Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Sorina Την / Το Κυρ Μάης 01, 2016 12:17 am

Γεια σας και Καλό Πάσχα σε όλους! Τελευταία οι γατούλες μου όλο κατι παθαίνουν. Θέλω να ρωτήσω για την Τερέζα μου, η οποία απο χτες εμφάνισε μια πληγή ανάμεσα στο αυτί και στο ματάκι της, στην περιοχή του κεφαλιού. Η πληγή σήμερα εχει μεγαλώσει αρκετά, μάλλον επειδή την πειράζει. Και δεν ξέρω πως έγινε, υποθέτω απο το παιχνίδι της με τις άλλες δυο γατούλες μου. Όλα τα κτηνιατρεία ειναι κλειστά και δεν ξέρω τι να κάνω μέχρι την Τεταρτη που θα ανοίξουν. Η πληγή σήμερα είχε αίμα και γενικώς ήταν υγρή. Αυτο που εχω κάνει ειναι οτι με ενα βαμβάκι εμποτισμένο με νερό προσπάθησα να την περάσω απο πάνω και έπειτα με ενα άλλο βαμβάκι της έβαλα αυτο το μπλε σπρέι που περιέχει αντιβιοτικό. Φοβάμαι όμως μην χρειαστεί και ενέσιμη αντιβίωση και μέχρι την Τεταρτη μεσολαβούν 4 ολόκληρες μέρες. Μέχρι στιγμής τρώει και ειναι δραστήρια. Τι να κάνω;
Sorina
Sorina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : 3 κοριτσάκια μέσα στο σπίτι και 3 αδέσποτα αγοράκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Η κάθε εποχή έχει τη μαγεία της!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/02/2016
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από psipsa Την / Το Δευ Μάης 02, 2016 9:01 am

καλημερα τωρα που ειναι κλειστα δε μπορειτε να κανετε και πολλα πραγματα φανταζομαι μια επισκεψη στον κτηνιατρο θα σας ειναι χρησιμη απο Τεταρτη που ανοιγουν. παντως για πληγη που δεν κλεινει εχω εμπειρια απο μια απο τις δικες μου γατες δοκιμασα τα παντα πηρα γνωμες απο 3 κτηνιατρους και τελικα σωθηκαμε με ενα σκευασμα σε σκονη που λεγεται Μadecassol. και το βρισκουμε στα φαρμακεια γενικα(ισως να το πετυχετε σε κανενα εφημερευον) . καλο Πασχα ευχομαι!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 11
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!!
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood :

Δημοσίευση από kouix Την / Το Δευ Μάης 02, 2016 9:42 am

Καλημέρα. Smile

Χρόνια πολλά κατ' αρχήν!
Σχετικά με την πληγή, θα σας συμβούλευα να μην βαζετε στην πληγη κάτι χωρις την γνώμη του γιατρού.
Η πληγη μπορει να ειναι (οπως λετε) απο καποια γρατζουνια, μπορεί να είναι όμως κι απο μυκητες, και ΜΟΝΟ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ σας μπορει να κρίνει και να σας χορηγήσει καταληλλη φαρμακευτική αγωγή.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood :

Δημοσίευση από psipsa Την / Το Τρι Μάης 03, 2016 10:58 am

kouixουλα μου ποσο δικιο εχεις ηδη εγω ειπα οτι μια επισκεψη στον κτηνιατρο ειναι απαραιτητη απλα εγω ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου με τους συνγατοικους του φορουμ γιατι πηραμε τοσες γνωμες ειδικων και αλλαξαμε αγωγες και αγωγες αλλα σωθηκαμε μονο με το παραπανω σκευασμα, μετα απο μηνες ταλαιπωριας.
psipsa
psipsa

Θηλυκό
Άλογο
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 11
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!!
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood :

Δημοσίευση από Sorina Την / Το Τρι Μάης 03, 2016 2:58 pm

Σταμάτησα να βάζω το μπλε σπρέι, βέβαια η πληγή εχει τα χάλια της εχω να σας πω, εχει γίνει αρκετά μεγάλη και κόκκινη και εκεί που πάει να ξεραθεί, κατι κάνει μάλλον η γατούλα μου και ανοίγει πάλι. Αύριο πρωί πρωί θα την πάω. Παρεπιπτόντως, όσοι απο εσάς έχουν παραπάνω απο μια γατες μέσα στο σπίτι, τσακώνονται μεταξύ τους; Γιατι μου κάνει πολυ εντύπωση αυτή η πληγή. Ούτε οι γατες που εχω έξω ελεύθερες δεν έχουν αποκτήσει ποτε τέτοια, που αυτές κι αν τσακώνονται....
Sorina
Sorina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : 3 κοριτσάκια μέσα στο σπίτι και 3 αδέσποτα αγοράκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Η κάθε εποχή έχει τη μαγεία της!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/02/2016
Mood :

Δημοσίευση από Leviathan Την / Το Τρι Μάης 03, 2016 3:11 pm

Sorina έγραψε:Σταμάτησα να βάζω το μπλε σπρέι, βέβαια η πληγή εχει τα χάλια της εχω να σας πω, εχει γίνει αρκετά μεγάλη και κόκκινη και εκεί που πάει να ξεραθεί, κατι κάνει μάλλον η γατούλα μου και ανοίγει πάλι. Αύριο πρωί πρωί θα την πάω. Παρεπιπτόντως, όσοι απο εσάς έχουν παραπάνω απο μια γατες μέσα στο σπίτι, τσακώνονται μεταξύ τους; Γιατι μου κάνει πολυ εντύπωση αυτή η πληγή. Ούτε οι γατες που εχω έξω ελεύθερες δεν έχουν αποκτήσει ποτε τέτοια, που αυτές κι αν τσακώνονται....

Περαστικά στη γατούλα σου, μια επίσκεψη στον κτηνίατρο νομίζω είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

Σχετικά με την ερώτηση σου για όσους έχουν παραπάνω από μια γάτες στο σπίτι, συνήθως όχι, δεν συμβαίνει συχνά να τραυματιστούν πάνω σε κάποιο μικροκαυγά ή παιχνίδι.
Σπόιλερ:
Αλλά εξαρτάται κι από τις γάτες, έζησα περίπου έναμιση χρόνο με δύο θηλυκές γάτες οι οποίες δεν τα πήγαιναν καλά, στο σημείο που η μια προσπαθούσε να σκοτώσει την άλλη. Κι επειδή δεν υπήρχε κάποια διέξοδος από τον καυγά όπως έχουν οι γατούλες που είναι έξω, δυστυχώς είχαμε αρκετούς σοβαρούς τραυματισμούς.
Αλλά εμείς είμαστε η εξαίρεση στον κανόνα και συνήθως τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα.
Leviathan
Leviathan
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Κόκκορας
Τόπος : Κάπου στον κόσμο μου.
Αριθμός γατουνίων : x + 2 που είναι πλέον μακρυά μου ...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κανένας.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Είμαι υπερπλήρης.
Motto : ...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2014
Mood :

Δημοσίευση από Sorina Την / Το Τετ Μάης 04, 2016 1:05 pm

Λοιπόν, να ενημερώσω: πήγα την γατούλα στον κτηνίατρο, μου είπε οτι δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι για το τι ειναι. Ίσως ειναι μύκητας, ίσως ειναι κάποια μόλυνση που την έκανε η ίδια απο το ξύσιμο. Της πήρε μερικές τριχουλες για να δει αν ειναι μύκητας, όμως