gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

+29
houlieta
nikos_x
Pascalicious
mpoulaalekoula
Mary-Fish
vaso
Gogo Valentinou
YNL
loulou
otz
koneko
Δ²
f.m123
Dreamer
Debbie4ever
Naerdiel
ralou
alexandrakicat
γατογατούλα
OlgaGreece
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
Πούπσυ
δροσω
flokatoula
Maskotaki
Anatoli
Φωτεινή
aporw
Sisy
33 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Ιουν 04, 2012 7:23 pm

Και σαν απάντηση στο γενικότερο θέμα, οι κονσέρβες κάνουν πολύ καλό γιατί περιέχουν λιγότερα πρόσθετα μιας και δεν αφυδατώνονται τα συστατικά όπως στις κροκέτες και περιέχουν και πολλή υγρασία που την έχουν ανάγκη οι γάτες για την αποφυγή προβλημάτων στα νεφρά και αποφυγή ουρολιθίασης.. Συγκεκριμένα, αν δείτε στο youtoube και ψάξετε στο ίντερνετ, θεωρούνται "καλύτερα" για τις γάτες:
Παραθέτω βιντεάκι με την κατάταξη καλύτερη σε χειρότερη τροφή:


Έχει επεξεργασθεί από τον/την f.m123 στις Δευ Ιουν 04, 2012 7:29 pm, 1 φορά
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Naerdiel Τρι Ιουν 05, 2012 2:19 pm

εμενα που ο κτηνιατρος στην κτηνιατρικη στη θηβων που μου ειπε δλδ να μην δινω καθολου κονσερβα στο μπικοτακι , ειπε ρε παιδια οτι να ναι; κατι ειπε για τα δοντια και οτι βλαπτει και νεφρα οταν μεγαλωσει. Βαζω ενα κουταλακι σε ενα γευμα της μεσα στη μερα. Να το κοπθω;
Naerdiel
Naerdiel
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Αριθμός γατουνίων : 1 το Μπικοτακι μου
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από alexandrakicat Τρι Ιουν 05, 2012 2:22 pm

Οχι να μην το κοψεις,ο γιατρος σου ειπε να μην του δινεις αποκλειστικα κομσερβα η πολυ κομσερβα
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Debbie4ever Τρι Ιουν 05, 2012 2:24 pm

Έλεος! Εμένα μού είπαν ότι μπορώ να του δίνω! Εκεί πήγα όταν τον πρωτοπήρα για να δω τι τροφή να τού πάρω και ήταν 4-5 βδομάδων! Μας κοροϊδεύουν μπροστά στη μούρη μας! Να του δίνεις!
Debbie4ever
Debbie4ever
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : Δύο. Το θηρίο και την γλύκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χούλιο, Ρίκυ, Ερμής
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Debbie4ever Τρι Ιουν 05, 2012 2:25 pm

Και μάλιστα μού είπαν ότι θα τρώει μισή ή ολόκληρη κονσέρβα όλη μέρα στην ηλικία που είχε τότε!

Του την έδινα κι ακόμα του την δίνω σε 3 γεύματα! 1/3 κάθε φορά κονσέρβα των 80gr.
Debbie4ever
Debbie4ever
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : Δύο. Το θηρίο και την γλύκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χούλιο, Ρίκυ, Ερμής
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 05, 2012 3:18 pm

Naerdiel έγραψε:εμενα που ο κτηνιατρος στην κτηνιατρικη στη θηβων που μου ειπε δλδ να μην δινω καθολου κονσερβα στο μπικοτακι , ειπε ρε παιδια οτι να ναι; κατι ειπε για τα δοντια και οτι βλαπτει και νεφρα οταν μεγαλωσει. Βαζω ενα κουταλακι σε ενα γευμα της μεσα στη μερα. Να το κοπθω;
Καλέ τι λέει;!;! Η ξηρά τροφή είναι αυτή που μπορεί να προκαλέσει περισσότερα προβλήματα στα νεφρά! Και αποκλειστικά κονσέρβα να του δίνεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να του βουρτσίζεις τακτικά τα δόντια.. Ο δικός μου κτηνίατρος είναι περισσότερο υπέρ της κονσέρβας και του μαγειρευτού παρά της ξηράς. Η κονσέρβα δίνει την απαραίτητη υγρασία στις γάτες που δεν την παίρνουν από την ξηρά και είναι πιο κοντά στη φυσική της διατροφή! Φυσικά και μπορείς να συνεχίσεις να του δίνεις κονσέρβα, ακόμα και καθημερινά!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τρι Ιουν 05, 2012 3:35 pm

Naerdiel έγραψε:εμενα που ο κτηνιατρος στην κτηνιατρικη στη θηβων που μου ειπε δλδ να μην δινω καθολου κονσερβα στο μπικοτακι , ειπε ρε παιδια οτι να ναι; κατι ειπε για τα δοντια και οτι βλαπτει και νεφρα οταν μεγαλωσει. Βαζω ενα κουταλακι σε ενα γευμα της μεσα στη μερα. Να το κοπθω;

Επειδή τις προάλλες το έψαχνα βιβλιογραφικά το θέμα, οι επιστημονικές έρευνες δεν έχουν καταφέρει ακόμα να συσχετίσουν την υγρασία της τροφής με τους κρυστάλλους στο ουροποιητικό, αν και μέχρι στιγμής δείχνουν (χωρίς σιγουριά) ότι με την ξηρά τροφή πίνουν περισσότερο νερό και αυτό βοηθάει τα νεφρά. Ωστόσο η ξηρά αν περιέχει πολύ ασβέστιο και μαγνήσιο, καθώς και αν δεν περιέχει αρκετούς οξινοποιητές του ούρου, (πράγμα που συμβαίνει με τις περισσότερες "φτηνές" τροφές του εμπορίου), ευνοεί το σχηματισμό ουρολιθιάσεων.

Σίγουρα για τα δόντια πιο υγιής είναι η ξηρή τροφή, κανείς όμως δεν εγγυάται ότι και με αυτήν μετά την ηλικία των 3 ετών δεν θα αρχίσει η πέτρα (και οι καθαρισμοί με νάρκωση). Το καθημερινό βούρτσισμα των δοντιών βοηθά αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα εγώ δεν έχω βρει οδοντόπαστα για γάτες!!

ΠΡΟΣΟΧΗ στις τροφές που περιέχουν κιτρικό οξύ (θέλει πολύ ψάξιμο γιατί πολλές περιέχουν αλλά δεν το αναφέρουν). Η ανάμειξή τους με νερό πριν την κατανάλωση από το ζώο προκαλεί διόγκωση και συσσωματοποίηση των κιτρικών ιόντων με αποτέλεσμα να δημιουργεί πρήξιμο στο στομάχι και τα έντερα του ζώου. Μεγαλύτερη ευαισθησία φαίνεται να έχουν οι μεγαλόσωμοι σκύλοι, ωστόσο ισχύει και για τους μικρόσωμους και για τις γάτες.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 05, 2012 3:49 pm

Δημητρούλα κι εγώ το ψάχνω πάρα πολύ το θέμα τον τελευταίο καιρό.. Το πρόβλημα με την ξηρά είναι ότι είναι εντελώς αφυδατωμένη και η γάτα από τη φύση της παίρνει την υγρασία από την τροφή της. Άρα τρώγοντας αποκλειστικά ξηρά δε ξέρουμε αν καταναλώνει την απαραίτητη υγρασία από το νερό που πίνει (δηλαδή αν πίνει αρκετό νερό με λίγα λόγια).
Σίγουρα για τα δόντια πιο υγιής είναι η ξηρή τροφή, κανείς όμως δεν εγγυάται ότι και με αυτήν μετά την ηλικία των 3 ετών δεν θα αρχίσει η πέτρα (και οι καθαρισμοί με νάρκωση). Το καθημερινό βούρτσισμα των δοντιών βοηθά αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα εγώ δεν έχω βρει οδοντόπαστα για γάτες!!
Πιο απόλυτα δε θα μπορούσα να συμφωνήσω! Η λογική ότι η ξηρά βοηθά στα δόντια βασίζεται στο ότι η γάτα θα κριτσανίσει τις κροκέτες και θα τις σπάσει με τα δόντια της, άρα θα δουλεύουν τα δόντια και το σαγόνι και μειώνεται ο κίνδυνος της εμφάνισης στοματικών προβλημάτων. Ωστόσο δε ξέρουμε αν "καθαρίζονται" ταυτόχρονα τα δόντια και αν τις μασάνε ή απλά τις καταπίνουν, πάει ανάλογα με τη γάτα. Μπορείς να πάρεις απλά μια οδοντόβουρτσα, κι από μόνη της κάνει δουλειά! Ή να ψάξεις σε κάποιο ονλάιν πετ σοπ ή στο ebay. Δείτε εδώ catinfo.org, catnutrition.com για συμβουλές σχετικά με τη διατροφή και το βούρτσισμα, με έχουν βοηθήσει πολύ αυτά τα σάιτ!
Γενικά συμφωνώ με τη Δήμητρα ότι οι περισσότερες και πιο "φθηνές" τροφές μπορούν να προκαλέσουν πολλά προβλήματα υγείας αργότερα.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 05, 2012 11:07 pm

πληροφοριες απο την ιδια την χιλλς:
www.sciencediet.com/media/_refacing/USARG/generalContent/vet/confProceedings/en/pdf/flutd_AreYouChoosingtheRightTherapy.FIC_en.pdf

www.hillsvet.com/conference-documents/Proceedings/FLUTD_2010_Symposium/4_FLUTD_Picking_the_Right_Food.pdf

Διαβαστε οπωσδηποτε αυτο: www.revistasusp.sibi.usp.br/pdf/bjvras/v42n6/05.pdf

Λενε οτι με τις κονσερβες οι γατες προσλαμβανουν περισσοτερο νερο, ο ογκος των ουρων τους ειναι μεγαλυτερος και τα ουρα τους ειναι πιο αραιωμενα. Μπορει με την ξηρα τροφη να πινουν περισσοτερο νερο, αλλα το συνολικο νερο που προσλαμβανουν ειναι λιγοτερο σε σχεση με τις κονσερβες. Αν δειτε στο πινακακι που εχουν στο αρθρο, η διατροφη με κονσερβα σχεδον τριπλασιαζει τον ογκο των ουρων τους σε σχεση με την ξηρα τροφη (σελιδα 4).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από otz Τρι Ιουν 05, 2012 11:57 pm

koneko έγραψε:πληροφοριες απο την ιδια την χιλλς:
www.sciencediet.com/media/_refacing/USARG/generalContent/vet/confProceedings/en/pdf/flutd_AreYouChoosingtheRightTherapy.FIC_en.pdf

www.hillsvet.com/conference-documents/Proceedings/FLUTD_2010_Symposium/4_FLUTD_Picking_the_Right_Food.pdf

Διαβαστε οπωσδηποτε αυτο: www.revistasusp.sibi.usp.br/pdf/bjvras/v42n6/05.pdf

Λενε οτι με τις κονσερβες οι γατες προσλαμβανουν περισσοτερο νερο, ο ογκος των ουρων τους ειναι μεγαλυτερος και τα ουρα τους ειναι πιο αραιωμενα. Μπορει με την ξηρα τροφη να πινουν περισσοτερο νερο, αλλα το συνολικο νερο που προσλαμβανουν ειναι λιγοτερο σε σχεση με τις κονσερβες. Αν δειτε στο πινακακι που εχουν στο αρθρο, η διατροφη με κονσερβα σχεδον τριπλασιαζει τον ογκο των ουρων τους σε σχεση με την ξηρα τροφη (σελιδα 4).

Αχα! Κι εγώ απορούσα γιατί έχουμε τόσο μεγάλη "παραγωγή" στην αμμολεκάνη! Δεν τους προλαβαίνω με την άμμο! Δηλαδή να συνεχίσω να τους δίνω λίγη κονσέρβα κάθε μέρα; Δεν ήξερα ότι κάνει τόσο καλό, τους έδινα γιατί τους αρέσει
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουν 06, 2012 12:17 am

οταν τρωνε υγρη τροφη κατουρανε πιο συχνα και πιο πολυ! Ακομα και αν το pH των ουρων του ευνοει τον σχηματισμο κρυσταλλων, η πυκνοτητα των ουρων ειναι πιο χαμηλη και επειδη κατουρανε και πιο συχνα, οι κρυσταλλοι δεν προλαβαινουν να σχηματιστουν. Ο δικος μου κατουραει 2-4 φορες την ημερα! Δινε τους κονσερβα αφοβα Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 742497
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από loulou Τετ Ιουν 06, 2012 12:08 pm

Καλημέρα, έχω κι εγώ μια απορία σχετικά με την κονσέρβα και την ξηρά τροφή. Ο κτηνιατρός μας συστήνει την ξηρά σε σχέση με τις κονσέρβες και αυτό ακολουθούσαμε μέχρι πρόσφατα. Η μια γάτα μας αρρώστησε με τριχόμπαλες και δεν έτρωγε ούτε πήγαινε τουαλέτα για αρκετές μέρες και άρχισα να της δίνω κονσέρβα αραιωμένη με νερό και ελαιόλαδο, κι από τότε πάει πολύ καλύτερα.

Όσον αφορά αυτό που συζητάτε για την συχνότερη ούρηση με την κατανάλωση κονσέρβας αναρωτιέμαι μήπως αυτό οφείλεται στο αλάτι που περιέχεται σε μεγαλύτερη ποσότητα απ' ότι στην ξηρά τροφή. Και πάλι δεν ξέρω, οι γιατροί δεν έχουν την ίδια άποψη επάνω στο θέμα. Suspect
loulou
loulou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2++
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιράκι-μπανάκι-
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Δεν ξέρω ποιά να διαλέξω... όλες ίσως;
Motto : Το μέλλον ανήκει σε κείνους που ξέρουν να περιμένουν...
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/04/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Anatoli Τετ Ιουν 06, 2012 12:37 pm

Εγω τους δινω καθημερινα κονσερβα. Προσωπικα πιστευω οτι η κονσερβα ειναι κλασεις ανωτερη της κροκετας. Αρκει να ειναι ποιοτικη. Μου φαινεται οτι ειναι πιο κοντα στη φυσικη τους διατροφη απο τις κροκετες που οσο καλες και να ειναι εχει φτιαχτει απο υλικα που ειναι επεξεργασμενα και αφυδατωμενα. Γνωμη μου παντα ειναι οτι καθημερινα η γατα πρεπει να τρωει ενα γευμα τουλαχιστον απο κονσερβα ή μαγειρεμενο φαγητο. Τα βοηθαει και στο να μην γινοντε δυσκοιλια. Ο κτηνιατρος μας οταν του εοχα πει οτι τους δινω καθε μερα γιατι τρελαινοντε και την περιμενουν πως και πως μου ειχε πει αυτολεξει "να τρωνε!Να ειναι ευτιχισμενα!"
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από γατογατούλα Τετ Ιουν 06, 2012 2:17 pm

Θες να πεις πως στην φύση θα έτρωγαν μια ποιοτική κονσέρβα???????? Wink

γατογατούλα
Junior Cat
Junior Cat

Τόπος : Αθήνα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : πάντα και παντού
Motto : Η ζωή είναι ωραία
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Anatoli Τετ Ιουν 06, 2012 2:24 pm

Οχι βεβαια!
Γιατι, θα ετρωγαν κροκετες?
Απλα λεω οτι το κρεας της κονσερβας ειναι πιο κοντα διατροφικα στο κρεας που θα ετρωγαν απο θηραματα.Διοτι οπως και να το κανουμε ειναι κρεας και οχι αφυδατωμενη-επεξεργασμενη τροφη οσο οι κροκετες.
Απο κει και περα, εξεφρασα την γνωμη μου και το τι κανω εγω με τα γατια μου. Ουδεις ειναι υποχρεωμενος να κανει το ιδιο. tongueout
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τετ Ιουν 06, 2012 3:01 pm

Κι εγώ είμαι υπέρ της κροκέτας, αλλά όχι απόλυτα. Θεωρώ το καλύτερο είναι να τρώνε διαφορετικά πράγματα, οπότε δίνω και δυο-τρεις φορές την εβδομάδα λίγο μαγειρευτό φαγητό (κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, λαχανικά) χωρίς αλατοπίπερα. Κονσέρβα της είχα δώσει μόνο φαρμακευτική, όταν έκανε την επέμβαση. Είμαι πρόθυμη να δοκιμάσω. Τι προτείνετε, Applaws ή Schesir? Οταν περάσω από της Ασπας το κατάστημα, θα πάρω.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dimitroula στις Τετ Ιουν 06, 2012 3:20 pm, 1 φορά
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από γατογατούλα Τετ Ιουν 06, 2012 3:01 pm

Anatoli ,Ενοείται απλά από αυτή την άποψη εμείς σαν άνθρωποι δεν μπορούμε να τους ικανοποιήσουμε διατροφικά τις ανάγκες τους...
Βασικά όταν παίρνεις μια κονσέρβα δεν μπορείς να ξέρεις τι περιέχει με ακρίβεια... Καμία εταιρεία δεν μπάνει στην διαδικασία να σου πει με ακρίβεια τι συστατικά βάζει μέσα στην κονσέρβα γιατί πολύ απλά δεν θα το αγοράσεις... Όταν σου λέει π.χ κοτόπουλο δεν ξέρεις αν είναι κεφάλια συκώτια καρδιες και στομάχια κοτόπουλου ή αν είναι στήθος φτερούγα ή μπούτι που εμείς νομίζουμε.... μόνο και μόνο επειδή η μάρκα είναι "καλή" ή "γνωστή"
Αυτή είναι η άποψή μου και δύσκολα θα αλλάξει γιατί προς το παρόν είμαι αρκετά προκατειλλειμένη με αυτό το θέμα... confused
Κατά τα άλλα δεν είμαι αντίθετη στο ότι η κονσέρβα έχει διάφορα υγρά που βοηθούν τη γατούλα μας αλλά δεν παύει να ισχύει ό,τι είπα παραπάνω Smile

γατογατούλα
Junior Cat
Junior Cat

Τόπος : Αθήνα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : πάντα και παντού
Motto : Η ζωή είναι ωραία
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Anatoli Τετ Ιουν 06, 2012 3:35 pm

Θα σου προτεινα λοιπον να αγορασεις μια κονσερβα κοτοπουλου ή τονου Applaws. Eκει θα δεις την διαφορα στο τι εννοω πραγματικο κρεας.

http://www.accessgroup.gr/applaws.htm
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 06, 2012 5:22 pm

Anatoli έγραψε:Θα σου προτεινα λοιπον να αγορασεις μια κονσερβα κοτοπουλου ή τονου Applaws. Eκει θα δεις την διαφορα στο τι εννοω πραγματικο κρεας.

http://www.accessgroup.gr/applaws.htm
+1000!
Επίσης ούτε στη ξηρά γράφει ακριβώς τι υπάρχει μέσα, και δεν έχουμε και καμία σιγουριά γιατί εμείς βλέπουμε κροκέτες, ενώ στην κονσέρβα, ειδικά σε σεσίρ και απλάους τα κομματάκια τα βλέπεις μπροστά σου! Στη ξηρά γράφουν "γεύμα πουλερικών", ποιών πουλερικών; κότα, γαλοπούλα, πέρδικα, ελευθέρας βοσκής, πτηνοτροφίου,ετοιμοθάνατη,υγιής; ή γεύμα κότας: γεύμα δηλαδή; οστά,εντόσθια,μυαλό, τι; επίσης για 5 μέρες έδινα μόνο κονσέρβες στις γάτες μου, μόνο σεσίρ. Παρατήρησα σημαντική διαφορά στην αναπνοή τους, στην ενέργειά τους, στο γεγονός ότι την έτρωγαν λές και δεν υπάρχει αύριο, με τόση λαχτάρα και όρεξη! Το μόνο που με σταματάει από το να τους δίνω αποκλειστικά υγρή τροφή είναι η τιμή, γιατί θα χρειάζομαι πάνω από 60Ε το μήνα μόνο για φαγητό, και το γεγονός ότι τα κόπρανα γίνονται πιο μαλακά και έχω πρόβλημα με τη μακρύτριχη, της κολλάνε στις τρίχες του ποπού.. Δεν προλαβαίνω να το αναλύσω άλλο,τρέχω τρέχω! run
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τετ Ιουν 06, 2012 5:38 pm

dimitroula έγραψε:Κι εγώ είμαι υπέρ της κροκέτας, αλλά όχι απόλυτα. Θεωρώ το καλύτερο είναι να τρώνε διαφορετικά πράγματα, οπότε δίνω και δυο-τρεις φορές την εβδομάδα λίγο μαγειρευτό φαγητό (κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, λαχανικά) χωρίς αλατοπίπερα. Κονσέρβα της είχα δώσει μόνο φαρμακευτική, όταν έκανε την επέμβαση. Είμαι πρόθυμη να δοκιμάσω. Τι προτείνετε, Applaws ή Schesir? Οταν περάσω από της Ασπας το κατάστημα, θα πάρω.

Ναι, αλλά δε μου απαντάτε. Πείτε μου παρακαλώ εσείς που τις τρώτε τόσον καιρό, ποιες να πάρω για αρχή; Θέλω συγκεκριμένες γεύσεις κιόλας. Πολλά ζητάω, ε;
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από alexandrakicat Τετ Ιουν 06, 2012 5:43 pm

dimitroula έγραψε:
dimitroula έγραψε:Κι εγώ είμαι υπέρ της κροκέτας, αλλά όχι απόλυτα. Θεωρώ το καλύτερο είναι να τρώνε διαφορετικά πράγματα, οπότε δίνω και δυο-τρεις φορές την εβδομάδα λίγο μαγειρευτό φαγητό (κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, λαχανικά) χωρίς αλατοπίπερα. Κονσέρβα της είχα δώσει μόνο φαρμακευτική, όταν έκανε την επέμβαση. Είμαι πρόθυμη να δοκιμάσω. Τι προτείνετε, Applaws ή Schesir? Οταν περάσω από της Ασπας το κατάστημα, θα πάρω.

Ναι, αλλά δε μου απαντάτε. Πείτε μου παρακαλώ εσείς που τις τρώτε τόσον καιρ Madd ό, ποιες να πάρω για αρχή; Θέλω συγκεκριμένες γεύσεις κιόλας. Πολλά ζητάω, ε;
Εγω πιστευω οτι ειναι πολυ καλες και οι δυο,παρε μια απο την καθεμια και δες πια αρεσει περισσοτερο στο γατουνι σου Smile
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Anatoli Τετ Ιουν 06, 2012 5:54 pm

Δες στο ιντερνετ τι γευσεις κυκλοφορουν και διαλεξε τι σας πηγαινει καλυτερα. Τα δικα μου ας πουμε δεν τρωνε κοτοπουλο, αλλα μονο τονο ή σολωμο.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από otz Τετ Ιουν 06, 2012 5:58 pm

Οι δικοί μου τρελαίνονται για τις schezir. Έχει πολλές γεύσεις, πιο πολύ τους αρέσει το "κοτόπουλο-ρύζι" και αυτό με το σολωμό. Μυρίζουν πολύ ωραία.
Applaws δεν έχουμε δοκιμάσει.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τετ Ιουν 06, 2012 5:58 pm

Πρέπει να παίρνω συνέχεια την ίδια; Αν πχ. της δίνω 1/3 κονσέρβας την ημέρα συμπληρωματικά με την κυρίως τροφή της (ξηρά), λέτε να πειράξει να εναλλάσσω τις γεύσεις για ποικιλία;
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από otz Τετ Ιουν 06, 2012 6:33 pm

Δεν είναι ανάγκη να δίνεις συνέχεια την ίδια γεύση. Βλέπεις τι τους αρέσει και αποφασίζεις. Εγώ τους δίνω την αγαπημένη τους όταν γυρίζουμε από τον κτηνίατρο. Με το που φτάνουμε σπίτι, τρέχουν στο μπολ και περιμένουν.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από YNL Τετ Ιουν 06, 2012 7:00 pm

Διάβασα με προσοχή αυτά που γράψατε. Ο δικός μας κτηνίατρος είναι εναντίον της καθημερινής κονσέρβας γιατί λέει παρουσιάζει με τα χρόνια πρόβλημα στα δόντια. Η Χιονάτη από μωρό ήταν πολύ δύστροπη στο φαγητό κι έτσι είπα να δοκιμάσω και κονσέρβα με την ξηρά τροφή αλλά την πρώτη φορά που της έδωσα Applaws την άλλη μέρα τρέχαμε για 3 μέρες στον γιατρό με διάρροια. Ο γιατρός ισχυρίσθηκε πως έφταιγε η κονσέρβα κι η αλλαγή της διατροφής.
Τελικά της δίνω 2 φορές την βδομάδα Diamant Gourmet για την οποία τρελαίνεται.

YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Τετ Ιουν 06, 2012 8:10 pm

Καλεεεεεεε δεν νρεπεστεεεεεε???τρωτε απ την τροφη της γατας???? mallia
Ασε που δεν κανει για μας....Κατι μου χε πει ενας γιατρος φιλος μου, οτι περιεχουν κατι που δεν πρεπει να το τρωμε εμεις γιατι μεταβολιζουμε διαφορετικα απ τα νεφρα μας....Κι επειδη δεν τα θυμαμαι, θα σας πω αφου τον ξαναρωτησω....
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Τετ Ιουν 06, 2012 8:12 pm

Κι εμενα γκουρμε τρωει μους, προτιμαει ψαρια ωκεανου και κοτοπουλο αλλα του δινω διαφορες γευσεις....Ειναι τεμπελης ο Βαλεντινο...δεν θελει να μασαει...ο νεοφερμενος μπομπιρας τρωει σπιτικο φαγητο...ολα τα μασαει το αλεπουδακι μου Smile
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από vaso Τετ Ιουν 06, 2012 8:33 pm

Gogo Valentinou έγραψε:Καλεεεεεεε δεν νρεπεστεεεεεε???τρωτε απ την τροφη της γατας???? mallia
Ασε που δεν κανει για μας....Κατι μου χε πει ενας γιατρος φιλος μου, οτι περιεχουν κατι που δεν πρεπει να το τρωμε εμεις γιατι μεταβολιζουμε διαφορετικα απ τα νεφρα μας....Κι επειδη δεν τα θυμαμαι, θα σας πω αφου τον ξαναρωτησω....

Και γιατί καλέ να ντραπούμε; Suspect

Δεν είναι κακό να δοκιμάσεις ένα μεζεδάκι για να δεις τι τρώει το γατάκι σου....

Και επίσης με ένα μεζεδάκι, μία φορά στο τόσο δεν θα έχεις πρόβλημα....

Εκτός και αν την συμπεριλάβεις με κανονικές δόσεις, στο καθημερινό σου μενού....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Τετ Ιουν 06, 2012 9:02 pm

Μπλιαχχχχχχχ..... sick vomit livanistiri
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουν 06, 2012 9:11 pm

φανταστειτε για να σας φαινονται τοσο αηδιαστικες οι γατοτροφες... τι τρωνε οι γατες σας...
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τετ Ιουν 06, 2012 9:44 pm

Εμένα μου φαίνεται αηδιαστική και η ωμοφαγία, δε σημαίνει ότι είναι τόσο κακή για τα ζώα..!

Πάντως εγώ τρώω πάντα τη συνιστώμενη ημερήσια δόση, ποτέ παραπάνω. Άρα δεν θα έχω πρόβλημα στα νεφρά πες του φίλου σου του γιατρού Razz
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από vaso Τετ Ιουν 06, 2012 10:13 pm

koneko έγραψε:φανταστειτε για να σας φαινονται τοσο αηδιαστικες οι γατοτροφες... τι τρωνε οι γατες σας...

Αυτό δεν είναι κριτήριο....

Και ο πατσάς αηδιαστικός είναι για αρκετά άτομα....Αυτό δεν σημαίνει κάτι....
Για κάποιους είναι ένα εκλεκτό έδεσμα....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουν 06, 2012 10:37 pm

χμ, το εννοουσα με το σκεπτικο οτι δεν θα μπορουσε καποιος να φαει μια χουφτα γατοτροφη. Αντιθετα ομως, θα ηταν πιο ευκολο να φαει φιλετο κοτας.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Mary-Fish Πεμ Ιουν 07, 2012 12:26 am

Κ ο δικός μας κτηνίατρος είπε να μην του δίνω κονσέρβα γιατί είναι εναντίον και ότι αφού δεν την έχει δοκιμάσει δε θα τη ζητήσει. Του δίνω όμως βραστό κοτόπουλο με ρύζι που και που αφού του αρέσει πολύ.
Απλά μου είπε να του έχω γεμάτο το μπωλ με ξηρά και να τρώει όποτε θέλει.. Τωρα οι κάθε γνώμες είναι διαφορετικές..Εγώ λέω να συνεχίσω να μην του δίνω κονσέρβα και δεν το κάνω για το οικονομικό αλλά και επειδή μετα που θα στειρωθεί θα έχει συνηθίσει να τρώει και δύσκολα θα την κόψουμε και φοβάμαι μην παχύνει..
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης