gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γάτα με νεφρική ανεπάρκεια

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Γάτα με νεφρική ανεπάρκεια Empty Γάτα με νεφρική ανεπάρκεια

Δημοσίευση από ζουζου3 Παρ Ιουλ 17, 2015 5:34 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την γάτα μου είναι 15 χρονών και έχει διαγνωστεί με νεφρική ανεπάρκεια 3ου βαθμού- [Αιματολογικές: Ουρία 62mg/dL & κρεατινίνη 4mg/dL].

Ο κτηνίατρος που την εξέτασε αρχικά μου είπε να της δίνω υποδόρια ορό Lacted Ringer 2 φορές την εβδομάδα από 100ml εφ'όρου ζωής. Να τρώει τροφές renal & να της δίνω και μια σκόνη που βοηθά στα νεφρά Renal Advance.

Ήθελα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη και έτσι την πήγα σε έναν άλλο κτηνίατρο μιας φίλης (με πολύ καλές συστάσεις) ο οποίος διέγνωσε και εκείνος την νεφρική ανεπάρκεια - βέβαια μου ανέφερε ότι δεν τα χωρίζουμε σε στάδια - βαθμούς - αλλά ότι είναι σοβαρά το γατί μου. Μου σύστησε τον ίδιο ορό αλλά 2 φορές την ημέρα από 100ml για 5 μέρες και μετά από 20 μέρες επανεξέταση (αιματολογικές & ούρων). Από τροφή μου είπε renal ή k/d και από φάρμακα που έδωσε το Cibacen (1/4 χαπιού την ημέρα) και μου είπε ότι το Renal Advance δεν θα βοηθήσει αλλά αν θέλω μπορώ να το δίνω.

Επανήλθα στον κτηνίατρό μου με την ερώτηση αν πρέπει να της δίνω το Cibacen και μου είπε ότι δεν βοηθάει την κατάσταση και να της δίνω το Renal Advance.

Επειδή δεν μπορούσα να δώσω τον ορό μόνη μου, υποδόρια στην γάτα μου και οι δυο κτηνίατροι είναι μακριά από το σπίτι μου απευθύνθηκα σε μια κλινική που είναι απέναντι μου ώστε να της το κάνουν αυτοί. Μιλώντας με τον κτηνίατρο εκεί μου είπε να της δίνω το Sodium Chloride 0.9% (μου είπε είναι παρόμοιο με το Lacted Ringer που μου σύστησαν οι άλλοι δυο κτηνίατροι) κάθε 3 μέρες 150ml. Μου επιβεβαίωσε ότι και το Cibacen & το Renal Advance είναι αυτά που προτείνουν οι γιατροί σε τέτοιες περιπτώσεις.

Όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί αρκετά με όλες τις πληροφορίες και θα ήθελα αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία να με διαφωτίσει περισσότερο για το πως θα πρέπει να προχωρήσω.

Ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας, ελπίζω να μην σας κούρασα και εύχομαι καλό Σ.Κ σε όλους!

ζουζού3

ζουζου3
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/07/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γάτα με νεφρική ανεπάρκεια Empty Απ: Γάτα με νεφρική ανεπάρκεια

Δημοσίευση από tsili Παρ Ιουλ 17, 2015 7:08 pm

Καταρχήν υπάχουν στάδια νεφρικής ανεπάρκειας... Δε θέλω να σε τρομάξω, αλλά το τρίτο δεν είναι στην αρχή...είναι 4 ή 5 στάδια με αύξουσα κλίμακα (το τελευταίο είναι το θανατηφόρο).
Μπορεί να έχει καλή ποιότητα ζωής για αρκετό καιρό ακόμα με κατάλληλη φροντίδα (καιρό λέγοντας από λίγ μέχρι πολλά χρόνια)....Υπάρχουν μία δύο εταιρείες ακόμα με τροφή για νεφρά, δεν ξέρω αν υπάρχουν τώρα λόγω κατάστασης αλλά κοίτα και για trovet..Renal Advance έδινα κι εγώ στο γάτο μου, δεν ξέρω να βοηθούσε ή όχι , αλλά μου την είχε συστήσει ο κτηνίατρος..Είναι σαν βοήθημα-συμπλήρωμα τροφής,,,δε θεραπεύει αλλά βοηθάει τον οργανισμό....Το Cibacen δεν το ξέρω...Ορό έδινα κι εγώ στο γάτο μου δύο φορές τη μέρα-αφυδατώνονται γιαυτό.....Αυτά μου έρχονται για την ώρα....Α, και τον ορό έμαθα να τον χορηγώ εγώ για να μην τρέχω...τελικά δεν ήταν τίποτα, και το λέει άτομο που βλέπει σύριγγα και γυρνάει το κεφάλι από την άλλη
tsili
tsili
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Γατογλυφάδα
Αριθμός γατουνίων : 3 σπίτι, 2 αγαπημένα στον ουρανό και πολλά αδεσποτάκι
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ZENTA, ZENTA, ZENTA
Motto : keep walking
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/03/2009
Mood : Γάτα με νεφρική ανεπάρκεια M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης