gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

+29
houlieta
nikos_x
Pascalicious
mpoulaalekoula
Mary-Fish
vaso
Gogo Valentinou
YNL
loulou
otz
koneko
Δ²
f.m123
Dreamer
Debbie4ever
Naerdiel
ralou
alexandrakicat
γατογατούλα
OlgaGreece
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
Πούπσυ
δροσω
flokatoula
Maskotaki
Anatoli
Φωτεινή
aporw
Sisy
33 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Σαβ Ιουν 09, 2012 8:20 pm

Gogo Valentinou έγραψε:
dimitroula έγραψε:Δεν του αρέσει το νερό του Βαλεντίνου;;
Δυο φορες τον εκανα μπανιο και πλημμυρισε το μπανιο με νερο που βγηκαν εξω στο χωλ....Πηδαγε εξω με φορα, γεματος νερα και ξανα και ξανα...Με ειχε καταγρατζουνισει... Sad ..Την πρωτη φορα δε, που ηταν 4 μηνων περιπου, κοντεψε να μου μεινει στα χερια....Οταν τον σκουπιζα, γυρισε το κεφαλι πισω και εκλεισε τα ματια του...η καρδια του κοντευε να σπασει και ετρεμε σαν το ψαρι....Γι αυτο τον ξαναεκανα μετα 1 χρονο μπανιο...Απαπαπααααα....δεν το θελει....Ουτε ο μικρουλης...Μπορει να τον εχω τρελανει στα μπανακια γιατι μου χεζεται αλλα τωρα που συνειδητοποιει τι εστι νερο, μολις τον παω μπανιο... pale run run ....... No

Πωπω το καημένο... προσπάθησε να μην τον πλένεις καθόλου! Εγώ ευτυχώς έχω μια γάτα που υπεραγαπά το νερό oksmily3
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Κυρ Ιουν 10, 2012 1:21 am

Αχ θα σκασω βρε απ τη ζηλια μου zilia ....Ποσο θα το θελα να εμπαινε μαζι μου στο μπανιο να καναμε μαζι..... tango
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Κυρ Ιουν 10, 2012 1:28 am

Gogo Valentinou έγραψε:Αχ θα σκασω βρε απ τη ζηλια μου zilia ....Ποσο θα το θελα να εμπαινε μαζι μου στο μπανιο να καναμε μαζι..... tango

Στο μπάνιο μου δεν μπαίνει γιατί κλειδώνομαι, αλλά πολύ ευχαρίστως πηδάει μέσα στο νεροχύτη ή στο νιπτήρα ή στη μπανιέρα και γενικά όπου πετύχει ανοικτή βρύση και πλένει τα χέρια της και βρέχει τα μουστάκια της, ενίοτε πίνει κιόλας.
Οπως ξαναείπα, αφού ο δικός σου δεν θέλει, καλύτερα μην τον πιέζεις γιατί θα κάνεις κακό παρά καλό.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Pascalicious Τρι Ιουν 19, 2012 4:46 pm

Tin Dolly mou tin taizo mono konserba gourmet gold kai diamond mpori na akougete kapos omos pistevo pos einai poli kalitero simfona me toooosa arthra pou exo diabasi k tis sistasis tou ktiniatrou tis. Opos gnorizo i perisoteri den to dexonte giati kanei poli kako stin tsepi mas. Pio sigekrimena tis dino pikilia diladi tin mia mera tha fai kotopoulo galopoula mosxari kai tin epomeni psari me laxanika sketo psari klp. Exei gini poli kalomathimeni kai lampi to mataki kai i trixa tis einai olo energia i koukla mou. hungry
Pascalicious
Pascalicious
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Thessaloniki-Katerini-Holland
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : i zoi einai oraia!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Newher10

https://www.facebook.com/pkoukoulias

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τρι Ιουν 19, 2012 4:56 pm

Pascalicious έγραψε:Opos gnorizo i perisoteri den to dexonte giati kanei poli kako stin tsepi mas.

Αυτό δεν είναι αλήθεια, για μένα τουλάχιστον. Δεν είχα καν κοιτάξει τι τιμή είχαν οι κονσέρβες και από την αρχή έψαχνα μια καλή ξηρά τροφή. Τώρα άρχισα να δίνω Schesir αλλά όχι πάνω από δύο φορές την εβδομάδα και πάντα σε συνδυασμό με κροκέτα. Θεωρώ ότι η κροκέτα τα κάνει να πίνουν περισσότερο νερό, παρότι υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις. Το είδα όμως και στη δική μου γάτα με τα ούρα της. Εκτός αυτού, θέλω να κάνει στη ζωή της όσο το δυνατόν λιγότερους οδοντιατρικούς καθαρισμούς (με νάρκωση) και γι'αυτό δίνω κροκέτα.
Εσύ εφόσον είσαι ευχαριστημένη με τις κονσέρβες αποκλειστικά, ελπίζω να φροντίζεις το θέμα των δοντιών καθημερινά...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 19, 2012 5:28 pm

dimitroula έγραψε:
Pascalicious έγραψε:Opos gnorizo i perisoteri den to dexonte giati kanei poli kako stin tsepi mas.

Αυτό δεν είναι αλήθεια, για μένα τουλάχιστον. Δεν είχα καν κοιτάξει τι τιμή είχαν οι κονσέρβες και από την αρχή έψαχνα μια καλή ξηρά τροφή. Τώρα άρχισα να δίνω Schesir αλλά όχι πάνω από δύο φορές την εβδομάδα και πάντα σε συνδυασμό με κροκέτα. Θεωρώ ότι η κροκέτα τα κάνει να πίνουν περισσότερο νερό, παρότι υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις. Το είδα όμως και στη δική μου γάτα με τα ούρα της. Εκτός αυτού, θέλω να κάνει στη ζωή της όσο το δυνατόν λιγότερους οδοντιατρικούς καθαρισμούς (με νάρκωση) και γι'αυτό δίνω κροκέτα.
Εσύ εφόσον είσαι ευχαριστημένη με τις κονσέρβες αποκλειστικά, ελπίζω να φροντίζεις το θέμα των δοντιών καθημερινά...
Συμφωνώ για τα δόντια με τη Δήμητρα, πάρε μια οδοντόβουρτσα για γατούλες.. Για μένα κάνεις την καλύτερη δουλειά, αν σε παίρνει με τις κονσέρβες οικονομικά, και ειδικά αν μπορείς να βελτιώσεις την ποιότητα των κονσερβών και να παίρνεις μια ακόμα καλύτερη, θα είσαι άρχοντας! Με τις κονσέρβες δε χρειάζονται επιπλέον νερό, τους παρέχεται η απαιτούμενη υγρασία από το φαγητό τους!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τρι Ιουν 19, 2012 7:03 pm

Ναι, αλλά εμένα όποτε τρώει κονσέρβα ή μαγειρευτό δεν πίνει καθόλου νερό όλη μέρα (παρότι τρώει και ξηρά μαζί) και τα ούρα της είναι λιγότερα και τα κακά της πιο σφικτά... Είναι ιδιάζουσα περίπτωση μήπως; Πάντως το είχα ξαναδιαβάσει αυτό και στον Αίλουρο.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 19, 2012 7:24 pm

dimitroula έγραψε:Ναι, αλλά εμένα όποτε τρώει κονσέρβα ή μαγειρευτό δεν πίνει καθόλου νερό όλη μέρα (παρότι τρώει και ξηρά μαζί) και τα ούρα της είναι λιγότερα και τα κακά της πιο σφικτά... Είναι ιδιάζουσα περίπτωση μήπως; Πάντως το είχα ξαναδιαβάσει αυτό και στον Αίλουρο.
Κοίτα, από ότι έχω διαβάσει για τις διατροφές, (και το'χω ψάξει πάαααρρραα πολύ γιατί σκέφτομαι να σταματήσω κάποια στιγμή εντελώς τις τροφές εμπορίου) το νερό που πίνουν δεν είναι απαραίτητα αρκετό σε σχέση με αυτό που θα έπαιρναν από την φυσική τους τροφή, δηλαδή τα ποντίκια κλπ.. Ενώ οι κονσέρβες και το κρέας έχουν ήδη την υγρασία που χρειάζονται και για αυτό δεν πίνουν επιπλέον νερό. Σκέψου ότι στη ξηρά η υγρασία είναι από 5-10%, ενώ στις κονσέρβες φτάνει μέχρι και το 80%... Τώρα για την ποσότητα, έτσι όπως το φαντάζομαι (δεν είμαι και ειδικός βέβαια) όταν πίνουν νερό λογικά δε θα αφομοιώνεται με τον ίδιο τρόπο που αφομοιώνεται απευθείας από την τροφή.. Αν κάνει περισσότερη ποσότητα με τη ξηρά μπορεί να είναι και επειδή πίνει απλά παραπάνω νερό από ότι χρειάζεται.. Για τα κακά αυτό εγώ δεν το βλέπω σαν κακό.. Τα κακά τους δεν πρέπει να είναι ίσα ίσα πιο σφικτά; Εγώ όταν τους δίνω κονσέρβα για μια-δυο μέρες συνεχόμενα χωρίς καθόλου ξηρά, τα κακά τους είναι πιο μαλακά από ότι συνήθως... Και ειδικά για 2 βδομάδες που τους έδινα αποκλειστικά κονσέρβα ήταν σημαντική η διαφορά, συγκεκριμένα στη Σταχτούλα τύχαινε να της κολλάνε και στο τρίχωμα μερικές φορές και κυκλοφορούσε με ένα σκατουλάκι να κρέμεται.. Embarassed Embarassed
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τρι Ιουν 19, 2012 7:30 pm

Οχι σε εμάς που είμαστε χρόνια δυσκοίλιες, καλό δεν είναι!! Madd
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 19, 2012 7:32 pm

dimitroula έγραψε:Οχι σε εμάς που είμαστε χρόνια δυσκοίλιες, καλό δεν είναι!! Madd
Ρε βλάκα οι κονσέρβες υποτίθεται μαλακώνουν τα κόπρανα όμως.. Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις για λίγο καιρό αποκλειστικά κονσέρβες; Ή να βάζεις επιπλέον νερό στην τροφή; Να προσθέτεις ζωμό από κρέας; Ή λίγο cottage cheese μια φορά τη μέρα;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Τρι Ιουν 19, 2012 7:39 pm

Tin Dolly mou tin taizo mono konserba gourmet gold kai diamond mpori na akougete kapos omos pistevo pos einai poli kalitero simfona me toooosa arthra pou exo diabasi k tis sistasis tou ktiniatrou tis. Opos gnorizo i perisoteri den to dexonte giati kanei poli kako stin tsepi mas. Pio sigekrimena tis dino pikilia diladi tin mia mera tha fai kotopoulo galopoula mosxari kai tin epomeni psari me laxanika sketo psari klp. Exei gini poli kalomathimeni kai lampi to mataki kai i trixa tis einai olo energia i koukla mou. .
\
Mπραβο! Πραγματικα αν ειχα μονο τον γατο θα τον ταιζα κονσερβες αποκλειστικα. Αυτο συνεπαγεται τον πιο συχνο οδοντιατρικο ελεγχο(αν κ αυτο σιγα σιγα καταληγω πως εχει να κανει με το ζωο ,σε αλλα κολανε οι τροφες περισσοτερο απο οτι σε καποια αλλα). Και οι κονσερβουλες που δινεις ειναι καλης ποιοτητας,η γατα σου ειναι θηλυκια οποτε σου ερχεται κ οικονομικα καλυτερα.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τρι Ιουν 19, 2012 9:25 pm

f.m123 έγραψε:
dimitroula έγραψε:Οχι σε εμάς που είμαστε χρόνια δυσκοίλιες, καλό δεν είναι!! Madd
Ρε βλάκα οι κονσέρβες υποτίθεται μαλακώνουν τα κόπρανα όμως.. Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις για λίγο καιρό αποκλειστικά κονσέρβες; Ή να βάζεις επιπλέον νερό στην τροφή; Να προσθέτεις ζωμό από κρέας; Ή λίγο cottage cheese μια φορά τη μέρα;
parta Razz
(δεν το έχω δοκιμάσει το αποκλειστικά κονσέρβες και ούτε πρόκειται. έχουμε ήδη αρχίσει τους καθαρισμούς δοντιών στο ένα μου σκυλάκι παρότι βουρτσίζαμε ανελλειπώς και δίναμε και μασώμενα οδοντιατρικά και έχω επηρεαστεί πολύ από το θέμα των δοντιών. άσε που οι γάτες έχουν ευαίσθητο ήπαρ και επινεφρίδια, δεν θέλω να υφίσταται αναισθησία κάθε τρεις και λίγο!). Το ξέρω ότι υποτίθεται ότι τα μαλακώνουν, αλλά αυτό γίνεται μάλλον στις γάτες που γενικά δεν πίνουν νερό, οπότε με την κονσέρβα παίρνουν περισσότερο - στη δική μου ισχύει το ανάποδο! Την ξηρή τροφή δεν την βρέχω ποτέ γιατί δεν μπορώ να ξέρω αν έχει κιτρικό. Δίνω όμως γαλατάκι που της αρέσει κιόλας και βολευόμαστε.

nikos_x έγραψε:
Mπραβο! Πραγματικα αν ειχα μονο τον γατο θα τον ταιζα κονσερβες αποκλειστικα. Αυτο συνεπαγεται τον πιο συχνο οδοντιατρικο ελεγχο(αν κ αυτο σιγα σιγα καταληγω πως εχει να κανει με το ζωο ,σε αλλα κολανε οι τροφες περισσοτερο απο οτι σε καποια αλλα). Και οι κονσερβουλες που δινεις ειναι καλης ποιοτητας,η γατα σου ειναι θηλυκια οποτε σου ερχεται κ οικονομικα καλυτερα.
Με ποια λογική η θηλυκή γάτα είναι πιο οικονομική; Το αντίθετο θα έλεγα ισχύει, και στη γάτα και στο σκύλο...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 19, 2012 9:34 pm

f.m123 έγραψε:Ρε βλάκα
parta Razz
(δεν το έχω δοκιμάσει το αποκλειστικά κονσέρβες και ούτε πρόκειται. έχουμε ήδη αρχίσει τους καθαρισμούς δοντιών στο ένα μου σκυλάκι παρότι βουρτσίζαμε ανελλειπώς και δίναμε και μασώμενα οδοντιατρικά και έχω επηρεαστεί πολύ από το θέμα των δοντιών. άσε που οι γάτες έχουν ευαίσθητο ήπαρ και επινεφρίδια, δεν θέλω να υφίσταται αναισθησία κάθε τρεις και λίγο!). Το ξέρω ότι υποτίθεται ότι τα μαλακώνουν, αλλά αυτό γίνεται μάλλον στις γάτες που γενικά δεν πίνουν νερό, οπότε με την κονσέρβα παίρνουν περισσότερο - στη δική μου ισχύει το ανάποδο! Την ξηρή τροφή δεν την βρέχω ποτέ γιατί δεν μπορώ να ξέρω αν έχει κιτρικό. Δίνω όμως γαλατάκι που της αρέσει κιόλας και βολευόμαστε.
Αμάν, αμάν, χαιδευτικά το είπα! kissss kissss kissss kissss kissss
grouphug
Ναι αλλά αυτό μπορεί να γίνει κάλλιστα και με τη ξηρά.. Δηλαδή το να εμφανιστεί πρόβλημα...
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 19, 2012 9:43 pm

ο δικος μου δεν πινει καθολου νερο αλλα κατουραει αρκετα και συχνα. Τα κακακια του ειναι πολυ σφιχτα, σχεδον στεγνα, αλλά μικρα και λεπτα και δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα δυσκοιλιοτητας. Δεν ειναι κακο μια γατα που τρεφεται μονο με κονσερβα να μη πινει νερο και να βγαζει σφιχτα κακακια. Αντιθετα μαλιστα...
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τρι Ιουν 19, 2012 9:56 pm

f.m123 έγραψε:
Ναι αλλά αυτό μπορεί να γίνει κάλλιστα και με τη ξηρά.. Δηλαδή το να εμφανιστεί πρόβλημα...
Το ξέβρω, το ξέβρω...προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες αλλά και πάλι δίνω συνδυασμό ξηρά/μαγειρευτό/κονσέρβες/λιχουδιές και βουρτσίζω δόντια και θα αρχίσω και τις dentisept τώρα που ενηλικιώθηκε...

koneko έγραψε:ο δικος μου δεν πινει καθολου νερο αλλα κατουραει αρκετα και συχνα. Τα κακακια του ειναι πολυ σφιχτα, σχεδον στεγνα, αλλά μικρα και λεπτα και δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα δυσκοιλιοτητας. Δεν ειναι κακο μια γατα που τρεφεται μονο με κονσερβα να μη πινει νερο και να βγαζει σφιχτα κακακια. Αντιθετα μαλιστα...
Εσύ δίνεις ΒARF!! Κι εγώ πιστεύω ότι είναι το υγιέστερο σε ιδανικές συνθήκες και για τα δόντια και για τα εσωτερικά όργανα. Απλώς δεν προτίθεμαι να το κάνω...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 19, 2012 10:04 pm

dimitroula έγραψε:
f.m123 έγραψε:
Ναι αλλά αυτό μπορεί να γίνει κάλλιστα και με τη ξηρά.. Δηλαδή το να εμφανιστεί πρόβλημα...
Το ξέβρω, το ξέβρω...προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες αλλά και πάλι δίνω συνδυασμό ξηρά/μαγειρευτό/κονσέρβες/λιχουδιές και βουρτσίζω δόντια και θα αρχίσω και τις dentisept τώρα που ενηλικιώθηκε...

koneko έγραψε:ο δικος μου δεν πινει καθολου νερο αλλα κατουραει αρκετα και συχνα. Τα κακακια του ειναι πολυ σφιχτα, σχεδον στεγνα, αλλά μικρα και λεπτα και δεν αντιμετωπιζει κανενα προβλημα δυσκοιλιοτητας. Δεν ειναι κακο μια γατα που τρεφεται μονο με κονσερβα να μη πινει νερο και να βγαζει σφιχτα κακακια. Αντιθετα μαλιστα...
Εσύ δίνεις ΒARF!! Κι εγώ πιστεύω ότι είναι το υγιέστερο σε ιδανικές συνθήκες και για τα δόντια και για τα εσωτερικά όργανα. Απλώς δεν προτίθεμαι να το κάνω...

prey model diet και οχι BARF, εχει διαφορά Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 986261Για ενα διαστημα ομως που ετρωγε μονο κονσερβες, παλι δεν επινε νερο. Το ιδιο εκανε και με την ξηρα (την οποια ανακατευα με κονσερβα). Επινε τοτε νερο, αλλα ελαχιστο. Τα κακακια του ομως τοτε ηταν πιο μαλακα και πιο πολλα. Με την κονσερβα μυριζαν και λιγοτερο. Ακομα και με τα μαγειρεμενα που του εδινα για ενα μηνα, ειχα δει διαφορα Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 703780
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιουν 19, 2012 10:07 pm

prey model diet και οχι BARF
τι διαφορά έχει;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τρι Ιουν 19, 2012 10:19 pm

Σωστά, εσύ δίνεις κυνήγι και όχι κτηνοτροφικά προϊόντα! Δεν ήξερα ότι έχει άλλη ονομασία, πάντως αυτό εννοούσα ότι είναι το καλύτερο, σίγουρα όχι να δίνεις πχ. εμβολιασμένα κοτόπουλα ή βοδινό τίγκα στα αντιβιωτικά...
Δίνεις και λαχανικά; Αν όχι, μπορεί λόγω φυτικών ινών οι κροκέτες να του έφερναν περισσότερη skatovroxiπαραγωγή (και πιο "αρωματική")
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 19, 2012 10:47 pm

f.m123 έγραψε:
prey model diet και οχι BARF
τι διαφορά έχει;

dimitroula έγραψε:Σωστά, εσύ δίνεις κυνήγι και όχι κτηνοτροφικά προϊόντα! Δεν ήξερα ότι έχει άλλη ονομασία, πάντως αυτό εννοούσα ότι είναι το καλύτερο, σίγουρα όχι να δίνεις πχ. εμβολιασμένα κοτόπουλα ή βοδινό τίγκα στα αντιβιωτικά...
Δίνεις και λαχανικά; Αν όχι, μπορεί λόγω φυτικών ινών οι κροκέτες να του έφερναν περισσότερη Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 725904παραγωγή (και πιο "αρωματική")

Δεν δινω κυνηγι (αγρια ζωα δηλαδη) γιατι ειναι γεματα παρασιτα. Απο την αλλη ομως αυτα που παιρνω δεν εχουν αντιβιωτικα γιατι απαγορευονται, ουτε ορμονες (με εξαιρεση το μοσχαρι). Στα ορτυκια, στις περδικες και στα περιστερια δεν χρησιμοποιουν ορμονες κτλ γιατι ειναι βιολογικα.

Το BARF με το prey model διαφερουν στο οτι η πρωτη διατροφη περιεχει λαχανικα και συμπληρωματα ενω η δευτερη οχι (ακολουθει την γραμμη 80% κρεας, 10% οστα, 10% οργανα εκ των οποιων το 5% ειναι συκωτι). Orijen του εδινα τοτε, η οποια δεν εχει πολλα λαχανικα, αλλα μαλλον θα ηταν απο αυτα γιατι παλαιοτερα με την whiskas εκανε κακακια 2 φορες την ημερα και ανοιγαμε παραθυρα να ξεβρωμισει ο τοπος Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 986261Αλλα απο την αλλη, οταν του εδινα ετοιμη ωμη του εμποριου, δεν ειχε προβλημα με μαλακα κακακια και οσμες παρολο που καποιες τροφες περιειχαν μεχρι και 30% λαχανικα Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 703780 Αβυσσος ο οργανισμος του... Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 986261
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τρι Ιουν 19, 2012 11:01 pm

Δηλαδή δεν δίνεις καθόλου λαχανικά, ε; Μάλιστα... ενδιαφέρον.
Εκπλήσσομαι που με την orijen δεν βρώμαγαν τα κακά, αφού είναι τίγκα στα probiotics. H whiskas ποιος ξέρει τι σκατά έχει μέσα...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Ιουν 20, 2012 12:23 am

Με ποια λογική η θηλυκή γάτα είναι πιο οικονομική; Το αντίθετο θα έλεγα ισχύει, και στη γάτα και στο σκύλο...
Πως γινεται να ισχυει το αντιθετο? Μια θηλυκη γατα ζυγιζει κατα μεσο ορο 4 κιλα ενω ενας γατος 6. Η ημερισιες ποσοτητες δινονται βαση του βαρους του ζωου.Μεγαλυτερο βαρος,μεγαλυτερη ημερισια ποσοτητα τροφης.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Ιουν 20, 2012 12:29 am

κοίτα να δεις που δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. όντως η Πούπσυ είναι πιο ελαφρυά, αλλά τρώνε το ίδιο. βέβαια ο Τζερυ γκρινιάζει και θέλει παραπάνω, αλλά αυτος είναι και ο λόγος που έχει παχύνει κιόλας..
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 12:32 am

Πούπσυ έγραψε:κοίτα να δεις που δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι. όντως η Πούπσυ είναι πιο ελαφρυά, αλλά τρώνε το ίδιο. βέβαια ο Τζερυ γκρινιάζει και θέλει παραπάνω, αλλά αυτος είναι και ο λόγος που έχει παχύνει κιόλας..
Βάλε Τζέρυ-Χιονάτη σε αντιπαράθεση, σκέψου και τα κιλά και την ηλικία και να σου πω εγώ ποιός τρώει περισσότερο! happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Ιουν 20, 2012 12:36 am

Οι πινακες ημερισιας ποσοτητας δεν ειναι τυχαιοι. Παντα σε συναρτηση με το βαρος του ζωου. Δεν γινεται να ταιζουμε το ιδιο δυο ζωα με διαφορα σ.β. 2 κιλων! Γι αυτο οδηγουμαστε σε παχυσαρκια.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τετ Ιουν 20, 2012 12:39 am

nikos_x έγραψε:
Με ποια λογική η θηλυκή γάτα είναι πιο οικονομική; Το αντίθετο θα έλεγα ισχύει, και στη γάτα και στο σκύλο...
Πως γινεται να ισχυει το αντιθετο? Μια θηλυκη γατα ζυγιζει κατα μεσο ορο 4 κιλα ενω ενας γατος 6. Η ημερισιες ποσοτητες δινονται βαση του βαρους του ζωου.Μεγαλυτερο βαρος,μεγαλυτερη ημερισια ποσοτητα τροφης.

Αυτός ο μέσος όρος από πού βγήκε; Τουλάχιστον στην Ευρωπαϊκή Kοινή, ο κτηνίατρος μου είπε (επειδή ανησυχούσα που η δική μου ήταν μόνο 3.250 kg) ότι οι θηλυκές φτάνουν μέχρι 3.5-4 kg και οι αρσενικές 4-4.5 kg κατά μέσο όρο. Το 6 σε ποια ράτσα αναφέρεται; Μιλάμε για φυσιολογικό σωματότυπο; Πέρα από αυτά, οι θηλυκές έχουν πιο ακριβή στείρωση ή γέννες κλπ αν δεν στειρωθούν, οπότε είναι ακριβότερες. Στα σκυλιά έχουν και περίοδο, οπότε αγοράζεις και τα pampers...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Ιουν 20, 2012 12:40 am

Μιλαω καθαρα απο πλευρας διατροφης ,οχι για ολα τα "προικια" του ζωου.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Τετ Ιουν 20, 2012 12:41 am

ναι, αλλά η rc απ΄ότι είδα εχει ενα πίνακα για τα κιλά του καθενός αλλά και για την εμφάνισή του, αν είναι δηλαδή λεπτό η χοντρό το γατί για τα κιλά του







































































Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Ιουν 20, 2012 12:44 am

Ναι .Και σου λεει "αν το γατι σου ειναι σε κανονικο βαρος ,5 κιλα,ταισε τοσα γρ....αν ειναι 3 κιλα κ το θεωρεις αδυνατο ταισε τοσα γρ..."κτλ κτλ κτλ.......

Αυτο που θελω να πω ειναι πως δεν μπορει να τρωει μια γατα (με ιδανικο βαρος) 5 κιλων οσο τρωει την ημερα μια γατα 3 κιλων.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Τετ Ιουν 20, 2012 12:51 am

Ετσι είναι, αλλά δεν ξέρω αν έχουν τέτοια υπολογίσιμη διαφορά βάρους τα δύο φύλα. Ειδικά αν ζουν στον ίδιο χώρο και έχουν τις ίδιες συνήθειες διατροφής και άσκησης. Γι'αυτό δεν το σκέφτηκα καν το θέμα της διατροφής και μόλις είπες τα θηλυκά πιο οικονομικά μου βγήκαν τα μάτια! Μπορεί να έχεις δίκιο σε αυτό που λες τελικά και να είναι τα αρσενικά πιο φαγούδικα, τι να πω...

(αν και έχω φιλοξενήσει λίγες μέρες αρσενικό γάτο και δεν έτρωγε περισσότερο από τη δική μου!)
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 1:08 am

koneko έγραψε:
Δεν δινω κυνηγι (αγρια ζωα δηλαδη) γιατι ειναι γεματα παρασιτα. Απο την αλλη ομως αυτα που παιρνω δεν εχουν αντιβιωτικα γιατι απαγορευονται, ουτε ορμονες (με εξαιρεση το μοσχαρι). Στα ορτυκια, στις περδικες και στα περιστερια δεν χρησιμοποιουν ορμονες κτλ γιατι ειναι βιολογικα.

Το BARF με το prey model διαφερουν στο οτι η πρωτη διατροφη περιεχει λαχανικα και συμπληρωματα ενω η δευτερη οχι (ακολουθει την γραμμη 80% κρεας, 10% οστα, 10% οργανα εκ των οποιων το 5% ειναι συκωτι). Orijen του εδινα τοτε, η οποια δεν εχει πολλα λαχανικα, αλλα μαλλον θα ηταν απο αυτα γιατι παλαιοτερα με την whiskas εκανε κακακια 2 φορες την ημερα και ανοιγαμε παραθυρα να ξεβρωμισει ο τοπος Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 986261Αλλα απο την αλλη, οταν του εδινα ετοιμη ωμη του εμποριου, δεν ειχε προβλημα με μαλακα κακακια και οσμες παρολο που καποιες τροφες περιειχαν μεχρι και 30% λαχανικα Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 703780 Αβυσσος ο οργανισμος του... Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 986261

Ωωωω τι μαθαίνει κανείς.. Υπάρχουν και δύο είδη ωμής διατροφής...
Θα πάω στον κτηνίατρο να του πω "να δώσω barf ή prey model;" και θα με κοιτάει σαν να τον ρωτάω "έκανε η κότα τ'αυγό, ή τ'αυγό την κότα;" happy2 happy2
Εντώ Ελλάντα που στα κομμάτια βρίσκει άνθρωπος ορτύκια και πέρδικες και περιστέρια; Και κουνέλια και λαγούς και ελάφια και ταράνδους και καγκουρό;( happy2 happy2 ) angry2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Ιουν 20, 2012 1:20 am

Να πουμε εδω...Οτι για να ταισουμε ωμα κρεατα θα πρεπει να εχουμε ΜΕΓΑΛΗ εμπιστοσυνη στους ελεγχους που γινονται στα σφαγια........... sherlock
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 1:23 am

nikos_x έγραψε:Να πουμε εδω...Οτι για να ταισουμε ωμα κρεατα θα πρεπει να εχουμε ΜΕΓΑΛΗ εμπιστοσυνη στους ελεγχους που γινονται στα σφαγια........... sherlock
Και για να ταϊζουμε επίσης εμπορική τροφή πρέπει να έχουμε μεγάλη εμπιστοσύνη σε αυτούς που τη φτιάχνουν..
Εγώ δεν έχω ούτε στους μεν ούτε στους δε..
Μήπως να ανοίξω ένα κρεοπωλείο να τελειώνει η υπόθεση; Suspect
Ε ρε γαμώτο, ο παππούς της κολλητής μου είχε κρεοπωλείο αλλά βγήκε πρόσφατα στη σύνταξη. Τον εμπιστευόμουν απόλυτα. Κρίμα, θα είχαμε ήδη αρχίσει ωμά..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Ιουν 20, 2012 1:24 am

Η ξηρα τροφη μαγειρευεται(υψηλες θερμοκρασιες). Αυτη ειναι η διαφορα.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 20, 2012 1:26 am

nikos_x έγραψε:Η ξηρα τροφη μαγειρευεται(υψηλες θερμοκρασιες). Αυτη ειναι η διαφορα.
Κι όμως, έχουν σημειωθεί περιστατικά τοξοπλάσμωσης και σαλμονέλλας σε ζώα που τρέφονταν αποκλειστικά με τροφή του εμπορίου.. Για τίποτα δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουν 20, 2012 1:37 am

Η ξηρα τροφη ομως μπορει να περιεχει καθε λογης υλικα που σε πολλες περιπτωσεις αν περιεχουν τοξινες, δεν καταστρεφονται με το ψησιμο.

Ο γατος μου κοντευει τα 8 κιλα και τρωει σχετικα πιο λιγο απο μια γατα που ειναι 5-6 κιλα. Οταν τρεφοταν μονο με κονσερβες, ετρωγε 3 μικρες (των 85γρ) την ημερα. Δεν μπορουσε να φαει παραπανω και απο αυτες αφηνε στο πιατο του.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης