gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

+16
SoFiA11
LAROGATA
Soufle Sokolatas
moukelis
Karamela
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Antilkmene
SophiCat
kouix
Osi
marina289
Gatoplikti
houlieta
ΜαύροςΓάτος
f.m123
koneko
20 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Karamela Παρ Μάης 02, 2014 2:12 am

Παντως στα σκυλια δεν χρειαζεται να αλλαξεις κατι στη διατροφη, εκτος κι αν υπαρχει θεμα με νεφρα, συκωτι κλπ. Μονο την αναλογια αλλαζεις, οποτε δεν ειναι και φοβερα δυσκολο. Εχω δει τοσο μεγαλη αλλαγη με τα ωμα, που καθε φορα που αγοραζω ξηρα για τα γατακια μου "στενοχωριεμαι".
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Μάης 03, 2014 8:09 pm

houlieta έγραψε:Εσυ είσαι λίγο αγριευτική περίπτωση...  happy2 

Οντως ολιγον !!  Laughing Laughing  Κατεψυγμένα ποντικια .......  manysmiles manysmiles 
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Παρ Αυγ 29, 2014 6:48 pm

Λοιπον, οι συνταγες αυτες θεωρω οτι ειναι ολοκληρωμενες με την προυποθεση οτι υπαρχει μια σχετικη ποικιλια κρεατων/ψαριων. Ξεκινησα να δινω ωμη τροφη στο 30 ημερων γατακι που βρηκα χωρις κανενα απολυτως προβλημα. Το γατακι αναπτυσσεται κανονικα και μαλιστα θεωρω οτι θα γινει αρκετα μεγαλοσωμη αφου εχει φτασει ηδη τα 2.2 κιλα και ειναι μολις 3.5 μηνων! Τρωει (ή μαλλον καταβροχθιζει) περιπου 200γρ τροφη την ημερα και ειναι σε αριστη φυσικη κατασταση. Εχει απιστευτο τριχωμα και τα κακακια της ειναι παντα τελεια! Λατρευει επισης τα ωμα ψαρια, κυριως τις σαρδελλες, τις οποιες τρωει πλεον ολοκληρες, μαζι με εντοσθια και κεφαλια Laughing Χορταινει με περιπου 4 σαρδελλες ανα γευμα happy2 Τρωει 2 γευματα ψαρι την εβδομαδα και η κυρια τροφη της ειναι κιμας μοσχαρισιος με κομματια στηθους γαλοπουλας ή κοτας και συκωτακια κοτας. Ενιοτε της δινω μαγειρεμενο φαγητο (πχ ομελεττα με φετα ή ψητο χοιρινο).

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Soufle Sokolatas Δευ Οκτ 20, 2014 12:24 pm

Αγαπώ αυτό το ποστ!!! τυπώνω συνταγεεεεεες!!!! Veryhappy
Soufle Sokolatas
Soufle Sokolatas
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/09/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Antilkmene Πεμ Οκτ 23, 2014 2:08 pm

Έχει αρχίσει κ με σκάει πάλι ο μ@@@@@@...τίποτα δεν του αρέσει mallia Ούτε κοτόπουλο ούτε ορτύκι ούτε κουνέλι ούτε αρνί,αμάν πια...
Θα πάω να του πάρω γαλοπούλα κ μοσχάρι μπας και αξιωθεί να φάει με όρεξη...
Ξέρει κανείς αν πουλάνε συμπλήρωμα ασβεστίου με τσόφλι αυγού?Αλλιώς,μάλλον πρέπει να πάρω μύλο καφε για να το κάνω σκόνη.

Antilkmene
Antilkmene
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Οκτ 23, 2014 2:11 pm

Antilkmene έγραψε:Έχει αρχίσει κ με σκάει πάλι ο μ@@@@@@...τίποτα δεν του αρέσει mallia Ούτε κοτόπουλο ούτε ορτύκι ούτε κουνέλι ούτε αρνί,αμάν πια...
Θα πάω να του πάρω γαλοπούλα κ μοσχάρι μπας και αξιωθεί να φάει με όρεξη...
Ξέρει κανείς αν πουλάνε συμπλήρωμα ασβεστίου με τσόφλι αυγού?Αλλιώς,μάλλον πρέπει να πάρω μύλο καφε για να το κάνω σκόνη.

μηπως θελει λιγες ξυλειες ο δικος σου ,για να στρωσει ,η μηπως λιγη νηστεια? tafos
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Antilkmene Πεμ Οκτ 23, 2014 2:24 pm

Το φαγητό που είναι να φάει το τρώει,αλλά με πολλά νάζια...εν τω μεταξύ,έχει γίνει πολύ τρυφερός κ ανησυχώ..λέω να τον πάω για κανένα τσεκ απ.
Antilkmene
Antilkmene
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Οκτ 23, 2014 7:48 pm

Antilkmene έγραψε:Το φαγητό που είναι να φάει το τρώει,αλλά με πολλά νάζια...εν τω μεταξύ,έχει γίνει πολύ τρυφερός κ ανησυχώ..λέω να τον πάω για κανένα τσεκ απ.

Σπόιλερ:

Mήπως εσυ εχεις γινει πολύ τρυφερή για να φάει και εχει αλλάξει συμπεριφορα;
Δεν τρώει τιιποτα δηλαδή ή τρωει κατι συγκεκριμένο; Γιατι απο περιέργειες έχουμε πολλές.
Ενημέρωσε μας για το παιδι σου σου θέμα σου κιουρια μου!!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Οκτ 23, 2014 9:18 pm

Antilkmene έγραψε:Έχει αρχίσει κ με σκάει πάλι ο μ@@@@@@...τίποτα δεν του αρέσει mallia Ούτε κοτόπουλο ούτε ορτύκι ούτε κουνέλι ούτε αρνί,αμάν πια...
Θα πάω να του πάρω γαλοπούλα κ μοσχάρι μπας και αξιωθεί να φάει με όρεξη...
Ξέρει κανείς αν πουλάνε συμπλήρωμα ασβεστίου με τσόφλι αυγού?Αλλιώς,μάλλον πρέπει να πάρω μύλο καφε για να το κάνω σκόνη.


αστον να πεινασει ή ανακατεψε μια κονσερβα που του αρεσει με την καινουρια του τροφη. Εγω αλεσα 3 κοτοπουλα προχθες και επειδη δεν βρηκα συκωτακια κοτας πηρα μοσχαριου το οποιο ξερω οτι δεν του αρεσει. Το πρωτο γευμα του δεν το εφαγε. Το επομενο εφαγε το μισο. Εχουν περασει 3 ημερες και αλλες φορες τρωει οση τροφη του βαλω στο πιατο (οχι με ιδιαιτερη ορεξη) και αλλες φορες αφηνει το μισο ή και παραπανω. Δεν ανησυχω ομως. Αν δεν φαει, δεν του δινω κατι αλλο. Χθες το μεσημερι εφαγε μια μπουκια και το υπολοιπο το αφησε. Μετα απο 1 ωρα το εβαλα στο ψυγειο και του το εδωσα παλι το βραδυ. Το πρωι που σηκωθηκα ειδα οτι δεν το εφαγε και το πεταξα. Οταν του εβαλα να φαει ομως το καταβροχθησε επειδη ειχε φτασει σε σημειο να πειναει και να μην εχει αλλη επιλογη. Ηξερε οτι αν δεν το ετρωγε και αυτο, το επομενο γευμα του θα ηταν μετα απο 6-8 ωρες. Μη τον λυπασαι καθε φορα που δεν τρωει. Δεν θα παθει τιποτα αν χασει 1-2 γευματα.

Εγω αλεθα το τσοφλι σε ενα μικρο μπλεντερ. Αν ξερανεις τα τσοφλια θα ειναι πιο ευθραυστα και θα γινει καλυτερη η σκονη (οταν ψησεις οτιδηποτε στον φουρνο και μετα τον κλεισεις, βαλε μεσα τα τσοφλια μεχρι να κρωσει ο φουρνος). Εναλλακτικα μπορεις να τα κανεις σκονη σε γουδι. Αν παρολα αυτα δεν μπορεις να τα κανεις σκονη (ή εστω σε πολυ πολυ μικρα κομματακια), μπορεις να παρεις χαπακια ασβεστιου. Εχω βαλει την ποσοτητα σε mg οποτε προσθετεις την ποσοτητα που θελεις.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Οκτ 23, 2014 9:25 pm

προσεχε ομως η ποσοτητα να αντιστοιχει στον τυπο. Πχ αν χρειαζεσαι 2000mg ασβεστιου τοτε δινεις χαπακι(α) που να περιεχει 2000mg ασβεστιo. Αν τα χαπακια λενε οτι περιεχουν 2000mg ανθρακικου ασβεστιου, τοτε η ποσοτητα του ασβεστιου στο χαπι δεν αντιστοιχει στα 2000mg που χρειαζεσαι. Σε αυτη την περιπτωση χρειαζεσαι περιπου 5000mg. Αν δεν απατωμαι, τα περισσοτερα χαπια ασβεστιου περιεχουν ανθρακικο ασβεστιο (ουσιαστικα ιδια ουσια με το τσοφλι αυγου), αλλα αυτο που πρεπει να προσεχεις ειναι το πως αναγραφεται το ασβεστιο. Το σκετο ασβεστιο διαφερει απο το ανθρακικο ασβεστιο και θελει λιγη προσοχη ωστε να μην κανεις λαθος στις αναλογιες. Στις συνταγες γραφω την ποσοτητα που χρειαζεσαι και απο τις 2 μορφες ασβεστιου.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Antilkmene Πεμ Οκτ 23, 2014 9:29 pm

Έτσι το κάνω κ εγώ Ηρώ,του αφήνω το φαγητό κ καταλήγει να το τρώει είτε μετά από αρκετή ώρα είτε στο επόμενο,μεθεπόμενο γεύμα,απλά έχει αρχίζει κ με κουράζει όλο αυτό.Έτσι μου ρχεται να του δίνω τίποτα φακές,αρακά,φασολάκια μέχρι να εκτιμήσει το φαγητό του,το ηλίθιο.Δεν έχω δει γατί που δεν έχει μεγαλώσει με ξηρά να την αποζητάει τόσο.Πραγματικά,ο τύπος με έχει φτάσει στα όρια...
Για το τσόφλι είχα προσπαθήσει παλιότερα με το γουδί κ μπλέντερ,αλλά δε μου τα έκανε καλά κ ήταν επικίνδυνο να του τα δώσω έτσι.Ίσως δεν τα είχα ξεράνει πολύ.
Έχω αγοράσει ταμπλέτες ασβεστίου,αλλά πιστεύω το τσόφλι αυγού είναι πολύ ανώτερο.
Antilkmene
Antilkmene
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Antilkmene Πεμ Οκτ 23, 2014 9:33 pm

Νομίζω είναι το elemental calcium που πρέπει να κοιτάμε?
Antilkmene
Antilkmene
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Παρ Οκτ 24, 2014 2:35 am

ναι αυτο, αλλα στις συνταγες εχω συμπεριλαβει και την ποσοτητα σε ανθρακικο ασβεστιο, σε περιπτωση που δεν αναγραφεται το σκετο ασβεστιο. Ποσες μερες στα κανει αυτα; Ο δικος μου με ταλαιπωρει 3 μερες τωρα αλλα φταιω και εγω γιατι οταν δεν ετρωγε το φαγητο του του εδινα λιγα treats whiskas που του αρεσουν πολυ. Σημερα του τα εκοψα και αυτα και αρχισε να τρωει σχεδον ολο το φαι του.

Αν το τρωει μετα απο ωρα μη σε απασχολει. Το κανει και ο δικος μου συχνα, κυριως επειδη του το βγαζω κρυο απο το ψυγειο και περιμενει καμια ωρα να ζεσταθει πριν το φαει. Μηπως το θελει ζεστο ο δικος σου;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Antilkmene Παρ Οκτ 24, 2014 12:08 pm

koneko έγραψε:ναι αυτο, αλλα στις συνταγες εχω συμπεριλαβει και την ποσοτητα σε ανθρακικο ασβεστιο, σε περιπτωση που δεν αναγραφεται το σκετο ασβεστιο. Ποσες μερες στα κανει αυτα; Ο δικος μου με ταλαιπωρει 3 μερες τωρα αλλα φταιω  και εγω γιατι οταν δεν ετρωγε το φαγητο του του εδινα λιγα treats whiskas που του αρεσουν πολυ. Σημερα του τα εκοψα και αυτα και αρχισε να τρωει σχεδον ολο το φαι του.

Αν το τρωει μετα απο ωρα μη σε απασχολει. Το κανει και ο δικος μου συχνα, κυριως επειδη του το βγαζω κρυο απο το ψυγειο και περιμενει καμια ωρα να ζεσταθει πριν το φαει. Μηπως το θελει ζεστο ο δικος σου;

Του το ζεσταίνω του ηλίθιου.Θα του το είχα γυρίσει σε ξηρά,αλλά με αποθαρρύνει το skatovroxi ..δεν αντέχεται geek
Μου το κάνει καμιά δεκαριά μέρες τώρα..Του είχα πάρει κάτι κονσερβούλες όταν γυρίσαμε από Σέριφο μέχρι να του ξεπαγώσω,είχα ψιλοξεμείνει κ από τροφή.Θα πάω σήμερα στο κρεοπωλείο να του πάρω γαλοπούλα.Όργανα Μοσχαριού εγώ δεν του δίνω.Την τελευταία φορά μου τα έκανε εμετό.
Ποιά είναι η αντιστοιχία ανθρακικού ασβεστίου περίπου ανά γραμμαριο?Φαντάζομαι εξαρτάται κ από την πρωτεϊνη,αλλά έχεις κανέναν πίνακα?
Antilkmene
Antilkmene
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από Antilkmene Παρ Οκτ 24, 2014 6:06 pm

Eίναι περίπου 1000mg elemental calcium ανά 500gr νομίζω.
Antilkmene
Antilkmene
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Βριλήσσια
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Παρ Οκτ 24, 2014 9:37 pm

Εξαρταται απο το κρεας που δινεις, αλλα συνηθως ειναι εκει γυρω. Δες και τα κακακια του πως ειναι για να δεις αν χρειαζεται να το αυξησεις ή να το μειωσεις. Ο δικος μου πχ ηταν ενταξει με την ποσοτητα που επαιρνε, αλλα η μικρη μου εκανε πολυ πιο σκουρα κακακια, σχεδον μαυρα (=το απορροφουσε ολο), οποτε της προσθετα λιγο παραπανω.

Τα δικα μου τρελαινονται για μοσχαρι, αλλα οχι για το συκωτι του. Η μικρη δεν ξερω βασικα γιατι δεν της εχω δωσει μοσχαρισιο συκωτι, αλλα ο αλλος δεν το τρωει.

Πιστευω οτι τα ορτυκια ειναι η ιδανικη τροφη. Ουτε αλεσμα θελουν, ουτε να υπολογιζεις ασβεστιο. Τρελαινεται ο δικος μου! Να φανταστεις οτι τα μυριζει και νιαουριζει σαν τρελος για να φαει. Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν τα βρισκεις ευκολα και ειναι λιγο ακριβα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από SoFiA11 Κυρ Φεβ 22, 2015 9:29 am

Ηρώ ευχαριστούμε για τις συνταγές!! oksmily3
Ο δικός μου τα τρώει όλα αλλά αλεσμένα.Αυτό μου θύμησε να κάνω μια συμπλήρωση για τις βιταμίνες.Δεν οξειδώνονται μόνο από τον αέρα και το φως αλλά και από την επαφή της τροφής με τα μέταλλα κοπής (μαχαίρια, λεπίδες κτλ.)
Οπότε όταν προσθέτουμε τις βιταμίνες καλό θα ήταν να τις ανακατεύουμε με κάποιο πλαστικό κουταλάκι και όχι με μεταλλικό γιατί χάνονται.
SoFiA11
SoFiA11
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 10&24 Ιουλίου, 1η Νοέμβρη, 17 Σεπτέμβρη και 26 Δεκέμβρη.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αυτό https://www.youtube.com/watch?v=s-_29aRm9LE
Motto : I'd rather die than kiss you
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/10/2014
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 72399

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Κυρ Φεβ 22, 2015 8:44 pm

απο οσο γνωριζω μονο το αλεσμενο κουνελι εχει προβλημα με την ταυρινη. Ξεκινα να του προσθετεις μικρα κομματακια και σταδιακα αφηνε τα πιο μεγαλα. Ο δικος μου τρωει ολοκληρες καρδιες, συκωτακια, μεγαλα κομματια κρεατος και ετρωγε και μισα ορτυκια (εχω μηνες να του παρω ορτυκια, αλλα λογικα θα μπορει να τα τρωει οπως τα ετρωγε). Οταν εχει πολλη τροφη δεν θα σπαταλησει ωρα να μασαει μεγαλα κομματια. Αλλα οταν πειναει τα τρωει ολα.

Εγω τα ανακατευω ολα με μεταλλικα αντικειμενα και το αλεσμα το κανω με την λεπιδα με τις μεγαλες τρυπες (μια φορα αλεσμα ομως). Δινω ομως ολοκληρα κοτοπουλα με τα κοκκαλα και συμπληρωνω μονο βιταμινη D γιατι δεν εχουμε ηλιο (ουτως ή αλλως δεν συνθετουν και πολυ οι γατες απο το δερμα) και δεν του δινω αγριο σολωμο οπως του εδινα 1-2 φορες την εβδομαδα. Δεν τρωει ποικιλια τροφων οπως παλαιοτερα γιατι ειχα τα δικα μου προβληματα και δεν μπορουσα να τρεχω, αλλα τρωει κοτοπουλο, μοσχαρι και καπου καπου γαλοπουλα.

Αν θελεις να δινεις βιταμινη D, η αναλογια ειναι 10IU ανα κιλο βαρους γατας ημερησιως (αλλου εχω δει και 20IU). Μια γατα δηλαδη 5 κιλων χρειαζεται ημερησιως 50IU. Στον δικο μου (περιπου 7.5kg) του δινω 1000IU καθε 10 μερες σε μορφη σταγονων. Oταν του δινω αγριο σολωμο ομως δεν του δινω καθολου βιταμινη D γιατι παιρνει πανω απο 1000IU σε 3 μολις γευματα. Ποροσοχη ομως, ο σολωμος ιχθυοτροφειου δεν περιεχει βιταμινη D. Αν θελεις να του δινεις ψαρι προτιμησε σκουμπρι ή σαρδελλα. Καλα ειναι να τρωνε ποικιλια παντως γιατι το καθε κρεας εχει διαφορετικη περιεκτικοτητα μεταλλων και βιταμινων. Προσπαθησε επισης να δινεις το συκωτι σε κομματια.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από aella Πεμ Δεκ 10, 2015 7:42 pm

Γεια σας
Εχω ενα γατονι περιπου 10 μηνων και απο μικρο του εδινα ποτε ποτε κρεατακι και συκωτι για συμπληρωμα. Με ενδιαφερει η ωμοφαγια αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν τρωει με τιποτα κοκκαλα. Απο μικρο ροκανιζει λιγο τα ρουκανακια ας πουμε του κοτοπουλου, αλλα με τιποτα να φαει το ιδιο το κοκκαλο. Εδω ειναι και το προβλημα μου. Αν βαζω τσοφλι απο αυγο θα με καλυπτει? ή θα πρεπει να βαζω και συμπληρωμα ασβεστιο.

aella
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/12/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Πεμ Δεκ 10, 2015 8:43 pm

Το τσοφλι αποτελειται κατα 98-99% απο ανθρακικο ασβεστιο και επομενως ειναι απο μονο του συμπληρωμα ασβεστιου. Η ιδανικοτερη λυση ειναι να τρωει ολοκληρο το κοτοπουλο, αλλα χωρις μηχανη κιμα δεν γινεται. Η πιο οικονομικη λυση ειναι να αγορασεις μεταλλικη χειροκινητη μηχανη για κιμα και εναν μπαλτα (ή μπορεις να λες στον κρεοπωλη σου να κοψει το κοτοπουλο σε μικρα κομματια) και να το αλεθεις. Το κοστος για να τα αγορασεις αυτα υπολογισε το γυρω στα 50 ευρω. Ριξε και μια ματια σε αγγελιες με μεταχειρισμενα μηπως μπορεσεις να βρεις επαγγελματικη μηχανη κιμα σε πολυ χαμηλη τιμη.

Οτι και αν επιλεξεις, μη ξεχνας οτι πρεπει να τρωει (λιπαρο κατα προτιμηση) ψαρι 1-2 φορες την εβδομαδα και ποικιλια κρεατων οσο πιο συχνα γινεται (πχ 1 φορα την εβδομαδα μοσχαρι ή 1 μηνα κοτοπουλο και 1 εβδομαδα μοσχαρι ή και το αντιστροφο).

Απο ψαρια προτεινω σολωμο και σαρδελλα και απο αλλα κρεατα μοσχαρι, γαλοπουλα, ορτυκια (ολοκληρα), παπια, χοιρινο και αρνι (μαγειρεμενα και οχι συχνα)
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από nen Παρ Δεκ 11, 2015 1:31 am

aella έγραψε:Γεια σας
Εχω ενα γατονι περιπου 10 μηνων και απο μικρο του εδινα ποτε ποτε κρεατακι και συκωτι για συμπληρωμα. Με ενδιαφερει η ωμοφαγια αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν τρωει με τιποτα κοκκαλα. Απο μικρο ροκανιζει λιγο τα ρουκανακια ας πουμε του κοτοπουλου, αλλα με τιποτα να φαει το ιδιο το κοκκαλο. Εδω ειναι και το προβλημα μου. Αν βαζω τσοφλι απο αυγο θα με καλυπτει? ή θα πρεπει να βαζω και συμπληρωμα ασβεστιο.

Μην του δίνεις κόκαλα χωρίς να τα έχεις αλέσει σε μηχανή όπως λέει η Koneko. Αν φάει κομμάτια ειδικά από κόκαλα κοτόπουλου που είναι μυτερά μπορεί να του τρυπήσουν το στομάχι ή τον οισοφάγο.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από koneko Παρ Δεκ 11, 2015 3:03 am

φτερα κοτας (τις ακρες μονο), λαιμο κοτας και ισως και πλευρα-χονδρο μπορει να φαει, αλλα παντα με επιτηρηση. Ο πιο ασφαλης ειναι ο λαιμος κοτας.

Παντως οσοι σκεφτεστε για ωμα και δεν εχετε μηχανη, προτεινω χειροκινητη και μπαλτα (σε περιπτωση που σας απαγορευει το κοστος της επαγγελματικης). Μεχρι προσφατα δεν ειχα μπαλτα, αλλα οταν αγορασα ειδα τεραστια διαφορα και το κοτοπουλο τωρα το κοβω παρα πολυ γρηγορα και ευκολα. Ο μπαλτας κοβει τα κοκκαλα λες και κοβεις βουτυρο, οποτε αν κοψετε το κοτοπουλο με μπαλτα σε μικρα κομματια, δεν θα ειναι προβλημα να αλεστουν με χειροκινητη μηχανη (εχω χρησιμοποιησει και τετοια, αλλα την εσπασα, μη ρωτησετε πως happy2 )
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από aella Παρ Δεκ 11, 2015 10:10 am

Σας ευχαριστω πολυ, θα ψαξω για χειροκινητη και βλεπουμε! oksmily3

aella
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/12/2015

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από LeeSin Δευ Απρ 11, 2016 11:42 am

Γειά σας,
τις τελευταίες μέρες έχω βγάλει τα μάτια μου στο διαδίκτυο για την ωμή διατροφή στις γάτες, βρήκα και αυτό το υπέροχο τόπικ εδώ και είμαι ενθουσιασμένη. Έχω κάποιες απορίες γι'αυτό και επαναφέρω το θέμα.

1. Η ζελατίνη είναι η κλασσική ζελατίνη που χρησιμοποιούμε στην μαγειρική; φαντάζομαι ότι υπάρχει σε σκόνη και στην ελλάδα αλλά δεν την έχει πάρει το μάτι μου, θα τη βρω. Την διαλύουμε σε νερό ή την πασπαλίζουμε; Αν δεν βρω σκόνη μπορώ να πάρω αυτές τι μεμβράνες και να τις θρυματίσω στο multi άραγε;

2. και σημαντικότερο...δυστυχώς φοβάμαι πολύ να δώσω ωμό κοτόπουλο και γενικότερα κρέας στη γάτα μου. Πριν λίγους μήνες ταλαιπωρήθηκε πάρα πολύ από σαλμονέλα γιατί τις έδινα που και που ωμές λιχουδιές. Ο γιατρός ήταν έξαλλος.
Δεν εμπιστεύομαι καθόλου ούτε το πως εκτρέφονται τα ζωντανά εδώ στην Ελλάδα ούτε το πως συντηρούνται στο χασάπικο, μεταφορά κτλ κτλ.  Παρότι πηγαίνω σε συγκεκριμένο χασάπη που εμπιστεύομαι...παρόλα αυτά το κοτόπουλο κατάφερε να έχει σαλμονέλα.Από μια έρευνα που είχα κάνει εκείνο το διάστημα στο διαδίκτυο τα κρούσματα σαλμονέλας αυτή τη περίοδο είχαν χτυπήσει κόκκινο και τελικά είχαν εντοπίσει μολυσμένες παρτίδες που όμως περάσαν στην αγορά (ελλάδα!)
Σπόιλερ:

Οπότε ναι...υπάρχει κάποια λύση; Σίγουρα κροκέτα δεν ξαναδίνω στη γάτα μου, σίγουρα οι κονσέρβες είναι τίγκα στα συντηρητικά και είναι και ακριβή διατροφή. Από ότι είδα διατροφή εξολοκλήρου με μαγειρεμένο φαγητό δεν συνίσταται...Τι να κάνω;  
Σπόιλερ:
Τα βιολογικά είναι ακριβό σπορ, 2 μπούτια πήρα προχθές που με πιάσε κρίση για τη διατροφή της γάτας μου και πλήρωσα 14?, άσε που τελικά δεν της άρεσε κιόλα  Sad

3. Προς aella και πάσα ενδιαφερόμενο
τελικά πήρατε χειροκίνητη μηχανή κιμά; Πως τα πάει; αλέθει κανονικά; μπορεί να αλέσει και κόκκαλα; θέλει μια ώρα για να αλέσει μια φτερούγα κοτόπουλο και body building;
Οι φτηνές ηλεκτρικές(γιατί δυστυχώς "δεν υπάρχει σάλιο") είδα διάφορα σχόλια ότι δεν μπορούν να αλέσουν καν κρέας με λίπος πχ ή σκουριάζουν οι λάμες από το πρώτο πλύσιμο. Με μπαλτά και μια χειροκίνητη θα κάνω δουλειά; Δεν έχω πρόβλημα να κάνω μπράτσα (τσάμπα γυμναστήριο κιόλας) αλλά
το κόκκαλο αλέθεται σωστά για να μην είναι επικίνδυνο για τη γάτα;

Για την ώρα αυτά, είμαι λίγο αγχωμένη, μάλλον από τις τύψεις μου που τάιζα τη γάτα μου τόσα χρόνια κροκέτες (προς υπεράσπισή μου ήταν συμβουλή γιατρού...) γι' αυτό συγχωρέστε τον όποιο παραλογισμό μου.
Υ.Γ. Πάντως εδώ και 3-4 μέρες που σταμάτησα να της δίνω κροκέτες και τρώει μόνο κονσέρβα, ακόμα και με αυτό, είναι ήδη πιο δραστήρια και σταμάτησε να είναι Α' γραμμής μηχανή παραγωγής κακακιών.

LeeSin
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 5+15
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/08/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Ιαν 12, 2018 6:32 pm

Ανεβάζω το θέμα για να είναι στα πιο πρόσφατα!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα - Σελίδα 3 Empty Απ: Ωμή διατροφή - Συνταγές χωρίς κόκκαλα

Δημοσίευση από konnaki Παρ Μαρ 01, 2019 12:33 pm

[quote="koneko"] @koneko σε υπερ ευχαριστουμε για τις συνταγες κ τις οδηγιες ! κ τις πληροφοριες! εδω κ αρκετο καιρο ψαχνω για την ωμη διατροφη για την ματσουλακο μου κ μετα απο πολλες αναζητησεις κ μεταφρασεις ,κοιταζοντας τις σημειωσεις μου το μονο που καταφερα ηταν να αγχωθω κ να μπερδευτω . ειπα να μην γινω κουραστικη με περιττες ερωτησεις . για αρχη να σου πω οτι δεν εχω κρεατοαλεστη οποτε δεν μπορω να αλεσω κοκκαλα ουτε ο κρεοπωλης μου το κανει. τα βασικα μου ερωτηματα ειναι τα εξης.

1. λες οτι καλο ειναι να υπαρχει ποικιλια στη πρωτεινη. δηλαδη . Α ) δευτερα κοτοπουλο , τριτη, μοσχαρι, .... ή  Β) μια βδομαδα κοτοπουλο , μια μοσχαρι  κ ενδιαμεσα λιγο ψαρακι? μεχρι στιγμης της δινω καθε σαββατο σαρδελα ειτε ωμη χωρις εντοσθια κ κοκκαλα ειτε βραστη.

2. τα συμπληρωματα διατροφης πρεπει να δινωνται σε   ... καθε γευμα ,μια φορα την μερα ή μια φορα την εβδομαδα?

3.μπορω να ανακατεψω στην αρχη πχ κοματακια κοτοπουλου με κονσερβα η μονο με το ζουμι της (εχουν διαφορετικη ωρα επεξεργασιας στο στομαχι)

4. οταν με το καλο εχουμε μπει στην ρουτινα κ τρωει κανονικα οταν θα της δινω τον σβερκο η την φτερουγα θα πρεπει να το θεωρω γευμα η λιχουδια ?

5. απο κρεατα τα χωνευει ολα μια γατα? κ χοιρινο κ αρνι?

6.ιχθυελεα κ κροκο αυγου  βαζω σε καθε γευμα?

7. αν δεν βολευτω με το τσοφλι αυγου μπορεις εσυ η καποιος αλλος να μου υποδειξει καποιο προιον? το μονο που βρηκα ηταν αυτο. https://www.bestprice.gr/cat/6330/simpliromata-diatrofis-farmaka-katoikidion.html?q=landmark+%CE%B1%CF%83%CE%B2%CE%B5%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BF landmark
ασβεστιο σε πουδρα

8 τελος μολις ξεκινησω κανενα γευμα της δεν πρεπει να ναι ξηρα η απλα πρεπει να απεχουν πολλες ωρες τα γευματα?

9. αν της δωσω ενα μπουτι κοτοπουλο ατοφιο θεωρειται πληρες γευμα (αφου δεν εχει σηκωτακια κ καρδιες?

ουφ . αυτα . ελπιζω να μην καταχραστηκα την ορεξη σου για πληροφοριες!
konnaki
konnaki
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης