gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

+29
houlieta
nikos_x
Pascalicious
mpoulaalekoula
Mary-Fish
vaso
Gogo Valentinou
YNL
loulou
otz
koneko
Δ²
f.m123
Dreamer
Debbie4ever
Naerdiel
ralou
alexandrakicat
γατογατούλα
OlgaGreece
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
Πούπσυ
δροσω
flokatoula
Maskotaki
Anatoli
Φωτεινή
aporw
Sisy
33 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Παρ Ιουλ 13, 2012 7:23 pm

otz έγραψε:Υγρή τροφή royal δεν έχω πάρει ποτέ (εκτός από δύο φακελάκια ειδική για διάρροιες, που όμως δεν τους την έχω δώσει ποτέ, την έχω μόνο για ώρα ανάγκης).
Μέχρι τώρα έχουν φάει όσες κονσέρβες και να τους έχω δώσει. Δεν υπήρχε κάποια που να μην την έφαγαν. Και από ξηρά έχουν φάει όσες τους έχω πάρει, εκτός από μία.
Ποια;
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από otz Παρ Ιουλ 13, 2012 7:36 pm

dimitroula έγραψε:
otz έγραψε:Υγρή τροφή royal δεν έχω πάρει ποτέ (εκτός από δύο φακελάκια ειδική για διάρροιες, που όμως δεν τους την έχω δώσει ποτέ, την έχω μόνο για ώρα ανάγκης).
Μέχρι τώρα έχουν φάει όσες κονσέρβες και να τους έχω δώσει. Δεν υπήρχε κάποια που να μην την έφαγαν. Και από ξηρά έχουν φάει όσες τους έχω πάρει, εκτός από μία.
Ποια;

Ούτε θυμάμαι πώς τη λένε, την είχε πάρει ο δικός μου από έναν φίλο του, που ορκιζόταν στο όνομα αυτής της τροφής (επειδή την πουλούσε) και μετά επέμενε ότι τα γατιά μας είναι κακομαθημένα και δεν την τρώνε. Ε, ένα θα σου πω: Κανένα γατί δεν την άγγιξε.

Edit: Δεν ήταν "γνωστό" το όνομα της τροφής.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Ιουλ 13, 2012 8:55 pm

Μαρία τα βρήκα τα συστατικά,δεν παρατήρησα και καμιά τρελήηηηη διαφορά, αν αγχώνεσαι όμως θα σου στείλω τις σελίδες (γιατί τις έχασα τώρα Smile )
Καλέ τίποτα δε θα πάθουν, σιγά. Αφού ούτως ή άλλως θα την τρώει συμπληρωματικά με κροκέτες, οπότε θα παίρνει τα απαραίτητα στοιχεία, και κάθε μέρα να της δίνεις 1 στα τρία γέυματα πχ μια χαρά θα είναι.
Δε μ'αρέσουν γενικά τα φακελάκια της ρουαγιάλ όμως, θεωρώ ότι είναι πολύ ακριβά για την ποιοτητα τους. Όταν τους δώσω να τη φάνε τη κίττεν θα σας πω εντυπώσεις.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουλ 13, 2012 10:09 pm

dimitroula έγραψε:Από όσο έχω διαβάσει, οι τροφές για ηλικιωμένα ζώα έχουν μειωμένη πρωτεϊνη για την καρδιά και αυξημένο φωσφόρο για τα οστά. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω τα συστατικά της συγκεκριμένης που παρέθεσες. Μήπως τα γράφει η συσκευασία;
Πάντως θα έλεγα δεν υπάρχει πρόβλημα αν δίνεις προσωρινά μια άλλη τροφή από αυτή που θα έπρεπε, απλώς σε μεγάλα διαστήματα και αν τρέφεται κατ'αποκλειστικότητα με αυτήν, θα μπορούσε ίσως να της δημιουργήσει ελλείψεις...
Νομίζω ότι το ερώτημά σου είναι για τις συγκεκριμένες που αγόρασες και όχι ότι σκοπεύεις να τις παίρνεις και στο μέλλον για τη Σιέλ, οπότε πιστεύω ότι άδικα ανησυχείς...

εχω διαβασει και το αντιστροφο... οτι χρειαζονται δηλαδη περισσοτερη και καλυτερη ποιοτητα πρωτεινης επειδη μεγαλωνοντας δεν εχουν την ικανοτητα να απορροφησουν την πρωτεινη που χρειαζονται με αποτελεσμα να χανουν μυικη μαζα, και επισης χρειαζονται λιγοτερο φωσφορο για να μην επιβαρυνονται τα νεφρα. Αντε να βρεις ακρη απο αποψεις που διιστανται! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261

Συμφωνω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα αν τρωει απο αυτη την τροφη. Εμενα ο κτηνιατρος μου ειχε πει οταν τον ειχα ρωτησει για το βραστο αρνι, οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα επειδη θα τρωει απο αυτο μονο για 1 μηνα. Ηταν και χωρις συμπληρωματα να φανταστεις, ουτε ασβεστιο, ουτε συκωτι, ουτε βιταμινες, ουτε τιποτα. Σκετο βραστο κρεας για 1 μηνα και δεν επαθε απολυτως τιποτα. Αυτη η τροφη που θα δινεις δεν διαφερει και πολυ απο τις αλλες, ειναι επισης συμπληρωμενη, οποτε δεν υπαρχει προβλημα.Τωρα που το σκεφτομαι, για ενα διαστημα εδινα στον δικο μου κονσερβες φρισκις για ενηλικες, ενω ηταν γατακι.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από aporw Παρ Ιουλ 13, 2012 11:05 pm

Eμείς πλέον τρώμε 2 γεύματα κονσέρβα ένα ξηρά! Laughing

Koneko εσυ που το κατέχεις! geek
Πώς μπορώ να υπολογίσω πόση κονσέρβα πρέπει να δίνω?? Suspect
Έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό το θέμα και νομίζω οτι δίνω λίγο! psari

Τρώνε 20γρ ξηρά το πρωί και μετά απο 30 γρ το κάθε γεύμα κονσέρβας..
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Ιουλ 13, 2012 11:10 pm

aporw έγραψε:Eμείς πλέον τρώμε 2 γεύματα κονσέρβα ένα ξηρά! Laughing

Koneko εσυ που το κατέχεις! geek
Πώς μπορώ να υπολογίσω πόση κονσέρβα πρέπει να δίνω?? Suspect
Έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό το θέμα και νομίζω οτι δίνω λίγο! psari

Τρώνε 20γρ ξηρά το πρωί και μετά απο 30 γρ το κάθε γεύμα κονσέρβας..
Ευελπιστούμε να ακολουθήσουμε το παράδειγμά σας! oksmily3 oksmily3 oksmily3
Τι κονσέρβες δίνεις;
Δες τη δοσολογία από πίσω και έτσι υπολόγισε πάνω κάτω. Πάει ανάλογα με τα κιλά ή/και την ηλικία.
Πχ σε μένα λέει στη ρουαγιάλ ξηρά ότι πρέπει να τρώνε 55-80γρ ημερησίως, και η κονσέρβα λέει τα 2/3 της κονσέρβας ημερησίως. Άρα εγώ θα δώσω μια δόση ρουαγιάλ, δηλαδή γύρω στα 20 γρ ξηρά τροφή περίπου (εγώ βάζω το μέγιστο ποσοστό τροφής που γράφει) και άλλα 1,5/4 της κονσέρβας σε καθένα από τα υπόλοιπα δύο γεύματα, γπάντα στο περίπου. Αλλά μην αγχώνεσαι και τόσο με τις δοσολογίες, με τις κονσέρβες μπορεί να πεινάνε λίγο παραπάνω από ότι πεινάνε με τη ξηρά..
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Παρ Ιουλ 13, 2012 11:32 pm

Ηρώ: όντως δε βρίσκεις άκρη γενικότερα, οι συγκεκριμένες μάρκες όμως (RC και Hill's) το τηρούν αυτό με την πρωτεϊνη, τουλάχιστον στις ξηρές που έχω δει. Οπως είπα, δεν βρήκα τα συστατικά του φακελακίου.

Ολγα: ωραίος "φίλος" να αποκαλέσει τα γατιά σας κακομαθημένα επειδή δεν ήθελαν την άγνωστη τροφή που εκείνος εμπορευόταν...

Φλώρα: ποια κονσέρβα γράφει να τρώνε τα 2/3 ημερησίως;
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:26 am

aporw έγραψε:Eμείς πλέον τρώμε 2 γεύματα κονσέρβα ένα ξηρά! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 270712

Koneko εσυ που το κατέχεις! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 300270
Πώς μπορώ να υπολογίσω πόση κονσέρβα πρέπει να δίνω?? Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 703780
Έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό το θέμα και νομίζω οτι δίνω λίγο! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 344870

Τρώνε 20γρ ξηρά το πρωί και μετά απο 30 γρ το κάθε γεύμα κονσέρβας..

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261
να σου πω την αληθεια... δεν εχω ιδεα Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261Ποσα γραμμαρια ξηρας ετρωγαν παλαιοτερα; Συνηθως μια γατα των 4 κιλων πρεπει να τρωει 3 κονσερβες των 85γρ την ημερα. Ο δικος μου ομως που ειναι 8 κιλα και επρεπε να τρωει 6 κονσερβες, δεν μπορουσε να τις φαει. Με το ζορι ετρωγε 3. Αν ταιζεις 2 γευματα κονσερβα, τοτε πρεπει να τρωνε 2 κονσερβες των 85γρ η καθε γατα και αν ετρωγαν 60γρ ξηρας, πρεπει να τρωνε 20. Αλλα οι αριθμοι ειναι θεωρητικοι. Δεν τρωνε ολες οι γατες το ιδιο και δεν κινουνται το ιδιο, οποτε ο καλυτερος τροπος για να δεις ποσο πρεπει να τρωνε ειναι με δοκιμες. Κρατα σταθερη την ποσοτητα της ξηρας τροφη στα 20γρ και δινε οση κονσερβα μπορουν να φανε. Αν δεις οτι παχαινουν, τοτε μειωνεις την κονσερβα. Αν δεις οτι αδυνατιζουν, τοτε αυξανεις την ποσοτητα της κονσερβας (αν δεν μπορουν να την φανε, επελεξε να βαζεις μεγαλυτερη ποσοτητα κονσερβας το βραδυ γιατι συνηθως τοτε τρωνε πιο πολυ... δηλαδη ετσι κανει ο δικος μου) ή αυξανεις την ποσοτητα της ξηρας, οτι σε βολευει.

dimitroula έγραψε:Ηρώ: όντως δε βρίσκεις άκρη γενικότερα, οι συγκεκριμένες μάρκες όμως (RC και Hill's) το τηρούν αυτό με την πρωτεϊνη, τουλάχιστον στις ξηρές που έχω δει. Οπως είπα, δεν βρήκα τα συστατικά του φακελακίου.

Ολγα: ωραίος "φίλος" να αποκαλέσει τα γατιά σας κακομαθημένα επειδή δεν ήθελαν την άγνωστη τροφή που εκείνος εμπορευόταν...

Φλώρα: ποια κονσέρβα γράφει να τρώνε τα 2/3 ημερησίως;

μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Πειραζεις ενα συστατικο και επηρεαζει τα νεφρα, πειραζεις ενα αλλο και επηρεαζει τα οστα. Εχουμε κανει την ζωη μας πολυ δυσκολη τελικα Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Ηταν τοσο ομορφος και απλος ο κοσμος οταν δεν γνωριζαμε τοσο πολλα. Πηγαινα στο σουπερμαρκετ γεμιζα το καλαθι με κονσερβες φρισκις και γουισκας και δεν αναρωτιομουν για την πρωτεινη, τους υδατανθρακες και την λειτουργια των νεφρων Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:30 am

dimitroula έγραψε:Ηρώ: όντως δε βρίσκεις άκρη γενικότερα, οι συγκεκριμένες μάρκες όμως (RC και Hill's) το τηρούν αυτό με την πρωτεϊνη, τουλάχιστον στις ξηρές που έχω δει. Οπως είπα, δεν βρήκα τα συστατικά του φακελακίου.

Ολγα: ωραίος "φίλος" να αποκαλέσει τα γατιά σας κακομαθημένα επειδή δεν ήθελαν την άγνωστη τροφή που εκείνος εμπορευόταν...

Φλώρα: ποια κονσέρβα γράφει να τρώνε τα 2/3 ημερησίως;
το'χα δει σε μία αλλά δε θυμάμαι.. Σεσίρ νομίζω; Ενδεικτικός αριθμός είναι πάντως αυτό που είπα! Εγώ δεν ακολουθώ τις δοσολογίες μέχρι τον πρώτο χρόνο, τους δίνω όσο θέλουν και τρώνε και πολύ!
Ηρώ συμφωνώ για την ωραία μας άγνοια, ήμασταν ευτυχισμένοι τότε!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από aporw Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:32 am

koneko έγραψε:
aporw έγραψε:Eμείς πλέον τρώμε 2 γεύματα κονσέρβα ένα ξηρά! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 270712

Koneko εσυ που το κατέχεις! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 300270
Πώς μπορώ να υπολογίσω πόση κονσέρβα πρέπει να δίνω?? Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 703780
Έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό το θέμα και νομίζω οτι δίνω λίγο! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 344870

Τρώνε 20γρ ξηρά το πρωί και μετά απο 30 γρ το κάθε γεύμα κονσέρβας..

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261
να σου πω την αληθεια... δεν εχω ιδεα Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261Ποσα γραμμαρια ξηρας ετρωγαν παλαιοτερα; Συνηθως μια γατα των 4 κιλων πρεπει να τρωει 3 κονσερβες των 85γρ την ημερα. Ο δικος μου ομως που ειναι 8 κιλα και επρεπε να τρωει 6 κονσερβες, δεν μπορουσε να τις φαει. Με το ζορι ετρωγε 3. Αν ταιζεις 2 γευματα κονσερβα, τοτε πρεπει να τρωνε 2 κονσερβες των 85γρ η καθε γατα και αν ετρωγαν 60γρ ξηρας, πρεπει να τρωνε 20. Αλλα οι αριθμοι ειναι θεωρητικοι. Δεν τρωνε ολες οι γατες το ιδιο και δεν κινουνται το ιδιο, οποτε ο καλυτερος τροπος για να δεις ποσο πρεπει να τρωνε ειναι με δοκιμες. Κρατα σταθερη την ποσοτητα της ξηρας τροφη στα 20γρ και δινε οση κονσερβα μπορουν να φανε. Αν δεις οτι παχαινουν, τοτε μειωνεις την κονσερβα. Αν δεις οτι αδυνατιζουν, τοτε αυξανεις την ποσοτητα της κονσερβας (αν δεν μπορουν να την φανε, επελεξε να βαζεις μεγαλυτερη ποσοτητα κονσερβας το βραδυ γιατι συνηθως τοτε τρωνε πιο πολυ... δηλαδη ετσι κανει ο δικος μου) ή αυξανεις την ποσοτητα της ξηρας, οτι σε βολευει.


Πριν τρώγανε 60γρ ξηρά! Τώρα 20 + 60 κονσέρβα!

Σε ενα φορουμ ξένο που διάβαζα λένε οτι πρέπει να τρώνε 2% του βάρου τους σε κονσέρβα! για τον Λουκουμά που είναι 8 κιλα (και δεν θέλω σχόλια angry2 ) μου βγαίνει 160 γρ! Shocked Shocked Δεν είναι πάρα πολύ?? Θα φτάσει το 15κιλο αν τρώει τόσο! tafos Εδώ 60γρ του δίνω κονσέρβα τώρα και φοβάμαι μην παχύνει! tafos
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:34 am

Εγώ της είχα δώσει κροκέτες Friskies για μία και μοναδική μέρα επειδή ήταν βράδυ και όλα κλειστά τα πετ σοπ και σχεδόν δεν τις ακούμπησε! Αντιθέτως, ακόμα και σήμερα της δίνω λιχουδιές Whiskas Temptations - ξέρω ότι είναι σκουπίδια, είναι όμως τόσο μικρούλες που αν της δώσω 1-2 την ημέρα σιγά την ποσότητα που θα της κάνει κακό! Είναι σαν τα κουφετάκια τσίκλες. Και της αρέσουν και πολύ, οπότε...

Φλώρα 2/3 Schesir που είναι 70-85 g νομίζω ότι είναι μια σταλιά! Είναι σαν να δίνεις 50g μικτά, δηλαδή βγάλε το 80% υγρασία - σαν να δίνεις 10g κροκέτα!! what
Μήπως ήταν καμιά άλλη μεγαλύτερη συσκευασία που το έγραφε αυτό;; Suspect
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:37 am

dimitroula έγραψε:Εγώ της είχα δώσει κροκέτες Friskies για μία και μοναδική μέρα επειδή ήταν βράδυ και όλα κλειστά τα πετ σοπ και σχεδόν δεν τις ακούμπησε! Αντιθέτως, ακόμα και σήμερα της δίνω λιχουδιές Whiskas Temptations - ξέρω ότι είναι σκουπίδια, είναι όμως τόσο μικρούλες που αν της δώσω 1-2 την ημέρα σιγά την ποσότητα που θα της κάνει κακό! Είναι σαν τα κουφετάκια τσίκλες. Και της αρέσουν και πολύ, οπότε...

Φλώρα 2/3 Schesir που είναι 70-85 g νομίζω ότι είναι μια σταλιά! Είναι σαν να δίνεις 50g μικτά, δηλαδή βγάλε το 80% υγρασία - σαν να δίνεις 10g κροκέτα!! what
Μήπως ήταν καμιά άλλη μεγαλύτερη συσκευασία που το έγραφε αυτό;; Suspect
Δε θυμάμαι μωρέ.. Ήταν την περίοδο που παίρναμε συνέχεια κονσέρβες... Πάντως μου είχε κάνει εντύπωση το ότι η συσκευασία έλεγε τα 2/3 της μίας και οι δικές μου έτρωγαν 3 κονσέρβες τη μέρα! happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:42 am

aporw έγραψε:

Πριν τρώγανε 60γρ ξηρά! Τώρα 20 + 60 κονσέρβα!

Σε ενα φορουμ ξένο που διάβαζα λένε οτι πρέπει να τρώνε 2% του βάρου τους σε κονσέρβα! για τον Λουκουμά που είναι 8 κιλα (και δεν θέλω σχόλια Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 734572 ) μου βγαίνει 160 γρ! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 71431 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 71431 Δεν είναι πάρα πολύ?? Θα φτάσει το 15κιλο αν τρώει τόσο! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 56971 Εδώ 60γρ του δίνω κονσέρβα τώρα και φοβάμαι μην παχύνει! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 56971

Να υποθεσω οτι το Λουκουμακι ειναι λιγο πιο βαρυ απο το κανονικο; Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 56971 Γνωριζεις πιο πρεπει να ειναι το φυσιολογικο του βαρος; Αν πρεπει να πεσει γυρω στα 6 κιλα, τοτε θα πρεπει να τρωει 80γρ κονσερβας την ημερα, αλλα εξαρταται και απο την δραστηριοτητα του. Αν δεν κινειται πολυ, μπορει να τρωει και λιγοτερο. Αν τα 8 κιλα ειναι το φυσιολογικο του βαρος, τοτε πρεπει να τρωει 100γρ κονσερβα και 20γρ ξηρα (το 100 βγαινει απο το ((8κιλα x 2%)/3 γευματα) x 2 γευματα). Εγω μαλλον θα συνεχιζα με τα 60γρ κονσερβας ή μπορει να τα ανεβαζα στα 85γρ και αν εβλεπα οτι παχαινει θα μειωνα ειτε την κονσερβα ειτε την ξηρα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από aporw Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:47 am

koneko έγραψε:
aporw έγραψε:

Πριν τρώγανε 60γρ ξηρά! Τώρα 20 + 60 κονσέρβα!

Σε ενα φορουμ ξένο που διάβαζα λένε οτι πρέπει να τρώνε 2% του βάρου τους σε κονσέρβα! για τον Λουκουμά που είναι 8 κιλα (και δεν θέλω σχόλια Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 734572 ) μου βγαίνει 160 γρ! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 71431 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 71431 Δεν είναι πάρα πολύ?? Θα φτάσει το 15κιλο αν τρώει τόσο! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 56971 Εδώ 60γρ του δίνω κονσέρβα τώρα και φοβάμαι μην παχύνει! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 56971

Να υποθεσω οτι το Λουκουμακι ειναι λιγο πιο βαρυ απο το κανονικο; Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 56971 Γνωριζεις πιο πρεπει να ειναι το φυσιολογικο του βαρος; Αν πρεπει να πεσει γυρω στα 6 κιλα, τοτε θα πρεπει να τρωει 80γρ κονσερβας την ημερα, αλλα εξαρταται και απο την δραστηριοτητα του. Αν δεν κινειται πολυ, μπορει να τρωει και λιγοτερο. Αν τα 8 κιλα ειναι το φυσιολογικο του βαρος, τοτε πρεπει να τρωει 100γρ κονσερβα και 20γρ ξηρα (το 100 βγαινει απο το ((8κιλα x 2%)/3 γευματα) x 2 γευματα). Εγω μαλλον θα συνεχιζα με τα 60γρ κονσερβας ή μπορει να τα ανεβαζα στα 85γρ και αν εβλεπα οτι παχαινει θα μειωνα ειτε την κονσερβα ειτε την ξηρα.

Nαι είναι τσουπωτός! tafos Είναι βέβαια μεγάλος γατος! Smile Όχι 6 κιλά αλλα 7 νομίζω θα ήταν οκ! Laughing
Αχ με μπερδεψαν οι πράξεις σου απο το 8κιλα χ2% και μετα.. Embarassed Embarassed Embarassed
Απο δραστηριοτητα..μικρή εώς ανύπαρκτη! geek happy2 happy2

Αρα να μείνω στα 20 γρ ξηρά και 60 κονσέρβα?? Και τότε γιατί μου έβγαινε 160 γρ κονσέρβα σύμφωνα με το 2% ? angry2 angry2
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:54 am

aporw έγραψε:

Nαι είναι τσουπωτός! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 56971 Είναι βέβαια μεγάλος γατος! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 134150 Όχι 6 κιλά αλλα 7 νομίζω θα ήταν οκ! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 270712
Αχ με μπερδεψαν οι πράξεις σου απο το 8κιλα χ2% και μετα.. Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 323663 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 323663 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 323663
Απο δραστηριοτητα..μικρή εώς ανύπαρκτη! Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 300270 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261

Αρα να μείνω στα 20 γρ ξηρά και 60 κονσέρβα?? Και τότε γιατί μου έβγαινε 160 γρ κονσέρβα σύμφωνα με το 2% ? Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 734572 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 734572

αν πρεπει να πεσει στα 7 κιλα τοτε πρεπει να τρωει γυρω στα 90γρ κονσερβα και 20γρ ξηρα. Δηλαδη ενα κονσερβακι των 85γρ την ημερα και πιθανοτατα να του ειναι και πολυ εφοσον δεν κινειται αρκετα. Οποτε μεινε στα 60γρ κονσερβα και αν δεις οτι αδυνατιζει σε σημειο να προεξεχουν πλευρα και σπονδυλοι, τοτε αυξανεις την ποσοτητα.

Το 160 που σου βγηκε ειναι σωστο, αλλα αφορα την ποσοτητα τροφης που πρεπει να τρωει ημερησιως. Δηλαδη 3 γευματα κονσερβας. Εσυ ομως δινεις 2, οποτε διαιρεις το 160 με το 3 για να δεις ποσο πρεπει να τρωει σε καθε γευμα. Εσυ ομως δινεις 2 γευματα κονσερβα, οποτε πολλαπλασιαζεις τον αιρθμο που θα σου βγει παραπανω με το 2, οποτε βγαινει γυρω στα 100γρ για 2 γευματα... 50γρ σε καθε γευμα (53 για την ακριβεια).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από aporw Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:57 am

koneko έγραψε: και αν δεις οτι αδυνατιζει σε σημειο να προεξεχουν πλευρα και σπονδυλοι, τοτε αυξανεις την ποσοτητα.


veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny

Αν το δω αυτό θα φωνάξω "Θαύμα, θαύμα!!!!" what what what what what


happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Anatoli Σαβ Ιουλ 14, 2012 12:58 am

happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιουλ 14, 2012 1:00 am

happy2 happy2 happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουλ 14, 2012 1:01 am

aporw έγραψε:
koneko έγραψε: και αν δεις οτι αδυνατιζει σε σημειο να προεξεχουν πλευρα και σπονδυλοι, τοτε αυξανεις την ποσοτητα.


Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320

Αν το δω αυτό θα φωνάξω "Θαύμα, θαύμα!!!!" Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 51775 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 51775 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 51775 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 51775 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 51775


Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 986261

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 95320 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 673703
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από doremi Σαβ Ιουλ 14, 2012 10:08 am

Λουκουμάς αδύνατος!Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 71431 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 387145
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από aporw Σαβ Ιουλ 14, 2012 11:24 am

Χαιρομαι που έχουμε όλοι τις ίδιες αντιδράσεις! happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από niki Σαβ Ιουλ 14, 2012 5:33 pm

aporw έγραψε:
koneko έγραψε: και αν δεις οτι αδυνατιζει σε σημειο να προεξεχουν πλευρα και σπονδυλοι, τοτε αυξανεις την ποσοτητα.


veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny veryfunny

Αν το δω αυτό θα φωνάξω "Θαύμα, θαύμα!!!!" what what what what what


happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2

what happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2

niki
niki
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοδιακοπές όλες τις εποχές του χρόνου
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον Βρούκο οπωσδήποτε!
Motto : Ο θεός έπλασε την γάτα για να δώσει στον άνθρωπο την απόλαυση ότι χαιδεύει την τίγρη!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/01/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Anatoli Σαβ Ιουλ 14, 2012 5:34 pm

Σιμωνη, ποιες δινεις?Πηρες τελικα τις Μποζιτα?
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από aporw Σαβ Ιουλ 14, 2012 5:37 pm

Anatoli έγραψε:Σιμωνη, ποιες δινεις?Πηρες τελικα τις Μποζιτα?

Mποζίτα πηρα αλλα δεν έδωσα ακόμα! Προς το παρον τρώμε stuzzy που ειναι φανταστικές και μια άλλη της animonda πολύ καλή και καθαρή επίσης! Smile
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουλ 15, 2012 1:37 pm

Λουκουμας....αδυνατος?
Shocked
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Naerdiel Κυρ Ιουλ 15, 2012 2:12 pm

θα εκτιμουσα πολυ μια βοηθεια. Δεν εχω ζυγαρια και δεν ξερω ποσο πρεπει να τρωει απο ξηρα το μπικοτο, απο ρογιαλ κανιν ας πουμε. Της δινω 3 φορες τη μερα απο δυο κουταλακια του γλυκου ξηρα. Ειναι πολυ; θα την κανω λετε βοδακι;

παντως, εδωσα στο ζαβο σεσιρ, και ουτε καν εγλειψε τον αερα. Την εφαγε η χοουπ.

κατι τελευταιο: δεν ειναι το ιδιο αν βαζω λιγη κονσερβα στα γευματα της απο ξηρα τροφη; δλδ πρεπει να τρωει την κοσνερβα μονη της;

Η μικρη ειναι 3 μηνων χοντρικα, μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει ποσα κουταλακια του γλυκου ξηρας πρεπει να δινω καθε μερα;
Naerdiel
Naerdiel
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Αριθμός γατουνίων : 1 το Μπικοτακι μου
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουλ 15, 2012 2:38 pm

Σε τοσο μικρο γατι εγω θα ειχα το μπολακι παντα γεματο.Να τρωει οσο θελει.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Debbie4ever Κυρ Ιουλ 15, 2012 2:38 pm

Εγώ του έδινα 2 κουταλιές της σούπας κροκέτες και μισή κονσέρβα! Τρία γεύματα την ημέρα με το ένα να είναι κονσέρβα! Τώρα είναι 4 μηνών και μου είπαν να του βάζω αρκετή επειδή μεγαλώνει! Του γεμίζω γύρω στο 1/3 το μπωλάκι του και τρώει όσο θέλει κι όποτε θέλει! Μέρα παρά μέρα του αλλάζω ένα γεύμα με μια κονσέρβα! Εμένα την τρώει ολόκληρη γιατί του αρέσει! Αν τρώει τις κονσέρβες και το δικό σου με όρεξη δεν θα έχεις θέμα αν του την δώσεις ολόκληρη αλλιώς μισή- μισή!Τώρα με την ζέστη πιο πολύ νερό πίνει παρά τρώει!
Μην ανησυχείς μην παχύνει! Έτσι φοβόμουν κι εγώ και δεν τον βλέπω να κάνει κοιλίτσα! angry2 Έχω μια αδυναμία στα στρουμπουλά γατιά! Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Debbie4ever στις Κυρ Ιουλ 15, 2012 3:21 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Ξεχάστηκα!)
Debbie4ever
Debbie4ever
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : Δύο. Το θηρίο και την γλύκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χούλιο, Ρίκυ, Ερμής
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Πούπσυ Κυρ Ιουλ 15, 2012 2:44 pm

επειδή είναι καλοκαίρι και τα τρόφιμα χαλάνε αμέσως, καλό είναι να του δίνεις σε κονσέρβα μόνο την ποσοτητα που θέλει να φάει εκείνη τη στιγμή. μην την αφήνεις για να τρώει όποτε θέλει. αυτό το κάνουμε με την ξηρά τροφη.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Κυρ Ιουλ 15, 2012 2:56 pm

Naerdiel έγραψε:θα εκτιμουσα πολυ μια βοηθεια. Δεν εχω ζυγαρια και δεν ξερω ποσο πρεπει να τρωει απο ξηρα το μπικοτο, απο ρογιαλ κανιν ας πουμε. Της δινω 3 φορες τη μερα απο δυο κουταλακια του γλυκου ξηρα. Ειναι πολυ; θα την κανω λετε βοδακι;

παντως, εδωσα στο ζαβο σεσιρ, και ουτε καν εγλειψε τον αερα. Την εφαγε η χοουπ.

κατι τελευταιο: δεν ειναι το ιδιο αν βαζω λιγη κονσερβα στα γευματα της απο ξηρα τροφη; δλδ πρεπει να τρωει την κοσνερβα μονη της;

Η μικρη ειναι 3 μηνων χοντρικα, μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει ποσα κουταλακια του γλυκου ξηρας πρεπει να δινω καθε μερα;

Επειδή εγώ όταν την είχα σε αυτή την ηλικία είχα ρωτήσει διάφορους γιατρούς, μου είχαν πει όλοι να τρώει όσο θέλει. Εδινα όμως τότε Hill's, που δεν τρελαινόταν κιόλας. Εχω την εντύπωση πως η RC τα παχαίνει. Μου είχε πει μια κτηνίατρος σε κλινική να της δίνω τη συνιστώμενη για την ηλικία της δόση (σύμφωνα με τη συσκευασία της τροφής) και να τη χωρίζω σε 4-5 γεύματα, επειδή όταν είναι μικρά ο μεταβολισμός τους δουλεύει συνέχεια. Το έκανα για λίγο αλλά άφηνε τροφή, οπότε κατέληξα στο μόνιμα γεμάτο πιάτο...

Οσον αφορά αυτό που ρωτάς, δεν ξέρω τι βάρος έχει η μικρή και ποια ακριβώς τροφή παίρνεις. Αν παίρνεις την Babycat 34 Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Babycat_34_large τότε δες εδώ: http://products.royalcanin.us/media/351/babycat_34_info.pdf πρέπει να τρώει 60-65 g τροφής, δηλαδή γύρω στα 5/8 του δοσομετρητή της RC. Χονδρικά το υπολογίζω 4,5 κουταλιές της σούπας ημερησίως. Θα σε βοηθήσει όμως πιστεύω αν πάρεις έναν δοσομετρητή της RC. Ζήτα τον εκεί που αγοράζεις την τροφή, διατίθεται δωρεάν.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Naerdiel Κυρ Ιουλ 15, 2012 7:54 pm

ζητησα αλλα δνε ειχαν για γατες, θα το κανω ομως οταν ξανασκασω ολο μου το ευρω για δαυτα τα ζαβα. Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους, παραπ ολυ γιατι το ειχα αγχος.
Naerdiel
Naerdiel
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Αριθμός γατουνίων : 1 το Μπικοτακι μου
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/05/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από alexandrakicat Κυρ Ιουλ 15, 2012 7:59 pm

Εγω λεω να βαζω μια κουταλια του γλυκου το πρωι και μια το βραδυ,μια χαρα δεν ειναι?
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από Δ² Κυρ Ιουλ 15, 2012 8:07 pm

Naerdiel έγραψε:ζητησα αλλα δνε ειχαν για γατες, θα το κανω ομως οταν ξανασκασω ολο μου το ευρω για δαυτα τα ζαβα. Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους, παραπ ολυ γιατι το ειχα αγχος.

Δεν υπάρχει για γάτες. Η Royal Canin έχει βγάλει μόνο έναν δοσομετρητή που κάνει για όλες τις τροφές της. Είναι ένα κυπελάκι χωρισμένο σε διαβαθμίσεις του 1/8. Κάπου στο θέμα του Γιάννη και της Κένζι ("Γατοβοηεθεια") του την είχα φωτογραφίσει και του την είχα δείξει. Υποθέτω ότι μπορείς να περάσεις να ζητήσεις έναν και χωρίς να αγοράσεις τίποτα άλλο, ειδικά αν σε ξέρουν ως πελάτισα.

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, η γνώμη μου είναι ότι σε τέτοια ηλικία που είναι πάνω στην ανάπτυξη καλύτερα να τα παραταϊσεις παρά να τα υποσιτίσεις...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από alexandrakicat Κυρ Ιουλ 15, 2012 8:16 pm

Εγω εχω εναν δοσομετρητη της proplan ειναι μαυρο,μου τον ειχαν δωσει δωρεαν με δυο κονσερβες γκουρμε
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Empty Απ: Δινετε στις γατες σας κονσερβα??

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουλ 15, 2012 8:32 pm

Και εγω τις proplan χρησιμοποιω. Με εχει βολεψει παρα πολυ. Ουτε τις rc μου αρεσε,ουτε της hills.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Δινετε στις γατες σας κονσερβα?? - Σελίδα 6 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης