gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

+5
Osi
Gerasimos
Elvenstar
Gatoplikti
MASTERBROIL
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από MASTERBROIL Τετ Φεβ 19, 2014 1:53 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΓΑΤΟ ΣΙΑΜ.ΑΞΙΟΛΑΤΡΕΥΤΟΣ!!!!ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΥΡΙΖΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΧΑΛΙΑ.ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ.ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ.ΟΥΤΕ ΣΤΙΣ ΚΟΝΣΕΡΒΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΤΑΝ(ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!).ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ.ΤΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ Ο ΓΑΤΟΣ ΔΕΝ ΕΔΕΙΧΝΕ ΣΗΜΑΔΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΛΛΑ ΚΡΑΥΓΑΖΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.ΠΗΓΑΜΕ ΞΑΝΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΟΠΟΥ ΕΝΤΟΠΙΣΕ ΦΛΕΜΟΝΗ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙ ΟΥΛΟ.ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ Κ AIDS ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΛΑ ΚΑΘΑΡΑ.ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΑΓΩΓΗ ΜΕ BAYTRIL KORTIZONH.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΛΥΤΕΡΕΥΣΕ.ΚΟΨΑΜΕ ΤΟ BAYTRIL Κ ΜΕΙΩΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.ΓΙΑ ΚΑΜΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΣΕ ΠΑΛΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΙΧΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΤΟΥ?ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

MASTERBROIL
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Φεβ 19, 2014 3:41 pm

Ποσο χρονών ειναι ο γατούλης; Μια παρα πολύ καλή λύση με το προβλημα στα ούλα ειναι το καθημερινο βούρτσισμα. Λογικα θα πρέπει να κάνεις ξανά την θεραπεια που σου πε ο γιατρος να υποχωρήσει το μεγάλο προβλημα και μετα συντήρηση με βουρτσισμα. Εμένα το δικο μου έιχε προβλημα απο μικρο αλλα ποτε δεν έφτασε σε ακραιο σημειο. Με το βούρτσιμα ειμαστε μια χαρά. Εχω ακούσει οτι οταν το προβλημα δεν υποχώρει βγάζουν κάποιο δοντι, αυτο ομως θα το κρινει ο γιατρος. Θα σου προτεινα να αρχισεις το βούρτσισμα, οταν φυσικά υποχωρήσει ο πονος και να το συζητήσεις με τον γιατρο σου σαν λύση.  To baytril τι ειναι αντιβιωση;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Elvenstar Τετ Φεβ 19, 2014 5:02 pm

Αν εχεις ελέγξει για αρρωστιες ειτζ λευχεμία κλπ κ δεν εχει προβλημα τοτε υπαρχουν δυο περιπτωσεις είτε να ειναι αλλεργικο είτε να ειναι αυτοανοσο που ειναι κ το πιο πιθανο μια που οι φιλες οπως τα σιαμ, τα περσικα ή τα μειν κουν πολυ συχνά εχουν τετοια προβληματα. Επειδή εχει κ ο γατουλης μας κ ταλαιπωρουμαστε παρα πολλα χρονια μ αυτο, θα σου πω που εχω καταλήξει εγω. Αν τρωει μαλακη τροφή τοτε το καλυτερο θα ηταν να του αλέθεις κοτοπουλακι στο μπλεντερ κυριως οταν εχει εξαρση η ουλίτιδα κ να του δινεις μονο αυτο κ οχι κροκετες που δημιουργούν ακομα μεγαλυτερο προβλημα στα ουλα. Και μια δυο φορες το χρονο οταν θα βλεπεις οτι το ζωο υποφερει πολυ κ δεν καλυτερευει με την μαλακή τροφη ή οτι εχει αιμα στα ουλα να του κανεις μια ενεση κορτιζόνης, Η Ντεομεντρολ για ζωα ειναι η καλυτερη, κ εχει ακομα καλυτερα αποτελεσματα οταν γινει ταυτοχρονα κ με μια αντιβιωση μακρας διαρκειας ταυτοχρονα. Επειδή θα σου πουνε διαφορα καποιοι δηθεν ειδικοι κτηνιατροι μην μπεις στη διαδικασία να του αφαιρεσεις δοντια γιατί κ το ζωο θα ταλαιπωρήσεις κ εσυ θα ξοδευτείς κ τελικα το αποτελεσμα θα ειναι κ παλι ο γατουλης να εχει ουλιτιδα.
Elvenstar
Elvenstar
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Τόπος : Allou
Αριθμός γατουνίων : 6
Motto : Veritas vos liberabit
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/03/2008
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από MASTERBROIL Τετ Φεβ 19, 2014 7:04 pm

ΣΕ'ΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΥΣΗ.Η ΝΤΕΟΜΕΤΡΟΛ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?Ο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΔΩ Κ 2 ΜΗΝΕΣ ΧΑΠΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΦΟΒΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ Κ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ

MASTERBROIL
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Elvenstar Τετ Φεβ 19, 2014 7:32 pm

Δεν κανει να του δινεις συνεχεια κορτιζόνι γιατί μπορει να παθουν τα νεφρα του ή το συκώτι. Το χαπι δεν κανει τιποτα αλλα πρεπει ωστόσο να το κοψεις σιγα σιγα, για να μπορεσει να μπει η κορτιζόνι του οργανισμου κ παλι σε λειτουργία, αν θυμαμαι καλα παει 10 μερες ολοκληρο, 10 μερες μισό κ μετα θα δώσεις αλλα με 5 χαπια μερα παρα μερα. Και σταματας τα χαπια γιατι στις γατες δεν πιανουν. Η ντεπομεντρολ που σου είπα εχει για ανθρωπους κ για ζωα θα ζητήσεις επίμονα για ζωα αν δεν εχει ο κτηνιατρος σου πηγαινε σε ενα μεγαλο φαρμακειο κ πες να σου την παραγγείλουν απο εκει. Αλλα κ αυτη θα την δώσεις το πολύ ανα 4μηνο. Το κακό ειναι οτι μετα απο λιγο καιρο την συνηθίζει ο οργανισμος κ χρειαζεται χορήγηση πιο συχνά. Ομως μην το κανεις γιατί οπως σου ειπα ειναι επικίνδυνο προσπαθησε να δώσεις μαλακη τροφή εστω κ με το ζόρι
Elvenstar
Elvenstar
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Τόπος : Allou
Αριθμός γατουνίων : 6
Motto : Veritas vos liberabit
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/03/2008
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Elvenstar Τετ Φεβ 19, 2014 7:44 pm

Επισης υπάρχουν κ καποια βοηθητικα σκευασματα που μπορεις να δινεις οπως για παράδειγμα το Soluket ειναι διάλειμμα στοματικο ανθρωπινο το οποιο κανει φοβερη δουλεια κ μπορεις να το περνας με μια μπατονέτα. Επισης μπορεις να πάρεις την αλοιφή Dektarin για το στομα (προσοχή υπάρχει κ για το δερμα θα ζητήσεις για το στομα) η οποια ειναι κ αυτή ανθρώπινη κ την χρησιμοποιουν μετα απο επεμβάσεις, αυτη θα ηταν ακομα καλυτερα να την χρησιμοποιήσεις με μια πολυ καλή αντιβίωση ειδική για στοματικά προβλήματα ή οπως σου ειπα κ πιο πανω με την ενεσιμη αντιβιωση μακρας διαρκειας που θα κανει ο κτηνιατρος. Επίσης πολυ καλη κ φτηνή αντιβιωση ειδική για στοματικα ειναι Antirobe. Και τελος μπορεις να παρεις κ απο τον κτηνιατρο το υγρο vet aquandent το οποιο θα το ρίχνεις καθημερινα στο νερο του οπου ειναι κ αυτο βοηθητικό κ καθαρίζει το στομα
Elvenstar
Elvenstar
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Τόπος : Allou
Αριθμός γατουνίων : 6
Motto : Veritas vos liberabit
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/03/2008
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_moonwalk-1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Gerasimos Τετ Φεβ 19, 2014 11:05 pm

γιατι δεν παιρνεις γνωμη κι απο αλλο κτηνιατρο? εγω οταν βρηκα το δικο μου μυριζε ετσι το στομα του ασχημα ειχε στοματιτιδα με αντιβιωση περασε αλλα εγινε και εξαγωγη δοντιου..μηπως εν τελει εχει σαπισει καποιο δοντακι του?
οντως δεν κανει η κορτιζονη συνεχεια..θα ελεγα να παρεις γνωμη και απο αλλου!
Gerasimos
Gerasimos
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Καλαμαρια
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2014
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από MASTERBROIL Πεμ Φεβ 20, 2014 11:38 am

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΚΑΛΟΥΣ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ.ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΛΥΜΑ Κ ΑΛΟΙΦΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑ Κ ΘΑ ΔΩ...

MASTERBROIL
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Osi Πεμ Φεβ 20, 2014 11:49 am

Εμεις που εχουμε το ιδιο προβλημα με την μια μου γατουλα η κτηνιατρος μας ειπε οτι εφοσον δεν ειναι ειτζ- λευχαιμια, οπου η μονη λυση ειναι να αφαιρεθουν ολα τα δοντια ωστε να ησυχασει το ζωντανο, και δεν ειναι καποια αλλεργια σημαινει οτι δυστυχως ειναι γενετικος παραγοντας. Δηλαδη θα πρεπει να βουρτσιζετε δοντακια καθε μερα!
Εμεις φτασαμε στο σημειο να μην τρωει και να εχει αδυνατισει μεχρι να καταλαβω οτι πονουσε απιστευτα και τα ουλα της ηταν φωτια! Μετα απο 3- 4 μερες βουρτσισματος η κοκκινιλα αρχισε να υποχωρει. Αν ομως σταματησεις η ξεχασεις για κανα 2 ημερες θα ξανακοκκινησουν!
Εγω προσωπικα φαρμακα δεν θα της εδινα! Θεωρω οτι μπορουν να κανουν περισσοτερο κακο απ οσο καλο! Στην τελικη και χωρις δοντια να ειναι μια γατα παλι μπορει να φαει. Αρκει να ειναι μικρη η κροκετα ωστε να μπορει να την καταπιει, ή η κονσερβα να ειναι μους. Εξαλλου τις κροκετες δεν τις θρυμματιζουν τελειως στο στομα τους, τις κοβουν και τις καταπινουν!
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Φεβ 20, 2014 3:02 pm

MASTERBROIL έγραψε:Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΚΑΛΟΥΣ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ.ΛΕΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΛΥΜΑ Κ ΑΛΟΙΦΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑ Κ ΘΑ ΔΩ...

Aν και βλέπω οτι δεν σε πειθει η μέθοδος του βουρτσισματος θα στο ξαναπροτεινω άλλη μια φορα και θα σου πω τα εξής. Εμενα το γατι μου έχει προβλημα απο 6 μηνών με κοκκινιλες στα ουλα. Δοκιμασα το στοματικο διάλυμα στο νερο + αλοιφη στο στομα γα ουλιτιδα απλή επαλειψη και το προβλημα μειώθηκε αρκετά σε 2 μήνες, για κάποιες μέρες και μετα υποτροπιασε.
Οταν ξεκινησα να βουρτσιζω η κοκκινιλα στα ούλα και η κιτρινιλα στα δοντια εξαφανιστηκε μέσα σε 4 μολις μέρες ολοσχερώς με θεαματικα αποτελέσματα απο το πρώτο βουρτσισμα. Εκτοτε εχει περάσει ένας χρονος και βουρτιζω καθημερινά μέσα και εξω. Ο γιατρος έχει κατενθουσιαστει απο το αποτέλεσμα και τα ούλα της γάτας μου ειναι φυσιολογικά. Παντα υπάρχει μια ελαφρια μυρωδια και μπορει να υποτροπιάσει καποιο πισω δοντάκι αν δεν βουρτσιστει προσεκτικά ομως με λιγη περισσοτερη επιμονη το θέμα διορθώνεται.
Δεν πήραμε ποτε φάρμακα για το θέμα, βέβαια εντοπισαμε και το προβλημα στην αρχή. Μονο την αλοιφή orozyme χρησιμοποιούμε για βούρτσισμα.

Επισης σου προτεινω να διαβάσεις και αυτο εδώ το αρθρο.

http://www.gatospito.com/t1668-topic
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από fsout Πεμ Φεβ 20, 2014 3:12 pm

πως κανεις βουρτσισμα στα δοντια του γατιου?καθεται?με κανονικη οδοντοβουρτσα η υπαρχει ειδικη για γατια?

fsout
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 στη χωρα του ουρανιου τοξου κ 4 ζουζουνια στο σπιτι!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/12/2012

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Φεβ 20, 2014 4:26 pm

Για το βούρτισμα.
Αγοράζεις απο ένα πετ σοπ μια οδοντοβουρτσα για γάτες.
Μια οδοντοβουρτα που κυκλοφορει ευρεως ειναι αυτή παρακάτω, η κόκκινη, για γατες και σκύλους σε διαφορες μάρκες και πετ σοπ.

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ 588

Εδώ βλέπουμε μια κανονική οδοντοβουρτσα και 2 βουρτσάκια δακτύλου μικρα. Η οδοντοβουρτα έχει 2 μεριές, η μεγάλη για σκύλους η μικρή για γάτες.
Τα βουρτσάκια του δακτύλου, ουσιαστικα χρησιμεύουν για τα μπροστινα δοντια, που δεν έχουν προβλημα ιδιαιτερο
και η χρησιμοτητα τους ειναι περισσοτερο για να συνηθισει η γάτα την ιδέα του βουρτσισματος. Για τα πισω δοντια δεν κάνουν γιατι ειναι χοντρα. Την δουλεια την πραγματικη΄την κάνει η οδοντοβουρτσα στα πισω δοντια.
Σαν  βούρτσα θα μπορούσε να κάνει και ανθρωπινη παιδική μαλακια, αλλα δεν χωράει εύκολα να μπει στο στομα της γάτας.
Τελος εάν έχουμε προβλημα με τις βούρτσες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε γάζα , αν και κατα την άποψη μου ειναι πιο δύσκολο, γιατι θα πρέπει να μπουν τα δάκτυλα μας μεσα στο στομα της γάτας.
Το ζητούμενο ειναι να τριφτει το δοντι και το ούλο και οχι απλή επάλειψη με το φάρμακο.

Για πάστα εγω χρησιμοποιώ orozyme gel ειναι σαν φάρμακο περισσοτερο και οχι απλή οδοντοπαστα.
Υπάρχουν και άλλα σκευάσματα,

Το βουρτσισμα ιδανικα  πρέπει να γινεται σε ώρες οπου η γάτα θα κάνει κάποια ώρα να φάει υγρή τροφη, για να μεινει το φάρμακο και να κάνει δράση.
Χρειαζονται ιδανικα 2 άτομα, γιατι δεν δέχονται εύκολα την διαδικασια οι γάτες και αν ειναι ένας θα πρέπει να πειραματιστει περισσοτερο χρονο και θα ταλαιπωρηθει περισσοτερο το ζώο. Ειναι λιγο δύσκολο στην αρχή και εξαρτάται και απο το ποσο δεκτικο ειναι το γατι.
Η διαδικασια, αν και ο καθένας μπορει να βρει το δικο του τροπο που ταιριάζει καλύτερα σε κεινον και το ζώο του.
Ο ένας κραταει την γάτα σε καθιστή θέση ιδανικά, για να μην φύγει, εμένα σε ξαπλωμένη θέση αγριεύει.
Ο άλλος με το ένα χερι πιάνει το κεφάλι της γάτας και με τα δάχτυλα ανοιγει το στομα της απο το πλαϊ ,ενω με το άλλο χερι βουρτζίζει.
Ο πρώτος μπορει να κρατάει και το κεφαλάκι απο την άλλη μεριά του βουρτσιματος, για να κρατάει κοντρα.
Δεν ανοιγουμε το στομα της γάτας απο μπροστα, γιατι αγριεύει και βουρτσιζουμε  με απαλές κινησεις πιάνωντας και λιγο το ουλο, οπως θα κάναμε στα δικα μας δοντια. 5-6 κινήσεις αρκούν οχι πολύ ώρα. 2 λεπτά για ολο το στομα αρκει. Εγω βουρτσιζω τα δοντια και απομέσα, διοτι έχω παρατηρήσει οτι απέξω μπορει να ειναι μια χαρά και μέσα το ουλο να εχει προβλημα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Osi Πεμ Φεβ 20, 2014 5:04 pm

Εγω χρησιμοποιω μια παιδικη αρκει να προεξεχουν λιγο οι πανω τριχες, να μην ειναι φλατ δηλαδη! Με βολευει καλυτερα γιατι πιανει πιο καλα τα πισω δοντια.
Δυο ατομα εννοειται! Αλλιως θα βγεις ριγε! Καπου ειχα ανεβασει και ενα βιντεακι για το πως να βουρτσιζετε τα δοντια της γατας σας. Ηταν με σταδια και ολοκληρωνοταν σε 4 εβδομαδες. Στον γατο μου ειχε πιασει! Σε αυτην που εχει το προβλημα δεν το εφαρμοσα γιατι ειναι ησυχη αμα την πιανει καποιος.
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από MASTERBROIL Πεμ Φεβ 20, 2014 7:12 pm

Δεν ειναι οτι δεν με πεισθειτο βουρτσισμα απλα λογω τησ ταλαιπωρια σππου εχει υποστει ο γατος δεν θελω να τον επιβαρυνω και αλλο.ευχαριστω παντωσ για τισ προτασεις.το αρθρο το διαβασα χθες.νομιζω οτι επρεπε να το ψαξω λιγο πριν τον παω στον γιατρο...

MASTERBROIL
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Πούπσυ Πεμ Φεβ 20, 2014 9:32 pm

Η Πούπσυ μου δεν μασούσε το φαγητό της γιατί προφανώς πονούσε. την πήγα για καθαρισμό και τελικά προχωρήσαμε σε ολική αφαίρεση των δοντιών γιατί είχε περιοδοντική νόσο, τα δόντια της είχαν σαπίσει και και το στόμα της μύριζε απίστευτα ακόμα και από μακριά. αφήσαμε μόνο τους κυνόδοντες και τα μπροστινά μικρά. το στόμα της δεν μυρίζει πλέον τίποτα και η γατούλα μου φαίνεται ότι ξελάφρωσε. τρώει κανονικά τις κροκετίτσες της.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Φεβ 21, 2014 6:18 pm

MASTERBROIL έγραψε:Δεν ειναι οτι δεν με πεισθειτο βουρτσισμα απλα λογω τησ ταλαιπωρια σππου εχει υποστει ο γατος δεν θελω να τον επιβαρυνω και αλλο.ευχαριστω παντωσ για τισ προτασεις.το αρθρο το διαβασα χθες.νομιζω οτι επρεπε να το ψαξω λιγο πριν τον παω στον γιατρο...

Πολύ καλα κάνεις και το ψάχνεις, για να μπορεις να πάς στον γιατρο σου και να βρειτε την καλύτερη λύση για τον γατούλη σου. Περαστικα και έυχομαι να λυθει το θέμα γρήγορα και ανώδυνα  mati mati mati mati
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από ΙΝΕΖ Δευ Φεβ 27, 2023 9:46 am

καλημερα σε ολους τους γατογονεις ,θελω να βοηθησω απο την εμπειρια μου οσους αντιμετωπιζουν προβλημα ουλοστοματιτιδας που δεν περναει με αγωγη εχω 20+ 4 μεσα και ταιζω και πολλα αδεσποτα που επισης στειρώνω περιποιουμε με δικα μου εξοδα ο γατουλης  που εχω υιοθετήσει εδω και 7 μηνες φτανοντας στην πορτα μου σε αθλιο χαλι σκελετωμένο να παρακαλάει για φαι και προστασια ,το πηγα κτηνιατρο για ενα τσεκ  και μου ειπε οτι ειναι καλα μεν δεν νοσει αλλα θελει φροντιδα με πολυ κοπο και περιποιηση εφτασε να ειναι πολυ καλα ωσπου πριν 2 μηνες αρχισε να μην εχει διαθεση να φαει, παλι γιατρο και διαπιστωθηκε οτι εχει προχωρημενη αιμοραγικη ουλοστοματιδιδα ,τα ουλα φωτια και πρησμενα χαμπαρι δεν το πηραμε ποσο γρηγορα εγινε,αρχισαμε αντιφλεγμωνοδες melοxidyl 0.5 και stomorgyl 10 σε 10 μερες παρα πολυ καλυτερα σταματησα με την θεραπεια αλλα μετα απο 7 μερες παλι τα ιδια παλι αρνηση φαγητου παλι τα ουλα κοκκινα ,ξανα αγωγη και ενας κυκλος οσο περνει θεραπεια οκ μετα απο 1 εβδομαδα σταση παλι τα ιδια ,μας ειπαν για εξαγωγη δοντιων και αν συνεχιζει ευθανασια ,πηρα οτι αντισυπτικη κρεμα υπαρχει στην αγορα αρχισα να τον βαζω πρωι βραδυ καλυτερη απ οτι ειδα ηταν η dentisept  καλυτερευε την κατασταση σε σχεση με αλλες αλλα δεν γινοταν καλυτερα ωστε να τρωει ανετα τελικα σκεφτηκα να δοκιμασω μετα απο πολυ διαβασμα σπαθολαδο αναμειγμενο με κουρκουμα δοσολογια 4μερη σπαθολαδο 1 κουρκουμα ,ανακατεμα και με το μικρο δακτυλακι περασμα πανω στα ουλα τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα μετα απο 1 εβδομαδα εχουν ξεπρηστει εχει μεινει μια ελαφρια γραμη στα ουλα που υποχωρει μερα με τη μερα και τρωει κανονικα ,εχει και διαθεση που την ειχε χασει εδω και πολυ καιρο, συνεχιζω την δικη μου θεραπεια ,βεβαια εδω να πω οτι αυτο δεν ειναι γραμμενο πουθενα αλλα λειτουργησε στον γατουλι μου

ΙΝΕΖ
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 20+
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/02/2023

Αρέσει στον χρήστη belezza

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από ΙΝΕΖ Παρ Μαρ 10, 2023 8:11 pm

Ενημερωση,ο γατουλης με το σπαθολαδο με κουρκουμα πρωι βραδυ στα ουλα τρωει κανονικα, εδω κ 2 μερες αρχισε να τρωει κ ξηρα τροφη χωρις προβλημα τα ουλα εχουν μια απαλη γραμμη αχνη, σημαδι οτι κατα 80 τοις εκατο εχει φυγει η αιμοραγικη ουλιτιδα ,συνεχιζω ,χαιρετε ο γατουλης μου ,παιζει βρηκε τον παλιο του εαυτο,ειναι ευδιαθετος και εγω επισης

ΙΝΕΖ
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 20+
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/02/2023

Αρέσει στον χρήστη gkioulbakses

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 29, 2023 9:51 am

ΙΝΕΖ έγραψε:καλημερα σε ολους τους γατογονεις ,θελω να βοηθησω απο την εμπειρια μου οσους αντιμετωπιζουν προβλημα ουλοστοματιτιδας που δεν περναει με αγωγη εχω 20+ 4 μεσα και ταιζω και πολλα αδεσποτα που επισης στειρώνω περιποιουμε με δικα μου εξοδα ο γατουλης  που εχω υιοθετήσει εδω και 7 μηνες φτανοντας στην πορτα μου σε αθλιο χαλι σκελετωμένο να παρακαλάει για φαι και προστασια ,το πηγα κτηνιατρο για ενα τσεκ  και μου ειπε οτι ειναι καλα μεν δεν νοσει αλλα θελει φροντιδα με πολυ κοπο και περιποιηση εφτασε να ειναι πολυ καλα ωσπου πριν 2 μηνες αρχισε να μην εχει διαθεση να φαει, παλι γιατρο και διαπιστωθηκε οτι εχει προχωρημενη αιμοραγικη ουλοστοματιδιδα ,τα ουλα φωτια και πρησμενα χαμπαρι δεν το πηραμε ποσο γρηγορα εγινε,αρχισαμε αντιφλεγμωνοδες melοxidyl 0.5 και stomorgyl 10 σε 10 μερες παρα πολυ καλυτερα σταματησα με την θεραπεια αλλα μετα απο 7 μερες παλι τα ιδια παλι αρνηση φαγητου παλι τα ουλα κοκκινα ,ξανα αγωγη και ενας κυκλος οσο περνει θεραπεια οκ μετα απο 1 εβδομαδα σταση παλι τα ιδια ,μας ειπαν για εξαγωγη δοντιων και αν συνεχιζει ευθανασια ,πηρα οτι αντισυπτικη κρεμα υπαρχει στην αγορα αρχισα να τον βαζω πρωι βραδυ καλυτερη απ οτι ειδα ηταν η dentisept  καλυτερευε την κατασταση σε σχεση με αλλες αλλα δεν γινοταν καλυτερα ωστε να τρωει ανετα τελικα σκεφτηκα να δοκιμασω μετα απο πολυ διαβασμα σπαθολαδο αναμειγμενο με κουρκουμα δοσολογια 4μερη σπαθολαδο 1 κουρκουμα ,ανακατεμα και με το μικρο δακτυλακι περασμα πανω στα ουλα τα αποτελεσματα ειναι θεαματικα μετα απο 1 εβδομαδα εχουν ξεπρηστει εχει μεινει μια ελαφρια γραμη στα ουλα που υποχωρει μερα με τη μερα και τρωει κανονικα ,εχει και διαθεση που την ειχε χασει εδω και πολυ καιρο, συνεχιζω την δικη μου θεραπεια ,βεβαια εδω να πω οτι αυτο δεν ειναι γραμμενο πουθενα αλλα λειτουργησε στον γατουλι μου

ΙΝΕΖ έγραψε:Ενημερωση,ο γατουλης με το σπαθολαδο με κουρκουμα πρωι βραδυ στα ουλα τρωει κανονικα, εδω κ 2 μερες αρχισε να τρωει κ ξηρα τροφη χωρις προβλημα τα ουλα εχουν μια απαλη γραμμη αχνη, σημαδι οτι κατα 80 τοις εκατο εχει φυγει η αιμοραγικη ουλιτιδα ,συνεχιζω ,χαιρετε ο γατουλης μου ,παιζει βρηκε τον παλιο του εαυτο,ειναι ευδιαθετος και εγω επισης

Παρα πολυ χρήσιμη πληροφορια που θα βοηθήσει πολλους ευχαριστούμε περαστικα και αγύριστα!!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από ΙΝΕΖ Τετ Μαρ 29, 2023 11:31 am

καλημερα νεα για τη θεραπεια με σπαθολαδο κ κουρκουμα
νεα αναλογια και τροπος για να μην ειναι τοσο πικρο και να εναι πιο ανεκτο απο τον γατουλη βαζουμε μιση κουταλια κοφτη κουρκουμα σε 150 ml σπαθολαδο καθε φορα το ανακοινουμε πριν την χρηση περνουμε 2 σύριγγες απο αυτες που βαζουν ινσουλινη χωρις την βελονα εμπρος γεμιζουμε την μιση με το μιγμα ,ρουφαμε πανω πανω απο το μιγμα και την αλλη μιση με νερο ,τυλιγουμε τον γατουλι σε μια μεγαλη πετσετα σαν λουκανικο με τα ποδια μεσα για να μην γινουμε ριγε τον φερνουμε ορθιο με το κεφαλι σε γωνια 120 μοιρων ξεκιναμε και βαζουμε στα ουλα απο την βαση εκει που ξεκινανε τα δοντια απο πισω προς τα εμπρος πανω και κατω και απο τισ δυο πλευρες τοσο οσο να βραχουν τα ουλα μην βαλετε πολυ θα καταληξει στον οισοφαγο και θα πικραθει η αλλη με το νερο ειναι για να του δωσετε να πιει μετα το σπαθολαδο ,καλη επιτυχια δεν υπαρχει περιπτωση να μην δουλεψει!!

ΙΝΕΖ
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 20+
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/02/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από ΙΝΕΖ Τετ Μαρ 29, 2023 1:46 pm

ΙΝΕΖ έγραψε:καλημερα νεα για τη θεραπεια με σπαθολαδο κ κουρκουμα
νεα αναλογια και τροπος για να μην ειναι τοσο πικρο και να εναι πιο ανεκτο απο τα γατουλια μια φορα πρωι μια φορα βραδυ αν η κατασταση ειναι προχωρημενη κατα προτιμηση μετα το φαγητο βαζουμε μιση κουταλια κοφτη κουρκουμα σε 150 ml σπαθολαδο καθε φορα το ανακοινουμε πριν την χρηση περνουμε 2 σύριγγες απο αυτες που βαζουν ινσουλινη χωρις την βελονα εμπρος, γεμιζουμε την μιση με το  μιγμα ,ρουφαμε πανω πανω απο το μιγμα και την δευτερη γεμιζουμε με νερο ,τυλιγουμε τον γατουλι σε μια μεγαλη πετσετα σαν λουκανικο με τα ποδια μεσα για να μην γινουμε ριγε ,τον φερνουμε ορθιο με το κεφαλι σε γωνια 120 μοιρων ξεκιναμε και βαζουμε στα ουλα απο την  βαση εκει που ξεκινανε  τα δοντια απο πισω προς τα εμπρος πανω και κατω και απο τις δυο πλευρες τοσο οσο να βραχουν τα ουλα μην βαλετε πολυ θα καταληξει στον οισοφαγο και θα πικραθει  η αλλη συριγγα με το νερο ειναι για να του δωσετε να πιει μετα το σπαθολαδο να ξεπλυνει τι γευση,καλη επιτυχια δεν υπαρχει περιπτωση να μην δουλεψει!! σε καθε περιπτωση οτι κανετε στα υπεροχα αυτα πλασματα επειδη συνδυαζουν καταστασεις και συμπεριφορες και μπορει να τους φανειτε ως ο κακος που τον ποναει οσο μπορειτε να εισαστε ηρεμοι και προσεκτικοι κατα την διαδικασια γιατι αισθανονται πως ειμαστε την καθε στιγμη και επιρεαζονται θετικα η αρνητικα αν εισαστε ηρεμοι ηρεμος θα ειναι και ο ασθενης στις αρχες προτειμηστε να εχετε εναν βοηθο που γνωρζει ο ασθενης στην διαρκεια μετα τον μηνα θα μπορειτε και μονοι ,ευχομαι οι πληροφοριες μου να βοηθησουν να γλυτωσει εστω και μια ψυχη απο την ταλαιωρια και τα φαρμακα,ο δικος μου γατουλης ειναι καλα μονο λιγα ιχνη ουλιτιδας που ισα ισα φαινετε με μικροσκοπιο (εχω τρελα με τα παιδια!!)συνεχιζω την συντηρηση πλεον μια φορα την μερα μιας και ειναι καλα το παιδι μου!!

ΙΝΕΖ
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 20+
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/02/2023

Αρέσει στους χρήστες YNL, gkioulbakses και xrysa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από xrysa Δευ Φεβ 26, 2024 3:51 pm

Καλησπερα σε ολους.Πριν εναν χρονο υιοθετησα εναν γατο περιπου 3 χρονων,ειχε βαρια ουλιτιδα καναμε ενεσιμες κορτιζονες και αντιβιωσεις καθε 2 μηνες γιατι δεν περναγε με τιποτα,μετα απο εξετασεις βρηκαμε οτι εχει ειτζ.Δοκιμασα τα παντα(αλοιφες τζελ κλπ) Διαβασα απο την Ινεζ για το σπαθολαδα,αρχισα να του πλενω τα δοντια πρωι-βραδυ και 3 φορες την ημερα του βαζω σπαθολαδο.Αν το διαβασεις θελω να σου πω ενα μεγαλο ευχαριστω,δεν περασε απολυτα γιατι υπαρχει το ειτζ αλλα τουλαχιστον μπορει και τρωει.Εχουν περασει 25 μερες απο τις τελευταιες ενεσεις.Τα ουλα του ειναι λιγο κοκκινα και αιμοραγουν αλλα τουλαχιστον μπορει και τρωει χωρις να ποναει πολυ.Θα δουμε πως θα παει παρακατω...

xrysa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/02/2024

Αρέσει στον χρήστη ΙΝΕΖ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από ΙΝΕΖ Δευ Φεβ 26, 2024 5:00 pm

καλησπερα μπραβο χαιρομαι που ειναι καλυτερα ο γατουλης και μπορεσα να βοηθησω με την γνωση αυτη, συνδύασε το σπαθολαδο με τον κουρκουμα στην αναλογια που γράφω παραπανω θα δεις θεαματικα αποτελεσματα ,το καλυτερο φυσικο αντιφλεγμονώδες ,παντα χρηση με προσοχη και συνεση δεν το παρακάνουμε στην ποσοτητα και παντα ελενχουμε αν και δεν εχει παρατηρηθει κατι για αλλεργια πλεον της χρωστικης που αφηνει στο τριχωμα κ τα δοντια

ΙΝΕΖ
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 20+
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/02/2023

Αρέσει στους χρήστες YNL και xrysa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από xrysa Δευ Φεβ 26, 2024 10:10 pm

Του το βαζω με το δαχτυλο οποτε δεν μπαινει πολυ.εχω βαλει και κουρκουμα.Μακαρι να γλιτωσω τουλαχιστον την αντιβιωση.Παντως η αληθεια ειναι οτι εχει αντεξει περισσοτερο με αυτο παρα με τις αλοιφες του εμποριου

xrysa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/02/2024

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από xrysa Τρι Φεβ 27, 2024 8:07 am

Ερωτηση..Αν πιει κατευθνιαν νερο (γιατι μολις του βαλω το σπαθολαδο με τον κουρκουμα παει μετα στο νερο του)θα μεινει στα ουλα η θελει καποια λεπτα χωρις νερο?

xrysa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/02/2024

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από ΙΝΕΖ Τρι Φεβ 27, 2024 11:05 am

Καλημερα καλυτερα ειναι ο γατουλης να μην ειναι με το στομα προς τα πανω γιατι εφοσον ειναι υγρο κατεβαινει στο λαιμο του,καλυτερα να τον ξαπλωνεις στο πλαι κ να του βαζεις πανω κατω κ απ τις δυο πλευρες ετσι δεν θαχει την αναγκη να παει στο νερο αλλα κ να πιει ουσιαστικα δεν παει στα ουλα το νερο ,αν μπορεις ανοιξε του το στομα κ δες κ στη βαση εκει που ενωνονται τα σαγονια μην εχει κ εκει φλεγμονη αν ναι επειδη δεν μπαινει εκει το δακτυλο παρε μια συριγγα για ινσουλινη ειναι πολυ στενη βγαλε τη βελονα κ μπορεις να του σταζεις κ εκει καλη επιτυχια

ΙΝΕΖ
Kitten
Kitten

Άντρας
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 20+
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/02/2023

Αρέσει στον χρήστη xrysa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ Empty Απ: ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΑ ΟΥΛΑ

Δημοσίευση από xrysa Τρι Φεβ 27, 2024 2:28 pm

Οκ ευχαριστω πολυ

xrysa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/02/2024

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης