gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

+54
alex..niaou
Debbie4ever
vaso
Smokys
Mary-Fish
Δ²
funambolo
Karamela
otz
nikos_x
marea
Λιλούκι
f.m123
Naerdiel
kat-cats
Μαυρογατος
Bijoux743
mpoulaalekoula
zaharitsa
houlieta
polina4smile
koneko
Dreamer
my kristi
marsy-mona
Maskotaki
Sisy
flokatoula
za(cat)istas
LAROGATA
Πούπσυ
tralala
lamprini
uptight
vickypop
Kikiriki
nelly 's mother
alexia54
Λιαννα
kounelaki
alexandrakicat
aiorasky
doremi
Chouzouris
aporw
crescent_moon
NiaR
Anatoli
XIONIS
moukelis
natalouko
dianna.claudia
SuperCatz
Φωτεινή
58 απαντήσεις

Σελίδα 23 από 29 Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Dreamer Σαβ Σεπ 01, 2012 12:50 am

Βρήκα τα 30 κουτάκια των 100 γρ. Landfleisch 18 ευρώ! Μου φαίνεται καλή τιμή κι αφού λέτε ότι είναι καλά λέω να τα δοκιμάσω. Μετά θα τους πάρω και τα gourmet perle να δούμε αν θα τους αρέσουν.

Γενικά, δεν έχουν θέμα, βέβαια! Τρώνε τα πάντα! Μόνο μια φορά δεν είχαν φάει μια κονσέρβα που τους είχα πάρει από το σούπερ μάρκετ (θα ήταν πολύ χάλια φαίνεται). Τα αδεσποτάκια πάντως... πάρτυ έκαναν!
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από otz Σαβ Σεπ 01, 2012 12:55 am

Debbie4ever έγραψε:Ξέρετε ποιες άλλες κονσέρβες υπάρχουν με κομματάκια κρέας σε σάλτσα εκτός από την Gourmet Gold; Α και να είναι κοτόπουλο!
Ενώ περίμενα στις κροκέτες να μου βγάλει παραξενιά μου έβγαλε στις κονσέρβες! Δεν θέλει πατέ με καμία Παναγία! Ακόμα κι αν του βάλω ζουμάκι δεν την πλησιάζει! Μόνο το ζουμί τρώει! Θέλει να βλέπει κομματάκια!

Η scezir έχει σίγουρα. Εμάς μας βόλεψαν και οι κονσερβούλες sheba, οι πιο μικρές. Αυτές είναι που έχουν κομματάκια. Οι πιο μεγάλες είναι πατέ. Είναι πολύ εύκολο να τις μπερδέψεις. Αυτές εννοώ: http://petneeds.gr/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%AC%CF%84%CE%B1/%CE%9A%CE%BF%CE%BD%CF%83%CE%AD%CF%81%CE%B2%CE%B5%CF%82/SHEBA/SHEBA-%CE%9A%CE%9F%CE%A4%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%9B%CE%9F-80gr.html
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Debbie4ever Σαβ Σεπ 01, 2012 1:04 am

otz έγραψε:
Debbie4ever έγραψε:Ξέρετε ποιες άλλες κονσέρβες υπάρχουν με κομματάκια κρέας σε σάλτσα εκτός από την Gourmet Gold; Α και να είναι κοτόπουλο!
Ενώ περίμενα στις κροκέτες να μου βγάλει παραξενιά μου έβγαλε στις κονσέρβες! Δεν θέλει πατέ με καμία Παναγία! Ακόμα κι αν του βάλω ζουμάκι δεν την πλησιάζει! Μόνο το ζουμί τρώει! Θέλει να βλέπει κομματάκια!

Η scezir έχει σίγουρα. Εμάς μας βόλεψαν και οι κονσερβούλες sheba, οι πιο μικρές. Αυτές είναι που έχουν κομματάκια. Οι πιο μεγάλες είναι πατέ. Είναι πολύ εύκολο να τις μπερδέψεις. Αυτές εννοώ: http://petneeds.gr/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%AC%CF%84%CE%B1/%CE%9A%CE%BF%CE%BD%CF%83%CE%AD%CF%81%CE%B2%CE%B5%CF%82/SHEBA/SHEBA-%CE%9A%CE%9F%CE%A4%CE%9F%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%9B%CE%9F-80gr.html

Η schezir είναι σαν λιωμένα κομματάκια; Έτσι γινόταν και το πανέ όταν του έβαζα ζωμό και πάλι δεν το έτρωγε! Θέλει κανονικά κομματάκια όπως στις Gold! Άσχετα ότι έχει πιο μεγάλη ποικιλία σε ψαρικά και οι συνδυασμοί που έχει με το κοτόπουλο δεν θα του αρέσουν!
Μόνο η Brit που του είχα πάρει όταν ήταν μωρό είναι σε κομματάκια, αλλά δεν του άρεσε και ούτε σε εμένα! Τα κομματάκια ήταν τόσο μικρά που νόμιζα ότι του έβαζα τραχανά να φάει!
Debbie4ever
Debbie4ever
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : Δύο. Το θηρίο και την γλύκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χούλιο, Ρίκυ, Ερμής
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Δ² Σαβ Σεπ 01, 2012 1:11 am

Η Schesir υπάρχει με φιλέτο κοτόπουλο (σκέτο), που εμφανισιακά είναι σαν να έχεις βράσει στήθος κοτόπουλου και το έχεις λιανίσει με τα χέρια σου, χωρίς να το ψιλοκόψεις με μαχαίρι.

Δες στο σπόιλερ, τα έχει σε σειρά:
1. τόνος 2. κοτόπουλο
3. τόνος/κοτόπουλο/ρύζι 4. κοτόπουλο/μοσχάρι/ρύζι

Σπόιλερ:
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Debbie4ever Σαβ Σεπ 01, 2012 1:29 am

Δ² έγραψε:Η Schesir υπάρχει με φιλέτο κοτόπουλο (σκέτο), που εμφανισιακά είναι σαν να έχεις βράσει στήθος κοτόπουλου και το έχεις λιανίσει με τα χέρια σου, χωρίς να το ψιλοκόψεις με μαχαίρι.

Δες στο σπόιλερ, τα έχει σε σειρά:
1. τόνος 2. κοτόπουλο
3. τόνος/κοτόπουλο/ρύζι 4. κοτόπουλο/μοσχάρι/ρύζι

Σπόιλερ:

Είδα τις φώτο όταν έψαξα για την schezir γι' αυτο είπα πώς μου φάνηκε! Δεν θα το φάει! Θέλει κανονικά κομματάκια!
Έλεγα να του αλλάξω την Gold για να δοκιμάσει κι άλλες γεύσεις αλλά από ό,τι φαίνεται θα συνεχίσει να τρώει αυτή!
Debbie4ever
Debbie4ever
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : Δύο. Το θηρίο και την γλύκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χούλιο, Ρίκυ, Ερμής
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Σεπ 01, 2012 1:29 am

Οι σεζίρ όπως φαίνεται και στο σπόιλερ της Δήμητρας είναι κανονικά κομμάτια, όχι λιωμένο κρέας ή πατέ..
Δήμητρα το γράφουν στη συσκευασία ότι έχουν συντηρητικά;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Δ² Σαβ Σεπ 01, 2012 1:44 am

Debbie4ever έγραψε:

Είδα τις φώτο όταν έψαξα για την schezir γι' αυτο είπα πώς μου φάνηκε! Δεν θα το φάει! Θέλει κανονικά κομματάκια!
Έλεγα να του αλλάξω την Gold για να δοκιμάσει κι άλλες γεύσεις αλλά από ό,τι φαίνεται θα συνεχίσει να τρώει αυτή!

Δέσποινά μου δεν καταλαβαίνω πώς τα εννοείς τα κομμάτια, ολόκληρες χοντροκοπιές έχει η Schesir ενώ η Gold έχει κάτι μικρά σε μέγεθος κουκουτσιού ελιάς που μάλιστα δεν είναι αληθινά κομμάτια κρέατος, είναι από κιμά που το έχουν κάνει "κρέας" και το έκοψαν για να φαίνονται κομμάτια. Ποιος ξέρει τι έχει μέσα...

f.m123 έγραψε:
Δήμητρα το γράφουν στη συσκευασία ότι έχουν συντηρητικά;
Ποιες;;
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από otz Σαβ Σεπ 01, 2012 1:47 am

f.m123 έγραψε:Οι σεζίρ όπως φαίνεται και στο σπόιλερ της Δήμητρας είναι κανονικά κομμάτια, όχι λιωμένο κρέας ή πατέ..
Ισχύει.
Και οι Sheba το ίδιο. Αλλά οι Σεζίρ μου φαίνονται πιο αγνές. Μου ερχόταν να τις δοκιμάσω (και μετά θυμήθηκα ότι είναι γατοτροφή).
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Σεπ 01, 2012 2:20 am

Οι σεζίρ μυρίζουν και φαίνονται σαν ανθρώπινη κονσέρβα!
Δήμητρα λέω για τα φακελάκια που λες ότι έχουν τοξικά συντηρητικά.. Το γράφουν στη συσκευασία; Κι αν όχι, κανονικά είναι υποχρεωμένοι να το γράφουν;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Debbie4ever Σαβ Σεπ 01, 2012 11:09 am

Δ² έγραψε:
Δέσποινά μου δεν καταλαβαίνω πώς τα εννοείς τα κομμάτια, ολόκληρες χοντροκοπιές έχει η Schesir ενώ η Gold έχει κάτι μικρά σε μέγεθος κουκουτσιού ελιάς που μάλιστα δεν είναι αληθινά κομμάτια κρέατος, είναι από κιμά που το έχουν κάνει "κρέας" και το έκοψαν για να φαίνονται κομμάτια. Ποιος ξέρει τι έχει μέσα...

Έτσι όπως έχει κομμένο το κοτόπουλο η Schezir του έχω δώσει κι εγώ κοτόπουλο και δεν το πλησίασε! Έγλυψε μόνο τον ζωμό που του είχα και το κοτόπουλο το παράτησε! Ενώ τα κομματάκια όπως είναι στην Gold τα τρώει αμέσως! Τι να πω; Είναι ανώμαλος! Αντί να μου κάνει κόλπα στις κροκέτες μου κάνει στις κονσέρβες!
Έχω δει που λέτε ότι πρέπει να έχουν ποικιλία γεύσεων και να μην μένουν σταθερά σε μια τροφή κι αυτό θέλω να κάνω αλλά δεν με διευκολύνει καθόλου ο κύριος!

Debbie4ever
Debbie4ever
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : Δύο. Το θηρίο και την γλύκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χούλιο, Ρίκυ, Ερμής
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Δ² Σαβ Σεπ 01, 2012 3:16 pm

f.m123 έγραψε:Οι σεζίρ μυρίζουν και φαίνονται σαν ανθρώπινη κονσέρβα!
Δήμητρα λέω για τα φακελάκια που λες ότι έχουν τοξικά συντηρητικά.. Το γράφουν στη συσκευασία; Κι αν όχι, κανονικά είναι υποχρεωμένοι να το γράφουν;

Μου μπήκαν ιδέες όταν είχα διαβάσει ένα άρθρο της δρ Becker και πήγα και τσέκαρα κάτι λιχουδιές σε ημι-νωπή κατάσταση που είχα, και παρότι βοηθούσαν στο εντερικό της Δημη τις ξεφορτώθηκα! Για τα συντηρητικά, είναι λεπτή η νομοθεσία. Πάνω από κάποια περιεκτικότητα νομίζω είναι υποχρεωμένοι να τα αναφέρουν ή αν κάτι θεωρείται αλλεργιογόνο. Αυτά όμως στις ανθρώπινες τροφές. Στις ζωοτροφές φαντάζομαι θα είναι ακόμα πιο χαλαρά τα πράγματα. Από τις δικές μου γνώσεις πάνω στα τρόφιμα (είχα κάνει κάποια μαθήματα, εργαστήρια και σεμινάρια στη χημεία και τεχνολογία τροφίμων) θεωρώ πολύ πιο δύσκολο να συντηρηθεί κάτι σε σακουλάκι χωρίς αλάτι ή ζάχαρη, χωρίς κενό αέρος και χωρίς δραστικά συντηρητικά με μακριά ημερομηνία λήξης. Αν βλέπεις τις ημ/νίες παραγωγής και λήξης να είναι κοντά (γύρω στον 1 μήνα), τότε το τρόφιμο δεν είναι "φορτωμένο". ΄Οσο πιο πολύ απέχουν, τόσο πιο "ύποπτο" είναι...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Σεπ 01, 2012 7:29 pm

Δ² έγραψε:
f.m123 έγραψε:Οι σεζίρ μυρίζουν και φαίνονται σαν ανθρώπινη κονσέρβα!
Δήμητρα λέω για τα φακελάκια που λες ότι έχουν τοξικά συντηρητικά.. Το γράφουν στη συσκευασία; Κι αν όχι, κανονικά είναι υποχρεωμένοι να το γράφουν;

Μου μπήκαν ιδέες όταν είχα διαβάσει ένα άρθρο της δρ Becker και πήγα και τσέκαρα κάτι λιχουδιές σε ημι-νωπή κατάσταση που είχα, και παρότι βοηθούσαν στο εντερικό της Δημη τις ξεφορτώθηκα! Για τα συντηρητικά, είναι λεπτή η νομοθεσία. Πάνω από κάποια περιεκτικότητα νομίζω είναι υποχρεωμένοι να τα αναφέρουν ή αν κάτι θεωρείται αλλεργιογόνο. Αυτά όμως στις ανθρώπινες τροφές. Στις ζωοτροφές φαντάζομαι θα είναι ακόμα πιο χαλαρά τα πράγματα. Από τις δικές μου γνώσεις πάνω στα τρόφιμα (είχα κάνει κάποια μαθήματα, εργαστήρια και σεμινάρια στη χημεία και τεχνολογία τροφίμων) θεωρώ πολύ πιο δύσκολο να συντηρηθεί κάτι σε σακουλάκι χωρίς αλάτι ή ζάχαρη, χωρίς κενό αέρος και χωρίς δραστικά συντηρητικά με μακριά ημερομηνία λήξης. Αν βλέπεις τις ημ/νίες παραγωγής και λήξης να είναι κοντά (γύρω στον 1 μήνα), τότε το τρόφιμο δεν είναι "φορτωμένο". ΄Οσο πιο πολύ απέχουν, τόσο πιο "ύποπτο" είναι...
αχάαααα!!!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από aporw Κυρ Σεπ 02, 2012 11:06 am

Εμείς δοκιμάσαμε φακελάκια και "ταψάκια" απο το Lidl και μας άρεσαν πολύ! Laughing
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από funambolo Τρι Σεπ 04, 2012 10:40 pm

Κάπου νομίζω ότι το χω δει, αλλά δεν θυμάμαι που... Οπότε το γράφω ξανά: ΄Μου έφεραν δείγμα ξηράς τροφής N&D (Natural and Delicious της Farmina). Δεν διευκρινίζει στη συσκευασία αν κάνει για στειρωμένα, λέει ότι είναι grain free και έχει και τα συστατικά. Raw protein 44% και Raw fats and oils 20% πολύ δεν είναι? Έχει κανείς σας άποψη γι αυτήν την τροφή? Suspect
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Σεπ 04, 2012 10:46 pm

funambolo έγραψε:Κάπου νομίζω ότι το χω δει, αλλά δεν θυμάμαι που... Οπότε το γράφω ξανά: ΄Μου έφεραν δείγμα ξηράς τροφής N&D (Natural and Delicious της Farmina). Δεν διευκρινίζει στη συσκευασία αν κάνει για στειρωμένα, λέει ότι είναι grain free και έχει και τα συστατικά. Raw protein 44% και Raw fats and oils 20% πολύ δεν είναι? Έχει κανείς σας άποψη γι αυτήν την τροφή? Suspect
Δεν τη ξέρω.. Η πρωτεϊνη είναι λίγο ανεβασμένη και δε θα την προτιμούσα. Αν θέλεις κάτι σε ολιστική θα'λεγα να πας με όριτζεν που είναι all time classic. Αυτές οι βαριές, τύπου earthborn, εμας μας έβγαλαν πρόβλημα στο έντερο της Χιονάτης και τη σταματήσαμε (όχι χρόνιο πρόβλημα, απλά με τα κακά της.)
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Τρι Σεπ 04, 2012 10:49 pm

Πωπω ρε παιδια...πως μετρατε ετσι τις τροφες???Εγω ουτε για μενα δεν τις μετραω....Γι αυτο ειμαι σαν elephantrun elephantrun blinking Laughing
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Σεπ 04, 2012 10:49 pm

happy2 happy2 happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από funambolo Τρι Σεπ 04, 2012 10:54 pm

Γωγώ, έχεις απόλυτο δίκιο Smile Κι εγώ μια χαρούμενη γατού ήμουν πριν αρχίσω να διαβάζω εδώ τις αναλύσεις για τις τροφές και γίνω μια ημίτρελη, όλο απορίες tafos

Φλωρίτσα, δεν το χω καημό για τις ολιστικές, απλώς μου έφεραν το δείγμα για τις τροφές (βγαίνουν σε 4 γεύσεις) και ρωτάω καμια πληροφορία διότι διέκρινα ενθουσιασμό εκ μέρους του Σάγκεως για τις 5 κροκέτες αυτής της γεύσης που του έδωσα: http://www.farmina.com/?q=en/content/product/fish-orange-aloe-vera-psyllium-turmeric-green-tea-2
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Τρι Σεπ 04, 2012 11:06 pm

http://www.farmina.com/?q=en/content/product/cimiao-neutered-female-cat
αυτη ειχα δωσει στο αγορι μου...ναι ειναι για κοριτσαι αλλα αυτη ειχε ο πετσοπας....τα δυο κιλα 14 ευρω....την ετρωγε....αλλα τοτε επαθε ουρολοιμωξη και φοβθηκα οτι εφταιγε η τροφη...ειχε αιματουρια και την εδωσα στ αδεσποτα να την φανε....Μπορει ναι και ι ιδεα μου και να ταν τυχαιο περιστατικο....ο πετσοπας ελεγε δεν του χει συμεβι ποτε....Λετε να φταιει που ηταν για κοριτσια???δεν νομιζω....το ιδιο μαγνησιο εχουν...για στειρωμενα ειναι...λετε να ξαναπαρω?
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Τρι Σεπ 04, 2012 11:07 pm

Και φαρμινα χυμα πουλαει για στειρωμενα και η κτηνιατρος...
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Σεπ 04, 2012 11:21 pm

Αθηνά δε ξέρω αν είναι για στειρωμένα να σου πω, και δε ξέρω και ποιές είναι οι 'προϋποθέσεις' μιας τροφής για να είναι για στειρωμένα, θα σου απαντήσει η Ηρώ που τα ξέρει καλύτερα αυτά!
Γωγώ εγώ θα'λεγα όχι, μπορεί να μην οφειλόταν σε αυτό, αλλά ας το καλύτερα, εγώ δε θα την έδινα εντελώς προληπτικά!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Σεπ 05, 2012 1:15 am

Εγω ταιζα την Ελιζα ND τον χειμωνα αλλα λογω της πρωτεινης τις την αλαξα σε κατι πιο ελαφρυ μολις αρχισαν οι ζεστες. Ημουν πολυ ευχαριστιμενος . Φουλ ενεργεια,κανενα προβλημα με την τουαλετα παρολο που τις την αρχισα χωρις μεταβαση και το πιο σημαντικο,την ετρωγε σαν τρελη! Ειναι ομως ακριβη (23 ευρω το 1,5) και ειναι οριακη απο πλευρας μαγνησιου για στειρωμενα. Η εταιρια παντως λεει οτι κανει γιατι εχει πολλα εκχυλισματα απο φρουτα. Οταν πιασουν τα κρυα θα την ξαναρχισω (αν δεν εχω βαρεσει πτωχευση) γιατι ειναι η μοναδικη της κατηγοριας που της αρεσει.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από koneko Τετ Σεπ 05, 2012 12:06 pm

Γωγω εγω δεν θα την εδινα αν ημουν στην θεση σου. Ακομα και αν δεν εφταιγε η τροφη, εγω δεν θα το διακινδυνευα. Μπορει να την συνδιαζα με καποια υγηρη τροφη σε καθημερινη βαση, αλλα σιγουρα δεν θα την εδινα σκετη. Το οτι τα στειρωμενα πρεπει να προσλαμβανουν μειωμενο μαγνησιο για να μην παθουν ουρολιθιαση ειναι μιση αληθεια. Ολες οι προσφατες ερευνες λενε οτι μεγαλυτερο ρολο παιζει η οξυτητα των ουρων (και το αυτοννοητο φυσικα... το νερο!). Οσο πιο αλκαλικα ειναι, τοσο πιο πολυ ευννοειται ο σχηματισμος κρυσταλλων στρουβιτη. Απο την αλλη, οσο πιο οξινα ειναι, τοσο πιο πολυ εννοειται ο σχηματισμων λιθων ασβεστιου. Αλκαλικα γινονται τα ουρα τους οταν προσλαμβανουν τροφη που περιεχει πολλα φυτικα συστατικα, οπως καλαμποκι, ρυζι, κοκ. Στο μαγνησιο παντως δεν δινω καθολου σημασια, θεωρω οτι ειναι η κορυφη του παγοβουνου, οποτε δεν ασχολουμαι καν με αυτο.

Η συγκεκριμενη τροφη με βαση τα συστατικα μου φαινεται καλη. 44% πρωτεινη ισως να ειναι πολλη για ξηρα τροφη. Αν εδινα αυτη την τροφη θα εδινα το λιγοτερο ενα γευμα υγρης τροφης την ημερα. Θεωρητικα το 44% δεν ειναι πολυ γιατι στην φυση τους τρωνε τοσο και περισσοτερο, αλλα η τροφη που τρωνε στην φυση ειναι παντα υγρη (70% υγρασια), οποτε δεν επιβαρυνονται τοσο τα νεφρα οσο με την ξηρα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από funambolo Τετ Σεπ 05, 2012 2:30 pm

Μαυρογατος έγραψε:Εγω ταιζα την Ελιζα ND τον χειμωνα αλλα λογω της πρωτεινης τις την αλαξα σε κατι πιο ελαφρυ μολις αρχισαν οι ζεστες. Ημουν πολυ ευχαριστιμενος . Φουλ ενεργεια,κανενα προβλημα με την τουαλετα παρολο που τις την αρχισα χωρις μεταβαση και το πιο σημαντικο,την ετρωγε σαν τρελη! Ειναι ομως ακριβη (23 ευρω το 1,5) και ειναι οριακη απο πλευρας μαγνησιου για στειρωμενα. Η εταιρια παντως λεει οτι κανει γιατι εχει πολλα εκχυλισματα απο φρουτα. Οταν πιασουν τα κρυα θα την ξαναρχισω (αν δεν εχω βαρεσει πτωχευση) γιατι ειναι η μοναδικη της κατηγοριας που της αρεσει.

23 ευρώ το 1,5 κιλό??? Shocked Είσαι σίγουρος? Το δείγμα που μου έφεραν (μια φίλη δηλαδή το έφερε) έκανε 3 ευρώ και ήταν ένα κουτί που περιείχε ένα σακουλάκι απ΄ όλες τις γεύσεις, συνολικά δηλαδή 1,5 κιλό με 3 ευρώ! Δεν έχω ρωτήσει για κανονικές συσκευασίες, αλλά θεώρησα ότι θα ήταν φθηνότερη... Επίσης δεν βρήκα πουθενά στο σάιτ της Φαρμίνα να γράφει ότι είναι κατάλληλο για στειρωμένα, η αλήθεια είναι πάντως ότι και του Σάγκυ φάνηκε να του αρέσει πολύ...

koneko έγραψε:Γωγω εγω δεν θα την εδινα αν ημουν στην θεση σου. Ακομα και αν δεν εφταιγε η τροφη, εγω δεν θα το διακινδυνευα. Μπορει να την συνδιαζα με καποια υγηρη τροφη σε καθημερινη βαση, αλλα σιγουρα δεν θα την εδινα σκετη. Το οτι τα στειρωμενα πρεπει να προσλαμβανουν μειωμενο μαγνησιο για να μην παθουν ουρολιθιαση ειναι μιση αληθεια. Ολες οι προσφατες ερευνες λενε οτι μεγαλυτερο ρολο παιζει η οξυτητα των ουρων (και το αυτοννοητο φυσικα... το νερο!). Οσο πιο αλκαλικα ειναι, τοσο πιο πολυ ευννοειται ο σχηματισμος κρυσταλλων στρουβιτη. Απο την αλλη, οσο πιο οξινα ειναι, τοσο πιο πολυ εννοειται ο σχηματισμων λιθων ασβεστιου. Αλκαλικα γινονται τα ουρα τους οταν προσλαμβανουν τροφη που περιεχει πολλα φυτικα συστατικα, οπως καλαμποκι, ρυζι, κοκ. Στο μαγνησιο παντως δεν δινω καθολου σημασια, θεωρω οτι ειναι η κορυφη του παγοβουνου, οποτε δεν ασχολουμαι καν με αυτο.

Η συγκεκριμενη τροφη με βαση τα συστατικα μου φαινεται καλη. 44% πρωτεινη ισως να ειναι πολλη για ξηρα τροφη. Αν εδινα αυτη την τροφη θα εδινα το λιγοτερο ενα γευμα υγρης τροφης την ημερα. Θεωρητικα το 44% δεν ειναι πολυ γιατι στην φυση τους τρωνε τοσο και περισσοτερο, αλλα η τροφη που τρωνε στην φυση ειναι παντα υγρη (70% υγρασια), οποτε δεν επιβαρυνονται τοσο τα νεφρα οσο με την ξηρα.

Ένα "γεύμα" κονσέρβας το δίνω έτσι κι αλλιώς κάθε πρωί (αλλά όταν λέμε "γεύμα" εννοούμε το πολύ μισή μικρή κονσέρβα Gourmet Gold, διότι δεν τρώει περισσοτερη μαζεμένη) και προσπαθώ να τρώει και λίγο κονσέρβα και το απόγευμα... Αλλά επειδή ήδη έχει παρουσιάσει μια ουρολοίμωξη και έχει προδιάθεση για στρουβίτη, δε με βλέπω να την παίρνω αυτήν την ξηρά...
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Δ² Τετ Σεπ 05, 2012 2:36 pm

Πολύ χρήσιμο είναι κι αυτό: http://www.agora.crosemont.qc.ca/urinesediments/doceng/doc_024.html#causes

Ενώ δείχνει ότι όντως οι κρύσταλλοι οξαλικών ευνοούνται από τα χαμηλά pH, στην ουσία μόνο ένα 15% της διατροφής είναι υπεύθυνο για τη δημιουργία τους. Γι'αυτό οι γιατροί προσανατολίζονται στην οξίνιση του ούρου.

Στάθηκα επίσης στο σημείο που λέει ότι η αιθυλενογλυκόλη δημιουργεί κρυστάλλους οξαλικών με την ταχύτητα του φωτός. Επομένως, τα φακελάκια νωπής τροφής που, ως επί το πλείστον περιέχουν προπυλενογλυκόλη, εικάζω πως θα κάνουν ανάλογη ζημιά σε μεγάλο βαθμό...Suspect

Τέλος, να πω κι εγώ πως δεν θα ρίσκαρα να ξαναχρησιμοποιήσω οτιδήποτε (τροφή, άμμο, ...) αν είχα την παραμικρή υπόνοια πως θα μπορούσε να ευθύνεται για κάτι που είχε πάθει το κατοικίδιό μου.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Anatoli Τετ Σεπ 05, 2012 2:45 pm

Ποτε μα ποτε δε θα μπορουσα να φανταστω οτι τα φακελακια ειναι πιο επικινδυνα απο τα κονσερβοκουτια.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από funambolo Τετ Σεπ 05, 2012 2:56 pm

Αχ, γιατί ξαναμπήκα σ΄αυτό το θέμα? Ε? Εεε? Εεεεεε???? angry2 Embarassed tomato pale No mallia
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Fotoula Τετ Σεπ 05, 2012 2:58 pm

funambolo έγραψε:Αχ, γιατί ξαναμπήκα σ΄αυτό το θέμα? Ε? Εεε? Εεεεεε???? angry2 Embarassed tomato pale No mallia
ε ξαναβγές τότενες!!! geek

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Δ² Τετ Σεπ 05, 2012 3:07 pm

Fotoula έγραψε:
funambolo έγραψε:Αχ, γιατί ξαναμπήκα σ΄αυτό το θέμα? Ε? Εεε? Εεεεεε???? angry2 Embarassed tomato pale No mallia
ε ξαναβγές τότενες!!! geek

΄Οντως, αν το ζώο μας είναι υγιές με την τροφή που του δίνουμε, δε χρειάζεται να διυλίζουμε τον κώνωπα...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Dreamer Τετ Σεπ 05, 2012 3:19 pm

Βρε παιδιά, δίνω στα γατάκια μου ως κύρια τροφή Acana, αλλά για δεύτερη ή τρίτη φορά ακούω ότι η Acana προκάλεσε σε γατάκια μεγάλο πρόβλημα όπως ουρολιθίαση ή ηπατική ανεπάρκεια λόγω της πολλής πρωτεΐνης.

Μπορεί κάποιος να μου πει τελικά μια καλή τροφή ή έναν συνδυασμό τροφών που να είναι ο ιδανικός, γιατί από συατατικά κλπ είμαι άσχετη;

Τα γατάκια μου είναι προς το παρόν υγιέστατα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι αν γίνει κάτι ή εμφανίσουν κάποιο σύμπτωμα πολύ πιθανόν να μην το καταλάβω και να έχουμε άλλα. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος;

Θα ήταν μήπως καλύτερα να τους πάρω 2-3 είδη τροφών και να τους τις δίνω ανακατεμένες; Heeeelp!
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Σεπ 05, 2012 3:25 pm

Saggoμανα εχεις δικιο. Τα δειγματα εχουν 3 ευρω τα 400 γρμ. Η κανονικη ομως συσκευασια ειναι φωτια και λαυρα. Και εγω δειγματα επαιρνα. Ειχα σηκωσει ολα οσα ειχε το μαγαζι. Σταματησα να την δινω πριν μου τελειωσουν. Δεν ξερω αν θα βγω οικονομικα για να την ξαναπαρω. Ειδικα αν σκεφτεις οτι βρηκα Leonardo με παπια (δεν εχει καλαμποκια κλπ) με 2,70 το κιλο!
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από Δ² Τετ Σεπ 05, 2012 3:29 pm

@Dreamer:
Εγώ τώρα αρχίζω σιγά-σιγά Acana. Δεν θεωρώ ότι το 35% πρωτεϊνης είναι πολύ για γάτα. Στις σκυλοτροφές όντως, έχει υψηλή πρωτεϊνη. Στις γατοτροφές όμως, η RC για στειρωμένα δίνει 37% και εγώ την ανακάτευα με την Indoor 27% (για να μειώσω την πρωτεϊνη), που όμως η Indoor δεν είναι για στειρωμένες και έχει πρώτο συστατικό το καλαμπόκι.

Αν δεν κάνω λάθος η Acana παλιότερα κυκλοφορούσε με περισσότερη πρωτεϊνη (45%), κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Τότε ναι, θα ήταν υπερβολικό. Επίσης, αν δεν προσέχει κανείς τις ημερήσιες ποσότητες που δίνει στα γατιά του, τότε είναι πολύ επικίνδυνο να τους δημιουργήσει διάφορες παθήσεις από την υπερκατανάλωση. Μην κοιτάμε μόνο τα ποσοστά, στην ουσία η ποσότητα μετράει...

΄Οσο για αυτό που ζητάς, δε νομίζω ότι κανείς μπορεί να σου προτείνει την τέλεια τροφή. Αν υπήρχε, θα είχαν σταματήσει όλες οι άλλες. ΄Οταν μία αποδεικνύεται καλή, συνήθως οι υπόλοιπες ακολουθούν πάνω-κάτω τη συνταγή της. ΄Οπως συμβαίνει με σχεδόν όλα τα προϊόντα. Και κάτι τελευταίο. Επειδή έχω γνωριμία με μια γατο-ομάδα από τις Η.Π.Α., όταν μαθαίνω ότι μια γάτα έζησε καμιά εικοσαριά χρόνια πάντα τους ρωτάω τι την τάιζαν και όλοι μου έχουν πει νορμάλ τροφές του εμπορίου συν διάφορες λιχουδιές από ανθρώπινο φαγητό. Κανείς ως τώρα δε μου σύστησε κάτι εξεζητημένο... ΄Αρα μάλλον το μεγαλύτερο ρόλο παίζει το DNA.

Τέλος, αυτό που θεωρώ το πιο σημαντικό, είναι να κάνουμε εξετάσεις αίματος στα ζώα μας προληπτικά, και αν ο γιατρός "τσιμπήσει" κάτι που δεν πάει καλά, να δίνουμε την ειδική φαρμακευτική τροφή που ενδείκνυται στη συγκεκριμένη περίπτωση. Στα υγιή ζώα δε νομίζω ότι παίζει και τόοοοοσο μεγάλο ρόλο ποια μάρκα δίνουμε. Η προσωπική μου άποψη πάντα.
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Σεπ 05, 2012 3:50 pm

Και εγώ συμφωνώ! το 35% της ακάνα δεν είναι φοβερό...η royal canin έχει μεγαλύτερο ποσοστό συν όλα τα άλλα καλαμπόκια κλπ.
Εγώ όταν ζούσε η Τζίντζερ της έδινα ακάνα....όταν την πήγα μια μέρα στη γιατρό τη χάιδευε και μου ελεγε: "τι τρίχωμα υπέροχο είναι αυτό;". Πραγματικά ήταν όλα πολύ καλά επάνω της. Η ενέργειά της, η διάθεσή της όλα. Οταν ήταν μωράκι όπως και τώρα στην Κίρα δίνω τη royal canin baby cat 34, μόλις όμως έρθει η στιγμή θα κάνω αλλαγή σε ακάνα.
Θεωρώ ότι όταν υπάρχει προδιάθεση, θα εμφανισθεί το πρόβλημα. Η πρόληψη, δηλ. οι εξετάσεις στο ζώο μας είναι η καλύτερη προϋπόθεση για να μην αρρωστήσει, ή τουλάχιστον να προλάβουμε και να αντιδράσουμε σε κάτι που μπορει να υπάρχει. Το ελπίζω τουλάχιστον.
Δεν θεωρώ βεβαίως και ότι όσοι ταίζουν άλλες τροφές τα ζώα τους θα πάθουν όλα τα κακά του κόσμου...λίγο υπερεκτιμημένο είναι όλο αυτό και βασίζεται στην αγωνία όλων να κάνουμε το καλύτερο δυνατό για τα ζώα μας.
Κατ' εμε διαλέγουμε μια τροφή και δίνουμε η οποία να πληροί της προδιαγραφές που βάζουμε, π.χ. τιμή, ποιότητα κλπ. Εγώ μάλιστα έχω πειστεί ότι που και που οι αλλαγές σε τροφή είναι καλό να γίνονται για να μην βαριούνται. Οχι παράλληλο ανακάτεμα τροφών - αυτό δεν πρέπει να γίνεται - απλά να κάνουμε κύκλους στη διατροφή.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από houlieta Τετ Σεπ 05, 2012 4:18 pm

Ρε παιδιά, λέτε 35% η Acana, 37% η RC...
To υπόλοιπο στην Acana τι είναι;
Εγω θα επιμείνω στην ποικιλία σε όλα, κανενα πλάσμα δεν πρέπει να τρέφεται διαρκώς με το ίδιο πράγμα....
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο1

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Σεπ 05, 2012 5:18 pm

Ναι σωστά και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Επιλέγω τροφές που του ταιριάζουν και του σκύλου μου και της γατούλας μου και εναλάσσω κάθε τόσο.
Αν δεις τα συστατικά της ακάνα θα της δεις ότι υπάρχει η ειδική σειρά η provincial η οποία δεν έχει καλαμπόκια, δημητριακά κλπ. όπως η royal. Την προτιμώ αυτή τη σειρά, εγώ όμως... Δεν είναι απαραίτητο να ταιριάξει σε όλα τα ζώα, αλλά αν ταιριάξει θεωρώ ότι έχει καλύτερα συστατικά από τις τροφές τύπου royal. Οταν έδινα royal στο σκύλο μου είχαμε τρελαθεί στα αέρια και στις διάρροιες....δεν του ταίριαξε με τίποτα... άλλα ζώα πάνε μια χαρά...είναι θέμα ζώου!
Αν εσύ δεν έχεις θέμα δώσε δεν πιστεύω πως θα χει πρόβλημα, αυτό είπα πιο πάνω. Εγώ απλά επιλέγω 3-4 τροφές που τους κάνουν, που μου ταιριάζουν και μένα από άποψη οικονομική, συστατικών κλπ. και είμαι ευχαριστημένη στα περισσότερα επίπεδα!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 23 από 29 Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης