gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

+11
Stella M.
ΓΟΗΣ
koneko
Nelly@Virginia
Gatoplikti
πατουσακια
Ηρακλένια
Leviathan
kouix
psipsa
Sorina
15 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Sorina Κυρ Μάης 01, 2016 12:17 am

Γεια σας και Καλό Πάσχα σε όλους! Τελευταία οι γατούλες μου όλο κατι παθαίνουν. Θέλω να ρωτήσω για την Τερέζα μου, η οποία απο χτες εμφάνισε μια πληγή ανάμεσα στο αυτί και στο ματάκι της, στην περιοχή του κεφαλιού. Η πληγή σήμερα εχει μεγαλώσει αρκετά, μάλλον επειδή την πειράζει. Και δεν ξέρω πως έγινε, υποθέτω απο το παιχνίδι της με τις άλλες δυο γατούλες μου. Όλα τα κτηνιατρεία ειναι κλειστά και δεν ξέρω τι να κάνω μέχρι την Τεταρτη που θα ανοίξουν. Η πληγή σήμερα είχε αίμα και γενικώς ήταν υγρή. Αυτο που εχω κάνει ειναι οτι με ενα βαμβάκι εμποτισμένο με νερό προσπάθησα να την περάσω απο πάνω και έπειτα με ενα άλλο βαμβάκι της έβαλα αυτο το μπλε σπρέι που περιέχει αντιβιοτικό. Φοβάμαι όμως μην χρειαστεί και ενέσιμη αντιβίωση και μέχρι την Τεταρτη μεσολαβούν 4 ολόκληρες μέρες. Μέχρι στιγμής τρώει και ειναι δραστήρια. Τι να κάνω;
Sorina
Sorina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : 3 κοριτσάκια μέσα στο σπίτι και 3 αδέσποτα αγοράκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Η κάθε εποχή έχει τη μαγεία της!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/02/2016
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από psipsa Δευ Μάης 02, 2016 9:01 am

καλημερα τωρα που ειναι κλειστα δε μπορειτε να κανετε και πολλα πραγματα φανταζομαι μια επισκεψη στον κτηνιατρο θα σας ειναι χρησιμη απο Τεταρτη που ανοιγουν. παντως για πληγη που δεν κλεινει εχω εμπειρια απο μια απο τις δικες μου γατες δοκιμασα τα παντα πηρα γνωμες απο 3 κτηνιατρους και τελικα σωθηκαμε με ενα σκευασμα σε σκονη που λεγεται Μadecassol. και το βρισκουμε στα φαρμακεια γενικα(ισως να το πετυχετε σε κανενα εφημερευον) . καλο Πασχα ευχομαι!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από kouix Δευ Μάης 02, 2016 9:42 am

Καλημέρα. Smile

Χρόνια πολλά κατ' αρχήν!
Σχετικά με την πληγή, θα σας συμβούλευα να μην βαζετε στην πληγη κάτι χωρις την γνώμη του γιατρού.
Η πληγη μπορει να ειναι (οπως λετε) απο καποια γρατζουνια, μπορεί να είναι όμως κι απο μυκητες, και ΜΟΝΟ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ σας μπορει να κρίνει και να σας χορηγήσει καταληλλη φαρμακευτική αγωγή.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από psipsa Τρι Μάης 03, 2016 10:58 am

kouixουλα μου ποσο δικιο εχεις ηδη εγω ειπα οτι μια επισκεψη στον κτηνιατρο ειναι απαραιτητη απλα εγω ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου με τους συνγατοικους του φορουμ γιατι πηραμε τοσες γνωμες ειδικων και αλλαξαμε αγωγες και αγωγες αλλα σωθηκαμε μονο με το παραπανω σκευασμα, μετα απο μηνες ταλαιπωριας.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Sorina Τρι Μάης 03, 2016 2:58 pm

Σταμάτησα να βάζω το μπλε σπρέι, βέβαια η πληγή εχει τα χάλια της εχω να σας πω, εχει γίνει αρκετά μεγάλη και κόκκινη και εκεί που πάει να ξεραθεί, κατι κάνει μάλλον η γατούλα μου και ανοίγει πάλι. Αύριο πρωί πρωί θα την πάω. Παρεπιπτόντως, όσοι απο εσάς έχουν παραπάνω απο μια γατες μέσα στο σπίτι, τσακώνονται μεταξύ τους; Γιατι μου κάνει πολυ εντύπωση αυτή η πληγή. Ούτε οι γατες που εχω έξω ελεύθερες δεν έχουν αποκτήσει ποτε τέτοια, που αυτές κι αν τσακώνονται....
Sorina
Sorina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : 3 κοριτσάκια μέσα στο σπίτι και 3 αδέσποτα αγοράκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Η κάθε εποχή έχει τη μαγεία της!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/02/2016
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Leviathan Τρι Μάης 03, 2016 3:11 pm

Sorina έγραψε:Σταμάτησα να βάζω το μπλε σπρέι, βέβαια η πληγή εχει τα χάλια της εχω να σας πω, εχει γίνει αρκετά μεγάλη και κόκκινη και εκεί που πάει να ξεραθεί, κατι κάνει μάλλον η γατούλα μου και ανοίγει πάλι. Αύριο πρωί πρωί θα την πάω. Παρεπιπτόντως, όσοι απο εσάς έχουν παραπάνω απο μια γατες μέσα στο σπίτι, τσακώνονται μεταξύ τους; Γιατι μου κάνει πολυ εντύπωση αυτή η πληγή. Ούτε οι γατες που εχω έξω ελεύθερες δεν έχουν αποκτήσει ποτε τέτοια, που αυτές κι αν τσακώνονται....

Περαστικά στη γατούλα σου, μια επίσκεψη στον κτηνίατρο νομίζω είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

Σχετικά με την ερώτηση σου για όσους έχουν παραπάνω από μια γάτες στο σπίτι, συνήθως όχι, δεν συμβαίνει συχνά να τραυματιστούν πάνω σε κάποιο μικροκαυγά ή παιχνίδι.
Σπόιλερ:
Leviathan
Leviathan
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Άλλο / Γράψτε κατάσταση
Κόκκορας
Ηλικία : 30
Τόπος : Κάπου στον κόσμο μου.
Αριθμός γατουνίων : x + 2 που είναι πλέον μακρυά μου ...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κανένας.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Είμαι υπερπλήρης.
Motto : ...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2014
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Sorina Τετ Μάης 04, 2016 1:05 pm

Λοιπόν, να ενημερώσω: πήγα την γατούλα στον κτηνίατρο, μου είπε οτι δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι για το τι ειναι. Ίσως ειναι μύκητας, ίσως ειναι κάποια μόλυνση που την έκανε η ίδια απο το ξύσιμο. Της πήρε μερικές τριχουλες για να δει αν ειναι μύκητας, όμως το αποτέλεσμα θα βγει σε περιπου 10 μέρες. Μέχρι τότε μου είπε να της βάζω Fucidin πρωί βράδυ. Το πρόβλημα ειναι οτι εγω το βάζω αλλα η γατα μου το βγάζει κατευθείαν με το πόδι της. Εχω στεναχωρηθεί... Γιατι να το εχει βγάλει αυτο; Ειναι τεράστια πληγή! Αφού τις εχω μέσα στο σπίτι, τους καθαρίζω την άμμο 2 φορές την μέρα, ειναι καθαρές... Τέλος πάντων, σε 10 μέρες θα την δει ξανά. Πάντως εγω ανησυχώ γιατι δεν αφήνει καθολου την κρέμα πάνω της. Πως θα γίνει καλα αν δεν την αφήνει.
Sorina
Sorina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : 3 κοριτσάκια μέσα στο σπίτι και 3 αδέσποτα αγοράκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Η κάθε εποχή έχει τη μαγεία της!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/02/2016
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Μάης 04, 2016 1:24 pm

Καλημέρα, επειδή είχαμε κι εμείς παρόμοιο πρόβλημα, καταρχήν είσαι σίγουρη ότι γρατσουνίστηκαν μεταξύ τους οι γάτες; Εμένα μου φαίνεται λίγο απίθανη εκδοχή γιατί θα είχαν γρατσουνιές και οι άλλες και σε άλλα σημεία. Δεύτερον, έχε υπόψη σου ότι τέτοιες πληγές δημιουργούνται και από τροφικές αλλεργίες, η γάτα έχει φαγούρα και ξύνεται για να ανακουφιστεί. Εμείς αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα στη μία γάτα μας έχοντας δοκιμάσει ό,τι ξηρά τροφή κυκλοφορεί στο εμπόριο. Οι μόνες που δεν προκαλούν αυτή τη φαγούρα είναι η orijen και η royal canin και με αυτές πορευόμαστε πια (ακόμα και η ακάνα την ενοχλεί αλλά σε μικρότερο βαθμό). Είναι αρκετά συχνό φαινόμενο, οπότε αν δε βγει κάποια λοίμωξη, μύκητας κλπ δοκίμασε να της αλλάξεις τροφή.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Sorina Τετ Μάης 04, 2016 1:47 pm

Χμ... Πολυ ενδιαφέρον αυτο που ανέφερες! Απλώς δεν εχω παρατηρήσει γενικά να φαγουριζεται. Αν ήταν τροφική αλλεργία δεν θα συνέχιζε να φαγουριζεται; Πάντως τις ταΐζω acana. Θα το δοκιμάσω και αυτο που είπες.
Sorina
Sorina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : 3 κοριτσάκια μέσα στο σπίτι και 3 αδέσποτα αγοράκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Η κάθε εποχή έχει τη μαγεία της!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/02/2016
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από πατουσακια Τετ Μάης 04, 2016 4:21 pm

Η τροφικη αλλεργια δεν εχει σχεση με τις μαρκες, αλλα με τα συστατικα. Αν δηλ το γατι εχει ευεσθησια στο μοσχαρι θα εχει συμπτωματα οσο τρωει τροφουλα που περιεχει μοσχαρι (εστω και σε μικρη ποσοτητα). Και οι πληγες εμφανηζωνται στο προσωπο η γενηκα στο κεφαλι. Ειμαστε και εμεις πασχοντες με τροφηκη αλλεργια.
Για την πληγουλα εχω μια λυση να πρωτηνω (δεν θα αρεσει στο γατι βεβαια), βαλ'της κολαρο (την χωνη) για μην μπορει να το ξησει. Η αν δεν το αντεχει με τιποτα αφησε πανω της το κολαρο μεχρη να αποροφηθει η κρεμα (ενα μισαωρο).
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Μάης 04, 2016 4:58 pm

Μάλλον δεν εκφράστηκα καλά. Δεν ισχυρίστηκα ότι οι παραπάνω τροφές-μάρκες είναι υποαλλεργικές ή ότι υπάρχει αλλεργία σε μάρκα (ακούγεται εντελώς αστείο αυτό), αλλά ότι εμείς καταλήξαμε σε αυτές και ότι με αυτές η αλλεργία στη δική μας περίπτωση στάματησε. Ακόμα δεν ξέρουμε τι ακριβώς της προκαλεί την αλλεργία. Γνωρίζω τη διαδικασια που δίνεις μια πρωτεΐνη για ένα διάστημα 1+ μήνα και τη δοκίμασα τους τελευταίους μήνες, αλλά δεν καταλήξαμε πουθενά. Πάντως δε φάνηκε να έχει αλλεργία σε κάποιο είδος κρέατος, οπότε μάλλον σε κάποιο δημητριακό ή φρούτο θα έχει ή σε κάτι άλλο που δε μπορώ να φανταστώ. Γενικά δεν είναι καθόλου εύκολο να βρεις το συστατικό στο οποίο μπορεί να έχει αλλεργία εκτός αν είναι μοσχάρι όπως λες κι εσύ ή κάποιο άλλο κρέας και το βρείς με την 1η ή 2η προσπάθεια. Όταν δε βρίσκεις λοιπόν δε μπορείς επί μήνες να δίνεις πειραματικές τροφές, γιατί ρισκάρεις να της καταστρέψεις την υγεία. Οπότε αναγκαστικά δοκιμάζεις άλλες μάρκες τροφών για να δεις τι μπορεί να φάει και τι όχι. Μπορώ να πω ότι με τη Royal η Μελίτα είναι καλύτερα από ποτέ, παρόλο που δεν ήταν ποτέ η πρώτη μας επιλογή.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ηρακλένια στις Τετ Μάης 04, 2016 5:10 pm, 1 φορά
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από πατουσακια Τετ Μάης 04, 2016 5:09 pm

Και μετα λενε οι γιατροι οτι η τροφηκη αλλεργια προκαλειται απο ζωικη πρωτεινη αλλα δεν το λενε οτι αυτο δεν ισχει παντα. Εμεις μολης τωρα το βρηκαμε τι φταει τελικα (σε εμας το ρυζι), και αυριο παμε για επιβαιβαωση οτι οντως ειναι αλλεργηκη αντιδραση αυτο που εχει...
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Μάης 04, 2016 5:25 pm

Κι εγώ αυτό βλέπω, ότι πολύ συχνά η αλλεργία δεν είναι σε κάποια πρωτεΐνη, αλλά σε δημητριακά, φρούτα και σιτηρά που βάζουν στις έτοιμες τροφές. Επίσης παίρνει περίπου 2 ή και περισσότερα χρόνια έκθεσης στο αλλεργιογόνο (δηλαδή να τρώει το ίδιο συστατικό) μέχρι να εκδηλωθεί η αλλεργία. Ε πράγματι η Μελίτα είναι 4,5 ετών και το παρουσιάζει τον τελευταίο 1-1,5 χρόνο περίπου.
Και κάτι ακόμα, και για τη φίλη που άνοιξε το θέμα, η αλλεργία μπορεί να εκδηλωθεί και με εμετούς. Οπότε παρατήρησε αν ξίνεται και αν κάνει εμετούς όσο περιμένεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από πατουσακια Τετ Μάης 04, 2016 5:35 pm

Και με διαρροιες και αερια (δηστηχως). Μπορει να το εκδηλωση και νωρητερα την αλλεργια, ο Συλβεστρος δεν χρονισε καν ακομα οταν εκανε την πρωτη του αλλεργηκη αντιδραση.
πατουσακια
πατουσακια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βολος
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπιτι, 7 στο κτημα 1 στο γατοπαραδεισο και μερικα αδεσποτακια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ολλες της φουντοτες
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/05/2014
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Sorina Τετ Μάης 04, 2016 8:07 pm

Δεν εχει διάρροιες, εμετούς και αέρια. Ειναι γενικά ευδιάθετη και τρώει με όρεξη. Τι να της αλλάξω δηλαδή στην διατροφή; Να της δίνω κονσέρβα; Τι να κάνω; Ωστόσο αυτή η πληγή (τώρα την κοιτάω ξανά) εχει επεκταθεί και λιγο στο αυτάκι της και φοβάμαι μην πάει και προς το μάτι γιατΙ ειναι κοντά. Με το χωνί θα φάει φρίκη, ειναι γενικά φοβικό γατάκι. Εχω αγχωθεί γιατι μέρα με τη μέρα, η πληγή μου φαίνεται οτι μεγαλώνει.
Sorina
Sorina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Χανιά
Αριθμός γατουνίων : 3 κοριτσάκια μέσα στο σπίτι και 3 αδέσποτα αγοράκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Η κάθε εποχή έχει τη μαγεία της!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/02/2016
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τετ Μάης 04, 2016 8:14 pm

Μην αγχώνεσαι, ό,τι κι αν έχει αντιμετωπίζεται.
Εγώ ανέφερα την τροφική αλλεργία γιατί είναι ενα ενδεχόμενο. Όμως ο κτηνίατρος μπορεί να είδε κάτι άλλο και να θεώρησε ότι μπορεί να είναι μυκητίαση και γενικότερα να θέλει να είναι σίγουρος πριν δώσει οποιαδήποτε αγωγή ή συμβουλή. Ας βγουν οι εξετάσεις και μετά βλέπεις. Ένα πράγμα τη φορά. Smile
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μάης 06, 2016 1:37 am

Sorina έγραψε:Δεν εχει διάρροιες, εμετούς και αέρια. Ειναι γενικά ευδιάθετη και τρώει με όρεξη. Τι να της αλλάξω δηλαδή στην διατροφή; Να της δίνω κονσέρβα; Τι να κάνω; Ωστόσο αυτή η πληγή (τώρα την κοιτάω ξανά) εχει επεκταθεί και λιγο στο αυτάκι της και φοβάμαι μην πάει και προς το μάτι γιατΙ ειναι κοντά. Με το χωνί θα φάει φρίκη, ειναι γενικά φοβικό γατάκι. Εχω αγχωθεί γιατι μέρα με τη μέρα, η πληγή μου φαίνεται οτι μεγαλώνει.

Καλησπερα. Θα σου προτεινα να μην πειράξεις καθολου την διατροφή της μέχρι να βγει η εξέταση και να δειτε τι ειναι, διοτι υπάρχει πιθανοτητα να τους δημιουργήσεις εντερικες ενοχλησεις χωρις λογο. Η τροφικη αλλεργια αναφέρθηκε σαν πιθαν η αιτια , εμένα μου μοιάζει σαν κατι δερματικο εφοσον λες οτι εξαπλώνεται.Φυσικα εμεις μονο υποθέσεις μπορουμε να κάνουμε ο γιατρος θα σου πει.
Παρολα αυτα θα σου προτεινα να τον ξαναπάρεις ένα τηλεφωνο εφοσον αυτο εξαπλώνεται φαινεται οτι δεν το πιανει το φάρμακο και να τον συμβουλευτεις. Fucidin σου εδωσε ειπες ? αυτη ειναι αντιβιωτική κρέμα και μονο. Σε αναλογη δερματικη περιπτωση στην δικια μου γάτα ο γιατρος μου ειχε δώσει την Kenacomb που πιανει περισσοτερες περιπτώσεις. Ρωτησε τον αν θέλεις.
Τέλος μπορεις να της βάζεις το κολλάρο για καποια ώρα, οταν της βάζεις την αλοιφή μεχρι να απορροφηθει. Εγω την άφηνα με το κολλαρο γυρω στν μιση ωρα με 45 λεπτά και ειναι αρκετα φοβική. Δεν χτυπιοταν απλα θύμωνε και καθοταν κατω.

Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Δευ Φεβ 12, 2018 9:16 pm

Χαιρετώ την γατοπαρεα μας!!! Με αφορμή κάτι που διάβασα στο ίντερνετ για τις πληγές στο σώμα της γατουλας αγχωθηκα. Εμένα η Βιργινία έτσι όπως την χάιδευα στην αριστερή πλευρά πάρα δίπλα από το μπουτακι της έπιασα ένα εξογκωματακι αρχικά δεν έδωσα σημασία αλλά χθες είδα πως είχε πληγή εκεί κ είχε ξεραμένο αίμα πια. Ψαχουλεψα και το υπόλοιπο σωματακι σε περίπτωση που έχει κ αλλού αλλά δεν βρήκα κάτι. Σκέφτηκα λοιπόν μήπως είναι από τις ενεσεις τις πολλές που εγιναν πριν 3 βδομάδες κ έσπασε εκεί κάνα αγγείο κ έκανε πληγή γτ θυμάμαι πως προς τα εκείνη την πλευρά τις έκανε αλλά πάλι δεν ξέρω. Το έβγαλα φωτο κ το έδειξα στον γιατρό αλλά ήταν τόσο απασχολημένος όταν του το έδειχνα που το μόνο που μ είπε είναι να βάλω μπετατιν αλλά δεν με ησύχασε πολύ τον πέτυχα σε άσχημη μέρα. Να συμπληρώσω κι όλας πως στο σημείο της πληγής δεν λείπει τρίχωμα. Θα ήθελα την γνώμη σας ως αναφορά αυτό.. στον κτηνίατρο έτσι κ αλλιώς θα την πάω την ερχόμενη Τετάρτη για το προγραμματισμένο χάπι για τα σκουλήκια να περιμένω μια βδομάδα ακόμα η να την πάω νωρίτερα να την δει δεν ξέρω...
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 12, 2018 9:32 pm

Η γατούλα με τα θεματακια
Κατά αρχάς έπρεπε να δει ο γιατρός καλύτερα αν δεν είδε , πληγή είναι βάλε μπεταντιν. Το θέμα είναι γιατί έγινε η πληγή δεν νομίζω ότι γίνονται πληγές από ενεσεις. Δεν το ξέρω . Μήπως ξυνεται η χτυπησε? Έχε υπόψη σου ήθελα να στο πω και την άλλη φορά να βρεις ένα τρόπο να δίνεις τα χάπια. Οι ενέσεις όπως και κάποιος εμβόλια έχουν ενοχοποιηθεί για καρκίνο και συγκεκριμένα σάρκωμα. Δεν χρειάζεται να κάνει ενέσεις συνέχεια και πολλά φάρμακα δεν υπάρχουν σε ενέσιμη μορφή.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Δευ Φεβ 12, 2018 10:57 pm

Ναι η τελευταία της αντιβίωση ήταν χαπια με συμβουλή γιατρού διότι είχε υποστεί πολλές ενεσεις κ την πήγαινα στον γιατρό να της τα δίνει με την τσιμπίδα όποτε σε περίπτωση που ξανά χρειαστεί θα την πηγαίνω να της τα δίνει εκεί. Δεν ξέρω τώρα και εγώ προβληματίστηκα γτ είναι ένα σημείο που δεν φτάνει να ξυστει τόσο ώστε να κάνει πληγή ενώ είναι το σημείο που γινόντουσαν οι τόσες ενεσεις. Βαζω μπετατιν αλλά θα την πάω έτσι κ αλλιώς την άλλη βδομάδα. Διάβαζα κάπου για καρκίνο στο δερμα κλπ και τρόμαξα λίγο. Βέβαια δεν ξέρω κ αν την τσίμπησε τπτ εκει. Πάντως της βγήκε μετά από όλα όσα πέρασε τότε με τα θεματάκια! Όταν ρώτησα το γιατρό αν υπάρχει περίπτωση να ειναι από τις ενεσεις μου είπε ναι μπορεί αλλά δεν με καθησύχασε λόγο της κατάστασης που τον πέτυχα είχε ένα δύσκολο περιστατικό εκείνη τη στιγμή. Ας ελπίσουμε να περάσει κ αυτό!
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από koneko Τετ Φεβ 14, 2018 12:35 am

εγω θα συνιστουσα να ηρεμισεις και να αφησεις το γατι στην ησυχια του. Ισως να το επιασε φαγουρα και να δαγκωσε το σημειο σε σημειο να το ματωσει. Ισως να ξυθηκε. Απο την στιγμη που η πληγη εχει κλεισει δεν υπαρχει θεμα ανησυχιας. Αν καθε φορα που εβρισκα πληγη στο γατι μου το πηγαινα στον κτηνιατρο, θα ειχα χρεοκοπησει τωρα.
Δεν θα πεθανει το γατι απο μια πληγη η οποια εχει ηδη επουλωθει! Ουτε χρειαζεται να το τρεξεις στον κτηνιατρο για τετοια πληγη. Λογικο να μη σου δωσει σημασια ο κτηνιατρος.
ΥΓ: Ο γατος μου εχει 1 πληγη στο αυτι τωρα και 1 στο πηγουνι. Αυτη στο πηγουνι ηταν αποστημα το οποιο εσκασε και επουλωνεται τωρα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Τετ Φεβ 14, 2018 12:22 pm

Ναι μωρέ αγχώνομαι εύκολα όταν παρατηρήσω κάτι ασυνήθιστο ίσως την χτύπησε κ καμία άλλη γάτα γτ καμία φορά βγαίνει έξω. Της βάζω μπετατιν μέχρι να ξεραθεί μαι να πέσει μόνο του. Ευχαριστώ!
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από koneko Πεμ Φεβ 15, 2018 7:33 am

Ουτε καν μπεταντιν δεν χρειαζεται. Εγω δεν τις καθαριζω καν. Μονο στο αποστημα στο πηγουνι του εβαλα 2-3 ζεστες κομπρεσες και καθαρισα το ξεραμενο αιμα με χλιαρο νερο μια φορα για να συνεχισει να αδειαζει το αποστημα. Μια χαρα ειναι τωρα. Δεν ειναι η πρωτη φορα που το παθαινει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Σαβ Ιουν 02, 2018 10:45 am

Καλημέρα σε όλους ! Σήμερα το πρωί που χτένιζα το γάτο μου διαπίστωσα ότι κάτω από το πηγούνι που είναι λευκότριχο υπηρχε μία μικρή γυμνή περιοχή και φαινόταν ροζ δερματάκι . Ίσως κάπως ερεθισμένο από το ...ξύσιμο ?Σκέφτηκα ότι μπορεί στο μπαλκόνι εκεί που κρύβεται ανάμεσα στις γλάστρες για παρακολούθυση να του προέκυψε η πληγή . Μετά είδα ότι από την ίδια πλευρά το αυτί του στο πτερύγιο ειναι και αυτό κάπως ερεθισμένο .Σαββάτο σήμερα , θα με βόλευε να ήταν ανοιχτή η κτηνίατρος αλλά δυστυχώς δεν είναι . Είπα λοιπόν να το μοιραστώ μαζί σας .Λέω να μην κάνω κάτι . Ζωηρός είναι όσο του επιτρέπει η ζέστη , δεν βγάζει κάποιο άλλο θέμα .Είναι η πρώτη φορά που βγάζει κάτι δερματικό .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιουν 02, 2018 11:13 am

Συχνά σαν πρώτη βοήθεια σε κάτι εξωτερικό βάζουμε μπεταντιν, αλλά από την άλλη κάτι δερματικό σχεδόν ποτέ δεν είναι τόσο επείγον. Δεν είναι πληγή σωστά;
Μπορείς να μη βάλεις και τίποτα, ώστε να μην αλλοιώσει την εικόνα και να το δει η γιατρός τη Δευτέρα.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Σαβ Ιουν 02, 2018 11:28 am

Καλημέρα Stella M . Έτσι το σκεφτόμουνα και γω , να μην κάνω τίποτα . Να πιστεύω άραγε σε κάποιο θαύμα ? Μέχρι τη Δευτέρα όλα στην εντέλεια ? Χλωμό εε? Τα δερματικά πάντα έχουν αιτία και είναι επίμονα . Σωστά?
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιουν 02, 2018 11:45 am

Μη το λες, μπορεί και να περάσει.

Η Φουσκίτσα μου πέρυσι έκανε 3 φορές μέσα στο χρόνο μυκητίαση, αυτή με τα κλασσικά κυκλικά φαλακρά σημεία, που όλο ξεχνώ το όνομά της Embarassed
Πάντα στο κεφάλι, πάντα ένα σημάδι μόνο. Υποτίθεται πως είναι και επίμονη κατάσταση και κολλητική. Στη Φούσκα αυτό το ένα σημάδι και τις 3 φορές έφυγε μόνο του σε 3-4 μέρες και οι αδερφές της δεν κόλλησαν. Την πρώτη φορά δε, που ήταν και μικρούλι το σημαδάκι κι έπεσε και σε εμάς έτσι σαββατοκύριακο, πέρασε ακριβώς σε 2 μέρες.
Η αντίδραση στα δερματικά εξαρτάται από τη γάτα και τον οργανισμό της.

Οπότε μάλλον ναι, μπορεί να ελπίζεις στο θαύμα! Laughing

Αν το έχει ακόμη τη Δευτέρα, ας το δει η γιατρός, ώστε αν είναι όντως κάποια δερματίτιδα να την προλάβει στην αρχή. Όταν το πιάνεις στην αρχή του σίγουρα φεύγει και πιο εύκολα.
Και μυκητίαση πάντως να είναι το μπεταντιν βοηθά, αλλά κι εγώ νομίζω ειδικά αφού δεν το έχεις δει ξανά, καλύτερα μη βάλεις για να μην αλλοιωθεί η εικόνα του.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Σαβ Ιουν 02, 2018 12:22 pm

Μακάρι , να περάσει . Αύριο έχει και τα γενέθλια του . Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .fancat
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιουν 02, 2018 12:27 pm

Smile Να τον χαίρεσαι! Όπως και να χει αυτά είναι διαχειρίσιμες καταστάσεις,μην ανησυχείς.
hapbirthday
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Σαβ Ιουν 02, 2018 12:34 pm

Το ξέρω και σε ευχαριστώ πολύ ! Το θέμα είναι ότι τώρα τελευταία σκάνε διάφορα από δω και από κει και αν μη τι άλλο θα ήθελα το γατοπαιδί μου να σφύζει από υγεία .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιουν 02, 2018 12:40 pm

Τα είχα διαβάσει νομίζω, πάντως τίποτα από αυτά δεν είναι αμάν εξωφρενικό.

Σπόιλερ:

Όλοι μας χαρούμενα τα θέλουμε μωρέ και υγιή. Μακάρι τα θέματα να ήταν πάντα τέτοια!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Σαβ Ιουν 02, 2018 12:44 pm

fancat είναι το αγαπημένο μου αυτό , το έχετε καταλάβει όλοι .Ετσι χαρούμενα πάντα . Άλλωστε η χαρά είναι μεταδοτική !
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Ιουν 02, 2018 7:45 pm

να το χαιρεστε!!!εμενα η μικρη μου ξυνει το κορμακι της και εχει απο καιρου εις καιρον και φαλακρα σημεια και πληγουλες εκει που ξυνει... δυστυχως δεν την καταφερνω να της κοψω τα νυχακια. Μπας κι εσεις απο ξυσιμο το παθατε;;
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Κυρ Ιουν 03, 2018 2:29 pm

psipsa έγραψε:να το χαιρεστε!!!εμενα η μικρη μου ξυνει το κορμακι της και εχει απο καιρου εις καιρον και φαλακρα σημεια και πληγουλες εκει που ξυνει... δυστυχως δεν την καταφερνω να της κοψω τα νυχακια. Μπας κι εσεις απο ξυσιμο το παθατε;;

Aυτό είναι το καλό σενάριο και το υιοθετώ . Το αυτί του σήμερα σχεδόν καλά όσο για την περιοχή στο πηγούνι είναι με 2 χαρακιές που μπορεί να είναι νυχιές αλλά σήμερα που την είδα ξανά αν και πληγή δείχνει πολύ αθώα . Θα την παρακολουθώ αν δλδ εξαπλώνεται ή αλλάξει χρώμα. Σας ευχαριστώ πολυ για τις ευχές . Σήμερα το γιορτάζει με νηστεία .Ζεσταίνεται! Είναι και μαλλιαρός τί να τον κάνω .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Empty Απ: Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Ιουν 03, 2018 9:36 pm

Η Μπουμπουκελα μου που ειναι νευροσπαστη και ξυνεται ειχε κανει μια τεραστια πληφη που ο,τι και να της βαζαμε δεν εκλεινε,ειχα παρει συνταγες και συνταγες απο κτηνιατρους και τελικα σωθηκαμε με ενα φαρμακο σε σκονη που λεγεται madecassol. Εκτοτε το εχω παντα σπιτι για ωρα αναγκης!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τι να κάνω για την πληγή της γατούλας μου  Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης