gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΕ ΓΑΤΑΚΙ

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΕ ΓΑΤΑΚΙ Empty ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΕ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από Pisces_Efi Σαβ Ιουν 08, 2013 7:11 pm

Καλησπέρα κι από μένα!! Βρήκα ένα γατάκι χθες (ψάχνουμε και οικογενειούλα, έχει μπει αγγελία για όποιον/α ενδιαφέρεται) και το πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι έχει μύκητες και ρινοτραχειλίτιδα.. Καταρχάς θέλω να ρωτήσω, πόσο εύκολο είναι να κολλήσει η άλλη γατούλα που έχω στο σπίτι από τα χέρια μου (βέβαια τα πλένω και βάζω αντισηπτικό, όπως επίσης πιάνω το μικρό μόνο με γάντια ) ή από τα ρούχα μου ή τα παπούτσια μου που μπορεί να έχει ακουμπήσει το μικρό? Τον μικρό τον έχω σε μια αποθηκούλα εκτός σπιτιού και δεν έρχονται καθόλου σε επαφή.. Επίσης πόσο εύκολο είναι να κολλήσω εγώ μύκητες?! Το δεύτερο ερώτημα είναι αν μπορώ να το κάνω μπάνιο τώρα που κάνει τη θεραπεία για τους μύκητες ( 2 φορές την εβδομάδα βάζουμε φαρμακάκι στο σώμα μας) κι αν παλι είναι επικίνδυνο να κολλήσουμε εγώ κ η άλλη μου γατούλα από τη μπανιέρα/νιπτήρα/λεκάνη? και το τρίτο είναι μια παράκληση για βοήθεια γιατί δεν έχω ούτε τον κατάλληλο χώρο ούτε τον απαραίτητο χρόνο να το βοηθήσω όπως θα έπρεπε!! Βρισκόμαστε στην Αθήνα! Ευχαριστούμε κι εγώ κ ο μικρός μπόμπιρας!!

Pisces_Efi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΕ ΓΑΤΑΚΙ Empty Απ: ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΕ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από fsout Σαβ Ιουν 08, 2013 8:28 pm

καλησπερα,
θα προτεινα να μιλησεις με το γιατρο για τις αποριες σου που ξερει τη συγκεκριμενη περιπτωση και θα σου πει στανταρ πραγματα.
γενικα για τους μυκητες που ξερω ολιγα πραγματακια (ειχαμε κι εμεις μια εμπειρια....) να ξερεις οτι ειναι αναλογα στον οργανισμο τοσο για τους ανθρωπους οσο και για τα γατια το ποσο ευκολα κολλανε. εμας ο δοκτωρ μας ειχε πει να προσεχουμε και να αποφευγουμε τις πολλες επαφες και να πλενομαστε καλα οταν τη χαιδευουμε μεχρι να τελειωσει η θεραπεια. επιπλεον να αποφυγουμε το μπανιο γιατι η υγρασια ευνοει τους μυκητες. πριν καν φτασουμε στη μεση της θεραπειας, η μικρουλα μας κοιμοταν στο ιδιο κρεβατι μαζι μας. δεν κολλησαμε ουτε εγω ουτε ο αντρας μου, αλλα ισως ηταν απλα τυχαιο. καθαριζαμε με ηλεκτρικη σκουπα τα μερη που συχναζε η πιτσιρικα για να μη μενουν σποροι και αναπαραγονται οι μυκητες και η θεραπεια της ηταν με σιροπακι 2 φορες τη μερα.
μιλησε ομως καλυτερα με το γιατρο για να διευκρινησεις ολες σου τις αποριες μιας και το προβλημα δεν περιοριζεται στους μυκητες. περαστικα σας και γρηγορα σε ενα ζεστο σπιτακι! (βαλε και καμια φωτο βοηθαει πολυ)

fsout
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 στη χωρα του ουρανιου τοξου κ 4 ζουζουνια στο σπιτι!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΕ ΓΑΤΑΚΙ Empty Απ: ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΕ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από Pisces_Efi Κυρ Ιουν 09, 2013 3:37 am

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου!!! Πώς ανεβάζω φωτογραφίες????

Pisces_Efi
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/06/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΕ ΓΑΤΑΚΙ Empty Απ: ΜΥΚΗΤΕΣ ΣΕ ΓΑΤΑΚΙ

Δημοσίευση από fsout Κυρ Ιουν 09, 2013 9:17 pm

Δες εδω για το πως ανεβαζουμε φωτογραφιες...
http://www.gatospito.com/t6247-topic

fsout
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 στη χωρα του ουρανιου τοξου κ 4 ζουζουνια στο σπιτι!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης