gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μείωση τροφής

+4
Gatoplikti
Ηρακλένια
kouix
gmarg43
8 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Σαβ Ιουν 25, 2016 11:11 pm

Καλησπέρα τώρα το καλοκαιρι με τη ζέστη, οι γάτες λιγοστεύουν την ποσότητα της τροφής που τρώνε; Το ρωτάω γιατί η δικιά μου, η οποία δεν είχε βέβαια ποτέ καλή σχέση με το φαγητό, έχει μειώσει πάρα πολύ την ποσότητα του φαγητού της, ειδικά την ξηρά τροφή. Τώρα πως παχαίνει αυτό το ζωντανό δεν ξέρω, ούτε 9 μηνών δεν είναι κι έχει γινει βουβάλι!
Μείωση τροφής F9np0j
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουν 26, 2016 5:23 am

Η αλήθεια  ειναι πως ναι,  με  την ζέστη  τρωνε  λιγότερο.
Ομως  το  "λιγοτερο" ειναι  υποκειμενικο  (αφου  λες κιολας  οτι ετρωγε λίγο,  καλο ειναι να  το κανεις πιο  συγκεκριμενο,  δηλαδη,  πόσο  ετρωγε πριν, και πόσο  τώρα...?)
Επίσης,  να  σε ρωτησω....  Η  γατουλα  σου ειναι  στειρωμενη...?  και  κατι ακόμη...  Εχει ελευθερη  πρόσβαση  στον  κήπο  ή σε μέρη  όπου  κυκλοφορουν άλλοι  γάτοι....?
(γιατι  τελικά, μήπως  δεν παχαίνει οπως νομίζεις,  αλλα.......  συμβαίνει τιποτα  άλλο..... λίγο πιο,  πολύπλοκο.... pregnant

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Μείωση τροφής Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Μείωση τροφής M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Κυρ Ιουν 26, 2016 8:07 am

kouix έγραψε:Η αλήθεια  ειναι πως ναι,  με  την ζέστη  τρωνε  λιγότερο.
Ομως  το  "λιγοτερο" ειναι  υποκειμενικο  (αφου  λες κιολας  οτι ετρωγε λίγο,  καλο ειναι να  το κανεις πιο  συγκεκριμενο,  δηλαδη,  πόσο  ετρωγε πριν, και πόσο  τώρα...?)
Επίσης,  να  σε ρωτησω....  Η  γατουλα  σου ειναι  στειρωμενη...?  και  κατι ακόμη...  Εχει ελευθερη  πρόσβαση  στον  κήπο  ή σε μέρη  όπου  κυκλοφορουν άλλοι  γάτοι....?
(γιατι  τελικά, μήπως  δεν παχαίνει οπως νομίζεις,  αλλα.......  συμβαίνει τιποτα  άλλο..... λίγο πιο,  πολύπλοκο.... pregnant

καλημέρα, η Ρέα είναι στειρωμένη και ζει μέσα στο σπίτι αποκλειστικά. Ειδικά αυτές τις μέρες με τις ζέστες δεν θέλει να βγαίνει ούτε στο μπαλκόνι, όλη μέρα είναι ξάπλα στα πλακάκια... ζωηρεύει βέβαια μόλις δροσίσει το σπίτι με το αιρκοντίσιον!!! Όσο για το φαγητό, τρώει 4 σαρδέλλες το μεσημέρι, μισό φακελάκι (40 γρ.) κονσέρβα το βράδυ και 10-20 γρ. ξηρά τροφή. Πριν έτρωγε πολύ περισσότερη ξηρά (μη νομιζετε μόνη της, όλα πρέπει να της ταϊσω, αλλιώς μόνη της σπάνια θα πάει να φάει, περιμένει από το χέρι μου!!!). Είναι γύρω στα 4,300 τώρα και κάτι λιγότερο από 9 μηνών. Βέβαια ξαναλέω ότι με το φαγητό δεν είχε ποτέ καλές σχέσεις, από μικρή αν δεν την τάιζα εγώ δεν θα πήγαινε μόνη της να φάει!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Κυρ Ιουν 26, 2016 8:14 am

Δεν ξέρω βέβαια μήπως γίνομαι εγώ υπερβολικός και η Ρέα τρώει τώρα φυσιολογικά και πριν έτρωγε πολύ!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουν 26, 2016 11:43 am

xaxax μια χαρα κιλάκια εχει (τσουπωτη τσουπωτη!) Smile

Να ξεκινησω με κατι ΑΣΧΕΤΟ απο το αρχικό σου ερωτημα, το εξης:
-ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ 4 ΣΑΡΔΕΛΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΡΕΑ. ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΥΠΕΡΒΙΤΑΜΙΝΩΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΞΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ.
Μπορεις να δίνεις 4 σαρδελες ΚΑΘΕ ΕΒΔΟΜΑΔΑ αν θες και θα ειναι υπερπλήρης η τροφη της απο "σαρδελοβιταμινες". Smile
(συνεπως, θα πρεπει να αντικαταστησεις τις 4 σαρδελες τις υπολοιπες 6 μερες της εβδομαδας, με κατι αλλο, πχ κοτοπουλο ή παραπανω κονσερβουλα)

Και τωρα, στο θεμα μας. Smile

Απο την στιγμη που εχει κεφια (οταν δεν ζεσταίνεται) σημαίνει οτι της αρκει να τρωει λίγο. Μην σε ανησυχει αυτο. Καλυτερα λιγο, παρα πολύ. Smile






___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Μείωση τροφής Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Μείωση τροφής M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Κυρ Ιουν 26, 2016 12:09 pm

Κάπου το χα διαβάσει κι εγω για τις σαρδέλλες, αλλά είναι το μόνο ψάρι που τρώει (δοκίμασα ένα σωρό άλλα, τα οποία δεν έφαγε ποτε!!!) Γενικά είναι περίεργη στα γούστα της (κακομαθημένη χειρότερη απο μένα έχει γίνει στο φαί, είχε να μοιάσει το πουλάκι μου!!!). Απλά βλέπω τον τελευταίο μήνα που πήρε και παραπάνω βάρος κάτι στο στομάχι της σαν φουσκωμα, το οποίο δεν ξέρω αν είναι λίπος ή κάτι άλλο!  (Βάζω και φώτο) αύριο ή μεθαύριο θα την πάω βέβαια και στο γιατρο να βεβαιωθώ. Το φούσκωμα είναι στο σημείο που είχε κάνει την επέμβαση για τη στείρωση! Όταν την πιέζω βέβαια στο σημείο αυτό δεν δείχνει καμιά ενόχληση, ούτε πιάνω κάτι σκληρο κι η Ρέα δείχνει ότι απολαμβανει τα χάδια! Σας ζάλισα!
Μείωση τροφής 6dtim0
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από kouix Κυρ Ιουν 26, 2016 12:21 pm

ΑΥΤΟ το φουσκωμα ειναι η κοιλίτσα της. Ετσι ειναι συνηθως ολες οι γατουλες οι τροφαντες Smile

Για να καταλαβεις, αν η σωματικης διαπλαση ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΓΑΤΑΣ (περα απο το αν ειναι παχουλη ΤΩΡΑ ή οχι) για 9 μηνων γατουλα δεν θα επρεπε να ξεπερναει τα 3.5 ΜΑΞ 4 κιλα (το 4 μαλλον πολυ μου ακουγεται...)

Οσο για τις σαρδελιτσες, δινε της 2 φορες την εβδομαδα απο 3 σαρδελες. ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

Εχω κι εγω μια περιπου ιδιας ηλικιας γατουλα που ΔΕΝ τρωει πολυ (και δεν θελει και τιποτα άλλο περα απο ξηρα τροφη, ΟΜΩΣ απο τις 3 γατες μου ειναι η πιο "νεροφίδα" απο ολες! προτιμαει ενα ποτηρι νερο δηλαδη απο οποιαδηποτε άλλη λιχουδια.....) ΑΡΑ δεν με ανησυχει το οτι τρωει μονο ξηρα αφου πινει ποοοοοοολυ νερο.
Και δεν την ζορίζω. Απο την στιγμη που την βλεπω "fit" δραστηρια και κεφάτη, ας φαει οσο θελει.

Συνηθως δεν ζοριζουμε τις γατουλες για να τρωνε.
Το πιο συνηθες ειναι να τις ζοριζουμε για να ΜΗΝ τρωνε (αλλο) happy2

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Μείωση τροφής Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Μείωση τροφής M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Ιουν 26, 2016 12:27 pm

Καλημέρα! Η φουσωμένη κοιλίτσα που βλέπεις μη σε ανησυχεί πολύ. Οφείλεται εν μέρει στο γεγονός ότι μετά τη στείρωση χαλαρώνει το δέρμα της κοιλιάς. Το υπόλοιπο μπορεί να οφείλεται στο κοιλιακό λίπος, οπότε αν πιστεύεις ότι εχει παραπανίσια κιλά βάλτη λίγο στη δίαιτα ή μην την πιεζεις να φάει, εφόσον λες ότι αν δεν της δώσεις εσύ, εκείνη ξεχνάει να φάει. Μπορείς να παίζεις και λίγο παραπάνω μαζί της ώστε να κάψει το περιττό βάρος. Πάντως ακόμα κι αν αδυνατίσει λίγη κοιλίτσα θα κρέμεται. Είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο στα στειρωμένα γατιά.

Θα συμφωνήσω με την κουιξ και για τις σαρδελίτσες Smile
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μείωση τροφής 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Κυρ Ιουν 26, 2016 12:39 pm

kouix έγραψε:ΑΥΤΟ  το  φουσκωμα  ειναι  η  κοιλίτσα  της.  Ετσι  ειναι  συνηθως  ολες  οι  γατουλες οι τροφαντες Smile

Για  να καταλαβεις,  αν  η  σωματικης  διαπλαση ειναι  ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗΣ  ΓΑΤΑΣ (περα απο  το  αν ειναι παχουλη ΤΩΡΑ ή οχι)  για  9  μηνων  γατουλα  δεν  θα  επρεπε να ξεπερναει  τα  3.5 ΜΑΞ  4  κιλα  (το  4  μαλλον πολυ  μου ακουγεται...)

Οσο  για  τις  σαρδελιτσες,  δινε  της  2  φορες  την  εβδομαδα  απο  3  σαρδελες.  ΑΛΛΑ  ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ  ΚΑΘΕ  ΜΕΡΑ.

Εχω  κι  εγω  μια  περιπου  ιδιας  ηλικιας  γατουλα που  ΔΕΝ  τρωει πολυ  (και  δεν θελει και  τιποτα άλλο περα απο ξηρα  τροφη, ΟΜΩΣ  απο  τις  3  γατες μου ειναι  η πιο  "νεροφίδα"  απο ολες!  προτιμαει  ενα ποτηρι  νερο  δηλαδη  απο οποιαδηποτε άλλη  λιχουδια.....) ΑΡΑ  δεν  με  ανησυχει το οτι  τρωει μονο ξηρα αφου πινει  ποοοοοοολυ  νερο.
Και  δεν την ζορίζω.  Απο  την  στιγμη που  την βλεπω  "fit"  δραστηρια  και  κεφάτη,  ας  φαει  οσο  θελει.

Συνηθως  δεν  ζοριζουμε  τις  γατουλες για  να τρωνε.  
Το πιο  συνηθες ειναι  να  τις  ζοριζουμε για να ΜΗΝ  τρωνε (αλλο)  happy2

Εμένα την ξηρά τροφή δεν την προτιμάει!!! Έχω αλλάξει ένα σωρό μήπως βρω κάποια να της αρέσει και στο τέλος τις τρώνε οι αδέσποτες της γειτονιάς! Μόλις της βάλω καινούρια θα φάει αρκετή, μετά απο μια δυο φορές τη βαριέται και θέλει άλλη!!! Έχω πάρει από τις πιο φτηνές μέχρι τις πιο ακριβές αλλά δεν αλλάζει τιποτα!!! Περιμένει να ζήσει με τη μισή κονσέρβα και στο ενδιαμεσο τσιμπολογάει καμιά 10αρια κροκέτες! Έχω κάνει και μίξη 5-6 τροφές μαζί, αυτό ωφείλω να ομολογήσω ότι κράτησε ένα δίμηνο που το τρωγε, αλλά εδώ και μια βδομάδα πάλι με το ζόρι την τρώει... και σε συγκεκριμένες ώρες δοκίμασα να τρώει, ούτε αυτό έπιασε!!! Μάλλον έχω πέσει σε γάτα που δεν θέλει φαί... αλλά την κονσέρβα μόλις τη δει κάνει σαν τρελλή!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Ιουν 26, 2016 1:19 pm

Η κροκέτα είναι πρακτική λύση αν λείπεις πολλές ώρες από το σπίτι, αλλά όχι η καλύτερη επιλογή τροφής, ακόμα κι αν κοστίζει 15? το κιλό. Επίσης η κροκέτα την παχαίνει πιο εύκολα λόγω των συστατικών της. Εφόσον προτιμά τις κονσέρβες διάλεξε μία που να της αρέσει και να είναι πλήρης (το γράφουν επάνω στην ετικέττα) και τάιζέ την κονσέρβα. Είναι πολύ πιο κοντά στη φυσική της διατροφή και αρκετά πιο καλή για την υγεία της.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μείωση τροφής 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Κυρ Ιουν 26, 2016 1:36 pm

Ηρακλένια έγραψε:Η κροκέτα είναι πρακτική λύση αν λείπεις πολλές ώρες από το σπίτι, αλλά όχι η καλύτερη επιλογή τροφής, ακόμα κι αν κοστίζει 15? το κιλό. Επίσης η κροκέτα την παχαίνει πιο εύκολα λόγω των συστατικών της. Εφόσον προτιμά τις κονσέρβες διάλεξε μία που να της αρέσει και να είναι πλήρης (το γράφουν επάνω στην ετικέττα) και τάιζέ την κονσέρβα. Είναι πολύ πιο κοντά στη φυσική της διατροφή και αρκετά πιο καλή για την υγεία της.

Θα την αφήσω λοιπόν να τρώει όσο κι όποτε θέλει και το βράδυ μισή κονσέρβα.. το κοτόπουλο είναι καλύτερα να το ψήνω ή να το βράζω?
Όσο για παιχνίδι κάνουμε αρκετο τρέξιμο κατα τη διάρκεια της μέρας ή με το λέιζερ ή με κατι φτερα που κυνηγιομαστε πότε εγω μπροστά και πότε αυτή!!! Όποτε θέλει παιχνίδι εξάλλου δε μ αφήνει σε ησυχία!!! Έρχεται, με κοιτάει στα μάτια κι αρχίζει το νιαούρισμα!!! "Επ, είμαι κι εγώ εδώ, τι θα γίνει δε θα παίξουμε;" αν δεν τρέξει δεν σταματάει το παιχνίδι!!!
Και μια φώτο απ την περιήγηση στον απορροφητήρα!!!
Μείωση τροφής Qziu7q
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Ιουν 26, 2016 1:51 pm

happy2  happy2  happy2  oksmily3  είναι πολύ γλυκιά μωρέ, κλασσική πανθηρίτσα, να τη χαίρεσαι!!

Το κοτόπουλο όπως θέλεις, το ίδιο είναι, απλώς άφησέ το εντελώς λευκό, χωρίς καρυκεύματα κλπ. Και για το κοτόπουλο ισχύει (από άποψη ποσότητας) ό,τι και για τις σαρδέλες (δεν θα πάθει υπερβιταμίνωση, απλώς δεν θα πάρει όλα οσα χρειάζεται από το μαγειρεμένο κοτόπουλο). Smile
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μείωση τροφής 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Κυρ Ιουν 26, 2016 1:55 pm

Ηρακλένια έγραψε: happy2  happy2  happy2  oksmily3  είναι πολύ γλυκιά μωρέ, κλασσική πανθηρίτσα, να τη χαίρεσαι!!

Το κοτόπουλο όπως θέλεις, το ίδιο είναι, απλώς άφησέ το εντελώς λευκό, χωρίς καρυκεύματα κλπ. Και για το κοτόπουλο ισχύει (από άποψη ποσότητας) ό,τι και για τις σαρδέλες. Smile

Βλέπω τελικά ότι με κονσέρβες θα τη βγάλουμε! Αν και ήθελα να τις περιορίσω κυρίως για οικονομικούς λόγους... έχετε μήπως να προτείνεται κάποια καλή μάρκα κονσέρβας;
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Ιουν 26, 2016 2:06 pm

Μια γενική συμβουλή είναι η αποφυγή σε μόνιμη βάση των τροφών του σ/μ, δηλαδή φρίσκις, γουίσκας, gκουρμέ κλπ. Αν θέλεις σα μεζεδάκι πού και πού δεν πειράζει. Καλές μάρκες που θα βρεις σε pet shop ή online καταστήματα είναι Carny Animonda, Bozita, Applaws και άλλες που δε μου έρχονται τώρα. Αν θυμάται κανείς κι άλλες θα σου γράψει. Εσύ τι δίνεις αυτή τη στιγμή από κονσέρβες;
Οι κονσέρβες που σου έγραψα δεν είναι και τόσο αντιοικονομικές, αν σκεφτείς ότι χορταίνει καλύτερα με λιγότερη ποσότητα κι ότι θα αποφύγεις κάποια προβλήματα υγείας στο μέλλον.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μείωση τροφής 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Κυρ Ιουν 26, 2016 2:12 pm

Οι τελευταίες που πήρα είναι η natural trainer και η ok cat... τις πρώτες που ειπες μια δυο φορες εχω δώσει γενικά ψωνίζω απο petshop, απο σουπερ μαρκετ μόνο ότα είχε τυχει να ξεμείνω...
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Κυρ Ιουν 26, 2016 2:16 pm

Μείωση τροφής R7kgux
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Ιουν 26, 2016 2:38 pm

Λοιπόν για τη natural trainer, την ξηρά αν θυμάμαι καλά, ρωτούσε και ένα άλλο μέλος πριν κάποιες μέρες. Η αλήθεια είναι ότι δεν τη γνώριζα και δεν έχω καθίσει να δω αναλυτικά τα συστατικά της, αλλά είναι πλήρης τροφή και κατηγορίας super premium απ'όσο είδα, οπότε σίγουρα δεν είναι κακή επιλογή.

Την ok cat δεν τη γνωρίζω καθόλου, αλλά μια σύντομη αναζήτηση που έκανα μου έδειξε ότι παράγεται από την ίδια εταιρία με την παραπάνω.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μείωση τροφής 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Ιουν 26, 2016 3:32 pm

Καλησπέρα !
Θυμαμαι και παλαιοτερα που ρώταγες πως θα την κάνεις να φαει ξηρά τροφή και οτι ήταν ολιγοφαγη. Σου χα πει και τοτε γιατι και η γατα μου ήταν μια απο τα ιδια, να την αφήνεις να τρώει οσο θέλει και θα ρυθμισει μονη της το ποσο χρειάζεται. Το ιδιο ακριβως έκανε και η δικια μου που ειχε διαθεσιμη τροφή ολη μέρα και διατηρησε για αρκετο καιρο το βάρος της σε ιδανικα επιπεδα.  Δυστυχώς πάχυνε εξαιτιας του προβληματος με τα δοντια και τα φάρμακα που έπρεπε να της δώσουμε με λιχουδιες γιατι δεν τα επαιρνε με τιποτα.
Πλέον αναγκαζομαι και δινω γεύματα.

Νομιζω πως τα 4,3 κιλα ειναι ένα καλο βάρος και ναι το καλοκαιρι μειώνουν το φαγητο λογω ζέστης και συνηθως αδυνατιζουν.
Συμφωνω με τα κοριτσια για υγρή τροφη και μπορεις να βρεις και ανιμοντα και αλλες κονσέρβες σε ποιο μεγάλη ποσοτητα σε συμφέρουσες τιμες σε μαγαζια του εξωτερικου.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μείωση τροφής M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Κυρ Ιουν 26, 2016 6:29 pm

Gatoplikti έγραψε:Καλησπέρα !
Θυμαμαι και παλαιοτερα που ρώταγες πως θα την κάνεις να φαει ξηρά τροφή και οτι ήταν ολιγοφαγη. Σου χα πει και τοτε γιατι και η γατα μου ήταν μια απο τα ιδια, να την αφήνεις να τρώει οσο θέλει και θα ρυθμισει μονη της το ποσο χ6ρειάζεται. Το ιδιο ακριβως έκανε και η δικια μου που ειχε διαθεσιμη τροφή ολη μέρα και διατηρησε για αρκετο καιρο το βάρος της σε ιδανικα επιπεδα.  Δυστυχώς πάχυνε εξαιτιας του προβληματος με τα δοντια και τα φάρμακα που έπρεπε να της δώσουμε με λιχουδιες γιατι δεν τα επαιρνε με τιποτα.
Πλέον αναγκαζομαι και δινω γεύματα.

Νομιζω πως τα 4,3 κιλα ειναι ένα καλο βάρος και ναι το καλοκαιρι μειώνουν το φαγητο λογω ζέστης και συνηθως αδυνατιζουν.
Συμφωνω με τα κοριτσια για υγρή τροφη και μπορεις να βρεις και ανιμοντα και αλλες κονσέρβες σε ποιο μεγάλη ποσοτητα σε συμφέρουσες τιμες σε μαγαζια του εξωτερικου.

Καλησπέρα αυτό τελικά θα κάνω που λέτε θα την αφήσω να τρωει όσο θέλει (έστω και λίγο) μόνη της... (όχι τίποτα άλλο με βλέπουν κι απ τα απέναντι μπαλκονια να κυνηγιόμαστε με τη Ρέα για να φάει απ το χέρι μου και θα με περναν για ζουρλο!!!)και το βράδυ μισή κονσέρβα και που και που σαρδέλλες και κοτόπουλο! Θέλω να πιστευω ότι δεν θα μένει νηστική όλη μέρα περιμένοντας για την κονσέρβα και θα επικρατήσει το αίσθημα της αυτοσυντήρησης!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Κυρ Ιουν 26, 2016 8:20 pm

Τελικά παράγγειλα την carny animonda (24 ×200gr=16,49) σε ποικιλία γεύσεων, μου φάνηκε αρκετά οικονομική κι αν είναι όπως λέει φαίνεται καλή, μια που μου την προτείνεται κι εσεις! Το μοναδικό που με προβληματίζει είναι ότι δεν βγάζει για στειρωμένες! Βέβαια τα 200 gr θα τα χωριζω σε 3 γευματα για 3 μέρες...
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από nen Κυρ Ιουν 26, 2016 10:29 pm

Ειναι καλη η καρνυ, την δινω και στα δυο γατονια μου. Κανει μια χαρα και για στειρωμενες, εγω τους δινω απο 100 γρ στο καθενα την μερα. Αν θες τωρα υποχρεωτικα να λεει για στειρωμενες υπαρχουν οι animonda vom feisten της ιδιας εταιριας. Και αυτες καλες ειναι αλλα βγαινουν μονο των 100γρ και ειναι λιγο πιο ακριβες. Βεβαια απο εξωτερικο τις βρισκεις με καλες προσφορες σε 30αδες κλπ, αλλα και παλο συγκριτικα με την καρνυ ειναι λιγο πιο ακριβες (χωρις να εχουν καποια ιδιαιτερη διαφορα)
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Μείωση τροφής M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Κυρ Ιουν 26, 2016 10:56 pm

nen έγραψε:Ειναι καλη η καρνυ, την δινω και στα δυο γατονια μου. Κανει μια χαρα και για στειρωμενες, εγω τους δινω απο 100 γρ στο καθενα την μερα. Αν θες τωρα υποχρεωτικα να λεει για στειρωμενες υπαρχουν οι animonda vom feisten της ιδιας εταιριας. Και αυτες καλες ειναι αλλα βγαινουν μονο των 100γρ και ειναι λιγο πιο ακριβες. Βεβαια απο εξωτερικο τις βρισκεις με καλες προσφορες σε 30αδες κλπ, αλλα και παλο συγκριτικα με την καρνυ ειναι λιγο πιο ακριβες (χωρις να εχουν καποια ιδιαιτερη διαφορα)

Δηλαδή μόνο 100 γραμμάρια κονσέρβα θα τη φτάνει για όλη τη μέρα?
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από nen Δευ Ιουν 27, 2016 1:15 am

Οχι καλε. Τους δινω και κροκετα 20 με 30 γρ orijen Smile
Απλως στο λεω μην νομισεις οτι η πολυ κονσερβα παχαινει απο μονη της τα γατια.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Μείωση τροφής M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιουν 27, 2016 10:16 am

Kονσέρβα και για στειρωμένα για μένα δεν λέει απολυτως τιποτα. Ουτε με την ξηρά για στειρωμένα συμφωνω, τιγκα στα σιτηρα. Μια χαρά ειναι η καρνυ και ποιοτικη. Εγω θα στο ξαναπώ ασε το γατι να σου τρώει αυτο που θέλει εκεινο και οσο θέλει. Ειναι δύσκολο να έχεις γάτα που ξέρει να ρυθμιζει το φαγητο της, συνήθως ειναι λαιμαργες. Εγω λυπήθηκα πολυ με την δικια μου για αυτο το θέμα. Παλια την πιεζα να φαει κονσέρβα γιατι μου έτρωγε ελάχιστα εως καθολου και ήθελα να παιρνει υγρά.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μείωση τροφής M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Δευ Ιουν 27, 2016 10:40 am

Gatoplikti έγραψε:Kονσέρβα και για στειρωμένα για μένα δεν λέει απολυτως τιποτα. Ουτε με την ξηρά για στειρωμένα συμφωνω, τιγκα στα σιτηρα. Μια χαρά ειναι η καρνυ και ποιοτικη. Εγω θα στο ξαναπώ ασε το γατι να σου τρώει αυτο που θέλει εκεινο και οσο θέλει. Ειναι δύσκολο να έχεις γάτα που ξέρει να ρυθμιζει το φαγητο της, συνήθως ειναι λαιμαργες. Εγω λυπήθηκα πολυ με την δικια μου για αυτο το θέμα. Παλια την πιεζα να φαει κονσέρβα γιατι μου έτρωγε ελάχιστα εως καθολου και ήθελα να παιρνει υγρά.
Ήδη το εφαρμόζω!!! Σημερα το πρωί είδε ότι δεν θα την ταίσει κανένας και πήγε μόνη της στην ξηρά, έφαγε όσο ήθελε κι όλα καλά! Μόνο το βράδυ θα της δίνω τη μισή κονσέρβα, που μολις πάει 10:30 αρχίζει το κλάμα και περιμένει να την ταίσω! Όλη την υπολοιπη μέρα θα την αφήσω να τρώει όσο θέλει!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Δευ Ιουν 27, 2016 10:47 am

Το μόνο κακό είναι ότι δεν τις έχω δει εδώ στη Θεσσαλονίκη αυτές τις κονσέρβες, τώρα μου βγήκαν πολύ φτηνές (55 λεπτα η μία των 200γρ) , αλλά παραγγειλα κι άλλα πράγματα και γλίτωσα τα μεταφορικά... αν κάνω μικρή παραγγελια δεν ξέρω πόσο θα βγει η μία!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Ιουν 28, 2016 11:18 am

Παντως 55 λεπτά η μια ειναι παααρα πολυ καλη τιμη !!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μείωση τροφής M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Τρι Ιουν 28, 2016 12:09 pm

Gatoplikti έγραψε:Παντως 55 λεπτά η μια ειναι παααρα πολυ καλη τιμη !!
2

Ναι γιατι εκτός που ήταν προσφορά εκαναν κι επιπλέον εκπτωση 3,50 ευρώ δεν ξερω γιατι οπότε βγαίνει τόσο... μόνο που κάνουν γύρω στις 5 μέρες να έρθουν γιατί ερχονται όπως είδα από γερμανία, αν και το site ήταν ελληνικό!
Πάντως η Ρέα το αποφασισε ότι πρέπει να τρωει μόνη της πάει 4-5 φορές τη μέρα και τρωει από λίγο! Και η κλασσική κονσέρβα το βράδυ που περιμένει εναγωνιώς!!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Τρι Ιουν 28, 2016 11:16 pm

Gatoplikti έγραψε:Καλησπέρα !
Θυμαμαι και παλαιοτερα που ρώταγες πως θα την κάνεις να φαει ξηρά τροφή και οτι ήταν ολιγοφαγη. Σου χα πει και τοτε γιατι και η γατα μου ήταν μια απο τα ιδια, να την αφήνεις να τρώει οσο θέλει και θα ρυθμισει μονη της το ποσο χρειάζεται. Το ιδιο ακριβως έκανε και η δικια μου που ειχε διαθεσιμη τροφή ολη μέρα και διατηρησε για αρκετο καιρο το βάρος της σε ιδανικα επιπεδα.  Δυστυχώς πάχυνε εξαιτιας του προβληματος με τα δοντια και τα φάρμακα που έπρεπε να της δώσουμε με λιχουδιες γιατι δεν τα επαιρνε με τιποτα.
Πλέον αναγκαζομαι και δινω γεύματα.

Νομιζω πως τα 4,3 κιλα ειναι ένα καλο βάρος και ναι το καλοκαιρι μειώνουν το φαγητο λογω ζέστης και συνηθως αδυνατιζουν.
Συμφωνω με τα κοριτσια για υγρή τροφη και μπορεις να βρεις και ανιμοντα και αλλες κονσέρβες σε ποιο μεγάλη ποσοτητα σε συμφέρουσες τιμες σε μαγαζια του εξωτερικου.
Τελικά έχεις μεγάλο δίκιο... μάλλον πρέπει να είμαι πολύ τυχερός κι εγώ μέχρι τώρα δεν το χω καταλάβει!!! Η Ρέα όντως έχει ρυθμίσει μόνη της το φαγητό της!!! Σήμερα είπα να της βάλω ολοκληρο φακελάκι κονσέρβα (100γρ), μια που αύριο ή μεθαύριο περιμένω τις animonda, ώστε να τελειώσουν οι παλιές... λοιπόν η κυρία έφαγε τη μισή!!! Όση δηλαδή τρώει κάθε βράδυ!!! Άρα οι 24 των 200 γρ βλέπω να με βγάζουν όλο το καλοκαίρι!!!
Άμα το έπαιρνα κι απόφαση ότι δεν θα έρθει ποτέ μόνη της στην αγκαλιά μου, καλά θα ήταν!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από kouix Τρι Ιουν 28, 2016 11:30 pm

εχω κι εγω 3 θηλυκες γατουλες.
οσο ηταν μικρουλες, καθονταν να τις παρω αγγαλια (να τις σηκωσω απο το πατωμα και να τις παρω στα χερια πχ)
ΤΩΡΑ, α πα πααα.....
η πιο μικρη (13 μηνων περιπου) ε, ψιλοκαθεται αλλα την βλεπεις οτι δεν ειναι και η καλυτερη της.
Νομιζω καμια γατα δεν θελει τελικα. Νοιωθουν μαλλον ανασφάλεια.
... το βραδυ ομως, ΟΛΕΣ διεκδικουν λιγο χουχουλιασμα καπου "πανω μας" οταν ξαπλωνουμε..... (ή διπλα μας "ακουμπιστά".) Smile


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Μείωση τροφής Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Μείωση τροφής M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Τρι Ιουν 28, 2016 11:40 pm

kouix έγραψε:εχω  κι  εγω  3  θηλυκες  γατουλες.
οσο  ηταν  μικρουλες,  καθονταν  να τις παρω  αγγαλια (να  τις  σηκωσω απο  το πατωμα και να τις παρω στα  χερια πχ)
ΤΩΡΑ,  α πα πααα.....
η  πιο μικρη  (13  μηνων  περιπου)  ε,  ψιλοκαθεται  αλλα  την βλεπεις οτι δεν ειναι και η καλυτερη  της.
Νομιζω καμια  γατα  δεν θελει τελικα.  Νοιωθουν μαλλον  ανασφάλεια.
...  το βραδυ  ομως,  ΟΛΕΣ διεκδικουν  λιγο   χουχουλιασμα  καπου  "πανω  μας" οταν  ξαπλωνουμε..... (ή  διπλα μας  "ακουμπιστά".) Smile

Που θα πάει θα το πάρω απόφαση!!! Όχι τίποτα αλλο αλλά ήμουν συνηθισμένος απ τον Ορφέα που ο καημένος ήταν όλη την ώρα στην αγκαλιά μου, βήμα δεν έκανε χωρις εμένα κι όλη την ώρα αγκαλιές και χάδια και τώρα μου κακοφαίνεται!!! Μόνο όταν έχω λιχουδιές ή όταν με βλέπει να τρώει έρχεται, όχι από συμφερον μη νομίζετε τελειως τυχαία περνάει καθε φορα από κει!!! Τώρα που πιάσαν οι ζέστες δεν ανέχεται ούτε τις αγκαλιες!!! Μακρυά κι αγαπημένοι!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Τετ Ιουν 29, 2016 12:03 am

Κι αυτός ήταν ο Ορφέας... γάτος απ τους λίγους... όταν έμαθε ν ανοίγει τα πόμολα απο τις πόρτες για να βγει έξω το θεωρήσαμε φυσιολογικο... μετά βέβαια επειδή ήθελε να ξαναμπει μέσα έμαθε ν ανοιγει την εξώπορτα με το κλειδί που είχαμε πάνω (σε χωριο ήμουν τότε στο πατρικό) !!! Κι έτσι η μάνα μου ήταν συνέχεια με την πόρτα ανοιχτή και τον Ορφέα να μπαινοβγαίνει!!! Πράγμα το οποίο βγήκε σε καλο καποια στιγμή όταν η μάνα μου κλειστηκε στη σκάλα αναμεσα σε δυο πόρτες χωρις τα κλειδια!!! Ο Ορφέας κύριος της άνοιξε και μπήκε σπίτι!!! Για την πόρτα με το κλειδι δεν το πίστευε κανένας μέχρι που τύχαινε να το δουν!!!
Μείωση τροφής 24xi4pw
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από Constant1ne Τετ Ιουν 29, 2016 1:45 am

gmarg43 έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Παντως 55 λεπτά η μια ειναι παααρα πολυ καλη τιμη !!
2

Ναι γιατι εκτός που ήταν προσφορά εκαναν κι επιπλέον εκπτωση 3,50 ευρώ δεν ξερω γιατι οπότε βγαίνει τόσο... μόνο που κάνουν γύρω στις 5 μέρες να έρθουν γιατί ερχονται όπως είδα από γερμανία, αν και το site ήταν ελληνικό!
Πάντως η Ρέα το αποφασισε ότι πρέπει να τρωει μόνη της πάει 4-5 φορές τη μέρα και τρωει από λίγο! Και η κλασσική κονσέρβα το βράδυ που περιμένει εναγωνιώς!!!!

Τις carny τις εχουν διαφορα πετ σοπ στη θεσσ και οι τιμη ειναι 1,.30-1.60 η μια. Ριξε μια ματια και στο αντιστοιχο γερμανικο σαιτ οπου ολα εχουν πολυ καλυτερες τιμες σε σχεση με το ελληνικο και πολλες φορες σου βγαινει πιο οικονομικα ακομη κ αν πληρωνεις τα 10? μεταφορικα που εχει.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Μείωση τροφής Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από gmarg43 Τετ Ιουν 29, 2016 8:03 am

Constant1ne έγραψε:
gmarg43 έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Παντως 55 λεπτά η μια ειναι παααρα πολυ καλη τιμη !!
2

Ναι γιατι εκτός που ήταν προσφορά εκαναν κι επιπλέον εκπτωση 3,50 ευρώ δεν ξερω γιατι οπότε βγαίνει τόσο... μόνο που κάνουν γύρω στις 5 μέρες να έρθουν γιατί ερχονται όπως είδα από γερμανία, αν και το site ήταν ελληνικό!
Πάντως η Ρέα το αποφασισε ότι πρέπει να τρωει μόνη της πάει 4-5 φορές τη μέρα και τρωει από λίγο! Και η κλασσική κονσέρβα το βράδυ που περιμένει εναγωνιώς!!!!

Τις carny τις εχουν διαφορα πετ σοπ στη θεσσ και οι τιμη ειναι 1,.30-1.60 η μια. Ριξε μια ματια και στο αντιστοιχο γερμανικο σαιτ οπου ολα εχουν πολυ καλυτερες τιμες σε σχεση με το ελληνικο και πολλες φορες σου βγαινει πιο οικονομικα ακομη κ αν πληρωνεις τα 10? μεταφορικα που εχει.

η λύση είναι το petshop που βρήκα στο ιντερνετ με 55-60 λεπτά η μία... απλά πρέπει να κάνω παραγγελιες 60 ευρώ για να μην πληρώνω μεταφορικά!!!
gmarg43
gmarg43
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Μόλις βούτηξα τον Αλέκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/02/2016
Mood : Μείωση τροφής M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μείωση τροφής Empty Απ: Μείωση τροφής

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουν 29, 2016 2:28 pm

gmarg43 έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Καλησπέρα !
Θυμαμαι και παλαιοτερα που ρώταγες πως θα την κάνεις να φαει ξηρά τροφή και οτι ήταν ολιγοφαγη. Σου χα πει και τοτε γιατι και η γατα μου ήταν μια απο τα ιδια, να την αφήνεις να τρώει οσο θέλει και θα ρυθμισει μονη της το ποσο χρειάζεται. Το ιδιο ακριβως έκανε και η δικια μου που ειχε διαθεσιμη τροφή ολη μέρα και διατηρησε για αρκετο καιρο το βάρος της σε ιδανικα επιπεδα.  Δυστυχώς πάχυνε εξαιτιας του προβληματος με τα δοντια και τα φάρμακα που έπρεπε να της δώσουμε με λιχουδιες γιατι δεν τα επαιρνε με τιποτα.
Πλέον αναγκαζομαι και δινω γεύματα.

Νομιζω πως τα 4,3 κιλα ειναι ένα καλο βάρος και ναι το καλοκαιρι μειώνουν το φαγητο λογω ζέστης και συνηθως αδυνατιζουν.
Συμφωνω με τα κοριτσια για υγρή τροφη και μπορεις να βρεις και ανιμοντα και αλλες κονσέρβες σε ποιο μεγάλη ποσοτητα σε συμφέρουσες τιμες σε μαγαζια του εξωτερικου.
Τελικά έχεις μεγάλο δίκιο... μάλλον πρέπει να είμαι πολύ τυχερός κι εγώ μέχρι τώρα δεν το χω καταλάβει!!! Η Ρέα όντως έχει ρυθμίσει μόνη της το φαγητό της!!! Σήμερα είπα να της βάλω ολοκληρο φακελάκι κονσέρβα (100γρ), μια που αύριο ή μεθαύριο περιμένω τις animonda, ώστε να τελειώσουν οι παλιές... λοιπόν η κυρία έφαγε τη μισή!!! Όση δηλαδή τρώει κάθε βράδυ!!! Άρα οι 24 των 200 γρ βλέπω να με βγάζουν όλο το καλοκαίρι!!!
Άμα το έπαιρνα κι απόφαση ότι δεν θα έρθει ποτέ μόνη της στην αγκαλιά μου, καλά θα ήταν!!!

Ακριβώς αυτο ! Εμένα το έκανε πάντα αυτο και ακομα το κάνει δηλαδή απλά εχει ήδη παρει καποιο βάρος απο τοτε.
Σχετικά με την αγκαλια η γάτα ειναι ανεξάρτητη , αυτο το ξέρουμε ολοι. Τώρα το καλοκαιρι ειναι δύσκολες οι αγκαλιες γιατι κάνει ζέστη. Εμενα η γάτα μου δεν με ακουμπάει το καλοκαιρι.
Σιγουρα καποιες γάτες δεν ειναι της αγκαλιας ομως πιστεύω πολυ οτι εχει να κάνει σίγουρα και με την συμπεριφορά μας απέναντι τους.
Δηλαδη οταν τους δειχνουμε οτι περιμένουμε απο αυτές να το κάνουν η πολλες φορες τις παιρνουμε εμεις αγκαλια για κάποια ώρα ενω δυσανασχετούν , τους δημιουργούμε αρνητικη συμπεριφορα. Δεν λεω οτι το κανεις εσυ γενικοτερα μιλάω.
Νομιζω οτι η ενασχόληση μαζι τους το παιχνιδι η επικοινωνια θα βοηθήσουν σε αυτο το θέμα.

Ποιο ειναι αυτο το πετ σοπ που εχει τις ανιμοντα τοσο χαμηλα?



Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μείωση τροφής M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 3 1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης