:nio  nio  nio
Αχ βρε Δημήτρη
Στις 1930 έγραφα ένα κατεβατό στο άλλο τόπικ κι όταν το έκανα αποστολή μου λέει ότι κλειδώθηκε
spast spast spast spast spast spast spast spast
Shocked Shocked Shocked Shocked happy2 happy2 happy2

Χιλια σόρρυ Γιάννη μου, αλλά για να γίνει αυτό που έκανα, γίνεται μόνο με κλείδωμα.

Πάντως καλό είναι σαν γενική αρχή, όταν γράφουμε μεγάλα κείμενα στον editor του φόρουμ, πριν πατήσουμε την "αποστολή" να φροντίζουμε να το μαρκάρουμε όλο πρώτα και να το κάνουμε αντιγραφή είτε με ctrl + C, είτε με δεξί κλικ του mouse και επιλογή του Αντιγραφή ή copy. Πολλά μπορούν να συμβούν όταν γράφουμε μεγάλα κείμενα και ο γράφων είναι παθών για αρκετές φορές !!!

Λυπάμαι !! Sad

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Smokys Παρ Δεκ 02, 2016 8:09 pm

Serenata έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Διάβασα τα λινκς που μου παραθέσατε και μπορώ να πω πως ανησύχησα λίγο γιατί τώρα συνδυάζω πως η Αμελί από μικρό γατάκι νιαουρίζει (συνήθως, όχι πάντα) όταν πηγαίνει στην άμμο της... Ο τότε γιατρός της, μου είχε πει (ήταν γατάκι τότε) πως μπορεί να είναι το χούι της (!!!). Τον άλλαξα στη συνέχεια αλλά η αλήθεια είναι πως δεν διερωτήθηκα ξανά γιατί το κάνει, ίσως γιατί δεν υπήρχε κανένα άλλο πρόβλημα.... Θα επικοινωνήσω με κτηνίατρο για ραντεβού αύριο. Σας ευχαριστώ.
Παρεπιπτόντως θα ήθελα να ρωτήσω, πως μπορώ να ρωτήσω απόψεις για έναν συγκεκριμένο κτηνίατρο στον οποίο σκοπεύω να πάω? Φαντάζομαι πως απαγορέυεται να αναφέρω το όνομά του σε συζήτηση στο φόρουμ...

Ο λόγος που σας έγραψα ότι σας εγραψα, και τα links που έβαλα, δεν ήταν για να σας ανησυχήσω, αλλά για να σας αφυπνίσω, διότι όταν κάτι είναι νωρίς ακόμα, μπορεί να διορθωθεί πολύ πιο εύκολα, και επειδή είμαστε παθόντες με μια τέτοια "αμέλια", προτιμώ οι γατογονείς να είναι λίγο πιο "ψαγμένοι". φυσικά γιατροί δεν είμαστε, αλλά πολλές φορές, βοηθάει και εμείς να έχουμε μια ιδέα του τι και το πώς.

Ελπίζω και θα χαρώ όλα να πάνε μια χαρά για τη γατούλα σας !!!

Στο θέμα των γιατρών, η απάντηση είναι πως δεν μπορείτε να κάνετε τέτοια συζήτηση δημόσια, όμως βλέπουμε ότι είσαστε από το Χαλάνδρι, οπότε αν κάποιο μέλος είναι από τη περιοχή σας και εφόσον θέλει, μπορεί να έρθει σε επαφή μαζί σας μέσω PM, και να ανταλλάξετε οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το θέμα των γιατρών.

Αν θέλετε μπορούμε να μιλήσουμε και μαζί για το θέμα αυτό, αλλά να ξέρετε ότι είμαστε από τα νότια προάστεια.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Serenata Παρ Δεκ 02, 2016 8:27 pm

Σας ευχαριστώ. Το ξέρω πως αυτή ήταν η πρόθεσή σας.
Υποψιάζομαι ποιον γιατρό ίσως έχετε στο νου σας. Τον έχω επισκεφτεί για τη στείρωση της Σερενάτας μου και για εμβόλια, πάνε χρόονια, και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να διαθέσω χρήματα για ταξί ως τα νότια προάστια...
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από belezza Παρ Δεκ 02, 2016 9:29 pm

καλησπερα και απο μενα.σχετικα με οτι ρωτησες πραγματικα δεοντολογια του forum ειναι να μην αναφερονται τα ονοματα των γιατρων(απ'οτι ξερω),οποτε μαλλον γραψε σε π.μ σε μελος που ειναι στην ιδια περιοχη,μηπως τον γνωριζει για να παρεις πληροφοριες.περαστικα στη γατουλα σου
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από YNL Παρ Δεκ 02, 2016 10:02 pm

Smokys έγραψε:

Λυπάμαι !! Sad

Κανένα πρόβλημα Δημήτρη
Ήδη βλέπω έχουν δοθεί απαντήσεις στο θέμα της συμφορίτισας

Το μόνο που θέλω να πω είναι πως η δική μου ( έπαιρνε τροφή της RC) για 5 χρόνια δεν περνούσε βδομάδα δίχως να κάνει εμετό και 2-3 φορές το μήνα να βγάζει τριχόμπαλα. Τα καλοκαίρια είχε μέρες που τα έβγαζε όλα 3-4 φορές τη βδομάδα και φανταζόμουν ότι αιτία της ήταν τα χόρτα που μάσαγε με μανία στον κήπο του εξοχικού

Τότε το θεωρούσα φυσιολογικό επειδή έπαιρνε κανονικά το βάρος της και πάντα ήταν ζωηρή και παιχνιδιάρα. Η τροφή της ήταν RC

Κάποια στιγμή στις αρχές του έτους παρουσίασε αλλεργία κι άρχισε να ξύνεται με μανία. Ο γιατρός μου είπε να της αλλάξω επειγόντως την τροφή αλλάζοντας την πρωτείνη δηλ αν έτρωγε κοτόπουλο να το άλλαζα σε ψαρικό (η RC βγάζει μόνο κοτόπουλο) ή το αντίστροφο

Με τις συμβουλές των συμφοριτισών εδώ άλλαξα την τροφή της από κοτόπουλο σε τροφή ψαριών της ARDEN GRANGE sensitive
Από τότε η Χιονάτη όχι μόνο δεν έχει κάνει ούτε ένα εμετό αλλά κι ούτε τριχόμπαλες βγάζει. mati mati mati
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Δεκ 03, 2016 1:33 pm

YNL έγραψε:

Το μόνο που θέλω να πω είναι πως η δική μου ( έπαιρνε τροφή της RC) για 5 χρόνια δεν περνούσε βδομάδα δίχως να κάνει εμετό και 2-3 φορές το μήνα να βγάζει τριχόμπαλα. Τα καλοκαίρια είχε μέρες που τα έβγαζε όλα 3-4 φορές τη βδομάδα και φανταζόμουν ότι αιτία της ήταν τα χόρτα που μάσαγε με μανία στον κήπο του εξοχικού

Τότε το θεωρούσα φυσιολογικό επειδή έπαιρνε κανονικά το βάρος της και πάντα ήταν ζωηρή και παιχνιδιάρα. Η τροφή της ήταν RC

Κάποια στιγμή στις αρχές του έτους παρουσίασε αλλεργία κι άρχισε να ξύνεται με μανία. Ο γιατρός μου είπε να της αλλάξω επειγόντως την τροφή αλλάζοντας την πρωτείνη δηλ αν έτρωγε κοτόπουλο να το άλλαζα σε ψαρικό (η RC βγάζει μόνο κοτόπουλο) ή το αντίστροφο

Με τις συμβουλές των συμφοριτισών εδώ άλλαξα την τροφή της από κοτόπουλο σε τροφή ψαριών της ARDEN GRANGE sensitive
Από τότε η Χιονάτη όχι μόνο δεν έχει κάνει ούτε ένα εμετό αλλά κι ούτε τριχόμπαλες βγάζει. mati mati mati


Σπόιλερ:
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Serenata Σαβ Δεκ 03, 2016 4:29 pm

YNL έγραψε:
Smokys έγραψε:

Λυπάμαι !! Sad

Κανένα πρόβλημα Δημήτρη
Ήδη βλέπω έχουν δοθεί απαντήσεις στο θέμα της συμφορίτισας

Το μόνο που θέλω να πω είναι πως η δική μου ( έπαιρνε τροφή της RC) για 5 χρόνια δεν περνούσε βδομάδα δίχως να κάνει εμετό και 2-3 φορές το μήνα να βγάζει τριχόμπαλα. Τα καλοκαίρια είχε μέρες που τα έβγαζε όλα 3-4 φορές τη βδομάδα και φανταζόμουν ότι αιτία της ήταν τα χόρτα που μάσαγε με μανία στον κήπο του εξοχικού

Τότε το θεωρούσα φυσιολογικό επειδή έπαιρνε κανονικά το βάρος της και πάντα ήταν ζωηρή και παιχνιδιάρα. Η τροφή της ήταν RC

Κάποια στιγμή στις αρχές του έτους παρουσίασε αλλεργία κι άρχισε να ξύνεται με μανία. Ο γιατρός μου είπε να της αλλάξω επειγόντως την τροφή αλλάζοντας την πρωτείνη δηλ αν έτρωγε κοτόπουλο να το άλλαζα σε ψαρικό (η RC βγάζει μόνο κοτόπουλο) ή το αντίστροφο

Με τις συμβουλές των συμφοριτισών εδώ άλλαξα την τροφή της από κοτόπουλο σε τροφή ψαριών της ARDEN GRANGE sensitive
Από τότε η Χιονάτη όχι μόνο δεν έχει κάνει ούτε ένα εμετό αλλά κι ούτε τριχόμπαλες βγάζει. mati mati mati

Τελικά η Χιονάτη είχε φλεγμονώδη νόσο του εντέρου ή ήταν θέμα τροφής???
Εγώ μ αυτά που διάβασα θορυβήθηκα και έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα. Βέβαια ο κτηνίατρος που θα πάω είναι ιδιαίτερα ακριβός....και πηγαίνω πρώτη φορά οπότε δεν έχω άλλη πληροφορία για αυτόν πέρα απ το βιογραφικό του.... θα δούμε...
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από YNL Σαβ Δεκ 03, 2016 8:10 pm

Serenata έγραψε:
Τελικά η Χιονάτη είχε φλεγμονώδη νόσο του εντέρου ή ήταν θέμα τροφής???
Εγώ μ αυτά που διάβασα θορυβήθηκα και έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα. Βέβαια ο κτηνίατρος που θα πάω είναι ιδιαίτερα ακριβός....και πηγαίνω πρώτη φορά οπότε δεν έχω άλλη πληροφορία για αυτόν πέρα απ το βιογραφικό του.... θα δούμε...

Ήταν καθαρά θέμα τροφής. Απλά ο γιατρός μου είπε πως όταν τα γατάκια παθαίνουν αλλεργία πρώτα ξεκινάει με την συμβουλή να αλλαχθεί η τροφή (πρωτείνη)  και μετά από ένα μήνα αν συνεχίζεται η κατάσταση πάει σε εξετάσεις.

Αθανασία .... έχεις δίκιο. Πάντως κτυπώ ξύλο πως τώρα μια χαρά είναι , και μάλιστα νομίζω πως επειδή  είναι χίπισσα με τη μαλούρα της, το τρίχωμά της μου φαίνεται σαν μεταξένιο ( αυτή την εντύπωση έχω)
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Δεκ 05, 2016 12:34 pm

YNL έγραψε:
Serenata έγραψε:
Τελικά η Χιονάτη είχε φλεγμονώδη νόσο του εντέρου ή ήταν θέμα τροφής???
Εγώ μ αυτά που διάβασα θορυβήθηκα και έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα. Βέβαια ο κτηνίατρος που θα πάω είναι ιδιαίτερα ακριβός....και πηγαίνω πρώτη φορά οπότε δεν έχω άλλη πληροφορία για αυτόν πέρα απ το βιογραφικό του.... θα δούμε...

Ήταν καθαρά θέμα τροφής. Απλά ο γιατρός μου είπε πως όταν τα γατάκια παθαίνουν αλλεργία πρώτα ξεκινάει με την συμβουλή να αλλαχθεί η τροφή (πρωτείνη)  και μετά από ένα μήνα αν συνεχίζεται η κατάσταση πάει σε εξετάσεις.

Αθανασία .... έχεις δίκιο. Πάντως κτυπώ ξύλο πως τώρα μια χαρά είναι , και μάλιστα νομίζω πως επειδή  είναι χίπισσα με τη μαλούρα της, το τρίχωμά της μου φαίνεται σαν μεταξένιο ( αυτή την εντύπωση έχω)

oksmily3 oksmily3 oksmily3
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Η γάτα μου κάνει εμετούς ! Empty Απ: Η γάτα μου κάνει εμετούς !

Δημοσίευση από Serenata Τρι Ιουν 13, 2017 12:18 am

Καλησπέρα γατόφιλοι! Έχει περάσει καιρός αλλά είπα να ενημερώσω το θέμα για την Αμελί μου.
Επισκεφτήκαμε κτηνίατρο , ο οποίος της πήρε πλήρες ιστορικό , ήταν πολύ διεξοδικός στην εξέταση και σε όλα όσα με ρώτησε ( by the way έμεινα εξαιρετικά ικανοποιημένη και επιτέλους βρήκα κτηνίατρο που να με ικανοποιεί και να είναι και κοντά στο σπίτι μου!).
Στην ψηλάφιση βρήκε ελάχιστα πιο έντονο απ το κανονικό τον θυροειδή της. Κατά τ άλλα η κλινική της εικόνα ήταν καλή. Μιας και δεν είχε εμετούς την βδομάδα εκείνη,μου είπε πως οι εξετάσεις που θα ήθελε να δει δεν θα έδειχαν διαφορετικές τιμές σε περίοδο ύφεσης. Μου ανέφερε διάφορα πιθανά αίτια , είπαμε να αποκλείσουμε πρώτα το ενδεχόμενο αλλεργίας κι έτσι πήρε η Αμελί ειδική τροφή για αλλεργίες για λίγο καιρό, μαζί με 3 (ή 2 δεν θυμάμαι) drontal 3 συνεχόμενες μέρες. Και ναι...σταμάτησε τους εμετούς η Αμελί μου...Πλέον τις δίνω μια καινούρια τροφή της επιλογής μου, όχι την κλινική αλλά ούτε και την applaws με την οποία παρουσίασε το πρόβλημα. Και θέλει να την ξαναδεί σε λίγο καιρό ο γιατρός να δει πώς πάει.
Αυτά. Αίσιο τέλος για την Αμελί και εξίσου σημαντικό για μένα που βρήκα έναν γιατρό που μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Smile Smile Smile Smile
Serenata
Serenata
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Χαλάνδρι
Αριθμός γατουνίων : Αμελί, Καραμέλα, Σερενάτα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2010
Mood : Η γάτα μου κάνει εμετούς ! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης