gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ! Empty Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ!

Δημοσίευση από Messy Τρι Μάης 10, 2016 9:18 pm

Aγαπιτες γάτες με γραβάτες! Laughing
Εδώ είμαι πάλι, και βιάζομαι όπως πάντα, γιατί ετοιμάζομαι πάλι για ταξίδι... run  και πρέπει να δώσω τον άνδρα μου τις ανάλογες οδηγίες. Για αυτό δεν διάβασα εδώ όλα τα posts για αυτό το θέμα. Διάβασα και στον Google και κοντεύω να μου στρίψει. Shocked Κυριολεκτικά σε κάθε άρθρο διαβάζω το αντίθετο.
Το θέμα μου:
-  dog το σκυλάκι μου 7 χρόνον δεν αντέχει τίποτα πια , ούτε εμβόλια-φέτος νόμισα θα τον χάσουμε, ούτε αμπουλες και κολάρο-έκανε εκθέματα σε όλο το σώμα, ούτε τα διαφορα χάπια-"διάρροια  νερού" μια ευδομαδα!!! Sad  Ειναι δηλητηριασμένος εντελος απο ολα τα χημικα τοσα χρονια!   roll eyes
Αυτό που μου έμεινε  για όλα τα παράσιτα είναι:
τριμμένη καρύδα, λάδι καρύδας (διάβασα και άκουσα μεγάλη επιτυχία ειδικα κατά τα τσιμπούρια!), μαγια μπίρας, λίγο σκόρδο (1 σκελίδα 3 φορες/εβδομάδα) και spray Citronella για τις σκνίπες.  Cool  ... νομίζω καλά κατάλαβα για τον σκύλο, η ΟΧΙ?   pale  

gatoula  Τώρα έχω και την πριγκιπέσα γατούλα μου, 3 χρόνον με τα ετήσια εμβόλια και Profender κάθε 3 μήνες. Δεν θα το κάνω πάλι, να μην μου καταλήγει σαν το σκυλάκι μου! Τα "ετήσια" εμβόλια  ΕΑΝ, θα κάνω πριν test, το πολύ μονο κάθε 3 χρονια, λύσσα καθολου πια, γιατί είναι το πολύ πολύ έξω στο μπαλκόνι με δίχτυ. Το σκυλάκι μου παω βόλτα έξω για 20 λεπτα, γιατι παραπανω δεν αντεχει με τα μπαλωμένα ποδια του, μονο στην παραλια με βότσαλα και μονο 1m διπλα μου.
Και τι να πάρω τώρα στα σοβαρά απο τα παρακατω?
-λίγα προβιοτικά (μαγια μπίρας) και καρύδα (για τα σκουλήκια,  σαρδέλες κλπ.)  ..εάν αρπάζει και καμια μύγα... κάνει και για την γάτα καλο...δεν βρήκα πουθενά το αντίθετο angry2  
-σε έναν άρθρο λενε να της δώσω που και που λίγα βότανα, το "Ιταλικό μίγμα"(μαϊντανό, θυμάρι, κανέλα, δεντρολίβανο, ρίγανη) Στο άλλο άρθρο λενε αυτά είναι τοξικά για την γάτα!
Και τώρα κατά τις σκνίπες έβαλα τον σκύλο μου 2 μέρες Spray Citronella..και τι διαβάζω...τρομάρα μου...  pale
-η Citronella ΔΕΝ κάνει καθόλου για γάτες, είναι άκρως τοξικό, και ούτε να μην μένει με έναν σκύλο μαζί που την έχει επάνω του.
....η γατούλα μου, μέχρι τώρα, δεν δείχνει να έχει πρόβλημα...   Suspect
...κι στο άλλο άρθρο λένε είναι καλο και πουλάνε και spray Citronella για gates....και πάει λέγοντας.
-και το σκόρδο δεν κάνει ούτε για σκύλο ούτε για γάτα...στο επόμενο άρθρο είναι πολύ καλο, λενε.

Δλδ. για την Citronella, τα βότανα και τον σκόρδο...σε 4 σελίδες Google το ναι και το όχι αναλλάξ! mallia

Τι γνώμη και εμπειρίες έχετε εσείς για όλα αυτά?  scratch
Σας ευχαριστω πολυ! flower
Messy
Messy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 70
Τόπος : Βραχάτι
Αριθμός γατουνίων : 1 kai 1 σκυλάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ...ο τι και να είναι...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!
Motto : freedom
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2016
Mood : Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ! M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ! Empty Απ: Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ!

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Μάης 11, 2016 3:12 pm

Πω πω πω άγχος.... Embarassed Ηρέμησε βρε παιδί μου....ένα ένα με τη σειρά και θα βγάλουμε άκρη...ελπίζω! Smile

Λοιπόν αντιλαμβάνομαι ότι ο σκυλάκος σου έχει πρόβλημα υγείας, προφανώς εμφανίζει δερματικά πλέον και δεν είναι δυνατόν να του βάλεις κάτι απ όλα αυτά που υπάρχουν στην αγορά... σωστά;

Θα σου πω εγώ τι κάνω για να ξε-αγχωθείς και να ηρεμήσεις. Κατ' αρχήν αποπαρασίτωση εγώ ΔΕΝ κάνω στον Ιντεφίξ. Το χάπι της αποπαρασίτωσης δίνεται προληπτικά κάθε 3 μήνες και αν έχει κολλήσει κάτι το σκυλί τότε το σκοτώνει. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι την επομένη ημέρα δεν θα κολλήσει κάτι άλλο και δεν θα παρουσιάσει θέμα.

Μετά από τόσα χρόνια (ο Ιντεφίξ είναι ήδη Cool έχω καταλήξει πως είναι περιττό όλο αυτό...να αναστατώνω έτσι το σύστημα του οργανισμού του για μια πρόληψη που είναι στιγμιαία. Φυσικά έχω το νου μου μήπως παρουσιάσει κάποιο θέμα π.χ. διάρροια συνεχόμενη, ή αίμα, ή βλέννες κλπ. ώστε να δω εάν συντρέχει λόγος για περαιτέρω διερεύνηση. Μέχρι στιγμής μόνο μια φορά - κι αυτό πολύ μικρός - μου κόλλησε κοκκίδια από κουτσουλιά περιστεριού, το κατάλαβα γιατί ελέγχω τα κακουδάκια του εφόσον τα μαζεύω Cool έκανε τη θεραπεία του και από τότε όλα μια χαρά.

Τώρα για τη σκνίπα... επίσης εγώ δεν του βάζω κανένα κολλάρο τύπου scalibor γιατί όλα αυτά τα χημικά δεν μου αρέσουν καθόλου. Δεν μου εμφάνισε ποτέ θέμα αλλά δεν το βάζω. Το μόνο που κάνω είναι το εξής: έχω αγοράσει αιθέρια βιολογικά έλαια της apivita (με σιτρονέλα, δεντρολίβανο, βασιλικό, γεράνι, tea-tree και ίσως και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι) έχω βάλει σε ένα ψεκαστήρι νερό και έχω στάξει από 1-5 σταγόνες πιο πολύ σιτρονέλας και τον ψεκάζω κάθε απόγευμα μετά τις 18.00. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Κάνουμε βεβαίως και εξετάσεις κάθε χρόνο για ερλίχεια, καλαζάρ και βιοχημικές και έτσι οτιδήποτε συμβαίνει το βλέπουμε άμεσα.

Εχω δύο γάτες και δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τα αιθέρια έλαια. Υπάρχει πρόβλημα μόνο όταν ψεκάσεις και είναι δίπλα οι γάτες. Εσύ θα ψεκάζεις στην κοιλίτσα του σε ένα σημείο του μπαλκονιού που να μην είναι κοντά οι γάτες, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης αμπούλα βάζω μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες δηλ. από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο. Το χειμώνα δεν βάζω. Εχει τύχει να μου κολλήσει τσιμπούρι, λογικό είναι. Εχει πάθει και ερλίχεια. Εντάξει κάναμε θεραπεία και τελείωσε το θέμα, είναι αναμενόμενο αυτό αφού τον παίρνουμε μαζί μας πάντα. Αλλά ΟΚ δεν είναι προς θάνατον....

Από εκεί και πέρα τα εμβόλιά του τα κάνω κάθε 3 χρόνια, εκτός της λύσσας, κι αυτό όμως θα το κόψω ωσονούπω.

Αυτά τα ολίγα. Ούτε σκόρδο δίνω, το οποίο παρεπιπτόντως δεν κάνει κακό στο σκύλο, ούτε κάτι άλλο. Πολλοί φίλοι δίνουν σκόρδο δεν υπάρχει θέμα.

Δεν κάνω κάτι άλλο, δεν υφίσταται και λόγος φυσικά. Οπότε χαλάρωσε γιατί και το σκυλάκι αντιμετωπίζει ήδη κάποια θεματάκια και δεν πρέπει να στρεσσάρεται κι άλλο!

οτιδήποτε άλλο θέλεις τα λέμε και οπωσδήποτε χαλάρωσε Laughing
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ! Empty Απ: Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ!

Δημοσίευση από Messy Πεμ Ιουν 09, 2016 2:56 pm

kat-cats

Κάπως αργά, όμως σε ευχαριστω παρα πολύ για την εξαιρετική απάντηση σου!!!   thanks
Ναι, ηρέμησα κάπως...είχα τότε το στρές επειδή έπρεπε να φύγω επείγον και δεν είχα οδηγίες για τον άνδρα μου... doing

Έτσι όπως τα λες θα τα κάνω. Το σκυλάκι μου το ψάχνω παντού (η γατούλα μου δεν με αφήνει...αποκλείεται!...μπορώ μονο να την προσέχω εάν ξύνεται η κάτι τέτοιο...) κάθε φορα που γυρίζουμε από την βόλτα...μέχρι σήμερα δεν βρήκα τίποτα. Και τα κακά ελέγχω (των δυων) Και την Παρασκευή θα κάνουμε πάλι όλα τα tests.
...ουφφφφφ..θα δούμε τι λένε τα αποτελέσματα... pale

Πολύ ωραίες φωτογραφίες από τα δικά σου...γλυκύτατα!!! heart heart heart
Messy
Messy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 70
Τόπος : Βραχάτι
Αριθμός γατουνίων : 1 kai 1 σκυλάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ...ο τι και να είναι...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!
Motto : freedom
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2016
Mood : Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ! M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ! Empty Απ: Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ!

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Ιουν 09, 2016 4:37 pm

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Ολα μια χαρά θα είναι, τι να κάνουμε αγχωνόμαστε....πόσο θα θελα να μουν κτηνίατρος.....θα τα γύριζα πάνω κάτω!!!! happy2
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ! Empty Απ: Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ!

Δημοσίευση από Messy Δευ Ιουν 13, 2016 3:30 pm

Από το στόμα μου το πείρες!  Laughing
...κτηνίατρο, γιατρό, δικηγόρο...καλύτερα ακόμα πρωθυπουργός!!!...θα έτρεχαν πολλοί και δεν θα φτάνουν!!!...μέσα και έξω από την Ελλάδα...όλα άνω κάτω!...Shocked

Ναι, όλα καλά προς το παρόν... pale ...τι να κάνουμε αγχωνόμαστε...
Messy
Messy
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 70
Τόπος : Βραχάτι
Αριθμός γατουνίων : 1 kai 1 σκυλάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ...ο τι και να είναι...
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!
Motto : freedom
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2016
Mood : Κατά τα έσω- και εξωτερικά παράσιτα-εκτος τις χημικές βόμβες-η γνώμη και εμπειρία σας παρακαλώ! M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης